Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 5-Mi (Really 4.75)

New London, CT, November 12, 2011

[Age Group Results | Team Results ]

Overall Results

For more race information, see Time is Plentiful.

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Overall Finish List

November 12, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Luke Albertson                    Norwich  CT           497    22   M       1 20-29               25:22.0      5:20/M
       2    Sean Mueller                      Chester  CT           666    19   M       1 13-19               25:46.0      5:25/M
       3    Nick Miller                       Norwich  CT           623    20   M       2 20-29               26:35.0      5:36/M
       4    Aaron Flamino                     Manchester  CT        658    36   M       1 30-39               26:37.0      5:36/M
       5    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT        678    38   M       2 30-39               28:14.0      5:57/M
       6    Anthony Farrell                   Waterford  CT         698    18   M       2 13-19               28:17.0      5:57/M
       7    Robert Buttermore                 Waterford  CT         577    24   M       3 20-29               28:42.0      6:03/M
       8    Casey Neistat                     New London  CT        690    30   M       3 30-39               28:52.0      6:05/M
       9    Bob Lane                          Westerly  RI          697    51   M       1 50-59               30:25.0      6:24/M
      10    Bobby Clark                       Mystic  CT            582    55   M       2 50-59               30:29.0      6:25/M
      11    Tim Smith                         Norwich  CT           642    63   M       1 60-69               30:52.0      6:30/M
      12    Cassy Hunter                      Preston  CT           607    19   F       1 13-19               31:17.0      6:35/M
      13    Jeffrey Rodman                    Preston  CT           691    17   M       3 13-19               31:18.0      6:35/M
      14    Michael Fusaro                    Norwich  CT           598    45   M       1 40-49               31:34.0      6:39/M
      15    Andrew Taylor                     Uncasville  CT        645    23   M       4 20-29               31:41.0      6:40/M
      16    Lori Gatheral                     Waterford  CT         601    49   F       1 40-49               32:00.0      6:44/M
      17    John Delgado                      West Hartford  CT     670    40   M       2 40-49               33:01.0      6:57/M
      18    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT         588    14   M       4 13-19               33:09.0      6:59/M
      19    Michael Kornacki                  New York  NY          612    43   M       3 40-49               33:22.0      7:01/M
      20    David Bessette                    Stonington  CT        662    58   M       3 50-59               33:29.0      7:03/M
      21    Stephen Dinsmore                  East Lyme  CT         589    52   M       4 50-59               33:34.0      7:04/M
      22    Roger David                       Eastford  CT          664    50   M       5 50-59               33:38.0      7:05/M
      23    John Brown                        Oakdale  CT           675    52   M       6 50-59               33:44.0      7:06/M
      24    Brian Lundie                      Gales Ferry  CT       619    57   M       7 50-59               33:48.0      7:07/M
      25    Matthew Thompson                  Groton  CT            650    36   M       4 30-39               34:00.0      7:09/M
      26    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT           681    53   M       8 50-59               34:02.0      7:10/M
      27    Phillip Loiselle                  Colchester  CT        618    32   M       5 30-39               34:03.0      7:10/M
      28    Kyle Mullane                      Groton  CT            624    25   M       5 20-29               34:12.0      7:12/M
      29    Scott Partosan                    Mystic  CT            627    46   M       4 40-49               34:13.0      7:12/M
      30    Christophe Garant                 New London  CT        600    23   M       6 20-29               34:26.0      7:15/M
      31    Jordan Brady                      Oakdale  CT           499    24   M       7 20-29               34:26.0      7:15/M
      32    Manuel Duval                      New London  CT        594    45   M       5 40-49               34:34.0      7:17/M
      33    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           663    52   M       9 50-59               34:40.0      7:18/M
      34    Jason Smith                       Gales Ferry  CT       640    16   M       5 13-19               34:41.0      7:18/M
      35    Russell Diatalevi                 New London  CT        587    22   M       8 20-29               34:45.0      7:19/M
      36    John Sacrey                       Preston  CT           638    60   M       2 60-69               34:54.0      7:21/M
      37    Steve Middel                      Oakdale  CT           622    52   M      10 50-59               35:03.0      7:23/M
