Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

YTS at Bob Sierra YMCA

Tampa, FL, October 2, 2011

YTS at Bob Sierra YMCA

YTS at Bob Sierra YMCA

YTS at Bob Sierra YMCA

Age Group Results

October 02, 2011


Elite Sports Timing

5 Year Olds

Female Age 5

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANNA SUSSMAN LUTZ FL

230

5

1

6:59.5

2

TAYLOR PARKS CLEARWATER FL

229

5

2

8:02.7

3

RYAN MCLEOD TAMPA FL

231

5

3

8:52.4

4

MIA FINDLAY TAMPA FL

228

5

4

13:53.0

 

6 year olds

Female Age 6

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANNA CUBITO ST. PETERSBURG FL

236

6

5

6:01.0

2

HAYDN HASSELBACH TAMPA FL

232

6

7

6:21.7

3

ELYSE SKOUMAL BRADENTON FL

234

6

11

6:58.3

4

KATIE KILKELLS TAMPA FL

233

6

12

7:08.4

5

GWEN TIPPIN TAMPA FL

368

6

16

8:05.3

6

JULIA HUSTON TAMPA FL

350

6

18

8:21.0

7

EMILY WEBER LITHIA FL

235

6

19

8:25.5

8

ABBY FISHER ORLANDO FL

378

6

22

11:07.1

 

Male Age 6

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

COLIN KRUGER TRINITY FL

243

6

1

5:23.6

2

DEVAN ARORA PALM HARBOR FL

240

6

2

5:47.9

3

BERTRAND COX SEBRING FL

246

6

3

5:49.3

4

BRAXTON LEGG TAMPA FL

239

6

4

6:00.0

5

MAX KAATZE LUTZ FL

241

6

6

6:15.8

6

RICKY GONZALEZ TAMPA FL

248

6

8

6:30.9

7

ZANDER YEOMANS BOWLING GREEN FL

242

6

9

6:43.0

8

NOAH KARYDIS LAND O LAKES FL

237

6

10

6:49.0

9

IVAN BOROWIEC TAMPA FL

322

6

13

7:12.2

10

WILEY LASTINGER SAINT PETERSBURG FL

244

6

14

7:36.7

11

LEVI LASTINGER SAINT PETERSBURG FL

245

6

15

7:59.3

12

JACOB ZAGER TAMPA FL

247

6

17

8:14.5

13

ALEX FINDLAY TAMPA FL

238

6

20

8:56.9

14

Andrew Livingston Tp FL

329

6

21

9:48.5

 

7 year olds

Female Age 7

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANNA MAGGI TAMPA FL

251

7

4

27:05.3

2

BROOKE ROHR TAMPA FL

253

7

7

31:39.2

3

KATHERINE MERRILL TAMPA FL

255

7

9

33:36.3

4

LANE HEARN TAMPA FL

250

7

12

39:53.2

 

Male Age 7

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

TREVOR PARKS CLEARWATER FL

256

7

1

23:24.9

2

JACK WEBER LITHIA FL

259

7

2

23:51.8

3

TYLER SUSSMAN LUTZ FL

258

7

3

24:44.7

4

RYAN STRAWER ODESSA FL

348

7

5

28:17.2

5

JULIAN SCHNITT TAMPA FL

257

7

6

30:06.0

6

JACK STRAWER ODESSA FL

347

7

8

32:08.6

7

CADEN WILLIAMS SAFETY HARBOR FL

260

7

10

34:12.9

8

NATHANIEL DEAN LAND O LAKES FL

363

7

11

37:17.8

 

8 year olds

Female Age 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

MICHAELA HAAS TAMPAF FL

343

8

2

20:02.1

2

Necley Heilman

336

8

7

28:22.2

3

SHAYLA COX SEBRING FL

262

8

8

29:02.7

4

JULIA ZAGER TAMPA FL

263

8

11

31:14.6

5

HALLEY MILLS LUTZ FL

364

8

12

31:15.4

6

JESSICA LOUK TAMPA FL

261

8

13

35:03.3

 

Male Age 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HAYDEN MERRILL TAMPA FL

