Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Scottish Rite Freemasons 5K Road Race

Newington, CT, July 23, 2011

[Division Results ]

Overall 5k Results

BIB-TAG Timing & Results by Platt:Timing 860-645-1476

For more race information, see Searchable Platt Race Results.

                          Platt Systems Official Reporting System
            Scottish Rite Freemasons 5k Road Race || Saturday July 23, 2011 || Platt: Timing
  Doeming Rd - Newington, CT || USATF Certified || Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                         Conditions: Humid 78 degrees | Overcast
                 
                                            ****************************
                                                   OVERALL RESULTS
                                            *****************************
OVERALL                                                                GUN           DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ========= ======
  1    Jeremy Brown                 16M M1419 Durham CT                17:52   5:45     1/17    674  
  2    Adam Bulewich                35M M3039 Windsor CT               18:01   5:48     1/14    696  
  3    Ethan Gasta                  15M M1419 South Windsor CT         18:32   5:58     2/17    682  
  4    Christian Harrison           33M M3039 North Granby Ct          19:04   6:09     2/14    39   
  5    Matthew Lance                22M M2029 Stratford Ct             19:23   6:15     1/12    60   
  6    Miguel Rivera                14M M1419 East Hartford Ct         19:23   6:15     3/17    59   
  7    Melissa Bulewich             29F F2029 Windsor CT               19:37   6:19     1/15    695  
  8    Travis Wooten                15M M1419 Riverhead NY             19:51   6:24     4/17    48   
  9    Dennis Barone                56M M5059 W. Hartford Ct           20:09   6:29     1/11    53   
  10   Brad Sabean                  24M M2029 Newington Ct             21:49   7:02     2/12    29   
  11   Sean Saucier                 35M M3039 Woodstock CT             21:57   7:04     3/14    353  
  12   David Dyson                  42M M4049 Newington CT             22:10   7:09     1/14    678  
  13   Shadow Perelra               12M M0013 Torrington CT            22:26   7:14     1/3     664  
  14   Jeremy Guida                 33M M3039 Newington Ct             22:30   7:15     4/14    13   
  15   Dave Jacobs                  66M M6069 Niantic Ct               22:37   7:17     1/11    64   
  16   Felipe Azevedo               15M M1419 Holmdel NJ               23:13   7:29     5/17    347  
  17   Adam Grabowski               29M M2029 Cromwell Ct              23:21   7:31     3/12    54   
  18   Joseph Feeney                17M M1419 Baltic CT                23:23   7:32     6/17    700  
  19   Amanda Argazzi               35F F3039 Glastonbury Ct           23:24   7:32     1/9     47   
  20   Anna Dubiel                  29F F2029 Rocky Hill CT            23:38   7:37     2/15    368  
  21   John Kane                    44M M4049 Plantsville CT           23:45   7:39     2/14    685  
  22   Lee Bradley                  69M M6069 Newington CT             23:52   7:41     2/11    687  
  23   Sam Finkenstaedt             16M M1419 Wynnewood PA             23:58   7:43     7/17    345  
  24   Don Smith                    67M M6069 Watertown Ct             24:01   7:44     3/11    41   
  25   Brian Foley                  41M M4049 Tolland CT               24:22   7:51     3/14    354  
  26   Tom Walsh                    56M M5059 Wethersfield CT          24:38   7:56     2/11    367  
  27   Bob Caplin                   61M M6069 Vernon Ct                24:57   8:02     4/11    46   
  28   Ted Chrzanowski              40M M4049 New Britain CT           25:00   8:03     4/14    356  
  29   Alex Skonieczny              14M M1419 Newington CT             25:07   8:06     8/17    676  
  30   Frank Pereira                31M M3039 New Britain CT           25:12   8:07     5/14    71   
  31   Guy Pulino                   66M M6069 MOODUS CT                25:22   8:10     5/11    76   
