Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GFLRRC Freedom 5K

Deerfield Beach, FL, June 25, 2011

GFLRRC Freedom 5K Results

Results courtesy of AccuChip USA, Inc

39th Annual Freedom 5K 5K Run

39th Annual Freedom 5K

Age Group Results

June 25, 2011


Results By AccuChipUSA, Inc.

For questions about the results, click here                                                       CLICK HERE TO SEE EVENT PICTURES



Men: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5K Run

Overall Female Overall Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

TAMI KARSEN

 

9

36

18

 

19:53.6

6:25/M

2

VALERIE AZRA

BOCA RATON FL

28

25

22

0:14.4

20:08.1

6:30/M

3

MAGGIE WOLFSON

OVIEDO FL

361

31

29

1:02.0

20:55.6

6:45/M

Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JON VOLPI

 

103

27

1

 

15:34.4

5:01/M

2

MICHAEL BURKE

 

119

21

2

2:00.9

17:35.3

5:40/M

3

SCOTT SIMPSON

 

203

17

3

2:07.0

17:41.5

5:42/M

Top

Overall Female Master (40-49) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

KRISTEN GENTILE

BOCA RATON FL

97

44

34

 

21:12.4

6:50/M

2

LISA KEISER

WATSONTOWN PA

175

46

74

2:27.2

23:39.6

7:38/M

3

TONI MEDVETZ

LOXAHATCHEE FL

267

48

76

2:32.3

23:44.7

7:39/M

Top

Overall Male Master (40-49) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

LUIZ SOUZA

COCONUT CREEK FL

324

49

4

 

17:47.4

5:44/M

2

VUNDEMDAR CALDEIRA

 

1811

45

6

0:30.7

18:18.1

5:54/M

3

ALLAN WALTON

 

213

44

13

1:22.7

19:10.1

6:11/M

Top

Overall Female GrandMaster (50-59) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

SUSAN MOORE

 

382

50

57

 

22:59.4

7:25/M

2

SUSI CARRINGTON

 

112

53

67

0:25.3

23:24.7

7:33/M

3

TAMARA KLOPENSTEIN

 

222

53

87

1:24.0

24:23.5

7:52/M

Top

Overall Male GrandMaster (50-59) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JOSEPH MONKS

 

223

51

19

 

19:54.3

6:25/M

2

JEFF POWERS

 

220

57

21

0:09.9

20:04.2

6:28/M

3

DAVE RAGSDALE

 

249

55

23

0:25.4

20:19.7

6:33/M

Top

Overall Female Senior Grandmaster ( Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

EILEEN SCHNEIDER

 

232

60

123

 

26:02.4

8:24/M

2

LAURA BARTER

 

247

64

165

2:06.2

28:08.6

9:05/M

3

JENETTE DOZORETZ

 

202

60

243

6:45.2

32:47.7

10:35/M

Top

Overall Male Senior Grandmaster ( Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

AL SHAMOUN

 

11

67

31

 

21:01.4

6:47/M

2

BOB DOZORETZ

 

163

61

64

2:16.0

23:17.4

7:31/M

3

TOM CRANE

 

154

63

65

2:19.4

23:20.9

7:32/M

Top

Overall Male Golden Master (70+) Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

GEORGE MCCUEN

 

166

77

110

 

25:16.1

8:09/M

2

JON PLOTKIN

 

388

70

158

2:27.9

27:44.1

8:57/M

3

ROBERT WEINER

 

102

70

170

3:02.6

28:18.8

9:08/M

Top

Female 10 and Under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

ASHLEY WILLIAMS

MIRAMAR FL

355

7

251

 

33:14.6

10:43/M

2

PAULINA DAMASO

SUNRISE FL

55

10

373

15:57.9

49:12.6

15:52/M

Top

Male 10 and Under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JUSTIN CONDREN

BOCA RATON FL

50

10

91

 

24:29.6

7:54/M

2

JUAN CATONI

 

61

8

106

0:34.2

25:03.9

8:05/M

3

ROMAN ROSSOW

 

237

10

151

2:55.8

27:25.5

8:51/M

4

ROBERTO CARRILLO

 

231

8

234

7:31.5

32:01.1

10:20/M

5

DYLAN QUINONES

 

372

9

238

7:51.2

32:20.9

10:26/M

Top

Female 11 to 12

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JULIET PICKRELL

FT. LAUDERDALE FL

296

11

254

 

33:21.9

10:45/M

2

HANNAH SLONE

 

250

11

322

4:40.0

38:01.9

12:16/M

Top

Male 11 to 12

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

BRANDON WILLIAMS

MIRAMAR FL

356

12

63

 

