Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for Humanity 5K Run & Walk

Attleboro, MA, March 26, 2011

[Overall 5k Run | Walk | Walk Awards ]

5k Run Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:49  5:45    1 30-39    1 M   243 Mike Atwood                                                                           





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:56  6:45    1 19-29    1 F   142 Jennifer Cunningham                                                                   



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:44 11:32    1 70-98   99 M   218 Ted Tyler                                                                             

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:05  7:07    1 60-69   28 M    41 Martin Auty                                                                           
 2     22:28  7:15    2 60-69   29 M   222 John Winters                                                                          
 3     25:25  8:12    3 60-69   48 M   144 David Labonte                                                                         

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:51  6:05    1 50-59    5 M    44 Michael Walsh                                                                         
 2     21:27  6:55    2 50-59   22 M   147 Donald Morse                                                                          
 3     21:42  7:00    3 50-59   24 M   205 Clif Ennis                                                                            

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:53  5:46    1 40-49    2 M   148 Glenn Miller                                                                          
 2     18:32  5:59    2 40-49    4 M   189 Mark Capparella                                                                       
 3     19:30  6:17    3 40-49    8 M   183 Joe McLoughlin                                                                        

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:06  6:10    2 30-39    6 M   240 Kent Taylor                                                                           
 2     21:40  6:59    3 30-39   23 M   208 Giampaolo Digregorio                                                                  
 3     22:35  7:17    4 30-39   31 M   224 Greg Demattos                                                                         

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:26  5:57    1 19-29    3 M   260 Frank Pearson                                                                         
 2     19:50  6:24    2 19-29   12 M   228 Jon Hanson                                                                            
 3     19:55  6:25    3 19-29   13 M    92 James Desper                                                                          

         MEN AGE GROUP 11-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:14  6:12    1 11-18    7 M    63 Max Marcotte                                                                          
 2     19:38  6:20    2 11-18    9 M    90 Cam Eisnor                                                                            
 3     20:06  6:29    3 11-18   14 M    74 Daniel Sugar                                                                          

         MEN AGE GROUP 01-10

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:53  8:02    1 01-10   45 M   239 Daniel Lenihan                                                                        
 2     28:13  9:06    2 01-10   70 M    57 Andrew Todd                                                                           

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:59  9:02    1 60-69   25 F    64 Patricia Allen                                                                        
 2     28:24  9:10    2 60-69   35 F    10 Charlene Gabouriautt                                                                  
 3     31:24 10:08    3 60-69   55 F    47 Linda Zavalick                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:46  8:57    1 50-59   24 F    65 Gail Strong                                                                           
 2     28:16  9:07    2 50-59   34 F    16 Linda Masters                                                                         
 3     29:45  9:36    3 50-59   46 F   112 Cheryl Jordan                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:20  7:32    1 40-49    8 F     8 Tammy Freeman                                                                         
 2     24:26  7:53    2 40-49   11 F   221 Christine Bradley                                                                     
 3     25:11  8:07    3 40-49   13 F   264 Maureen Dugan Wilcox                                                                  

