Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Sunshine Atlhletic Conf. 2011

Crews Lake Land O Lakes, FL, October 22, 2011

[Varsity Boys | Junior Varsity Girls | Junior Varsity Boys ]

Varsity Girls

Courtesy of Spitler Race Systems

     varsity girls                                     
     Sunshine Athletic Conference Cross Country Championship                         
   Place  Points   Time  Cls Bib   Finishers Name             School
      1       1   18:31  10  254  Kari Grippo                  Gulf                                    
      2       2   19:05  11  184  Nikita Shah                  Wiregrass Ranch                         
      3       3   19:58  10  191  Elise Cedre                  Wiregrass Ranch                         
      4       4   19:59  11  172  Claudia Cancello             Mitchell                                
      5       5   20:00  11  185  Chelsea Davis                Wiregrass Ranch                         
      6       6   20:01  11  173  Elaina Cancello              Mitchell                                
      7       7   20:29  11  201  Berliln Waters               Wiregrass Ranch                         
      8       8   21:13  11  188  Emily Payne                  Wiregrass Ranch                         
      9           21:16  10  197  Savannah Goode               Wiregrass Ranch                         
     10      10   21:17  10  251  Mia Savino                   Gulf                                    
     11      11   21:20  11  246  Alyssa Turner                Wesley Chapel                           
     12      12   21:22  10  223  Alyssa Mercadante            Pasco                                   
     13      13   21:24  11  234  Samantha Martinez            Ridgewood                               
     14      14   21:26  12  253  Judith Young                 Gulf                                    
     15      15   21:28  09  257  Katie Buckman                Gulf                                    
     16           21:31  09  195  Addie Cornwell               Wiregrass Ranch                         
     17      17   21:36  10  252  Renee Patnode                Gulf                                    
     18      18   21:40  10  180  Raeann Rogers                Anclote                                 
     19      19   21:45  12  155  Alyssa Lonsway               Land O Lakes                            
     20      20   21:48  11  157  Katie Monds                  Land O Lakes                            
     21      21   21:51  10  235  Kassi Johnson                Ridgewood                               
     22      22   21:56  09  174  Emily Kerns                  Mitchell                                
     23      23   22:05  12  169  Kyra Sweeney                 Mitchell                                
     24      24   22:29  11  158  Louisa Cestone               Land O Lakes                            
     25      25   23:02  11  219  Victoria Baker               Pasco                                   
     26           23:03  12  250  Rachel Patnode               Gulf                                    
     27           23:30  10  256  Eliza Godza                  Gulf                                    
     28      28   23:33  12  220  Rebecca Eitner               Pasco                                   
     29      29   23:36  10  171  Jordan Spicer                Mitchell                                
     30      30   23:43  10  164  Samantha Sodetz              Land O Lakes                            
     31      31   23:47  11  244  Sarah Richter                Wesley Chapel                           
     32      32   23:51  12  228  Ashlee O'Grady               Ridgewood                               
     33           23:54  11  170  Michala McCarthy             Mitchell                                
     34      34   23:58  17  178  Raven Smith                  Anclote                                 
     35      35   24:04  12  179  Kaylyn Urban                 Anclote                                 
     36           24:18  12  147  Jeri Riquelme                Sunlake                                 
     37      36   24:45  10  165  Cheyenne Herron              Land O Lakes                            
     38           24:46  09  161  Mary-Kathry Guenette         Land O Lakes                            
     39           24:50  09  160  Carolyn Estrella             Land O Lakes                            
     40      39   24:53  09  181  Deana Young                  Anclote                                 
     41      40   25:00  12  176  Racheljoy Capitola           Anclote                                 
     42      41   25:14  12  226  Ashley Freshwater            Ridgewood                               
     43      42   25:28  09  224  Rebecca Newlon               Pasco                                   
     44      43   25:38  10  221  Hanna Frauen                 Pasco                                   
     45           25:47  11  274  Shannon McAmis               River Ridge                             
     46           25:48  10  144  Stephanie Feigel             Sunlake                                 
