Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Falmouth Sprint Triathlon

Falmouth, MA, July 17, 2011

[Overall Individual Results | Relay Team Results | Elite Results | Age Group Results | Relay Team Division Results ]

Special Divisions Results


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 17 2011       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Geoffrey Lowe               433  17 M   1:00:22         
    2 Alex Karys                  384  19 M   1:00:25         
    3 Kurran Singh                669  15 M   1:08:56         
    4 Nicholas Lombardo           430  12 M   1:10:14         
    5 Keith Lassman               418  19 M   1:14:33         
    6 Nick Wright                 776  13 M   1:18:22         
    7 Brendan Callan              133  15 M   1:28:53         
    8 Jack England                247  17 M   1:32:54         
    9 Tommy Ward                  755  14 M   1:48:32         
   10 Alex Callan                 131  13 M   1:54:13         
   11 Andrew Callan               132  11 M   2:00:21         
   12 Alexander Quadros           588  17 M   2:01:06         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Ian Bolliger                 87  23 M     53:55         
    2 William Hafferty            321  24 M     58:58         
    3 Nicolas Karmelek            383  28 M   1:00:59         
    4 Kyle Ronan                  621  27 M   1:02:57         
    5 Brian Kiesman               396  25 M   1:04:11         
    6 Tim Cohan                   171  25 M   1:06:45         
    7 Spencer Gilfeather          301  29 M   1:07:25         
    8 Thomas Rogers               618  22 M   1:08:54         
    9 James McLaughlin            845  25 M   1:09:22         
   10 Sean Jensen                 373  26 M   1:09:33         
   11 Michael Brown               107  25 M   1:10:02         
   12 Ben Crisafulli              194  22 M   1:11:09         
   13 Mike Ouellette              544  29 M   1:13:02         
   14 Brendan Toohey              727  21 M   1:14:46         
   15 Stanley Kareta              382  23 M   1:15:35         
   16 Michael Christopher         163  23 M   1:16:03         
   17 Ryan Smith                  684  24 M   1:16:14         
   18 Enrique Carrasco            145  27 M   1:16:46         
   19 Michael Kizelewicz          401  25 M   1:18:33         
   20 Matthew Kenney              838  29 M   1:21:07         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Matthew Cusick              201  34 M   1:03:10         
    2 Ryan Luczynski              435  31 M   1:04:45         
    3 Christopher Frisoli         279  34 M   1:06:04         
    4 Paul Webster                760  38 M   1:06:44         
    5 Brendan O'Shea              541  32 M   1:07:48         
    6 Nelson Ra                   594  33 M   1:09:25         
    7 Brian Geary                 296  32 M   1:11:01         
    8 Jeff Zanelli                781  35 M   1:11:49         
    9 Michael Mulrooney           501  31 M   1:12:31         
   10 Marc Frisoli                280  38 M   1:13:21         
   11 Colin Cox                   191  30 M   1:14:26         
   12 Karl Halpin                 325  35 M   1:16:04         
   13 Michael Edwards             245  33 M   1:22:22         
   14 Aaron Cohen                 172  31 M   1:23:41         
   15 Christopher Barnowski        62  38 M   1:24:43         
   16 Cesar Velasquez Jr.         742  38 M   1:27:05         
   17 Michael Maguire             441  33 M   1:28:34         
   18 Chad Schneider              649  34 M   2:02:14         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 David McIntyre              467  41 M   1:00:38         
    2 Brent Edmonds               244  43 M   1:01:33         
    3 Alan Calhoun                129  44 M   1:05:04         
    4 Dan Connolly                181  42 M   1:05:55         
    5 William Garcia              288  41 M   1:06:43         
    6 Matthew Hoffman             350  43 M   1:07:01         
    7 Mark Sampson                637  44 M   1:07:41         
    8 Greg Parkinson              548  46 M   1:09:08         
    9 David Rose                  622  44 M   1:09:59         
   10 Joseph Camillo              137  44 M   1:11:21         
   11 Gregg Pokraka               572  43 M   1:11:37         
   12 John Shea                   656  48 M   1:13:40         
