Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

District E Girls Class Championships

Lunenburg, MA, May 14, 2011

[Class A Results & Team Scoring | Class B Results & Team Scoring ]

Class C Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/14/2011 07:47 PM
                     District E Track & Field - 5/14/2011                      
                        Girl's Class Meet Championships                        
                        Lunenburg H.S. - Lunenburg, MA.                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Class C
============================================================================
Class Record: # 12.40  5/13/2001   Julie Ferdella, Leicester                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Booz, Natalie             SO Whitinsville           12.70      13.86q  2 
  2 Spann, Jillian            JR Ayer                   13.60      13.90q  1 
  3 Hunter, Amy                7 Bromfield              14.00      14.23q  1 
  4 Kane, Sarah               SO Sutton                 14.40      14.34q  2 
  5 Galat, Marisa              7 Murdock                14.10      14.38q  1 
  6 Korzec, Jessica           FR Quaboag                14.20      14.47q  2 
  7 Dulchinos, Nicky          SO Parker                 14.10      14.61   2 
  8 Burdett, Emily            FR Narragansett           14.20      14.65   2 
  9 Doerr, Madison             8 Tahanto                14.10      14.65   1 
 10 Thibodeau, Mackenzie      FR Whitinsville           14.40      14.78   2 
 11 Culverhouse, Hanna        FR Murdock                14.30      14.89   1 
 12 Yates, Hayley             SO Littleton              14.40      15.30   1 
 
Girls 100 Meter Dash Class C
================================================================================
Class Record: # 12.40  5/13/2001   Julie Ferdella, Leicester                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Booz, Natalie             SO Whitinsville           13.86      13.67   10   
  2 Spann, Jillian            JR Ayer                   13.90      13.73    8   
  3 Hunter, Amy                7 Bromfield              14.23      14.08    6   
  4 Kane, Sarah               SO Sutton                 14.34      14.09    4   
  5 Korzec, Jessica           FR Quaboag                14.47      14.36    2   
  6 Galat, Marisa              7 Murdock                14.38      14.45    1   
 
Girls 200 Meter Dash Class C
============================================================================
Class Record: # 26.34  5/15/2004   Erin McCullough, Bromfield                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kaswandik, Megan          JR Douglas                27.00      27.07q  1 
  2 Flokos, Heather            8 Bromfield              28.50      28.14q  1 
  3 Lopes, Debora             SO Uxbridge               27.90      28.23q  2 
  4 Johnson, Alyssa            F Bromfield              27.80      28.62q  2 
  5 Dubinsky, Cierra          SO Sutton                 28.80      28.74q  2 
  6 Woudenberg, Anna          SR Whitinsville           28.70      28.77q  2 
  7 Richardson, Morgan         7 Douglas                28.70      28.87   1 
 
Girls 200 Meter Dash Class C
================================================================================
Class Record: # 26.34  5/15/2004   Erin McCullough, Bromfield                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaswandik, Megan          JR Douglas                27.07      27.20   10   
  2 Flokos, Heather            8 Bromfield              28.14      27.92    8   
  3 Johnson, Alyssa            F Bromfield              28.62      28.55    6   
  4 Woudenberg, Anna          SR Whitinsville           28.77      28.71    4   
  5 Dubinsky, Cierra          SO Sutton                 28.74      29.18    2   
  6 Lopes, Debora             SO Uxbridge               28.23      53.49    1   
 
Girls 400 Meter Dash Class C
================================================================================
Class Record: # 59.37  5/16/2009   Sophie Mercandante, Lunenburg               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Webb, Krista              SO Narragansett         1:00.30      59.38   10   
  2 Heitmeyer, Sarah           8 Littleton            1:02.70    1:03.48    8   
  3 Leonard, Kaitlyn           7 Littleton            1:05.80    1:05.33    6   
  4 Cobb, Rosemary            FR Maynard              1:07.00    1:09.73    4   
 
