Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hyannis Marathon, Half Marathon, 10K, and Marathon Relay

Hyannis, MA, February 27, 2011

[Overall Marathon Results | Top Ten Marathon M/F | Marathon Age Group Results | Marathon Clydesdale/Filly Results | Marathon Relay Results | Marathon Relay Division Resutls | Overall Half Marathon Results | Top Ten Half Marathon M/F | Half Marathon Age Group Results | Half Marathon Clydesdale/Filly Results | Overall 10K Results | Top Ten 10K M/F | 10K Age Group Results | 10K Clydesdale/Filly Results ]

Half Marathon Team Results


                        HALF MARATHON TEAM RESULTS
  31TH Anniversary Hyannis Marathon, Half Marathon, 10K & Marathon Relay
 February 27, 2011   Half-Marathon (USATF Certified #MA11002RN)   Hyannis, Mass.
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Event Calendar)
Results Questions: Steve@gsrs.comm
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:13:59 1:16:41 1:16:52 (1:19:22) (1:19:44) (1:22:00) (1:23:30)
          = 3:47:32
         Timothy Tapply, Patrick Wheeler, Jesse Kropelnicki, John Spinney, Ted
         MacMahon, Tim Snow, Tom Flummerfelt
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:16:01 1:21:19 1:22:02 (1:22:50) (1:24:54) (1:30:01) (1:32:22)
          = 3:59:22
         Joe O'Leary, Brian Cullinan, Matthew Fuhrmeister, Donald Aubrecht,
         John Wichers, Aharon Wright, Brian Lavalle
   3.  BOSTON TRIATHLON TEAM                         
          1:22:04 1:26:02 1:28:25 (1:29:22) (1:30:28) (1:31:16) (1:35:23)
          = 4:16:31
         Matt Pokress, Eric Lambi, Josef Kurtz, Jason Soules, John Wozny,
         Braden Larmon, Cory Flashner
   4.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:19:58 1:27:25 1:31:00 (1:35:13) (1:35:58) (1:55:48) (1:56:33)
          = 4:18:23
         David Lamoureux, Michael Sullivan, Kieran McAllen, Kevin Griffin,
         Michael Martin, Jack Shields, Patrick Brophy
   5.  TEAM PSYCHO                                   
          1:27:21 1:28:24 1:32:26 (1:34:49) (1:53:01) = 4:28:11
         Matthew Bergiel, James Bunnell, Frank Tower, Daniel Martin, Cliff
         Hesson
   6.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                        
          1:22:56 1:27:45 1:38:15 (1:40:36) = 4:28:56
         Brian Klein, Peter Lee, Paul Ford, Johnny Sadoff
   7.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:21:20 1:38:20 1:38:42 (1:39:42) (1:41:13) (1:58:06) = 4:38:22
         Paul McCloskey, Paul Mikuszewski, Ryan Ochoa, Matthew Salmon, Brant
         Fahle, Bruce Hiorns
   8.  BAY STATE TRIATHLON TEAM                      
          1:32:47 1:35:02 1:38:11 (1:39:39) = 4:46:00
         Dave Sousa, Scott Gaudet, Jeff Salmeri, Richard Hatch
   9.  NANTUCKET TRIATHLON CLUB                      
          1:28:48 1:29:46 2:06:07 = 5:04:41
         Jake Allegrini, Giles Gregory, Patrick Topham
  10.  NORTH MEDFORD CLUB                            
          1:32:21 1:42:21 1:50:41 = 5:05:23
         Kevin Fallon, James Piper, Scott Janssens
  11.  BOSTON RIVER RATS                             
          1:41:11 1:41:23 1:43:06 (1:43:09) (1:44:27) (1:44:39) (1:46:08)
          = 5:05:40
         Douglas Murphy, Dave Hanson, Christopher Zani, George Zifcak, Philip
         Leahy, Joel Hartley, Glenn Keith
  12.  WHEELWORKS MULTISPORT                         
          1:37:01 1:41:06 1:55:25 = 5:13:32
         Brad Blake, Brian Bishop, Michael Nislick
  13.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          1:31:50 1:53:12 1:55:02 = 5:20:04
         Michael Irving, Tom Bushy, Glenn Pokraka
  14.  HIGHLAND CITY STRIDERS                        
          1:30:50 1:48:09 2:02:02 (2:02:12) (2:14:54) = 5:21:01
         Kenneth Hutton, Bill Schade, Edward (ted) Parker, Chris Anderson, Todd
         Kitterman
  15.  TRI VALLEY FRONT RUNNERS                      
          1:46:42 1:46:21 1:52:49 = 5:25:52
         Keith Tottenham, Anthony Tieuli, Hiroshi Morimoto
  16.  CROSSFIT CENTER MASS                          
          1:39:33 1:47:15 1:59:15 (2:01:54) (2:04:32) (2:45:00) = 5:26:03
         Michael Bresnahan, Scott Paddock, Timothy Segur, Josh Bennett, Ryan
         Martin, John Steiner
  17.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:44:27 1:49:45 1:53:51 (1:53:53) (1:55:39) (2:10:46) (2:25:43)
          = 5:28:03
         Edward Coleman, Neil Gilchrist, Jack Goolsky, Stephen Hebenstreit,
         Dave Wynja, Adam Cohen, Jim Confrey
  18.  WICKED RUNNING CLUB                           
          1:48:21 1:51:47 1:51:37 (1:56:19) = 5:31:45
         Dan Sullivan, Anthony Gaglione, Stephen Touchette, Bill Morse
  19.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:50:00 1:51:15 1:52:48 (1:58:58) (2:07:20) (2:15:28) (2:25:50)
          = 5:34:03
         Peter Halesworth, Richard Houston, Kenneth Lemerise, John Banner,
         George Bauschi, Mark Stanley, Ryan Malone
  20.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                     
          1:31:25 2:03:08 2:04:56 = 5:39:29
         John Beaver, Bryan Lyons, Mark Miller
  21.  MINUTEMAN ROAD CLUB                           
          1:46:11 1:58:14 1:58:59 (2:47:32) = 5:43:24
         Chad Gould, Mark Demello, Rich Axtell, Matt Danehy
  22.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:38:46 2:01:03 2:05:01 (2:13:38) (2:18:24) (2:37:33) = 5:44:50
         Adam Kempner, Jt Frucci, Dan Hammond, William Rudolph, Rob Chismer,
         Bud Morton
  23.  JOHN HANCOCK                                  
          1:51:56 1:52:26 2:02:25 = 5:46:47
         Zach Flechtner, Matthew Hanson, Kenneth Cuffee
  24.  TEAM PEGASUS                                  
          1:38:37 2:01:42 2:14:32 = 5:54:51
         Dana Spencer, Charles Buckley, Tim Walsh
  25.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:44:25 1:49:24 2:30:58 = 6:04:47
         John Santillo, Christopher Dyson, Donald Clukies
  26.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB                  
          1:37:56 2:09:05 2:20:12 = 6:07:13
         Tom Miller, Edward Defusco, Jay Short
  27.  ANDY SHARRY'S YMCA RUNNING TEAM               
          2:11:35 2:22:08 2:39:33 (2:50:24) = 7:13:16
         Eduardo Velazquez, Kevin Esposito, John Sabatini, Andy Sharry

