Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Shark's Tooth 10K

Venice , FL, April 9, 2011

Overall, Categories and Age Group Winners

For more race information, see Shark's Tooth 10K Home.

Shark's Tooth 10KShark's Tooth 10K
Age Group Results
April 09, 2011

Results By Zoomers Running Club 

Shark's Tooth 10K
Overall Female Overall Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heather Butcher                   North Port  FL        483   39        4      38:59.4    6:17/M             
Overall Male Overall Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ricardo Lomas                     Venice  FL            428   44        1      37:19.5    6:01/M             
Overall Female Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bethany Heslam                    North Port  FL        391   46        9      41:26.6    6:41/M             
Overall Male Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    David Blackman                    Chandlers Ford        361   44        2      37:49.9    6:06/M             
Overall Female Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jodi Mailman                      Lakewood Ranch  FL    806   50       56      47:51.0    7:43/M             
Overall Male Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Richard Golden                    Englewood  FL         658   52        3      38:27.6    6:12/M             
Overall Female Senior Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Josephine Nicolosi                Port Charlotte  FL    728   66      215      57:51.7    9:20/M             
Overall Male Senior Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lutz Hoffman                      Sarasota  FL          341   65       26      45:00.0    7:15/M             
Overall Female Veteran Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Inge Scake                        Osprey  FL            893   70      446    1:11:29.9   11:32/M             
Overall Male Veteran Grand Master Winners
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Frank Nicolosi                    Port Charlotte  FL    727   70       58      48:03.0    7:45/M             
Female 14 and under
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DiAhna Stepina                    sarasota  FL          710   13      175      56:00.2    9:02/M             
       2    Sheralyn Hibbins                  North Port  FL        513    9      218      57:59.1    9:21/M             
       3    Violet Carr                       North Port  FL        621   14      323    1:03:20.6   10:13/M             
       4    Patricia Maroszele                Venice  FL            870   13      339    1:04:18.9   10:22/M             
       5    Marianna Obermeier                Venice  FL            794   13      396    1:07:43.2   10:55/M             
       6    Megan Boyd                        Venice  FL            739   14      454    1:12:02.9   11:37/M             
       7    Kayla Foran                       Sarasota  FL          835   13      460    1:12:55.0   11:46/M             
       8    Sarah Boyd                        Venice  FL            737   14      461    1:13:03.7   11:47/M             
       9    Taylor Totterdale                 Sarasota  FL          770   14      463    1:13:06.9   11:47/M             
      10    Chloe Lear                        Venice  FL            866   9       555    1:26:55.7   14:01/M             
Male 14 and under
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joshua Brands                     Sarasota  FL          839   13       13      42:32.7    6:52/M             
       2    Nicholas Reineck                  Port Clinton  OH      380   14       40      46:38.1    7:31/M             
       3    Dominick Morrow                   Venice  FL            844   14       62      48:23.1    7:48/M             
       4    Steven Estes                      Bradenton  FL         409   14       76      49:38.2    8:00/M             
       5    Tyler Pachter                     Venice  FL            365   11       82      50:02.5    8:04/M             
       6    Joey Gerace                       Nokomis  FL           529   14      107      52:01.9    8:23/M             
       7    Jonathan Gailloux                 Venice  FL            829   14      112      52:25.1    8:27/M             
       8    Joshua Couturier                  Venice  FL            516   12      185      56:38.4    9:08/M             
       9    Austin Black                      Punta Gorda  FL       916   10      205      57:28.9    9:16/M             
      10    Braeden Allen                     Sarasota  FL          619   12      334    1:04:00.1   10:19/M             
      11    Kip Couturier                     Venice  FL            518    9      387    1:07:17.0   10:51/M             
      12    Mark Causin                       Parrish  FL           614   12      438    1:10:43.3   11:24/M             
      13    Trent Meeks-Hall                  Bradenton  FL         564    8      524    1:21:08.0   13:05/M             
Female 15 to 19
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sydney Linthicum                  Sarasota  FL          765   18      138      54:03.3    8:43/M             
       2    Alexis Osborn                     Venice  FL            772   17      151      54:55.8    8:51/M             
       3    Amanda Long                       Clearwater  FL        527   16      153      54:58.7    8:52/M             
       4    Kim Hyslop                        Bradenton  FL         734   15      250      59:13.7    9:33/M             
       5    Chloe Schaub                      Punta Gorda  FL       610   18      377    1:06:30.2   10:44/M             
       6    Jasmine Miller                    North Port  FL        546   15      439    1:10:43.9   11:24/M             
       7    Kelsey Fedigan                    Venice  FL            779   18      493    1:16:43.5   12:22/M             
       8    Amy Callaway                      Bristol               402   19      536    1:22:38.5   13:20/M             
Male 15 to 19
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Collin Naaman                     Venice  FL            922   15       16      43:09.7    6:58/M             
       2    Christopher Simpson               Port Charlotte  FL    785   17       22      44:07.2    7:07/M             
       3    Regan Romero                      Sarasota  FL          769   18       28      45:09.3    7:17/M             
       4    Kevin Clipse                      Venice  FL            802   17       65      48:27.6    7:49/M             
       5    Thai Lam                          Nokomis  FL           777   16       66      48:27.9    7:49/M             
       6    Dalton Wilkerson                  Bradenton  FL         506   15       75      49:37.1    8:00/M             
       7    Trevlyn Hammond                   Sarasota  FL          748   16       84      50:19.4    8:07/M             
       8    James Lanza                       Punta Gorda  FL       890   15      104      51:54.3    8:22/M             
       9    Richard Ashcroft                  Venice  FL            775   18      124      53:12.3    8:35/M             
      10    Erik Wood                         Venice  FL            776   15      137      53:58.9    8:42/M             
      11    Adam Kosionowski                  Venice  FL            774   18      150      54:51.5    8:51/M             
      12    Austin Allen                      Venice  FL            771   16      263    1:00:31.2    9:46/M             
      13    Andrew Coulombe                   North Port  FL        773   15      264    1:00:31.6    9:46/M             
      14    Sam OConnors                      Venice  FL            541   15      540    1:23:40.6   13:30/M             
Female 20 to 24
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Anna Kramer                       Lansing  MI           410   23       50      47:32.5    7:40/M             
       2    Whitney Brown                     Sarasota  FL          579   24      173      55:54.8    9:01/M             
       3    Emma Kate Scovill                 Sarasota  FL          832   21      235      58:50.0    9:29/M             
       4    Kristina Deak                     New Milford  CT       444   22      283    1:01:27.8    9:55/M             
       5    Gianna Barnett                    Venice  FL            803   20      382    1:06:57.1   10:48/M             
       6    Molli Gerker                      Denver  CO            930   24      399    1:07:59.0   10:58/M             
       7    Kelly Laird                       Palmetto  FL          449   23      410    1:08:36.5   11:04/M             
       8    Erin Okuno                        Redington Shores  F   625   24      418    1:09:14.5   11:10/M             
       9    Jacqueline Epperson               Parrish  FL           457   24      428    1:09:44.4   11:15/M             
      10    Alisha Sexton                     Sarasota  FL          602   24      527    1:21:28.0   13:08/M             
