Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 Bay State Games Finals Track & Field

Regis College - Weston, MA, July 9, 2011

[Junior Division Results | Scholastic Division Results | Open Division Results ]

Masters Division

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/9/2011 05:40 PM
             2011 Bay State Games Track & Field Finals - 7/9/2011              
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 78  Men 1 Mile Run Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Capparella, Mark          42 Bellingham, MA                  5:10.76  
 
Event 79  Women 1 Mile Run Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Steeves, Madelyn          44 Middleton, MA                   6:14.04  
 
Event 80  Men 400 Meter Dash Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walters, Meirwyn          47 South Hamilton, MA     56.00      55.89  
  2 Steeves, Scott            47 Middleton, MA          57.70      57.14  
  3 Simoneau, Mark            42 Roslindale, MA         56.00    1:01.03  
 
Event 82  Men 100 Meter Dash Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Moschella, Mark           47 Westboro, MA                      13.21q 
  2 Henson, Daniel            46 West Barnstable, MA    13.20      13.63q 
  3 Thomas, Gillen            56 Sharon, MA             13.50      13.72q 
  4 Friedman, Tom             48 Masters                13.50      14.05q 
  5 Clements, Mark            43 Westport, MA           13.20      14.77q 
  6 McHugh, Paul              50 Mansfield, MA                     14.96q 
  7 Polevy, John              77 Nashua, MA             16.00      16.39q 
 
Event 82  Men 100 Meter Dash Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Moschella, Mark           47 Westboro, MA           13.21      13.21  
  2 Henson, Daniel            46 West Barnstable, MA    13.63      13.63  
  3 Thomas, Gillen            56 Sharon, MA             13.72      13.72  
  4 Friedman, Tom             48 Masters                14.05      14.05  
  5 Clements, Mark            43 Westport, MA           14.77      14.77  
  6 McHugh, Paul              50 Mansfield, MA          14.96      14.96  
  7 Polevy, John              77 Nashua, MA             16.39      16.39  
 
Event 83  Women 100 Meter Dash Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carey, Cindy              48 East Bridgewater, M    14.00      15.18  
  2 Roberge, Lynne            41 Chicopee, MA           15.00      16.75  
  3 Albert, Ruth              67 South Easton, MA                  25.73  
 -- Stalters, Gretchen        48 Norton, MA             15.00        DNF  
 
Event 84  Men 800 Meter Run Masters
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, Ian                52 Wenham, MA                      2:12.92  
  2 Watts, Jim                49 Masters                         2:18.45  
  3 Capparella, Mark          42 Bellingham, MA                  2:20.16  
  4 Pullman, Bill             56 Carlisle, MA                    2:21.01  
  5 Steeves, Scott            47 Middleton, MA                   2:28.84  
  6 Viegas, Stephen           62 Reading, MA                     2:55.18  
 
Event 86  Men Long Jump Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Thompson, Russ               Northboro, MA                  16-11.50      5.16m 
  2 Moschella, Mark           47 Westboro, MA                   16-04.00      4.97m 
  3 Capparella, Mark          42 Bellingham, MA                 15-06.00      4.72m 
  3 Travers, Michael          53 Watertown, MA                  15-06.00      4.72m 
  5 Henson, Daniel            46 West Barnstable, MA            14-11.00      4.54m 
  6 Polevy, John              77 Nashua, MA                     10-09.00      3.27m 
 
Event 87  Women Long Jump Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Carey, Cindy              48 East Bridgewater, M            12-07.00      3.83m 
 
Event 88  Men Shot Put Masters
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Burgoyne, Jim             50 Tewksbury, MA                  40-00.25     12.19m 
  2 Guerra, Art               52 Stafford Springs, M            38-05.50     11.72m 
  3 Joseph, Lee               58 Cambridge, MA                  37-10.00     11.53m 
  4 Sadoski, Benard           63 South Deerfield, MA            36-07.25     11.15m 
  5 McGrath, Tom              57 Stoneham, MA                   35-11.25     10.95m 
  6 Cotter, William           46 Hope Valley, MA                34-05.00     10.49m 
  7 Sheedy, Larru                Pittsfield, MA                 30-00.50      9.15m 
  8 Lynch, George             56 Peabody, MA                    20-00.00      6.09m 
 
Event 89  Women Shot Put Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Borchers, Ruth            51 Medfield, MA                   28-02.00      8.58m 
  2 Hatfield, Bo              49 Marblehead, MA                 22-03.75      6.80m 
  3 Crooks, Marcia            77 Bellingham, MA                 18-00.50      5.49m 
  4 Albert, Ruth              67 South Easton, MA               15-09.25      4.80m 
 
Event 90  Men Discus Throw Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McDermott, Art            49 Andover, MA                      42.82m     140-06 
  2 Mallon, Kevin             50 Braintree, MA                    41.21m     135-02 
  3 Burgoyne, Jim             50 Tewksbury, MA                    39.40m     129-03 
  4 Cotter, William           46 Hope Valley, MA                  38.65m     126-10 
  5 Farnsworth, Dave          50 Wilmington, MA                   36.11m     118-06 
  6 Guerra, Art               52 Stafford Springs, M              35.91m     117-10 
  7 Dwyer, .                  48 Marshfield, MA                   35.55m     116-08 
  8 McGrath, Tom              57 Stoneham, MA                     32.04m     105-01 
  9 Sadoski, Benard           63 South Deerfield, MA              31.49m     103-04 
 
Event 91  Women Discus Throw Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Borchers, Ruth            51 Medfield, MA                     21.96m      72-00 
  2 Hicks, Amy                79 Needham, MA                      17.03m      55-10 
  3 Hatfield, Bo              49 Marblehead, MA                   13.94m      45-09 
  4 Ecklund, Deborah          51 Gardner, MA                      13.48m      44-03 
 
Event 92  Men Hammer Throw Masters
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cotter, William           46 Hope Valley, MA                  44.31m     145-04 
 
Event 93  Women Hammer Throw Masters
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hicks, Amy                79 Needham, MA                      25.53m      83-09 
  2 Ecklund, Deborah          51 Gardner, MA                      21.04m      69-00 
  3 Crooks, Marcia            77 Bellingham, MA                   12.57m      41-03 
 
Event 96  Men 200 Meter Dash Masters
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walters, Meirwyn          47 South Hamilton, MA     25.40      25.55  
  2 Whitney, Bill                Masters                           26.04  
  3 Moschella, Mark           47 Westboro, MA                      26.90  
  4 Thomas, Gillen            56 Sharon, MA             28.50      27.07  
  5 Thompson, Russ               Northboro, MA          38.00      28.61  
  6 Friedman, Tom             48 Masters                31.00      28.71  
  7 Henson, Daniel            46 West Barnstable, MA    28.30      29.06  
  8 Polevy, John              77 Nashua, MA             35.00      35.52  
 
Event 97  Women 200 Meter Dash Masters
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carey, Cindy              48 East Bridgewater, M    31.00      31.51  
  2 Roberge, Lynne            41 Chicopee, MA           32.00      35.41  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News