Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

John & Jessie Kelley - Ocean Beach 11.6 Miles

New London , CT, August 6, 2011

[Overall Results ]

Age Group Results

49th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

49th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 06, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Krisztina Dearborn                Mirror Lake  NH       364   19       42      1:17:34.0      6:41/M
       2    Jennifer Mitteness                Oakdale  CT           365   19      197      1:38:05.0      8:27/M
       3    Taylor Deedy                      Oakdale  CT            19   19      216      1:40:51.0      8:42/M
       4    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        118   17      255      1:46:22.0      9:10/M
       5    Sarah Sullivan                    Bedford  NH           325   18      353      1:58:26.0     10:13/M
       6    Courtney Fiala                    East Haddam  CT       434   15      370      2:02:06.0     10:32/M
Top

Male 19 & under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Conway                    West Hartford  CT     490   18        1      1:00:46.0      5:14/M
       2    Nicholas Lemon                    Middletown  CT         29   19        5      1:05:07.0      5:37/M
       3    Michael Leduc                     Canton  CT            359   19        7      1:06:16.0      5:43/M
       4    Andrew Duarte                     Rocky Hill  CT        526   19       30      1:14:54.0      6:27/M
       5    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           413   15       39      1:16:45.0      6:37/M
       6    Connor Gralton                    Ledyard  CT           386   13       41      1:17:34.0      6:41/M
       7    Brian Solinsky                    West Hartford  CT     424   19       45      1:17:59.0      6:43/M
       8    Reese Holtz                       West Hartford  CT     495   19       49      1:19:08.0      6:49/M
       9    Jason Solinsky                    West Hartford  CT     450   16       67      1:21:22.0      7:01/M
      10    Jason Conforte                    Northford  CT         167   16      106      1:27:37.0      7:33/M
      11    Josh Lambert                      Alburtis  PA          361   19      117      1:28:41.0      7:39/M
      12    Gregory Yacovou                   Moosup  CT            499   18      144      1:31:20.0      7:52/M
      13    Aaron Sheldon                     Oakdale  CT           288   16      151      1:32:20.0      7:58/M
      14    Nick Longolucco                   Bradford  RI          378   18      183      1:36:17.0      8:18/M
      15    Chris Romeo                       Cheshire  CT          138   15      290      1:50:28.0      9:31/M
      16    Matthew Gillis                    Bridgewater  MA       105   12      388      2:06:09.0     10:53/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT              4   23       21      1:11:34.0      6:10/M
       2    Suzanne Chavees                   Westbrook  CT         444   29       58      1:19:54.0      6:53/M
       3    Monica Guy                        Glastonbury  CT       353   28       63      1:20:46.0      6:58/M
       4    Daniel Manuzzi                    Monroe  CT            376   21       73      1:22:55.0      7:09/M
       5    Emily Jenkins                     Enfield  CT           447   23       75      1:23:28.0      7:12/M
       6    Molly Powell                      Waterford  CT         504   22       77      1:23:36.0      7:12/M
       7    Margret Crone                     Stamford  CT          179   23       83      1:24:20.0      7:16/M
       8    Cathleen Balantic                 Juneau  AK            491   24       99      1:27:10.0      7:31/M
       9    Libby Maret                       Sandy Hook  CT        120   21      133      1:30:17.0      7:47/M
      10    Caitlin Fenn                      Cambridge  MA         525   25      146      1:31:26.0      7:53/M
      11    Gina Ryan                         Southbridge  MA       149   27      147      1:31:33.0      7:54/M
      12    Elizabeth Dinatale                Worcester  MA         231   24      162      1:34:05.0      8:07/M
      13    Shannon Katzmary                  Bloomfield  CT        465   24      170      1:34:59.0      8:11/M
      14    Devon Butler                      New London  CT         22   22      179      1:35:40.0      8:15/M
      15    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        121   21      204      1:40:06.0      8:38/M
      16    Shana McDermott                   Lebanon  NH            94   27      219      1:41:14.0      8:44/M
      17    Amy D'Amico                       Waterford  CT         247   28      221      1:41:27.0      8:45/M
      18    Danielle Ciccone                  Westbrook  CT         536   26      224      1:41:31.0      8:45/M
      19    Laurene Clayton                   Macon  GA             300   25      252      1:45:56.0      9:08/M
      20    Brianna Middel                    Oakdale  CT           487   20      270      1:47:40.0      9:17/M
      21    Gara Valeri                       Sterling  MA          106   27      277      1:48:24.0      9:21/M
      22    Lara Fensin                       Holden  MA            303   24      302      1:51:57.0      9:39/M
      23    Abby Greenfield                   Enfield  CT           203   29      304      1:52:10.0      9:40/M
      24    Jessica Klein                     Manchester  CT        238   29      316      1:53:37.0      9:48/M
      25    Annie Pard                        Millbury  MA          113   29      325      1:54:55.0      9:54/M
      26    Alyse Faraone                     Worcester  MA         233   26      326      1:54:56.0      9:54/M
      27    Stacey Raimondi                   Waterford  CT         421   28      331      1:55:49.0      9:59/M
      28    Karin Perry                       East Lyme  CT         301   24      335      1:56:04.0     10:00/M
      29    Laura Taglianett                  Waterford  CT          31   29      342      1:56:55.0     10:05/M
      30    Heather Landry                    Norwich  CT           314   25      345      1:57:01.0     10:05/M
      31    Tiffany Almeida                   Enfield  CT           471   20      354      1:58:29.0     10:13/M
      32    Ashley Clawson                    Austin  TX            543   25      359      1:59:59.0     10:21/M
