Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for the Penguins 5K

Mystic, CT, October 15, 2011

[Overall Results | Middle School Team Results ]

Age Group Results

Run for the Penguins 5K

Run for the Penguins 5K

Age Group Results

October 15, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Savage                      Niantic  CT           116   30       40        22:41.0      7:19/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Miller                       Norwich  CT           447   20        1        17:49.0      5:45/M
Top

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liz Gray                          Pawcatuck  CT         405   11       64        24:02.0      7:45/M
       2    Kaitlyn Pajer                     Leicester  MA          59   12       81        25:01.0      8:04/M
       3    Caroline Morehouse                Stonington  CT        497   10      106        26:00.0      8:23/M
       4    Cassidy Kendall                   Preston  CT           216   12      109        26:08.0      8:26/M
       5    Caylee Luebeck                    North Kingstown  RI   136   13      181        29:18.0      9:27/M
       6    Isabella Venturo                  Norwich  CT           421   11      192        29:49.0      9:37/M
       7    Taylor Rochette                   Colchester  CT        352   10      193        29:49.0      9:37/M
       8    Tabitha Hainline                  Mystic  CT            349   12      195        29:51.0      9:38/M
       9    Casey Boumenot                    Pawcatuck  CT         277   10      203        30:12.0      9:45/M
      10    Julia Rich                        Pawcatuck  CT         283   10      204        30:13.0      9:45/M
      11    Natalie Hanley                    Stonington  CT        483   12      211        30:26.0      9:49/M
      12    Autumn Kane                       Groton  CT            200   12      219        30:45.0      9:55/M
      13    Mary Gray                         Pawcatuck  CT         502   9       250        32:12.0     10:23/M
      14    Morgan Lestinsky                  Pawcatuck  CT         280   11      261        32:45.0     10:34/M
      15    Hailey Mae Peel                   Pawcatuck  CT         425   10      262        32:46.0     10:34/M
      16    Rebecca Lloyd                     Pawcatuck  CT         281   13      263        32:46.0     10:34/M
      17    Grace Kane                        Groton  CT            201   10      290        33:53.0     10:56/M
      18    Avalon Jones                      Pawcatuck  CT         279   11      304        34:26.0     11:06/M
      19    Bailey Guillemette                Bozrah  CT            416   11      308        34:40.0     11:11/M
      20    Ellen Crandall                    Norwich  CT           419   10      309        34:40.0     11:11/M
      21    Alexa Woviotis                    Pawcatuck  CT         285   11      310        34:41.0     11:11/M
      22    Tia Adcock                        Pawcatuck  CT         276   11      315        34:48.0     11:14/M
      23    Megan Vandyke                     Columbia  CT          512   9       360        36:45.0     11:51/M
      24    Natalia Cullen                    Pawcatuck  CT         278   10      364        36:53.0     11:54/M
      25    Hannah Vandevander                Pawcatuck  CT         284   10      365        37:01.0     11:56/M
      26    Jaime Murray                      Westerly  RI          408   10      372        37:13.0     12:00/M
      27    Hannah Yousuf                     East Lyme  CT         513   9       391        38:48.0     12:31/M
      28    Kayla Ainslie                     North Kingstown  RI   135   10      406        39:24.0     12:43/M
      29    Molly Willard                     Portland  CT          129   12      428        42:33.0     13:44/M
      30    Olivia Sisk                       Pawcatuck  CT         409   10      439        44:39.0     14:24/M
      31    Molly Cournoyer                   Norwich  CT           316   10      453        50:52.0     16:25/M
Top

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Crowley                      Pawcatuck  CT         372   13       10        19:43.0      6:22/M
       2    Brandon Rathbun                   Westerly  RI          402   13       24        21:36.0      6:58/M
       3    William Powers                    Greenwich  CT         172   12       26        21:40.0      6:59/M
       4    Teddy Lee                         Groton  CT            420   13       31        22:00.0      7:06/M
       5    Graham Hazlett                    Greenwich  CT         164   13       33        22:08.0      7:08/M
       6    Brooks Hennessy                   Greenwich  CT         165   12       37        22:31.0      7:16/M
       7    Spencer Tess                      Mystic  CT            208   12       38        22:35.0      7:17/M
       8    Thomas Barlow                                           163   12       44        22:55.0      7:24/M
       9    Elliot Venturo                    Norwich  CT           422   13       46        23:07.0      7:27/M
      10    William Meng                      Greenwich  CT         167   13       48        23:13.0      7:29/M
      11    Cole Salegna                      Norwich  CT           415   13       51        23:16.0      7:30/M
      12    Andrew Isreal                     Greenwich  CT         178   13       68        24:11.0      7:48/M
      13    Jack Muccia                       Greenwich  CT         168   13       75        24:35.0      7:56/M
      14    Owen Neistat                      Norwich  CT           417   13       80        24:47.0      8:00/M
      15    Conor Boumenot                    Pawcatuck  CT         287   13       82        25:08.0      8:06/M
      16    Nacho Nwana                       Greenwich  CT         170   13       85        25:17.0      8:09/M
      17    Sean Fitzgerald                   Bozrah  CT              9   11       86        25:17.0      8:09/M
      18    Owen Smith                        Pawcatuck  CT         289   13       89        25:19.0      8:10/M
      19    Daniel Guadalupe                  Greenwich  CT         177   13       99        25:37.0      8:16/M
      20    Logan Maneri                      Canterbury  CT        487   9       102        25:42.0      8:17/M
      21    John Ryan                         Waterford  CT         182   12      112        26:11.0      8:27/M
      22    Austin Vandevander                Pawcatuck  CT         291   13      119        26:43.0      8:37/M
