Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash

Old Saybrook, CT, May 28, 2011

[Overall Results ]

Age Group Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Age Group Results

May 28, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Piazza                      New Haven  CT         213   26       23        23:19.0      5:50/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     363   26        1        20:20.0      5:05/M
Top

Female 1 to 12

Record: Ashley Garcia - Year: 2010 - Time: 32:30.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      291   12      188        31:01.0      7:45/M
       2    Raissi Bysiewicz                  Branford  CT          359   12      258        34:16.0      8:34/M
       3    Isabel Bysiewicz                  Branford  CT          439   12      302        35:59.0      9:00/M
       4    Sophia Pellini                    Westbrook  CT         206   11      391        43:35.0     10:54/M
       5    ? Maiwenn                         Old Saybrook  CT      475   12      416        50:15.0     12:34/M
Top

Male 1-12

Record: David Stephenson - Year: 2010 - Time: 29:38.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       390   12       89        27:21.0      6:50/M
       2    David Stephensen                  Unionville  CT        436   11      134        28:51.0      7:13/M
       3    Spencer Tess                      Mystic  CT            259   11      165        30:27.0      7:37/M
       4    Max Klin                          Essex  CT             478   11      179        30:46.0      7:42/M
       5    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT       43   12      190        31:08.0      7:47/M
       6    Xavier Edwards                    Leylard  CT           416   12      223        32:46.0      8:12/M
       7    Timothy Stephenson                Unionville  CT        437   08      231        33:10.0      8:18/M
       8    Riley Delaney                     Old Saybrook  CT      454   11      241        33:44.0      8:26/M
       9    Nathan Peck                       Terryville  CT        202   11      250        34:02.0      8:31/M
      10    Blake Bragaw                      Niantic  CT           305   10      268        34:35.0      8:39/M
      11    Michael Campanelli                Madison  CT            34   11      281        35:01.0      8:45/M
      12    Ben Molesky                       Old Saybrook  CT      867   12      301        35:58.0      9:00/M
      13    Pol-Gabriel Gauvrit               Old Saybrook  CT      100   10      334        38:03.0      9:31/M
      14    Joe Leach                         East Haddam  CT       479   10      355        39:48.0      9:57/M
      15    Christian Montoya                 Waterford  CT         316    8      367        40:40.0     10:10/M
      16    Jack Molesky                      Old Saybrook  CT      868   10      386        42:47.0     10:42/M
      17    Jake Leach                        East Haddam  CT       480   12      393        43:41.0     10:55/M
      18    Logan Burch                       Moscow  PA             30    7      419        56:03.0     14:01/M
Top

Female 13 to 19

Record: Kimberly Shepherd - Year: 2010 - Time: 29:43.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Charron                   Baltic  CT             44   15      173        30:39.0      7:40/M
       2    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       73   13      200        31:44.0      7:56/M
       3    Alyssa Arre                       Northford  CT         452   18      218        32:31.0      8:08/M
       4    Katie Massey                      Bethany  CT           449   13      260        34:17.0      8:34/M
       5    Danielle Chrillo                  Groton  CT            438   14      263        34:21.0      8:35/M
       6    Ashley Garcia                     Deep River  CT        311   13      265        34:26.0      8:37/M
       7    Morgan Tess                       Mystic  CT            258   14      294        35:40.0      8:55/M
Top

Male 13-19

Record: Dustin Plourde - Year: 2010 - Time: 24:29.6

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Bovehard                      Old Saybrook  CT      391   17       15        22:27.0      5:37/M
       2    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      422   16       48        25:16.0      6:19/M
       3    Tanguay Gauvrit                   Old Saybrook  CT      102   16       77        26:44.0      6:41/M
       4    James Kolb                        Old Lyme  CT          148   13      112        28:08.0      7:02/M
       5    Ethan Andstrom                    Plainfield  CT        340   18      117        28:18.0      7:05/M
       6    Tyler Coleman                     Bozrah  CT            384   19      167        30:34.0      7:39/M
       7    Billy Bragaw                      Niantic  CT           303   13      180        30:46.0      7:42/M
       8    David Kruger                      Framingham  MA        153   18      183        30:55.0      7:44/M
       9    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT       70   16      228        33:04.0      8:16/M
      10    Griffin Bovich                    Clinton  CT            22   15      266        34:27.0      8:37/M
      11    Ben Burdick                       Westerly  RI           31   17      292        35:38.0      8:55/M
      12    Kevin Shepherd                    Essex  CT             368   14      317        36:56.0      9:14/M
      13    Michael Irons                     Groton  CT            129   16      381        42:13.0     10:33/M
Top