      33    Gabriel Coll                      West Hartford  CT     449   20      384      2:04:29.0     10:44/M
      34    Julie Simpson                     Waterford  CT         475   21      413      2:13:27.0     11:30/M
      35    Kristen Moody                     New York  NY          226   25      421      2:15:38.0     11:42/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samuel Alexander                  Waterford  CT           8   21        2      1:04:32.0      5:34/M
       2    Everett Hackett                   West Hartford  CT     498   21        3      1:04:33.0      5:34/M
       3    Nick Aguila                       West Hartford  CT     496   21        4      1:04:33.0      5:34/M
       4    Luke Albetson                     Norwich  CT             2   22        6      1:05:33.0      5:39/M
       5    Douglas Wright                    Darien  CT            304   21        8      1:06:41.0      5:45/M
       6    David Billing                     Ledyard  CT           436   22        9      1:06:51.0      5:46/M
       7    Ryan Murdoch                                              3   23       10      1:07:10.0      5:47/M
       8    Shawn Mulcahy                     Lebanon  CT           459   22       11      1:08:01.0      5:52/M
       9    Brenner Green                     Jewett City  CT        81   21       14      1:09:54.0      6:02/M
      10    Jim Rosenberger                   Plantsville  CT       341   21       15      1:09:59.0      6:02/M
      11    Tom Fagin                         Ledyard  CT           428   23       16      1:10:05.0      6:03/M
      12    Doug Leenhouts                    Cambridge  MA         265   28       17      1:10:15.0      6:03/M
      13    Eric Dade                         Orange  CT            500   20       18      1:10:47.0      6:06/M
      14    William Ricker                    Orange  CT            506   23       19      1:10:47.0      6:06/M
      15    Brendan Atkins                    Old Lyme  CT          483   26       20      1:11:07.0      6:08/M
      16    Colin Gallant                     Ashford  CT           537   21       22      1:12:02.0      6:13/M
      17    Steve Dowsett                     Fall River  MA        216   23       23      1:12:08.0      6:13/M
      18    Ben Lazarus                       Waterford  CT         362   21       28      1:14:22.0      6:25/M
      19    Mark Brissette                    Stonington  CT        541   27       33      1:15:27.0      6:30/M
      20    John Longo                        Southington  CT       340   23       34      1:15:52.0      6:32/M
      21    Liam Scott                        New London  CT        277   29       36      1:16:07.0      6:34/M
      22    Harry Mullin                      West Hartford  CT     448   20       38      1:16:37.0      6:36/M
      23    Billy Martinsky                   Monroe  CT              6   20       46      1:18:30.0      6:46/M
      24    Matt Dyer                         New London  CT        489   25       48      1:18:49.0      6:48/M
      25    Philip Natoli                     West Hartford  CT     530   23       64      1:20:48.0      6:58/M
      26    Kyle Schriever                    Norwich  CT           517   25       70      1:22:03.0      7:04/M
      27    Andrew Taylor                     Uncasville  CT        324   22      125      1:29:28.0      7:43/M
      28    Eric Stevenson                    East Granby  CT       380   27      157      1:32:52.0      8:00/M
      29    Brendon Neary                     Glastonbury  CT       462   26      160      1:33:23.0      8:03/M
      30    Jeffrey Beling                    Framingham  MA        305   20      175      1:35:24.0      8:13/M
      31    Gregory Tutolo                    Wolcott  CT           339   24      176      1:35:25.0      8:14/M
      32    Zachary Roltz                     Yorktown  VA          214   21      188      1:36:52.0      8:21/M
      33    Billy Jenkins                     Broad Brook  CT       425   23      194      1:37:45.0      8:26/M
      34    Samuel Donahue                    West Townshend  VT      5   23      202      1:39:39.0      8:35/M
      35    Christopher Rirchie               Marlborough  CT       461   23      274      1:48:21.0      9:20/M
      36    Keith Wille                       Groton  CT            544   24      383      2:04:10.0     10:42/M
      37    Jonathan Hale                     Suffield  CT          165   26      414      2:13:28.0     11:30/M
      38    Blake Crist                       Cambridge  MA         232   29      445      2:43:42.0     14:07/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unsong Ostrowski                  Laurel  MD            273   32       54      1:19:29.0      6:51/M
       2    Amanda Lawrence                   Mansfield Center  C   332   35       91      1:25:36.0      7:23/M
       3    Keron Smith                       Manchester  CT        481   35      100      1:27:11.0      7:31/M
       4    Becky Iselin                      Chester  CT           473   35      107      1:27:43.0      7:34/M
       5    Kristi Mason                      North Kingstown  RI   523   30      113      1:28:15.0      7:36/M
       6    Lindsey Guerero                   West Hartford  CT     251   31      126      1:29:32.0      7:43/M
       7    Kati Craig                        Rockledge  FL         463   37      136      1:30:42.0      7:49/M
       8    Rachel Johanson                                         292   35      138      1:30:55.0      7:50/M
       9    Denise Scott                      Putnam  CT            177   31      142      1:31:14.0      7:52/M
      10    Sarah Croucher                    Middletown  CT        245   31      154      1:32:42.0      7:59/M
      11    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT       367   35      159      1:33:02.0      8:01/M
      12    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         271   34      190      1:37:06.0      8:22/M
      13    Natalie Edwards                   Ledyard  CT           375   32      210      1:40:32.0      8:40/M
      14    Michelle Price-Koehler            Ledyard  CT           293   36      217      1:40:57.0      8:42/M
      15    Amy Grundti                       Providence  RI        522   38      218      1:41:12.0      8:43/M