   13 Christopher Landry          411  40 M   1:14:32         
   14 Tim Connolly                185  46 M   1:21:54         
   15 Vadim Khidekel              393  47 M   1:22:54         
   16 Michael Callan              135  45 M   1:26:39         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Robert Canelli              138  56 M   1:09:15         
    2 James Schmidt               648  51 M   1:10:22         
    3 Thomas Bunker               117  56 M   1:16:27         
    4 Rob Richards                603  58 M   1:17:08         
    5 Glenn Hough                 354  58 M   1:17:26         
    6 William Doskocil            228  54 M   1:17:42         
    7 Paul Skudder                672  58 M   1:18:09         
    8 Robert Balfour              886  50 M   1:19:42         
    9 Kevin Kieley                394  57 M   1:23:55         
   10 Kevin Alles                  47  55 M   1:47:34         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Charlesdavid Healy          337  61 M   2:01:36         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 17 2011       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Rachael Gaynor              295  19 F   1:14:33         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Kelsey Karys                385  21 F   1:00:44         
    2 Samantha Gawrych            293  23 F   1:01:16         
    3 Gretchen Swarr              708  26 F   1:01:50         
    4 Ashley Cavicchi             154  24 F   1:06:43         
    5 Vanessa Savas               641  28 F   1:08:34         
    6 Kelly Handrahan             328  27 F   1:09:16         
    7 Hillary Goldfarb            305  27 F   1:10:56         
    8 Patty Collins               177  23 F   1:11:46         
    9 Mary Roberts                611  26 F   1:12:42         
   10 Megan Shutzer               665  23 F   1:12:56         
   11 Kristina Brumme             110  25 F   1:13:00         
   12 Stephanie Plaisted          565  23 F   1:14:33         
   13 Meghan McCaffrey            453  25 F   1:14:54         
   14 Ania Hammar                 326  21 F   1:15:20         
   15 Kelly Foley                 269  23 F   1:15:49         
   16 Rebecca Skudder             673  23 F   1:16:18         
   17 Kate Waters                 757  24 F   1:17:38         
   18 Kelsey Warner               756  22 F   1:17:47         
   19 Caitlin Foulser             270  22 F   1:18:17         
   20 Carolyn Skudder             671  26 F   1:18:28         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Elizabeth Kates             386  37 F   1:02:53         
    2 Keri Alles                   46  31 F   1:06:58         
    3 Nancy Jeanette Robinson     616  37 F   1:07:21         
    4 Demi Isenstadt              365  37 F   1:10:42         
    5 Amy Poor                    576  36 F   1:11:04         
    6 Andrea Zanelli              780  35 F   1:11:36         
    7 Chiko Fujii-Miller          281  38 F   1:12:06         
    8 Karen Gallagher             286  38 F   1:13:13         
    9 Joanna Mauro                452  35 F   1:13:37         
   10 Lindsay Wissink             774  35 F   1:13:53         
   11 Julie (lamson) Duffany      236  30 F   1:15:46         
   12 Maureen Barnowski            63  35 F   1:16:07         
   13 Laura Fahey                 251  31 F   1:16:40         
   14 Kim Tanberg                 712  34 F   1:16:55         
   15 Emily Armstrong             900  32 F   1:20:04         
   16 Sue Aoki                     52  38 F   1:21:20         
   17 Katherine Harris            333  33 F   1:21:44         
   18 Kerry Walker                750  35 F   1:22:29         
   19 Kelly Henry                 344  33 F   1:24:17         
   20 Jessica McHale              466  33 F   1:26:24         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Joellen Bendavid             74  42 F   1:06:08         
    2 Elaine Hoffman              349  41 F   1:08:02         
    3 Ruth Azmat                   57  45 F   1:10:41         
    4 Karen Heard                 340  40 F   1:14:27         
    5 Kirsten Bartlett             66  46 F   1:15:21         
    6 Cheryl Gorveatt-Dill        308  46 F   1:17:44         
    7 Jennifer Goldstein          306  45 F   1:18:43         
    8 Rita Jeffers                372  41 F   1:20:36         
    9 Allyson McCusker            457  41 F   1:22:10         
   10 Marjorie Lichtenberger      428  42 F   1:22:28         
