Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boston City League Meet

Reggie Lewis Center, Boston, MA, January 19, 2011

Boys and Girls Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


           Boston Public Schools Indoor Track 2010-2011 
                                January 19, 2011
                     Regie Lewis Track and Athletic Center
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 391 Samuals, Shanteana       South Boston                       7.40
  1 613 Arnold-Scott, Jade       John D. O'Bryant                   7.40
  3 509 Okafor, Barbara          Boston Latin Aca                   7.70
  4 559 Matthews, Leyanna        Dorchester                         7.80
  5 24 James, Roxlind            Boston Latin Aca                   7.90
  6 383 Adams, Salisha           South Boston                       8.10
  6 21 Hill, Jasmine             Boston Latin Aca                   8.10
  8 532 Lewis, Maria             Snowden                            8.20
  9 330 Lubin, Jandayla          John D. O'Bryant                   8.30
  9 291 Hectoe-Henderson, Fa     Hyde Park                          8.30
 11 563 Simpson, Annisha         Dorchester                         8.50
 11 605 Sampson, Albertina       Brighton                           8.50
 13 293 Jordan, Arkema           Hyde Park                          8.70
 14 152 Ward, Tanasha            Brighton                           8.90
 15 555 Fernandez, Anya-Harp     Dorchester                         9.90
 16 376 Williams, Deja           Snowden                           10.40
 17 154 Zhang, ZiQuan            Brighton                          10.50
Girls 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 37 Macdonald, Eva            Boston Latin Aca                6:33.00
  2 561 Philogene, Mirlande      Dorchester                      6:37.20
  3 9 Darcy, Colleen             Boston Latin Aca                6:44.60
  4 336 Prado, Emily             John D. O'Bryant                7:10.20
  5 47 Nguyen, Anh               Boston Latin Aca                7:55.20
  6 341 Tran, Vuong              John D. O'Bryant                8:34.80
  7 146 Jimenez, Elsa            Brighton                        9:17.00
Girls 2 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 336 Prado, Emily             John D. O'Bryant               16:33.30
  2 68 Voong, Terry              Boston Latin Aca               17:24.60
  3 47 Nguyen, Anh               Boston Latin Aca               17:40.10
Girls 300 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 391 Samuals, Shanteana       South Boston                      44.00
  2 612 Gordon, Nicolette        John D. O'Bryant                  45.60
  3 17 Gallaway, DiAndrea        Boston Latin Aca                  46.10
  4 45 Mills, Leigha             Boston Latin Aca                  46.40
  5 5 Browning, Monica           Boston Latin Aca                  49.20
  6 69 Wiggins, Ayshika          Boston Latin Aca                 x49.80
  7 532 Lewis, Maria             Snowden                           49.90
  8 137 Cruzado-Rivera, Iris     Brighton                          50.30
  9 152 Ward, Tanasha            Brighton                          50.40
 10 328 Jean, Melissa            John D. O'Bryant                  50.90
 10 564 Torres, Claudia          Dorchester                        50.90
 12 377 Williams, Erica          Snowden                           51.90
 13 329 King, Kalsie             John D. O'Bryant                  52.20
 14 280 Berrett-Pearson, Cha     Hyde Park                         53.00
 15 1 Afogho, Julie              Boston Latin Aca                 x53.90
 16 334 Odunmolorun, Lawal       John D. O'Bryant                 x54.60
 17 27 Kelly, Christina          Boston Latin Aca                 x55.00
 18 41 McMahon, Hannoh           Boston Latin Aca                 x55.60
 19 558 Lambright, Ashley        Dorchester                        55.70
 20 46 Ngo, Jacqueline           Boston Latin Aca                 x56.10
 20 282 Cordero, Escarlyn        Hyde Park                         56.10
 22 59 St. Germain, Cassandr     Boston Latin Aca                 x59.00
 23 151 Wakefield, Kya           Brighton                        1:04.70
 24 570 Yoyo, Cassandra          Dorchester                      1:10.50
 -- 39 Mbawuike, Violet          Boston Latin Aca                     DQ
Girls 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 15 Firmin, Britney           Boston Latin Aca                1:59.60
  2 334 Odunmolorun, Lawal       John D. O'Bryant                2:02.50
  3 615 Nwaoha, Ngozi            John D. O'Bryant                2:02.70
  4 145 Hinds, Fantazia          Brighton                        2:03.20
  5 11 Dominique, Georgina       Boston Latin Aca                2:06.40
  6 373 Rodriguez, Cheyla        Snowden                         2:07.10
  7 566 Tran, Davina             Dorchester                      2:11.80