      16    Rebecca Burke                     Middletown  CT        144   35      222      1:41:27.0      8:45/M
      17    Kate Meberg                       Bristol  CT           228   30      227      1:41:56.0      8:47/M
      18    Jennifer Jedges                   Haddam  CT            394   37      233      1:43:40.0      8:56/M
      19    Lorelle Gay                       Hull  MA              141   30      241      1:44:33.0      9:01/M
      20    Kelly Kincaid                     New London  CT        549   32      253      1:46:13.0      9:09/M
      21    Sarah Tanner                      Enfield  CT           279   31      259      1:46:36.0      9:11/M
      22    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            302   38      261      1:46:55.0      9:13/M
      23    Elizabeth Geer                    Griswold  CT          446   31      265      1:47:17.0      9:15/M
      24    Jill Diorio                       Worcester  MA         126   32      276      1:48:23.0      9:21/M
      25    Susan Tonucci                     Waterford  CT         492   39      282      1:49:11.0      9:25/M
      26    Kimberly Ellsworth                Avon  CT              152   36      284      1:49:58.0      9:29/M
      27    Ynonne Lee                        Middletown  CT        430   35      285      1:50:02.0      9:29/M
      28    Elizabeth Gieleghem               Norwich  CT           312   31      294      1:50:47.0      9:33/M
      29    Olivia Kousky                     Shelton  CT           208   31      296      1:51:08.0      9:35/M
      30    Katie Giurleo                     Oakdale  CT           381   33      299      1:51:28.0      9:37/M
      31    Kerry Cietonno                    Brighton  MA          503   37      307      1:52:22.0      9:41/M
      32    Maureen Singer                    Haddam  CT            368   36      313      1:53:10.0      9:45/M
      33    Kerrin Caldarone                  Attleboro  MA         169   39      317      1:53:38.0      9:48/M
      34    Lea Crown                         Meriden  CT           157   34      328      1:55:28.0      9:57/M
      35    Hui-Qing Yin                                            295   36      346      1:57:07.0     10:06/M
      36    Shannon Kiely                     Weymouth  MA          139   31      361      2:00:19.0     10:22/M
      37    Christina Jessuck                 Waterford  CT         493   39      362      2:00:21.0     10:23/M
      38    Sarah Debenedigtis                Milford  CT           267   34      365      2:00:43.0     10:24/M
      39    Angelika Stallmann                Westfield  MA         317   32      369      2:01:53.0     10:30/M
      40    Loren Glasson                     Salem  MA             258   30      375      2:02:45.0     10:35/M
      41    Rachel Kolasczyk                  Sabana Grande  PR      62   34      387      2:05:24.0     10:49/M
      42    Elise Butson                      East Hampton  CT      283   36      390      2:06:52.0     10:56/M
      43    Renee Seisler                     Newbury  MA           308   35      393      2:07:29.0     10:59/M
      44    Jennifer Grammatie                Spencer  MA           200   33      433      2:21:35.0     12:12/M
      45    April Phillips                    Groton  CT             39   39      443      2:30:47.0     13:00/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Bulewich                     Windsor  CT           419   35       13      1:09:24.0      5:59/M
       2    Jacob Johnson                     Mystic  CT             30   32       24      1:12:13.0      6:14/M
       3    Carlos Rivera                     Springfield  MA        18   37       31      1:15:15.0      6:29/M
       4    Ben Smith                         San Francisco  CA      17   31       40      1:17:24.0      6:40/M
       5    Jorge Kuljis                      Newington  CT         408   31       52      1:19:22.0      6:51/M
       6    Chris Elgar                       Attleboro  MA         122   39       60      1:20:39.0      6:57/M
       7    Jeff Billing                      West Hartford  CT      32   32       61      1:20:42.0      6:57/M
       8    Zanday Mangold                    Brooklyn  NY          409   37       62      1:20:44.0      6:58/M
       9    Ryan Gielseghen                   Norwich  CT           311   34       80      1:24:01.0      7:15/M
      10    Jason Barricklow                  New London  CT        234   33       82      1:24:17.0      7:16/M
      11    Kun Song                          Waterford  CT         163   34       84      1:24:23.0      7:16/M
      12    Garel Pretorius                   Glastonbury  CT       388   36       87      1:25:11.0      7:21/M
      13    Jeff Bligotti                     Granby  CT            186   36       92      1:25:47.0      7:24/M
      14    Sean Patterson                    Norwich  CT           527   30       94      1:26:28.0      7:27/M
      15    Ted Kenyon                        Waterford  CT         223   39       97      1:26:58.0      7:30/M
      16    Curt Mason                        Oakland  RI           524   30      111      1:28:10.0      7:36/M
      17    Joseph Bushey                     Tolland  CT           262   38      120      1:28:51.0      7:40/M
      18    Rigo Mockalis                     Cromwell  CT          510   33      124      1:29:25.0      7:43/M
      19    Joe Fois                          South Hadley  MA      420   36      129      1:30:03.0      7:46/M
      20    Charlie Glasson                   Salem  MA             259   35      168      1:34:38.0      8:09/M
      21    Thomas Belchik                    Odenton  MD           330   34      173      1:35:21.0      8:13/M
      22    Aaron Brown                       Ellington  CT         218   37      180      1:35:45.0      8:15/M
      23    Jason Smith                       Ellington  CT         217   32      181      1:35:46.0      8:15/M
      24    Robert Buckles                    Norwich  CT           358   33      186      1:36:40.0      8:20/M
      25    Carl Gustafson                    East Hartford  CT     392   33      193      1:37:42.0      8:25/M
      26    Shaughnessy Kevin                 Boston  MA            352   39      200      1:38:31.0      8:30/M
      27    Ben Burkey                        Colchester  CT        180   36      208      1:40:25.0      8:39/M
