Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 2, 2011

[10K Overall | 10K Age Group | 5K Age Group | 1-Mi Overall | 1-Mi By Gender ]

5K Overall

Jack O'Keefe Memorial Strides 5 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 5 K Road Race

Overall Finish List

October 02, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Scott Mindel                      New London  CT        304    25   M   ***** 18-39               16:11.0      5:13/M
       2    Brian Czraca                      Rocky Hill  CT        330    33   M       1 18-39               16:35.0      5:21/M
       3    Connor  Gralton                   Gales Ferry  CT       324    13   M       1 12-17               18:08.0      5:51/M
       4    Jeff Walker                       Westerly  RI          270    47   M       1 40-49               18:27.0      5:57/M
       5    Jason Barricklow                  New London  CT        325    33   M       2 18-39               19:37.0      6:20/M
       6    Anson Moody III                   Norwich  CT           239    26   M       3 18-39               19:47.0      6:23/M
       7    David Still                       New London  CT        381    19   M       4 18-39               19:53.0      6:25/M
       8    John Walter                       Niantic  CT           383    45   M       2 40-49               20:51.0      6:44/M
       9    Brett Jackson                     Plainfield  CT        308    33   M       5 18-39               20:59.0      6:46/M
      10    Christie Congdon                  New York  NY          321    26   F   ***** 18-39               21:04.0      6:48/M
      11    Sarah Lafayette                   North Stonington  C   301    33   F       1 18-39               21:05.0      6:48/M
      12    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT           201    44   M       3 40-49               21:14.0      6:51/M
      13    Vicky Hilton                      Norwich  CT           338    48   F       1 40-49               21:40.0      6:59/M
      14    Spencer Tess                      Mystic  CT            265    12   M       2 12-17               21:47.0      7:02/M
      15    Bob Edgecomb                      Waterford  CT         363    51   M       1 50-59               21:52.0      7:03/M
      16    Beth Landry                       Waterford  CT         347    32   F       2 18-39               22:02.0      7:06/M
      17    Bernard Dennler III               Colchester  CT        349    16   M       3 12-17               22:16.0      7:11/M
      18    Karen Dobley                      North Stonington  C   302    36   F       3 18-39               22:18.0      7:12/M
      19    Lance Magnuson                    Lebanon  CT           235    67   M       1 60-69               22:20.0      7:12/M
      20    Paul Rabenold                     Avon  CT              362    59   M       2 50-59               22:28.0      7:15/M
      21    Dave Lathrop                      Norwich  CT           339    57   M       3 50-59               22:44.0      7:20/M
      22    Matthew Walker                    Westerly  RI          272    11   M       1  1-11               22:44.0      7:20/M
      23    Claire Leatham                    Wyoming  RI           230    42   F       2 40-49               22:50.0      7:22/M
      24    Jorge Delarosa                    New Haven  CT         382    34   M       6 18-39               22:53.0      7:23/M
      25    Mark Walker                       Westerly  RI          271    13   M       4 12-17               22:53.0      7:23/M
      26    Dino Festa                        Oakdale  CT           318    58   M       4 50-59               22:56.0      7:24/M
      27    Nicholas Griffis                  New London  CT        331    34   M       7 18-39               23:11.0      7:29/M
      28    Lad Ricker                        Old Lyme  CT          359    53   M       5 50-59               23:14.0      7:30/M
      29    Chris McDonald                    Uncasville  CT        356    43   M       4 40-49               23:15.0      7:30/M
      30    Dan Thom                          Oakdale  CT           345    30   M       8 18-39               23:17.0      7:31/M
      31    Cliora Rosa                       New London  CT        351    37   F       4 18-39               23:18.0      7:31/M
      32    Cole Salegna                      Norwich  CT           294    13   M       5 12-17               23:29.0      7:35/M
      33    Jerry Strange                     Norwich  CT           371    43   M       5 40-49               23:30.0      7:35/M
      34    Jamie Giordano                    Mystic  CT            212    42   F       3 40-49               23:47.0      7:40/M
      35    Chad Potter                       Preston  CT           247    18   M       9 18-39               23:47.0      7:40/M
      36    Douglas Saxton                    Colchester  CT        249    53   M       6 50-59               23:56.0      7:43/M
      37    Brian Hickey                      Niantic  CT           216    40   M       6 40-49               24:04.0      7:46/M
      38    Jay Phillips                      Oakdale  CT           245    47   M       7 40-49               24:08.0      7:47/M
      39    Jack Houdeshell                   Ledyard  CT           222    42   M       8 40-49               24:18.0      7:50/M
      40    Tanner Leclair                    Groton  CT            334    11   M       2  1-11               24:20.0      7:51/M
