Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2nd Annual Piggy Trot 3.7 Miler

Osterville, MA, May 22, 2011

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:50  6:10    1 40-49    1 M   283 James Hawley                                                                          
 2     23:09  6:15    1 19-29    2 M   157 Sean Morin                                                                            





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:09  5:59    1 40-49    1 F   453 Anne Cuir Preisig                                                                     
 2     22:52  6:11    1 19-29    2 F   285 Kate Klim                                                                             



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:44  6:41    1 60-98    7 M   452 Amos Marsh                                                                            
 2     33:44  9:07    2 60-98   46 M   364 Bill Masterson                                                                        
 3     34:57  9:27    3 60-98   52 M   230 Bob Kohl                                                                              

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:23  6:35    1 50-59    5 M   256 Nick Harmansky                                                                        
 2     27:18  7:23    2 50-59   14 M   286 Steve Loesch                                                                          
 3     28:02  7:35    3 50-59   17 M   123 William Lamb                                                                          

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:32  6:22    2 40-49    3 M   160 Matthew Gore                                                                          
 2     23:35  6:22    3 40-49    4 M   284 Andy Castrenze                                                                        
 3     24:42  6:41    4 40-49    6 M   356 Gary Pokraka                                                                          

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:07  7:04    1 30-39    9 M   464 Neto Campos                                                                           
 2     26:13  7:05    2 30-39   11 M   428 Mark McLaughlin                                                                       
 3     28:12  7:37    3 30-39   18 M   438 Eric Britton                                                                          

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:20  7:07    2 19-29   12 M   121 Jim O'Neill                                                                           
 2     27:07  7:20    3 19-29   13 M   282 Alex Cox                                                                              
 3     27:42  7:29    4 19-29   16 M   250 Jonathan Restaino                                                                     

         MEN AGE GROUP 01-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:58  8:55    1 01-18   39 M    46 Jack Derosier                                                                         
 2     37:14 10:04    2 01-18   65 M   268 Alex Longo                                                                            
 3     43:53 11:52    3 01-18   82 M   197 Jackson Snider                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:03  9:12    1 60-98   74 F   294 Sara Ringler                                                                          
 2     43:41 11:48    2 60-98  161 F   226 Hazel Hasseltine                                                                      
 3     45:10 12:12    3 60-98  165 F   225 Judith Lucas                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:00  8:06    1 50-59   25 F   218 Gayle Rosewell                                                                        
 2     33:55  9:10    2 50-59   71 F   152 Wendy Winner                                                                          
 3     34:43  9:23    3 50-59   84 F   366 Diane Wasieffin                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:15  7:06    2 40-49    4 F   449 Julie Johnson                                                                         
 2     27:32  7:26    3 40-49    8 F   355 Amy Hotchkiss                                                                         
 3     27:40  7:29    4 40-49   11 F   425 Mary Ellen Ross                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:37  7:44    1 30-39   16 F    80 Gretchen Drifmeyer                                                                    
 2     28:54  7:49    2 30-39   18 F   360 Heather Manuel                                                                        
 3     29:56  8:05    3 30-39   23 F   448 Meredith Daniels                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:38  6:56    2 19-29    3 F   125 Lauren Glaser                                                                         
 2     26:40  7:12    3 19-29    5 F   117 Jennifer Skiba                                                                        
 3     26:53  7:16    4 19-29    6 F   359 Allison Curtis                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:38  7:28    1 01-18    9 F   263 Devan Morris                                                                          
 2     32:56  8:54    2 01-18   57 F   207 Suzanne Grover                                                                        
 3     37:09 10:02    3 01-18  111 F   102 Maddy Childs                                                                          

