Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Killingworth 4 Mile Road Race

Killingworth , CT, August 6, 2011

[Age Groups ]

Results

Results by The Last Mile

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


                       Killingworth 4 Mile Road Race
                           Killingworth, CT USA
                            8/06/2011 - 8:30 AM
                         Weather: Overcast - 70's
                    Results by: The Last Mile Race Mgt.
                         www.thelastmileracing.com
                    email: timing@thelastmileracing.com
                            Phone: 860-456-4451
================================================================================================
                      ***** Official 4 Miler Results *****
================================================================================================
   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   127 Michael Waterbury     22:21.1  7:12 M  21   1/23     1/90   M1839 Higganum           CT 
    2   133 Luke Perron           22:35.4  7:17 M  18   2/23     2/90   M1839 W Hartford         CT 
    3    36 William Zucconi       24:22.4  7:51 M  37   3/23     3/90   M1839 Madison            CT 
    4   151 Ross Hanson           24:59.2  8:03 M  25   4/23     4/90   M1839 Middletown         CT 
    5    99 Stephen Bogdan        25:16.7  8:09 M  15   1/18     5/90   M-17  Haddam             CT 
    6   155 Marueen Termilliger   25:47.4  8:19 F  43   1/23     1/82   F4049 Guilford           CT 
    7    90 Luke Gersz            26:18.7  8:29 M  16   2/18     6/90   M-17  Killingworth       CT 
    8   117 Matthew McCann        26:25.9  8:31 M  17   1/1      7/90   M0117 Killingworth       CT 
    9    50 Cameron Garrelts      26:30.5  8:32 M  13   3/18     8/90   M-17  Killingworth       CT 
   10   137 Will Homer1           26:48.9  8:38 M  16   4/18     9/90   M-17  Old Saybrook       CT 
   11   143 Benjamin Tencza       26:54.0  8:40 M  15   5/18    10/90   M-17  Farmington         CT 
   12   118 Nicholas Jones        27:17.9  8:48 M  17   6/18    11/90   M-17  Higganum           CT 
   13    67 Derek Torrellas       27:23.6  8:49 M  25   5/23    12/90   M1839 Branford           CT 
   14   177 Shaun Savoie          27:29.7  8:51 M  30   6/23    13/90   M1839 Essex              CT 
   15    17 Chris Lawrence        27:34.5  8:53 M  44   1/26    14/90   M4049 Killingworth       CT 
   16    29 Ryan Kleinschmidt     28:03.8  9:02 M  18   7/23    15/90   M1839 Durham             CT 
   17    66 David Laughran        28:23.8  9:09 M  33   8/23    16/90   M1839 Wethersfield       CT 
   18    69 Robert Lavigne        28:24.5  9:09 M  42   2/26    17/90   M4049 Madison            CT 
   19    98 Eric Bogdan           28:47.9  9:17 M  43   3/26    18/90   M4049 Haddam             CT 
   20   150 Sherry Schwarm        28:51.3  9:18 F  45   2/23     2/82   F4049 Marlborough        CT 
   21    85 John Coppola          28:52.2  9:18 M  38   9/23    19/90   M1839 Middletown         CT 
   22    73 Dave Jacobs           28:55.0  9:19 M  66   1/9     20/90   M60+  Niantic            CT 
   23   181 Matt Link             29:07.6  9:23 M  39  10/23    21/90   M1839 Killingworth       CT 
   24   148 Richard Schlichting   29:25.6  9:29 M  15   7/18    22/90   M-17  Berlin             CT 
   25    10 Jeffery Rowe          29:44.3  9:35 M  54   1/13    23/90   M5059 Lyme               CT 
   26    70 Jessica Lavigne       29:51.9  9:37 F  37   1/29     3/82   F1839 Madison            CT 
   27    92 Patrick Fitzgibbons   30:05.8  9:42 M  14   8/18    24/90   M-17  Killingworth       CT 
   28    31 Zachary Krom          30:12.8  9:44 M  32  11/23    25/90   M1839 New Haven          CT 