      41    Nicholas Carson                   Oakdale  CT           329    12   M       6 12-17               24:23.0      7:52/M
      42    Logan Bowdish                     Waterford  CT         364    12   M       7 12-17               24:29.0      7:54/M
      43    Barbara Grant                     Norwich  CT           315    41   F       4 40-49               24:33.0      7:55/M
      44    Aaron Pepin                       Norwich  CT           343    19   M      10 18-39               24:37.0      7:56/M
      45    Isaac Zeldis                      Milton  MA            376    31   M      11 18-39               25:08.0      8:06/M
      46    Bonny Richards                    Lisbon  CT            493    39   F       5 18-39               25:08.0      8:06/M
      47    Tony Walstra                      Waterford  CT         379    53   M       7 50-59               25:13.0      8:08/M
      48    Susan Smith                       New London  CT        252    53   F       1 50-59               25:16.0      8:09/M
      49    Logyn Hasson                      North Franklin  CT    370    13   M       8 12-17               25:18.0      8:10/M
      50    Denise Walstra                    Waterford  CT         380    45   F       5 40-49               25:19.0      8:10/M
      51    Colin Harrington                  Waterford  CT         367    15   M       9 12-17               25:21.0      8:11/M
      52    Ellen Wei                         East Lyme  CT         288    12   F       1 12-17               25:23.0      8:11/M
      53    Dylan Sullivan                    Waterford  CT         346    22   M      12 18-39               25:24.0      8:12/M
      54    Elizabeth McDonald                New London  CT        279    28   F       6 18-39               25:26.0      8:12/M
      55    Laura Agbajani                    Niantic  CT           307    10   F       1  1-11               25:27.0      8:13/M
      56    Jen Meninno                       Waterford  CT         281    43   F       6 40-49               25:29.0      8:13/M
      57    Bridgit Buscetto                  New London  CT        341    51   F       2 50-59               25:30.0      8:14/M
      58    Denise Descheneaux                Groton  CT            333    42   F       7 40-49               25:32.0      8:14/M
      59    Mark Komorowski                   Oakdale  CT           227    56   M       8 50-59               25:39.0      8:16/M
      60    Lisa Tess                         Mystic  CT            264    40   F       8 40-49               25:40.0      8:17/M
      61    Phil Sutton                       Amston  CT            335    55   M       9 50-59               25:44.0      8:18/M
      62    Christian Montoya                 Waterford  CT         313    8    M       3  1-11               25:52.0      8:21/M
      63    Brian Chekal                      Norwich  CT           206    36   M      13 18-39               25:56.0      8:22/M
      64    Annette Montoga                   Waterford  CT         314    46   F       9 40-49               25:57.0      8:22/M
      65    Jennifer Thom                     Oakdale  CT           344    29   F       7 18-39               26:00.0      8:23/M
      66    Kristin Crump                     Waterford  CT         340    39   F       8 18-39               26:02.0      8:24/M
      67    Aidan Sullivan                    Groton  CT            254    10   M       4  1-11               26:13.0      8:27/M
      68    Diane Houdeshell                  Ledyard  CT           221    41   F      10 40-49               26:14.0      8:28/M
      69    Steven Wei                        East Lyme  CT         337    42   M       9 40-49               26:16.0      8:28/M
      70    J. Ryan Wei                       East Lyme  CT         289     7   M       5  1-11               26:17.0      8:29/M
      71    Jim Brown                         Waterford  CT         284    52   M      10 50-59               26:34.0      8:34/M
      72    Bernard Dennler Jr                Colchester  CT        348    54   M      11 50-59               26:44.0      8:37/M
      73    Adam Wetherbee                    Groton  CT            323    30   M      14 18-39               26:47.0      8:38/M
      74    Deirdre Ahern                     Salem  CT             202    44   F      11 40-49               26:48.0      8:39/M
      75    Nancy Almeida Crocker             Waterford  CT         203    61   F       1 60-69               26:50.0      8:39/M
      76    Ronald Gale                       Norwich  CT           211    75   M       1 70-99               26:57.0      8:42/M
      77    Richard MacDonald                 Niantic  CT           234    70   M       2 70-99               27:01.0      8:43/M
      78    Kerri Coughlin                    Jewett City  CT       286    25   F       9 18-39               27:05.0      8:44/M
      79    Quinn Ryan                        Waterford  CT         365    11   M       6  1-11               27:19.0      8:49/M
      80    Paul A. Tardif                    Norwich  CT           263    36   M      15 18-39               27:21.0      8:49/M
      81    Angelia Gaudette                  Canterbury  CT        353    36   F      10 18-39               27:33.0      8:53/M
      82    Chris Barr                        Mystic  CT            352    35   M      16 18-39               27:33.0      8:53/M
      83    Dick Walsh                        Old Lyme  CT          360    70   M       3 70-99               27:37.0      8:55/M
