Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Flanders 5K

East Lyme, CT, May 1, 2011

[Overall Results ]

Age Group Results

FLANDERS 5 K

FLANDERS 5 K

Age Group Results

May 01, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexandra Chambers                East Lyme  CT         250   10      107        31:09.8     10:03/M
       2    Colleen Keller                    East Lyme  CT         111   10      108        31:18.8     10:06/M
       3    Claire Mason                      East Lyme  CT         108   10      119        32:05.5     10:21/M
       4    Sabrina Mitchell                  Gales Ferry  CT       287   9       133        34:18.6     11:04/M
       5    Lauren Wei                        East Lyme  CT          32    9      149        37:14.1     12:01/M
       6    Morgan Heller                     Mystic  CT            252   9       165        42:44.4     13:47/M
       7    Alyssa McGurer                    Salem  CT               5   10      194        54:06.8     17:27/M
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kent Place                        Niantic  CT           128   9        22        21:59.5      7:05/M
       2    J Ryan Wei                        East Lyme  CT          33    7       73        26:57.5      8:42/M
       3    Erik Stelter                      East Lyme  CT          51   10       82        28:06.9      9:04/M
       4    Jacob Doyle                       North Haven  CT       211   7        86        28:30.9      9:12/M
       5    Colin Heller                      Mystic  CT            265   7       118        32:05.0     10:21/M
       6    Cameron McGurer                   Salem  CT               4    8      122        32:23.6     10:27/M
       7    Suneal Lall                       East Lyme  CT          57    9      140        35:47.5     11:33/M
       8    Andy Dezjet                       Niantic  CT            81    9      183        50:01.0     16:08/M
       9    Drew Hollaway                     Niantic  CT            12   10      189        52:44.4     17:01/M
      10    Alex Lafauci                      Niantic  CT            35    9      191        52:54.1     17:04/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daijia Seals                      East Hartford  CT     230   12       40        24:08.2      7:47/M
       2    Deanna McCarrill                  New London  CT        276   13       43        24:24.8      7:52/M
       3    Maura Whaley                      Niantic  CT           270   12       52        25:16.8      8:09/M
       4    Ashley Albright                   East Lyme  CT         132   13       74        27:13.1      8:47/M
       5    Ellen Wei                         East Lyme  CT          31   12       80        27:44.5      8:57/M
       6    Victoria Chong                    East Lyme  CT           9   11      114        31:35.1     10:11/M
       7    Amrita Lall                       East Lyme  CT          58   12      120        32:07.0     10:22/M
       8    Gretchen Stelter                  East Lyme  CT          52   12      130        34:02.4     10:59/M
       9    Kaitlyn Kluge                     East Lyme  CT          77   11      135        34:52.8     11:15/M
      10    Samantha Grubb                    Niantic  CT           243   11      141        35:59.4     11:36/M
      11    Nisha Rajamonan                   Mystic  CT            293   13      157        39:55.6     12:53/M
      12    Carina Mitchell                   Gales Ferry  CT       288   12      168        44:35.1     14:23/M
      13    Ann Doherty                       Niantic  CT           218   11      169        44:39.1     14:24/M
      14    Kyra Dezjet                       Niantic  CT            82   11      190        52:46.2     17:01/M
      15    Britney Lumsdon                   Niantic  CT            95   11      192        53:20.8     17:12/M
Top

Men 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT         228   13        4        19:43.5      6:22/M
       2    Spencer Tess                      Mystic  CT             45   11       23        22:21.2      7:13/M
       3    Xavier Edwards                    Ledyard  CT           118   12       46        24:32.1      7:55/M
       4    Aldo Venditti                     East Lyme  CT         224   11       48        24:39.1      7:57/M
       5    Logan Hansen                      Baltic  CT            251   13       63        26:12.2      8:27/M
       6    Bradley Dayle                     North Haven  CT       210   11       64        26:13.7      8:27/M
       7    Nav Lall                          East Lyme  CT          59   13       79        27:40.6      8:55/M
       8    Dale Wright                       Waterford  CT          13   13      154        39:02.4     12:35/M
       9    Alex Syragakis                    East Lyme  CT          10   11      155        39:02.7     12:35/M
      10    Riley Dimmock                     Quaker Hill  CT       292   14      160        41:17.7     13:19/M
      11    Nicholas Lafauci                  Niantic  CT            69   11      172        44:54.9     14:29/M
      12    Charley Dimmock                   Quaker Hill  CT       291   14      184        50:01.3     16:08/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julian Duque                      Haddam  CT            234   16       96        29:27.6      9:30/M
       2    Jessica Contreras                 East Lyme  CT          15   19      117        32:03.4     10:20/M
Top