      23    Ridgley Knapp                     Greenwich  CT         180   13      128        26:56.0      8:41/M
      24    Henry Ren                         Greenwich  CT         181   13      141        27:27.0      8:51/M
      25    Joel Lee                          Norwich  CT           418   11      143        27:34.0      8:54/M
      26    Jonathan Gessner                  Pawcatuck  CT         428   12      194        29:50.0      9:37/M
      27    William Adcock                    Pawcatuck  CT         286   13      196        29:53.0      9:38/M
      28    Joseph Jimenez                    Greenwich  CT         179   13      199        29:57.0      9:40/M
      29    Keshau Raghavan                   Stamford  CT          423   13      231        31:13.0     10:04/M
      30    Warren Strong                     Norwich  CT           427   10      235        31:38.0     10:12/M
      31    Owen Smith                        Norwich  CT           426   11      241        31:49.0     10:16/M
      32    Christain Kearney                 Hamden  CT            535   13      246        31:57.0     10:18/M
      33    Mackenzie Conover                 Woodstock  CT         124   12      258        32:33.0     10:30/M
      34    Anthony Marshall                  Mystic  CT            142   11      281        33:33.0     10:49/M
      35    Conor Boyle                       Greenwich  CT         176   12      297        34:07.0     11:00/M
      36    Jack Stefanou                     Greenwich  CT         184   12      299        34:11.0     11:02/M
      37    Nicholas Helbig                   Groton  CT            489   10      312        34:44.0     11:12/M
      38    Kevin Yan                         Pawcatuck  CT         292   12      353        36:12.0     11:41/M
      39    Andrew Gillis                     South Portland  ME     96   12      358        36:24.0     11:45/M
      40    Matthew Candler                   Norwich  CT           441   8       362        36:47.0     11:52/M
      41    Ryan Ranney                       Middletown  CT        132   11      381        37:52.0     12:13/M
      42    Nicholas James                    Middletown  CT        131    5      382        37:52.0     12:13/M
      43    Tyler Vandevander                 Pawcatuck  CT         290   12      438        44:24.0     14:19/M
      44    Kolby Durocher                                          387    8      444        45:24.0     14:39/M
      45    Kyle Pabst                        Pawcatuck  CT         288   11      455        51:23.0     16:35/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marisa Shields                    Norwalk  CT           226   19       50        23:16.0      7:30/M
       2    Charlotte Robinson                Pawcatuck  CT         424   14       55        23:23.0      7:33/M
       3    Michelle Pajer                    Leicester  MA         139   14       63        23:55.0      7:43/M
       4    Nicole Parenchuck                 Amston  CT             77   14       65        24:03.0      7:45/M
       5    Audrey Devaux                     Mystic  CT            227   19       76        24:37.0      7:56/M
       6    Maria Paradis                     Storrs Mansfield  C   185   19      147        27:48.0      8:58/M
       7    Lyndsay Stockwell                 Storrs Mansfield  C   472   19      149        27:53.0      9:00/M
       8    Breanna Jones                     Pawcatuck  CT         501   14      197        29:56.0      9:39/M
       9    Robin Waterman                    East Lyme  CT         494   14      226        31:03.0     10:01/M
      10    Isabella Gerber                   East Lyme  CT         495   14      242        31:49.0     10:16/M
      11    Ashley Vandyke                    Columbia  CT          486   14      289        33:48.0     10:54/M
      12    Rachel Perry                      Groton  CT            244   19      293        33:57.0     10:57/M
      13    Paige Gruszkowski                 Ledyard  CT           473   16      316        34:49.0     11:14/M
      14    Katelyn Werner                    Windham  CT            22   18      319        35:03.0     11:18/M
      15    Nicole Rodrigue                   Belchertown  MA        46   17      357        36:23.0     11:44/M
      16    Micayla Phillips                  East Haddam  CT       241   14      457        52:25.0     16:55/M
Top

Male 14-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liam Regula                       East Hampton  CT      321   16        7        19:14.0      6:12/M
       2    Chris Peisch                      Greenwich  CT         171   14       21        21:24.0      6:54/M
       3    Markus Lake                       Greenwich  CT         166   14       49        23:15.0      7:30/M
       4    Brian Buttrick                    Old Lyme  CT          367   14       54        23:22.0      7:32/M
       5    James Bolles                      Old Lyme  CT          471   14       66        24:10.0      7:48/M
       6    Parlan Murray                     Greenwich  CT         169   14       78        24:42.0      7:58/M
       7    Timothy Nott                      Oakdale  CT           301   18      168        28:44.0      9:16/M
       8    Peter Schneider                   Greenwich  CT         173   14      172        28:52.0      9:19/M
       9    Peter Schmidt                     Greenwich  CT         183   14      175        28:54.0      9:19/M
      10    Austin Wagner                     Groton  CT            318   14      334        35:33.0     11:28/M
      11    Samantha Ward                     Old Lyme  CT            4   17      419        40:59.0     13:13/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Dacey                        Fall River  MA        297   25       94        25:32.0      8:14/M
       2    Jennifer Stambaugh                Ledyard  CT           254   29      108        26:05.0      8:25/M
       3    Correna Blewett                   Lincoln Park  NJ      215   22      115        26:29.0      8:33/M
       4    Andrea Drakos                     Mystic  CT            370   22      118        26:36.0      8:35/M
       5    Audrey Montanaro                  Niantic  CT           459   27      120        26:45.0      8:38/M
       6    April Rose                        New Haven  CT         337   24      125        26:54.0      8:41/M
       7    Ashleigh Cournaye                 Danvers  MA           531   20      132        27:01.0      8:43/M