Female 20 to 29

Record: Brittany Heninger - Year: 2010 - Time: 23:48.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Britttany Heninger                Bristol  CT           375   22       27        23:41.0      5:55/M
       2    Christina Roberto                 New Haven  CT         223   29       28        23:45.0      5:56/M
       3    Bess Ritter                       Hartford  CT          221   23       50        25:19.0      6:20/M
       4    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         414   29       65        26:10.0      6:33/M
       5    Julia Morgillo                    New Haven  CT         381   25       83        27:00.0      6:45/M
       6    Sigsi Power                       East Lyme  CT         402   21      125        28:31.0      7:08/M
       7    Nell Baird                        New York  NY          409   28      148        29:30.0      7:23/M
       8    Jillian Murphy                    Old Saybrook  CT      447   26      166        30:31.0      7:38/M
       9    Krista Borkowski                  Old Lyme  CT           21   26      182        30:54.0      7:44/M
      10    Kristen Greenbaum                 Groton  CT            399   25      244        33:52.0      8:28/M
      11    Kayla Giacin                      Plymouth  CT          104   24      256        34:12.0      8:33/M
      12    Tamara Montgomery                 Colchester  CT        477   22      296        35:42.0      8:56/M
      13    Kristin Meuselbach                Old Saybrook  CT      186   25      300        35:57.0      8:59/M
      14    Kellyanne Walsh                   Clinton  CT           289   23      306        36:25.0      9:06/M
      15    Amber Gil                         Old Saybrook  CT      105   27      332        37:58.0      9:30/M
      16    Marnie Casko                      West Hartford  CT      40   24      349        39:26.0      9:52/M
      17    Allison Karol                     New London  CT        136   28      353        39:47.0      9:57/M
      18    Kristen Hunter                    Old Lyme  CT          125   29      361        40:17.0     10:04/M
      19    Kristina Cretella                 North Haven  CT       288   23      377        41:49.0     10:27/M
      20    Kendra Norup                      North Haven  CT       195   22      384        42:14.0     10:34/M
      21    Katie Denapoli                    Old Saybrook  CT      366   27      387        42:48.0     10:42/M
      22    Rachel Steed                      Niantic  CT           338   26      390        43:28.0     10:52/M
      23    Katheryne Rochette                Old Saybrook  CT      299   27      399        44:14.0     11:04/M
      24    Sarah McInnis                     West Hartford  CT     182   24      401        44:21.0     11:05/M
Top

Male 20-29

Record: Chris McCormack - Year: 2010 - Time: 20:43.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        217   26        2        20:32.0      5:08/M
       2    Garrett Ash                       Manchester  CT         12   27        3        20:36.0      5:09/M
       3    Jesse Erfron                      Guilford  CT          313   28        4        20:41.0      5:10/M
       4    Justin Arnold                     New Haven  CT          11   24        5        20:47.0      5:12/M
       5    Peter McBride                     New Haven  CT         175   25        6        20:52.0      5:13/M
       6    Tom Holowaka                      New Haven  CT         122   25        7        20:56.0      5:14/M
       7    Chris Stonier                     Branford  CT          481   22       12        21:43.0      5:26/M
       8    Chris McCormack                   Manchester  CT        343   28       13        21:55.0      5:29/M
       9    Kevin Cox                         Stratford  CT         357   27       16        22:30.0      5:38/M
      10    Eugene Douglass                   New Haven  CT          80   25       18        22:41.0      5:40/M
      11    Steve Swirsky                     Guilford  CT          314   25       20        23:05.0      5:46/M
      12    Jonathan Ingalls                  Clinton  CT           297   28       25        23:32.0      5:53/M
      13    Robert Buttermore                 Waterford  CT          33   23       30        23:54.0      5:59/M
      14    Nathan Kucera                     New Haven  CT         155   29       40        24:39.0      6:10/M
      15    Christopher Collins               Norwich  CT            54   25       51        25:24.0      6:21/M
      16    Brian Hahn                        Old Lyme  CT          114   26       69        26:20.0      6:35/M
      17    Zach Hurd                         Waterford  CT         127   21      105        27:58.0      7:00/M
      18    Scott Hahn                        Old Saybrook  CT      294   21      115        28:15.0      7:04/M
      19    Jerry Tavella                     Fairfield  CT         419   28      221        32:42.0      8:11/M
      20    Brett Bragaw                      Niantic  CT           304   21      277        34:55.0      8:44/M
      21    Michael Tweedie                   Westbrook  CT         265   20      286        35:25.0      8:51/M
Top