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:16:01 1:24:54 1:32:22 (1:37:20) (2:03:02) = 4:13:17
         Joe O'Leary, John Wichers, Brian Lavalle, Simon O'Leary, Ed Meek
   2.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:19:44 1:24:15 1:31:06 (1:32:03) (1:35:25) (1:50:35) = 4:15:05
         Ted MacMahon, Rob Gilfeather, Carl Hefflefinger, Michael Cavanaugh,
         Mark Scribner, Charlie Abrahams
   3.  BOSTON TRIATHLON TEAM                         
          1:29:22 1:30:28 1:35:23 (2:14:29) = 4:35:13
         Jason Soules, John Wozny, Cory Flashner, Matthew Bergin
   4.  TEAM PSYCHO                                   
          1:28:24 1:32:26 1:34:49 (1:53:01) = 4:35:39
         James Bunnell, Frank Tower, Daniel Martin, Cliff Hesson
   5.  NORTH MEDFORD CLUB                            
          1:32:21 1:42:21 1:50:41 = 5:05:23
         Kevin Fallon, James Piper, Scott Janssens
   6.  BOSTON RIVER RATS                             
          1:41:23 1:43:09 1:44:27 (1:44:39) (1:46:08) = 5:08:59
         Dave Hanson, George Zifcak, Philip Leahy, Joel Hartley, Glenn Keith
   7.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:39:42 1:41:13 1:58:06 = 5:19:01
         Matthew Salmon, Brant Fahle, Bruce Hiorns
   8.  HIGHLAND CITY STRIDERS                        
          1:30:50 1:48:09 2:02:12 = 5:21:11
         Kenneth Hutton, Bill Schade, Chris Anderson
   9.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:35:13 1:55:48 1:57:29 (2:05:23) (2:09:32) (2:09:43) (2:11:14)
          = 5:28:30
         Kevin Griffin, Jack Shields, Daniel Maguire, David Ayer, David
         Cummings, Edward Glora, Dennis McA'nulty
  10.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:44:27 1:53:51 1:53:53 (1:55:39) (2:25:43) (2:28:05) = 5:32:11
         Edward Coleman, Jack Goolsky, Stephen Hebenstreit, Dave Wynja, Jim
         Confrey, Steven Grant
  11.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:50:00 1:51:15 1:52:48 (1:58:58) (2:07:20) (2:15:28) (2:23:10)
          = 5:34:03
         Peter Halesworth, Richard Houston, Kenneth Lemerise, John Banner,
         George Bauschi, Mark Stanley, Larry Cole
  12.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:44:25 1:49:24 2:30:58 = 6:04:47
         John Santillo, Christopher Dyson, Donald Clukies
  13.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB                  
          1:37:56 2:09:05 2:20:12 = 6:07:13
         Tom Miller, Edward Defusco, Jay Short
  14.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          2:13:38 2:18:24 2:37:33 = 7:09:35
         William Rudolph, Rob Chismer, Bud Morton
  15.  ANDY SHARRY'S YMCA RUNNING TEAM               
          2:11:35 2:22:08 2:39:33 = 7:13:16
         Eduardo Velazquez, Kevin Esposito, John Sabatini