  8 197 Bembeleza, Andjelani     Dorchester                      2:12.40
  9 22 Horan, Krissy             Boston Latin Aca                2:12.90
 10 329 King, Kalsie             John D. O'Bryant                2:20.00
 11 323 Bobb, Aleah              John D. O'Bryant               x2:28.80
 12 294 Mahdi, sabriah           Hyde Park                       2:31.20
 13 148 Milsap-Johnson, Adri     Brighton                        2:32.70
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 37 Macdonald, Eva            Boston Latin Aca                3:46.10
  2 554 Constent, Sindy          Dorchester                      4:16.40
  3 70 Yao, Junfeng              Boston Latin Aca                4:18.40
  4 57 Saunders, Maya            Boston Latin Aca                4:23.90
  5 73 Zamy, Vanessa             Boston Latin Aca               x4:26.50
  6 557 Harris, Jayuanna         Dorchester                      4:36.00
  7 279 Bah, Mariamacire         Hyde Park                       4:47.30
  8 506 Milhomme, Felida         Hyde Park                       4:50.40
  9 341 Tran, Vuong              John D. O'Bryant                4:54.20
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 21 Hill, Jasmine             Boston Latin Aca                  10.20
  2 61 Teixeira, Carliana        Boston Latin Aca                  10.40
  3 8 Cox, Monique               Boston Latin Aca                  10.70
  4 295 Moise, Davonna           Hyde Park                         11.20
  5 377 Williams, Erica          Snowden                           12.00
  6 141 Fils-Amie, Rose          Brighton                          12.70
  7 607 Coats, Marissa           Brighton                          13.40
  8 136 Brown, Ashante           Brighton                          14.40
 -- 290 Hawkins, Diamond         Hyde Park                            DQ
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boston Latin Academy                                         1:55.90
  2 Dorchester High School                                       2:02.10
  3 Brighton High School                                         2:12.60
  4 Hyde Park High School                                        2:18.60
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dorchester High School                                       4:51.40
  2 Boston Latin Academy                                         5:03.00
  3 Hyde Park High School                                        5:52.60
  4 Brighton High School                                         6:25.50
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 613 Arnold-Scott, Jade       John D. O'Bryant                4-08.00
  2 54 Rockett, Elizabeth        Boston Latin Aca                4-04.00
  3 24 James, Roxlind            Boston Latin Aca                4-02.00
 -- 282 Cordero, Escarlyn        Hyde Park                            NH
 -- 290 Hawkins, Diamond         Hyde Park                            NH
 -- 10 DeCarlo, Caitlyn          Boston Latin Aca                     NH
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 612 Gordon, Nicolette        John D. O'Bryant               14-05.00
  2 21 Hill, Jasmine             Boston Latin Aca               13-10.50
  3 61 Teixeira, Carliana        Boston Latin Aca               13-03.50
  4 383 Adams, Salisha           South Boston                   12-08.50
  5 8 Cox, Monique               Boston Latin Aca               12-07.50
  6 197 Bembeleza, Andjelani     Dorchester                     11-11.00
  7 556 Harris, Greykia          Dorchester                     11-09.00
  8 291 Hectoe-Henderson, Fa     Hyde Park                      11-02.00
  8 377 Williams, Erica          Snowden                        11-02.00
 10 293 Jordan, Arkema           Hyde Park                      10-11.00
 11 605 Sampson, Albertina       Brighton                       10-05.00
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 614 Barnes, Carmen           John D. O'Bryant               29-08.00
  1 298 Volcy, Myola             Hyde Park                      29-08.00
  3 337 Shkurti, Ina             John D. O'Bryant               26-11.00
  4 32 Lamy, Marvelyne           Boston Latin Aca               25-11.00
  5 152 Ward, Tanasha            Brighton                       23-11.50
  6 558 Lambright, Ashley        Dorchester                     23-06.00
  7 297 St. Pierre, anne         Hyde Park                      20-03.00
  8 4 Bautista, Kimberly         Boston Latin Aca               20-02.00
  9 181 Williams, Kudedra        Charlestown                    19-11.00
 10 151 Wakefield, Kya           Brighton                       17-10.00
 11 555 Fernandez, Anya-Harp     Dorchester                     16-11.00
 12 284 Diriye, Suad             Hyde Park                      16-04.00
 13 16 Fonseca-Lopes, Sandy      Boston Latin Aca               16-00.00
 14 376 Williams, Deja           Snowden                        14-01.00

