Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Season Opener Duathlon/Triathlon

Hopkinton, MA, May 8, 2011

[Complete Triathlon Individual Results | Overall and Elite Triathlon Winners | Age Group Triathlon Winners | Complete Triathlon Relay Results | Complete Duathlon Individual Results | Overall and Elite Duathlon Winners | Age Group Duathlon Winners | Complete Duathlon Relay Results ]

Top 25 Splits Triathlon

                       TOP 25 Individual Swim Splits
Place Bib#  Name                     S Swim    Wave 
===== ===== ======================== = ======= ==== 
    1   192 Nicholas Karadimas       M    6:13 2    
    2   222 Paul Noone               M    6:47 2    
    3   199 Stephen Gogos            M    6:59 2    
    4    11 Trevor Heller            M    7:02 2    
    5    85 Kaitlin Buckley          F    7:03 3    
    6   229 Scott Fedak              M    7:05 2    
    7     2 Medena Knespl            F    7:09 3    
    8    88 Amy D'Olympia            F    7:10 3    
    9    91 Jillian Squillante       F    7:16 3    
   10   269 Gregory Donoghue         M    7:25 4    
   11   101 Julia Ledewitz           F    7:29 3    
   12    46 Kayle Shapero            F    7:31 3    
   13   327 Matthew Pawa             M    7:39 4    
   14   250 Victor Brown III         M    7:41 2    
   15     8 Jonathan McCall          M    7:41 2    
   16   279 Erik Dainiak             M    7:43 4    
   17   274 Julian Underwood         M    7:46 4    
   18   344 Jeff Naylor              M    7:46 4    
   19    87 Natalie Tukan            F    7:49 3    
   20   231 Colin Cook               M    7:50 2    
   21   131 Kathleen Graziano        F    7:51 3    
   22   394 Carolyn Tusa             F    7:56 7    
   23    84 Rachel Spring            F    7:58 3    
   24   169 Gayle Galletta           F    7:59 7    
   25   150 Caitlin Salyer           F    8:00 5    

                       TOP 25 Individual Bike Splits
Place Bib#  Name                     S Bike    
===== ===== ======================== = ======= 
    1   222 Paul Noone               M   26:26 
    2   246 Nathaniel Thomas         M   27:01 
    3   273 Michael Swanwick         M   27:22 
    4   230 Patrick Tarpy            M   27:24 
    5   250 Victor Brown III         M   27:53 
    6     8 Jonathan McCall          M   27:53 
    7     5 Colman Ryan              M   28:14 
    8   299 Michael Whamond          M   28:23 
    9    74 Jordan Vance             M   28:24 
   10   288 Benjamin Riordon         M   28:26 
   11   268 Art Trapotsis            M   28:26 
   12   235 Louis Cote               M   28:34 
   13   274 Julian Underwood         M   28:39 
   14   226 Dan Frisch               M   28:43 
   15    49 Gordon Towne             M   28:55 
   16   237 Andrew Levine            M   28:57 
   17   201 Matt Galluzzo            M   28:58 
   18    48 Nick Wendel              M   29:10 
   19    54 Charles Sagerstrom       M   29:23 
   20    39 David Berry              M   29:26 
   21   242 John Cline               M   29:29 
   22   227 Dan Berteletti           M   29:41 
   23    30 Donald Morse  Jr.        M   29:44 
   24   196 Benoit Landry            M   29:45 
   25   191 Daniel Ranti             M   29:51 

                       TOP 25 Individual Run Splits
Place Bib#  Name                     S Run     
===== ===== ======================== = ======= 
    1   230 Patrick Tarpy            M   15:43 
    2   222 Paul Noone               M   16:26 
    3   198 John Mitton              M   17:12 
    4   191 Daniel Ranti             M   17:16 
    5   235 Louis Cote               M   17:24 
    6    48 Nick Wendel              M   17:31 
    7   250 Victor Brown III         M   17:46 
    8   195 Cameron Fairbanks        M   17:52 
    9   196 Benoit Landry            M   18:06 
   10     7 Sydney Berkman           M   18:11 
   11   237 Andrew Levine            M   18:31 
   12   231 Colin Cook               M   18:34 
   13   201 Matt Galluzzo            M   18:35 
   14     8 Jonathan McCall          M   18:37 
   15   273 Michael Swanwick         M   18:39 
   16   274 Julian Underwood         M   18:50 
   17   226 Dan Frisch               M   18:58 
   18   246 Nathaniel Thomas         M   19:05 
   19     2 Medena Knespl            F   19:06 
   20   251 Jason Gentili            M   19:20 
   21   288 Benjamin Riordon         M   19:25 
   22   331 Curt Cannata             M   19:25 
   23   310 Jim Schroeder            M   19:28 
   24   227 Dan Berteletti           M   19:39 
   25   299 Michael Whamond          M   19:43 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News