Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 Bay State Games Finals Track & Field

Regis College - Weston, MA, July 9, 2011

[Junior Division Results | Open Division Results | Masters Division ]

Scholastic Division Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/9/2011 05:41 PM
             2011 Bay State Games Track & Field Finals - 7/9/2011              
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 3  Boys 3000 Meter Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Wyman, Michael            15 Marion, MA           9:57.38    9:45.58  
  2 Gilligan, Brian           16 Framingham, MA       9:55.20    9:48.21  
  3 Toll, Ellis               17 Harvard, MA         10:10.70   10:09.82  
  4 Brunco, Joseph            16 Saugus, MA          10:56.70   10:47.25  
 
Event 4  Girls 3000 Meter Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schwab, Maria             15 Holliston, MA       12:37.30   12:33.69  
  2 Vilcans, Kristen          16 Littleton, MA       12:55.50   12:37.39  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hampton, Jasmine          17 Worcester, MA        1:02.00    1:02.82  
  2 Orrell, Jordan            17 North Oxford, MA     1:02.20    1:04.33  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DiMaiti, Andrew           16 Medford, MA            52.30      52.46  
  2 Biron, Ethan              15 North Dartmouth, MA    54.51      55.38  
  3 Petty, Matthew            15 Bridgewater, MA        54.74      55.97  
  4 Koenig, Anderson          17 Lincoln, MA            52.70      57.39  
  5 Bean, Marshall            17 Sharon, MA             57.98      58.28  
  6 Fdal, Mohammed            17 Everett, MA            59.40      58.77  
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Scholastic
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Henson, Amanda            15 West Barnstable, MA    12.20      13.10q  1 
  2 Hampton, Kamille          17 worcester, MA          13.20      13.41q  1 
  3 O'Donnell, Claire         15 Plymouth, MA           12.70      13.44q  2 
  4 Winkle, Kimeisha          16 Springfield, MA        12.90      13.66q  2 
  5 Malone, Patty             17 Wakefield, MA          13.50      13.69q  1 
  6 Pellegrini, Felicia       17 West Boylston, MA      13.70      13.86q  2 
  7 Okafor, Barbara           17 Boston, MA             13.60      13.89q  2 
  8 Dixon, Mary               15 Saugus, MA             14.00      14.32q  1 
  9 Colson, Daryl             17 Everett, MA            14.20      14.52   1 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Henson, Amanda            15 West Barnstable, MA    13.10      12.84  
  2 O'Donnell, Claire         15 Plymouth, MA           13.44      13.15  
  3 Malone, Patty             17 Wakefield, MA          13.69      13.18  
  4 Hampton, Kamille          17 worcester, MA          13.41      13.21  
  5 Winkle, Kimeisha          16 Springfield, MA        13.66      13.29  
  6 Pellegrini, Felicia       17 West Boylston, MA      13.86      13.61  
  7 Okafor, Barbara           17 Boston, MA             13.89      13.77  
  8 Dixon, Mary               15 Saugus, MA             14.32      14.44  
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maniscalco, Joseph        16 North Chelmsford, M    11.40      11.54  
  2 Meserve, Trevor           16 Brockton, MA           10.96      11.80  
  3 Henson, Benjamin          16 West Barnstable, MA    11.16      12.05  
  4 Dussault, Benjamin        17 Assonet, MA            11.53      12.21  
  5 Talbot, Steve             17 Ludlow, MA             12.90      13.12  
 
Event 19  Girls 100 Meter Hurdles Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Epplett, Abigail          15 Uxbridge, MA           16.20      17.65  
  2 Morgan, Elise             16 Holbrook, MA           18.31      19.33  
  3 Comeau, Alyson            15 Gardner, MA            18.00      19.53  
  4 Gilcoine, Nicole          16 Rockland, MA           18.74      19.86  
 
Event 21  Boys 110 Meter Hurdles Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 O'Neil, John              17 Newburyport, MA        16.30      15.59  
  2 Coffin, Christopher       17 Millville, MA          15.20      15.62  
  3 DeMoranville, Dylan       16 East Freetown, MA      16.40      16.50  
  4 Wood, Brendan             17 Mendon, MA             17.40      16.97  
  5 Trevena, Keaton           16 Scituate, MA           16.64      17.26  
 
Event 25  Girls 200 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henson, Amanda            15 West Barnstable, MA    25.69      26.93  
  2 Winkle, Kimeisha          16 Springfield, MA        26.90      27.45  
  3 O'Donnell, Claire         15 Plymouth, MA           26.86      27.57  
  4 Pellegrini, Felicia       17 West Boylston, MA      27.70      27.71  
  5 Okafor, Barbara           17 Boston, MA             29.10      29.62  
  6 Boutin, Katie             17 Wareham, MA            29.03      30.09  
 