  32   Patrick Mohan                49M M4049 Newington CT             25:25   8:11     5/14    698  
  33   Sean Wentworth               31M M3039 West Hartford CT         25:32   8:14     6/14    366  
  34   Lisa Fanelli                 31F F3039 Wethersfield Ct          25:35   8:15     2/9     61   
  35   Joshua Van Fleet             16M M1419 Branford Ct              25:36   8:15     9/17    37   
  36   Kevin Tuzke                  25M M2029 Manchester CT            25:39   8:16     4/12    693  
  37   Jessica Banning              22F F2029 Milford CT               25:40   8:16     3/15    692  
  38   Colin McAcoy                 36M M3039 Tolland CT               25:50   8:19     7/14    672  
  39   Ryan Williams                33F F3039 Rocky Hill CT            26:03   8:24     3/9     697  
  40   Guy Frost                    53M M5059 East Hartford Ct         26:08   8:25     3/11    52   
  41   Woody Hong                   40M M4049 Enfield CT               26:09   8:26     6/14    42   
  42   Peter Patermino              56M M5059 West Hartford CT         26:31   8:33     4/11    668  
  43   Elizabeth Guerrera           19F F1419 Newington Ct             26:36   8:34     1/10    66   
  44   Christine Gowdy              19F F1419 Newington Ct             26:45   8:37     2/10    17   
  45   Geoff Etherington            82M M80++ Killingworth CT          26:48   8:38     1/3     359  
  46   Sergio De Sousa              39M M3039 Wethersfield Ct          26:55   8:40     8/14    2    
  47   Kathy Francois               51F F5059 Prospect CT              26:56   8:41     1/8     68   
  48   Justin Pillion               27M M2029 Middletown CT            26:56   8:41     5/12    361  
  49   Marissa Finn                 34F F3039 Meriden Ct               26:58   8:41     4/9     30   
  50   Jason Liappes                26M M2029 Newington CT             27:06   8:44     6/12    670  
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  
                                       Platt Systems Official Reporting System
                       Scottish Rite Freemasons 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
OVERALL                                                                GUN           DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ========= ======
  51   Christopher McGirr           38M M3039 Middletown CT            27:19   8:48     9/14    357  
  52   Tammy Hellman                40F F4049 Newington Ct             27:34   8:53     1/10    69   
  53   Melissa Meek                 36F F3039 Farmington Ct            27:39   8:55     5/9     7    
  54   Dan Seremet                  29M M2029 Newington CT             27:50   8:58     7/12    355  
  55   Jorge Suarez                 61M M6069 Newington CT             28:02   9:02     6/11    699  
  56   Elizabeth Freedman           40F F4049 W. Hartford Ct           28:03   9:02     2/10    65   
  57   Wayne Bickley                62M M6069 Somers Ct                28:19   9:08     7/11    43   
  58   Michael Granato              17M M1419 Hebron CT                28:33   9:12    10/17    75   
  59   Jon Wojculewicz              32M M3039 Southington Ct           28:45   9:16    10/14    14   
  60   Charles McDonald             56M M5059 Wethersfield CT          28:47   9:17     5/11    669  
  61   Meghan Hudak                 27F F2029 Middletown Ct            28:51   9:18     4/15    36   
  62   Richelle Pinette             28F F2029 Newington Ct             29:06   9:23     5/15    20   
  63   Bob Attenello                53M M5059 Enfield Ct               29:13   9:25     6/11    15   
  64   Mark Russell                 42M M4049 Newington CT             29:25   9:29     7/14    689  
  65   Amber Bird                   27F F2029 Newington CT             29:30   9:30     6/15    688  
  66   Rose Famigliette             62F F6069 Wethersfield Ct          29:32   9:31     1/3     70   
  67   David Valli                  31M M3039 Middletown Ct            29:35   9:32    11/14    58   
  68   Amanda Kelly                 25F F2029 East Hampton CT          29:37   9:33     7/15    694  
  69   Jami Ferguson                41F F4049 Cheshire CT              29:42   9:34     3/10    77   