23:15.8

7:30/M

2

PIERCE STATHAM

WESTON FL

329

12

219

7:46.8

31:02.7

10:01/M

3

GIANNI WILLIAMS

LANTANA FL

358

12

244

9:36.4

32:52.2

10:36/M

Top

Female 13 to 14

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

AMANDA SLONE

 

369

14

200

 

29:38.6

9:34/M

Top

Male 13 to 14

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

BRYCE JR. STATHAM

PEMBROKE PINES FL

328

14

73

 

23:37.1

7:37/M

2

DENNIS FINGER

FT. LAUDERDALE FL

83

14

228

8:04.7

31:41.9

10:13/M

Top

Female 15 to 16

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

AMBER LITTLE

MARGATE FL

197

16

147

 

27:08.9

8:45/M

2

NATALIE MONTE MORANO

SUNRISE FL

271

15

257

6:22.7

33:31.7

10:49/M

3

ANNE-MARIE KRUEGER

WESTON FL

188

15

301

8:55.3

36:04.2

11:38/M

4

SAMANTHA KERKER

 

106

16

311

10:16.0

37:24.9

12:04/M

5

LAURA HENEKE

 

379

15

334

12:13.2

39:22.2

12:42/M

Top

Male 15 to 16

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

MITCHELL KEISER

WATSONTOWN PA

176

15

12

 

19:07.1

6:10/M

2

JAMES SAHAGIAN

 

238

16

16

0:35.7

19:42.9

6:21/M

Top

Female 17 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

ALEXANDRA LANGMO

BOCA RATON FL

191

19

79

 

24:02.4

7:45/M

2

JAX GREEN

 

229

19

81

0:06.7

24:09.1

7:47/M

3

KRISTINA BERGMAN

 

105

17

84

0:16.7

24:19.1

7:51/M

4

ELISE FISHER

BOCA RATON FL

84

18

105

1:00.4

25:02.9

8:05/M

5

KRISTEN MEDVETZ

LOXAHATCHEE FL

266

17

113

1:25.3

25:27.7

8:13/M

6

KRISTIN KEISER

WATSONTOWN PA

174

19

141

2:51.9

26:54.3

8:41/M

7

JAMIE LUDWIN

 

204

19

218

6:45.3

30:47.8

9:56/M

8

ASHLEY EBRIGHT

 

386

19

252

9:17.7

33:20.2

10:45/M

9

ELIZABETH SAN GEORGE

 

383

19

260

9:43.5

33:45.9

10:53/M

10

LAUREN KRUEGER

WESTON FL

189

19

300

12:01.8

36:04.2

11:38/M

11

KRISTA ZAWADA

 

5

19

308

12:59.0

37:01.4

11:56/M

Top

Male 17 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JONATHAN BLATT

 

172

19

8

 

18:35.9

6:00/M

2

BRAD WILL

 

109

17

15

1:03.9

19:39.9

6:20/M

3

MATTHEW MOORE

FT. LAUDERDALE FL

274

17

17

1:09.2

19:45.1

6:22/M

4

DANIEL SPECTOR

 

88

19

26

2:02.2

20:38.1

6:39/M

5

ZACK SORRENTINO

LAKE WORTH FL

323

18

27

2:04.5

20:40.4

6:40/M

6

TYLER KALARCHIAN

SUNRISE FL

150

18

45

3:28.2

22:04.1

7:07/M

7

DANIEL CASTILLA

COCONUT CREEK FL

46

17

49

3:38.9

22:14.8

7:10/M

8

CAMERON WEHR

KISSIMMEE FL

349

19

96

6:00.2

24:36.1

7:56/M

9

CHRISTIAN CASTILLA

COCONUT CREEK FL

45

18

112

6:51.4

25:27.3

8:13/M

10

ARYEH FELDHEIM

PLANTATION FL

81

19

130

7:44.2

26:20.1

8:30/M

11

LUIS LUDERT

 

1809

18

168

9:39.7

28:15.6

9:07/M

12

SCOTT RUBIN

BOCA RATON FL

312

19

242

14:01.6

32:37.5

10:31/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

KELLY BAIRD

 

117

22

68

 

23:27.6

7:34/M

2

NATASHA BASMA

BOCA RATON FL

31

20

82

0:42.7

24:10.4

7:48/M

3

ANINA NICKEL

 

1817

22

180

5:16.6

28:44.3

9:16/M

4

MELISSA RYAN

 