   11 Jennifer Murray             506  44 F   1:23:44         
   12 Nina Cotran                 885  49 F   1:23:51         
   13 Nina Miller                 478  48 F   1:24:20         
   14 Christine Mangerian         443  41 F   1:24:27         
   15 Jennifer Morrill            492  41 F   1:24:33         
   16 Kimya Harris                334  41 F   1:25:02         
   17 Brigid Heavey               341  41 F   1:28:29         
   18 Meagan Santos               639  40 F   1:30:04         
   19 Donna Hulse                 361  47 F   1:37:03         
   20 Jean Callan                 134  44 F   1:46:32         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Heather Garrison            290  55 F   1:02:43         
    2 Patricia Laliberte          410  57 F   1:12:02         
    3 Terry Ward                  754  52 F   1:17:55         
    4 Michele McCarthy            455  51 F   1:22:07         
    5 Lida Riedlinger             607  51 F   1:24:33         
    6 Rosemary Walus              753  56 F   1:26:36         
    7 Carol Fairbanks             252  56 F   1:28:32         
    8 Maureen Donnelly            226  56 F   2:03:29         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Judith P. Healy             338  65 F   2:09:13         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 17 2011       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Daniel Walus                834  27 M   1:00:26         
    2 John Sourbeer               832  29 M   1:02:25         
    3 Matthew Abbott              797  24 M   1:19:57         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Ted Mueller                 825  39 M   1:00:31         
    2 Steve Wozniak               836  35 M   1:01:32         
    3 Daniel Bartholomew          799  37 M   1:09:03         
    4 Geoffrey Hardie             811  34 M   1:10:00         
    5 David Raftery               828  37 M   1:13:53         
    6 Daniel O'Brien              826  31 M   1:14:57         
    7 Stephen R. Laverty Jr.      817  31 M   1:18:56         
    8 Marc Eckstrom               805  38 M   1:19:45         
    9 Lucas Hockley               813  39 M   1:20:32         
   10 Franklin Reilly             829  31 M   1:38:28         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Brad Grenham                810  45 M   1:02:37         
    2 Matthew Sonnabend           831  41 M   1:04:34         
    3 Keith Bernstein             801  40 M   1:05:38         
    4 William Stasinos            833  41 M   1:05:45         
    5 Pat Burke                   802  47 M   1:06:57         
    6 Timothy Adams               798  42 M   1:07:12         
    7 Jason Evans                 806  41 M   1:07:17         
    8 Timothy Flaherty            807  46 M   1:09:47         
    9 James McDonald              824  45 M   1:13:00         
   10 Peter Decola                803  46 M   1:16:17         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Ken Losordo                 820  50 M   1:12:13         
    2 Shaun Hunt                  814  54 M   1:17:58         
    3 Paul Matthias               822  52 M   1:22:00         
    4 Brett Goldberg              808  52 M   1:44:05         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 17 2011       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Whitney Thomas              795  27 F   1:14:42         
    2 Lindsay Sundberg            793  22 F   1:17:22         
    3 Brandi Bonica               785  29 F   1:26:33         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Kristie Tapper              794  34 F   1:08:58         
    2 Emily Leventhal             789  34 F   1:21:29         
    3 Louisa West                 796  34 F   1:22:17         
    4 Shannon Arehart             782  39 F   1:46:21         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jennifer Trodden            734  40 F   1:17:40         
    2 Carol Cremmen               193  49 F   1:21:32         
    3 Deborah Lane                788  44 F   1:46:58         
    4 Jeanmarie Hanson            787  41 F   2:02:28         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Lisa Spellman               792  53 F   1:21:19         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Lucy Blood                  784  60 F   2:04:57         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News