  70   Sean Cavanaugh               16M M1419 Durham CT                29:47   9:36    11/17    365  
  71   Leana Reagan                 16F F1419 Pomfret CT               29:57   9:39     3/10    344  
  72   Aidas Gausas                 34M M3039 Kensington CT            30:12   9:44    12/14    671  
  73   Sam Bell                     14M M1419 Wilton CT                30:16   9:45    12/17    349  
  74   Giovanni Giarratana          19M M1419 Newington CT             30:21   9:47    13/17    677  
  75   Jane Kirk                    43F F4049 New York NY              30:23   9:48     4/10    691  
  76   Gabriella Bianca             13F F0013 Chester CT               30:27   9:49     1/2     74   
  77   Sharon McIntyre              51F F5059 Boise ID                 30:34   9:51     2/8     683  
  78   Susan Wilson                 46F F4049 Westerville CT           30:34   9:51     5/10    684  
  79   Gianna Cheistani             16F F1419 McLean VA                30:36   9:52     4/10    340  
  80   Stephen Monz                 41M M4049 Enfield CT               30:43   9:54     8/14    673  
  81   Sondra Sanford               42F F4049 Newington CT             30:52   9:57     6/10    362  
  82   Richard Zbrozek              64M M6069 Berlin CT                31:05  10:01     8/11    663  
  83   Michael Rood                 59M M5059 Suffield CT              31:06  10:01     7/11    690  
  84   Melinda Shilansky            37F F3039 W.  Hartford Ct          31:18  10:05     6/9     24   
  85   Jason McCreary               25M M2029 Lee's Summit Mo          31:31  10:09     8/12    34   
  86   Paula Moran                  50F F5059 Wethersfield Ct          31:45  10:14     3/8     22   
  87   Paul Bascobert               11M M0013 New York NY              31:49  10:15     2/3     9    
  88   Paul Bascobert               47M M4049 New York NY              31:50  10:16     9/14    10   
  89   Jeff Flynn                   51M M5059 Clinton CT               31:59  10:19     8/11    1    
  90   Jerry Peterson               79M M70++ W. Hartford Ct           32:09  10:22     1/1     79   
  91   Jeff Cultrera                30M M3039 Newington Ct             32:26  10:27    13/14    21   
  92   Chris Demetro                28M M2029 New Britain CT           32:29  10:28     9/12    681  
  93   Emily Alexander              16F F1419 Hebron Ct                32:33  10:29     5/10    27   
  94   Lena Teueris                 27F F2029 Tolland CT               32:42  10:32     8/15    680  
  95   Danielle Guilbault           22F F2029 Hartford Ct              32:42  10:32     9/15    33   
  96   Tim Michelson                25M M2029 West Hartford CT         33:04  10:39    10/12    358  
  97   Elizabeth Emmons             50F F5059 Red Banks Ms             33:38  10:50     4/8     38   
  98   Adam Osmond                  44M M4049 Farmington CT            34:22  11:05    10/14    78   
  99   Gia KIngston                 14F F1419 OLd Lyme CT              36:23  11:44     6/10    73   
  100  Tim McKernon                 44M M4049 Meriden Ct               36:37  11:48    11/14    12   
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  2   ================  
                                       Platt Systems Official Reporting System
                       Scottish Rite Freemasons 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
OVERALL                                                                GUN           DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ========= ======
  101  Rebecca Dagostino            44F F4049 Meriden Ct               36:37  11:48     7/10    11   
  102  Chris KIngston               41M M4049 OLd Lyme CT              36:41  11:49    12/14    72   
  103  Sara Fair                    25F F2029 Meriden Ct               37:15  12:00    10/15    32   
  104  John Fair                    29M M2029 Meriden Ct               37:15  12:00    11/12    31   
  105  Louis Pillion                58M M5059 Middletown CT            37:46  12:10     9/11    360  
  106  Bob Davidson                 82M M80++ Collinsville CT          38:18  12:21     2/3     659  