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:50  6:10    1 40-49    1 M   283 James Hawley                                                                          
 2     23:09  6:15    1 19-29    2 M   157 Sean Morin                                                                            
 3     23:32  6:22    2 40-49    3 M   160 Matthew Gore                                                                          
 4     23:35  6:22    3 40-49    4 M   284 Andy Castrenze                                                                        
 5     24:23  6:35    1 50-59    5 M   256 Nick Harmansky                                                                        
 6     24:42  6:41    4 40-49    6 M   356 Gary Pokraka                                                                          
 7     24:44  6:41    1 60-98    7 M   452 Amos Marsh                                                                            
 8     24:46  6:42    5 40-49    8 M   344 Bob Brewster                                                                          
 9     26:07  7:04    1 30-39    9 M   464 Neto Campos                                                                           
 10    26:11  7:05    6 40-49   10 M   266 Joe Longo                                                                              
 11    26:13  7:05    2 30-39   11 M   428 Mark McLaughlin                                                                        
 12    26:20  7:07    2 19-29   12 M   121 Jim O'Neill                                                                            
 13    27:07  7:20    3 19-29   13 M   282 Alex Cox                                                                               
 14    27:18  7:23    2 50-59   14 M   286 Steve Loesch                                                                           
 15    27:25  7:25    7 40-49   15 M   367 Bill Campbell                                                                          
 16    27:42  7:29    4 19-29   16 M   250 Jonathan Restaino                                                                      
 17    28:02  7:35    3 50-59   17 M   123 William Lamb                                                                           
 18    28:12  7:37    3 30-39   18 M   438 Eric Britton                                                                           
 19    28:25  7:41    8 40-49   19 M   101 Peter Childs                                                                           
 20    28:38  7:44    9 40-49   20 M    81 Eric Driftmeyer                                                                        
 21    28:40  7:45   10 40-49   21 M   156 John Piscatelli                                                                        
 22    28:41  7:45   11 40-49   22 M   179 Matt Sonnabend                                                                         
 23    28:58  7:50   12 40-49   23 M   456 Chris Malone                                                                           
 24    29:02  7:51   13 40-49   24 M   446 Rodney Tavano                                                                          
 25    29:11  7:53   14 40-49   25 M   341 Michael Mahoney                                                                        
 26    29:23  7:56    4 50-59   26 M    72 Richard Boyle                                                                          
 27    29:24  7:57    5 19-29   27 M   150 Tom Knapp                                                                              
 28    29:32  7:59    6 19-29   28 M   371 Shaun Gold                                                                             
 29    29:46  8:03    7 19-29   29 M   209 Meiko Elias Xavier                                                                     
 30    30:11  8:09   15 40-49   30 M   451 David Belocks                                                                          
 31    30:29  8:14    5 50-59   31 M   424 Joe Carroll                                                                            
 32    30:59  8:22    4 30-39   32 M    88 Eric Beebe                                                                             
 33    32:27  8:46    8 19-29   33 M   496 Brian Nash                                                                             
 34    32:34  8:48    5 30-39   34 M   489 Kevin Kickliotter                                                                      
 35    32:38  8:49    9 19-29   35 M   298 Sean Dacey                                                                             
 36    32:49  8:52    6 30-39   36 M   349 Jesse Bean                                                                             
 37    32:52  8:53   10 19-29   37 M   369 Blake Thompson                                                                         
 38    32:54  8:54    6 50-59   38 M   253 Owen Needham                                                                           
 39    32:58  8:55    1 01-18   39 M    46 Jack Derosier                                                                          
 40    32:58  8:55    7 50-59   40 M    92 Michael Martin                                                                         
 41    33:15  8:59    7 30-39   41 M    96 Ryan Lucyznski                                                                         
 42    33:17  9:00    8 50-59   42 M    53 Michael Deluga                                                                         
 43    33:25  9:02   11 19-29   43 M   180 Nicholas Steward                                                                       
 44    33:28  9:03   16 40-49   44 M   469 Dave Bortone                                                                           
 45    33:30  9:03   12 19-29   45 M   220 Jeffrey Ryan                                                                           
 46    33:44  9:07    2 60-98   46 M   364 Bill Masterson                                                                         
 47    33:48  9:08   17 40-49   47 M   461 Scott Myers                                                                            
 48    33:59  9:11    9 50-59   48 M   114 Richard McKenna                                                                        
 49    34:19  9:16    8 30-39   49 M   105 Marc Busenburg                                                                         
 50    34:36  9:21    9 30-39   50 M   200 Dan Spacek                                                                             