      84    Jessica Loupos                    Gales Ferry  CT       233    39   F      11 18-39               27:51.0      8:59/M
      85    Robin Ryan                        Waterford  CT         248    53   F       3 50-59               28:00.0      9:02/M
      86    Catherine Steel                   Glastonbury  CT        23    56   F       4 50-59               28:02.0      9:03/M
      87    Stacey Holmes                     Norwich  CT           220     0   F       1  0- 0               28:10.0      9:05/M
      88    Nicole Gallagher                  Uncasville  CT        372    33   F      12 18-39               28:13.0      9:06/M
      89    Benjamin Toth                     New London  CT        266    15   M      10 12-17               28:28.0      9:11/M
      90    Dave Zaldivar                     Waterford  CT         378    48   M      10 40-49               28:48.0      9:17/M
      91    Sharon Moody                      Oakdale  CT           241    53   F       5 50-59               28:50.0      9:18/M
      92    Kailey Sullivan                   Groton  CT            257    12   F       2 12-17               28:52.0      9:19/M
      93    Thomas Sullivan                   Groton  CT            260    67   M       2 60-69               29:03.0      9:22/M
      94    Camille Bray                      Preston  CT           332    35   F      13 18-39               29:18.0      9:27/M
      95    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            275    64   M       3 60-69               29:24.0      9:29/M
      96    Kevin Colasurdo                   Gales Ferry  CT       309    26   M      17 18-39               29:29.0      9:31/M
      97    Leilani Laroco-Chance             Voluntown  CT         229    32   F      14 18-39               29:33.0      9:32/M
      98    Chin-Hu Huang                     Waterford  CT         278    54   M      12 50-59               29:38.0      9:34/M
      99    Marybeth Jordan                   Mystic  CT            350    46   F      12 40-49               29:43.0      9:35/M
     100    Ausberto Perez                    Gales Ferry  CT       310    36   M      18 18-39               29:49.0      9:37/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Judy McGrath                      Colchester  CT        238    69   F       2 60-69               30:03.0      9:42/M
     102    Debra Ward                        Oakdale  CT           273    50   F       6 50-59               30:11.0      9:44/M
     103    Andy Moody                        Norwich  CT           240    53   M      13 50-59               30:19.0      9:47/M
     104    Katie Klevecz                     Groton  CT            282    33   F      15 18-39               30:23.0      9:48/M
     105    Jeannette Hickey                  Norwich  CT           217    36   F      16 18-39               30:37.0      9:53/M
     106    Terrence Hickey                   Norwich  CT           218    40   M      11 40-49               30:37.0      9:53/M
     107    Thomas Sullivan, Jr               Groton  CT            253    41   M      12 40-49               30:40.0      9:54/M
     108    Giselle Komorowski                Oakdale  CT           226    56   F       7 50-59               30:51.0      9:57/M
     109    James Campbell                    Waterford  CT         204    50   M      14 50-59               31:15.0     10:05/M
     110    Karisa Curran                     Rogers  CT            311    23   F      17 18-39               31:17.0     10:05/M
     111    Richard Sted                      East Lyme  CT         316    57   M      15 50-59               31:34.0     10:11/M
     112    Holly Salegna                     Norwich  CT           293    41   F      13 40-49               31:35.0     10:11/M
     113    Ashely Wetherbee                  Clinton  CT           322    26   F      18 18-39               31:58.0     10:19/M
     114    Victoria Lindsey                  Norwich  CT           232    32   F      19 18-39               32:10.0     10:23/M
     115    Alex Munroe                       Belchertown  MA       481    39   M      19 18-39               32:18.0     10:25/M
     116    Stuart Sharack                    Waterford  CT         251    66   M       4 60-69               32:20.0     10:26/M
     117    Alysyn M Mullen                   Jewett City  CT       276    40   F      14 40-49               32:31.0     10:29/M
     118    Kristin Sullivan                  Groton  CT            258    40   F      15 40-49               32:58.0     10:38/M
     119    Bill Hecht                        Canterbury  CT        215    60   M       5 60-69               33:09.0     10:42/M
     120    Brandon Chance                    Voluntown  CT         205    28   M      20 18-39               33:17.0     10:44/M
     121    Meg McCulloch                     Old Lyme  CT          237    37   F      20 18-39               33:24.0     10:46/M
     122    Kaitlyn Mengelinkko               Waterford  CT         385    11   F       2  1-11               33:25.0     10:47/M
     123    Madison Crump                     Waterford  CT         540    11   F       3  1-11               33:28.0     10:48/M
     124    Hannah Niedojadlo                 Waterford  CT         529    13   F       3 12-17               33:31.0     10:49/M
     125    Mark Magelinsi                    Zip Not Provided  C   386    45   M      13 40-49               33:35.0     10:50/M
     126    Lee Williams                      Glastonbury  CT       358    63   M       6 60-69               33:39.0     10:51/M