1810

24

270

10:50.2

34:17.8

11:04/M

5

CATRIONA MCWILLIAM

CORAL SPRINGS FL

263

23

293

12:20.3

35:47.9

11:33/M

6

RAQUEL GARCIA

COCONUT CREEK FL

94

22

335

16:05.2

39:32.9

12:45/M

7

BALMATIE HARGOBIN

CORAL SPRINGS FL

135

22

342

16:36.6

40:04.2

12:55/M

8

TRACY DELISLE

DEERFIELD BEACH FL

56

23

350

17:36.3

41:03.9

13:15/M

9

ANNA FISCHER

 

226

22

362

19:58.5

43:26.2

14:01/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

JUSTIN KALARCHIAN

SUNRISE FL

149

23

14

 

19:25.4

6:16/M

2

SERGIO CANO

 

85

23

70

4:03.8

23:29.2

7:35/M

3

KEVIN SCHNELL

 

224

21

71

4:10.2

23:35.6

7:36/M

4

RYAN ROGERSON

FT. LAUDERDALE FL

308

20

93

5:05.3

24:30.7

7:54/M

5

CARLOS ROMERO

CORAL SPRINGS FL

309

24

149

7:49.7

27:15.1

8:47/M

6

JORGE DUQUE

BOCA RATON FL

73

24

273

14:55.2

34:20.6

11:05/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

YOLANDA MYATAZA

DELREAY BEACH FL

279

27

38

 

21:49.1

7:02/M

2

GABRIELLE HARBIN

 

228

28

61

1:19.1

23:08.2

7:28/M

3

SHANNA GUNDRY

WILTON MANORS FL

130

27

117

3:48.2

25:37.3

8:16/M

4

KAITLYN HOUSE

 

1807

28

137

4:46.7

26:35.9

8:35/M

5

NAGILA OLIVEIRA

DEERFILD BEACH FL

288

29

153

5:46.6

27:35.8

8:54/M

6

ERIN SIMPSON KRAR

 

66

27

177

6:40.2

28:29.4

9:11/M

7

IRINA ROSMANN

COCONUT CREEK FL

310

27

206

8:06.7

29:55.9

9:39/M

8

RANDI MILNER

DEERFIELD BEACH FL

269

27

209

8:10.7

29:59.8

9:40/M

9

SHANNON O'DONNELL

POMPANO BEACH FL

286

25

220

9:14.1

31:03.3

10:01/M

10

MICHELLE AMERAGA

 

399

26

223

9:25.0

31:14.1

10:05/M

11

KELLI POPOVIC

FORT LAUDERDALE FL

297

28

224

9:46.9

31:36.1

10:12/M

12

ANDREA NIELSEN

LAUDERHILL FL

281

27

239

10:35.1

32:24.3

10:27/M

13

AMY FRIEDMAN

BOCA RATON FL

92

26

274

12:36.0

34:25.1

11:06/M

14

EMILY LOVERN

 

1815

25

281

13:20.3

35:09.5

11:20/M

15

KHRISTINE ZIMMERMAN

 

201

27

282

13:20.5

35:09.7

11:20/M

16

MICHELE BENAVENTE

FT. LAUDERDALE FL

33

29

289

13:44.5

35:33.7

11:28/M

17

FIONA MCWILLIAM

TALLAHASSEE FL

264

26

294

14:01.0

35:50.2

11:34/M

18

BRIDGET ASEKUNOWO

DEERFIELD BEACH FL

25

27

343

18:17.2

40:06.4

12:56/M

19

ALLISON DALTON

WEST PALM BEACH FL

53

27

347

18:37.0

40:26.2

13:03/M

20

JENNIFER GIOVINCO

DEERFIELD BEACH FL

100

28

349

19:14.3

41:03.5

13:15/M

21

CORTNEY CASELLA

BOCA RATON FL

44

25

364

22:16.2

44:05.3

14:13/M

22

PAMELA MARCUM

FORT LAUDERDALE FL

254

28

367

23:59.9

45:49.1

14:47/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

DAVID SALDARRIAGA

 

214

25

5

 

18:16.1

5:54/M

2

TIM WALKER

FT LAUDERDALE FL

346

28

7

0:14.7

18:30.8

5:58/M

3

THOMAS THORNTON

 

246

26

20

1:41.2

19:57.3

6:26/M

4

ERICK JAMES AMISCOSA

GREEN COVE SPRINGS FL

19

28

24

2:04.7

20:20.9

6:34/M

5

BRANDON ZAPACK

DEERFIELD BEACH FL

365

27

37

3:31.5

21:47.7

7:02/M

6

DUSTIN FORMAN

 

20

25

52

4:11.3

22:27.5

7:15/M

7

JOHN SALO

 