Event 26  Boys 200 Meter Dash Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maniscalco, Joseph        16 North Chelmsford, M    23.90      23.43  
  2 Maniscalco, Vincent       17 North Chelmsford, M    23.40      23.48  
  3 Meserve, Trevor           16 Brockton, MA           23.16      24.21  
  4 Dussault, Benjamin        17 Assonet, MA            23.59      24.28  
  5 Koenig, Anderson          17 Lincoln, MA            23.80      24.30  
  6 Biron, Ethan              15 North Dartmouth, MA    24.33      24.43  
  7 Nwankwo, Obinna           16 Canton, MA             23.93      25.42  
  8 Talbot, Steve             17 Ludlow, MA             27.00      27.47  
 
Event 34  Boys 1 Mile Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Friedman, David           16 Marion, MA           4:48.60    4:50.66  
  2 Kalt, Steven              17 Shutesbury, MA       4:45.30    4:58.62  
  3 Nwankwo, Obinna           16 Canton, MA           5:23.65    5:07.42  
  4 Mendes, Bryan             16 Peabody, MA          5:12.30    5:09.27  
  5 Loehle, Eric              15 Georgetown, MA       6:06.80    6:28.44  
 
Event 35  Girls 1 Mile Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McGahie, Kaitlin          16 Boylston, MA         5:48.90    5:54.32  
  2 Margolis, Lillian         15 Rockland, MA         7:14.64    6:41.41  
 
Event 40  Boys 800 Meter Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rodger, Thomas            17 Uxbridge, MA         1:59.30    2:09.01  
  2 Friedman, David           16 Marion, MA           2:14.20    2:12.38  
  3 Ly, Chhenlee              17 Leominster, MA       2:15.90    2:18.10  
  4 Mendes, Bryan             16 Peabody, MA          2:22.10    2:21.22  
  5 Loehle, Eric              15 Georgetown, MA       2:48.30    2:57.71  
 
Event 41  Girls 800 Meter Run Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marciano, Wendi           17 Beverly, MA          2:25.50    2:27.58  
  2 Shelgren, Mackenzie       17 Boxford, MA          2:35.70    2:38.32  
  3 Cummings, Kaylee          14 hudson, MA           2:30.30    2:41.17  
  4 Hampton, Kamille          17 worcester, MA        2:38.10    2:41.49  
 
Event 45  Boys Long Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Shytle, Craig             16 Weston, MA          19-09.00   19-07.25      5.97m 
  2 Barry, Matthew            17 Groveland, MA       18-08.00   18-10.00      5.74m 
  3 McDonald, Jack            16 Southboro, MA       18-00.25   18-06.00      5.63m 
  4 Bean, Marshall            17 Sharon, MA          16-03.50   16-07.75      5.07m 
  5 Brunco, Joseph            16 Saugus, MA          15-02.00   15-05.25      4.70m 
 
Event 47  Girls Triple Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Milburn, Kayla            17 Wakefield, MA       31-06.00   31-03.75      9.54m 
  2 Epplett, Abigail          15 Uxbridge, MA        30-00.25   30-11.00      9.42m 
  3 Lyon, Ellery              15 Sheldonville, MA    31-09.00   30-03.00      9.22m 
 
Event 48  Boys Shot Put Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Preston, Steven           16 Newburyport, MA     46-11.75   48-10.00     14.88m 
  2 Robitaille, Nate          15 Seekonk, MA         47-02.75   48-01.75     14.67m 
  3 McMackin, Tim             17 Medfield, MA        51-04.50   47-09.50     14.56m 
  4 Roy, David                16 Melrose, MA         44-03.25   43-02.00     13.15m 
  5 Dombrowski, Evan          15 Gloucester, MA      41-01.50   36-09.00     11.20m 
  6 Patturelli, Alexander     17 Medford, MA         31-07.75   31-02.50      9.51m 
 
Event 49  Girls High Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Leinonen, Cayla           17 Spencer, MA          5-02.00    5-00.00      1.52m 
  2 Patrazza, Liane           17 Beverly, MA          5-00.00    4-10.00      1.47m 
  3 Gustavson, Emily          16 Sturbridge, MA       4-08.00    4-08.00      1.42m 
  3 Leahy, Shannon            15 Westminster, MA      4-10.00    4-08.00      1.42m 
  5 Lyon, Ellery              15 Sheldonville, MA     4-10.00    4-06.00      1.37m 
  6 Wallace, Julia            16 Winthrop, MA         4-09.00    4-04.00      1.32m 
 
Event 50  Girls Discus Throw Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Silva, Sabrina            16 Orange, MA             99-00      98-07     30.04m 
  2 Sheehan, Katelyn          17 Norwell, MA            93-06      92-10     28.29m 
  3 Gilcoine, Nicole          16 Rockland, MA           88-06      90-08     27.63m 
  4 Duffy, Jessica            17 Wakefield, MA          80-02      80-07     24.56m 
  5 Colson, Daryl             17 Everett, MA            86-10      78-00     23.77m 
 