       8    Emily Clark                       New Haven  CT         105   23      133        27:04.0      8:44/M
       9    Jenna Ross                        Stonington  CT        514   28      134        27:08.0      8:45/M
      10    Samantha Talmadge                 Naugatuck  CT          83   29      137        27:20.0      8:49/M
      11    Elizabeth Ten Eyck                North Grosvenordale   332   28      142        27:29.0      8:52/M
      12    Brooke White                      Westerly  RI          445   20      146        27:42.0      8:56/M
      13    Madison Germini                   Old Lyme  CT          491   23      148        27:53.0      9:00/M
      14    Amy Fallon                        Pittsfield  MA        305   27      150        27:54.0      9:00/M
      15    Jessica Wilson                    Guilford  CT            2   25      153        28:09.0      9:05/M
      16    Katrina Gross                     Manchester  CT        433   23      156        28:13.0      9:06/M
      17    Samantha Garrett                  Arvada  CO            204   23      170        28:50.0      9:18/M
      18    Kendra Gunnell                    Groton  CT            414   24      171        28:50.0      9:18/M
      19    Elizabeth Messmer                                       189   26      174        28:53.0      9:19/M
      20    Ella Reese                        Mystic  CT            231   28      177        28:58.0      9:21/M
      21    Jessika Jamele                    Plainfield  VT        149   29      186        29:30.0      9:31/M
      22    Kate Hanrahan                     Northwood  NH         533   22      188        29:36.0      9:33/M
      23    Mallory Brown                     Norwich  CT           395   22      189        29:39.0      9:34/M
      24    Alexis Rogers                     Hyde Park  NY          79   21      201        30:03.0      9:42/M
      25    Danielle Chadwick                 Jewett City  CT       340   26      207        30:18.0      9:46/M
      26    Amy Casna                         Scituate  MA          109   26      210        30:24.0      9:48/M
      27    Stacey Wujcik                     Groton  CT            270   25      213        30:31.0      9:51/M
      28    Christina Chappell                Keene  NH             263   28      215        30:40.0      9:54/M
      29    Samantha Kremidas                 South Windsor  CT     327   20      218        30:45.0      9:55/M
      30    Sara Franklin                     Colchester  CT         55   27      224        31:01.0     10:00/M
      31    Olivio Harold                     Ridgefield  CT        536   20      233        31:22.0     10:07/M
      32    Alexandra Cooper                  Ithaca  NY            147   25      234        31:31.0     10:10/M
      33    Katherine Abbott                  Bethany  CT           477   21      237        31:42.0     10:14/M
      34    Jenna Critton                     New London  CT        213   27      238        31:43.0     10:14/M
      35    Ashley Lutzker                                          247   28      243        31:51.0     10:16/M
      36    Amy Deramo                        Providence  RI        515   29      255        32:20.0     10:26/M
      37    Mikaela Ebitz                     Otis  MA               44   26      257        32:27.0     10:28/M
      38    Renee Stabach                     Hanover  CT           313   24      265        32:48.0     10:35/M
      39    Taylor Brajczewski                Marstons Mills  MA    304   20      266        32:55.0     10:37/M
      40    Laura Flynn                       Groton  CT            411   26      268        32:58.0     10:38/M
      41    Katharine Terbush                 Groton  CT             75   25      269        32:59.0     10:38/M
      42    Lauren Mailhot                    Ledyard  CT           516   23      270        33:02.0     10:39/M
      43    Kim Adamaitis                     Mystic  CT            308   28      273        33:12.0     10:43/M
      44    Sarah Thompson                    Lebanon  CT           307   26      274        33:12.0     10:43/M
      45    Ashley Turano                     North Stonington  C   382   29      276        33:23.0     10:46/M
      46    Anna Gorss                        Attleboro  MA         374   27      279        33:27.0     10:47/M
      47    Lauren Basile                     Farmington  CT         67   24      285        33:39.0     10:51/M
      48    Maria Rosa                        Groton  CT            510   26      287        33:40.0     10:52/M
      49    Laura Hainline                    Mystic  CT            348   25      303        34:24.0     11:06/M
      50    Maryssa Carey                     Springfield  MA        81   27      306        34:31.0     11:08/M
      51    Hillary Malin                     Jewett City  CT        16   25      307        34:36.0     11:10/M
      52    Hilary Greaves                    Cranston  RI          160   28      311        34:43.0     11:12/M
      53    Jennifer Grilly                   Holden  MA            323   27      313        34:46.0     11:13/M
      54    Olivia Judd                       Wakefield  RI         435   28      314        34:48.0     11:14/M
      55    Nina Hallissey                    Mystic  CT            258   26      327        35:17.0     11:23/M
      56    Alayna Urboniez                   Westerly  RI          404   25      328        35:18.0     11:23/M
      57    Libbie Alexander                  Wynantskill  NY        39   25      333        35:29.0     11:27/M
      58    Sarah Whitfield                   Alexandria  VA         62   24      335        35:34.0     11:28/M
      59    Lisa Portis                       Newport  RI           193   24      336        35:34.0     11:28/M
      60    Kelley Bostrom                    Groton  CT            355   25      343        35:49.0     11:33/M
      61    Sara Renzulli                     Mansfield Center  C   371   25      345        35:58.0     11:36/M
      62    Jennifer Connelly                 Mystic  CT            399   29      346        36:00.0     11:37/M
      63    Deborah Lynch                     Guilford  CT          121   26      348        36:03.0     11:38/M
      64    Laura Bilodeau                    Mystic  CT             20   29      351        36:08.0     11:39/M
      65    Melissa Ramos                     Pawtucket  RI          36   29      356        36:21.0     11:44/M
      66    Karyn Eckert                      Norwich  CT           324   23      368        37:06.0     11:58/M