Female 30 to 39

Record: Katrina Gustafson - Year: 2010 - Time: 26:03.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kimberly Battipaglia              New Haven  CT         432   39       59        25:45.0      6:26/M
       2    Anne Campbell                     Niantic  CT            36   38       60        25:49.0      6:27/M
       3    Samson Leah                       New Haven  CT         159   32       74        26:38.0      6:40/M
       4    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   374   35       95        27:38.0      6:55/M
       5    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      149   36      128        28:37.0      7:09/M
       6    Suvi Orr                          Old Saybrook  CT      201   33      146        29:18.0      7:20/M
       7    Joelle Constantino                Milford  CT           386   31      155        29:43.0      7:26/M
       8    Allison Green                     North Haven  CT       395   30      176        30:42.0      7:41/M
       9    Tracy L. Vroeginday               Plantsville  CT       269   38      199        31:43.0      7:56/M
      10    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          406   39      201        31:45.0      7:56/M
      11    Anne Chekal                       Niantic  CT            47   34      206        31:55.0      7:59/M
      12    Amy Teper                         Jewett City  CT       255   35      207        31:55.0      7:59/M
      13    Melissa Soucy                     Norwich  CT           246   30      209        32:06.0      8:02/M
      14    Jill Chmielewski                  Milford  CT            49   35      210        32:07.0      8:02/M
      15    Laura Tavella                     Fairfield  CT         418   32      220        32:41.0      8:10/M
      16    Spring Hollis                     Guilford  CT          121   38      235        33:30.0      8:23/M
      17    Hilda Heck                        Old Lyme  CT          116   32      247        33:56.0      8:29/M
      18    Lauren Ametrano                   Guilford  CT            6   36      249        34:00.0      8:30/M
      19    Dawn Jenci                        Milford  CT           130   31      253        34:10.0      8:33/M
      20    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      185   34      273        34:48.0      8:42/M
      21    Alina Switas                      Guilford  CT          455   35      276        34:52.0      8:43/M
      22    Heather Hine                      Sterling  CT          117   30      278        34:56.0      8:44/M
      23    Lisa Tess                         Mystic  CT            257   39      297        35:43.0      8:56/M
      24    Bonnie Bessoni                    Old Saybrook  CT      444   33      315        36:47.0      9:12/M
      25    Na Fortuna                        Middletown  CT        351   30      319        36:57.0      9:14/M
      26    Jennifer MacAluso                 Killingworth  CT      169   35      322        37:13.0      9:18/M
      27    Carlye Kohs                       Higganum  CT          147   37      345        39:13.0      9:48/M
      28    Jen McFadden                      Old Lyme  CT          178   37      347        39:17.0      9:49/M
      29    Drew Casko                        Edgewater  NJ          39   31      348        39:21.0      9:50/M
      30    Stephanie Croughwell              Jewett City  CT        60   36      350        39:27.0      9:52/M
      31    Jennifer Eburg                    Middletown  CT         86   30      359        40:12.0     10:03/M
      32    Michele Greenhouse                Clinton  CT           109   37      365        40:35.0     10:09/M
      33    Andrea Dunn                       Clinton  CT            83   31      372        40:58.0     10:15/M
      34    Kelly Burns                       East Haddam  CT        32   39      375        41:42.0     10:26/M
      35    Deborah Burch                     New Milford  CT        29   37      379        42:00.0     10:30/M
      36    April M Phillips                  Groton  CT            209   39      389        43:07.0     10:47/M
      37    Lori Schumann                     Crestview  FL         372   30      392        43:38.0     10:55/M
      38    Christine Olbrys                  Middletown  CT        197   32      395        43:49.0     10:57/M
      39    Sarah Gannon                      Chester  CT           334   30      396        43:51.0     10:58/M
      40    Laurie Brandl                     Middletown  CT         25   31      397        43:51.0     10:58/M
      41    Zoe Pike                          Old Lyme  CT          215   35      403        44:22.0     11:06/M
      42    Erica Syzdek                      Clinton  CT           254   31      406        45:36.0     11:24/M
      43    Jennifer Knowlton                 Branford  CT          144   32      414        49:49.0     12:27/M
      44    Marissa Cisz                      Bristol  CT            51   30      415        49:52.0     12:28/M
      45    Gail Marcello                     Old Saybrook  CT      173   38      423        59:31.0     14:53/M
Top