268

8

1

20:00.9

2

MACLANE LASTINGER SAINT PETERSBURG FL

269

8

3

22:29.4

3

DREW KRALOVANEC TAMPA FL

270

8

4

23:07.9

4

AIDAN RAGAN TAMPA FL

265

8

5

23:29.2

5

JOHN ROBINSON TAMPA FL

266

8

6

25:29.9

6

CHANCE TIRHEIMER TAMPA FL

264

8

9

29:42.2

7

Rocco Simonelli Trinity FL

331

8

10

30:40.9

 

9 year olds

Female Age 9

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Melody MCLEOD Brookesville FL

335

9

7

23:15.1

2

ANNA WILLIAMS SAFETY HARBOR FL

272

9

8

24:19.0

3

SYDNEY CUSICK BRADENTON FL

271

9

10

26:21.8

4

SARAH GONZALEZ TAMPA FL

273

9

11

27:21.3

5

Alyssa MORALES

338

9

14

33:10.3

6

SOFIA LIVINGSTON TP FL

328

9

15

34:44.5

 

Male Age 9

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JACK KAATZE LUTZ FL

277

9

1

17:59.5

2

CARL SCAVINO WESLEY CHAPEL FL

280

9

2

19:16.7

3

PARKER GILLOTTE TAMPA FL

275

9

3

19:41.9

4

BRICE DRABLOS LUTZ FL

276

9

4

20:17.9

5

GARRETT FIELD TAMPA FL

281

9

5

20:56.8

6

Austin Lawrence Tp FL

332

9

6

21:59.2

7

BEAR KOLCH THONOTOSASSA FL

279

9

9

25:32.7

8

MATHEW YMIOLEK LUTZ FL

369

9

12

28:44.9

9

JACK ANSEL LUTZ FL

274

9

13

30:31.9

 

10 year olds girls

Female Age 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

KYAH MORGAN ST. PETERSBURG FL

285

10

1

23:18.0

2

CHLOE SCHNITT TAMPA FL

287

10

2

23:24.0

3

LINDSEY MEYER TAMPA FL

284

10

3

23:30.3

4

EMILY ANSEL LUTZ FL

282

10

4

24:29.9

5

Alyssa Caruana

342

10

5

24:42.2

6

DIVYA ARORA PALM HARBOR FL

286

10

6

26:36.7

7

KAELYN MILLS LUTZ FL

365

10

7

32:29.9

8

KARLA ALMANEZ TAMPA FL

372

10

8

35:46.8

 

10 year old boys

Male Age 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HUNTER KICKEL ST. PETERSBURG FL

293

10

1

21:04.3

2

HAYDEN JONES PLANT CITY FL

290

10

2

21:16.3

3

AUSTIN BREWER LUTZ FL

334

10

3

23:48.9

4

JAROD POE TRINITY FL

295

10

4

24:08.1

5

CYRUS VESS LAND O LAKES FL

289

10

5

25:31.1

6

GARRETT FISH TAMPA FL

296

10

6

25:34.6

7

CHRISTOPHER THAMES RIVERVIEW FL

294

10

7

25:39.3

8

SEBASTIAN ACUNA ISLAND FL

291

10

8

26:56.9

9

SHAWN GLASS TAMPA FL

371

10

9

27:29.2

 

Elite 7-10

Female Age 7

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

SOPHIA STOCK LAKEWOOD RANCH FL

203

7

18

49:00.4

 

Female Age 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

TAYLOR BENEDICT TAMPA FL

333

8

13

32:40.0

 

Female Age 9

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ALYSSA KIMES LUTZ FL

209

9

6

29:53.8

2

ANNA STOCK LAKEWOOD RANCH FL

208

9

15

33:40.0

3

AMELIA SKOUMAL BRADENTON FL

207

9

16

35:23.6

 

Female Age 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CAROLINE MAGGI TAMPA FL

213

10

8

30:02.6

2

CHLOE MILLARD BRADENTON FL

214

10

12

32:06.7

3

EMILY ELLINGHAM CLEARWATER FL

377

10

14

32:42.4

 

Male Age 7

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

LAWSON MCLEOD TAMPA FL

205

7

9

30:26.9

2

DYLAN KATCHEN BRADENTON FL

204

7

17

38:23.3

 

Male Age 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

TYLER KATCHEN BRADENTON FL

206

8

10

31:18.4

 

Male Age 9

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

REED LEGG TAMPA FL

210

9

2

26:47.8

2

COLEMAN INGLIMA CLEARWATER FL

211

9

3

27:28.6

3

CARSON KRUGER TRINITY FL

212

9

4

28:36.1

 