Girls 800 Meter Run Class C
================================================================================
Class Record: # 2:19.20  5/13/2001   Christine Carter, Littleton               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berkowicz, Julia          JR Whitinsville         2:22.00    2:20.42   10   
  2 Lipman, Alexia            FR Bromfield            2:23.00    2:22.78    8   
  3 Durand, Sydney            SR Bromfield            2:30.70    2:25.20    6   
  4 Cordani, Taryn            FR Douglas              2:27.80    2:25.73    4   
  5 Maurais, Rita              7 Hopedale             2:33.40    2:28.72    2   
  6 Saster, Ava               JR Douglas              2:34.60    2:31.13    1   
  7 Collins, Sophia            8 Bromfield            2:32.00    2:31.38  
  8 Murphy, Liz               SO Sutton               2:37.00    2:32.79  
  9 Cruz, Melany              SO Littleton            2:35.30    2:33.41  
 10 Johnston, Alana            7 Littleton            2:44.20    2:37.14  
 11 Goodwin, Katie            FR Littleton            2:44.00    2:41.79  
 12 Turenne, Keiralee          8 Hopedale             2:44.40    2:47.90  
 
Girls 1 Mile Run Class C
================================================================================
Class Record: # 5:03.68  5/12/2007   Emily Jones, Bromfield                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Capps, Renee              FR Narragansett         5:31.00    5:23.08   10   
  2 Bonder, Corinne           JR Sutton               5:34.00    5:36.39    8   
  3 McGahie, Kaitlin          SO Tahanto              5:33.00    5:42.05    6   
  4 Chartier, Kylie           FR Narragansett         5:47.00    5:44.42    4   
  5 Swindells, Alyssa         JR Bromfield            5:35.30    5:47.97    2   
  6 McDougle, Kelsi           SO Hopedale             5:46.20    5:48.20    1   
  7 Schofield, Bridget         8 Littleton            6:00.00    5:52.45  
  8 Putnam, Caroline           8 Littleton            6:04.00    5:52.58  
  9 Yarmus, Hallie            JR Parker               6:01.00    5:56.62  
 10 Levensailor, Hannah       SO Ayer                 5:59.00    6:03.88  
 11 Kincaid, Emily            FR Hopedale             5:55.00    6:04.75  
 12 Cyr, Makenzie              8 Douglas              6:01.00    6:05.30  
 13 Brown, Autumn             FR Murdock              6:11.20    6:09.62  
 14 Brown, Amber              FR Murdock              6:09.60    6:09.81  
 15 Putnam, Katherine          8 Littleton            6:12.50    6:10.14  
 16 St. Denis, Emily           7 Tahanto              6:07.00    6:15.19  
 17 Ingman, Felicia           FR Murdock              6:06.70    6:17.63  
 18 Hampsch, Audra            SO Hopedale             6:09.00    6:19.12  
 19 Miller, Emily             FR Douglas              6:14.00    6:34.70  
 
Girls 2 Mile Run Class C
================================================================================
Class Record: # 11:13.90  5/11/2002   Jessica Iannacci, Littleton              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cardin, Jessie            SO Sutton              12:02.00   11:35.42   10   
  2 Capps, Anna               FR Narragansett        11:57.00   11:39.42    8   
  3 Burns, Katie              FR Murdock             12:33.80   12:19.92    6   
  4 Vander Baan, Annaliese    SR Whitinsville        12:49.00   12:26.10    4   
  5 Dokus, Ali                SR Parker              12:33.00   12:37.57    2   
  6 DeBoer, Nora              FR Hopedale            12:53.40   13:09.02    1   
  7 Rzucidlo, Caroline        FR Sutton              13:33.00   13:10.62  
  8 Toll, Kate                 7 Bromfield           13:11.00   13:12.46  
  9 Arthaud, Taylor            7 Sutton              13:35.00   13:27.49  
 10 Sether, Casey             SO Hopedale            13:27.00   13:28.43  
 11 Piwowarski, Julia         JR Douglas             13:36.60   13:29.43  
 12 Vilcans, Kristen          SO Littleton           13:40.00   13:34.55  
 13 Hunter, Mealnie           SO Maynard             13:57.00   13:36.53  
 14 Vacca, Sydney             FR Littleton           13:52.00   13:40.24  
 15 Bird, Lauren               8 Hopedale            14:00.00   13:59.53  
 16 Morales, Alicia           JR Uxbridge            13:42.10   14:18.20  
 17 Wolosz, Erin              SR Tahanto             13:57.00   14:28.49  
 18 Epplett, Angie             7 Whitinsville        14:00.00   15:16.84  
 