      11    Brittany Patterson                St.Petersburg  FL     560   23      530    1:22:01.4   13:14/M             
      12    Florentine Kastelik               Sarasota  FL          562   20      538    1:23:00.2   13:23/M             
      13    Rebecca Reed                      Nokomis  FL           686   21      543    1:24:03.0   13:33/M             
      14    Kari Wilbanks                     North Port  FL        554   24      547    1:25:45.8   13:50/M             
      15    Eileen Balci                      Tampa  FL             583   23      570    1:33:47.9   15:08/M             
Male 20 to 24
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Doug Machado                      Venice  FL            915   21      145      54:47.4    8:50/M             
       2    Daniel Brown                      Parrish  FL           458   22      429    1:09:47.4   11:15/M             
       3    Thomas Davis                      Saint Petersburg  F   807   23      434    1:10:12.2   11:19/M             
       4    Jack Kramer                       Lansing  MI           845   23      477    1:14:48.2   12:04/M             
       5    Marcus Roberts                    Bristol               401   23      535    1:22:36.6   13:19/M             
       6    Ryan Durkin                       Tampa  FL             906   23      568    1:32:02.6   14:51/M             
Female 25 to 29
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tanya Marvin                      Sarasota  FL          397   27       57      47:52.7    7:43/M             
       2    Megan Congdon                     Bradenton  FL         454   26       98      51:23.0    8:17/M             
       3    Nazanin Garcia                    Sarasota  FL          645   29      127      53:20.5    8:36/M             
       4    Rebecca Heintz                                          940   28      162      55:19.6    8:55/M             
       5    Lindsey Lindsay                   Gahanna  OH           346   28      179      56:14.1    9:04/M             
       6    Renee McDade                      Tampa  FL             634   27      224      58:18.4    9:24/M             
       7    Jennifer Brower                   Venice  FL            833   29      236      58:51.2    9:30/M             
       8    Anna Bello                        Sarasota  FL          620   25      269    1:00:51.5    9:49/M             
       9    Marissa Tasciotti                 Waleska  GA           445   27      327    1:03:34.4   10:15/M             
      10    Jessica Hageman                   Ft. Lauderdale  FL    901   26      328    1:03:38.3   10:16/M             
      11    Angela Tamayo                     Brandon  FL           446   28      329    1:03:41.1   10:16/M             
      12    Valerie Roth                      Venice  FL            814   26      335    1:04:02.2   10:20/M             
      13    Deanna Heim                       Parrish  FL           357   29      368    1:05:57.8   10:38/M             
      14    Jamie Schrader                    Punta Gorda  FL       684   25      373    1:06:19.0   10:42/M             
      15    Leah Rinehart                     palmetto  FL          700   28      413    1:08:51.0   11:06/M             
      16    Beth Kohnen                       Englewood  FL         809   28      423    1:09:25.0   11:12/M             
      17    Mary Lynn Williams                Sarasota  FL          755   29      458    1:12:38.8   11:43/M             
      18    Janet Peer                        Venice  FL            398   29      476    1:14:43.4   12:03/M             
      19    Kimberly Celano                   Maple Shade  NJ       630   28      483    1:15:23.5   12:10/M             
      20    Carrie Collier                    Nokomis  FL           440   28      484    1:15:26.1   12:10/M             
      21    Jennifer Bearda                   Sarasota  FL          935   28      488    1:16:14.9   12:18/M             
      22    Becky Neal                        Sarasota  FL          788   27      518    1:20:30.8   12:59/M             
      23    Stephanie Waletzki                North Port  FL        581   26      548    1:26:14.4   13:55/M             
      24    Jena Tissier                      Tampa  FL             384   25      560    1:29:41.4   14:28/M             
Male 25 to 29
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Peter Roth                        Venice  FL            815   25       20      43:51.5    7:04/M             
       2    Jesse Jordan                      Rotonda West  FL      683   25       24      44:28.2    7:10/M             
       3    Branden Russell                   Atlanta  GA           904   29       31      45:32.3    7:21/M             
       4    Timothy Weidlein                  North Port  FL        573   26       37      46:16.8    7:28/M             
       5    Marty Dermangian                  Sarasota  FL          556   27       86      50:22.4    8:07/M             
       6    Jonathan Flores                   Venice  FL            842   27       89      50:36.8    8:10/M             
       7    Eric Hollis                       Daytona Beach  FL     939   26      103      51:48.5    8:21/M             
       8    Joshua Rizzo                      North Port  FL        757   26      120      52:52.8    8:32/M             
       9    Mike Poole                        Punta Gorda  FL       332   28      149      54:50.4    8:51/M             
      10    Colin Lambert                     Sarasota  FL          941   28      158      55:07.3    8:53/M             
      11    Andrew Sloat                      Auburn  ME            721   29      252      59:22.5    9:35/M             
      12    Robert Kohnen                     Englewood  FL         808   26      278    1:01:18.7    9:53/M             
      13    Daniel Nelson                     Redington Shores  F   626   25      419    1:09:17.0   11:10/M             
      14    Michael Eggen                     North Port  FL        582   28      436    1:10:36.8   11:23/M             
Female 30 to 34
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Olga Ulitsky                      Sarasota  FL          811   32       10      41:31.1    6:42/M             
       2    Hannah Hintz                      Sarasota  FL          783   31       39      46:37.1    7:31/M             
       3    Alison Bradford                   Naples  FL            830   33       51      47:34.1    7:40/M             
       4    Maria Martin                      Sarasota  FL          886   34       70      48:53.4    7:53/M             
       5    Erin McCormick                    Punta Gorda  FL       878   32      100      51:40.1    8:20/M             
       6    Sonya Fronckowiak                 Venice  FL            914   32      105      51:56.1    8:23/M             
       7    Emily Hall                        Lakewood Ranch  FL    550   34      144      54:45.5    8:50/M             
       8    Ellen Ziarnicki                   North Port  FL        406   33      159      55:09.2    8:54/M             
       9    Jennifer Ragazzone                Rotonda West  FL      674   34      199      57:02.6    9:12/M             
      10    Kim Pirsein                       South Haven  MI       551   33      211      57:38.2    9:18/M             
      11    Gwenn Cicitoski                   Irvine  CA            899   34      217      57:53.3    9:20/M             
      12    cortney hinton                    Nokomis  FL           415   33      222      58:03.8    9:22/M             
      13    Tenille Dixon                     Sarasota  FL          722   32      279    1:01:19.4    9:53/M             
      14    Shelbi Day                        Saint Petersburg  F   821   34      286    1:01:40.3    9:57/M             
      15    Erin Detert                       Venice  FL            819   34      294    1:02:11.4   10:02/M             
      16    Melissa Merriken                  Parrish  FL           762   34      296    1:02:13.8   10:02/M             
      17    Lona Voigt                        Sarasota  FL          575   32      306    1:02:37.4   10:06/M             
      18    Shelley Roberts                   Bradenton  FL         708   33      310    1:02:44.0   10:07/M             
      19    Kiley Wood                        Venice  FL            756   30      324    1:03:25.8   10:14/M             
      20    Jana Capaccio                     Rotonda West  FL      825   31      330    1:03:47.8   10:17/M             
      21    Lucy Chow                         St Petersburg  FL     691   31      354    1:05:19.1   10:32/M             
      22    Tracey Esker                      Punta Gorda  FL       547   31      360    1:05:40.5   10:35/M             
      23    Trudy Botbyl                      Englewood  FL         624   34      371    1:06:08.4   10:40/M             
      24    stacey heisey                     sarasota  FL          508   34      424    1:09:29.9   11:12/M             
      25    Ann Connell                       Spring Hill  FL       576   33      455    1:12:17.0   11:40/M             
