Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jonathan Dickinson 10K 2011

Hobe Sound, FL, March 12, 2011

Overall

Courtesy of Sailfish Striders

Overall  Runner Name                City                  State   Gender    Age    Division               Pl    Time
1        Adam Blythe                Stuart                FL      M         21     Male Open Winner       1     0:35:20
2        John Reback                Jupiter               FL      M         40     Male Master Winner     1     0:35:23
3        Seth Kaufman               Jupiter               FL      M         35     Male 35-39             1     0:38:18
4        Dale Ruby                  Palm City             FL      M         48     Male 45-49             1     0:40:38
5        Ken Kandefer               Jupiter               FL      M         38     Male 35-39             2     0:40:46
6        Alan Cooper                Port St. Lucie        FL      M         37     Male 35-39             3     0:41:04
7        John Nehme                 Stuart                FL      M         38     Male 35-39             4     0:41:27
8        Mike Canan                 Port St. Lucie        FL      M         30     Male 30-34             1     0:41:30
9        Scott Sturtz               N. Palm Beach         FL      M         45     Male 45-49             2     0:42:07
10       Bryan  Liles               Hobe Sound            FL      M         35     Male 35-39             5     0:42:29
11       Perry Feyk                 W. Palm Beach         FL      M         54     Male 50-54             1     0:42:44
12       Peter Weiler               Palm City             FL      M         48     Male 45-49             3     0:43:02
13       Nicole Baxter Brown        Winter Park           FL      F         34     Female Open Winner     1     0:43:15
14       Joshua Cheron              Sudbury               MA      M         35     Male 35-39             6     0:43:22
15       Jacob Prickett             Hobe Sound            FL      M         16     Male 15-19             1     0:45:07
16       Dakota Brockway            Hobe Sound            FL      M         14     Male 11-14             1     0:45:31
17       Jose Medina                Port St. Lucie        FL      M         42     Male 40-44             1     0:45:46
18       Chenae Jackson             Stuart                FL      F         35     Female 35-39           1     0:46:18
19       Jeremy Singer              Palm City             FL      M         41     Male 40-44             2     0:46:35
20       John Houri                 Palm City             FL      M         47     Male 45-49             4     0:47:08
21       Michael-Anthony Hegedus    Jupiter               FL      M         24     Male 20-24             1     0:47:59
22       Richard Cowell             Tequesta              FL      M         40     Male 40-44             3     0:48:07
23       David Rambo                Millbrook             NY      M         45     Male 45-49             5     0:48:16
24       Michael Riordan            Fort Pierce           FL      M         59     Male 55-59             1     0:48:45
25       Paul Milsom                Parkland              FL      M         44     Male 40-44             4     0:48:50
26       Tim Fischer                Jupiter               FL      M         66     Male 65-69             1     0:48:57
27       Gary Ruyhalid              Port St. Lucie        FL      M         45     Male 45-49             6     0:49:01
28       Rob Taylor                 Palm City             FL      M         49     Male 45-49             7     0:49:41
29       Glenn Boundy               Fort Pierce           FL      M         61     Male 60-64             1     0:49:59
30       Caprice Mitchell           Jensen Beach          FL      F         33     Female 30-34           1     0:50:13
31       Jennifer Berghout          Toms River            NJ      F         42     Female Master Winner   1     0:50:52
32       Jennifer Gillis            Jupiter               FL      F         32     Female 30-34           2     0:51:33
33       Patrice Hancock            Toms River            NJ      F         57     Female 55-59           1     0:51:44
34       Krissi Neville             Palm Beach Gardens    FL      F         41     Female 40-44           1     0:51:54
35       Luz Quintero               W. Palm Beach         FL      F         30     Female 30-34           3     0:52:37
36       Sandy Rinderer             Pine Beach            NJ      F         58     Female 55-59           2     0:52:47
37       Andrew Taylor              Riviera Beach         FL      M         30     Male 30-34             2     0:53:07
38       Christian Moreira          Jupiter               FL      M         26     Male 25-29             1     0:53:16
39       Antonio Victorio           Port St. Lucie        FL      M         39     Male 35-39             7     0:53:29
40       Robert Blanvent            Hobe Sound            FL      M         25     Male 25-29             2     0:54:09
41       Jacqueline Heller          Loxahatchee           FL      F         21     Female 20-24           1     0:54:25
42       Steve Schrell              Vero Beach            FL      M         63     Male 60-64             2     0:54:40