1818

26

72

5:20.4

23:36.6

7:37/M

8

FERNANDO TORRES

COCONUT CREEK FL

338

27

77

5:36.9

23:53.1

7:42/M

9

MATTHEW DORE

FORT LAUDERDALE FL

70

27

89

6:09.3

24:25.5

7:53/M

10

JONATHAN DALTON

WEST PALM BEACH FL

54

27

101

6:28.1

24:44.3

7:59/M

11

JOHN HOLLER

 

385

27

107

6:48.7

25:04.9

8:05/M

12

JERRETT MONTGOMERY

BOYNTON BEACH FL

272

28

124

7:46.5

26:02.6

8:24/M

13

PIERRE EARLING

FORT LAUDERDALE FL

74

26

132

8:09.9

26:26.1

8:32/M

14

STEPHEN HAEBERLEIA

 

1806

29

161

9:29.2

27:45.4

8:57/M

15

ALEXANDER FARACH

PEMBROKE PINES FL

78

29

196

11:02.0

29:18.1

9:27/M

16

SETH KRAMER

DANIA BEACH FL

187

29

255

15:09.8

33:25.9

10:47/M

17

DANIEL LIMA

MIAMI FL

196

25

286

17:13.0

35:29.2

11:27/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

DORIAN WAGNER

 

235

31

75

 

23:41.6

7:38/M

2

NATALIE COHEN

 

374

32

133

2:46.6

26:28.3

8:32/M

3

YVETTE DEAN

 

244

34

139

2:56.0

26:37.6

8:35/M

4

JESSICA CAMACHO

BOCA RATON FL

41

33

150

3:35.5

27:17.2

8:48/M

5

TRACEY THOMPSON

BOCA RATON FL

337

31

159

4:02.5

27:44.1

8:57/M

6

NATHALIE MARIE JOHNSON

FORT-LAUDERDALE FL

147

33

160

4:02.7

27:44.4

8:57/M

7

BROOKE AHRENS

DELRAY BEACH FL

15

32

171

4:42.1

28:23.8

9:09/M

8

ALAYNA CANAS

 

121

31

181

5:05.2

28:46.9

9:17/M

9

JANA GRIMM

 

397

31

186

5:18.2

28:59.9

9:21/M

10

MEGAN MCSHANE

HOLLYWOOD FL

262

30

194

5:34.7

29:16.4

9:26/M

11

ALISON BAKER

FORT LAUDERDALE FL

29

31

205

6:12.8

29:54.5

9:39/M

12

ALLISON MACKEL

 

1814

33

211

6:30.1

30:11.8

9:44/M

13

ERIKA SANCHEZ

CORAL SPRINGS FL

315

31

226

7:56.7

31:38.4

10:12/M

14

ALINA MARIAN

POMPANO BEACH FL

255

33

227

7:56.9

31:38.6

10:12/M

15

KELI GAJEWSKI

FT. LAUDERDALE FL

93

31

229

8:02.8

31:44.5

10:14/M

16

MILVA RUPERTO

 

391

33

230

8:05.5

31:47.2

10:15/M

17

ANDREA GLASGOW

PARKLAND FL

126

33

231

8:09.5

31:51.2

10:16/M

18

SAIRIS MARTINO

WELLINGTON FL

258

33

233

8:13.4

31:55.1

10:18/M

19

MELISSA MONTES

 

116

30

246

9:21.6

33:03.3

10:40/M

20

CHRISTINA TURNER

WILTON MANORS FL

340

31

253

9:39.9

33:21.6

10:45/M

21

KRISTIN IACOVELLI

BOCA RATON FL

144

34

256

9:47.5

33:29.2

10:48/M

22

RACHEL WEEKLEY

DAVIE FL

348

33

268

10:25.7

34:07.4

11:00/M

23

KRISTINE VERDEROSA

ROYAL PALM BEACH FL

343

34

275

10:48.2

34:29.9

11:07/M

24

HEATHER SHIRM

 

211

34

276

10:53.7

34:35.4

11:09/M

25

KELLIJEAN PRESS

BOCA RATON FL

301

32

284

11:31.5

35:13.2

11:22/M

26

SUSAN VIDARTE

DAVIE FL

344

33

295

12:09.9

35:51.6

11:34/M

27

DANA STERN

BOCA RATON FL

330

34

299

12:21.1

36:02.8

11:37/M

28

JULIANA MOODIE

PLANTATION FL

273

31

325

14:28.7

38:10.3

12:19/M

29

KISHA JACKSON

LAUDERHILL FL

145

33

326

14:29.7

38:11.4

12:19/M

30

RACHEL RAMIREZ

BOYNTON BEACH FL

303

33

327

14:40.0

38:21.7

12:22/M

31

KATIE PRITCHETT

FT. LAUDERDALE FL

302

32

339

16:12.2

39:53.9

12:52/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

EDUARDO RECINOS

MIAMI FL

304

33

9

 