      26    Mylisha Bugaj                     Sarasota  FL          936   32      466    1:13:15.6   11:49/M             
      27    Jennifer Wyatt                    Norcross  GA          884   30      515    1:20:13.2   12:56/M             
      28    Holly Butko                       Sarasota  FL          848   31      517    1:20:22.0   12:58/M             
      29    Tanya Hyde                        Saint Petersburg  F   611   31      529    1:21:55.7   13:13/M             
      30    Corina Herbold                    Sarasota  FL          934   30      554    1:26:55.0   14:01/M             
      31    Jennifer Bell                     Bradenton  FL         662   34      573    1:34:17.6   15:12/M             
Male 30 to 34
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marco Hintz                       Sarasota  FL          657   32        5      40:02.9    6:27/M             
       2    John Ambrozic III                 Bradenton  FL         301   33        6      40:03.7    6:28/M             
       3    David Brower                      Venice  FL            834   33        8      40:50.3    6:35/M             
       4    Justin Wasserman                  Sarasota  FL          810   30       19      43:49.3    7:04/M             
       5    Jay Salyers                       Bradenton  FL         932   33       69      48:38.3    7:51/M             
       6    Andrew Blix                       Osprey  FL            875   34       95      51:01.1    8:14/M             
       7    Matthew Grifo                     Valrico  FL           675   33      116      52:45.6    8:30/M             
       8    Jeffery Hammond                   Sarasota  FL          746   33      122      52:57.9    8:32/M             
       9    Christopher Pauling               Sarasota  FL          514   31      126      53:13.1    8:35/M             
      10    Joe Merriken                      Parrish  FL           826   32      140      54:28.6    8:47/M             
      11    Gabriel Scott                     Sarasota  FL          632   34      178      56:11.9    9:04/M             
      12    Mike Sabino                       Tampa  FL             601   33      189      56:44.5    9:09/M             
      13    Timm Miller                       Clearwater  FL        763   34      194      56:55.8    9:11/M             
      14    Eric Watkins                      Fishers  IN           912   34      202      57:08.6    9:13/M             
      15    Brent Thompson                    North Port  FL        608   32      208      57:34.3    9:17/M             
      16    Scoot Jessup                      Clearwater  FL        892   34      298    1:02:17.5   10:03/M             
      17    Steve Buck                        st petersburg  FL     687   32      349    1:04:55.1   10:28/M             
      18    James Joyce                       Sarasota  FL          450   32      479    1:15:07.1   12:07/M             
Female 35 to 39
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kathryn Buscemi                   lake worth  FL        453   39       34      45:58.4    7:25/M             
       2    Jessica Rutherford                St. Petersburg  FL    587   37       64      48:25.3    7:49/M             
       3    Sharon Causin                     Parrish  FL           613   38       83      50:17.8    8:07/M             
       4    Telese McKay                      Bradenton  FL         413   36      169      55:34.6    8:58/M             
       5    Sally Vannuland                   Englewood  FL         300   35      171      55:41.5    8:59/M             
       6    Lanell Heffner                    Lakewood Ranch  FL    676   35      186      56:40.1    9:08/M             
       7    Marsha Molhem                     Clearwater  FL        526   39      188      56:42.7    9:09/M             
       8    LeAnne Loeffel                    Sarasota  FL          499   36      190      56:47.7    9:10/M             
       9    Colleen Geistert                  Venice  FL            328   39      209      57:35.0    9:17/M             
      10    Cynthia Fitzgibbons               Parrish  FL           324   39      213      57:46.1    9:19/M             
      11    Michelle Puls                     Sarasota  FL          712   35      214      57:47.3    9:19/M             
      12    Susannah Johnson                  Venice  FL            824   36      219      58:00.0    9:21/M             
      13    Bethany Lynch                     Bradenton  FL         703   37      221      58:02.3    9:22/M             
      14    Tiffanie Scott                    Sarasota  FL          631   36      265    1:00:32.1    9:46/M             
      15    Rhonda Coblentz                   Sarasota  FL          650   36      267    1:00:47.5    9:48/M             
      16    Jacquie Gee                       Sarasota  FL          749   35      276    1:01:04.5    9:51/M             
      17    Jennifer Marinan                  Sarasota  FL          705   38      293    1:02:01.4   10:00/M             
      18    Robyn L Roszel                    Bradenton  FL         709   36      301    1:02:27.7   10:04/M             
      19    Tracy Brooks                      Venice  FL            363   39      302    1:02:32.6   10:05/M             
      20    Kisha Hammond                     Sarasota  FL          747   39      304    1:02:35.3   10:06/M             
      21    Kelly Collins                     Sarasota  FL          618   37      307    1:02:40.5   10:06/M             
      22    Michelle Majercin                 Bradenton  FL         570   38      314    1:02:48.6   10:08/M             
      23    Stephanie Catlin                  Port Charlotte  FL    568   35      320    1:03:17.6   10:12/M             
      24    Terri Miller                      North Port  FL        545   38      336    1:04:03.2   10:20/M             
      25    Rebecca Carlson                   Port Charlotte  FL    704   35      344    1:04:38.7   10:25/M             
      26    Suzanne Wright                    Bradenton  FL         574   35      346    1:04:47.4   10:27/M             
      27    Megan Nisberg                     North Venice  FL      812   35      381    1:06:56.8   10:48/M             
      28    Robin Tucker                      Venice  FL            883   38      386    1:07:11.4   10:50/M             
      29    Dana Crum                         Sarasota  FL          860   38      390    1:07:18.9   10:51/M             
      30    Belinda Brandafino                Nokomis  FL           898   39      405    1:08:17.7   11:01/M             
      31    Nichole Kelly                     Bradenton  FL         465   36      407    1:08:33.3   11:03/M             
      32    Karen Williams                    Bradenton  FL         519   35      414    1:08:52.0   11:06/M             
      33    Sherry Lutz                       Riverview  FL         342   37      415    1:08:52.8   11:06/M             
      34    Tina Gohl                         Venice  FL            917   35      420    1:09:17.5   11:10/M             
      35    Betsy Laskowski                   Englewood  FL         907   39      425    1:09:32.0   11:13/M             
      36    Julie Benz                        Venice  FL            522   37      426    1:09:33.9   11:13/M             
      37    Patricia Commer                   Sarasota  FL          753   36      457    1:12:25.0   11:41/M             
      38    Kelly Carrier                     Adrian  MI            933   39      468    1:13:31.0   11:51/M             
      39    Leanne Grayston                   Clearwater  FL        452   36      487    1:16:11.5   12:17/M             
      40    Jennifer Hodges                   Land O Lakes  FL      408   39      489    1:16:17.1   12:18/M             
      41    Carrie Rochman                    Venice  FL            867   35      505    1:19:08.7   12:46/M             
      42    Heather Larson                    Venice  FL            677   38      514    1:20:11.4   12:56/M             
      43    Danielle Menzies                  Sarasota  FL          846   36      526    1:21:11.8   13:06/M             
      44    Michelle Thomsen                  Bradenton  NT         364   37      532    1:22:16.1   13:16/M             
      45    Donna Thomas                      Parrish  FL           356   38      541    1:23:59.0   13:33/M             
Male 35 to 39
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Giampino                  Venice  FL            340   36       11      42:10.6    6:48/M             
       2    Michael Thornton                  Venice  FL            864   39       32      45:44.7    7:23/M             
       3    Carlos Yanes-Roca                 Sarasota  FL          887   35       36      46:07.7    7:26/M             
       4    Johnnie Luvavali                  Sarasota  FL          599   37       54      47:43.0    7:42/M             
       5    Steve Butler                      Nokomis  FL           869   39       63      48:23.4    7:48/M             