43       Eileen Youngblood          Vero Beach            FL      F         58     Female 55-59           3     0:55:15
44       Lindsey  Luch              East Lansing          MI      F         22     Female 20-24           2     0:55:44
45       Christine Francello        Stuart                FL      F         49     Female 45-49           1     0:55:46
46       Hugh McClelland            Gainesville           FL      M         31     Male 30-34             3     0:55:51
47       Jim Askew                  Stuart                FL      M         74     Male 70 and over       1     0:56:11
48       Mariana Lindsay            Stuart                FL      F         31     Female 30-34           4     0:56:36
49       Leon Hill                  Orlando               FL      M         51     Male 50-54             2     0:56:56
50       Erin Madden                Stuart                FL      F         31     Female 30-34           5     0:57:01
51       Melina Kaufman             Jupiter               FL      F         28     Female 25-29           1     0:57:05
52       Peggy Smith                Tequesta              FL      F         63     Female 60-64           1     0:57:17
53       Susan Taubler              Stuart                FL      F         48     Female 45-49           2     0:57:20
54       Krista Birkeland           Hobe Sound            FL      F         31     Female 30-34           6     0:57:33
55       Taryn Kryzda               Palm City             FL      F         53     Female 50-54           1     0:57:36
56       Bonnie Landry              Stuart                FL      F         47     Female 45-49           3     0:57:38
57       Ellen Stefanacci           Toms River            NJ      F         48     Female 45-49           4     0:58:06
58       Kerry Sullivan Jones       Port St. Lucie        FL      F         40     Female 40-44           2     0:59:13
59       Michelle Milsom            Parkland              FL      F         41     Female 40-44           3     1:00:03
60       Grizel Davis               Hobe Sound            FL      F         34     Female 30-34           7     1:00:21
61       Rami Garcia                Stuart                FL      M         57     Male 55-59             2     1:00:22
62       Shawn McCarthy             Palm City             FL      M         34     Male 30-34             4     1:00:51
63       Lisa Martin                Port St. Lucie        FL      F         46     Female 45-49           5     1:01:23
64       Elaine Williams-Bell       Fort Pierce           FL      F         55     Female 55-59           4     1:01:54
65       Joan Lock                  Palm City             FL      F         53     Female 50-54           2     1:02:05
66       Sarah Robinson             Jupiter               FL      F         23     Female 20-24           3     1:02:10
67       Petra LaMonica             Toms River            NJ      F         44     Female 40-44           4     1:02:44
68       Vicky Holly                Port St. Lucie        FL      F         50     Female 50-54           3     1:02:57
69       Allen Heidt                Port St. Lucie        FL      M         46     Male 45-49             8     1:03:20
70       Rod Steele                 W. Palm Beach         FL      M         69     Male 65-69             2     1:03:21
71       Maria Heller               Loxahatchee           FL      F         52     Female 50-54           4     1:03:35
72       Mike Allen                 Riviera Beach         FL      M         46     Male 45-49             9     1:03:52
73       Sarah Lamont               Knoxville             TN      F         30     Female 30-34           8     1:04:59
74       Diane Bennett              Indiantown            FL      F         45     Female 45-49           6     1:05:07
75       Robert Randall             Springvale            ME      M         73     Male 70 and over       2     1:05:37
76       Gerald Kosloski            Hobe Sound            FL      M         66     Male 65-69             3     1:05:55
77       Liz Ciampi                 Palm City             FL      F         41     Female 40-44           5     1:06:13
78       Nancy McCarthy             Palm City             FL      F         32     Female 30-34           9     1:06:16
79       Lisa M. Miller             Stuart                FL      F         43     Female 40-44           6     1:06:20
80       Jennifer Heller            Loxahatchee           FL      F         25     Female 25-29           2     1:06:44
81       Leslie Kandefer            Tequesta              FL      F         34     Female 30-34           10    1:07:44
82       Barbara Johnson            Toms River            NJ      F         59     Female 55-59           5     1:09:07
83       Kim Albritton              Port St. Lucie        FL      F         32     Female 30-34           11    1:14:06
84       Lori Lachnicht             Port St. Lucie        FL      F         44     Female 40-44           7     1:19:28
85       Odaly Victorio             Port St. Lucie        FL      F         37     Female 35-39           2     1:19:29




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News