      28    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           342   35      211      1:40:33.0      8:40/M
      29    Jonathan Bushey                   Billings  MT          439   36      237      1:44:01.0      8:58/M
      30    Konadu Kay                        New London  CT        395   30      243      1:44:40.0      9:01/M
      31    Jon Peterson                      Waterford  CT         374   35      254      1:46:21.0      9:10/M
      32    Linnell Michael                   Groton  CT            207   33      256      1:46:22.0      9:10/M
      33    Jake Fisher                       Berlin  CT            393   37      258      1:46:35.0      9:11/M
      34    Jon Ehm                           Waterford  CT          71   38      263      1:47:02.0      9:14/M
      35    James Kehlengach                  East Hampton  CT      389   31      272      1:48:20.0      9:20/M
      36    Richard Ritchie                   Rocky Hill  CT        182   37      275      1:48:21.0      9:20/M
      37    Geoffery Shannon                  West Hartford  CT     197   32      283      1:49:58.0      9:29/M
      38    Timothy Phillips                  Norwich  CT           313   36      292      1:50:43.0      9:33/M
      39    David Warner                      New London  CT        307   35      293      1:50:44.0      9:33/M
      40    Justin Kousky                     Shelton  CT           209   31      297      1:51:09.0      9:35/M
      41    Robert Campbell                   Worcester  MA         125   39      311      1:52:53.0      9:44/M
      42    Randy Nokes                       Glastonbury  CT       366   34      322      1:54:07.0      9:50/M
      43    Mun-Sang Yue                      Kingston  RI          294   38      347      1:57:11.0     10:06/M
      44    Mark Tanner                       Enfield  CT           278   32      358      1:59:36.0     10:19/M
      45    Justin Bellini                    Chagrin Falls  OH     333   37      371      2:02:19.0     10:33/M
      46    Jagish Krishnan                                         236   37      373      2:02:36.0     10:34/M
      47    Scott Butson                      East Hampton  CT      282   34      391      2:06:53.0     10:56/M
      48    Steve Marchillo                   Granby  CT            195   33      395      2:07:44.0     11:01/M
      49    James Lovering  Jr                Mystic  CT            176   36      401      2:09:34.0     11:10/M
      50    Christopher Jenkins               Groton  CT            290   38      415      2:13:39.0     11:31/M
      51    Brian Clinton                     Groton  CT            154   32      419      2:15:11.0     11:39/M
      52    Peter Kot                         Torrington  CT        246   39      420      2:15:13.0     11:39/M
      53    Ede Stallmann                     Westfield  MA         318   38      422      2:15:48.0     11:42/M
      54    Jaqson O'Reilly                   Hampden  ME           280   33      423      2:16:30.0     11:46/M
      55    Joshua Smith                      New London  CT        264   38      426      2:17:36.0     11:52/M
      56    Paul Raffa                        Millbury  MA          202   33      432      2:21:34.0     12:12/M
      57    Fred Wilxcox Jr                   Oakdale  CT           250   39      437      2:22:55.0     12:19/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Gudrow                     Wakefield  RI           9   42       65      1:20:51.0      6:58/M
       2    Amanda Hill                       Wethersfield  CT      338   40       79      1:23:52.0      7:14/M
       3    Martha Merz                       Mystic  CT             15   48       81      1:24:10.0      7:15/M
       4    Lori Gatheral                     Waterford  CT          49   49       85      1:24:39.0      7:18/M
       5    Kerry Milner                      Stratford  CT         153   44      102      1:27:19.0      7:32/M
       6    Kristen Corderman                 Niceville  FL         211   40      128      1:29:57.0      7:45/M
       7    Jennifer Ross                     Stratford  CT         181   41      132      1:30:15.0      7:47/M
       8    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   192   47      135      1:30:29.0      7:48/M
       9    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     410   48      164      1:34:11.0      8:07/M
      10    Gail Martin                       Sharon  MA             46   46      167      1:34:23.0      8:08/M
      11    Dianna Hyland                     North Windham  CT     156   41      169      1:34:45.0      8:10/M
      12    Barbara Grant                     Norwich  CT           412   41      201      1:38:32.0      8:30/M
      13    Andrea Lamb                       Warwick  RI           323   40      206      1:40:09.0      8:38/M
      14    Jean Searle                       Waterford  CT         501   41      215      1:40:45.0      8:41/M
      15    Annmarie Fitzsimmons              West Springfield  M   261   48      244      1:44:52.0      9:02/M
      16    Donna Schnelder                   East Lyme  CT         205   49      249      1:45:44.0      9:07/M
      17    Sharon Fisher                     Norwich  CT            45   42      279      1:48:45.0      9:23/M
      18    Kathy Skrabacz                    New London  CT        347   43      303      1:52:00.0      9:39/M
      19    Spring Cole                       Danielson  CT         355   46      306      1:52:19.0      9:41/M
      20    Deirdre Ahern                     Salem  CT             370   44      312      1:52:56.0      9:44/M
      21    Nicole Sabatini                   Worcester  MA         224   45      321      1:54:05.0      9:50/M
      22    Marsha Regan                      New London  CT        451   46      329      1:55:30.0      9:57/M
      23    Elaine Berling                    Westerly  RI          406   46      338      1:56:16.0     10:01/M
      24    Louis Hanrahan                    New London  CT        453   48      348      1:57:12.0     10:06/M
      25    Mary O'Reilly                     Ridgewood  NJ         281   40      352      1:58:02.0     10:11/M
      26    Claudine Bouchard                 East Longmeadow  MA   249   41      360      2:00:04.0     10:21/M
      27    Mary Heap                         New London  CT        306   43      366      2:00:55.0     10:25/M