       6    John Giglio                       Venice  FL            302   36       67      48:30.2    7:49/M             
       7    Rob Pirsein                       South Haven  MI       552   39       73      49:13.8    7:56/M             
       8    John Young                        Englewood  FL         681   37       94      50:57.2    8:13/M             
       9    Brian Roberts                     Bradenton  FL         707   37      114      52:31.3    8:28/M             
      10    DAVID LEMONDE                     Englewood  FL         879   36      118      52:48.3    8:31/M             
      11    Matt Rheingans                    Venice  FL            913   37      125      53:12.7    8:35/M             
      12    Scott Bischoffe                   Danville  KY          945   38      170      55:40.3    8:59/M             
      13    William Valenti                   Fort Myers  FL        667   37      174      55:57.9    9:01/M             
      14    Chris Ragazzone                   Rotonda West  FL      673   36      182      56:19.2    9:05/M             
      15    Bryon Catlin                      Port Charlotte  FL    567   37      223      58:17.4    9:24/M             
      16    Lee Watts                         Venice  FL            764   38      372    1:06:14.3   10:41/M             
      17    Alex Moseley                      Venice  FL            927   38      393    1:07:33.6   10:54/M             
      18    Douglas Johnson                   Venice  FL            823   38      397    1:07:50.6   10:56/M             
      19    Kenton Montegna                   Sarasota  FL          590   38      511    1:19:49.9   12:52/M             
Female 40 to 44
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pamela Mertz                      Richmond  IN          600   43       23      44:18.7    7:09/M             
       2    Angela Reineck                    Port Clinton  OH      379   40       44      46:48.7    7:33/M             
       3    Linda Moody                       Sarasota  FL          396   43       96      51:01.7    8:14/M             
       4    Melissa Mauro                     Sarasota  FL          345   44      109      52:05.5    8:24/M             
       5    Krista Bragg                      Sarasota  FL          702   40      136      53:58.0    8:42/M             
       6    Yasmin Colley                     Sarasota  FL          724   43      163      55:22.5    8:56/M             
       7    Wendy DeGilio                     Sarasota  FL          494   42      164      55:24.1    8:56/M             
       8    Vickie Seppanea                   Sarasota  FL          885   43      172      55:50.0    9:00/M             
       9    Heather Kelly                     Bradenton  FL         820   40      180      56:17.6    9:05/M             
      10    Maria Barragan                    Lake Placid  FL       538   41      183      56:20.5    9:05/M             
      11    Melinda Slicis                    Sarasota  FL          669   42      220      58:01.4    9:21/M             
      12    Sarah Hickey                      Venice  FL            670   40      225      58:22.1    9:25/M             
      13    Nicole Brackman                   Osprey  FL            660   41      254      59:43.5    9:38/M             
      14    Kelly Wynns                       Placida  FL           791   44      260    1:00:09.0    9:42/M             
      15    Michelle Bischoff                 Danville  KY          827   40      261    1:00:10.7    9:42/M             
      16    Kim Marzban                       Palm Harbor  FL       385   41      268    1:00:49.6    9:49/M             
      17    Amanda Uhl                        Englewood  FL         482   41      270    1:00:53.9    9:49/M             
      18    Laurie Feaster                    Lafayette  IN         469   40      273    1:01:00.8    9:50/M             
      19    Lori Klein                        Northport  FL         479   40      284    1:01:29.9    9:55/M             
      20    Cheryl Hill                       Fort Myers  FL        451   43      292    1:01:58.8   10:00/M             
      21    Susan Otis                        Sarasota  FL          795   44      297    1:02:14.3   10:02/M             
      22    Cynthia Dickson                   North Port  FL        685   44      300    1:02:19.7   10:03/M             
      23    Liz Taaffe                        Bradenton  FL         430   40      317    1:02:55.4   10:09/M             
      24    Regina Walsh                      Sarasota  FL          596   43      347    1:04:48.5   10:27/M             
      25    Lisa Starner-Sturz                North Port  FL        654   41      357    1:05:24.8   10:33/M             
      26    Lisa Onken                        Ruskin  FL            311   40      366    1:05:54.3   10:38/M             
      27    Jodi McKinney                     Sarasota  FL          732   40      394    1:07:35.4   10:54/M             
      28    Sherri Gould                      Lapeer  MI            534   42      411    1:08:41.0   11:05/M             
      29    Sue Lacey                         Surrey  UK            920   40      412    1:08:47.4   11:06/M             
      30    Shelley Couturier                 Venice  FL            515   44      440    1:10:44.4   11:25/M             
      31    Joanna Garcia                     Englewood  FL         622   40      441    1:11:23.6   11:31/M             
      32    Anna Brunelle                     Tampa  FL             689   44      442    1:11:24.2   11:31/M             
      33    Heidi Conrad                      Clearwater  FL        688   41      443    1:11:25.1   11:31/M             
      34    Stephanie Rodriguez               Sarasota  FL          530   40      444    1:11:27.1   11:31/M             
      35    Stephanie Adams                   Ona  FL               507   43      451    1:11:51.5   11:35/M             
      36    Shelly Castro                     Sarasota  FL          628   42      453    1:12:02.3   11:37/M             
      37    Tydolyn Spiro                     sarasota  FL          752   44      459    1:12:39.3   11:43/M             
      38    Kim Collister-Sterns              Sarasota  FL          392   41      462    1:13:04.0   11:47/M             
      39    Tracy Shenkin                     Osprey  FL            852   41      467    1:13:26.6   11:51/M             
      40    Amy Lloyd                         Parrish  FL           557   40      482    1:15:21.8   12:09/M             
      41    Stacey Sarver                     parrish  FL           438   43      492    1:16:33.8   12:21/M             
      42    Angela Nicoloso                   Sarasota  FL          646   44      495    1:16:49.0   12:23/M             
      43    Susan Hayes                       Parrish  FL           368   40      501    1:17:40.2   12:32/M             
      44    Shauna Bigelow                    Venice  FL            553   40      504    1:18:59.4   12:44/M             
      45    Sarah Senter                      Sarasota  FL          836   40      507    1:19:19.9   12:48/M             
      46    Adrienne Gould-Choquette          Venice  FL            937   40      512    1:20:05.1   12:55/M             
      47    Kathleen Mitchell                 Venice  FL            405   40      519    1:20:45.0   13:01/M             
      48    Sabrina Stewart                   Sarasota  FL          837   40      523    1:21:00.2   13:04/M             
      49    Taunya Baker                      Wesley Chapel  FL     474   43      549    1:26:15.7   13:55/M             
      50    Candy Duff                        Englewood  FL         435   44      550    1:26:23.0   13:56/M             
      51    Alicia Garner                     Sun City Center  FL   565   42      563    1:30:48.9   14:39/M             
      52    Elizabeth Smith                   Bradenton  FL         786   40      571    1:33:59.9   15:10/M             
      53    Amy Crater                        Apollo Beach  FL      407   44      578    1:36:09.4   15:30/M             
      54    Julie Dennis                      Clearwater  FL        603   42      583    1:37:42.4   15:45/M             
Male 40 to 44
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hector Guzman                     Bradenton  FL         947   42        7      40:17.0    6:30/M             
       2    MATT McELROY                      Port Charlotte  FL    891   40       35      46:05.8    7:26/M             
       3    Eugenio Galiano                   Tucker  GA            910   44       42      46:46.6    7:33/M             
       4    Samuel Canete                     Saint Petersburg  F   414   43       46      47:04.2    7:35/M             
       5    Russell Joseph                    Punta Gorda  FL       822   41       55      47:47.8    7:42/M             
       6    Mark Becker                       Lakewood Ranch  FL    908   42       91      50:39.7    8:10/M             
       7    Matt Brackman                     Osprey  FL            730   42       97      51:19.7    8:17/M             