      67    Nicole Wilson                     New Haven  CT         159   24      371        37:12.0     12:00/M
      68    Angela Olenik                     Patterson  NY          27   22      378        37:30.0     12:06/M
      69    Lila Douglis                      Belmont  MA           401   20      379        37:34.0     12:07/M
      70    Anna Williams                     New London  CT        362   20      380        37:35.0     12:07/M
      71    Amy Sissala                       Groton  CT            238   25      383        38:06.0     12:17/M
      72    Leigha Krize                      Groton  CT            243   20      387        38:19.0     12:22/M
      73    Amy Tuccio                        Ansonia  CT            50   26      393        38:55.0     12:33/M
      74    Haili Polo-Neil                   Ivoryton  CT           84   23      396        39:01.0     12:35/M
      75    Adrienne Romano                   Groton  CT            161   28      397        39:03.0     12:36/M
      76    Erica De Bruin                    New Haven  CT         103   29      401        39:16.0     12:40/M
      77    Lauren Hohenberger                Gales Ferry  CT       345   22      403        39:17.0     12:40/M
      78    Ashley O'Neil                     New London  CT        350   28      405        39:21.0     12:42/M
      79    Lauren Manning                    New London  CT        197   21      413        39:56.0     12:53/M
      80    Stephanie McTighe                 Groton  CT            480   27      415        40:26.0     13:03/M
      81    Sarah Neal                        Norwich  CT           484   28      416        40:33.0     13:05/M
      82    Leah Janiczek                     Orlando  FL           379   23      418        40:35.0     13:05/M
      83    Heather Peracchio                 Southington  CT       274   27      420        41:03.0     13:15/M
      84    Debra Garstka                     Taftville  CT         272   28      421        41:25.0     13:22/M
      85    Laura Garstka                     Taftville  CT         273   28      422        42:01.0     13:33/M
      86    Gloria Medina                     Storrs Mansfield  C   475   20      426        42:20.0     13:39/M
      87    Darcie Folsom                     Colchester  CT         65   29      429        43:23.0     14:00/M
      88    Melissa Lefrancois                Attleboro  MA          49   24      433        44:08.0     14:14/M
      89    Emily Cohn                        Keene  NH             343   29      434        44:09.0     14:15/M
      90    Colleen Bunn                      New London  CT         64   29      435        44:09.0     14:15/M
      91    Heather Janiczek                  East Haven  CT        194   27      436        44:10.0     14:15/M
      92    Ashley Davis                      Gales Ferry  CT       210   23      443        45:24.0     14:39/M
      93    Rebecca Brown                     New Haven  CT         335   22      459        53:00.0     17:06/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Miller                       Norwich  CT           447   20        1        17:49.0      5:45/M
       2    Evan Johnson                      Willimantic  CT       444   29        5        19:07.0      6:10/M
       3    Frank Pearson                     Westerly  RI          455   25        8        19:24.0      6:15/M
       4    Mason Andruskiewicz               Preston  CT           446   20       12        19:48.0      6:23/M
       5    Derek Torrellas                   Branford  CT          451   25       14        20:06.0      6:29/M
       6    Burkett Farquhar                  East Hampton  CT      430   27       16        20:57.0      6:45/M
       7    Cameron Smart                     Ridgefield  CT        530   20       20        21:15.0      6:51/M
       8    Mike Partlow                      Bethel  ME            453   26       22        21:30.0      6:56/M
       9    Mark Barile                       Windsor Locks  CT     437   29       23        21:30.0      6:56/M
      10    Mason Hendershott                 Holden  MA            117   28       30        21:49.0      7:02/M
      11    Michael Messmer                   Groton  CT            188   25       36        22:27.0      7:15/M
      12    Adam Botts                        Arvada  CO            203   23       45        23:05.0      7:27/M
      13    Nicholas Sawyer                   New Haven  CT         275   23       47        23:09.0      7:28/M
      14    Eric Hambidge                     Mystic  CT            329   28       62        23:53.0      7:42/M
      15    Andrew McGrath                    Hartford  CT          369   22       69        24:12.0      7:48/M
      16    Anthony Goud Jr                   Mystic  CT            527   26       79        24:44.0      7:59/M
      17    Owen Margeson                     Groton  CT            269   23       92        25:24.0      8:12/M
      18    Timothy Linville                  Oak Forest  IL        452   26       95        25:33.0      8:15/M
      19    Matt Hross                        Middletown  CT         41   25       96        25:34.0      8:15/M
      20    Chuck Davis                       Boston  MA            100   27       98        25:36.0      8:15/M
      21    James Putnam                      Mystic  CT            394   28      100        25:40.0      8:17/M
      22    Ryan Pelletier                    Plainville  CT        155   20      114        26:23.0      8:31/M
      23    Steve Moroso                      East Greenwich  RI     13   25      122        26:48.0      8:39/M
      24    David Griffin                     Manchester  CT        248   22      126        26:55.0      8:41/M
      25    Peter Jenkins                     Colebrook  CT         436   25      131        27:00.0      8:43/M
      26    Matt Ducharme                     Canterbury  CT        528   24      154        28:12.0      9:06/M
      27    Brandon Carangi                   Manchester  CT        434   23      155        28:13.0      9:06/M
      28    Ryan Jaziri                       Norwich  CT           396   25      190        29:44.0      9:35/M
      29    Zachary Urso                                            339   22      200        30:02.0      9:41/M
      30    Jorge Jamail                      Groton  CT            271   26      212        30:31.0      9:51/M
      31    Matthew Bilodeau                  Mystic  CT             21   29      239        31:44.0     10:14/M