18:37.9

6:00/M

2

NATE ADLER

NORTH PALM BEACH FL

13

31

11

0:21.7

18:59.6

6:07/M

3

AARON CONKLIN

 

1812

33

40

3:14.3

21:52.2

7:03/M

4

ERIC CHIANG

FORT LAUDERDALE FL

47

34

59

4:27.7

23:05.6

7:27/M

5

LUIS CANAS

 

122

31

83

5:34.9

24:12.8

7:48/M

6

ANDRE LEITE

BOCA RATON FL

193

33

100

6:03.5

24:41.4

7:58/M

7

DS BIRKMAN

 

387

33

144

8:27.5

27:05.4

8:44/M

8

KEN HARRIS

BOYNTON BEACH FL

136

33

173

9:47.7

28:25.7

9:10/M

9

RAY PALACIOS

BOCA RATON FL

291

30

185

10:16.0

28:53.9

9:19/M

10

BAO NGUYEN

BOCA RATON FL

280

34

190

10:25.0

29:02.9

9:22/M

11

KEVIN WORRELL

FORT LAUDERDALE FL

362

30

213

11:43.7

30:21.6

9:47/M

12

KEITH MORRIS

LOXAHATCHEE FL

276

30

221

12:31.3

31:09.2

10:03/M

13

PAUL ARDOIN

TALLAHASSEE FL

24

31

250

14:36.2

33:14.2

10:43/M

14

VLADIMIR SAFIN

DELRAY BEACH FL

314

34

266

15:25.7

34:03.7

10:59/M

15

FRANCISCO LOPEZ

 

2

34

277

15:58.7

34:36.6

11:10/M

16

DANIEL MESA

CORAL SPRINGS FL

268

31

278

16:03.5

34:41.4

11:11/M

17

RODRIGO RIBEIRO

CORAL SPRINGS FL

306

31

279

16:19.7

34:57.6

11:16/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

NATALIA BARRIONUEVO

 

156

36

41

 

21:55.6

7:04/M

2

JENNIFER CAGAN

SW RANCHES FL

40

35

48

0:12.5

22:08.2

7:08/M

3

LEANDRA BATES

BOCA RATON FL

32

36

78

2:00.2

23:55.9

7:43/M

4

RACHEL BASH

 

389

35

86

2:25.5

24:21.1

7:51/M

5

ERIKA WILLIAMS

LANTANA FL

357

36

104

3:06.0

25:01.6

8:04/M

6

MARIA DELEONCREED

 

218

35

119

3:46.4

25:42.1

8:17/M

7

BETH VANDYKE

 

393

39

148

5:15.1

27:10.8

8:46/M

8

DAWN FONTANA

SUNRISE FL

89

35

162

6:04.0

27:59.6

9:02/M

9

CLAIRE POTENZANO

COCONUT CREEK FL

299

36

188

7:05.5

29:01.1

9:22/M

10

BRANDY DRABIK

COCONUT CREEK FL

72

39

189

7:06.2

29:01.9

9:22/M

11

MIMI FREEMAN

KISSIMMEE FL

91

37

191

7:07.4

29:03.1

9:22/M

12

CATHY COX

BOYNTON BEACH FL

51

35

192

7:11.9

29:07.6

9:24/M

13

WALESKA DIAZ

POMPANO BEACH FL

69

36

197

7:22.7

29:18.4

9:27/M

14

TINA LEWERT

DELRAY BEACH FL

194

36

198

7:30.4

29:26.1

9:30/M

15

MARGOT HERSEY

TAMARAC FL

140

37

240

10:36.2

32:31.8

10:29/M

16

JULIE SWANSON

COCONUT CREEK FL

333

38

245

11:04.8

33:00.4

10:39/M

17

DAWN MCCLUSKEY

 

114

37

247

11:10.2

33:05.9

10:40/M

18

TORY LIUZZO

COCONUT CREEK FL

199

36

261

11:52.1

33:47.8

10:54/M

19

CLAUDIA BURMEISTER

 

