Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Carver 5 Mile Road Race & Kids 2K Fun Run

Carver, MA, July 30, 2011

[Overall | Teams | Kids | wheelchair ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net



         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:55  8:11    1 70-98 70  199 M   102 Joe Giannone                North Reading,MA     North Shore Striders                 
 2     42:48  8:34    2 70-98 70  219 M    99 George Geis                 Marblehead,MA        North Shore Striders                 
 3     50:22 10:04    3 70-98 73  272 M   369 Fred Zuleger III            Coventry,RI          New England 65+ Running Club         
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:31  6:18    1 60-69 63   97 M   194 Gordon MacFarland           Arlington,MA         Cambridge Sports Union               
 2     32:47  6:33    2 60-69 62  118 M   269 Marshall Randolph           Wellesley,MA         Cambridge Sports Union               
 3     33:04  6:37    3 60-69 66  121 M   434 Bill Adrea                  New Bedford,MA                                            
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:35  5:31    1 50-59 52   39 M    95 Craig Fram                  Plaistow,NH          Whirlaway Racing Team                
 2     27:48  5:34    2 50-59 51   47 M   203 Douglas Martyn              North Andover,MA     Whirlaway Racing Team                
 3     27:51  5:34    3 50-59 51   49 M   432 Robert Cipriano             Belmont,MA           Somerville Road Runners              
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:03  5:13    1 40-49 41   13 M   451 Joseph Koech                Chelmsford,MA        Retailers Union (RUN)                
 2     26:15  5:15    2 40-49 40   18 M   454 Jim St Pierre               Dracut,MA            Retailers Union (RUN)                
 3     26:42  5:20    3 40-49 40   23 M   234 Joseph Navas                North Eastham,MA     Whirlaway Racing Team                
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:03  5:01    1 30-39 34    2 M   453 Justin Freeman              New Hampton,NH       Retailers Union (RUN)                
 2     25:19  5:04    2 30-39 31    4 M    98 Justin Fyffe                East Dummerston,VT   Boston Athletic Association          
 3     25:31  5:06    3 30-39 30    5 M   233 Eric Narcisi                Charlestown,MA       Whirlaway Racing Team                
         MEN AGE GROUP 16-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:42  4:56    1 16-29 22    1 M   149 Kevin Johnson               Ludlow,MA            Greater Springfield Harriers         
 2     25:15  5:03    2 16-29 26    3 M   371 Dan Vassallo                Reading,MA           Addidas New England RC               
 3     25:33  5:07    3 16-29 29    6 M   236 Brandon Newbould            Nottingham,NH        Whirlaway Racing Team                
         MEN AGE GROUP 10-15
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:47  8:09    1 10-15 14  197 M   313 Nick Shurtleff              Taunton,MA                                                
 2     41:11  8:14    2 10-15 15  203 M    85 Cameron Evans               Plymouth,MA                                               
 3     44:15  8:51    3 10-15 12  236 M   276 Chris Riccardi              Kingston,MA                                               
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     53:30 10:42    1 70-98 71  132 F   349 Irma Walat                  Brockton,MA          Colonial Road Runners                
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     37:05  7:25    1 60-69 60   49 F    78 Karen Durante               Newburyport,MA       Whirlaway Racing Team                
 2     38:10  7:38    2 60-69 60   54 F    80 Moira Durnin                Stowe,VT             Green Mountain Athletic Associati    
 3     39:58  8:00    3 60-69 60   68 F   187 Carol L'Esperance           Holyoke,MA           Greater Springfield Harriers         
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:58  6:48    1 50-59 52   29 F   220 Cathy Merra                 Amherst,NH           GCS Triad                            
 2     35:24  7:05    2 50-59 50   39 F   368 Lisa Zappala                Derry,NH             Whirlaway Racing Team                
 3     35:33  7:07    3 50-59 50   40 F   188 Sidney Letendre             Florence,MA          Central Mass Striders                
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:48  5:58    1 40-49 48    5 F   303 Maria Servin                Middleboro,MA        Whirlaway Racing Team                
 2     30:57  6:11    2 40-49 40   10 F    67 Christin Doneski            Hopkinton,NH         Whirlaway Racing Team                
 3     31:02  6:12    3 40-49 45   11 F     4 Christine Anderson          New Bedford,MA       Whirlaway Racing Team                