      32    Matthew Siok                      Amston  CT            257   23      248        32:04.0     10:21/M
      33    Jon Raymunt                       Ithaca  NY            148   25      259        32:34.0     10:30/M
      34    James Crawford                    Guilford  CT          120   29      282        33:35.0     10:50/M
      35    Donald Goudreau                   Burlington  CT         68   23      286        33:39.0     10:51/M
      36    Vikrant Dcruze                    Groton  CT            266   27      292        33:56.0     10:57/M
      37    Ricardo Surillo                   East Haven  CT        465   27      300        34:17.0     11:04/M
      38    Matthew O'Neil                    New London  CT        351   27      320        35:05.0     11:19/M
      39    Nick Gelbar                       Mansfield Center  C   373   27      347        36:01.0     11:37/M
      40    Patrick Gariepy                   Bristol  CT            85   28      395        38:58.0     12:34/M
      41    Daniel Kerwin                     Groton  CT            456   20      407        39:28.0     12:44/M
      42    Alexander Owen                    New London  CT        196   21      412        39:50.0     12:51/M
      43    David Janiczek                    Orlando  FL           378   24      451        47:38.0     15:22/M
      44    Tim Allen                         New Haven  CT         334   23      458        52:59.0     17:05/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Savage                      Niantic  CT           116   30       40        22:41.0      7:19/M
       2    Melanie Diamanti                  Pawcatuck  CT          35   38       60        23:43.0      7:39/M
       3    Erica Murray                      Groton  CT            398   32       70        24:17.0      7:50/M
       4    Natalie Edwards                   Ledyard  CT           524   33       74        24:33.0      7:55/M
       5    Elizabeth Alina                   Groton  CT            156   37       93        25:31.0      8:14/M
       6    Teresa Milano                                            19   30      101        25:42.0      8:17/M
       7    Catherine Kinney                  Athol  MA               5   36      129        26:57.0      8:42/M
       8    Melissa Howard                    North Stonington  C   468   31      138        27:23.0      8:50/M
       9    Eliza Cole                        Ledyard  CT           523   32      144        27:37.0      8:55/M
      10    Dawn Liddick                      New London  CT        209   34      151        28:02.0      9:03/M
      11    Lynn Daniewicz                    Oakdale  CT           493   33      162        28:26.0      9:10/M
      12    Mercedes Beyna                    Westerly  RI          532   36      178        28:59.0      9:21/M
      13    Nina Smith                        Norwell  MA            82   34      198        29:56.0      9:39/M
      14    Laurie Casna                      Marshfield  MA        104   31      209        30:24.0      9:48/M
      15    Kathryn Bendle                    Mystic  CT            137   36      245        31:53.0     10:17/M
      16    December Colter                   Norwich  CT           118   36      252        32:13.0     10:24/M
      17    Kristin Babiec                    Tolland  CT           397   32      256        32:25.0     10:27/M
      18    Allyson Butler                    Ledyard  CT            31   34      267        32:57.0     10:38/M
      19    Lisa James                        Middletown  CT        130   31      272        33:11.0     10:42/M
      20    Allison Keck                      Waterford  CT         192   33      277        33:26.0     10:47/M
      21    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        485   35      288        33:43.0     10:53/M
      22    Ayako Mitchell                    Coventry  CT          115   35      294        33:58.0     10:57/M
      23    Sonya Conrad                      Storrs Mansfield  C   256   39      295        33:58.0     10:57/M
      24    Christine Ambrose                 Pawcatuck  CT         225   34      296        34:05.0     11:00/M
      25    Jeannine Elliott                  Mystic  CT            119   39      305        34:28.0     11:07/M
      26    Rebecca Troeger                   Mystic  CT             14   35      322        35:10.0     11:21/M
      27    Melanie Rodrigues                 Marlborough  CT       331   36      324        35:11.0     11:21/M
      28    Stacey Fortin                     Amston  CT            505   37      325        35:16.0     11:23/M
      29    Stacey Cardello                   Mystic  CT            344   36      326        35:17.0     11:23/M
      30    Anne Barnhart                     Westerly  RI          393   32      329        35:23.0     11:25/M
      31    Jen Williams                      Middletown  CT        457   30      330        35:24.0     11:25/M
      32    Nicole McGarry                    Thompson  CT          140   35      337        35:35.0     11:29/M
      33    Michelle Primausma                Griswold  CT          509   39      341        35:47.0     11:33/M
      34    Aimee Crum                        Hamden  CT             28   34      352        36:09.0     11:40/M
      35    Sarah Miller                      Trumbull              363   31      354        36:12.0     11:41/M
      36    Marisa Almeida                    Wallingford  CT       376   34      366        37:02.0     11:57/M
      37    Susan Denice                      Westerly  RI          403   36      374        37:17.0     12:02/M
      38    Lindsay Burns                     Hopewell Junction     251   35      386        38:16.0     12:21/M
      39    Deanna Bergando                   Pawcatuck  CT         407   37      392        38:54.0     12:33/M
      40    Suzanne Blough                    Waterford  CT         463   38      398        39:03.0     12:36/M
      41    Heidi Gauthier                    Middletown  CT        229   30      402        39:16.0     12:40/M
      42    Lori McGrady                      North Kingstown  RI    93   36      410        39:39.0     12:47/M
      43    Melanie Durocher                                        384   37      425        42:20.0     13:39/M
      44    Katherine Corrigall               Portland  ME           66   30      430        43:29.0     14:02/M
      45    Audrey Zwolski                    Danbury  CT           202   33      442        45:10.0     14:34/M