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BOSTON RIVER RATS                             
          1:41:23 1:43:09 1:44:27 (1:44:39) = 5:08:59
         Dave Hanson, George Zifcak, Philip Leahy, Joel Hartley
   2.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:51:15 1:52:48 1:58:58 (2:07:20) (2:15:28) (2:23:10) (2:30:30)
          = 5:43:01
         Richard Houston, Kenneth Lemerise, John Banner, George Bauschi, Mark
         Stanley, Larry Cole, George Graeber
   3.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:57:29 2:05:23 2:09:43 (2:11:19) (2:29:58) (2:46:24) = 6:12:35
         Daniel Maguire, David Ayer, Edward Glora, Rob Tyrrell, Ed Orlinski,
         Noel Morris

-------------------------------------------------------------------------------
               FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:17:32 1:29:45 1:34:08 (1:36:35) (1:54:04) (1:58:28) = 4:21:25
         Caitlin Snow, Jessie Donavan, Michele Sinacore, Michelle Joaquin,
         Kelly Gallagher, Christine Kropelnicki
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:23:17 1:28:17 1:30:42 (1:34:31) (1:40:06) (1:43:06) (1:50:13)
          = 4:22:16
         Kate Hails, Mary Nodine, Veronica Jackson, Megan Hyland, Andy
         Marinelli, Karen Serafin, Carrie-Anne Dedeo
   3.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:33:39 1:38:08 1:38:22 (1:46:41) (1:52:57) (1:47:29) (1:51:56)
          = 4:50:09
         Lisa Motta, Maureen Lamie, Aoife Parrella, Kristie Goodgion, Christina
         Stone, Carolyn Shea, Jane Cody
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:31:13 1:37:47 1:44:06 (1:43:03) (1:49:52) (1:51:45) (1:55:57)
          = 4:53:06
         Xi Chen, Karla Steele, Lori Muhr, Kathleen Wanat, Anita Bugan, Marta
         Carlson, Lisa Danielson
   5.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                        
          1:36:17 1:39:27 1:40:08 (1:47:02) = 4:55:52
         Kimberly Mikesh, Jessica Miller, Elizabeth Pino, Kim Coughlan
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS                   
          1:31:35 1:48:55 1:59:42 = 5:20:12
         Jill Maguire Trotter, Marli Piccolo, Nancy Dorn
   7.  PETIT FAMILY FOUNDATION RUNNING TEAM          
          1:34:46 1:49:48 1:57:58 (2:12:50) = 5:22:32
         Katherine Dutko, Judy Joslow, Jill Merrigan, Holland Davis
   8.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:40:13 1:49:36 1:56:38 (2:15:49) (2:22:41) = 5:26:27
         Kristi Miller, Alison Vinciguerra, Rebecca Rex, Erin Kopecky, Christy
         Brennan
   9.  WICKED RUNNING CLUB                           
          1:46:36 1:50:59 1:51:04 (2:01:24) (2:01:26) (2:04:54) (2:07:23)
          = 5:28:39
         Melissa Jaynes, Marie Duignan, Dawn Cobak, Elizabeth Sullivan, Deb
         Touchette, Shari Hewson, Donna Greenberg
  10.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:40:22 1:57:34 1:57:12 (2:30:12) = 5:35:08
         Martha Berrouard, Laura Raybould, Patti Fahle, Maria Mikuszewski
  11.  NORTH MEDFORD CLUB                            
          1:40:59 1:49:56 2:08:16 = 5:39:11
         Kathleen Hayward, Amy Paquette, Leslie Paquette
  12.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:50:10 1:52:57 1:56:29 (1:57:37) (1:59:13) (1:58:42) (2:19:21)