     127    Nami Huang                        Waterford  CT         277    44   F      16 40-49               34:08.0     11:01/M
     128    Jack Valone                       North Windham  CT     317    70   M       4 70-99               34:11.0     11:02/M
     129    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           261    71   M       5 70-99               34:13.0     11:02/M
     130    Sandra Niedojadlo                 Waterford  CT         528    40   F      17 40-49               35:20.0     11:24/M
     131    Ashley Sutton                     Amston  CT            336    24   F      21 18-39               35:59.0     11:36/M
     132    Lucy Walter                       Niantic  CT           384    50   F       8 50-59               36:01.0     11:37/M
     133    Nikolas Zingus                    Oakdale  CT           355    8    M       7  1-11               36:06.0     11:39/M
     134    Anna M. Tardif                    Norwich  CT           262    31   F      22 18-39               36:15.0     11:42/M
     135    Denise Zingus                     Oakdale  CT           354    43   F      18 40-49               36:25.0     11:45/M
     136    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       250    47   F      19 40-49               36:36.0     11:48/M
     137    John Shellman                     New London  CT        298    38   M      21 18-39               37:18.0     12:02/M
     138    Tracy Kohl                        Salem  CT             295    37   F      23 18-39               37:23.0     12:04/M
     139    Liz Gagnon                        Zip Not Provided  C   366    30   F      24 18-39               37:38.0     12:08/M
     140    Carly Zingus                      Mystic  CT            377    8    F       4  1-11               37:43.0     12:10/M
     141    Lynn Beckwith                     Auburndale  MA        342    59   F       9 50-59               38:04.0     12:17/M
     142    Dawn Ellsworth                    Moosup  CT            209    32   F      25 18-39               39:05.0     12:36/M
     143    Edwina Callaghan                  Salem  CT             361    61   F       3 60-69               40:26.0     13:03/M
     144    Anne Bingham Pierson, M.d.        Old Lyme  CT          246    82   F       1 70-99               41:30.0     13:23/M
     145    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             320    55   F      10 50-59               41:53.0     13:31/M
     146    Julie Smullen                     Preston  CT           319    58   F      11 50-59               42:08.0     13:35/M
     147    Colburn Graves                    North Stonington  C   214    78   M       6 70-99               42:24.0     13:41/M
     148    Barry Panensky                    New York  NY          244    65   M       7 60-69               42:45.0     13:47/M
     149    John Sullivan                     Ivoryton  CT          256    59   M      16 50-59               43:28.0     14:01/M
     150    Tom Harrington                    Waterford  CT         368    57   M      17 50-59               43:28.0     14:01/M
     151    Martin Zeldis                     Waterford  CT         373    67   M       8 60-69               43:35.0     14:04/M
     152    Marj Lewis                        Gales Ferry  CT       231    55   F      12 50-59               44:06.0     14:14/M
     153    Riley Sullivan                    Ivoryton  CT          259    14   M      11 12-17               44:58.0     14:30/M
     154    Carol Sullivan                    Ivoryton  CT          255    45   F      20 40-49               45:05.0     14:33/M
     155    Diane Harrington                  Waterford  CT         369    51   F      13 50-59               45:07.0     14:33/M
     156    Deborah Rolon                     Zip Not Provided  C   357    11   F       5  1-11               45:26.0     14:39/M
     157    Dean Staubley                     New London  CT        300    46   M      14 40-49               46:39.0     15:03/M
     158    Vicki Severin                     Waterford  CT         306    55   F      14 50-59               46:40.0     15:03/M
     159    June Dittus                       Niantic  CT           283    52   F      15 50-59               47:51.0     15:26/M
     160    Maryann Towne                     Jewett City  CT       269    47   F      21 40-49               47:59.0     15:29/M
     161    Sean Roche                        Bridgeport  CT        312    29   M      22 18-39               48:58.0     15:48/M
     162    Frances Toth                      New London  CT        267    53   F      16 50-59               50:11.0     16:11/M
     163    Matthew Toth                      New London  CT        268    23   M      23 18-39               50:12.0     16:12/M
     164    Dick Hoch                         Norwich  CT           219    71   M       7 70-99               50:43.0     16:22/M
     165    Lewis Head                        Ledyard  CT           388    40   M      15 40-49             1:01:43.0     19:55/M
     166    April Head                        Ledyard  CT           387    35   F      26 18-39             1:01:43.0     19:55/M
     167    Tina Brown                        Waterford  CT         299    34   F      27 18-39             1:01:43.0     19:55/M
     168    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        305    60   F       4 60-69             1:11:25.0     23:02/M





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News