      46    Michelle Phillips                 East Haddam  CT       240   38      456        51:23.0     16:35/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gallagher                   Salem  CT             233   32        4        18:47.0      6:04/M
       2    Joel Schwartz                     East Lyme  CT         310   33       25        21:38.0      6:59/M
       3    Vincenzo Race                     New London  CT         54   37       29        21:48.0      7:02/M
       4    Robert Wilkinson                  Niantic  CT           474   33       32        22:03.0      7:07/M
       5    Dan Phillips                      Plainfield  CT        368   33       39        22:38.0      7:18/M
       6    Wajahat Sheikh                    Ledyard  CT           526   38       53        23:21.0      7:32/M
       7    Daniel Smith                      Mystic  CT            412   38       56        23:27.0      7:34/M
       8    Todd Carusio                      Pawcatuck  CT         467   38       59        23:40.0      7:38/M
       9    Jeff Pugliese                     Plantsville  CT       157   30       73        24:31.0      7:55/M
      10    Timothy Marshall                  Mystic  CT            141   33       77        24:38.0      7:57/M
      11    Lee Rodgers                       Guilford  CT          496   31       83        25:09.0      8:07/M
      12    Martin Baron                      Ivoryton  CT          432   31       84        25:10.0      8:07/M
      13    Ken Rice                          Chester  CT           458   34       88        25:18.0      8:10/M
      14    Felipe Rios                       Groton  CT            479   35       91        25:23.0      8:11/M
      15    Jason Price                       Uncasville  CT        326   34      103        25:49.0      8:20/M
      16    Christopher Butler                Ledyard  CT            32   32      111        26:09.0      8:26/M
      17    Manuel Lozano                     Groton  CT            478   30      139        27:25.0      8:51/M
      18    James Lovering                    Mystic  CT            302   36      157        28:14.0      9:06/M
      19    Brian Clinton                     Groton  CT            265   32      164        28:36.0      9:14/M
      20    Tao Nguyen                        Cotuit  MA            303   33      165        28:37.0      9:14/M
      21    Bill Meyer                        North Attleboro  MA    29   33      183        29:21.0      9:28/M
      22    Sean Burns                        Hopewell Junction     250   35      191        29:48.0      9:37/M
      23    Frederick Chapman                 Jewett City  CT       341   33      206        30:15.0      9:45/M
      24    Shawn McCart                      Groton  CT            466   31      208        30:22.0      9:48/M
      25    Reddy Kadasani                    Gales Ferry  CT       499   35      223        31:00.0     10:00/M
      26    Christopher Nelson                Wallingford  CT       377   34      225        31:02.0     10:01/M
      27    Craig Vallee                      Plainfield  CT        264   37      331        35:26.0     11:26/M
      28    Chris Jewell                      Hanover  CT            60   38      332        35:28.0     11:26/M
      29    Nazila Mohamed                    Groton  CT            476   31      344        35:50.0     11:34/M
      30    Mike Gerry                        Mystic  CT            361   37      359        36:24.0     11:45/M
      31    Brian Cardona                     Columbia  CT          511   39      361        36:46.0     11:52/M
      32    Michael Ostrowski                 Mystic  CT            359   35      388        38:29.0     12:25/M
      33    Kevin Brooks                      Springfield  MA        80   34      394        38:58.0     12:34/M
      34    Mike Sisk                         Pawcatuck  CT         410   39      440        44:48.0     14:27/M
      35    Omar Surillo                      East Haven  CT        195   32      447        47:28.0     15:19/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Vanvlaenderen                 Jewett City  CT       154   44       57        23:28.0      7:34/M
       2    Suzin Webb                        Stonington  CT        296   41       72        24:31.0      7:55/M
       3    Pamela Kane                       Mystic  CT            198   42      104        25:55.0      8:22/M
       4    Jacqueline Maneri                 Canterbury  CT        488   45      105        25:59.0      8:23/M
       5    Greta Jones                       Stonington  CT        381   47      110        26:08.0      8:26/M
       6    Janet Holtz                       East Lyme  CT         314   44      130        26:59.0      8:42/M
       7    Lisa Tess                         Mstic  CT             206   40      145        27:39.0      8:55/M
       8    Gretchen Birkle                   Washington  DC        380   47      159        28:21.0      9:09/M
       9    Renata Amaral                     New Milford  CT        70   40      167        28:44.0      9:16/M
      10    Amy Leger                         Groton  CT            306   40      230        31:12.0     10:04/M
      11    Linda Smedberg                    Groton  CT            205   41      240        31:46.0     10:15/M
      12    Stephanie Ash                     Mystic  CT            312   40      244        31:53.0     10:17/M
      13    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         503   42      253        32:14.0     10:24/M
      14    Beth Lyon                         Mystic  CT            224   48      254        32:15.0     10:24/M
      15    Mary Digiacomo Cohen              Gales Ferry  CT       481   48      271        33:04.0     10:40/M
      16    Faith Raymond                     Coventry  CT          236   46      280        33:32.0     10:49/M
      17    Beth Couture                      Oakdale  CT           259   47      283        33:35.0     10:50/M
      18    Lisa Vanwinkle                    Oakdale  CT           299   42      298        34:08.0     11:01/M
      19    Donna Conover                     Woodstock  CT         123   42      301        34:20.0     11:05/M
      20    Amy Keach                         Naugatuck  CT         358   40      302        34:22.0     11:05/M
      21    Kathy Leveillee                   Thompson  CT          443   41      318        34:53.0     11:15/M
      22    Kristen Coutte                    Moosup  CT            525   42      321        35:06.0     11:19/M
      23    Karen Pajer                       Leicester  MA          57   44      338        35:35.0     11:29/M