Girls 100 Meter Hurdles Class C
================================================================================
Class Record: # 16.20  5/11/2002   Chrisann Barrett&Lindsay Bul, Lunenburg & BM
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cahill, Emily             SO Uxbridge               16.60      16.19#  10   
  2 Krevosky, Ariele          JR Sutton                 16.40      16.76    8   
  3 Carroll, Emily            JR Douglas                17.80      18.31    6   
  4 Houghton, Joannah         SO Parker                 17.90      18.56    4   
  5 Carlson, Kelsey           SR Maynard                18.00      18.77    2   
  6 Morin, Erin               SO Hopedale               18.00      18.96    1   
 
Girls 400 Meter Hurdles Class C
===================================================================================
Class Record: # 45.90  5/14/2005   Sam Homer, Whitinsville                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Epplett, Abby             FR Whitinsville         1:10.60    1:09.29   2  10   
  2 George, Mackenzie          8 Sutton               1:13.10    1:10.02   2   8   
  3 Lussier, Mickaela         FR Uxbridge             1:14.10    1:12.59   2   6   
  4 Hammond, Rylie             F Narragansett         1:12.70    1:14.09   2   4   
  5 Carlson, Karen            SR Maynard              1:18.20    1:14.49   1   2   
  6 Fasulo, Fortuna           JR Ayer                 1:18.00    1:14.70   1   1   
  7 Amenta, Abby              FR Murdock              1:18.50    1:18.11   1 
  8 Greeno, Peggy             JR Douglas              1:16.50    1:19.58   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Class C
===================================================================================
Class Record: # 52.25  5/16/2009   , Lunenburg                                 
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Uxbridge High School                                53.90      53.52   2  10   
     1) Cahill, Emily SO                2) Caccavelli, Elizabeth JR       
     3) Lopes, Debora SO                4) Drane, Jessica JR              
  2 Sutton High School                                  56.20      53.93   2   8   
  3 Bromfield School                                    53.60      53.95   2   6   
  4 Maynard High School                                 57.50      57.39   2   4   
  5 Narragansett Reg. H. S.                             58.60      58.55   1   2   
  6 Hopedale Jr./Sr. H. S.                              58.00      59.11   1   1   
  7 Littleton High School                               59.20    1:00.11   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay Class C
===================================================================================
Class Record: # 4:14.00  5/17/2008   , Whitinsville                            
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Whitinsville Christian                            4:29.10    4:21.67   2  10   
     1) Woudenberg, Anna SR             2) Epplett, Angie 7               
     3) Vander Baan, Annaliese SR       4) Berkowicz, Julia JR            
  2 Douglas Jr./Sr. H.S.                              4:38.30    4:22.67   1   8   
  3 Sutton High School                                4:26.30    4:24.76   2   6   
  4 Uxbridge High School                              4:23.50    4:31.28   2   4   
  5 Hopedale Jr./Sr. H. S.                            4:28.00    4:37.46   2   2   
  6 Littleton High School                             4:33.20    4:38.55   2   1   
  7 Bromfield School                                  4:40.00    4:42.05   1 
  8 Murdock Jr./Sr. H.S.                              4:55.00    4:43.42   1 
  9 Maynard High School                               4:51.00    4:50.82   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay Class C
================================================================================
Class Record: # 9:54.71  5/16/2009   , Whitinsville                            
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Narragansett Reg. H. S.                           9:57.70   10:03.31   10   
     1) Webb, Krista SO                 2) Chartier, Kylie FR             
     3) Capps, Renee FR                 4) Capps, Anna FR                 
  2 Sutton High School                               11:23.00   10:23.13    8   
  3 Bromfield School                                 10:44.00   10:45.02    6   
  4 Littleton High School                            11:22.80   11:08.45    4   
  5 Murdock Jr./Sr. H.S.                             11:15.20   11:23.79    2   
  6 Hopedale Jr./Sr. H. S.                           10:50.00   11:43.25    1   
 