   29    87 Brendan Coyle         30:15.6  9:45 M  38  12/23    26/90   M1839 Killingworth       CT 
   30   147 Brian Kennure         30:16.7  9:45 M  15   9/18    27/90   M-17  Berlin             CT 
   31    22 Cynthia Vogt          30:17.7  9:46 F  52   1/12     4/82   F5059 Killingworth       CT 
   32   135 Eric Fisher           30:18.9  9:46 M  42   4/26    28/90   M4049 Killingworth       CT 
   33     6 Margee Charron        30:22.4  9:47 F  45   3/23     5/82   F4049 Baltic             CT 
   34   110 Amy Martin            30:24.5  9:48 F  38   2/29     6/82   F1839 Clinton            CT 
   35    77 Shawn Wilson          30:26.5  9:48 M  38  13/23    29/90   M1839 Higganum           CT 
   36   161 Godek Steve           30:27.3  9:49 M  48   5/26    30/90   M4049 Wales              MA 
   37   172 Menalle Hyde          30:31.0  9:50 F  14   1/15     7/82   F-17                        
   38   100 Allison Rodman        30:36.5  9:52 F  17   2/15     8/82   F-17  Killingworth       CT 
   39    97 Ed Dodge              30:41.8  9:53 M  60   2/9     31/90   M60+  Moodus             CT 
   40     4 Devin Kelly           30:43.6  9:54 M  37  14/23    32/90   M1839 Clinton            CT 
   41   152 Kevin Roberts         30:47.5  9:55 M  14  10/18    33/90   M-17  Wolcott            CT 
   42    81 Ken Rice              30:54.7  9:57 M  33  15/23    34/90   M1839 Chester            CT 
   43   162 Paul Vinal            31:03.5 10:00 M  59   2/13    35/90   M5059 Westbrook          CT 
   44   109 Christopher Martin    31:07.3 10:01 M  44   6/26    36/90   M4049 Clinton            CT 
   45   108 Megan Tischbein       31:12.6 10:03 F  17   3/15     9/82   F-17  Killingworth       CT 
   46    91 Jim Crocker           31:31.0 10:09 M  45   7/26    37/90   M4049 Killingworth       CT 
   47   104 Jake Harris           31:33.7 10:10 M  13  11/18    38/90   M-17  Berlin             CT 
   48    74 Barbara Pearce        31:40.7 10:12 F  56   2/12    10/82   F5059 Guilford           CT 
   49   176 Paul Coady            31:41.5 10:13 M  41   8/26    39/90   M4049 Killingworth       CT 
   50    68 Timothy Benevelli     31:46.1 10:14 M  53   3/13    40/90   M5059 Killingworth       CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51   164 Jeff Jacobs           31:55.4 10:17 M  56   4/13    41/90   M5059 Killingworth       CT 
   52   102 Christian Nelson      31:56.8 10:17 M  43   9/26    42/90   M4049 West Hartford      CT 
   53   128 Guy Pulino            32:01.7 10:19 M  61   3/9     43/90   M60+  Moodus             CT 
   54    37 Doug Garrett          32:02.4 10:19 M  66   4/9     44/90   M60+  Killingworth       CT 
   55   101 Thomas Scanlon        32:03.7 10:20 M  21  16/23    45/90   M1839 Uncasville         CT 
   56   174 Stewart Clark         32:05.1 10:20 M  45  10/26    46/90   M4049 Killingworth       CT 
   57   173 David Baird           32:11.8 10:22 M  13  12/18    47/90   M-17                        
   58    88 Gil Simmons           32:22.5 10:26 M  38  17/23    48/90   M1839 New Haven          CT 
   59   171 Brad Martin           32:23.1 10:26 M  60   5/9     49/90   M60+                        
   60   122 Carl Faust            32:40.9 10:32 M  51   5/13    50/90   M5059 Haddam             CT 
   61   138 Geoff Etherington     32:43.5 10:32 M  82   6/9     51/90   M60+                        
   62    96 Sherri Condon         32:47.1 10:34 F  46   4/23    11/82   F4049 Middletown         CT 
   63   178 Michael Campanelli    32:53.9 10:36 M  11  13/18    52/90   M-17  Madison            CT 
   64    48 Lori Lloyd            32:55.0 10:36 F  35   3/29    12/82   F1839 Haddam             CT 