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Lumsdon                      Niantic  CT            96   15       21        21:47.8      7:02/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsay Raymond                   Niantic  CT           130   24       12        20:46.3      6:42/M
       2    Victoria Pittman                  Mystic  CT            232   27       24        22:26.5      7:14/M
       3    Sarah Brouillier                  New London  CT        220   28       33        23:31.4      7:35/M
       4    Kristyn Wustewicz                 Bozrah  CT             90   26       38        24:01.7      7:45/M
       5    Danielle Gunderman                Niantic  CT           142   26       39        24:04.3      7:46/M
       6    Sarah Grundy                      Foxboro  MA           239   28       66        26:36.8      8:35/M
       7    Catherine Kennedy                 Niantic  CT           261   29       71        26:53.7      8:40/M
       8    Jennifer Cody                     Niantic  CT           233   24       72        26:54.2      8:41/M
       9    Kimberly Parkington               Westbrook  CT         226   29       84        28:09.9      9:05/M
      10    Sally Wolinski                    Preston  CT           145   27       98        29:37.6      9:33/M
      11    Jessica Capen                     North Stonington  C    21   27      100        30:11.9      9:44/M
      12    Natalie Duque                     Haddam  CT            235   28      104        30:22.4      9:48/M
      13    Kimberly Paul                     Groton  CT            112   28      137        35:35.7     11:29/M
Top

Men 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Paris                       North Franklin  CT    146   25       13        20:50.8      6:43/M
       2    Matthew Clarite                   Niantic  CT            97   22       26        22:40.7      7:19/M
       3    Albert Caluab                     New London  CT        242   29       37        24:00.2      7:45/M
       4    Christopher Lianos                New London  CT         16   22       47        24:34.9      7:55/M
       5    Gregory Storr                     Niantic  CT             6   28       56        25:46.7      8:19/M
       6    Daniel Ryan                       Zip Not Provided  C   143   26       68        26:49.1      8:39/M
       7    Alex Sanebz                       New London  CT        134   22       70        26:53.3      8:40/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Osgood                      Oakdale  CT           150   35        8        20:05.2      6:29/M
       2    Abi Cushman                       New London  CT        237   30       30        23:07.3      7:27/M
       3    Stephanie Croughwell              Jewett City  CT        40   35       49        24:59.2      8:04/M
       4    Kathryn Cambi                     East Lyme  CT          46   37       62        26:10.3      8:26/M
       5    Lisa Tess                         Mystic  CT             44   39       77        27:24.0      8:50/M
       6    Cindy Knapp                       Niantic  CT           254   33       89        28:57.3      9:20/M
       7    Jennifer Apes                     Mystic  CT            280   39       91        29:03.8      9:22/M
       8    Sara Salerno                      East Lyme  CT         225   34       92        29:07.8      9:24/M
       9    Kristen Christian                 Groton  CT            209   33       93        29:20.2      9:28/M
      10    Liz Christian                     Mystic  CT            208   31       94        29:20.6      9:28/M
      11    Sally Nelseon                     New London  CT        206   36      101        30:16.9      9:46/M
      12    Tanika Taliaferro                 East Lyme  CT         245   35      103        30:19.5      9:47/M
      13    Andrea Simmons                    Norwich  CT            28   31      115        31:45.5     10:15/M
      14    Marisa Williams                   Jewett City  CT       106   34      116        31:49.0     10:16/M
      15    Sarah Johnson                     Niantic  CT           244   31      121        32:22.6     10:26/M
      16    Cassidy Bancroft                  East Lyme  CT          65   34      126        32:48.0     10:35/M
      17    Kari Curtis                       Niantic  CT           214   30      138        35:37.4     11:29/M
      18    Caryn Novick                      East Lyme  CT         222   38      143        36:53.2     11:54/M
      19    Hanna Caluab                      New London  CT        241   30      145        37:02.7     11:57/M
      20    Lisa Curtis                       Waterford  CT          94   33      146        37:03.3     11:57/M
      21    Melissa Mason                     East Lyme  CT         107   39      148        37:09.3     11:59/M
      22    Melissa Wooten                    Griswold  CT          139   31      151        37:41.1     12:09/M
      23    Margaret Fellows                  Jewett City  CT        89   38      156        39:24.0     12:43/M
      24    Katie Klevecz                     East Lyme  CT          47   33      159        41:00.3     13:14/M
      25    Dawn Ellsworth                    Moosup  CT             98   32      163        42:02.2     13:34/M
      26    Jeanette Taylor                   Mystic  CT             62   31      164        42:37.8     13:45/M
      27    Veronica Chambers                 East Lyme  CT         249   36      179        45:19.2     14:37/M
      28    Jessie Peterson                   New London  CT         64   34      187        51:53.1     16:44/M
      29    Dorothy Griffis                   New London  CT        273   34      193        53:58.0     17:25/M
Top