                                   TEAM SCORES
                                     
          Boston Latin Academy   62.00     38.00 John D. O'Bryant High School  
         Hyde Park High School   42.00     35.00 Brighton High School          
      South Boston High School   18.00      5.00 Charlestown High School       
        Dorchester High School   52.00     21.00 Snowden International High Sch

Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 321 Smith, Eiljah            Hyde Park                          6.70
  2 169 Philisten, Seth          Brighton                           6.90
  2 75 Anderson, Malik           Boston Latin Aca                   6.90
  2 548 Lopez, Perry             Dorchester                         6.90
  5 118 Nguyen, robert           Boston Latin Aca                   7.00
  6 344 Louiseize, Nelzir        John D. O'Bryant                   7.10
  7 305 Collins, Kadeem          Hyde Park                          7.20
  8 411 Voong, John              South Boston                       7.30
  8 382 West, Joseph             Snowden                            7.30
 10 172 Stewart, Shakeem         Brighton                           7.50
 10 400 Hightower, Donnell       South Boston                       7.50
 10 542 Gratts, Kevin            Dorchester                         7.50
 13 185 Franklin, Renic          Charlestown                        7.60
 14 549 Peterson, Michael        Dorchester                         7.80
 14 110 Sanders, Kyle            Boston Latin Aca                   7.80
 16 163 Guerrer, Justin          Brighton                           7.90
 17 183 Abdirahman, Mohamed      Charlestown                        8.20
 18 308 Frederic, Dawhensky      Hyde Park                          8.30
 19 380 Ronca, Ryan              Snowden                            8.40
Boys 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 93 Finch, Robert             Boston Latin Aca                5:23.70
  2 318 Pierre, Andy             Hyde Park                       5:32.50
  3 168 Oyadiji, Victor          Brighton                        5:52.70
  4 504 Pierre-Louis, Marc       Hyde Park                       5:55.70
  5 111 Meekins, Isaiah          Boston Latin Aca                5:59.00
  6 306 Demosthene, Maynerd      Hyde Park                       6:04.80
  7 402 Milo, Erjon              South Boston                    6:10.40
  8 551 Tran, Tommy              Dorchester                      6:21.40
  9 149 Barry, Mohamed           Brighton                        6:31.10
 10 395 Culajay, Christian       South Boston                    6:31.30
 11 527 Fonseca, Juan            John D. O'Bryant                6:35.10
 12 155 Arora, Schwinn           Brighton                        6:45.00
 13 101 Joachin, Jose            Boston Latin Aca                7:01.90
 14 349 Saint Fort, Benjamin     John D. O'Bryant                8:08.80
Boys 2 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 60 Tan, Yue                  Boston Latin Aca               12:43.00
  2 318 Pierre, Andy             Hyde Park                      12:52.90
  3 306 Demosthene, Maynerd      Hyde Park                      13:41.00
  4 124 Solano, Miguel           Boston Latin Aca               13:41.90
  5 504 Pierre-Louis, Marc       Hyde Park                      13:43.90
  6 402 Milo, Erjon              South Boston                   13:55.90
  7 164 Mendoza, Diego           Brighton                       15:36.80
Boys 300 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 544 Kates, Sunil             Dorchester                        37.60
  2 171 Sabip, Miguel            Brighton                          38.30
  3 127 Stuppard, Sekou          Boston Latin Aca                  39.80
  4 304 Caton, Rigby             Hyde Park                         40.20
  5 188 Hicks, Anthony           Charlestown                       40.30
  6 120 Pierre, Holden           Boston Latin Aca                  40.90
  7 317 Paul, Luigi              Hyde Park                         41.40
  7 110 Sanders, Kyle            Boston Latin Aca                  41.40
  9 187 Geronimo, Ronald         Charlestown                       43.90
 10 352 Vicente, Anthony         John D. O'Bryant                  44.50
 11 162 Garner-Herbert, Earl     Brighton                          44.60
 11 546 Leary, Tyreice           Dorchester                        44.60
 13 196 Sayabovorn, Chanunt      Charlestown                       44.90