      24    Cindi Gillette                    East Hartford  CT     190   48      339        35:36.0     11:29/M
      25    Loretta McNamee                   New York  NY          506   44      340        35:43.0     11:31/M
      26    Lisa Aschenbrenner                New London  CT        360   41      342        35:48.0     11:33/M
      27    Karen Ward                        Old Lyme  CT            3   45      349        36:03.0     11:38/M
      28    Elissa Bass                       Stonington  CT        356   48      350        36:05.0     11:38/M
      29    Giselle Hamlin                    Groton  CT            298   43      369        37:09.0     11:59/M
      30    Laura Paterno                     Westerly  RI          218   41      373        37:17.0     12:02/M
      31    Sherri Clarke                     Mystic  CT            366   41      375        37:18.0     12:02/M
      32    Maria Blais                       Woodstock  CT         228   43      384        38:09.0     12:18/M
      33    Wendy Hart                        Chester  CT           106   47      389        38:39.0     12:28/M
      34    Carla Yousuf                      East Lyme  CT         114   42      390        38:44.0     12:30/M
      35    Kathleen Bartkowski               Colchester  CT        221   43      400        39:07.0     12:37/M
      36    Lyn Willard                       Portland  CT          128   45      417        40:35.0     13:05/M
      37    Anita Swol                        Groton  CT            211   40      423        42:02.0     13:34/M
      38    Jacqueline Leroux                 Warwick  RI           237   46      427        42:31.0     13:43/M
      39    Loidalyn Bautista                 Uncasville  CT        267   41      437        44:23.0     14:19/M
      40    Lisa Evans                        Preston  CT           519   47      445        46:28.0     14:59/M
      41    Dana Lambersky                    Norwich  CT           520   41      446        47:08.0     15:12/M
      42    Cheryl Knowles                    Cromwell  CT          107   47      448        47:28.0     15:19/M
      43    Mary Depasquale                   Uncasville  CT        521   49      452        47:54.0     15:27/M
      44    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           315   43      454        51:13.0     16:31/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Pajer                        Leicester  MA          56   48        2        17:51.0      5:45/M
       2    Spyros Barres                     Mystic  CT            490   48        3        18:00.0      5:48/M
       3    Thomas Olendorf                   Mystic  CT            333   46       11        19:46.0      6:23/M
       4    Michael Boumenot                  Pawcatuck  CT          89   43       13        20:04.0      6:28/M
       5    Justin Kane                       Stonington  CT        199   43       15        20:24.0      6:35/M
       6    John Kendall                      Preston  CT           217   47       17        21:10.0      6:50/M
       7    Joe Wojtas                        Stonington  CT        357   49       18        21:12.0      6:50/M
       8    Todd Williams                     Stonington  CT        392   43       19        21:13.0      6:51/M
       9    David Tess                        Mystic  CT            207   41       28        21:42.0      7:00/M
      10    Michael Ehlers                    Groton  CT            191   42       41        22:41.0      7:19/M
      11    Matt Pulse                        Colchester  CT        311   43       43        22:51.0      7:22/M
      12    John Hannigan III                 Hamden  CT            242   44       58        23:31.0      7:35/M
      13    Eddie Hogan                       Griswold  CT          508   41       61        23:48.0      7:41/M
      14    James Lamoureux                   Dayville  CT          464   48       67        24:10.0      7:48/M
      15    Rich Luke                         East Hampton  CT      320   49       87        25:18.0      8:10/M
      16    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         504   45       90        25:20.0      8:10/M
      17    Christopher Barnes                Mystic  CT            234   42       97        25:35.0      8:15/M
      18    Jack Morehouse                    Stonington  CT        498   43      107        26:00.0      8:23/M
      19    David Croughwell                  Griswold  CT          482   41      121        26:46.0      8:38/M
      20    Gordon Phillips                   East Haddam  CT       239   45      123        26:49.0      8:39/M
      21    Xavier Arinez                     West Warwick  RI      507   47      124        26:50.0      8:39/M
      22    Robert Bergamini                  Fair Lawn  NJ         439   43      127        26:55.0      8:41/M
      23    Michael Mosher                    Athol  MA               6   43      135        27:14.0      8:47/M
      24    Michael Bottone                   Pawcatuck  CT         406   43      136        27:18.0      8:48/M
      25    Michael Schrempf                  Pawcatuck  CT         469   46      140        27:25.0      8:51/M
      26    John Bence                        Groton  CT            110   43      152        28:07.0      9:04/M
      27    Tim Ryder                         Groton  CT            328   46      160        28:23.0      9:09/M
      28    Lance Swenson                     Warwick  RI           146   40      173        28:52.0      9:19/M
      29    Glenn Couture                     Oakdale  CT           260   48      182        29:18.0      9:27/M
      30    Bob Petersen                      Mystic  CT            431   47      184        29:28.0      9:30/M
      31    Raymond Guarino                   Groton  CT            388   48      187        29:33.0      9:32/M
      32    Edwin Ramos, Jr.                  Pawtucket  RI          37   43      232        31:18.0     10:06/M
      33    Patrick Kearney                   Hamden  CT            534   49      247        31:57.0     10:18/M
      34    Randall Lestinsky                 Pawcatuck  CT         330   44      264        32:47.0     10:35/M
      35    Michael Ofarrell                  Norwich  CT           450   41      278        33:26.0     10:47/M
      36    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT             53   46      291        33:55.0     10:56/M
      37    Michael Buonagurio                Bethel  CT             88   48      367        37:04.0     11:57/M