Men 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Harwell                      Mystic  CT            207   37        3        19:39.2      6:20/M
       2    Marc Mazzalupo                    Old Lyme  CT          144   36        5        19:48.6      6:23/M
       3    Jason Barricklow                  New London  CT        119   32        6        20:00.1      6:27/M
       4    Raymond Guillet                   Norwich  CT            91   35        7        20:01.4      6:27/M
       5    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           120   34       10        20:30.3      6:37/M
       6    Jim Jensen                        Salem  CT             202   36       11        20:40.3      6:40/M
       7    Robert Wilkinson                  Niantic  CT            61   32       27        22:54.1      7:23/M
       8    Nicholas Griffis                  Zip Not Provided  C   275   34       29        23:05.8      7:27/M
       9    Shawn Stebbins                    Niantic  CT            83   31       41        24:13.0      7:49/M
      10    Scott Williams                    Mystic  CT            285   35       44        24:27.8      7:53/M
      11    Jason Pittman                     Mystic  CT            231   35       55        25:46.0      8:19/M
      12    Chris Doyle                       North Haven  CT       212   35       87        28:34.2      9:13/M
      13    Jeff Knapp                        Niantic  CT           286   33       90        28:57.9      9:20/M
      14    Chris Marquis                     Niantic  CT            26   38       97        29:29.4      9:31/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maray Withington                  East Lyme  CT         240   41       19        21:30.9      6:56/M
       2    Annette Barbay                    Uncasville  CT        135   40       20        21:32.5      6:57/M
       3    Mary Murphy                       East Lyme  CT         277   42       32        23:26.9      7:34/M
       4    Janet Holtz                       East Lyme  CT          79   43       58        25:50.6      8:20/M
       5    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT          19   42       59        25:57.2      8:22/M
       6    Mary Boucher                      East Lyme  CT          22   47       60        26:01.9      8:24/M
       7    Ann Grubb                         Niantic  CT           247   41       75        27:15.3      8:47/M
       8    Claudia Mitchell                  Gales Ferry  CT       289   40       76        27:20.9      8:49/M
       9    Lori Venditti                     East Lyme  CT         223   44       81        28:04.1      9:03/M
      10    Sandy Allen                       Niantic  CT            25   40       85        28:26.3      9:10/M
      11    Maureen Wener                     Niantic  CT           147   49       95        29:24.1      9:29/M
      12    Lauren Schlesselman               Niantic  CT             3   40      105        31:04.6     10:01/M
      13    Corrine Rivera                    East Lyme  CT          63   40      109        31:20.3     10:06/M
      14    Ashley Orefice                    Niantic  CT            66   40      110        31:21.9     10:07/M
      15    Lauren Walling                    Niantic  CT           281   44      112        31:24.3     10:08/M
      16    Melinda McGurer                   Salem  CT               1   43      123        32:25.6     10:27/M
      17    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT        39   40      124        32:40.1     10:32/M
      18    Debbie Pelletier                  Griswold  CT          121   46      125        32:40.6     10:32/M
      19    Kris Stelter                      East Lyme  CT          53   44      131        34:08.0     11:01/M
      20    Michele Frey                      Niantic  CT            68   40      132        34:14.0     11:03/M
      21    Annemarie Graebe                  Zip Not Provided  C   272   40      134        34:35.2     11:09/M
      22    Susan Devlin                      Quaker Hill  CT       290   40      136        35:32.1     11:28/M
      23    Annmarie Wei                      East Lyme  CT          29   41      150        37:20.6     12:03/M
      24    Anita Swol                        Groton  CT             87   40      152        37:41.6     12:09/M
      25    Terry Snol                        East Hampton  CT      129   42      161        41:27.7     13:22/M
      26    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       100   47      162        41:39.3     13:26/M
      27    Karen Licitra                     Niantic  CT            75   45      167        43:52.8     14:09/M
      28    Cindy Powden                      Groton  CT            105   49      171        44:47.8     14:27/M
      29    Laura Heller                      Mystic  CT            263   45      175        44:58.6     14:30/M
      30    Melpomeni Mustakis                East Lyme  CT          86   42      177        45:04.6     14:32/M
      31    Bal Channe-Lall                   East Lyme  CT          56   44      178        45:16.1     14:36/M
      32    Theresa McDonald                  East Lyme  CT         236   49      180        45:25.3     14:39/M
      33    Christine Kluge                   East Lyme  CT          78   41      181        48:13.3     15:33/M
      34    Corey Reitmeyer                   East Lyme  CT         114   42      182        49:19.8     15:55/M
      35    Robin Pezjot                      Niantic  CT            80   47      188        51:57.0     16:45/M
Top