     47      44   25:50  12  232  Lindsey Morris               Ridgewood                               
     48      45   25:54  12  217  Mckenzie Meek                Zephyrills                              
     49           26:00  10  222  Tristan Norby                Pasco                                   
     50           26:57  12  237  Samantha Harned              Ridgewood                               
     51           26:58  09  146  Tara Guzina                  Sunlake                                 
     52      48   27:00  12  245  Jessica Courchene            Wesley Chapel                           
     53      49   27:04  11  213  Aurie Baez                   Zephyrills                              
     54           27:42  10  148  Bridget Weber                Sunlake                                 
     55      50   28:02  10  216  Jessi Barnett                Zephyrills                              
     56           28:03  10  239  Alexis Dewalt                Ridgewood                               
     57      52   28:32  11  214  Lindsey Knowlton             Zephyrills                              
     58           29:25  10  260  Alyssa Bennett               Fivay                                   
     59      53   30:33  09  248  Lilly Trujillo               Wesley Chapel                           
     60           31:00  09  207  Michaela Colson              Hudson                                  
     61           31:26  12  268  Leah Rapp                    River Ridge                             
     62      54   32:33  09  249  Allison Hibbert              Wesley Chapel                           
     63      55   33:16  09  215  Alexandria Wilder            Zephyrills                              
     64           33:44  10  175  Hope Gebler                  Mitchell                                
     65           34:04  09  211  Brittany Marcinka            Hudson                                  
     66           34:10  09  206  Rachel White                 Hudson                                  
          varsity girls                                     
     Sunshine Athletic Conference Cross Country Championship                         
Place Points   Club           Points  Scoring Team Members
  1    25   Wiregrass Ranch                         
               2  Nikita Shah    3  Elise Cedre    5  Chelsea Davis    7  Berliln Waters 
               8  Emily Payne  ( 9)  Savannah Goode  (16)  Addie Cornwell 
  2    57   Gulf                                    
               1  Kari Grippo   10  Mia Savino   14  Judith Young   15  Katie Buckman 
              17  Renee Patnode  (26)  Rachel Patnode  (27)  Eliza Godza 
  3    84   Mitchell                                
               4  Claudia Cancello    6  Elaina Cancello   22  Emily Kerns   23  Kyra Sweeney 
              29  Jordan Spicer  (33)  Michala McCarthy  (56)  Hope Gebler 
  4   129   Land O Lakes                            
              19  Alyssa Lonsway   20  Katie Monds   24  Louisa Cestone   30  Samantha Sodetz 
              36  Cheyenne Herron  (37)  Mary-Kathry Guenette  (38)  Carolyn Estrella 
  5   150   Pasco                                   
              12  Alyssa Mercadante   25  Victoria Baker   28  Rebecca Eitner   42  Rebecca Newlon 
              43  Hanna Frauen  (46)  Tristan Norby 
  6   151   Ridgewood                               
              13  Samantha Martinez   21  Kassi Johnson   32  Ashlee O'Grady   41  Ashley Freshwater 
              44  Lindsey Morris  (47)  Samantha Harned  (51)  Alexis Dewalt 
  7   166   Anclote                                 
              18  Raeann Rogers   34  Raven Smith   35  Kaylyn Urban   39  Deana Young 
              40  Racheljoy Capitola 
  8   197   Wesley Chapel                           
              11  Alyssa Turner   31  Sarah Richter   48  Jessica Courchene   53  Lilly Trujillo 
              54  Allison Hibbert 
  9   251   Zephyrills                              
              45  Mckenzie Meek   49  Aurie Baez   50  Jessi Barnett   52  Lindsey Knowlton 
              55  Alexandria Wilder 
          varsity girls                                     
     Sunshine Athletic Conference Cross Country Championship                         
Team   Team                                                Individual
Place  Points  Team Name                                   Point Scores
    1     25   Wiregrass Ranch                             2    3    5    7    8   ( 9)   (16)  
    2     57   Gulf                                        1   10   14   15   17   (26)   (27)  
    3     84   Mitchell                                    4    6   22   23   29   (33)   (56)  
    4    129   Land O Lakes                               19   20   24   30   36   (37)   (38)  
    5    150   Pasco                                      12   25   28   42   43   (46)  
    6    151   Ridgewood                                  13   21   32   41   44   (47)   (51)  
    7    166   Anclote                                    18   34   35   39   40  
    8    197   Wesley Chapel                              11   31   48   53   54  
    9    251   Zephyrills                                 45   49   50   52   55  




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News