       8    Troy Gould                        Lapeer  MI            533   42      130      53:34.2    8:38/M             
       9    Erick Mandt                       Cedar Falls  IA       838   42      133      53:39.9    8:39/M             
      10    Brian Ellison                     Punta Gorda  FL       455   44      134      53:52.7    8:41/M             
      11    Steve Perez                       Sarasota  FL          843   42      160      55:09.8    8:54/M             
      12    Corteney Callis                   Sarasota  FL          946   44      193      56:54.7    9:11/M             
      13    Kevin Petry                       Lutz  FL              584   44      203      57:14.1    9:14/M             
      14    Christopher Maki                  Pt Charlotte  FL      787   42      246      59:05.7    9:32/M             
      15    Christopher Stolz                 Bradenton  FL         655   41      275    1:01:03.4    9:51/M             
      16    Cory Deermount                    Apollo Beach  FL      623   43      285    1:01:35.1    9:56/M             
      17    Theodae Helgesen                  Nokomis  FL           923   42      309    1:02:42.3   10:07/M             
      18    Craig Bohn                        Nokomis  FL           924   43      311    1:02:45.7   10:07/M             
      19    Nick Nixon                        Sun City Center  FL   566   41      312    1:02:47.6   10:08/M             
      20    Jeffrey Seward                    Bradenton  FL         362   44      321    1:03:18.6   10:13/M             
      21    Justin Duelge                     Bradenton  FL         411   40      333    1:03:58.8   10:19/M             
      22    Mark Morris                       Bradenton  FL         859   40      355    1:05:20.3   10:32/M             
      23    Joseph Homoky                     Venice  FL            501   44      361    1:05:41.6   10:36/M             
      24    Alan Nisberg                      North Venice  FL      813   44      380    1:06:52.8   10:47/M             
      25    Joseph Powell                     St Petersburg  FL     492   43      385    1:07:07.5   10:50/M             
      26    Chris Banting                     Englewood  FL         816   44      403    1:08:03.8   10:59/M             
      27    Mark Brandafino                   Nokomis  FL           897   43      404    1:08:12.4   11:00/M             
      28    Adam Wood                         Oxfordshire  UK       902   41      409    1:08:36.1   11:04/M             
      29    Todd Reigle                       Ellenton  FL          889   40      464    1:13:12.3   11:48/M             
      30    Edward Silva                      North Port  FL        863   43      491    1:16:30.4   12:20/M             
      31    Niles Commer                      Sarasota  FL          754   41      494    1:16:47.5   12:23/M             
      32    Brian Duff                        Englewood  FL         436   44      551    1:26:32.2   13:57/M             
Female 45 to 49
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chinyere Uwah-King                Nokomis  FL           651   47       53      47:41.8    7:41/M             
       2    Gail Marinari                     Port Charlotte  FL    606   46       59      48:13.9    7:47/M             
       3    Rebecca Krueger                   North Port  FL        463   45       71      48:54.9    7:53/M             
       4    Jill Schroeder                    Punta Gorda  FL       505   45       93      50:56.2    8:13/M             
       5    Laura Taylor                      Charlevoix  MI        460   49       99      51:31.9    8:19/M             
       6    Holly Allen                       Venice  FL            862   45      115      52:39.7    8:30/M             
       7    Paula McClintock                  Venice  FL            643   47      128      53:25.1    8:37/M             
       8    Angela Lausler                    Madison  IN           881   45      139      54:16.1    8:45/M             
       9    Jaimela Dulaney                   Port charlotte  FL    800   48      141      54:29.3    8:47/M             
      10    Marion Conklin                    Venice  FL            381   48      146      54:48.0    8:50/M             
      11    Allison Smith                     Myakka City  FL       555   45      157      55:06.6    8:53/M             
      12    Ren Hardman Schrock               Sarasota  FL          740   45      184      56:23.6    9:06/M             
      13    Yvonne Hebda                      Sarasota  FL          692   46      191      56:52.3    9:10/M             
      14    Consuelo Flickinger               Venice  FL            329   45      198      57:02.2    9:12/M             
      15    Jeanette Kargle                   Rotonda West  FL      480   46      200      57:03.1    9:12/M             
      16    Kim Cusick                        North Port  FL        926   45      206      57:30.7    9:16/M             
      17    Olivia Story                      Sarasota  FL          736   49      216      57:52.3    9:20/M             
      18    Kendra Newman                     Sarasota  FL          766   45      237      58:51.8    9:30/M             
      19    Rita Ferris                       Sarasota  FL          395   45      242      58:59.4    9:31/M             
      20    Joyce Fenhaus                     Rotonda West  FL      543   47      243      59:00.6    9:31/M             
      21    Rita Betcher                      shelbyville  MI       376   46      255      59:44.6    9:38/M             
      22    Jan McNutt                        Sarasota  FL          649   48      256      59:53.3    9:40/M             
      23    Lyn Jones                         Bristol               400   46      258    1:00:04.2    9:41/M             
      24    Valerie Hunt                      Sarasota  FL          938   47      266    1:00:41.1    9:47/M             
      25    Denise Costa                      North Port  FL        697   47      271    1:00:56.9    9:50/M             
      26    Laura Graham                      Venice  FL            337   45      290    1:01:58.2   10:00/M             
      27    Sonja Schubring                   Palmetto  FL          633   47      299    1:02:18.4   10:03/M             
      28    Janae Bell                        Sarasota  FL          943   48      308    1:02:41.3   10:07/M             
      29    Loriann Guzman                    Port Charloote  FL    512   47      325    1:03:30.9   10:15/M             
      30    Sally Stewart                     Sarasota  FL          503   45      341    1:04:21.5   10:23/M             
      31    Sandy Dussault                    Venice  FL            781   47      342    1:04:22.6   10:23/M             
      32    Cindy Loria                       Venice  FL            761   45      348    1:04:51.0   10:28/M             
      33    Heidi Pittman                     Sarasota  FL          690   46      351    1:05:03.3   10:30/M             
      34    Beth Self                         Sarasota              854   46      356    1:05:21.1   10:32/M             
      35    Tina Tardibone                    Nokomis  FL           656   47      359    1:05:32.9   10:34/M             
      36    Julie Kuehl                       Venice  FL            661   49      362    1:05:42.0   10:36/M             
      37    Kimberly Gibbens                  Sarasota  FL          604   47      369    1:06:01.8   10:39/M             
      38    Tracy Knight                      Nokomis  FL           877   45      370    1:06:03.0   10:39/M             
      39    Anne Knies                        Sarasota  FL          818   45      376    1:06:28.5   10:43/M             
      40    Wendy Schaub                      Punta Gorda  FL       609   48      378    1:06:45.8   10:46/M             
      41    Debbie Mahle                      Venice  FL            592   49      379    1:06:47.6   10:46/M             
      42    Yulinar Sproat                    Englewood  FL         520   48      389    1:07:18.5   10:51/M             
      43    Lillian Ryan                      Venice  FL            589   47      392    1:07:26.0   10:53/M             
      44    Allyson Burnett                   Pinellas Park  FL     416   46      400    1:08:00.3   10:58/M             
      45    Kelly Shoemaker                   North Port  FL        817   48      422    1:09:21.8   11:11/M             
      46    Nancy Carr                        Bradenton  FL         640   49      433    1:10:02.7   11:18/M             
      47    Pauline Parrish                   Sarasota  FL          580   46      437    1:10:38.8   11:24/M             
      48    Helen Magill                      Sarasota  FL          853   47      449    1:11:45.8   11:34/M             
      49    Kim Hon                           Florence  IN          544   46      469    1:13:43.9   11:53/M             
      50    donna Henry                       Venice  FL            433   47      470    1:13:49.5   11:54/M             