   65   156 The Snail             32:59.9 10:38 F  47   5/23    13/82   F4049 Guilford           CT 
   66   144 Vonda Tencza          33:19.0 10:44 F  45   6/23    14/82   F4049 Berlin             CT 
   67   105 Mark Harris           33:51.7 10:54 M  45  11/26    53/90   M4049 Berlin             CT 
   68     7 Jim Charron           34:08.4 11:00 M  45  12/26    54/90   M4049 Balitc             CT 
   69    82 Kimber Stannard       34:18.2 11:03 F  23   4/29    15/82   F1839 Higganum           CT 
   70   130 Erin Grant            34:20.9 11:04 F  26   5/29    16/82   F1839 Portland           CT 
   71   107 Christine Tischbein   34:26.9 11:06 F  21   6/29    17/82   F1839 Killingworth       CT 
   72   136 Amy Hosney            34:27.4 11:06 F  44   7/23    18/82   F4049 Killingworth       CT 
   73   170 Jeff Smith            35:00.9 11:17 M  42  13/26    55/90   M4049 Ivoryton           CT 
   74   132 Kelsey D'Amico        35:04.8 11:18 F  11   4/15    19/82   F-17  Killingworth       CT 
   75    24 Elizabeth Pellici     35:12.6 11:20 F  51   3/12    20/82   F5059 Madison            CT 
   76   125 Jerry Brown           35:17.7 11:22 M  69   7/9     56/90   M60+  East Lyme          CT 
   77   116 Stacey Kivel          35:19.7 11:23 F  44   8/23    21/82   F4049 Madison            CT 
   78   179 Valerie Campanelli    35:29.5 11:26 F  53   4/12    22/82   F5059 Madison            CT 
   79    21 Allison Bailey        35:30.1 11:26 F  35   7/29    23/82   F1839 Higganum           CT 
   80    56 David White           35:31.8 11:27 M  37  18/23    57/90   M1839 Lyme               CT 
   81    60 Lauren Ametrano       35:32.7 11:27 F  36   8/29    24/82   F1839 Guilford           CT 
   82    65 William Olsen         35:35.4 11:28 M  63   8/9     58/90   M60+  Clinton            CT 
   83    83 Ira Mills             35:50.5 11:33 M  55   6/13    59/90   M5059 Branford           CT 
   84     9 Kathy Rowe            35:54.3 11:34 F  52   5/12    25/82   F5059 Lyme               CT 
   85   183 Matthew Yoant         36:12.8 11:40 M  37  19/23    60/90   M1839 Killingworth       CT 
   86   121 Matthew Shizume       36:20.3 11:42 M  17  14/18    61/90   M-17  East Haddam        CT 
   87    42 Rachel Roberts        36:22.2 11:43 F  17   5/15    26/82   F-17  Higganum           CT 
   88    62 Kenney Johnson        36:25.7 11:44 M  50   7/13    62/90   M5059 Northford          CT 
   89   158 Matthew Heimlich      36:30.6 11:46 M  15  15/18    63/90   M-17  East Berlin        CT 
   90    28 Deborah Olsen         36:33.2 11:46 F  52   6/12    27/82   F5059 Haddam Neck        CT 
   91     0                       36:42.2 11:49                                                     
   92     2 Brooke Goodman        36:45.4 11:50 F  27   9/29    28/82   F1839 Branford           CT 
   93   103 Carol Dillon          36:46.5 11:51 F  64   1/3     29/82   F60+  Old Saybrook       CT 
   94   166 Kasey Jacobs          36:47.9 11:51 F  16   6/15    30/82   F-17  Killingworth       CT 
   95    61 Joseph Ametrano       36:50.6 11:52 M  42  14/26    64/90   M4049 Guilford           CT 
   96    54 Hildie Heck           36:55.5 11:54 F  32  10/29    31/82   F1839 Lyme               CT 
   97   123 Daron Armstrong       36:57.8 11:54 M  44  15/26    65/90   M4049 Lake Elmo          MN 
   98   134 Pamela Murphy         36:58.9 11:55 F  41   9/23    32/82   F4049 Killingworth       CT 
   99   175 Linda Abrahams        36:59.9 11:55 F  59   7/12    33/82   F5059                       
  100   124 Tim Anderson          37:05.0 11:57 M  49  16/26    66/90   M4049 East Haven         CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
  101    39 Timothy Shizume       37:09.5 11:58 M  53   8/13    67/90   M5059 East Haddam        CT 