      28    Brenda Harrington                 Waterford  CT         477   45      368      2:01:43.0     10:30/M
      29    Kristy Maguire                    Old Lyme  CT          518   40      386      2:05:15.0     10:48/M
      30    Meredith Twonbly                  Shelburne Falls  MA   532   40      389      2:06:30.0     10:54/M
      31    Paula Archer                      Oakdale  CT           257   48      405      2:10:20.0     11:14/M
      32    Magda Roltz                       Yorktown  VA          215   49      407      2:10:50.0     11:17/M
      33    Mary Simpson                      Waterford  CT         458   46      412      2:13:27.0     11:30/M
      34    Laurene Ellis                     Brockton  MA          103   47      428      2:18:57.0     11:59/M
      35    Kristin Scott                     Milton  MA             96   41      429      2:18:58.0     11:59/M
      36    Pamela Suprenant                  Webster  MA           112   45      434      2:21:36.0     12:12/M
      37    Katy Vachule-West                 Amherst  MA           206   41      438      2:23:12.0     12:21/M
      38    Julianna Hastrapasqua             Millbury  MA          253   42      450      3:05:28.0     15:59/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT          20   40       12      1:08:46.0      5:56/M
       2    Mike Early                        Huntington  VT        159   47       25      1:12:39.0      6:16/M
       3    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      336   44       26      1:13:16.0      6:19/M
       4    Jon Fearnley                      Simsbury  CT          398   44       32      1:15:21.0      6:30/M
       5    Rick O'Toole                      South Glastonbury      34   40       37      1:16:24.0      6:35/M
       6    Gregory Bonaiuto                  So Glastonbury  CT    551   45       43      1:17:43.0      6:42/M
       7    Erik Saszik                       Evanston  IL          331   43       50      1:19:10.0      6:49/M
       8    John Paggioli                     Marlborough  CT       335   45       51      1:19:20.0      6:50/M
       9    John Collins                      Tolland  CT           189   45       53      1:19:26.0      6:51/M
      10    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            373   41       57      1:19:46.0      6:53/M
      11    Clay Howland                      Providence  RI        512   45       59      1:20:32.0      6:57/M
      12    David Czarneski                   Bristol  CT           260   46       66      1:21:10.0      7:00/M
      13    Peter Convard                     Middlebury  CT        509   43       71      1:22:06.0      7:05/M
      14    Scott Edwards                     North Stonington  C   351   47       72      1:22:17.0      7:06/M
      15    Mike Tartar                       Manchester  CT        235   40       74      1:23:08.0      7:10/M
      16    Harry Duvall                      Boston  MA            194   47       76      1:23:32.0      7:12/M
      17    Frank White                       East Hampton  CT      529   46       78      1:23:37.0      7:13/M
      18    Paul Dadabbo                      Old Saybrook  CT      466   47       86      1:24:40.0      7:18/M
      19    Michael Westfall                  Manchester  CT        397   40       88      1:25:15.0      7:21/M
      20    Joe Baldi                         Waterford  CT         426   48       89      1:25:26.0      7:22/M
      21    Mark Bellini                      Cleveland  OH         117   41       90      1:25:31.0      7:22/M
      22    Andrew Kemalian                   Canton  MA            196   41       93      1:26:07.0      7:25/M
      23    Bob Gralton                       Ledyard  CT           387   43       96      1:26:54.0      7:29/M
      24    David Blair                       Waterford  CT         175   49       98      1:27:06.0      7:31/M
      25    James Lyons                       South Windsor  CT     470   46      105      1:27:35.0      7:33/M
      26    Robert Jordan                     Groton  CT            357   46      118      1:28:43.0      7:39/M
      27    Tim Lambert                       Alburtis  PA          360   41      119      1:28:48.0      7:39/M
      28    Kim Searle                        Waterford  CT         443   43      122      1:29:05.0      7:41/M
      29    Les Bellis                        Jewett City  CT       484   47      123      1:29:18.0      7:42/M
      30    Brett Roberson                    East Hampton  CT      354   47      127      1:29:46.0      7:44/M
      31    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY         326   46      130      1:30:06.0      7:46/M
      32    Dennis Marshall                   Simsbury  CT          349   41      131      1:30:07.0      7:46/M
      33    John Gardow                       Wakefield  RI         472   41      139      1:31:06.0      7:51/M
      34    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        131   43      140      1:31:09.0      7:51/M
      35    David Healea                      New London  CT        210   42      143      1:31:18.0      7:52/M
      36    William Rowe                      South Kingston  RI    533   49      149      1:31:49.0      7:55/M
      37    Eric Arvidson                     New London  CT        240   44      150      1:32:02.0      7:56/M
      38    Michael Kornacki                  New York  NY           67   43      153      1:32:31.0      7:59/M
      39    Frank Silva                       Norwich  CT           161   45      155      1:32:46.0      8:00/M
      40    Brenda Shea                       Amston  CT            460   45      172      1:35:19.0      8:13/M
      41    Manuel Duval                      New London  CT        550   45      174      1:35:23.0      8:13/M
      42    Diamond Back Byram                Glastonbury  CT       407   47      177      1:35:33.0      8:14/M
      43    Brad Haskavy                      Cambridge  MA         513   46      184      1:36:20.0      8:18/M
      44    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     145   40      187      1:36:46.0      8:21/M
      45    Marcus Bruioli                    Waterford  CT         497   40      191      1:37:35.0      8:25/M
      46    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            508   47      199      1:38:15.0      8:28/M