      51    Melissa Koehlinger                Sarasota  FL          447   45      473    1:14:02.4   11:56/M             
      52    Joelynn Selby                     Sarasota  FL          944   49      485    1:15:27.9   12:10/M             
      53    Jeannine Germer                   Bradenton  FL         388   46      486    1:15:52.8   12:14/M             
      54    Carla Baugh                       Myakka City  FL       375   45      496    1:17:08.4   12:26/M             
      55    Dana Gaddis                       Bradenton  FL         306   46      498    1:17:12.3   12:27/M             
      56    Sharon Trepiccione                Bradenton  FL         370   49      502    1:18:21.0   12:38/M             
      57    Vicki Logan                       Indian Harbour Beac   537   48      520    1:20:46.4   13:02/M             
      58    Lorri OConnors                    Venice  FL            539   45      522    1:20:55.7   13:03/M             
      59    Kate Meeks-Hall                   Bradenton  FL         563   47      525    1:21:11.3   13:06/M             
      60    Donna Brower                      Venice  FL            532   49      528    1:21:48.5   13:12/M             
      61    Loretta Lovrey                    Nokomis  FL           542   46      534    1:22:30.9   13:18/M             
      62    Tracy Johnston                    Sarasota  FL          335   45      562    1:30:10.3   14:33/M             
      63    Colleen Higgins                   Sarasota  FL          351   49      569    1:33:44.6   15:07/M             
      64    Lorie Starkweather                Bradenton  FL         663   48      572    1:34:15.9   15:12/M             
      65    Ana Nowlan                        Venice  FL            333   45      577    1:35:19.8   15:22/M             
      66    Maitte VanArsdel                  Osprey  FL            751   45      580    1:37:03.9   15:39/M             
Male 45 to 49
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Don Peachey                       Sarasota  FL          931   47       12      42:27.6    6:51/M             
       2    Bill Uhl                          Englewood  FL         481   47       17      43:12.1    6:58/M             
       3    Mike McKillips                    Indian Rocks Beach    485   46       21      43:57.5    7:05/M             
       4    Terry Deshaies                    Sarasota  FL          373   48       30      45:27.6    7:20/M             
       5    Aaron Kastelik                    Sarasota  FL          561   45       33      45:53.7    7:24/M             
       6    James Cupo                        Port Charlotte  FL    304   48       38      46:24.5    7:29/M             
       7    Sean Cowan                        Sarasota  FL          617   47       45      46:50.4    7:33/M             
       8    James Murphy                      Lakewood Ranch  FL    805   49       48      47:21.5    7:38/M             
       9    Steve Sanders                     North Port  FL        635   45       52      47:35.7    7:40/M             
      10    Andrew Obermeier                  Venice  FL            793   45       72      49:11.4    7:56/M             
      11    John Letourneau                   Sarasota  FL          336   49       81      49:55.6    8:03/M             
      12    Timothy Hochuli                   Bradenton  FL         478   49      101      51:41.5    8:20/M             
      13    Kenneth Varner                    Port Charlotte  FL    484   49      113      52:28.2    8:28/M             
      14    Randy Wingham                     Venice  FL            636   48      131      53:35.3    8:39/M             
      15    Ali Marzban                       Palm Harbor  FL       386   46      135      53:56.9    8:42/M             
      16    Bryant Sturz                      North Port  FL        653   45      154      54:59.6    8:52/M             
      17    Jim Mangan                        Sarasota  FL          831   45      161      55:10.8    8:54/M             
      18    Scott Kurecki                     Venice  FL            393   47      165      55:28.5    8:57/M             
      19    Tim Slicis                        Sarasota  FL          668   45      176      56:05.6    9:03/M             
      20    Case OConnors                     Venice  FL            540   48      181      56:18.6    9:05/M             
      21    Paul Carr                         Bradenton  FL         641   48      196      56:58.1    9:11/M             
      22    Martin Levering                   Chesapeake  VA        876   49      207      57:33.8    9:17/M             
      23    Jackson Kracht                    Sarasota  FL          861   45      227      58:28.2    9:26/M             
      24    Terry Doughty                     Nokomis  FL           706   49      231      58:40.7    9:28/M             
      25    Robert Mercado                    Sarasota  FL          828   45      238      58:52.7    9:30/M             
      26    Chris Hatch                       Sarasota  FL          841   45      253      59:42.5    9:38/M             
      27    Albert Costa                      North Port  FL        698   49      272    1:01:00.2    9:50/M             
      28    Zsolt Sandor                      Little Rock  AR       872   48      340    1:04:19.4   10:22/M             
      29    Paul Cerami                       Port Charlotte  FL    711   48      353    1:05:18.4   10:32/M             
      30    Macedonio Valdovinos              Riverview  FL         680   46      363    1:05:50.0   10:37/M             
      31    Michael McIntosh                  Sarasota  FL          789   48      364    1:05:50.7   10:37/M             
      32    Scott Kook                        Alva  FL              348   47      374    1:06:19.4   10:42/M             
      33    John Couturier                    Venice  FL            517   47      388    1:07:18.2   10:51/M             
      34    Paul Kofman                       Venice  FL            394   49      406    1:08:19.8   11:01/M             
      35    Keith Wenzel                      Bradenton  FL         903   48      408    1:08:34.5   11:04/M             
      36    Craig Sterns                      Sarasota  FL          900   45      432    1:09:58.6   11:17/M             
      37    Antlrey McAclear                  Sarasota  FL          894   48      574    1:35:03.2   15:20/M             
Female 50 to 54
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Licia White                       Bradenton  FL         489   50       78      49:41.8    8:01/M             
       2    Roberta Sestak                    Decatur  GA           909   50      155      55:02.3    8:53/M             
       3    Joyce Gogola                      Sarasota  FL          905   50      192      56:54.0    9:11/M             
       4    Deb Robinson                      St Petersburg  FL     742   53      204      57:14.7    9:14/M             
       5    Susan White                       Venice  FL            327   50      210      57:35.6    9:17/M             
       6    Jacqueline Conniff                Venice  FL            701   53      229      58:33.5    9:27/M             
       7    Barbie Treend                     Nokomis  FL           855   54      247      59:06.7    9:32/M             
       8    Marie Ashway                      Venice  FL            418   51      249      59:08.8    9:32/M             
       9    Pamela Dunn                       Gibsonton  FL         585   50      251      59:16.4    9:34/M             
      10    Cathy Brands                      Saraasota  FL         858   51      303    1:02:33.1   10:05/M             
      11    Nancee Jackson                    Sarasota  FL          942   50      316    1:02:54.5   10:09/M             
      12    Coletta Combs                     Punta Gorda  FL       423   50      326    1:03:32.2   10:15/M             
      13    Kathleen Simpson                  Port Charlotte  FL    784   50      365    1:05:53.4   10:38/M             
      14    Terry Weiss                       Alva  FL              347   52      375    1:06:27.8   10:43/M             
      15    Susan Kuhlman                     Bradenton  FL         309   52      430    1:09:47.9   11:15/M             
      16    Nancy Adrian                      Venice  FL            367   54      480    1:15:07.6   12:07/M             
      17    Lori Lucas                        Sarasota  FL          531   50      481    1:15:08.4   12:07/M             
      18    Deb Garrett                       Nokomis  FL           780   50      490    1:16:22.3   12:19/M             
      19    Debi Lantzer                      North Port  FL        312   50      499    1:17:20.5   12:28/M             
      20    Marileta Bloodworth               Clearwater  FL        760   51      521    1:20:48.4   13:02/M             
      21    Van Bourgois-Stanhope             Bradenton  FL         439   52      539    1:23:12.9   13:25/M             
