Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pratt & Whitney Runway 5K Road Race

E Hartford, CT, September 14, 2011

[Overall 5K Results | Team Results ]

Division Results

              Pratt & Whitney Runway 5k Road Race for United Way
    Rensellear Field in E Hartford, CT - Wednesday Sept 14, 2011 at 5:45 pm
  Bit Humid - 70's Dry   ||  CHIP Timing & Results by Platt Timing 860-645-1476
                  
                 **********************************************************
                    DIVISION 5k RESULTS - PHOTOS ON PLATT TIMING FACEBOOK
                 ***********************************************************

DIVISI                                                                               
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE    BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======  ======
                    Top Male Finishers
   1   Lane Thornton               22M        Foot-Pounders CT        16:59

                    Top Female Finishers
   1   Amanda Learned              27F        Foot-Pounders CT        20:33


                        FEMALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Melanie Sandoval              25F F2029  Foot-Pounders CT        21:52   7:03     58
  2  Jillian Daly                  22F F2029  Farmington CT           23:04   7:26    108
  3  Megan Bastian                 25F F2029  GearHeads CT            24:12   7:48     67

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Andrea Piotrowski             32F F3039  CT                      28:00   9:01     45
  2  Debra Stroiney                32F F3039  E Windsor CT            29:54   9:38    105

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Sandy Desjardin               46F F4049  Byte Runners CT         27:13   8:46     30
  2  Shawn Paggioli                44F F4049  CT                      27:59   9:01     82
  3  Lina Sokolson                 43F F4049  Customer Training CT    29:12   9:25     20

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Donna Davis                   50F F5059  CT                      28:27   9:10     76
  2  Elke Dickinson                53F F5059  CT                      30:57   9:59     63
  3  Dori Freer                    50F F5059  CT                      32:01  10:19     10

                        FEMALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Jane Jarrow                   60F F6069  CT                      38:00  12:15     66

                          MALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Andrew Maro                   23M M2029  GearHeads CT            17:42   5:42     61
  2  Nick Platsis                  25M M2029  Hartford CT             19:33   6:18     96
  3  Sami Hymeti                   26M M2029  PWAEC CT                19:39   6:20     31

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  David Cilley                  33M M3039  E Windsor CT            17:39   5:41    104
  2  Joshua Adams                  37M M3039  Foot-Pounders CT        18:00   5:48     35
  3  Hager Gregory                 38M M3039  PW CT                   18:34   5:59     90

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Vladimir Suslov               47M M4049  Slow and Steady CT      18:22   5:55     40
  2  Braden Kattman                42M M4049  PW Power Systems CT     18:30   5:58     37
  3  Bruce Christensen             43M M4049  Bolton CT               19:35   6:19    116

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        Pratt & Whitney Runway 5k Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

DIVISI                                                                               
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE    BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======  ======

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Kevin Glenn                   53M M5059  Bolton CT               19:13   6:11    101
  2  Stephen Cuddy                 50M M5059  CT                      20:05   6:28     64
  3  Donald Nuhn                   59M M5059  Westbrook CT            21:27   6:55    100

                          MALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Jerry Learned                 63M M6069  Gainisville GA          18:56   6:06    122
  2  Tony Hollister                64M M6069  Glastonbury CT          21:53   7:03    115
  3  James Golden                  63M M6069  CT                      22:48   7:21     68

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Pratt & Whitney Runway 5k Road Race Results Posted to www.plattsys.com


                **********************************************************
                                     TEAM RESULTS
                ***********************************************************

  =============================================================================== 
    1            Foot-Pounders                                    53:48  ( 9)
  =============================================================================== 
                 Lane Thornton              Foot-Pounders            16:59  5:28
                 Joshua Adams               Foot-Pounders            18:00  5:48
                 Roy Krause                 Foot-Pounders            18:49  6:04
  =============================================================================== 
    2            Fleet Feet Sports                                57:08  ( 4)
  =============================================================================== 
                 David Cilley               E Windsor                17:39  5:41
                 Nick Platsis               Hartford                 19:33  6:18
                 Marshall Collins Jr        Fleet Feet Sports        19:56  6:25
  =============================================================================== 
    3            GearHeads                                        58:57  ( 8)
  =============================================================================== 
                 Andrew Maro                GearHeads                17:42  5:42
                 Marc Muldoon               GearHeads                19:24  6:15
                 Dave Daley                 GearHeads                21:51  7:02
  =============================================================================== 
    4            PWAEC                                          1:00:05  ( 5)
  =============================================================================== 
                 Sami Hymeti                PWAEC                    19:39  6:20
                 Dave Bruzik                PWAEC                    20:00  6:27
                 Reed Zacharias             PWAEC                    20:26  6:35
  =============================================================================== 
    5            PW Power Systems                               1:02:28  ( 5)
  =============================================================================== 
                 Braden Kattman             PW Power Systems         18:30  5:58
                 Bill Barrnett              PW Power Systems         21:38  6:58
                 Maurice Gabbidon           PW Power Systems         22:20  7:12

  =============================================================================== 
    6            Byte Runners                                   1:11:20  ( 4)
  =============================================================================== 
                 Shane McCauliffe           Byte Runners             20:17  6:32
                 Damian Belardi             Byte Runners             24:51  8:00
                 Peter Bradley              ----                     26:12  8:27
  =============================================================================== 
    7            Customer Training                              1:11:46  ( 6)
  =============================================================================== 
                 Andrew Bordick             Customer Training        20:27  6:35
                 Phil Schmidt               W Hartford               23:47  7:40
                 Aaron Fisher               Customer Training        27:32  8:52
  =============================================================================== 
    8            Gazelle                                        1:17:18  ( 3)
  =============================================================================== 
                 Andrew MacTaggert          W Hartford               22:36  7:17
                 Joe Anntaduin              Glastonbury              26:46  8:38
                 Brian Engstrom             Newington                27:56  9:00
  =============================================================================== 
    9            MPE Team                                       1:17:22  ( 4)
  =============================================================================== 
                 George Colby               MPE Team                 23:54  7:42
                 Jack Lynch                 MPE Team                 25:20  8:10
                 Tom Kasprow                MPE Team                 28:08  9:04

                                          ********************
                                          PLATTSYS.COM RESULTS
                                          ********************




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News