      47    Timothy Crowley                   Brooklyn  NY          538   40      209      1:40:28.0      8:40/M
      48    Paul Daversa                      Wilton  CT            455   47      214      1:40:43.0      8:41/M
      49    Christian Morrison                Shelton  CT           467   47      223      1:41:30.0      8:45/M
      50    Jason Dyer                        Groton  CT            275   42      226      1:41:44.0      8:46/M
      51    Stephan Lance                     Waterford  CT         191   48      229      1:42:08.0      8:48/M
      52    John Rumberger                    Middletown  CT        213   40      238      1:44:02.0      8:58/M
      53    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          88   44      250      1:45:49.0      9:07/M
      54    Jay Villeneuve                    Newtown  CT           199   41      251      1:45:50.0      9:07/M
      55    Bobby Genereau                    Kingston  MA          285   41      260      1:46:48.0      9:12/M
      56    Ruben Rios                        Springfield  MA       534   43      264      1:47:03.0      9:14/M
      57    Todd Fisher                       Norwich  CT            44   42      278      1:48:44.0      9:22/M
      58    Stephen Montafia                  Groton  CT            123   43      298      1:51:24.0      9:36/M
      59    Shaun O'Dea                       Niantic  CT            36   41      310      1:52:49.0      9:44/M
      60    Jon Romeo                         Cheshire  CT          137   47      318      1:53:47.0      9:49/M
      61    Stevros Mihelis                   Simsbury  CT          298   46      319      1:53:56.0      9:49/M
      62    Tony Buglione                     Niantic  CT            37   47      320      1:54:00.0      9:50/M
      63    Thomas Topulos                    Amston  CT            400   42      327      1:55:14.0      9:56/M
      64    Tami Maloney                      Hebron  CT             48   47      333      1:56:03.0     10:00/M
      65    Daniel Champagne                  Canton  CT            546   46      334      1:56:04.0     10:00/M
      66    Stephen Helleman                  New London  CT        221   40      336      1:56:09.0     10:01/M
      67    Phil Schnelder                    East Lyme  CT         204   46      351      1:57:57.0     10:10/M
      68    John Stallcop                     Ledyard  CT           474   40      367      2:01:18.0     10:27/M
      69    David Sun                         Shrewsbury  MA        423   40      376      2:03:02.0     10:36/M
      70    Jamie Sanger                      Fairfield  CT         269   43      378      2:03:09.0     10:37/M
      71    Thomas Calvello                   Burlington  CT        227   45      379      2:03:18.0     10:38/M
      72    Gary Chatel                       Holyoke  MA           309   40      394      2:07:29.0     10:59/M
      73    Tom Teynolds                      Colchester  CT        427   42      403      2:09:53.0     11:12/M
      74    Robert Hanna                      Ledyard  CT           391   40      404      2:10:00.0     11:12/M
      75    Jill Ramos                        Manchester  CT        219   45      408      2:11:05.0     11:18/M
      76    Jack Crowley                      Concord  MA           485   49      411      2:13:26.0     11:30/M
      77    Benito Martinez                   Oakdale  CT           289   40      417      2:14:24.0     11:35/M
      78    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     135   41      425      2:17:35.0     11:52/M
      79    John Sabatini                     Worcester  MA         237   47      427      2:17:39.0     11:52/M
      80    Patick Casey                      South Weymouth  MA    241   43      436      2:22:24.0     12:17/M
      81    Joseph Gillis                     Bridgewater  MA       104   48      440      2:29:04.0     12:51/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carla Thompson                    Pawcatuck  CT          10   52      103      1:27:26.0      7:32/M
       2    Cheryl Abert                      Belchertown  MA       108   54      134      1:30:22.0      7:47/M
       3    Karen Thimble                     Wallingford  CT       230   52      232      1:42:57.0      8:53/M
       4    Tamara Mitton                     Oakdale  CT           316   52      234      1:43:45.0      8:57/M
       5    Carole Connelly                   Glastonbury  CT       422   50      266      1:47:18.0      9:15/M
       6    Madeline Rogers                   Stillwater  MN        547   51      287      1:50:12.0      9:30/M
       7    Cathy King                        Manchester  CT        502   51      308      1:52:31.0      9:42/M
       8    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       229   54      324      1:54:52.0      9:54/M
       9    Kathleen Kohl                     Waterford  CT         486   50      340      1:56:43.0     10:04/M
      10    Mary Crowley                      Brooklyn  NY          519   52      341      1:56:49.0     10:04/M
      11    Beth Hackett                      Abington  MA          548   51      344      1:57:00.0     10:05/M
      12    Nancy Nero                        Rensselaer  NY        193   51      397      2:08:52.0     11:07/M
      13    Sharon Spivack                    Hope Valley  RI       136   53      399      2:09:02.0     11:07/M
      14    Jan Graham                        Wallingford  CT        90   56      400      2:09:17.0     11:09/M
      15    Amy Nixon                         New London  CT        452   53      402      2:09:46.0     11:11/M
      16    Betty Cannella                    Ellington  CT         528   53      416      2:14:04.0     11:33/M
      17    Lesley Fearnley                   Middletown  CT        399   55      444      2:35:02.0     13:22/M
      18    Gale Balavender                   Salem  CT              58   58      448      3:02:42.0     15:45/M
      19    Judy Gallant-Root                 Worcester  MA         114   50      451      3:05:28.0     15:59/M
Top

Male 50 tp 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Fink                          Mountain Lakes  NJ    384   53       27      1:14:03.0      6:23/M
       2    Derek Hyde                        Middle Haddam  CT     337   50       29      1:14:54.0      6:27/M
       3    Rich Fargo                        Plainville  CT        445   52       44      1:17:55.0      6:43/M