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:24  5:41    1 30-39 38    1 F    25 Diana Bowser                Medford,MA           Boston Athletic Association          
 2     28:55  5:47    2 30-39 31    2 F    84 Brett Ely                   Natick,MA            Boston Athletic Association          
 3     29:24  5:53    3 30-39 30    3 F   490 Amanda Brewster             Cambridge,MA         Cambridge Running Club               
       WOMEN AGE GROUP 16-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:41  5:56    1 16-29 21    4 F    79 Claire Durkin               Cambridge,MA         Greater Boston Track Club            
 2     30:15  6:03    2 16-29 27    6 F   156 Abbey Kaknes                Burlington,VT        Green Mountain Athletic Associati    
 3     30:20  6:04    3 16-29 26    7 F   198 Kyle Linn MacQueen          Boston,MA            Greater Boston Track Club            
       WOMEN AGE GROUP 10-15
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:51  8:34    1 10-15 15   84 F   293 Ainsley Ryan                Carver,MA                                                 
 2     47:08  9:26    2 10-15 15  108 F    16 Taylor Berry                Carver,MA                                                 
 3     47:08  9:26    3 10-15 14  109 F   456 Brooke Pierce               Carver,MA                                                 
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:42  4:56    1 16-29 22    1 M   149 Kevin Johnson               Ludlow,MA            Greater Springfield Harriers         
 2     25:03  5:01    1 30-39 34    2 M   453 Justin Freeman              New Hampton,NH       Retailers Union (RUN)                
 3     25:15  5:03    2 16-29 26    3 M   371 Dan Vassallo                Reading,MA           Addidas New England RC               
 4     25:19  5:04    2 30-39 31    4 M    98 Justin Fyffe                East Dummerston,VT   Boston Athletic Association          
 5     25:31  5:06    3 30-39 30    5 M   233 Eric Narcisi                Charlestown,MA       Whirlaway Racing Team                
 6     25:33  5:07    3 16-29 29    6 M   236 Brandon Newbould            Nottingham,NH        Whirlaway Racing Team                
 7     25:36  5:07    4 30-39 34    7 M   463 Jim Johnson                 Salem,MA             Central Mass Striders                
 8     25:43  5:09    4 16-29 29    8 M    64 Will Dobbie                 Somerville,MA        Boston Athletic Association          
 9     25:44  5:09    5 30-39 37    9 M   126 Terrance Shea               Cambridge,MA         Boston Athletic Association          
 10    25:46  5:09    5 16-29 24   10 M   419 Nick Crowell                Portsmouth,NH        Central Mass Striders                 
 11    25:57  5:11    6 30-39 35   11 M    36 Chad Carr                   Cambridge,MA         Cambridge Running Club                
 12    26:01  5:12    6 16-29 26   12 M   460 Brennan Bonner              Dorchester,MA        Greater Boston Track Club             
 13    26:03  5:13    1 40-49 41   13 M   451 Joseph Koech                Chelmsford,MA        Retailers Union (RUN)                 
 14    26:05  5:13    7 30-39 34   14 M   278 Patrick Rich                South Hamilton,MA    Central Mass Striders                 
 15    26:08  5:14    7 16-29 28   15 M   462 Peter Mallett               Manchester,NH        Central Mass Striders                 
 16    26:12  5:14    8 16-29 29   16 M    90 Josh Ferenc                 Westmoreland,NH      Boston Athletic Association           
 17    26:13  5:15    9 16-29 28   17 M   461 Andy McCarron               Keene,NH             Central Mass Striders                 
 18    26:15  5:15    2 40-49 40   18 M   454 Jim St Pierre               Dracut,MA            Retailers Union (RUN)                 
 19    26:17  5:15   10 16-29 22   19 M   244 Jose Ortiz                  Methuen,MA           Whirlaway Racing Team                 
 20    26:24  5:17   11 16-29 23   20 M   260 Tim Pipp                    Keene,NH             Central Mass Striders                 
 21    26:31  5:18   12 16-29 29   21 M   440 Edward Breen                Somerville,MA        Greater Boston Track Club             
 22    26:39  5:20    8 30-39 34   22 M   452 Ben Nolaya                  Chelmsford,MA        Retailers Union (RUN)                 
 23    26:42  5:20    3 40-49 40   23 M   234 Joseph Navas                North Eastham,MA     Whirlaway Racing Team                 
 24    26:44  5:21   13 16-29 24   24 M    50 Joe Czupryna                West Springfiel,MA   Greater Springfield Harriers          
 25    26:49  5:22    9 30-39 33   25 M   387 Lee Danforth                Norwood,MA           HFC Striders                          
 26    26:49  5:22   10 30-39 33   26 M   465 Greg Hammett                Chesterfield,NH      Central Mass Striders                 
 27    26:50  5:22   11 30-39 39   27 M   353 Greg Ward                   W. Boylston,MA       Central Mass Striders                 