Male 30 to 39

Record: Marc Robaczyoski - Year: 2010 - Time: 20:12.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Shea                          New Haven  CT         355   37       10        21:30.0      5:23/M
       2    Joost Keizer                      New Haven  CT         139   32       14        22:18.0      5:35/M
       3    Matt Santillo                     New Haven  CT         233   36       22        23:09.0      5:47/M
       4    Shawn Keenan                      Wallingford  CT       138   33       24        23:29.0      5:52/M
       5    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             7   38       26        23:34.0      5:54/M
       6    Mattias Gustavason                New Haven  CT         349   33       35        24:22.0      6:06/M
       7    Andrew Yim                        New Haven  CT         354   39       36        24:27.0      6:07/M
       8    Brian Williams                    Cheshire  CT          325   32       39        24:38.0      6:10/M
       9    Mario Longo                       Cheshire  CT          420   39       54        25:29.0      6:22/M
      10    Shaun Savoie                      Essex  CT             474   30       81        26:55.0      6:44/M
      11    Josh Harwell                      Mystic  CT            467   37       87        27:15.0      6:49/M
      12    David Laughran                    Wethersfield  CT      456   33       97        27:44.0      6:56/M
      13    Stephen Edwards                   Leylard  CT           415   34      102        27:56.0      6:59/M
      14    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       26   37      108        28:01.0      7:00/M
      15    Kieth Jenci                       Milford  CT           131   34      111        28:07.0      7:02/M
      16    David Lincoln                     Groton  CT            398   31      157        29:51.0      7:28/M
      17    Zachary Krom                      East Haven  CT        446   31      160        30:04.0      7:31/M
      18    Jon Peterson                      Norwich  CT           208   35      172        30:38.0      7:40/M
      19    Robert Wiklinson                  Niantic  CT           278   33      175        30:41.0      7:40/M
      20    Shawn Stebbins                    Niantic  CT           247   31      192        31:15.0      7:49/M
      21    Jeremy Brewer                     North Branford  CT    370   35      197        31:34.0      7:54/M
      22    Mike Conlin                       New Haven  CT         396   32      198        31:36.0      7:54/M
      23    Devin Kelly                       Clinton  CT           140   37      204        31:52.0      7:58/M
      24    Ivan Alexander                    Bronx  NY               3   39      243        33:50.0      8:28/M
      25    Michael Gilson                    Old Saybrook  CT      426   34      261        34:18.0      8:35/M
      26    Erich Schumann                    Crestview  FL         371   30      270        34:42.0      8:41/M
      27    David White                       Old Lyme  CT          276   37      280        34:59.0      8:45/M
      28    Joseph McGlinchey                 Cumberland  RI        179   39      285        35:19.0      8:50/M
      29    Gary Blier                        Niantic  CT            20   39      316        36:52.0      9:13/M
      30    Sean Malaguti                     Enfield  NH           323   35      329        37:42.0      9:26/M
      31    Morgan Baird                      Villanova  PA          14   39      341        38:53.0      9:43/M
      32    Joel Eburg                        Middletown  CT         87   37      358        40:12.0     10:03/M
      33    Jose Camacho                      New Haven  CT         407   39      368        40:41.0     10:10/M
      34    Kevin Evans                       South Windsor  CT      88   33      380        42:12.0     10:33/M
      35    Adam Delmolino                    Arlington  MA          76   36      388        42:59.0     10:45/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Terwilliger - Year: 2010 - Time: 24:03.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Terwilliger               Guilford  CT          392   43       33        24:03.0      6:01/M
       2    Martha Merz                       Mystic  CT            184   48       53        25:28.0      6:22/M
       3    Tara Maguire                      Brookfield  CT        171   42       66        26:11.0      6:33/M
       4    Jeanne Lucey                      Old Lyme  CT          166   47       72        26:31.0      6:38/M
       5    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           235   45       88        27:19.0      6:50/M
       6    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          280   41       91        27:29.0      6:52/M
       7    Annette Barbay                    Uncasville  CT         16   40      101        27:55.0      6:59/M
       8    Lani Ralston                      Granby  CT            220   40      129        28:38.0      7:10/M
       9    Allison Hiten                     Cheshire  CT          118   48      141        29:05.0      7:16/M
      10    Vicky Kosakowski                  East Lyme  CT         151   47      144        29:09.0      7:17/M
      11    Diane Ballek                      East Haddam  CT        15   49      147        29:23.0      7:21/M
      12    Alison Gallerani                  Uncasville  CT        469   40      151        29:38.0      7:25/M
      13    Grace Jensen                      Hadlyme  CT           132   48      152        29:40.0      7:25/M
      14    Sherry Duff                       Stratford  CT         341   43      154        29:41.0      7:25/M
      15    Yvonne Rubin                                            320   44      161        30:07.0      7:32/M
      16    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     156   49      177        30:43.0      7:41/M
      17    Susan Jones                       Gales Ferry  CT       134   44      181        30:53.0      7:43/M
      18    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        266   43      185        30:58.0      7:45/M
      19    Lori Looney                       Uncasville  CT        164   42      187        31:00.0      7:45/M
      20    Margee Charron                    Baltic  CT             46   45      191        31:13.0      7:48/M
      21    Christine Asaro                   Trumbull  CT          292   42      193        31:18.0      7:50/M
      22    Karen Mulqueen                    Guilford  CT          387   47      213        32:18.0      8:05/M
      23    Jennifer Glass                    Branford  CT          358   45      225        32:49.0      8:12/M
      24    Kath Brown                        White Plains  NY      465   42      239        33:40.0      8:25/M
      25    Andrea Birmingham                 Rocky Hill  CT        429   46      259        34:16.0      8:34/M
      26    Denise Descheneaux                Groton  CT            328   42      264        34:24.0      8:36/M
      27    Lisa Bragaw                       Niantic  CT           301   41      272        34:46.0      8:42/M
      28    Sharon Fisher                     Norwich  CT           434   42      275        34:52.0      8:43/M
      29    Eileen Osullivan                  Milford  CT           376   42      293        35:39.0      8:55/M
      30    Kathy Bruciati                    Gales Ferry  CT        28   49      295        35:41.0      8:55/M
      31    Allison Resnick                   Madison  CT           306   43      304        36:12.0      9:03/M
      32    Desiree Conover                   Norwich  CT            57   41      308        36:30.0      9:08/M
      33    Andrea Wertheim                   Torrington  CT        275   47      311        36:36.0      9:09/M
      34    Holly Hubbard                     Middletown  CT        123   49      313        36:45.0      9:11/M
      35    Margaret MacHado                  Deep River  CT        170   46      320        37:01.0      9:15/M
      36    Linda Jaynes                      Niantic  CT           308   48      321        37:09.0      9:17/M
      37    Paula Drake                       Higganum  CT           82   41      323        37:17.0      9:19/M
      38    Val Williams                      Haddam  CT            476   41      324        37:17.0      9:19/M
      39    Laura Zarrow                      Killingworth  CT      282   45      328        37:37.0      9:24/M
      40    Sheila Delaney                    Old Saybrook  CT       75   48      340        38:46.0      9:42/M
      41    Alieta Lynch                      Branford  CT          168   47      342        39:02.0      9:46/M
      42    Sherry Kingsley                   Branford  CT          365   48      343        39:05.0      9:46/M
      43    Cary Cassidy                      Higganum  CT           42   42      344        39:13.0      9:48/M