      38    Peter Riccio                      Cranston  RI           30   41      370        37:10.0     11:59/M
      39    Douglas Bartkowski                Colchester  CT        222   42      399        39:06.0     12:37/M
      40    Kevin McGrady                     North Kingstown  RI    94   42      411        39:40.0     12:48/M
      41    David Ainslie                     North Kingstown  RI   133   43      414        40:26.0     13:03/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Steamer                  East Lyme  CT         492   52      179        29:10.0      9:25/M
       2    Gayle Sirpenski                   Voluntown  CT         375   55      180        29:16.0      9:26/M
       3    Christine Wilson                  Naugatuck  CT           1   58      205        30:14.0      9:45/M
       4    Christina Guarino                 Groton  CT            389   52      216        30:44.0      9:55/M
       5    Linda Nott                        Oakdale  CT           108   51      217        30:44.0      9:55/M
       6    Barbara Fisher                    Pawcatuck  CT         390   50      220        30:46.0      9:55/M
       7    Louise O'Boyle                    Stonington  CT        158   59      221        30:46.0      9:55/M
       8    Maureen Mailhot                   Ledyard  CT           517   51      222        30:47.0      9:56/M
       9    Nancy Olsen                       Clinton  CT           470   59      249        32:08.0     10:22/M
      10    Carol Wainwright                  Mystic  CT            143   59      284        33:37.0     10:51/M
      11    Wendy Hartling                    Gales Ferry  CT       342   51      363        36:47.0     11:52/M
      12    Susan Lovering                    Franklin  NH          268   59      377        37:27.0     12:05/M
      13    Lauren Barrett                    Stafford  CT          461   51      409        39:35.0     12:46/M
      14    Kathy Gauthier                    Groton  CT            212   50      424        42:03.0     13:34/M
      15    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             319   56      432        43:48.0     14:08/M
      16    Julie Smullen                     Preston  CT           125   58      441        45:09.0     14:34/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Cain                  Mystic  CT            440   52        6        19:11.0      6:11/M
       2    T J Dooling                       Pawcatuck  CT         449   53        9        19:24.0      6:15/M
       3    Vince McCurdy                     Waterford  CT         500   54       27        21:41.0      7:00/M
       4    Bill Rondini                      Cobalt  CT            438   50       34        22:13.0      7:10/M
       5    Jim Odonnell                      Groton  CT            529   53       35        22:21.0      7:13/M
       6    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           448   52       42        22:46.0      7:21/M
       7    Mark Gillis                       South Portland  ME     95   54       71        24:27.0      7:53/M
       8    Phil Barlow                       Moodus  CT            162   53      113        26:21.0      8:30/M
       9    Jay McColl                        Pawcatuck  CT         522   53      158        28:17.0      9:07/M
      10    Ray Krause                        Hope Valley  RI       223   53      169        28:45.0      9:16/M
      11    George Tafuto                     Hamden  CT            336   50      176        28:56.0      9:20/M
      12    Mohsin Mehtar                     Meriden  CT           150   56      202        30:12.0      9:45/M
      13    Charles Blewett                   Lincoln Park  NJ       74   56      227        31:04.0     10:01/M
      14    George Barrett                    Suffield  CT          462   55      228        31:09.0     10:03/M
      15    Joe Adams                         Westerly  RI          249   55      229        31:10.0     10:03/M
      16    Claude Lutz                       Uncasville  CT        252   57      251        32:12.0     10:23/M
      17    Richard Gunnell                   Groton  CT            413   59      260        32:41.0     10:33/M
      18    David Mailhot                     Ledyard  CT           518   56      275        33:15.0     10:44/M
      19    Tim Smith                         Norwich  CT           232   52      323        35:10.0     11:21/M
      20    Gary Hohenberger                  Gales Ferry  CT       346   53      404        39:20.0     12:41/M
      21    George Huffman                    Shelton  CT            10   54      408        39:31.0     12:45/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT           309   63      163        28:33.0      9:13/M
       2    Susan Sheckley                    Niantic  CT           294   63      214        30:34.0      9:52/M
       3    Patricia Phillips                 Niantic  CT            42   64      236        31:42.0     10:14/M
       4    Mary Roy                          New Britain  CT       317   61      385        38:16.0     12:21/M
       5    Annette Coulter                   White Plains  NY      151   63      449        47:31.0     15:20/M
       6    Linda Martin                      Branford  CT           63   63      450        47:34.0     15:21/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Olsen                       Clinton  CT           253   60       52        23:17.0      7:31/M
       2    Jim Troeger                       Norwich  CT           113   64      116        26:31.0      8:33/M
       3    Bob Fiore                         Mystic  CT            144   62      117        26:32.0      8:34/M
       4    Barry Sheckley                    Niantic  CT           293   64      161        28:24.0      9:10/M
       5    Peter Demarco                     New London  CT        364   61      376        37:22.0     12:03/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT           365   75      166        28:42.0      9:15/M
       2    Dick Walsh                        Old Lyme  CT          347   70      185        29:29.0      9:31/M
       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           454   72      317        34:50.0     11:14/M
       4    Ted Phillips                      Niantic  CT            43   70      355        36:18.0     11:43/M
       5    Colburn Graves                     Stonington  CT        15   78      431        43:47.0     14:07/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News