 28    26:54  5:23   12 30-39 30   28 M     2 Kevin Alliette              Methuen,MA           Whirlaway Racing Team                 
 29    26:55  5:23   13 30-39 32   29 M   492 Nick Menzies                Jamaica Plain,MA     Cambridge Running Club                
 30    27:02  5:24   14 16-29 27   30 M   127 Joe Hegarty                 Springfield,MA       Whirlaway Racing Team                 
 31    27:04  5:25   15 16-29 27   31 M   430 Ryan Irwin                  Cambridge,MA         Greater Boston Track Club             
 32    27:07  5:25    4 40-49 41   32 M   267 Greg Putnam                 Wakefield,MA         Central Mass Striders                 
 33    27:09  5:26   14 30-39 32   33 M   438 Bernat Olle                 Cambridge,MA         Cambridge Running Club                
 34    27:14  5:27    5 40-49 43   34 M   305 Joe Shairs                  Peabody,MA           Central Mass Striders                 
 35    27:15  5:27   16 16-29 25   35 M    89 Will Feldman                Boston,MA            Greater Boston Track Club             
 36    27:23  5:29   17 16-29 24   36 M   164 Gregory Keshian             Boston,MA            Somerville Road Runners               
 37    27:26  5:29    6 40-49 46   37 M   189 Wayne Levy                  Waban,MA             Boston Athletic Association           
 38    27:31  5:30    7 40-49 49   38 M   344 Dan Verrington              Bradford,MA          Central Mass Striders                 
 39    27:35  5:31    1 50-59 52   39 M    95 Craig Fram                  Plaistow,NH          Whirlaway Racing Team                 
 40    27:38  5:32    8 40-49 42   40 M   390 Jonathan May                Charlestown,MA       Somerville Road Runners               
 41    27:42  5:32   18 16-29 28   41 M   466 Matt Clark                  Amherst,MA           Central Mass Striders                 
 42    27:44  5:33    9 40-49 43   42 M    68 Joe Donnelly                Dracut,MA            Whirlaway Racing Team                 
 43    27:46  5:33   15 30-39 33   43 M   464 Chris Mahoney               Haverhill,MA         Central Mass Striders                 
 44    27:46  5:33   16 30-39 34   44 M   449 Kevin Gorman                Norwood,MA           Central Mass Striders                 
 45    27:46  5:33   17 30-39 33   45 M   433 TJ Unger                    Roslindale,MA        HFC Striders                          
 46    27:47  5:33   10 40-49 46   46 M   217 Terry McNatt                Needham,MA           Cambridge Sports Union                
 47    27:48  5:34    2 50-59 51   47 M   203 Douglas Martyn              North Andover,MA     Whirlaway Racing Team                 
 48    27:49  5:34   11 40-49 46   48 M    34 Jason Cakouros              Milton,MA            HFC Striders                          
 49    27:51  5:34    3 50-59 51   49 M   432 Robert Cipriano             Belmont,MA           Somerville Road Runners               
 50    27:52  5:34    4 50-59 57   50 M     7 John Barbour                Gloucester,MA        Greater Lowell Road Runners           
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group Age PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:24  5:41    1 30-39 38    1 F    25 Diana Bowser                Medford,MA           Boston Athletic Association          
 2     28:55  5:47    2 30-39 31    2 F    84 Brett Ely                   Natick,MA            Boston Athletic Association          
 3     29:24  5:53    3 30-39 30    3 F   490 Amanda Brewster             Cambridge,MA         Cambridge Running Club               
 4     29:41  5:56    1 16-29 21    4 F    79 Claire Durkin               Cambridge,MA         Greater Boston Track Club            
 5     29:48  5:58    1 40-49 48    5 F   303 Maria Servin                Middleboro,MA        Whirlaway Racing Team                
 6     30:15  6:03    2 16-29 27    6 F   156 Abbey Kaknes                Burlington,VT        Green Mountain Athletic Associati    
 7     30:20  6:04    3 16-29 26    7 F   198 Kyle Linn MacQueen          Boston,MA            Greater Boston Track Club            
 8     30:29  6:06    4 16-29 29    8 F   205 Allison McCabe              Reading,MA           Greater Boston Track Club            
 9     30:37  6:07    4 30-39 36    9 F   284 Tammie Robie                Milford,NH           Whirlaway Racing Team                
 10    30:57  6:11    2 40-49 40   10 F    67 Christin Doneski            Hopkinton,NH         Whirlaway Racing Team                 
 11    31:02  6:12    3 40-49 45   11 F     4 Christine Anderson          New Bedford,MA       Whirlaway Racing Team                 
 12    31:05  6:13    5 16-29 16   12 F   107 Abbey Gosling               Meredith,NH          Central Mass Striders                 
 13    31:09  6:14    6 16-29 26   13 F    43 Amanda Cook                 Boston,MA            Cambridge Running Club                