151

38

264

12:05.7

34:01.4

10:58/M

20

HEATHER SHURBET

COCONUT CREEK FL

320

37

269

12:12.1

34:07.8

11:00/M

21

ANGIE MARTIN

FORT LAUDERDALE FL

256

37

283

13:16.8

35:12.5

11:21/M

22

MERY SEGOVIA

BOCA RATON FL

318

36

287

13:33.9

35:29.6

11:27/M

23

PENNIE ELZER

MIAMI FL

76

38

288

13:34.0

35:29.6

11:27/M

24

LISA SHEIB

CORAL SPRINGS FL

319

39

298

14:05.5

36:01.1

11:37/M

25

DANA MORGAN

PALM BEACH GARDENS FL

275

36

306

14:58.2

36:53.9

11:54/M

26

TRINA SANDERMAN

HOLLYWOOD FL

316

36

312

15:32.1

37:27.7

12:05/M

27

GLORIA SAFIN

DELRAY BEACH FL

313

39

315

15:51.4

37:47.1

12:11/M

28

ELIANA BRANCIA

BOCA RATON FL

37

38

336

17:37.6

39:33.3

12:45/M

29

LAURA JULIANO

CORAL SPRINGS FL

148

35

357

21:05.5

43:01.2

13:53/M

30

SIMONE KELLY BROWN

PEMBROKE PINES FL

178

38

359

21:13.0

43:08.7

13:55/M

31

NIDIA REPINSKI

SUNRISE FL

305

39

374

27:17.5

49:13.2

15:53/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

DEAN MANNING

BOYNTON BEACH FL

253

38

10

 

18:45.1

6:03/M

2

CHADD DEO

 

395

38

42

3:14.5

21:59.6

7:05/M

3

RYAN MONTAG

 

245

37

54

3:45.2

22:30.4

7:15/M

4

BRIAN KARSEN

 

10

39

56

4:07.7

22:52.9

7:23/M

5

TODD KOUGH

DEERFIELD BEACH FL

185

38

80

5:22.9

24:08.1

7:47/M

6

ALFIE TRIMBLE

CORAL SPRINGS FL

339

39

102

6:00.5

24:45.7

7:59/M

7

JEREMY LOGAN

BOCA RATON FL

200

38

108

6:23.0

25:08.1

8:06/M

8

JON LOSIENIECKI

HOLLYWOOD FL

251

37

111

6:31.0

25:16.1

8:09/M

9

BILL PACHECO

BOCA RATON FL

290

37

122

7:11.3

25:56.5

8:22/M

10

LUIS GIOVANNY PAZMINO

DEERFIELD BEACH FL

293

35

127

7:23.5

26:08.6

8:26/M

11

KEITH GOODALL

SUNRISE FL

127

37

145

8:22.5

27:07.6

8:45/M

12

DEXTER JOHNSON

FORT-LAUDERDALE FL

146

35

156

8:55.9

27:41.1

8:56/M

13

DAN PRESS

BOCA RATON FL

300

35

163

9:15.9

28:01.1

9:02/M

14

RICHARD SCANLAN

POMPANO BEACH FL

317

39

166

9:26.3

28:11.5

9:05/M

15

GUILLERMO BRINEZ

 

1

37

207

11:12.2

29:57.4

9:40/M

16

ANDREW BORAH

POMPANO BEACH FL

35

35

215

11:46.9

30:32.1

9:51/M

17

BRIAN CHICKOWSKI

FORT LAUDERDALE FL

48

37

297

17:14.0

35:59.2

11:36/M

18

MATTHEW PFEIFFER

PARKLAND FL

295

39

333

20:30.1

39:15.3

12:40/M

19

RYAN RUBENSTEIN

 

62

37

355

24:13.6

42:58.7

13:52/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

IDANNY MATOS

CORAL SPRINGS FL

259

44

99

 

24:39.1

7:57/M

2

TRACY HAUGHTON

BOCA RATON FL

138

41

116

0:57.3

25:36.5

8:15/M

3

JENNIFER KIMMEY

FT LAUDERDALE FL

179

42

138

1:57.7

26:36.9

8:35/M

4

MARBY REYES

 

1808

42

146

2:29.1

27:08.3

8:45/M

5

KELLY ROSSOW

 

236

41

182

4:12.0

28:51.1

9:18/M

6

MELISSA HUDSON

COCONUT CREEK FL

143

43

187

4:21.7

29:00.8

9:21/M

7

MARISA OSTANEK

OAKLAND PARK FL

289

43

201

5:08.0

29:47.2

9:36/M

8

TONEE DETWEILER

POMPANO BEACH FL

58

42

202

5:09.6

29:48.8

9:37/M

9

KAREN EDWARDS

BOCA RATON FL

75

40

204

5:12.7

29:51.9

9:38/M

10

LAURA LOSIENIECKI

HOLLYWOOD FL

252

40

217

6:05.0

30:44.1

9:55/M

11

ANGELA SHLYAKHOV

 