      38    Mark Wolfgang                     Groton  CT            671    29   M       9 20-29               35:28.0      7:28/M
      39    Albert Phillips Jr                Groton  CT            668    51   M      11 50-59               35:33.0      7:29/M
      40    Dan Thom                          Oakdale  CT           648    30   M       6 30-39               35:38.0      7:30/M
      41    Cliora Rosa                       New London  CT        695    38   F       1 30-39               35:41.0      7:31/M
      42    Mark Bjerke                       Oakdale  CT           498    36   M       7 30-39               35:42.0      7:31/M
      43    Jim Wolfley                       Waterford  CT         701    44   M       6 40-49               35:55.0      7:34/M
      44    Albert Kirwan                     Clinton  CT           667    48   M       7 40-49               36:07.0      7:36/M
      45    Matthew Roney                     Groton  CT            635    29   M      10 20-29               36:19.0      7:39/M
      46    Mark Vanmameren                   New London  CT        652    23   M      11 20-29               36:40.0      7:43/M
      47    Matt Putz                         New London  CT        631    24   M      12 20-29               37:18.0      7:51/M
      48    John Hammett                      Charlestown  RI       605    68   M       3 60-69               37:39.0      7:56/M
      49    Rosann Diroma                     Groton  CT            590    52   F       1 50-59               37:44.0      7:57/M
      50    Anthony Good Jr                   Preston  CT           680    26   M      13 20-29               37:45.0      7:57/M
      51    Justin Roelofs                    Oakdale  CT           634    28   M      14 20-29               37:53.0      7:59/M
      52    Morgan Tess                       Mystic  CT            647    14   F       2 13-19               38:22.0      8:05/M
      53    David Tess                        Mystic  CT            646    41   M       8 40-49               38:23.0      8:05/M
      54    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         660    44   M       9 40-49               38:25.0      8:05/M
      55    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        657    55   M      12 50-59               38:30.0      8:06/M
      56    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            496    34   M       8 30-39               38:31.0      8:07/M
      57    Spring Cole                       Danielson  CT         659    46   F       2 40-49               38:33.0      8:07/M
      58    Way Hedding                       Niantic  CT           606    62   M       4 60-69               38:45.0      8:09/M
      59    Don Weller                        Niantic  CT           673    58   M      13 50-59               38:55.0      8:12/M
      60    Jennifer Froling                  Groton  CT            597    25   F       1 20-29               39:05.0      8:14/M
      61    Jeanne Potter                     Old Lyme  CT          629    61   F       1 60-69               39:56.0      8:24/M
      62    Rich Rudert                       Westerly  RI          637    73   M       1 70-99               40:09.0      8:27/M
      63    Mike Chen                         Chicago  IL           580    24   M      15 20-29               40:11.0      8:28/M
      64    Jea Hur                           Norwich  CT           608    48   M      10 40-49               40:14.0      8:28/M
      65    Ed Lewis                          Mystic  CT            665    58   M      14 50-59               40:16.0      8:29/M
      66    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT        591    68   M       5 60-69               40:24.0      8:30/M
      67    Clem McGrath                      Colchester  CT        621    72   M       2 70-99               40:44.0      8:35/M
      68    Jennifer Thom                     Oakdale  CT           649    29   F       2 20-29               40:49.0      8:36/M
      69    Bob Fiore                         Mystic  CT            595    62   M       6 60-69               40:52.0      8:36/M
      70    George Gillespie                  Coventry  CT          602    69   M       7 60-69               41:01.0      8:38/M
      71    Richard MacDonald                 Niantic  CT           620    70   M       3 70-99               41:25.0      8:43/M
      72    Alvin Lewis                       New London  CT        614    60   M       8 60-69               41:35.0      8:45/M
      73    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         687    54   M      15 50-59               41:50.0      8:48/M
      74    Gayle Smith                       Groton  CT            639    52   M      16 50-59               41:54.0      8:49/M
      75    Edmond Cheung                     Norwich  CT           581    25   M      16 20-29               42:00.0      8:51/M
      76    Owen Neistat                      New London  CT        689    13   M       6 13-19               42:04.0      8:51/M
      77    Anne Chekal                       Niantic  CT           686    34   F       2 30-39               42:32.0      8:57/M