  107  Ann Smith                    58F F5059 East Granby Ct           38:25  12:23     5/8     50   
  108  Victoria Skonieczny          11F F0013 Newington CT             38:42  12:29     2/2     675  
  109  Diana Rock                   29F F2029 Vernon CT                38:42  12:29    11/15    679  
  110  Kate Keck                    27F F2029 Lee's Summit Mo          38:44  12:29    12/15    35   
  111  Peter King                   40M M4049 Farmington Ct            38:57  12:33    13/14    8    
  112  Joanne Gowdy                 50F F5059 Newington Ct             39:00  12:34     6/8     19   
  113  Rick Gowdy                   53M M5059 Newington Ct             39:01  12:35    10/11    18   
  114  Bill Tribou                  90M M80++ Granby CT                39:46  12:49     3/3     660  
  115  Anita Wooten                 45F F4049 Riverhead NY             39:58  12:53     8/10    49   
  116  Nicky Gomez                  17F F1419 New York NY              40:12  12:58     7/10    343  
  117  Zhixi Fan                    14F F1419 China CH                 40:14  12:58     8/10    348  
  118  Geoffrey Stowell             36M M3039 Middlebury Ct            40:24  13:01    14/14    23   
  119  Kyle Wars                    15M M1419 Rumson NJ                40:28  13:03    14/17    342  
  120  Edward Snyder                64M M6069 Wallingford CT           40:30  13:03     9/11    686  
  121  Charlie Rego                 15M M1419 East Providence RI       41:10  13:16    15/17    351  
  122  Alexa Fagien                 15F F1419 Boca Raton FL            41:30  13:23     9/10    341  
  123  Matt Rego                    15M M1419 East Providence RI       41:50  13:29    16/17    352  
  124  Patricia Lukeski             29F F2029 Newington Ct             41:50  13:29    13/15    5    
  125  Adam Levine                  29M M2029 Newington Ct             41:50  13:29    12/12    6    
  126  Jenna Kowalski               16F F1419 Watertown CT             41:55  13:31    10/10    350  
  127  Howard Orr                   64M M6069 Suffield Ct              42:34  13:43    10/11    51   
  128  Sandy Wade                   63F F6069 Durham Ct                44:26  14:19     2/3     55   
  129  Russell Chamberland          43M M4049 West Hartford CT         45:05  14:32    14/14    370  
  130  Luke Prendergast             14M M1419 Clearwater FL            46:40  15:03    17/17    346  
  131  Jeannette Cyr                76F F70++ Kensington Ct            49:49  16:04     1/1     40   
  132  MaryEln Bickley              61F F6069 Somers Ct                51:13  16:31     3/3     44   
  133  Russ Griswold                62M M6069 Waterbury Ct             51:18  16:32    11/11    16   
  134  Lelia Alexander              49F F4049 Hebron Ct                51:23  16:34     9/10    26   
  135  Iris Pagan                   27F F2029 New Britain CT           51:30  16:36    14/15    667  
  136  Kyle DiCostanzo              29F F2029 Cromwell CT              51:31  16:37    15/15    666  
  137  Tria Downes                  39F F3039 Cromwell CT              51:33  16:37     7/9     665  
  138  Nancy Cavanaugh              50F F5059 Durham CT                52:41  16:59     7/8     364  
  139  Marty Smith                  59F F5059 Durham CT                52:41  16:59     8/8     369  
  140  Myrna Marquez                42F F4049 New Britain Ct           52:44  17:00    10/10    25   
  141  Tricia Anderson              36F F3039 Farmington CT            58:41  18:55     8/9     363  
  142  Joellen Wexler               36F F3039 Plainville Ct            58:42  18:56     9/9     62   
  143  Isaiah Bandle                11M M0013 Plainville Ct            58:43  18:56     3/3     63   
  144  Wayne Sasso                  54M M5059 Meriden Ct             1:01:54  19:58    11/11    57   
                                          ********************
                                          PLATTSYS.COM RESULTS
                                          ********************
                                          
  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News