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:37  6:58    1 30-39    2 F   235 Amy Houle                                                                             
 2     22:51  7:22    2 30-39    6 F   105 Amy O'Neill                                                                           
 3     23:09  7:28    3 30-39    7 F    70 Diane Knowles                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:40  7:19    2 19-29    4 F   252 Karen Lemaire                                                                         
 2     23:45  7:40    3 19-29    9 F   241 Missy Traversi                                                                        
 3     25:12  8:08    4 19-29   14 F   139 Jessica Eddeston                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 11-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:58  7:05    1 11-18    3 F   223 Shelby Cuddeback                                                                      
 2     22:46  7:21    2 11-18    5 F   220 Katie Bradley                                                                         
 3     27:11  8:46    3 11-18   23 F   130 Jenna Treicher                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:49  5:45    1 30-39    1 M   243 Mike Atwood                                                                           
 2     17:53  5:46    1 40-49    2 M   148 Glenn Miller                                                                          
 3     18:26  5:57    1 19-29    3 M   260 Frank Pearson                                                                         
 4     18:32  5:59    2 40-49    4 M   189 Mark Capparella                                                                       
 5     18:51  6:05    1 50-59    5 M    44 Michael Walsh                                                                         
 6     19:06  6:10    2 30-39    6 M   240 Kent Taylor                                                                           
 7     19:14  6:12    1 11-18    7 M    63 Max Marcotte                                                                          
 8     19:30  6:17    3 40-49    8 M   183 Joe McLoughlin                                                                        
 9     19:38  6:20    2 11-18    9 M    90 Cam Eisnor                                                                            
 10    19:47  6:23    4 40-49   10 M     5 Bruce Stachura                                                                         
 11    19:49  6:24    5 40-49   11 M   232 Jim Murphy                                                                             
 12    19:50  6:24    2 19-29   12 M   228 Jon Hanson                                                                             
 13    19:55  6:25    3 19-29   13 M    92 James Desper                                                                           
 14    20:06  6:29    3 11-18   14 M    74 Daniel Sugar                                                                           
 15    20:10  6:30    6 40-49   15 M   226 Michael O'Neill                                                                        
 16    20:16  6:32    4 19-29   16 M   173 Pat Reardon                                                                            
 17    20:51  6:44    7 40-49   17 M    39 Stephen Warren                                                                         
 18    20:59  6:46    8 40-49   18 M   200 Brian Knox                                                                             
 19    21:02  6:47    5 19-29   19 M   230 Blake Cunningham                                                                       
 20    21:16  6:52    9 40-49   20 M   238 Dave Benoit                                                                            
 21    21:19  6:53    6 19-29   21 M    60 Erik Parena                                                                            
 22    21:27  6:55    2 50-59   22 M   147 Donald Morse                                                                           
 23    21:40  6:59    3 30-39   23 M   208 Giampaolo Digregorio                                                                   
 24    21:42  7:00    3 50-59   24 M   205 Clif Ennis                                                                             
 25    21:44  7:01    4 50-59   25 M   262 Paul Cronan                                                                            
 26    22:03  7:07    4 11-18   26 M   215 Mike Gillis                                                                            
 27    22:04  7:07    7 19-29   27 M   217 Dane Bonin                                                                             
 28    22:05  7:07    1 60-69   28 M    41 Martin Auty                                                                            
 29    22:28  7:15    2 60-69   29 M   222 John Winters                                                                           
 30    22:32  7:16   10 40-49   30 M   128 Doug Treicher                                                                          
 31    22:35  7:17    4 30-39   31 M   224 Greg Demattos                                                                          
 32    22:52  7:23    8 19-29   32 M   127 Messias Pedro                                                                          
 33    22:52  7:23    5 50-59   33 M    72 Bill Lyon                                                                              
 34    23:03  7:26   11 40-49   34 M   251 Brian Clark                                                                            
 35    23:12  7:29    6 50-59   35 M    37 Mark Young                                                                             
 36    23:14  7:30   12 40-49   36 M    71 Rick Knowles                                                                           
 37    23:24  7:33    5 11-18   37 M   242 Tyler Anderson                                                                         
 38    23:28  7:34    5 30-39   38 M   126 Victor Futado                                                                          
 39    23:33  7:36   13 40-49   39 M   145 Steve Greening                                                                         
 40    23:36  7:37    9 19-29   40 M   204 Reid Ennis                                                                             
 41    23:38  7:37   10 19-29   41 M   114 Mike Maia                                                                              
 42    23:40  7:38    6 30-39   42 M   255 Jack Rock                                                                              
 43    24:05  7:46   11 19-29   43 M   187 Ricky Pimble                                                                           
 44    24:10  7:48   14 40-49   44 M   149 David Troilo                                                                           
 45    24:53  8:02    1 01-10   45 M   239 Daniel Lenihan                                                                         
 46    24:55  8:02   15 40-49   46 M   247 Michael Moulton                                                                        
 47    25:14  8:08    7 30-39   47 M   104 Martin O'Neill                                                                         
 48    25:25  8:12    3 60-69   48 M   144 David Labonte                                                                          
 49    25:28  8:13   16 40-49   49 M   249 Dave Roberts                                                                           
 50    25:41  8:17   12 19-29   50 M   245 Kenneth Walker                                                                         

