Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

X-treme 5K Scramble #1

Hartford, CT, June 23, 2011

[Complete Results | Overall Winners ]

Age-Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Matthew Lund        14 COLCHESTER         CT   25:38 
    2 Ryan Harrington     13 WINDSOR            CT   26:41 
    3 Vincent Tomasello   13 ANDOVER            CT   27:00 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Brishon Dearborn    16 WETHERSFIELD       CT   21:26 
    2 Nicholas Evangelist 15 PLAINVILLE         CT   22:37 
    3 Tim Lebel           17 TOLLAND            CT   22:41 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Tony Marino         23 HARTFORD           CT   21:04 
    2 David Witman        21 WHITE HALL         MD   21:35 
    3 Jordan Pike         24 BLOOMFIELD         CT   21:41 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Andrew Fournier     25 EAST HARTFORD      CT   21:44 
    2 Adam Roth           28 PORTLAND           CT   21:45 
    3 Philip Licitra      27 GLASTONBURY        CT   22:58 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Brian Lafontaine    33 THOMASTON          CT   23:00 
    2 Ken Schulz          33 FARMINGTON         CT   23:10 
    3 Jon Ives            34 CROMWELL           CT   24:27 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Timothy French      39 WINDSOR            CT   21:55 
    2 Matt Yoder          36 MANCHESTER         CT   22:05 
    3 Jason Dina          36 SOMERS             CT   22:41 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Patrick McCue       42 CANTON             CT   20:54 
    2 Bruce Christensen   43 BOLTON             CT   22:33 
    3 Michael Cenci       41 UNIONVILLE         CT   23:02 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Russ Moore          47 LONGMEADOW         MA   22:33 
    2 David Protheroe     48 GLASTONBURY        CT   22:59 
    3 David Buono         49 UNIONVILLE         CT   24:14 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Kevin Markowski     53 MIDDLETOWN         CT   23:19 
    2 Edward Scanlon      52 ENFIELD            CT   23:46 
    3 Michael Rickaby     54 WEST HARTFORD      CT   24:33 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Skip Renzullo       55 TORRINGTON         CT   25:10 
    2 Paul Rabenold       58 AVON               CT   25:47 
    3 Tom Walsh           56 WETHERSFIELD       CT   26:34 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Tony Hollister      64 GLASTONBURY        CT   24:45 
    2 Dan Ciccarillo      63 NEW BRITAIN        CT   27:01 
    3 Michael Langan      61 HARTFORD           CT   31:53 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Mike Picco          65 WOLCOTT            CT   29:07 
    2 Shimon Sturm        65 WEST HARTFORD      CT   33:27 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 John Locke          20 STAFFORD SPRINGS   CT   23:14 
    2 Andrew Zyrek        43 MANCHESTER         CT   24:00 
    3 Matt Wunch          36 ENFIELD            CT   24:11 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Caroline Labriola   14 WESTBROOK          CT   26:20 
    2 Priya Swyden        14 COLCHESTER         CT   28:04 
    3 Josie Hunt          14 SOUTH GLASTONBURY  CT   28:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Tori Thomson        18 SOUTH WINDSOR      CT   33:10 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Katie Carney        21 MANCHESTER         CT   26:54 
    2 Carolyn Perrotti    24 MIDDLETOWN         CT   29:05 
    3 Aimee Fournier      21 EAST HARTFORD      CT   29:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Kathleen Wilt       29 MANCHESTER         CT   25:35 
    2 Jennifer J'Anthony  28 WEST HARTFORD      CT   25:59 
    3 Kristen Snow        27 WINDSOR LOCKS      CT   26:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Kelly Rossignol     32 WINDSOR LOCKS      CT   27:52 
    2 Sabrina Zaffina     30 WEST HARTFORD      CT   28:25 
    3 Jessica Cox         31 BROOKLINE          MA   29:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Laura Golas         35 MANCHESTER         CT   26:22 
    2 Rosemary Farmanek   39 UNIONVILLE         CT   28:12 
    3 Ali Johnson         38 LAKEVILLE          CT   29:23 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Lori Thompson       41 TOLLAND            CT   26:20 
    2 Eileen Stuyniski    43 BROOKLYN           CT   27:39 
    3 Colleen Hebert      44 GRANBY             CT   28:19 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Jackie Scoville     49 TORRINGTON         CT   26:11 
    2 Jeanne Lemere       47 TORRINGTON         CT   29:10 
    3 Jackie Andersen     46 EAST HARTFORD      CT   30:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Ellen Schumey       50 WEST HARTFORD      CT   27:26 
    2 Maria Rockoff       54 EASTON             CT   28:21 
    3 Marie Simard        54 BURLINGTON         CT   31:33 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Kathy Wesolowski    56 BURLINGTON         CT   30:41 
    2 Sarah Russell       57 HADLYME            CT   32:58 
    3 Maggie Rose         59 HARTFORD           CT   35:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Maryellen Sullivan  62 FEEDING HILLS      MA   38:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Brenda Woznicki     40 SOUTHINGTON        CT   29:16 
    2 Annette Scott       44 EAST HAMPTON       CT   30:19 
    3 Katy Abbott         25 BRISTOL            CT   30:41 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News