  102    53 Michael Wills         37:18.2 12:01 M  40  17/26    68/90   M4049 Killingworth       CT 
  103   129 Alison Went           37:20.9 12:02 F  35  11/29    34/82   F1839 Meriden            CT 
  104    63 Bobby Garcia          37:30.8 12:05 M  53   9/13    69/90   M5059 East Haven         CT 
  105    35 Griffin Bovich        37:32.0 12:05 M  15  16/18    70/90   M-17  Clinton            CT 
  106   112 Melissa Morello       37:37.4 12:07 F  30  12/29    35/82   F1839 Higganum           CT 
  107   114 Melissa Mann          37:39.6 12:08 F  28  13/29    36/82   F1839 Cromwell           CT 
  108   153 William Guida         37:40.6 12:08 M  39  20/23    71/90   M1839 Killingworth       CT 
  109    43 David Byron-Brown     37:49.1 12:11 M  53  10/13    72/90   M5059 Brooklyn           NY 
  110   169 Brian Wilkers         38:04.0 12:16 M  41  18/26    73/90   M4049 06412                 
  111    59 Jennifer Lombardi     38:06.0 12:16 F  35  14/29    37/82   F1839 Madison            CT 
  112    95 Sean Malaguti         38:13.5 12:19 M  35  21/23    74/90   M1839 Enfield            NH 
  113   168 Davdid Gesick         38:15.6 12:19 M  51  11/13    75/90   M5059 Killingworth       CT 
  114   111 Gabriella Bianca      38:28.2 12:23 F  13   7/15    38/82   F-17                     CT 
  115    79 Anna Kleis            38:44.8 12:29 F  14   8/15    39/82   F-17  Granby             CT 
  116    80 Kathy Kleis           38:48.6 12:30 F  14   9/15    40/82   F-17  Granby             CT 
  117    40 Nicholas Shizume      38:56.4 12:32 M  14  17/18    76/90   M-17  East Haddam        CT 
  118   159 Jake Heimlich         38:58.1 12:33 M  13  18/18    77/90   M-17  East Berlin        CT 
  119    32 Elizabeth Stefanow    38:59.2 12:33 F  33  15/29    41/82   F1839 East Granby, Ct    CT 
  120    27 Sarah MacDonald       39:01.7 12:34 F  19  16/29    42/82   F1839 Haddam Neck        CT 
  121    58 Tracy Alexander       39:08.7 12:36 F  51   8/12    43/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  122    94 Matt Diglio           39:11.2 12:37 M  33  22/23    78/90   M1839 Guilford           CT 
  123    20 Athena Li             39:17.6 12:39 F  21  17/29    44/82   F1839 Norwich            CT 
  124    45 Laura Jensen          39:25.4 12:42 F  45  10/23    45/82   F4049 Windsor            CT 
  125    34 Ray Bovich            39:27.8 12:43 M  50  12/13    79/90   M5059 Clinton            CT 
  126    25 Lisa Frank            39:35.7 12:45 F  45  11/23    46/82   F4049 Higganum           CT 
  127   142 Richard Carlson       39:41.2 12:47 M  46  19/26    80/90   M4049 Guilford           CT 
  128   119 Krista Jones          39:43.0 12:48 F  39  18/29    47/82   F1839 Higganum           CT 
  129    30 Bob Stanners          39:55.2 12:51 M  51  13/13    81/90   M5059 Old Saybrook       CT 
  130    49 Rob Lloyd             39:55.7 12:52 M  40  20/26    82/90   M4049 Haddam             CT 
  131    13 Carly Callahan        40:00.4 12:53 F  36  19/29    48/82   F1839 Madison            CT 
  132   180 Matthew Callahan      40:16.3 12:58 M  47  21/26    83/90   M4049 Madison            CT 
  133   182 Frederick Raudat      40:23.9 13:01 M  45  22/26    84/90   M4049 Killingworth       CT 
  134    41 Mary Gill             40:29.6 13:02 F  49  12/23    49/82   F4049 Ivoryton           CT 
  135    93 Dawn Jenci            40:30.3 13:03 F  31  20/29    50/82   F1839 Milford            CT 
  136    12 Katie Bonito          40:30.9 13:03 F  39  21/29    51/82   F1839 Madison            CT 
  137    18 Christina Stille      40:31.6 13:03 F  40  13/23    52/82   F4049 Boylston           MA 
  138    71 Kerry O'Connell       40:50.8 13:09 F  52   9/12    53/82   F5059 Killingworth       CT 