          = 5:39:36
         Mary Carroll, Jennifer Hatchard, Andrea Spacek, Mary Duchnesney,
         Aliicia Furrer, Sharyn Greenleaf, Susan Eastman
  13.  UCONN ENDURANCE                               
          1:37:32 2:02:34 2:07:05 (2:07:24) (2:08:52) (2:16:36) = 5:47:11
         Hillary Daub, Claire Hampsey, Dana Sarubbi, Lauren Kuda, Cailin
         McAdams, Julie Osipow
  14.  BOSTON UNIVERSITY TRIATHLON TEAM              
          1:44:34 1:59:38 2:07:39 = 5:51:51
         Kayle Shapero, Sarah Murray, Jacqueline Sussman
  15.  HOPKINTON RUNNING CLUB                        
          1:40:46 1:59:19 2:11:47 = 5:51:52
         Courtney Zaharis, Jessica Pray, Annette Lee
  16.  TUFTS MARATHON TEAM                           
          1:50:38 1:53:15 2:08:36 = 5:52:29
         Renee Reynolds, Kelly Dumke, Rebecca Gorodetsky
  17.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:50:25 1:55:18 2:09:04 (2:10:14) (2:09:54) (2:08:51) (2:18:46)
          = 5:54:47
         Kris Carroll, Teresa Norton, Janet O'Connor, Jeanne Sullivan, Sue
         Simmons, Gina Pecoraro, Mauryanne Remondini
  18.  ANDY SHARRY'S YMCA RUNNING TEAM               
          1:56:14 2:00:18 2:00:27 (2:04:29) (2:13:06) (2:13:06) (2:15:20)
          = 5:56:59
         Christina Dovras, Shannon Dickieson, Annie Pard, Jill Diorio, Heidi
         White, Nicole Sabatini, Elizabeth Seidler
  19.  NORTHEASTERN UNIVERSITY TRIATHLON TEAM        
          1:55:14 1:59:48 2:08:00 (2:15:36) = 6:03:02
         Pattie Lin, Abbie Kaiser, Lauren Constantino, Kelly Madigan
  20.  TRI NEW ENGLAND                               
          1:53:16 2:05:27 2:11:13 (2:15:05) = 6:09:56
         Nancy Gillooly, Ramona Mello, Andree Brochu, Leslie Battle
  21.  SPAULDING RACE FOR REHAB                      
          2:01:47 2:01:32 2:08:22 = 6:11:41
         Elizabeth Ahearn, Deborah Waugh, Anabela Salgado
  22.  WAMPANOAG ROAD RUNNERS                        
          1:45:38 2:12:11 2:16:32 = 6:14:21
         Michele Grieves, Kristin Taggart, Lindsey Courchesne
  23.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          2:04:19 2:07:18 2:11:41 (2:17:18) (2:25:01) (2:29:20) (2:31:40)
          = 6:23:18
         Joanne Phalon, Ann Tarrant, Heather Farrell, Donna Scaglione, Patricia
         McPherson, Kris Tholke, Laurie Fife
  24.  ZOOM MULTISPORT                               
          1:53:13 2:08:40 2:24:01 = 6:25:54
         Keegan Garnsey, Whitney Keller, Lisa Barton
  25.  THIRSTY IRISH RUNNERS                         
          1:48:23 1:50:02 2:50:08 = 6:28:33
         Kayleen Rosato, Anne Francis, Judy Conroy
  26.  SOMERVILLE STRIDERS ATHLETIC CLUB             
          1:57:29 2:10:41 2:26:16 = 6:34:26
         Deirdre Calvert, Shannon Stecher, Jackie Ecker
  27.  REVOLUTIONARY RUNNING CLUB                    
          2:04:20 2:11:24 2:20:13 = 6:35:57
         Kelly Flynn, Lyndsay Picciano, Jennifer Prohaska
  28.  HIGHLAND CITY STRIDERS                        
          2:13:53 2:08:45 2:26:01 = 6:48:39
         Donna Macauley, Sandee Fillios, Gretchen MacDougall
  29.  BEANTOWN BOOTCAMP                             
          2:05:06 2:06:04 2:38:40 = 6:49:50
         Kristin Jacobs, Catherine Currid, Luigina Matarazzo