       4    Donald Burke                      Mansfield  MA         151   54       47      1:18:41.0      6:47/M
       5    Anthony Fossa                     Mystic  CT            433   55       55      1:19:32.0      6:51/M
       6    Khamfena Halewdeth                Mansfield  MA         297   52       56      1:19:33.0      6:51/M
       7    Scott Freeman                     Marlborough  CT       371   51       68      1:21:36.0      7:02/M
       8    Joe Corderman                     Niceville  FL         212   50       69      1:21:43.0      7:03/M
       9    William Finlayson                 Higganum  CT          346   57       95      1:26:49.0      7:29/M
      10    Rene Charland                     South Windsor  CT     435   57      104      1:27:34.0      7:33/M
      11    Marc Shok                         Hebron  CT            404   52      108      1:27:46.0      7:34/M
      12    Brian Mailhot                     Stonington  CT        514   55      109      1:27:56.0      7:35/M
      13    Aidan Power                       East Lyme  CT         468   50      110      1:28:05.0      7:36/M
      14    Kevin Markowski                   Middletown  CT        505   54      112      1:28:11.0      7:36/M
      15    Jim Scott                         New London  CT        276   52      114      1:28:18.0      7:37/M
      16    Lou Conforte                      Wallingford  CT       168   53      115      1:28:25.0      7:37/M
      17    Mike Parulis                      East Lyme  CT         437   53      116      1:28:28.0      7:38/M
      18    John Sacrey                       Preston  CT            59   59      121      1:29:01.0      7:40/M
      19    Jim Roy                           Stonington  CT        480   50      137      1:30:43.0      7:49/M
      20    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT           429   52      141      1:31:11.0      7:52/M
      21    David Raunig                      New London  CT        382   56      145      1:31:21.0      7:53/M
      22    Jerry Exley                       Baltic  CT            402   51      148      1:31:45.0      7:55/M
      23    Krzysztof Wasielewski             Dover Plains  NY      327   57      156      1:32:47.0      8:00/M
      24    John Sloan                        Manchester  CT        184   54      158      1:32:57.0      8:01/M
      25    Bob Tumiski                       Southington  CT       515   56      161      1:33:57.0      8:06/M
      26    Frank Fiala                       East Haddam  CT       414   51      163      1:34:09.0      8:07/M
      27    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     411   59      165      1:34:12.0      8:07/M
      28    John Dent                         South Hadley  MA      345   57      166      1:34:19.0      8:08/M
      29    John Denatale                     Brooklyn  NY          520   52      171      1:35:14.0      8:13/M
      30    Fred Mason                        Smithfield  RI        456   51      185      1:36:33.0      8:19/M
      31    Albert Phillips Jr                Groton  CT             50   50      189      1:37:05.0      8:22/M
      32    David Martin                      Sharon  MA             51   51      192      1:37:36.0      8:25/M
      33    Mark Wilkman                      Old Lyme  CT          464   53      195      1:37:48.0      8:26/M
      34    Joe Balavender                    Salem  CT              53   57      196      1:38:00.0      8:27/M
      35    Andrew Neary                      Glastonbury  CT       479   56      198      1:38:12.0      8:28/M
      36    David Aronson                     Monson  MA            516   56      203      1:39:47.0      8:36/M
      37    Curtiss Thompson                  Pawcatuck  CT          11   57      205      1:40:08.0      8:38/M
      38    Alan Gousie                       Lincoln  RI            93   55      207      1:40:21.0      8:39/M
      39    Rick Urban Jr                     Windham  CT            40   56      212      1:40:40.0      8:41/M
      40    Charles McKay                     Marlborough  CT       405   53      213      1:40:40.0      8:41/M
      41    Wilbur Tim                        East Lyme  CT          99   52      220      1:41:26.0      8:45/M
      42    Joe Piela                         Mansfield Center  C   369   54      225      1:41:32.0      8:45/M
      43    William Romito                    Leeds  MA             343   57      228      1:42:03.0      8:48/M
      44    Rick Konon                        Colchester  CT         54   54      231      1:42:53.0      8:52/M
      45    Richard Chromik                   Tolland  CT           372   53      235      1:43:45.0      8:57/M
      46    Ben Stone                         Niantic  CT           511   51      236      1:43:58.0      8:58/M
      47    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         482   54      239      1:44:12.0      8:59/M
      48    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         86   55      242      1:44:34.0      9:01/M
      49    Bob Waldzak                       Holyoke  MA           440   51      245      1:44:53.0      9:03/M
      50    Ed Duclos                         Ellington  CT         531   53      246      1:45:08.0      9:04/M
      51    Richard Conant                    Mystic  CT            457   56      247      1:45:22.0      9:05/M
      52    Scott Todd                        Uncasville  CT        225   55      257      1:46:33.0      9:11/M
      53    Vin Dicalma                       Bridgeport  CT        268   51      262      1:46:58.0      9:13/M
      54    Steve Middel                      Oakdale  CT           488   52      269      1:47:39.0      9:17/M
      55    Bill McGugan                      Manchester  CT        417   56      271      1:48:19.0      9:20/M
      56    Cliff Collins                     East Hampton  CT      390   51      273      1:48:20.0      9:20/M
      57    Mark Fitton                       Lebanon  CT            55   55      280      1:48:47.0      9:23/M
      58    Thomas Cella                      Manchester  CT        286   53      281      1:49:11.0      9:25/M
      59    David Rogers                      Stillwater  MN        540   53      286      1:50:08.0      9:30/M
      60    Tom Walsh                         Hartford  CT           56   56      289      1:50:22.0      9:31/M