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:09  5:59    1 40-49    1 F   453 Anne Cuir Preisig                                                                     
 2     22:52  6:11    1 19-29    2 F   285 Kate Klim                                                                             
 3     25:38  6:56    2 19-29    3 F   125 Lauren Glaser                                                                         
 4     26:15  7:06    2 40-49    4 F   449 Julie Johnson                                                                         
 5     26:40  7:12    3 19-29    5 F   117 Jennifer Skiba                                                                        
 6     26:53  7:16    4 19-29    6 F   359 Allison Curtis                                                                        
 7     26:56  7:17    5 19-29    7 F   239 Rebecca Norton                                                                        
 8     27:32  7:26    3 40-49    8 F   355 Amy Hotchkiss                                                                         
 9     27:38  7:28    1 01-18    9 F   263 Devan Morris                                                                          
 10    27:38  7:28    6 19-29   10 F   477 Stephanie Monroe                                                                       
 11    27:40  7:29    4 40-49   11 F   425 Mary Ellen Ross                                                                        
 12    27:41  7:29    7 19-29   12 F   373 Kim Monroe                                                                             
 13    28:12  7:37    8 19-29   13 F   168 Elizabeth Britton                                                                      
 14    28:25  7:41    5 40-49   14 F   154 Mary Duchesney                                                                         
 15    28:36  7:44    6 40-49   15 F   252 Sarah Manning                                                                          
 16    28:37  7:44    1 30-39   16 F    80 Gretchen Drifmeyer                                                                     
 17    28:50  7:48    7 40-49   17 F    97 Paula Baxter                                                                           
 18    28:54  7:49    2 30-39   18 F   360 Heather Manuel                                                                         
 19    29:26  7:57    9 19-29   19 F    23 Allison Cunha                                                                          
 20    29:29  7:58   10 19-29   20 F   108 Kate Colley                                                                            
 21    29:34  7:59   11 19-29   21 F   145 Susie Planert                                                                          
 22    29:51  8:04   12 19-29   22 F   208 Lindsay Grover                                                                         
 23    29:56  8:05    3 30-39   23 F   448 Meredith Daniels                                                                       
 24    29:59  8:06   13 19-29   24 F   188 Caitlyn Sweeney                                                                        
 25    30:00  8:06    1 50-59   25 F   218 Gayle Rosewell                                                                         
 26    30:00  8:06    8 40-49   26 F   484 Linda Belocus                                                                          
 27    30:15  8:11    9 40-49   27 F   426 Maureen Bowman                                                                         
 28    30:18  8:11   14 19-29   28 F   164 Colby Oullette                                                                         
 29    30:22  8:12   15 19-29   29 F    34 Sarah Fullam                                                                           
 30    30:24  8:13   16 19-29   30 F   103 Kathryn Norton                                                                         
 31    30:27  8:14   17 19-29   31 F   394 Sam Viskiv                                                                             
 32    30:30  8:15    4 30-39   32 F    24 Briana Lackenby                                                                        
 33    30:31  8:15   18 19-29   33 F   427 Alena Abernethy                                                                        
 34    30:34  8:16   19 19-29   34 F    31 Christine Mitchell                                                                     
 35    30:44  8:18   20 19-29   35 F   299 Jayne Vagenas                                                                          
 36    30:46  8:19   21 19-29   36 F   487 Courtney Lima                                                                          
 37    30:49  8:20   22 19-29   37 F    41 Danielle St. Peter                                                                     
 38    30:51  8:20    5 30-39   38 F   235 Maria McCauley                                                                         
 39    30:58  8:22   23 19-29   39 F   475 Kelly Cosgrove                                                                         
 40    31:10  8:25    6 30-39   40 F    87 Katie Beebe                                                                            
 41    31:22  8:29   24 19-29   41 F    22 Ashley Cunha                                                                           
 42    31:36  8:32   10 40-49   42 F    83 Beth Pasakamis                                                                         
 43    31:52  8:37   11 40-49   43 F   255 Patricia Sprague                                                                       
 44    32:16  8:43   25 19-29   44 F    16 Caitlin Macomber                                                                       
 45    32:18  8:44   26 19-29   45 F   130 Elizabeth Eagan                                                                        
 46    32:21  8:45   12 40-49   46 F    32 Mary Campbell                                                                          
 47    32:22  8:45   13 40-49   47 F   206 Susan Eastman                                                                          
 48    32:24  8:45   27 19-29   48 F    15 Brooke Radosevic                                                                       
 49    32:30  8:47   28 19-29   49 F   495 Coreen Melville                                                                        
 50    32:40  8:50   29 19-29   50 F   290 Julienne McCuish                                                                       




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News