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:33:39 1:38:08 1:47:29 (1:51:56) (2:03:16) (2:10:42) (2:31:42)
          = 4:59:16
         Lisa Motta, Maureen Lamie, Carolyn Shea, Jane Cody, Donnalee Guerin,
         Jennifer Bagni, Monica Manning
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:44:06 1:49:52 1:51:45 (1:55:32) (1:57:41) = 5:25:43
         Lori Muhr, Anita Bugan, Marta Carlson, Betsy Green-Baker, Sue Swenson
   3.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:50:10 1:57:37 1:59:13 (1:58:42) (2:19:21) (2:21:59) (2:28:45)
          = 5:47:00
         Mary Carroll, Mary Duchnesney, Aliicia Furrer, Sharyn Greenleaf, Susan
         Eastman, Cheryl Gomsey, Susan Kingston
   4.  WICKED RUNNING CLUB                           
          1:51:04 2:01:26 2:04:54 (2:07:23) (2:08:43) (2:09:58) (2:25:41)
          = 5:57:24
         Dawn Cobak, Deb Touchette, Shari Hewson, Donna Greenberg, Kathey
         Moskal, Debbie Shahidi, Darla Johnson
   5.  THIRSTY IRISH RUNNERS                         
          1:48:23 1:50:02 2:50:08 = 6:28:33
         Kayleen Rosato, Anne Francis, Judy Conroy
   6.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          2:09:04 2:10:14 2:09:54 (2:18:46) = 6:29:12
         Janet O'Connor, Jeanne Sullivan, Sue Simmons, Mauryanne Remondini
   7.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          2:04:19 2:11:41 2:17:18 (2:25:01) (2:29:20) (2:31:40) = 6:33:18
         Joanne Phalon, Heather Farrell, Donna Scaglione, Patricia McPherson,
         Kris Tholke, Laurie Fife
   8.  ANDY SHARRY'S YMCA RUNNING TEAM               
          2:13:06 2:15:20 2:25:09 (2:45:45) (3:00:02) = 6:53:35
         Nicole Sabatini, Elizabeth Seidler, Sandra Velazquez, Bettie Andrews,
         Judy Gallant-Root

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:33:39 1:47:29 2:33:21 = 5:54:29
         Lisa Motta, Carolyn Shea, Michele Audet
   2.  CAPE COD ATHELETIC CLUB                       
          1:50:10 1:58:42 2:21:59 (2:28:45) = 6:10:51
         Mary Carroll, Sharyn Greenleaf, Cheryl Gomsey, Susan Kingston
   3.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          2:04:19 2:11:41 2:29:20 = 6:45:20
         Joanne Phalon, Heather Farrell, Kris Tholke





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News