      44    Roberta Sarvese                   Guilford  CT          326   45      346        39:14.0      9:49/M
      45    Brenda Berky                      Madison  CT            18   45      351        39:41.0      9:55/M
      46    Ellen Somby                       Old Saybrook  CT      473   46      352        39:43.0      9:56/M
      47    Solen Gauvrit                     Old Saybrook  CT      101   40      360        40:16.0     10:04/M
      48    Theresa Pellini                   Westbrook  CT         207   43      363        40:26.0     10:07/M
      49    Michelle Wynne                    Hebron  CT            281   47      364        40:34.0     10:09/M
      50    Annette Montoya                   Waterford  CT         315   46      366        40:36.0     10:09/M
      51    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         222   40      369        40:42.0     10:11/M
      52    Ashley Orefice                    Niantic  CT           200   40      370        40:46.0     10:12/M
      53    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT       55   46      371        40:52.0     10:13/M
      54    Valerie Fenn                      Glastonbury  CT       413   42      373        41:03.0     10:16/M
      55    Sharon Garcia                     New Haven  CT          99   44      376        41:46.0     10:27/M
      56    Barbara Miller                    Clinton  CT           187   48      378        41:53.0     10:28/M
      57    Kristine Massey                   Branford  CT          174   42      385        42:26.0     10:37/M
      58    Kristen Roberts                   Old Saybrook  CT      453   43      398        43:52.0     10:58/M
      59    Lorine Raccio                     Killingworth  CT      312   47      402        44:22.0     11:06/M
      60    Anna Molesky                      Old Saybrook  CT      367   42      412        48:54.0     12:14/M
      61    Candice Sette                     Guilford  CT          240   42      418        54:23.0     13:36/M
      62    Lucy Walter                       Niantic  CT           272   49      421        57:02.0     14:16/M
      63    Patti Adams                       Waterford  CT           1   49      422        57:03.0     14:16/M
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm - Year: 2010 - Time: 21:01.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Chisolm                     Farmington  CT         48   49        8        21:07.0      5:17/M
       2    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            273   42        9        21:16.0      5:19/M
       3    Oscar Barretto                    New Haven  CT         431   47       11        21:35.0      5:24/M
       4    Bob Davenport                     Litchfield  CT        408   43       21        23:08.0      5:47/M
       5    John Minervino                    Higganum  CT          189   47       29        23:53.0      5:58/M
       6    Todd Juenger                      Irvington  NY         135   43       31        23:55.0      5:59/M
       7    Peter Lesser                      Milford  CT           160   47       34        24:14.0      6:04/M
       8    Charlie Iselin                    Chester  CT           378   48       37        24:31.0      6:08/M
       9    Dave Hayes                        Essex  CT             330   46       41        24:45.0      6:11/M
      10    Todd Fisher                       Norwich  CT           433   42       43        24:53.0      6:13/M
      11    Bryan Feitel                      Haddam  CT            382   43       52        25:27.0      6:22/M
      12    Darin Cannon                      Middletown  CT         37   41       57        25:35.0      6:24/M
      13    Eric Waters                       East Haddam  CT       274   46       62        25:53.0      6:28/M
      14    Michael Fusaro                    Norwich  CT            94   45       63        26:01.0      6:30/M
      15    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT       93   48       64        26:05.0      6:31/M
      16    Steve Turner                      Mystic  CT            468   46       73        26:33.0      6:38/M
      17    Mike Moretti                      Guilford  CT          321   45       75        26:39.0      6:40/M
      18    Rick Leupold                      Newington  CT         161   47       84        27:02.0      6:46/M
      19    Tracy Montoya                     Waterford  CT         191   46       93        27:31.0      6:53/M
      20    Frank Jozefick                    Milford  CT           360   45       94        27:35.0      6:54/M
      21    Joshua Kruger                     Framingham  MA        154   49       99        27:48.0      6:57/M
      22    Shaun Odea                        Niantic  CT           464   41      103        27:57.0      6:59/M
      23    David Tess                        Mystic  CT            256   40      109        28:05.0      7:01/M
      24    Anthony McCauley                  Durham  CT            443   40      110        28:05.0      7:01/M
      25    Kurt Berky                        Madison  CT            19   48      123        28:26.0      7:07/M
      26    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         373   47      132        28:48.0      7:12/M
      27    John Walter                       Niantic  CT           271   45      135        28:52.0      7:13/M
      28    Brent Stratton                    Middletown  CT        250   46      136        28:54.0      7:14/M
      29    John Schaeffer                    Oakdale  CT           234   44      137        28:55.0      7:14/M
      30    John Morin                        Old Saybrook  CT      348   43      138        28:56.0      7:14/M
      31    Joe Trask                         North Franklin  CT    264   49      142        29:07.0      7:17/M
      32    Manuel Duval                      New London  CT         85   44      145        29:14.0      7:19/M
      33    John Strecker                     Waterford  CT         251   48      150        29:31.0      7:23/M
      34    The Snail                         Guilford  CT          393   47      156        29:47.0      7:27/M
      35    Chris Ruck                        Fairfax  VA           405   41      158        29:53.0      7:28/M
      36    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      327   45      163        30:25.0      7:36/M
      37    David Croughwell                  Jewett City  CT        59   41      164        30:26.0      7:37/M
      38    Mark Prendengast                  Ivoryton  CT          379   45      169        30:36.0      7:39/M
      39    Jose Perez                        Branford  CT          410   40      171        30:38.0      7:40/M
      40    Ray Miller                        New Haven  CT         188   45      174        30:40.0      7:40/M
      41    David Lucey                       Old Lyme  CT          165   46      186        30:59.0      7:45/M
      42    Mark Drake                        Higganum  CT           81   41      194        31:25.0      7:51/M
      43    Tony Buglione                     Niantic  CT           440   47      195        31:28.0      7:52/M
      44    Jim Smith                         Clinton  NY           243   49      208        31:57.0      7:59/M
      45    Michael Schlesselman              Niantic  CT           236   47      212        32:14.0      8:04/M
      46    Christian Nelson                  West Hartford  CT     194   43      215        32:23.0      8:06/M
      47    Steven Munzner                    North Haven  CT       192   45      230        33:08.0      8:17/M
      48    Greg Stephenson                   Unionville  CT        435   47      233        33:26.0      8:22/M
      49    Rich Carlson                      Guilford  CT           38   46      238        33:35.0      8:24/M
      50    Michael Pellini                   Westbrook  CT         205   49      242        33:48.0      8:27/M
      51    Jim Charron                       Baltic  CT             45   45      246        33:55.0      8:29/M
      52    Joseph Ametrano                   Guilford  CT            5   42      257        34:13.0      8:33/M
      53    Joe Bragaw                        Niantic  CT           302   43      282        35:06.0      8:47/M
      54    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       68   48      283        35:07.0      8:47/M
      55    Michael Gerwien                   Milford  CT           377   44      287        35:29.0      8:52/M
      56    Tom Pachler                       Farmington  CT        445   45      307        36:29.0      9:07/M
      57    Brian Wilkens                     Chester  CT           337   41      309        36:31.0      9:08/M
      58    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT          143   47      325        37:24.0      9:21/M
      59    John Merchant                     Brooklyn  NY          183   40      339        38:40.0      9:40/M
Top