Men 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian McConnell                   Centerbrook  CT       217   44        1        19:25.1      6:16/M
       2    Mike Manafold                     Niantic  CT           215   41        2        19:35.9      6:19/M
       3    Shaun Odea                        Niantic  CT           137   41       14        20:56.2      6:45/M
       4    Ken Roberts                       Niantic  CT           216   43       15        20:56.8      6:45/M
       5    Manj Lall                         East Lyme  CT          55   42       16        21:10.8      6:50/M
       6    David Tess                        Mystic  CT             43   40       18        21:29.4      6:56/M
       7    Michael Schlesselman              Niantic  CT             2   47       34        23:44.9      7:39/M
       8    Ira Sitko                         East Lyme  CT         284   48       35        23:50.6      7:41/M
       9    Rick Panlilio                     East Lyme  CT          20   46       42        24:23.5      7:52/M
      10    Brian Hickey                      Niantic  CT           279   40       50        25:05.7      8:05/M
      11    Steven Munzer                     North Haven  CT        70   45       54        25:24.0      8:12/M
      12    Steven Wei                        East Lyme  CT          30   42       69        26:50.7      8:39/M
      13    Ken McNeil                        Niantic  CT            48   42       83        28:07.3      9:04/M
      14    Shawn Rader                       Mystic  CT            283   41      106        31:08.2     10:03/M
      15    Mark Palmerino                    New London  CT         37   48      113        31:28.2     10:09/M
      16    John Heller                       Mystic  CT            264   43      127        32:49.5     10:35/M
      17    Mark Mangelinkx                   Niantic  CT           274   45      142        36:14.9     11:41/M
      18    Frank Ellsworth                   Moosup  CT             99   49      144        36:55.6     11:55/M
      19    Chris Hollaway                    Niantic  CT             8   45      153        37:46.0     12:11/M
      20    Pete Stelter                      East Lyme  CT          50   41      158        40:01.4     12:55/M
      21    Andy McGuire                      Salem  CT             271   44      195        54:08.3     17:28/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debra Raymond                     Niantic  CT           131   51       61        26:05.2      8:25/M
       2    Marybeth Gonski                   East Lyme  CT          18   52       88        28:50.0      9:18/M
       3    Maryanne Borrelli                 New London  CT         34   52       99        29:38.1      9:34/M
       4    Jill Fahey                        New London  CT         36   50      102        30:18.1      9:46/M
       5    Kathy Gauthier                    Mystic  CT            102   51      147        37:07.1     11:58/M
       6    Lisa Arzoumanian                  Groton  CT            104   50      170        44:40.6     14:25/M
       7    Claudia Wierch                    Quaker Hill  CT        54   57      174        44:58.1     14:30/M
       8    Kathy Keller                      East Lyme  CT         110   50      176        45:04.2     14:32/M
       9    Jody Landry                       Niantic  CT           124   53      196        54:48.4     17:41/M
Top

Men 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thane Nivek                       Waterford  CT         117   54        9        20:28.1      6:36/M
       2    Thomas Nichols                    Middletown  CT        238   55       25        22:29.9      7:15/M
       3    William Parkington                Westbrook  CT         227   56       31        23:11.9      7:29/M
       4    Tim Wilbur                        East Lyme  CT          67   52       36        23:55.9      7:43/M
       5    Steve Doherty                     Niantic  CT           219   50       45        24:31.1      7:55/M
       6    Don Weller                        Niantic  CT           248   58       51        25:08.8      8:06/M
       7    Steven Boucher                    East Lyme  CT          23   52       53        25:20.9      8:10/M
       8    David Keller                      East Lyme  CT         109   50      111        31:23.6     10:07/M
       9    Bill Ghio                         Bristol  CT           262   57      129        33:08.8     10:41/M
      10    Pat Gaffey                        East Lyme  CT         116   50      173        44:56.5     14:30/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeanne Potter                     Old Lyme  CT          122   61       57        25:48.2      8:19/M
       2    Edwina Callaghan                  Salem  CT              49   61      139        35:44.7     11:32/M
       3    Stephanie Clayton                 Old Lyme  CT          126   68      186        51:37.0     16:39/M
       4    Sally Vernaglia                   Niantic  CT           140   60      198        54:49.3     17:41/M
Top

Men 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Jacobs                       Niantic  CT           103   65       17        21:17.5      6:52/M
       2    Way Hedding                       Niantic  CT           253   61       28        23:03.2      7:26/M
       3    John Vernaglia                    Niantic  CT           141   65       65        26:32.4      8:34/M
       4    Stephen Moore                     Mystic  CT            101   63       67        26:45.5      8:38/M
       5    Barry Sheckley                    Niantic  CT           221   64       78        27:34.4      8:54/M
       6    Joe Light                         Westerly  RI          246   63      128        32:59.3     10:38/M
       7    Colburn Graves                    North Stonington  C    24   77      166        42:59.0     13:52/M
       8    Nelson Clayton                    Old Lyme  CT          125   70      185        51:35.8     16:38/M
       9    Eric Olsen                        East Lyme  CT         123   65      197        54:48.9     17:41/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News