      22    JoAnne Fischer                    Sarasota  FL          598   50      556    1:27:22.0   14:05/M             
      23    Kathy Hansen                      Bradenton  FL         427   51      558    1:29:33.2   14:27/M             
      24    Sharon Windey                     Fort Myers  FL        383   52      561    1:30:09.7   14:32/M             
      25    Donna Benvenuto                   Sarasota  FL          354   51      565    1:30:55.7   14:40/M             
      26    Celeste Gruenstein                Sarasota  FL          896   51      575    1:35:04.0   15:20/M             
Male 50 to 54
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith                         Nokomis  FL           695   50       18      43:43.0    7:03/M             
       2    Karl Stine                        Port Charlotte  FL    498   52       25      44:52.4    7:14/M             
       3    Mark Grose                        Shelryville  KY       882   52       27      45:03.4    7:16/M             
       4    Thane Richmond                    Sarasota  FL          714   50       41      46:42.5    7:32/M             
       5    Peter Sestak                      Decatur  GA           911   50       47      47:14.4    7:37/M             
       6    Robert Schnorf                    Venice  FL            607   53       80      49:52.5    8:03/M             
       7    James Reilly                      Englewood  FL         475   53       87      50:25.7    8:08/M             
       8    Jonathan Moore                    Sarasota  FL          713   54      119      52:49.6    8:31/M             
       9    Kevin DeVries                     Punta Gorda  FL       496   50      121      52:54.0    8:32/M             
      10    Ken LeBoutillier                  Sarasota  FL          535   51      147      54:48.4    8:50/M             
      11    Carl Knutsson                     Sarasota  FL          323   52      148      54:49.7    8:50/M             
      12    Mark Berte                        Bradenton  FL         679   52      152      54:56.1    8:52/M             
      13    Alan Howard                       Venice  FL            343   53      167      55:30.6    8:57/M             
      14    Lowell Bloodworth                 Clearwater  FL        759   51      168      55:33.5    8:58/M             
      15    Jeff Gardner                      Little Rock  AR       871   51      177      56:06.4    9:03/M             
      16    Nick Kemp                         Bristol               399   50      195      56:56.9    9:11/M             
      17    David Gannon                      Warwick  NY           495   51      201      57:08.2    9:13/M             
      18    David Taylor                      Charlevoix  MI        461   50      212      57:41.5    9:18/M             
      19    Bruce Boyd                        Venice  FL            738   51      230      58:35.7    9:27/M             
      20    Robert James                      Tampa  FL             758   52      257      59:57.0    9:40/M             
      21    John Walsh                        Port Charlotte  FL    731   54      262    1:00:13.3    9:43/M             
      22    Kirk Feaster                      Lafayette  IN         470   51      313    1:02:48.0   10:08/M             
      23    David Denkin                      Sarasota  FL          521   54      338    1:04:08.8   10:21/M             
      24    John DiMare                       Hawthorn Woods  IL    432   54      384    1:07:07.1   10:50/M             
      25    James Betcher                     shelbyville  MI       377   50      427    1:09:37.2   11:14/M             
      26    Tim Bargman                       St. Petersburg  FL    921   54      448    1:11:37.0   11:33/M             
Female 55 to 59
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Suzette Trainor                   Nokomis  FL           725   58      110      52:06.2    8:24/M             
       2    Brigtte Divito                    North Port  FL        303   55      142      54:31.0    8:48/M             
       3    Candice Roberts                   Venice  FL            459   56      143      54:31.9    8:48/M             
       4    Sheri Bedford                     Sarasota, FL  FL      723   58      156      55:03.6    8:53/M             
       5    Carol Fabian                      Port Charlotte  FL    797   58      274    1:01:01.7    9:50/M             
       6    Linda Parsons                     Nokomis  FL           644   56      322    1:03:19.6   10:13/M             
       7    Renee Cousino-Marshke             North Port  FL        334   55      398    1:07:51.5   10:57/M             
       8    Sandra Boykin                     Venice  FL            523   55      421    1:09:18.6   11:11/M             
       9    Vanessa Pollard                   North Port  FL        735   55      435    1:10:29.7   11:22/M             
      10    Judy Lyon                         Sarasota  FL          744   57      471    1:13:51.6   11:55/M             
      11    Jennifer Mainey                   Venice  FL            715   58      472    1:13:59.9   11:56/M             
      12    Ann Donnelly-O'Flaherty           Osprey  FL            331   55      497    1:17:09.3   12:27/M             
      13    Brenda Miller                     Plant City  FL        717   59      500    1:17:31.7   12:30/M             
      14    Dee Stout                         Port Charlotte  FL    733   58      503    1:18:21.4   12:38/M             
      15    Roxanne Hirter                    Venice  FL            665   56      506    1:19:18.0   12:47/M             
      16    Teri Triani                       Ft Myers  FL          652   59      509    1:19:48.8   12:52/M             
      17    Patricia Woodley                  Venice  FL            490   56      510    1:19:49.0   12:52/M             
      18    Patty Holloway                    Seminole  FL          419   55      531    1:22:01.8   13:14/M             
      19    Kathy Hague                       Englewood  FL         880   59      544    1:24:13.3   13:35/M             
      20    Katherine DiMare                  Hawthorn Woods  IL    431   55      545    1:24:50.5   13:41/M             
      21    Gayle Fedrowitz                   Sarasota  FL          353   59      564    1:30:53.8   14:40/M             
      22    Carol Rains                       Venice  FL            559   57      566    1:30:56.1   14:40/M             
      23    Martie Merrill                    Lake Placid  FL       919   58      582    1:37:27.2   15:43/M             
Male 55 to 59
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeffrey White                     Bradenton  FL         487   56       14      42:40.5    6:53/M             
       2    John Peacock                      Venice  FL            925   57       15      43:08.4    6:57/M             
       3    Wayne Robert                      Lakewood Ranch  FL    693   57       43      46:47.6    7:33/M             
       4    Ronald Paul                       Venice  FL            597   59       74      49:22.4    7:58/M             
       5    Charlie Roberts                   Sarasota  FL          801   55       79      49:48.6    8:02/M             
       6    Phil Gorham                       Plannt City  FL       840   59       92      50:51.1    8:12/M             
       7    Larry Parker                      Bradenton  FL         308   58      102      51:45.9    8:21/M             
       8    Doug Anderson                     Englewood  FL         390   58      106      51:59.8    8:23/M             
       9    Peter Lewia                       Sebring  FL           502   59      117      52:47.5    8:31/M             
      10    Robert Chilmonik                  Cape Coral  FL        417   57      123      53:00.3    8:33/M             
      11    Andre Galitzine                   Lithia  FL            798   58      129      53:32.1    8:38/M             
      12    Tim Cochran                       North Port  FL        678   56      166      55:29.3    8:57/M             
      13    Gary Overholt                     Gibsonton  FL         586   59      233      58:43.0    9:28/M             
      14    Lee Tadelman                      Bradenton  FL         326   55      239      58:55.2    9:30/M             
      15    Gary Kapac                        Toronto  ON           305   59      240      58:55.7    9:30/M             
      16    Steven Ellis                      North Port  FL        421   58      241      58:56.4    9:30/M             
      17    Jim O'Donnell                     Sarasota  FL          425   56      259    1:00:06.6    9:42/M             
      18    Allen Pfundtner                   Venice  FL            790   57      281    1:01:26.4    9:55/M             
      19    ray Vigeant                       North Port  FL        718   57      282    1:01:27.0    9:55/M             
      20    Haukur Gudnason                   Venice  FL            804   58      287    1:01:46.9    9:58/M             