Girls High Jump Class C
================================================================================
Class Record: # 5-06.50  5/1992      Charlene Fleming, Groton Dunstable        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cahill, Emily             SO Uxbridge             5-02.00    5-02.00   10   
  2 Smythe, Tess              JR Sutton               5-00.00    4-08.00    8   
  3 Fasulo, Fortuna           JR Ayer                 4-10.00   J4-08.00    6   
  4 Rasania, Vishwa           SO Bromfield            4-06.00   J4-08.00    4   
  5 Yates, Hayley             SO Littleton            4-06.00    4-06.00    2   
  6 Ferrie, Caitlyn           JR Ayer                 4-08.00   J4-06.00    1   
  7 Rubuffo, Julia            FR Sutton               4-08.00   J4-06.00  
  8 Bohlin, Lindsey           SO West Boyl            4-08.00    4-04.00  
 -- Stuart, Kelsey            JR Sutton               4-06.00         NH  
 -- Gillens, Sara             SO Littleton            4-06.00         NH  
 -- Moore, Jen                 8 Hopedale             4-06.00         NH  
 
Girls Pole Vault Class C
================================================================================
Class Record: # 12-01  5/16/2009   Jillena Decarteret, Narragansett            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cronin, Jacki             JR Whitinsville         9-00.00    9-00.00   10   
  2 Krevosky, Ariele          JR Sutton               7-00.00    7-00.00    7   
  2 Petrocelli, Liz            8 Whitinsville         6-00.00    7-00.00    7   
  4 Vandenakker, Julia         8 Whitinsville         6-00.00   J7-00.00    4   
 
Girls Long Jump Class C
================================================================================
Class Record: # 17-00.50  5/1993      Jill Johnson, Bromfield                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Webb, Krista              SO Narragansett        16-00.00   16-01.75   10   
  2 Morris, Josslen           JR Ayer                15-09.00   15-06.25    8   
  3 Epplett, Abby             FR Whitinsville        15-04.00   15-02.25    6   
  4 Carlson, Karen            SR Maynard             14-04.50   13-11.75    4   
  5 Dubinsky, Cierra          SO Sutton              14-03.50   13-08.00    2   
  6 Norton, Sara              JR Tahanto             14-01.00   13-07.50    1   
  7 Kane, Sarah               SO Sutton              14-02.00   13-05.00  
  8 Morin, Erin               SO Hopedale            14-00.00   13-00.50  
 
Girls Triple Jump Class C
================================================================================
Class Record: # 37-00  5/17/2008   Kimberly Farrington, Ayer                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hobin, Nicole             SO Sutton              32-05.00   33-03.75   10   
  2 Morris, Josslen           JR Ayer                31-04.00   33-02.00    8   
  3 Carlson, Karen            SR Maynard             30-02.00   31-09.75    6   
  4 George, Mackenzie          8 Sutton              30-06.00   30-05.00    4   
  5 Caccavelli, Elizabeth     JR Uxbridge            30-09.00   30-03.00    2   
  6 Heitmeyer, Sarah           8 Littleton           29-00.00   30-00.50    1   
  7 Kapsimalis, Taylor        SO Maynard             30-06.00   29-07.25  
  8 Cruz, Melany              SO Littleton           30-02.00   29-04.50  
  9 Reinhold, Olivia           8 Sutton              29-09.00   29-01.75  
 
Girls Shot Put Class C
================================================================================
Class Record: # 37-04  5/11/1996   Melissa Brule, Bromfield                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farrington, Brynnan       SR Ayer                35-06.00   34-01.50   10   
  2 Plantinga, Ryan           SR Whitinsville        34-11.25   33-05.50    8   
  3 Farrell, Gaelin           FR Narragansett        29-10.00   31-01.00    6   
  4 Mailhiot, Jennifer        JR Douglas             29-08.00   30-01.00    4   
  5 Harte, Brianna             8 Bromfield           26-08.50   27-06.00    2   
  6 Soar, Danielle            SR Narragansett        26-10.00   27-05.00    1   
  7 Booz, Natalie             SO Whitinsville        27-11.00   27-03.00  
  8 Rico, Jennifer            JR Maynard             26-10.00   24-09.50  
  9 Chiasson, Ashley           7 Maynard             26-09.25   24-02.00  
 