Female 50 to 59

Record: Leah Vogel - Year: 2010 - Time: 26:25.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Vogel                        Woodbridge  CT        268   53       78        26:51.0      6:43/M
       2    Sue Hurd                          Waterford  CT         126   50      104        27:57.0      6:59/M
       3    Kathy Lundin                      Granby  CT            427   52      106        27:58.0      7:00/M
       4    Judy Jendrucek                    Essex  CT             417   50      139        29:01.0      7:15/M
       5    Janis Grant                       Milford  CT           107   55      140        29:02.0      7:16/M
       6    Kathy Schultz                     Simsbury  CT          237   52      196        31:30.0      7:53/M
       7    Karen Febbraio                    Guilford  CT           91   58      211        32:10.0      8:03/M
       8    Christine Piclo                   Old Saybrook  CT      214   56      214        32:21.0      8:05/M
       9    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        459   51      216        32:26.0      8:07/M
      10    Elizabeth Pellici                 Madison  CT           203   50      229        33:06.0      8:17/M
      11    Dea Collins                       East Hartford  CT     364   56      232        33:19.0      8:20/M
      12    Tamara Mitton                     Oakdale  CT           461   51      248        33:57.0      8:29/M
      13    Sandy Collins                     Wauregan  CT          309   55      251        34:05.0      8:31/M
      14    Kathy Rowe                        Old Lyme  CT          226   52      252        34:08.0      8:32/M
      15    Carol Frazier                     Old Lyme  CT          457   50      274        34:49.0      8:42/M
      16    Valerie Campanelli                Madison  CT            35   53      289        35:30.0      8:53/M
      17    Tracy Alexander                   Old Saybrook  CT        4   50      312        36:43.0      9:11/M
      18    Denise Sylvester                  Brockton  MA          460   57      326        37:31.0      9:23/M
      19    Geri McSherry                     Northford  CT         451   50      327        37:35.0      9:24/M
      20    Elizabeth Lionetti                Derby  CT             163   51      330        37:43.0      9:26/M
      21    Beth Shluger                      Glastonbury  CT       470   55      357        40:01.0     10:00/M
      22    Donna Rochette                    Old Saybrook  CT      298   55      362        40:22.0     10:06/M
      23    Belinda Fowler                    Clinton  CT           317   58      394        43:47.0     10:57/M
      24    Laura Malis                       Guilford  CT          172   59      400        44:18.0     11:05/M
      25    Nikki Quist                       Killingworth  CT      290   59      405        45:19.0     11:20/M
      26    Christine Sacrey                  Preston  CT           229   57      407        46:00.0     11:30/M
      27    Leslie Flott                      Old Saybrook  CT      296   54      408        46:49.0     11:42/M
Top