Event 51  Boys Javelin Throw Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Halsted, Jason            17 Lincoln, MA           138-03     153-06     46.78m 
  2 Rein, Harry               17 Hingham, MA           160-01     149-04     45.51m 
  3 Rein, Jonas               17 Hingham, MA           152-06     146-04     44.60m 
  4 Wadman, Jameson           17 Saugus, MA            143-08     143-09     43.81m 
  5 Thornhill, Sean           17 Attleboro, MA         141-01     137-07     41.93m 
 
Event 52  Boys Pole Vault Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Adams, Thomas                Marion, MA                     11-06.00      3.50m 
  2 Simmons, William          17 Petersham, MA                   9-06.00      2.89m 
 -- O'Brien, Matthew          16 North Reading, MA                    NH            
 
Event 53  Girls Pole Vault Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cronin, Jacqueline           Milford, MA                     9-00.00      2.74m 
  2 Busch, Rachel             17 Stow, MA                        8-06.00      2.59m 
  3 Tylock, Jen               16 Shrewsbury, MA                  7-06.00      2.28m 
 -- Leahy, Shannon            15 Westminster, MA                      NH            
 
Event 54  Girls Long Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dixon, Mary               15 Saugus, MA          13-07.25   14-08.75      4.48m 
  2 Humphrey, Lily            17 Auburn, MA          13-01.00   13-02.25      4.01m 
 
Event 57  Boys Triple Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Maniscalco, Vincent       17 North Chelmsford, M 41-01.00   42-00.75     12.82m 
  2 Trevena, Keaton           16 Scituate, MA        38-04.75   38-05.00     11.70m 
  3 Wood, Brendan             17 Mendon, MA          38-09.50   35-06.00     10.82m 
  4 Brunco, Joseph            16 Saugus, MA          32-06.50   31-06.50      9.61m 
 
Event 58  Girls Shot Put Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Duffy, Jessica            17 Wakefield, MA       35-03.25   34-07.50     10.55m 
  2 Silva, Sabrina            16 Orange, MA          36-00.00   34-03.00     10.43m 
  3 Gilcoine, Nicole          16 Rockland, MA        34-05.50   33-07.50     10.24m 
  4 Parent, Stephanie         16 Attleboro, MA       33-03.50   32-11.00     10.03m 
  5 Dixon, Mary               15 Saugus, MA          24-05.50   29-02.00      8.89m 
  6 Sheehan, Katelyn          17 Norwell, MA         30-00.50   28-09.00      8.76m 
  7 Dwyer, Margaret           17 Marshfield, MA      25-05.00   26-03.50      8.01m 
 
Event 59  Boys High Jump Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kahrs, John               18 Scituate, MA         6-00.00    6-00.00      1.82m 
  2 McDonald, Jack            16 Southboro, MA        5-02.00    5-10.00      1.77m 
  3 Lewicki, Trevor           16 Ludlow, MA           6-00.00   J5-10.00      1.77m 
  4 Canon, Richard            16 West Roxbury, MA     5-08.00    5-08.00      1.72m 
  5 Wood, Brendan             17 Mendon, MA           5-04.00    5-06.00      1.67m 
  6 Mingels, Brian            17 Scituate, MA         5-02.00    5-04.00      1.62m 
 
Event 60  Boys Discus Throw Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Preston, Steven           16 Newburyport, MA       136-10     138-04     42.16m 
  2 Robitaille, Nate          15 Seekonk, MA           127-00     134-05     40.97m 
  3 McMackin, Tim             17 Medfield, MA          128-04     122-02     37.23m 
  4 Betsold, Gregory          16 Northfield, MA        119-09     118-05     36.09m 
  5 Hogan, Gilson             17 Stow, MA              115-05     107-04     32.71m 
  6 Patturelli, Alexander     17 Medford, MA            80-08      78-02     23.82m 
 
Event 61  Girls Javelin Throw Scholastic
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Marciano, Wendi           17 Beverly, MA            53-09      57-06     17.52m 
 
Event 99  Girls 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Epplett, Abigail          15 Uxbridge, MA                    1:09.92  
  2 Pellegrini, Elizabeth     17 Worcester, MA                   1:10.88  
  3 Drake, Beth               17 South Deerfield, MA             1:14.13  
  4 Scott, Maddy              13 Bernardston, MA                 1:15.78  
  5 Comeau, Alyson            15 Gardner, MA                     1:20.64  
 
Event 100  Boys 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 O'Neil, John              17 Newburyport, MA                 1:02.10  
  2 Enzmann, Robert              Stow, MA                        1:02.84  
  3 Simmons, William          17 Petersham, MA                   1:04.86  
  4 Colello, Ben              14 Sudbury, MA                     1:07.93  
  5 Tramonte, David           15 Peabody, MA                     1:14.05  



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News