 14    31:24  6:17    4 40-49 40   14 F   160 Lisa Kaplan                 Framingham,MA        Boston Athletic Association           
 15    31:57  6:23    5 40-49 40   15 F   216 Barbara McManus             Worcester,MA         Central Mass Striders                 
 16    32:08  6:26    7 16-29 28   16 F   301 Heather Searles             Haverhill,MA         Whirlaway Racing Team                 
 17    32:12  6:26    5 30-39 31   17 F   277 Heather Rich                Taunton,MA           Central Mass Striders                 
 18    32:14  6:27    6 40-49 45   18 F   199 Holly Madden                Scituate,MA          Goon Squad Runners                    
 19    32:21  6:28    8 16-29 29   19 F   408 Becky Hutchinson            Boston,MA            Cambridge Running Club                
 20    32:31  6:30    7 40-49 40   20 F    18 Anne Bliss                  Burlington,VT        Green Mountain Athletic Associati     
 21    32:42  6:32    6 30-39 35   21 F    93 Katie Fobert                Norwood,MA           Greater Boston Track Club             
 22    32:56  6:35    7 30-39 33   22 F   132 Liz Hollenbach              Burlington,VT        Green Mountain Athletic Associati     
 23    33:08  6:38    8 30-39 30   23 F   140 Kristen Iworsky             Brighton,MA          Greater Boston Track Club             
 24    33:08  6:38    9 30-39 30   24 F   321 Karla Steele                Rutland,MA           Central Mass Striders                 
 25    33:18  6:40    8 40-49 48   25 F   252 Cathy Pearce                Chelmsford,MA        Whirlaway Racing Team                 
 26    33:34  6:43    9 40-49 40   26 F   212 Alice McKeon                Worcester,MA         Central Mass Striders                 
 27    33:47  6:45   10 40-49 47   27 F    24 Trish Bourne                Tewksbury,MA         Greater Lowell Road Runners           
 28    33:48  6:46   11 40-49 45   28 F   266 Sarah Prescott              Concord,NH           Whirlaway Racing Team                 
 29    33:58  6:48    1 50-59 52   29 F   220 Cathy Merra                 Amherst,NH           GCS Triad                             
 30    34:13  6:51   12 40-49 42   30 F   263 Petra Platt                 Needham,MA           Whirlaway Racing Team                 
 31    34:29  6:54    9 16-29 29   31 F   467 Laura Hutchinson            Holyoke,MA           Greater Springfield Harriers          
 32    34:34  6:55   10 16-29 25   32 F   229 Meaghan Munroe              Brookline,MA         Cambridge Running Club                
 33    34:39  6:56   11 16-29 26   33 F   335 Crystal Tolman              Charlton,MA          Central Mass Striders                 
 34    34:41  6:56   13 40-49 40   34 F   180 Maureen Larkin              Walpole,MA           Greater Norwood Running Club          
 35    34:43  6:57   14 40-49 43   35 F   247 Nadine Palmer               Derry,NH             Whirlaway Racing Team                 
 36    34:53  6:59   10 30-39 31   36 F   405 Barbara Oskuovek            Brookline,MA         Cambridge Running Club                
 37    34:54  6:59   12 16-29 25   37 F   105 Kate Goldstein              Cambridge,MA         Greater Boston Track Club             
 38    35:16  7:03   15 40-49 41   38 F   391 Kerry May                   Charlestown,MA       Somerville Road Runners               
 39    35:24  7:05    2 50-59 50   39 F   368 Lisa Zappala                Derry,NH             Whirlaway Racing Team                 
 40    35:33  7:07    3 50-59 50   40 F   188 Sidney Letendre             Florence,MA          Central Mass Striders                 
 41    35:47  7:09   16 40-49 47   41 F   255 Martha Perkins              Woodstock,VT         Green Mountain Athletic Associati     
 42    35:48  7:10   13 16-29 24   42 F   286 Nicole Rogers               Hollis,NH            GCS Triad                             
 43    35:55  7:11   14 16-29 27   43 F   103 Amanda Glazier              Quincy,MA            Greater Boston Track Club             
 44    36:01  7:12   15 16-29 25   44 F    21 Megan Bonney                Cambridge,MA         Cambridge Running Club                
 45    36:28  7:18   17 40-49 44   45 F    48 Julie Craig                 Mattapoisett,MA                                            
 46    36:34  7:19   16 16-29 24   46 F   400 Heather McLaughlin          Cambridge,MA         Cambridge Running Club                
 47    36:50  7:22   17 16-29 19   47 F   471 Rachel Lee                  S Hadley,MA          Greater Springfield Harriers          
 48    37:00  7:24   18 40-49 46   48 F   261 Janice Platt                Amherst,NH           GCS Triad                             
 49    37:05  7:25    1 60-69 60   49 F    78 Karen Durante               Newburyport,MA       Whirlaway Racing Team                 
 50    37:13  7:27   18 16-29 27   50 F   155 Jennifer Joyce              Stoughton,MA         Greater Boston Track Club             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News