Male 50 to 59

Record: George Buchanan - Year: 2010 - Time: 23:16.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Buchanan                   Shelton  CT           344   53       17        22:38.0      5:40/M
       2    John Tolbert                      Branford  CT          261   51       19        23:01.0      5:45/M
       3    Tj Dooling                        Pawcatuck  CT          79   52       32        24:03.0      6:01/M
       4    Frank Tiroletto                   Orange  CT            347   51       38        24:36.0      6:09/M
       5    John Shepherd                     Essex  CT             242   55       42        24:51.0      6:13/M
       6    Ray Wise                          Hartford  CT          279   56       44        25:03.0      6:16/M
       7    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       150   52       45        25:04.0      6:16/M
       8    Dennis Barrone                    West Hartford  CT      17   58       46        25:10.0      6:18/M
       9    Kevin Markowski                   Middletown  CT        310   53       47        25:14.0      6:19/M
      10    Paul Moyse                        Monroe  CT            345   57       55        25:32.0      6:23/M
      11    John Trahan                       Mystic  CT            263   55       56        25:33.0      6:23/M
      12    John Hadcock                      Dedham  MA            113   52       58        25:38.0      6:25/M
      13    Richard Olmsted                   New Haven  CT         198   56       67        26:12.0      6:33/M
      14    Bill Thramann                     Avon  CT              260   50       68        26:13.0      6:33/M
      15    Emad Herizadeh                    Orange  CT            350   58       70        26:25.0      6:36/M
      16    Walter Smolenski                  Colchester  CT        356   55       79        26:52.0      6:43/M
      17    Richard Rice                      Uncasville  CT        400   51       80        26:53.0      6:43/M
      18    Paul Dominy                       East Haddam  CT       389   50       86        27:12.0      6:48/M
      19    Aidan Power                       East Lyme  CT         401   50       98        27:45.0      6:56/M
      20    Dave Lathrop                      Norwich  CT           158   57      107        27:59.0      7:00/M
      21    Paul Nisur                        Shelton  CT           362   51      113        28:12.0      7:03/M
      22    Robert Tosiello                   Madison  CT           262   54      114        28:14.0      7:04/M
      23    John Steele                       East Haven  CT        353   53      119        28:18.0      7:05/M
      24    Jeffery Rowe                      Old Lyme  CT          225   54      120        28:20.0      7:05/M
      25    Gary Dubois                       Milford  CT           425   53      121        28:21.0      7:05/M
      26    Albert J Phillips Jr              Groton  CT            212   50      122        28:22.0      7:06/M
      27    John Sacrey                       Preston  CT           230   59      127        28:36.0      7:09/M
      28    Marty Schaivone                   Stratford  CT         342   57      153        29:41.0      7:25/M
      29    Marc Audet                        Hamden  CT             13   52      170        30:37.0      7:39/M
      30    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      448   56      178        30:45.0      7:41/M
      31    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         388   54      184        30:56.0      7:44/M
      32    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          385   57      189        31:03.0      7:46/M
      33    Robert Appleby                    Clinton  CT            10   50      202        31:51.0      7:58/M
      34    Gary Kutz                         Clinton  CT           157   57      203        31:52.0      7:58/M
      35    Ben Stone                         Niantic  CT           249   50      205        31:54.0      7:59/M
      36    Rick Frazieer                     Old Lyme  CT          458   52      224        32:48.0      8:12/M
      37    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          8   55      226        32:54.0      8:14/M
      38    Thomas Conboy                     Westbrook  CT         397   50      234        33:28.0      8:22/M
      39    Warren Kleeman                    Deep River  CT        142   58      237        33:34.0      8:24/M
      40    Tony Savinelli                    Clinton  CT           404   56      240        33:42.0      8:26/M
      41    Ira Mills                         Branford  CT          411   55      254        34:10.0      8:33/M
      42    Reagen Grane                      Westbrook  CT         441   53      284        35:09.0      8:47/M
      43    Robert Garcia                     New Haven  CT          98   53      288        35:29.0      8:52/M
      44    Jerry Nania                       Old Saybrook  CT      324   59      290        35:34.0      8:54/M
      45    Mark Dinello                      Hamden  CT             77   56      291        35:37.0      8:54/M
      46    Gayle Smith                       Groton  CT            380   52      303        36:06.0      9:02/M
      47    Ray Bovich                        Clinton  CT            23   50      305        36:15.0      9:04/M
      48    Tom Fenn                          Glastonbury  CT       412   50      310        36:32.0      9:08/M
      49    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT      332   50      314        36:46.0      9:12/M
      50    Rick Mitton                       Oakdale  CT           462   53      337        38:19.0      9:35/M
      51    David Karol                       Waterford  CT         137   59      354        39:48.0      9:57/M
Top