396

40

237

7:27.4

32:06.6

10:21/M

12

HEATHER STERN

LIGHTHOUSE POINT FL

331

41

267

9:28.0

34:07.2

11:00/M

13

ANDREA O'BRIEN

COCONUT CREEK FL

285

42

296

11:15.2

35:54.4

11:35/M

14

NICKY HENEKE

 

380

40

303

11:33.6

36:12.8

11:41/M

15

MARISSA KELLEY

FORT LAUDERDALE FL

177

43

309

12:42.6

37:21.8

12:03/M

16

KAREN KOUGH

DEERFIELD BEACH FL

184

42

313

12:56.5

37:35.7

12:07/M

17

MARIA WHELAN

 

1813

40

316

13:08.3

37:47.5

12:11/M

18

SANDRA SORIANO

WESTON FL

322

40

328

13:54.4

38:33.6

12:26/M

19

SUSAN ZAWADA

 

4

44

345

15:29.7

40:08.9

12:57/M

20

ANDREA COLOGGI

DEERFIELD BEACH FL

49

44

360

18:41.3

43:20.5

13:59/M

21

VICKIE STETSON

 

171

43

365

20:15.7

44:54.9

14:29/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

MARK WILLIAMS

MIRAMAR FL

359

42

30

 

21:01.2

6:47/M

2

DAVID FAUSEL

BOYNTON BEACH FL

80

41

43

1:01.2

22:02.5

7:06/M

3

MAURICIO URBINA

 

377

40

50

1:17.6

22:18.9

7:12/M

4

JON RENAUD

 

161

42

51

1:25.2

22:26.5

7:14/M

5

MICHAEL HUMPLEBY

 

243

44

55

1:39.6

22:40.9

7:19/M

6

BILL MALICK

 

375

42

58

2:02.6

23:03.9

7:26/M

7

JUAN CATONI

 

60

43

88

3:23.1

24:24.4

7:52/M

8

CAREY MATLES

 

216

44

97

3:36.6

24:37.9

7:56/M

9

JOSEPH GATZ

 

400

42

118

4:37.1

25:38.3

8:16/M

10

VINCENT MOYER

MIRAMAR FL

277

43

131

5:23.1

26:24.4

8:31/M

11

ANDREW DORFMAN

CORAL SPRINGS FL

71

40

135

5:32.9

26:34.1

8:34/M

12

JIMMY FERRELL

 

398

43

143

6:02.5

27:03.8

8:44/M

13

JOHN BROWNLEE

BOCA RATON FL

38

43

152

6:27.1

27:28.3

8:52/M

14

JOHN WALSH

BOCA RATON FL

347

41

164

7:01.0

28:02.3

9:03/M

15

KEVIN SWANSON

COCONUT CREEK FL

334

41

172

7:23.0

28:24.2

9:10/M

16

FRANK KRAR

 

65

41

176

7:27.9

28:29.1

9:11/M

17

JOHN MONTEMORANO

SUNRISE FL

270

43

179

7:38.9

28:40.1

9:15/M

18

JULIO GROS

DEERFIELD BEACH FL

129

44

184

7:51.1

28:52.4

9:19/M

19

CHRIS PETROUSKE

 

373

41

285

14:25.5

35:26.8

11:26/M

20

DAVID WEINGARTEN

FORT LAUDERDALE FL

351

40

302

15:10.6

36:11.8

11:40/M

21

RAY SORIANO

WESTON FL

321

43

329

17:32.3

38:33.6

12:26/M

22

DAVID DETWEILER

POMPANO BEACH FL

57

44

353

21:24.3

42:25.6

13:41/M

23

BRITT HEAD

 

159

42

366

24:00.7

45:01.9

14:31/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

MICHELLE FELSHEIM

 

8

45

134

 

26:32.4

8:34/M

2

TANYA TOOKER

 

242

49

136

0:01.9

26:34.4

8:34/M

3

DEB SHAPIRO

 

248

47

157

1:11.1

27:43.5

8:56/M

4

TRACY WARNOCK

 

125

45

195

2:45.2

29:17.6

9:27/M

5

VICTORIA MATTHEWS

BOCA RATON FL

260

45

203

3:19.2

29:51.6

9:38/M

6

LEANA THANOS

WESTON FL

335

49

208

3:26.5

29:59.0

9:40/M

7

KIM SAPASHE

 

371

45

214

3:53.2

30:25.6

9:49/M

8

STEPHANIE LEPLEY

 

381

48

235

5:32.7

32:05.1

10:21/M

9

LISA MULLINS

 