 14 100 Igobohwe, Chinedu        Boston Latin Aca                 x45.90
 15 545 Lacossade, Samuel        Dorchester                        46.90
 16 91 Dubuisson, Jeffrey        Boston Latin Aca                 x47.60
 17 616 Lespinesse, Gregory      Dorchester                       x48.40
 18 131 Vu, Thomas               Boston Latin Aca                 x49.80
 19 77 Ayala, Edward             Boston Latin Aca                 x52.50
 20 149 Barry, Mohamed           Brighton                          53.90
 21 119 Phan, Tommy              Boston Latin Aca                 x55.30
 -- 80 Bailey, Jesse             Boston Latin Aca                     DQ
Boys 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 393 Arrington, William       South Boston                    1:33.00
  2 96 Gay, Tucker               Boston Latin Aca                1:33.40
  3 348 Powell, Patrick          John D. O'Bryant                1:35.20
  4 299 Angrand, Ralph           Hyde Park                       1:35.40
  5 163 Guerrer, Justin          Brighton                        1:36.20
  6 128 Sutonchai, Audthavww     Boston Latin Aca                1:39.30
  7 314 Mahon, Akim              Hyde Park                       1:39.90
  8 456 Burke, Patrick           South Boston                    1:40.50
  9 407 Rogers, Terrell          South Boston                    1:44.10
 10 161 Desanero, Christophe     Brighton                        1:44.70
 11 85 Cardona, Andres           Boston Latin Aca                1:46.80
 12 352 Vicente, Anthony         John D. O'Bryant                1:47.00
 13 536 Elmeghini, amene         Dorchester                      1:49.00
 14 538 Abernathy, Andrew        Dorchester                      1:53.20
 15 192 Louissaint, Urie         Charlestown                     1:56.60
 16 184 Bendezu-Vila, Gustav     Charlestown                     2:03.00
 -- 158 Clark, Jesse             Brighton                             DQ
Boys 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 408 Roman, Luis              South Boston                    2:56.20
  2 348 Powell, Patrick          John D. O'Bryant                3:11.70
  3 93 Finch, Robert             Boston Latin Aca                3:15.20
  4 168 Oyadiji, Victor          Brighton                        3:20.00
  5 407 Rogers, Terrell          South Boston                    3:23.00
  6 111 Meekins, Isaiah          Boston Latin Aca                3:24.30
  7 536 Elmeghini, amene         Dorchester                      3:29.40
  8 311 Kelly, Nathaniel         Hyde Park                       3:33.30
  9 74 Ali, Maslax               Boston Latin Aca                3:34.70
 10 404 Murrell, Kadeem          South Boston                    3:36.50
 11 551 Tran, Tommy              Dorchester                      3:42.70
 12 320 Rodriguez, Brendon       Hyde Park                       3:44.10
 12 527 Fonseca, Juan            John D. O'Bryant                3:44.10
 14 165 Nguyen, Jimmy            Brighton                        3:44.80
 15 301 Augustin, Ruben          Hyde Park                       3:45.30
 16 155 Arora, Schwinn           Brighton                        3:51.20
 17 395 Culajay, Christian       South Boston                   x3:52.40
 18 410 Shaw, Julius             South Boston                   x3:55.30
 19 82 Biedul-Kornilowicz, G     Boston Latin Aca               x4:24.70
 20 349 Saint Fort, Benjamin     John D. O'Bryant                4:36.90
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 378 Aidid, Brayboy           Snowden                            8.70
  2 344 Louiseize, Nelzir        John D. O'Bryant                   8.90
  3 129 Radden, Gregory          Boston Latin Aca                   9.30
  4 553 Wiggins, Jalen           Dorchester                         9.50
  5 112 Noel, Phillipe           Boston Latin Aca                   9.80
  6 113 Remy, Monroe             Boston Latin Aca                  10.10
  7 542 Gratts, Kevin            Dorchester                        10.20
  8 315 Milfort, Lorens          Hyde Park                         10.40
  9 603 Latham, Barrington       Brighton                          10.60
 10 311 Kelly, Nathaniel         Hyde Park                         11.10
 11 303 Calixte, Claude Jean     Hyde Park                         11.40
 12 160 Davis, Shaquelle         Brighton                          13.50
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boston Latin Academy                                         1:38.90