Female 60 to 69

Record: Stephanie Wiecks - Year: 2010 - Time: 30:19.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      295   63      269        34:38.0      8:40/M
       2    Barbara Kream                     Avon  CT              152   63      271        34:43.0      8:41/M
       3    Rose Famigletti                   Wethersfield  CT       90   61      298        35:47.0      8:57/M
       4    Judy McGrath                      Colchester  CT        181   69      338        38:34.0      9:39/M
       5    Maryann Burch                     New Milford  CT       450   65      409        47:12.0     11:48/M
       6    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     239   69      410        48:40.0     12:10/M
       7    Barbara Bichun                    Guilford  CT          319   60      420        56:04.0     14:01/M
       8    Patricia Phillips                 Niantic  CT           210   63      424      1:06:25.0     16:36/M
       9    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        270   60      425      1:11:22.0     17:51/M
Top

Male 60 to 69

Record: Tim Smith - Year: 2010 - Time: 25:37.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Johnson                   Southbury  CT         133   60       49        25:17.0      6:19/M
       2    Tim Smith                         Norwich  CT           244   63       61        25:50.0      6:28/M
       3    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          307   60       71        26:29.0      6:37/M
       4    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       277   61       76        26:42.0      6:41/M
       5    Robert Stephenson                 Milford  CT           424   62       82        26:56.0      6:44/M
       6    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C    64   62       85        27:10.0      6:48/M
       7    Tom Hiten                         Cheshire  CT          119   61       90        27:25.0      6:51/M
       8    Dave Jacobs                       Niantic  CT           322   66       92        27:29.0      6:52/M
       9    David Condit                      Avon  CT               56   63       96        27:39.0      6:55/M
      10    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          430   60      100        27:51.0      6:58/M
      11    Vic Swaller                       Stratford  CT         253   60      116        28:16.0      7:04/M
      12    Rob Fryer                         New Canaan  CT        403   64      118        28:18.0      7:05/M
      13    Peter Olsen                       Clinton  CT           199   60      124        28:29.0      7:07/M
      14    Lee Bradley                       Newington  CT          24   69      126        28:36.0      7:09/M
      15    Peter Hawley                      New Hartford  CT      115   61      130        28:39.0      7:10/M
      16    John Courtmanche                  New Haven  CT         352   68      131        28:43.0      7:11/M
      17    Rich Steeves                      Guilford  CT          248   61      133        28:50.0      7:13/M
      18    Ken Conforto                      Essex  CT             394   64      143        29:07.0      7:17/M
      19    Robert Aiksnoras                  Salem  CT               2   60      149        29:31.0      7:23/M
      20    Roger Therrien                    Higganum  CT          472   60      159        29:54.0      7:29/M
      21    Paul Couzelis                     Norwalk  CT            58   68      162        30:12.0      7:33/M
      22    Brad Martin                       Branford  CT          442   60      168        30:35.0      7:39/M
      23    Guy Pulino                        Moodus  CT            219   66      219        32:39.0      8:10/M
      24    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         78   67      222        32:45.0      8:11/M
      25    Jerry L Brown                     East Lyme  CT          27   69      236        33:33.0      8:23/M
      26    Don Fowler                        Clinton  CT           318   61      245        33:54.0      8:29/M
      27    Tom Shanahan                      Southington  CT       241   64      255        34:11.0      8:33/M
      28    George Gillespie                  Coventry  CT          106   69      262        34:20.0      8:35/M
      29    Carl Fuller                       East Haddam  CT       346   68      267        34:34.0      8:39/M
      30    Clive Prior                       Norwich  CT           218   60      279        34:56.0      8:44/M
      31    Steve Strom                       New Haven  CT         252   60      299        35:51.0      8:58/M
      32    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            361   64      318        36:56.0      9:14/M
      33    Joseph Smith                      Old Saybrook  CT      369   63      331        37:44.0      9:26/M
      34    Edward McCaffrey                  Essex  CT             428   68      333        37:58.0      9:30/M
      35    James Silkenat                    Guilford  CT          339   63      356        39:59.0     10:00/M
      36    John McKeown                      Prospect  CT          423   67      374        41:34.0     10:24/M
      37    Joseph Churma                     Litchfield  CT         50   60      382        42:13.0     10:33/M
      38    Alan Schwartz                     Old Saybrook  CT      238   60      383        42:14.0     10:34/M
      39    Ed Root                           Old Saybrook  CT      224   65      411        48:50.0     12:13/M
Top

Female 70 and over

Record: Joan Delaney - Year: 2006 - Time:

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judith Anderson                   Old Saybrook  CT      466   70      413        49:09.0     12:17/M
Top

Male 70 and over

Record: Clem McGrath - Year: 2010 - Time: 32:23.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Theodore Phillips                 Niantic  CT           211   70      217        32:29.0      8:07/M
       2    Clem McGrath                      Colchester  CT        180   71      227        32:59.0      8:15/M
       3    Jose Werneck                      Bristol  CT           463   74      335        38:09.0      9:32/M
       4    William Gagnon                    Old Saybrook  CT       96   74      336        38:16.0      9:34/M
       5    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           421   73      404        45:01.0     11:15/M
       6    Mike Draper                       Guilford  CT          471   70      417        51:15.0     12:49/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News