      78    Brian Chekal                      Niantic  CT           685    36   M       9 30-39               42:35.0      8:58/M
      79    Erin Depot                        Gales Ferry  CT       684    29   F       3 20-29               42:37.0      8:58/M
      80    Brian Whitney                     Groton  CT            655    23   M      17 20-29               43:19.0      9:07/M
      81    John Bence                        Groton  CT            683    43   M      11 40-49               43:20.0      9:07/M
      82    Joseph Adams                      Westerly  RI          672    55   M      17 50-59               43:28.0      9:09/M
      83    Alonzo Combs                      Norwich  CT           679    40   M      12 40-49               43:52.0      9:14/M
      84    Ed Duffy                          Groton  CT            593    46   M      13 40-49               43:54.0      9:15/M
      85    David Prisco                      New London  CT        630    24   M      18 20-29               44:04.0      9:17/M
      86    Ronald Gale                       Norwich  CT           599    76   M       4 70-99               44:18.0      9:20/M
      87    Tarulli Rocco                     Mystic  CT            633    54   M      18 50-59               44:18.0      9:20/M
      88    Kendra Gunnell                    Groton  CT            603    24   F       4 20-29               44:30.0      9:22/M
      89    Adam Sprecace                     New London  CT        644    41   M      14 40-49               44:33.0      9:23/M
      90    William Vidal III                 Ledyard  CT           654    35   M      10 30-39               44:56.0      9:28/M
      91    Patricia Reilly                   South Weymouth  MA    632    45   F       3 40-49               45:23.0      9:33/M
      92    Kim Wamback                       Worcester  MA         688    36   F       3 30-39               45:23.0      9:33/M
      93    Gina Urbani                       Quincy  MA            651    30   F       4 30-39               45:26.0      9:34/M
      94    Kevin Shaughnessy                 Boston  MA            682    39   M      11 30-39               45:28.0      9:34/M
      95    Huan Lin                          New London  CT        615    25   M      19 20-29               45:33.0      9:35/M
      96    Amanda Chen                       New London  CT        579    22   F       5 20-29               45:39.0      9:37/M
      97    Peter Colonis                     Waterford  CT         583    70   M       5 70-99               45:52.0      9:39/M
      98    Ray Krause                        Hope Valley  RI       613    53   M      19 50-59               47:12.0      9:56/M
      99    Patricia Phillips                 Niantic  CT           694    64   F       2 60-69               47:50.0     10:04/M
     100    Amy Drouillard                    Groton  CT            592    31   F       5 30-39               48:02.0     10:07/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Beth Piette                       Mystic  CT            693    48   F       4 40-49               48:04.0     10:07/M
     102    Bruce Grisafe                     Salem  CT             700    58   M      20 50-59               49:40.0     10:27/M
     103    Frances Baldwin                   Mystic  CT            696    55   F       2 50-59               49:56.0     10:31/M
     104    James Campbell                    Waterford  CT         578    50   M      21 50-59               50:02.0     10:32/M
     105    Joe Pangelinan                    Ledyard  CT           626    46   M      15 40-49               50:16.0     10:35/M
     106    Christine Haase                   Gales Ferry  CT       674    33   F       6 30-39               50:18.0     10:35/M
     107    Jim Smith                         Gales Ferry  CT       641    54   M      22 50-59               50:29.0     10:38/M
     108    Robert Lohmann                    North Stonington  C   617    67   M       9 60-69               51:44.0     10:53/M
     109    Anita Kaiser                      Groton  CT            611    50   F       3 50-59               54:17.0     11:26/M
     110    Gerry Taylor                      Groton  CT            692    54   M      23 50-59               54:31.0     11:29/M
     111    Bernie Murray                     Waterford  CT         661    76   M       6 70-99               55:42.0     11:44/M
     112    April Phillips                    Groton  CT            669    40   F       5 40-49               57:51.0     12:11/M
     113    Peter Demarco                     New London  CT        586    61   M      10 60-69             1:01:06.0     12:52/M
     114    Salvinu Vella                     Gales Ferry  CT       653    67   M      11 60-69             1:01:06.0     12:52/M
     115    Ed Root                           Old Saybrook  CT      636    65   M      12 60-69             1:02:25.0     13:08/M
     116    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             699    56   F       4 50-59             1:05:32.0     13:48/M
     117    Melissa Wooten                    Griswold  CT          676    31   F       7 30-39             1:15:09.0     15:49/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News