  139   126 Lizie Early           41:02.1 13:13 F  11  10/15    54/82   F-17  Killingworth       CT 
  140   113 Jillian Clemente      41:09.4 13:15 F  13  11/15    55/82   F-17  Killingworth       CT 
  141   184 Doug Gingrane         41:31.6 13:22 M  42  23/26    85/90   M4049 Deep River         CT 
  142   146 Kimberly Tencza       41:40.6 13:25 F  13  12/15    56/82   F-17  Berlin             CT 
  143    19 Michele Greenhouse    42:30.0 13:41 F  37  22/29    57/82   F1839 Clinton            CT 
  144   163 Judy Vinci            43:27.9 14:00 F  58  10/12    58/82   F5059 Westbrook          CT 
  145   131 Jean Green            43:33.2 14:02 F  61   2/3     59/82   F60+                        
  146    46 Emma Saunders         43:39.3 14:04 F  40  14/23    60/82   F4049 Killingworth       CT 
  147     1 Jennifer Knowlton     44:10.5 14:14 F  32  23/29    61/82   F1839 Branford           CT 
  148     8 Kendra Norup          44:46.0 14:25 F  22  24/29    62/82   F1839 North Haven        CT 
  149   120 Roberta Sarvese       44:47.3 14:25 F  46  15/23    63/82   F4049 Guilford           CT 
  150   140 Don Tauer             45:08.5 14:32 M  45  24/26    86/90   M4049 Chicopee           MA 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
  151    76 Kristine Massey       45:10.2 14:33 F  42  16/23    64/82   F4049 Branford           CT 
  152    57 Kevin Evans           45:50.1 14:46 M  34  23/23    87/90   M1839 South Windsor      CT 
  153   157 Mary Heimlich         45:51.8 14:46 F  44  17/23    65/82   F4049 East Berlin        CT 
  154    64 Sharon Raudat         46:11.9 14:53 F  44  18/23    66/82   F4049 East Haven         CT 
  155   149 Kelsey Tauer          46:13.5 14:53 F  15  13/15    67/82   F-17  Chicopee           MA 
  156   160 Rachel Godek          46:15.7 14:54 F  11  14/15    68/82   F-17  Wales              MA 
  157    52 Donna Rochette        46:17.8 14:55 F  55  11/12    69/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  158   154 Jenna Roberts         46:23.9 14:57 F  12  15/15    70/82   F-17  Wolcott            CT 
  159   145 Matthew Tencza        46:43.9 15:03 M  47  25/26    88/90   M4049 Berlin             CT 
  160     3 Barbara Miller        47:34.0 15:19 F  48  19/23    71/82   F4049 Clinton            CT 
  161   115 Laura Bachiochi       47:50.9 15:25 F  34  25/29    72/82   F1839 Windsor Locks      CT 
  162    55 Erica Syzdek          48:06.4 15:30 F  31  26/29    73/82   F1839 Clinton            CT 
  163    86 Patrick Morrissey     48:07.6 15:30 M  43  26/26    89/90   M4049 Clinton            CT 
  164   106 Heather Zetterberg    48:19.3 15:34 F  42  20/23    74/82   F4049 Branford           CT 
  165    84 Bonnie Patten         48:20.5 15:34 F  45  21/23    75/82   F4049 Killingworth       CT 
  166    51 Katheryne Rochette    49:47.2 16:02 F  27  27/29    76/82   F1839 Old Saybrook       CT 
  167    72 Leslie Flott          51:51.3 16:42 F  54  12/12    77/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  168    16 Alison Murphy         51:51.8 16:42 F  48  22/23    78/82   F4049 Madison            CT 
  169   141 Samantha Hogan        53:44.0 17:18 F  18  28/29    79/82   F1839 Killingworth       CT 
  170   139 Victoria Hogan        53:44.5 17:18 F  20  29/29    80/82   F1839 Killingworth       CT 
  171    75 Candice Sette         54:08.7 17:26 F  43  23/23    81/82   F4049 Guilford           CT 
  172   167 Bill Romero           59:47.6 19:15 M  60   9/9     90/90   M60+  Killingworth       CT 
  173    47 Mary Saunders       1:01:41.1 19:52 F  76   3/3     82/82   F60+  Clinton            CT 
   8/06/2011  3:51PM




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News