Girls Discus Throw Class C
================================================================================
Class Record: # 129-06  5/1979      Karen Parkin, West Boylston                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farrington, Brynnan       SR Ayer                   90-00      91-09   10   
  2 Adams, Katie              JR Tahanto                86-01      87-04    8   
  3 Chiasson, Ashley           7 Maynard                75-10      82-09    6   
  4 Jacobson, Kalie           SO Narragansett           76-04      81-07    4   
  5 Rico, Jennifer            JR Maynard                75-10      78-00    2   
  6 Vendetti, Nicole          SO Uxbridge               79-02      72-06    1   
  7 Trinque, Kendyl           SO Ayer                   75-00      68-10  
  8 Cogliandro, Jennifer      SO Uxbridge               77-02      65-02  
  9 Vandenakker, Jessica      JR Whitinsville           75-00      57-04  
 
Girls Javelin Throw Class C
================================================================================
Class Record: # 148-00  5/12/2007   Laura Stern, Lunenburg                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mailhiot, Jennifer        JR Douglas                96-03     106-03   10   
  2 Koehne, Jessica           JR Uxbridge               91-01     101-00    8   
  3 Smythe, Tess              JR Sutton                 94-04      99-03    6   
  4 Woudenberg, Anna          SR Whitinsville           95-02      98-08    4   
  5 Olson, Micaila            JR Whitinsville          110-07      98-00    2   
  6 Stewart, Amanda           SO Narragansett           91-02      93-06    1   
  7 Falcone, Natalia           8 Sutton                 93-04      90-10  
  8 Stuart, Kelsey            JR Sutton                 88-03      82-09  
  9 Green, Nicole             SR Tahanto                88-11      82-02  
 10 Soar, Danielle            SR Narragansett           78-00      80-10  
 11 Vendetti, Nicole          SO Uxbridge               85-04      80-02  
 12 Hebert, Tara              SR Whitinsville           77-01      79-11  
 13 Cogliandro, Jennifer      SO Uxbridge               82-05      78-10  
 14 Hill, Courtney            FR Douglas                86-08      78-02  
 15 Korzec, Jessica           FR Quaboag                87-00      69-10  
 16 Luciano, Amalia           FR Maynard                89-08      68-01  
 17 McDougle, Kelsi           SO Hopedale               75-00      65-00  
 
              Women - Class A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Wachusett Regional H.S.    111        2) Algonquin Regional H.S.    86   
    3) Shrewsbury High School      74        4) Westborough High School    61   
    5) Milford High School         54        6) Shepherd Hill High School  38   
    7) North Middlesex Reg. H.S.   32        8) Fitchburg High School      29   
    9) Marlboro High School        24       10) Tantasqua Reg. H.S.        20   
   11) Doherty High School         16       12) Quabbin Regional H.S.      10   
   13) Gardner High School          3                                           
 
              Women - Class B - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Lunenburg High School       98        2) Nashoba Regional H.S.      73   
    3) Millbury High School        57        4) Notre Dame Academy         50   
    5) Groton-Dunstable            36        6) Auburn High School         35   
    7) Oxford High School          33        8) Oakmont Regional H.S.      30   
    9) Holy Name High School       26       10) Northbridge High School    24   
   10) Nipmuc Regional H.S.        24       12) Leicester High School      23   
   13) Hudson High School          21       14) David Prouty High School   11   
   15) Blackstone-Millville         8       16) Clinton High School         6   
   17) St. Peter-Marian H. S.       2       18) Grafton High School         1   
 
              Women - Class C - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Sutton High School          99        2) Whitinsville Christian     89   
    3) Narragansett Reg. H. S.     70        4) Bromfield School           54   
    5) Uxbridge High School        52        5) Ayer High School           52   
    7) Douglas Jr./Sr. H.S.        43        8) Maynard High School        30   
    9) Littleton High School       22       10) Tahanto Reg. H.S.          15   
   11) Murdock Jr./Sr. H.S.         9       11) Hopedale Jr./Sr. H. S.      9   
   13) Parker Charter School        6       14) Quaboag Regional High Sch   2   



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News