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:56  6:45    1 19-29    1 F   142 Jennifer Cunningham                                                                   
 2     21:37  6:58    1 30-39    2 F   235 Amy Houle                                                                             
 3     21:58  7:05    1 11-18    3 F   223 Shelby Cuddeback                                                                      
 4     22:40  7:19    2 19-29    4 F   252 Karen Lemaire                                                                         
 5     22:46  7:21    2 11-18    5 F   220 Katie Bradley                                                                         
 6     22:51  7:22    2 30-39    6 F   105 Amy O'Neill                                                                           
 7     23:09  7:28    3 30-39    7 F    70 Diane Knowles                                                                         
 8     23:20  7:32    1 40-49    8 F     8 Tammy Freeman                                                                         
 9     23:45  7:40    3 19-29    9 F   241 Missy Traversi                                                                        
 10    24:22  7:52    4 30-39   10 F   164 Kimberly Smith                                                                         
 11    24:26  7:53    2 40-49   11 F   221 Christine Bradley                                                                      
 12    25:08  8:06    5 30-39   12 F   113 Missy Bassler                                                                          
 13    25:11  8:07    3 40-49   13 F   264 Maureen Dugan Wilcox                                                                   
 14    25:12  8:08    4 19-29   14 F   139 Jessica Eddeston                                                                       
 15    25:18  8:10    5 19-29   15 F   133 Emily Gingras                                                                          
 16    25:30  8:14    6 19-29   16 F   246 Dianna Walker                                                                          
 17    25:52  8:21    7 19-29   17 F   125 Cassie Ogden                                                                           
 18    25:57  8:22    4 40-49   18 F   163 Ceri Nelson                                                                            
 19    26:04  8:25    8 19-29   19 F   229 Megan Hanson                                                                           
 20    26:30  8:33    9 19-29   20 F    76 Amanda Banks                                                                           
 21    26:50  8:39    5 40-49   21 F   108 Linda Lawrence                                                                         
 22    26:52  8:40    6 30-39   22 F   179 Kristin Cohen                                                                          
 23    27:11  8:46    3 11-18   23 F   130 Jenna Treicher                                                                         
 24    27:46  8:57    1 50-59   24 F    65 Gail Strong                                                                            
 25    27:59  9:02    1 60-69   25 F    64 Patricia Allen                                                                         
 26    28:00  9:02    7 30-39   26 F   151 Susan Rowell                                                                           
 27    28:02  9:03    8 30-39   27 F   195 Meridith Perry                                                                         
 28    28:03  9:03    9 30-39   28 F   196 Christina Kimmell                                                                      
 29    28:04  9:03   10 30-39   29 F   140 Debra Glynn                                                                            
 30    28:08  9:05   11 30-39   30 F   180 Molly Vokey                                                                            
 31    28:10  9:05    6 40-49   31 F   124 Paula Robertson                                                                        
 32    28:12  9:06    7 40-49   32 F   176 Heidi McKearney                                                                        
 33    28:14  9:06   10 19-29   33 F   236 Haley Fortier                                                                          
 34    28:16  9:07    2 50-59   34 F    16 Linda Masters                                                                          
 35    28:24  9:10    2 60-69   35 F    10 Charlene Gabouriautt                                                                   
 36    28:43  9:16   11 19-29   36 F   154 Shira Rakower                                                                          
 37    28:44  9:16   12 30-39   37 F   212 Lauren Perry                                                                           
 38    28:50  9:18    4 11-18   38 F   214 Brittany Alioto                                                                        
 39    28:54  9:19    8 40-49   39 F   146 Kate Campbell                                                                          
 40    29:09  9:24   12 19-29   40 F   234 Hannah Clark                                                                           
 41    29:18  9:27   13 19-29   41 F   135 Julia Lamotte                                                                          
 42    29:16  9:26    9 40-49   42 F   210 Mary Petit                                                                             
 43    29:20  9:28    5 11-18   43 F   257 Ashley Matano                                                                          
 44    29:24  9:29   10 40-49   44 F   256 Gale Newman                                                                            
 45    29:31  9:31    6 11-18   45 F   213 Allison Aliolo                                                                         
 46    29:45  9:36    3 50-59   46 F   112 Cheryl Jordan                                                                          
 47    29:47  9:36   13 30-39   47 F    59 Katie Emanuele                                                                         
 48    30:07  9:43   11 40-49   48 F   201 Maureen Jackson                                                                        
 49    30:21  9:47   14 19-29   49 F   265 Amy Nzimiec                                                                            
 50    30:24  9:48   15 19-29   50 F    83 Robyn Bratiea                                                                          




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News