      61    Dean Berardi                      Jewett City  CT        41   50      295      1:50:49.0      9:33/M
      62    Rick Mitton                       Oakdale  CT           315   53      305      1:52:11.0      9:40/M
      63    Doulgas Barlow                    Norwich  CT           401   54      314      1:53:11.0      9:45/M
      64    Paresh Soni                       Mystic  CT            478   50      315      1:53:32.0      9:47/M
      65    Rich Ghiorse                      East Weymouth  MA     155   56      323      1:54:37.0      9:53/M
      66    Jim Miller                        Mansfield  MA         334   54      330      1:55:36.0      9:58/M
      67    Tom Maloney                       Hebron  CT             38   50      332      1:55:52.0      9:59/M
      68    David Lebon                       Westport  CT          454   50      337      1:56:14.0     10:01/M
      69    Andy Brennan                      Halifax  MA           542   58      343      1:56:58.0     10:05/M
      70    Gayle Smith                       Groton  CT            270   52      349      1:57:24.0     10:07/M
      71    Bruce Grisafe                     Salem  CT              57   57      355      1:58:42.0     10:14/M
      72    David Malliaros                   Milton  MA            344   55      364      2:00:39.0     10:24/M
      73    Ross Dik                          Worcester  MA         124   52      374      2:02:36.0     10:34/M
      74    Alan Glass                        West Hartford  CT      95   55      380      2:03:21.0     10:38/M
      75    Clayton Gardner                   Hope Valley  RI       545   59      382      2:03:42.0     10:40/M
      76    Robert Binns                      Sharon  MA            363   51      385      2:04:56.0     10:46/M
      77    Ed Marczyszak                     Seymour  CT           476   58      396      2:08:47.0     11:06/M
      78    Jerry Cuellar                     Middleboro  MA        348   51      398      2:08:57.0     11:07/M
      79    Brad Watkins                      Oakdale  CT           256   50      406      2:10:21.0     11:14/M
      80    Cliff Lombardo                    Middletown  CT        356   55      424      2:17:29.0     11:51/M
      81    Roger Petersen                    Broad Brook  CT       350   57      430      2:20:12.0     12:05/M
      82    James Davidson                    Seymour  CT           239   52      435      2:21:40.0     12:13/M
      83    Robert McDonald                   Colchester  CT        385   52      439      2:26:43.0     12:39/M
      84    Randall Petterton                 Andover  CT           415   52      442      2:29:39.0     12:54/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            63   63      288      1:50:20.0      9:31/M
       2    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT      383   62      372      2:02:20.0     10:33/M
       3    Judith Person                     West Hartford  CT     441   66      377      2:03:06.0     10:37/M
       4    Cynthia Johnston                  Enfield  CT           431   63      381      2:03:41.0     10:40/M
       5    Monique Robitaille                Norton  MA            115   69      410      2:12:13.0     11:24/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin Keibel                     Manchester  CT        172   60       35      1:15:58.0      6:33/M
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   60      101      1:27:16.0      7:31/M
       3    Dexter Goyette                    Danielson  CT          65   65      152      1:32:29.0      7:58/M
       4    Gary Burfoot                      Mystic  CT            403   62      178      1:35:36.0      8:14/M
       5    Stephen Cook                      Danielson  CT         416   64      182      1:36:06.0      8:17/M
       6    Lee Bradley                       Newington  CT          42   69      230      1:42:27.0      8:50/M
       7    John Cietanno                     Westbrook  CT         494   68      240      1:44:13.0      8:59/M
       8    Richard Comstock                  Westerly  RI          507   67      248      1:45:43.0      9:07/M
       9    Rich Baber                        Glastonbury  CT       377   61      268      1:47:22.0      9:15/M
      10    Robert Niedbala                   Norwich  CT            64   64      291      1:50:36.0      9:32/M
      11    Milton Bushey                     York  PA              438   69      301      1:51:42.0      9:38/M
      12    Tom Swim                          Groton  CT            432   66      339      1:56:38.0     10:03/M
      13    Jay Keiser                        Middletown  CT        396   63      350      1:57:30.0     10:08/M
      14    Karl Fuller                       East Haddam  CT        43   68      357      1:59:10.0     10:16/M
      15    Jim Raymond                       Somers  CT            328   63      363      2:00:34.0     10:24/M
      16    Clinton Helligar                  Uncasville  CT        535   61      392      2:07:21.0     10:59/M
      17    Raymond Boutotte                  Pepperell  MA          52   65      409      2:11:17.0     11:19/M
      18    Robert Najarian                   Middle Haddam  CT      66   66      418      2:14:37.0     11:36/M
      19    George Papuga                     East Haven  CT         68   68      431      2:20:28.0     12:07/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeannette Cyr                     Berlin  CT            379   77      447      2:59:11.0     15:27/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           74   74      267      1:47:20.0      9:15/M
       2    Ronald Robitaille                 Norton  MA            116   71      300      1:51:41.0      9:38/M
       3    John Booras                       Medford  MA           310   78      309      1:52:45.0      9:43/M
       4    Peter Colonis                     Waterford  CT          70   70      356      1:59:07.0     10:16/M
       5    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       418   71      441      2:29:38.0     12:54/M
Top

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Pantelis                    Waterford  CT         329   85      446      2:44:01.0     14:08/M
       2    Victor Haddad                     Somerset  MA           80   80      449      3:04:06.0     15:52/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News