  2 Brighton High School                                         1:40.90
  3 South Boston High School                                     1:41.10
  4 Hyde Park High School                                        1:45.60
  5 Dorchester High School                                       1:45.70
  6 Charlestown High School                                      1:47.60
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 South Boston High School                                     3:47.70
  2 Hyde Park High School                                        3:53.50
  3 Boston Latin Academy                                         3:55.40
  4 Dorchester High School                                       4:04.40
  5 Brighton High School                                         4:32.50
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 167 Nunez, Luis              Brighton                        6-04.00
  2 96 Gay, Tucker               Boston Latin Aca                5-10.00
  3 125 Jackson-Bartelmus, F     Boston Latin Aca                5-02.00
  3 75 Anderson, Malik           Boston Latin Aca                5-02.00
  5 540 Bell, Arrik              Dorchester                      5-00.00
 -- 541 Bozeman, Tyrone          Dorchester                           NH
 -- 315 Milfort, Lorens          Hyde Park                            NH
 -- 547 Lewis, Paul              Dorchester                           NH
 -- 163 Guerrer, Justin          Brighton                             NH
 -- 304 Caton, Rigby             Hyde Park                            NH
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 113 Remy, Monroe             Boston Latin Aca               19-03.50
  2 553 Wiggins, Jalen           Dorchester                     18-06.50
  3 454 Hyman, Damien            South Boston                   18-01.25
  4 112 Noel, Phillipe           Boston Latin Aca               17-04.00
  5 344 Louiseize, Nelzir        John D. O'Bryant               17-02.25
  6 321 Smith, Eiljah            Hyde Park                      17-01.75
  7 169 Philisten, Seth          Brighton                       16-10.50
  8 188 Hicks, Anthony           Charlestown                    16-06.50
  9 548 Lopez, Perry             Dorchester                     16-05.50
 10 120 Pierre, Holden           Boston Latin Aca               16-02.00
 11 400 Hightower, Donnell       South Boston                   16-00.50
 12 161 Desanero, Christophe     Brighton                       15-05.50
 13 308 Frederic, Dawhensky      Hyde Park                      15-02.75
 14 393 Arrington, William       South Boston                   15-01.50
 15 311 Kelly, Nathaniel         Hyde Park                      13-11.00
 16 382 West, Joseph             Snowden                        13-06.25
 17 380 Ronca, Ryan              Snowden                        11-02.00
 -- 378 Aidid, Brayboy           Snowden                            FOUL
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 531 Alicea, Daniel           Snowden                        41-05.00
  2 405 Nguyen, Tony             South Boston                   38-06.00
  3 158 Clark, Jesse             Brighton                       36-00.50
  4 314 Mahon, Akim              Hyde Park                      33-11.00
  5 76 Avila, Kevin              Boston Latin Aca               33-00.00
  6 104 Kiriels, Kristian        Boston Latin Aca               32-02.00
  7 512 Guerrero, Rafael         South Boston                   31-05.50
  8 126 Steeves, Sam             Boston Latin Aca               31-04.00
  9 160 Davis, Shaquelle         Brighton                       29-09.00
 10 192 Louissaint, Urie         Charlestown                    29-07.00
 11 550 Poillucci, Steven        Dorchester                     28-03.00
 12 303 Calixte, Claude Jean     Hyde Park                      28-01.00
 13 603 Latham, Barrington       Brighton                       26-03.00
 14 196 Sayabovorn, Chanunt      Charlestown                    25-05.00
 
                                   TEAM SCORES 
                                  
          Boston Latin Academy   83.00     16.00 John D. O'Bryant High School  
         Hyde Park High School   54.00     42.00 Brighton High School          
      South Boston High School   63.00     14.00 Charlestown High School       
        Dorchester High School   66.00     14.00 Snowden International High Sch




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News