Male Age 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JOSUE REYES TAMPA FL

215

10

1

25:48.7

2

JARED KANSTOROOM ST. PETERSBURG FL

201

10

5

29:23.1

3

RYAN KATCHEN BRADENTON FL

216

10

7

29:56.7

4

ZACKARY DURASTANTI BOWLING GREEN FL

217

10

11

31:21.6

 

11 year olds

Female Age 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

DARA DAWSON BRADENTON FL

301

11

3

33:11.0

2

SIERRA ROHR TAMPA FL

299

11

4

33:38.4

3

HANNAH BARTON TAMPA FL

374

11

5

33:39.4

4

SHANNON KEELIN CLEARWATER FL

346

11

6

34:05.9

5

MADISON DRABLOS LUTZ FL

298

11

7

38:25.2

6

DEVAN FISH TAMPA FL

302

11

8

44:15.7

 

Male Age 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

GRIFFIN BURNS LUTZ FL

303

11

1

30:07.7

2

BOYD MERRILL TAMPA FL

304

11

2

30:28.3

 

12-15 year olds

Female 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BREANNA HICKEY ODESSA FL

306

12

6

35:37.7

2

SYDNEY KRAVLOVANEC TAMPA FL

373

12

7

36:25.1

3

KATIE LOUK TAMPA FL

305

12

8

37:15.4

4

BRIANA DENTRY CLEARWATER FL

307

12

10

37:49.6

5

kaylin Chastaiin valrico FL

345

12

13

43:05.1

 

Male Age 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JON MILLER LITHIA FL

308

12

5

33:56.4

2

FRANKIE GREEN SAFETY HARBOR FL

309

12

9

37:49.2

3

AARON WILLIAMS SAFETY HARBOR FL

310

12

11

40:54.3

 

Male Age 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

TOMMY GREEN SAFETY HARBOR FL

311

13

4

33:12.8

 

Male Age 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

WILL THAMES RIVERVIEW FL

313

14

1

28:25.7

2

NICHOLAS KEENEY APOLLO BEACH FL

312

14

2

30:23.4

3

Tanner Chastain Trinity FL

344

14

3

32:02.9

 

Male Age 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

RICHARD LUSH LUTZ FL

227

15

12

40:55.5

 

adult super sprint

Female 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANN SIMONELLI TRINITY FL

330

39

2

31:38.5

2

TANYA GOLD TAMPA FL

317

39

3

32:49.5

3

GINNY COX SEBRING FL

315

33

4

35:26.8

4

LYNETTE MILLS LUTZ FL

366

48

6

38:18.4

5

SHEILA EVINS-BRADSHAW TRINITY FL

367

39

7

39:29.2

6

LiSA Silkworth tP FL

337

34

8

41:36.4

 

Male 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BERT COX SEBRING FL

316

36

1

30:12.0

2

DREW GOLD TAMPA FL

339

43

5

36:26.7

3

JAMES J PHILLIPS SAINT PETERSBURG FL

321

68

9

43:01.1

 

11-15 elites

Female Age 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANNABELLA MOWRY DUNEDIN FL

341

11

11

33:28.5

 

Female Age 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JAZZY KOLCH THONOTOSASSA FL

221

12

2

28:41.6

2

EMMA STOCK LAKEWOOD RANCH FL

220

12

4

30:11.3

3

ASHLEY ELLINGHAM CLEARWATER FL

376

12

7

32:50.7

 

Female Age 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ZAYA PELUSI PARRISH FL

349

13

3

28:55.5

2

SAMANTHA SWIFT CLEARWATER FL

379

13

8

33:03.6

 

Female Age 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CHRISTINA CARUANA TRINITY FL

224

14

12

34:14.0

2

LAUREN ELLINGHAM CLEARWATER FL

375

14

13

35:49.9

 

Male Age 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HARRISON SAUTER TAMPA FL

219

11

6

32:16.9

2

PAUL SCAVINO WESLEY CHAPEL FL

218

11

9

33:08.8

3

JAKOB MOWRY DUNEDIN FL

340

11

14

39:46.3

 

Male Age 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

SCOTT KREMSER LARGO FL

225

14

10

33:23.5

 

Male Age 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

VICTOR KARSTENDIEK ODESSA FL

226

15

1

27:21.2

2

SEAN LUSH LUTZ FL

223

15

5

30:18.1





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News