      21    Rick Hirter                       Nokomis  FL           666   58      288    1:01:52.2    9:59/M             
      22    James Millikin                    Nokomis  FL           330   59      305    1:02:36.8   10:06/M             
      23    Denny Mahle                       Venice  FL            593   56      331    1:03:55.1   10:19/M             
      24    Ken Sullivan                      Palm Harbor  FL       500   58      332    1:03:55.9   10:19/M             
      25    Tony Pipitone                     Port Charlotte  FL    429   58      343    1:04:35.8   10:25/M             
      26    Phil Rains                        Venice  FL            558   59      352    1:05:15.4   10:31/M             
      27    Mike Murphy                       Bradenton  FL         865   58      465    1:13:13.1   11:49/M             
      28    Dennis Dotson                     Bradenton  FL         847   59      474    1:14:15.5   11:59/M             
      29    Michael Barnett                   Land O Lakes  FL      477   57      475    1:14:32.6   12:01/M             
      30    Dennis Elkins                     Venice  FL            488   58      516    1:20:15.2   12:57/M             
      31    Paul Ryan                         Venice  FL            588   55      552    1:26:32.6   13:57/M             
      32    Russell Moore                     Sarasota  FL          750   59      581    1:37:04.4   15:39/M             
Female 60 to 64
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wanda Kenney                      Venice  FL            745   60      228      58:30.8    9:26/M             
       2    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT      369   62      234      58:45.8    9:29/M             
       3    Margaret Theobald                 Exeter  NH            359   63      277    1:01:07.4    9:51/M             
       4    Linda Kennedy                     Englewood  FL         476   62      280    1:01:20.1    9:54/M             
       5    Tuula Pakula                      Venice  FL            338   61      291    1:01:58.5   10:00/M             
       6    Sharron Williams                  Hackensack  MN        569   61      295    1:02:12.9   10:02/M             
       7    Linda Zavalick                    Holliston  MA         371   64      337    1:04:07.5   10:20/M             
       8    Jane Mahoney                      Rochester  NY         850   61      358    1:05:31.2   10:34/M             
       9    Rita Kramer                       Osprey  FL            726   64      395    1:07:42.6   10:55/M             
      10    Carol Duggan                      Venice  FL            443   61      402    1:08:02.4   10:58/M             
      11    Nancy Marino                      Venice  FL            366   62      416    1:08:55.4   11:07/M             
      12    Cindy Barco                       Sarasota  FL          629   63      452    1:12:01.9   11:37/M             
      13    Kathleen Osullivan                Edgartown  MA         441   61      456    1:12:23.5   11:40/M             
      14    Patricia Fitzgerald               Venice  FL            456   62      513    1:20:08.1   12:55/M             
      15    Pam Schaetzel                     Sarasota  FL          578   64      537    1:22:38.9   13:20/M             
      16    Donna Duerwachter                 Bradenton  FL         472   60      546    1:25:45.0   13:50/M             
      17    Patricia Gardner                  Sarasota  FL          595   61      559    1:29:39.0   14:28/M             
Male 60 to 64
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Zack                         Punta Gorda  FL       491   60       29      45:18.5    7:18/M             
       2    Alan Meyer                        Bradenton  FL         422   64       49      47:24.5    7:39/M             
       3    Peter Love                        Canton  OH            434   62       60      48:15.6    7:47/M             
       4    Thomas Fabian                     Port Charlotte  FL    796   61       61      48:22.8    7:48/M             
       5    Don Balkwell                      Highland  MI          355   64       85      50:19.8    8:07/M             
       6    Dennis Miller                     Plant City  FL        716   63       88      50:33.2    8:09/M             
       7    Rick Treharne                     Sarasota  FL          548   61       90      50:37.5    8:10/M             
       8    Greg Kaputa                       Tampa  FL             466   64      108      52:03.9    8:24/M             
       9    BILL SCHAECHER                    Port Charlotte  FL    873   63      244      59:01.8    9:31/M             
      10    Alan Dee                          Sarasota  FL          448   62      245      59:02.6    9:31/M             
      11    Tom Treend                        Nokomis  FL           856   60      248      59:07.7    9:32/M             
      12    Robert Clonan                     North Port  FL        642   60      345    1:04:46.2   10:27/M             
      13    Steve Duerwachter                 Bradenton  FL         473   62      383    1:07:06.8   10:49/M             
      14    Drew Stuart                       Lakewood Ranch  FL    321   64      445    1:11:28.8   11:32/M             
      15    Bill Robinson                                           929   61      450    1:11:49.0   11:35/M             
      16    Thom Holloway                     Seminole  FL          420   63      533    1:22:22.3   13:17/M             
      17    Doug Norcross                     Belleair Bluffs  FL   627   63      567    1:31:15.4   14:43/M             
Female 65 to 69
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mary Bonetz                       Port Charlotte  FL    638   67      289    1:01:55.8    9:59/M             
       2    Marilyn Gladish                   Ft Myers  FL          387   68      391    1:07:20.9   10:52/M             
       3    Beth Branson                      Venice  FL            314   69      417    1:09:05.8   11:09/M             
       4    Judy Anderson                     Sarasota  FL          895   67      576    1:35:05.8   15:20/M             
       5    Diane Kazi                        Englewood  FL         767   65      579    1:36:34.3   15:35/M             
Male 65 to 69
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Couzels                      Sarasota  FL          857   68       77      49:40.4    8:01/M             
       2    Dan Gould                         Bradenton  FL         768   66      111      52:14.1    8:25/M             
       3    Fred Kindred                      Mason  OH             524   67      132      53:37.0    8:39/M             
       4    Bill Bonetz                       Port Charlotte  FL    637   67      187      56:40.8    9:08/M             
       5    Barry Watkins                     Rochester  NY         851   66      226      58:22.4    9:25/M             
       6    Rolf Fiedler                      Port Charlotte  FL    874   68      315    1:02:53.5   10:09/M             
       7    Jon Ford                          Sarasota  FL          426   67      350    1:04:59.1   10:29/M             
       8    Gary Morgan                       Sarasota  FL          339   68      367    1:05:55.8   10:38/M             
       9    Michael Calamari                  St. Petersburg  FL    509   66      401    1:08:01.8   10:58/M             
      10    Jerry Dunn                        Spearfish  SD         467   65      431    1:09:57.9   11:17/M             
Female 70 to 74
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bonnie Moore                      Roscoe  IL            549   70      478    1:14:54.4   12:05/M             
Male 70 to 74
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    George Pothier                    Venice  FL            868   73       68      48:34.7    7:50/M             
       2    Peter Abrahams                    Venice  FL            639   72      197      56:58.8    9:11/M             
       3    Gary Reuter                       Kittery,  ME          664   72      232      58:42.0    9:28/M             
       4    Jack Jacobs                       Bradenton  FL         659   71      318    1:03:03.2   10:10/M             
       5    Donald Cantrell                   Fairfield  OH         888   70      508    1:19:36.8   12:50/M             
       6    Doug Schiller                     Ellenton  FL          782   73      542    1:24:02.5   13:33/M             
       7    Bill Welch                        Sarasota  FL          486   73      553    1:26:46.0   14:00/M             
       8    John Lewis                        Sarasota  FL          594   72      557    1:29:32.4   14:26/M             
Male 75 to 79
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAK WATSON                        Sarasota  FL          918   77      319    1:03:07.7   10:11/M             
       2    Henry Bright                      Nokomis  FL           307   76      447    1:11:33.2   11:32/M             





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News