212

47

236

5:33.2

32:05.7

10:21/M

10

MARCIA BERNS

 

108

47

249

6:34.9

33:07.4

10:41/M

11

JEANNIE BUSCH

 

3

46

272

7:47.2

34:19.6

11:04/M

12

BRENDA AMADOR

TAMARAC FL

18

47

280

8:32.7

35:05.2

11:19/M

13

SINDEE KERKER

 

107

46

310

10:52.2

37:24.7

12:04/M

14

HELENA YEAMAN

CORAL SPRINGS FL

363

48

318

11:22.0

37:54.4

12:14/M

15

TAMI FORK

 

64

45

323

11:29.9

38:02.4

12:16/M

16

MARA HAUSER

GENEVA IL

139

49

340

13:24.6

39:57.1

12:53/M

17

LAURA PASTORE

 

394

45

341

13:29.0

40:01.4

12:55/M

18

MICHELLE RUBIN

BOCA RATON FL

311

49

346

13:37.0

40:09.4

12:57/M

19

LORNA BAXTER

 

217

49

361

16:51.0

43:23.4

14:00/M

20

BRENDA AMADOR

TAMARAC FL

17

47

363

16:57.2

43:29.7

14:02/M

21

SUSAN LITTLE

MARGATE FL

198

46

371

21:37.6

48:10.1

15:32/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

HUMBERTO VIDAL

 

378

47

28

 

20:48.6

6:43/M

2

MICHAEL KELLY

 

227

47

32

0:20.3

21:08.9

6:49/M

3

MICHAEL THORSON

 

233

49

35

0:44.7

21:33.3

6:57/M

4

PAUL KNIGHT

 

225

46

39

1:01.7

21:50.4

7:03/M

5

CHRIS MALLETT

 

110

48

44

1:14.7

22:03.3

7:07/M

6

MICHAEL MEADOWS

WELLINGTON FL

265

47

46

1:15.9

22:04.5

7:07/M

7

JIM DUNN

 

67

48

66

2:35.8

23:24.4

7:33/M

8

SCOTT WHITTAKER

WELLINGTON FL

352

46

69

2:39.8

23:28.4

7:34/M

9

ERIC GABRIELLE

 

155

45

109

4:25.5

25:14.1

8:08/M

10

JEFF ZIESCHE

PARKLAND FL

366

49

120

4:53.5

25:42.1

8:17/M

11

ADAM BERGMAN

 

104

46

126

5:18.3

26:06.9

8:25/M

12

FREDRIK NYBORG

BOCA RATON FL

284

45

140

5:56.3

26:44.9

8:37/M

13

BRYCE STATHAM

PEMBROKE PINES FL

327

47

258

12:50.8

33:39.4

10:51/M

14

CHRISTOPHER BURMEISTER

 

152

46

265

13:13.0

34:01.6

10:58/M

15

BRUCE STEWART

FORT LAUDERDALE FL

332

45

291

14:48.3

35:36.9

11:29/M

16

DAVID KLINE

DAVIE FL

181

48

317

17:00.7

37:49.3

12:12/M

Top

Female 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Total Time

Pace

1

RIE GIBBONS

BOCA RATON FL

98

51

95

 

24:35.6

7:56/M

2

REBECCA KINZEL

WESTON FL

180

50

114

0:57.0

25:32.6

8:14/M

3

LAURA MONTARARO

 

167

51

154

3:01.7

27:37.4

8:55/M

4

ANDREE CANTER

BOCA RATON FL

42

50

175

3:53.1

28:28.7

9:11/M

5

CELESTE DOPPEL CAVERT

 

168

51

183

4:16.1

28:51.8

9:18/M

6

IRIS POSIN

DEERFIELD BEACH FL

298

52

216

6:07.6

30:43.3

9:55/M

7

CELESTE ELLICH

 

170

53

271

9:42.9

34:18.6

11:04/M

8

KATHRYN SEALEY

 

210

53

290

10:59.7

35:35.4

11:29/M

9

ROSA GARLIA BALDWIN

 

215

53

332

14:34.2

39:09.9

12:38/M

10

LINDA PANZARELLA

 

87

54

354

17:56.7

42:32.4

13:43/M

11

DEBBIE EPSTEIN

BOCA RATON FL

77

51

356

18:23.7

42:59.4

13:52/M

12

AMY ROTH

 

113

53

358

18:30.7

43:06.4

13:54/M

13

STEPHANY WILKEN

BOCA RATON FL

354

50

368

21:34.7

46:10.4

14:54/M

14

DEBORAH CROWELL

 

234