Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

4th Annual E.C.S.U. Invitational

Williamantic, CT, April 15, 2011

Event Results

Hosted by Eastern Connecticut State University

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                                HY-TEK's Meet Manager 4/15/2011
                 4th Annual E.C.S.U. Invitational - 4/15/2011                  
                     Eastern Connecticut State University                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Connor, Stacy                Ecsu Alumni             11.99m  
  2 Oparocaha, Chinwe            Trinity                 10.99m  
  3 Ward, Connie                 Mount Holyok             9.65m  
  4 Forrest, Alicia              Mount Holyok             9.63m  
  5 Person, Jennifer             Unattached               9.05m  
  6 Warner, Channel              Mount Holyok             8.48m  
  7 Hultzman, Lauren             Eastern Conn             8.13m  
  8 Henderson, Devaney           Eastern Conn             7.87m  
  9 Wallace, Megan               Eastern Conn             6.00m  
 
Event 2  Women Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Oparocaha, Chinwe            Trinity                 38.27m  
  2 Connor, Stacy                Ecsu Alumni             36.08m  
  3 Wallace, Megan               Eastern Conn            24.29m  
  4 Krulicki, Sarah              Eastern Conn            22.31m  
  5 Ward, Connie                 Mount Holyok            22.22m  
  6 Warner, Channel              Mount Holyok            20.59m  
  7 Henderson, Devaney           Eastern Conn            20.10m  
 
Event 3  Women Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Oparocaha, Chinwe            Trinity                 43.56m  
  2 Connor, Stacy                Ecsu Alumni             37.61m  
  3 Person, Jul                  Ecsu Alumni             33.39m  
  4 Krulicki, Sarah              Eastern Conn            29.12m  
  5 Forrest, Alicia              Mount Holyok            29.07m  
  6 Henderson, Devaney           Eastern Conn            25.65m  
  7 Wallace, Megan               Eastern Conn            25.31m  
  8 London, Jillian              Mount Holyok            22.98m  
  9 Zarcaro, Elise               Eastern Conn            17.28m  
 
Event 4  Women Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Person, Jennifer             Unattached              29.55m  
  2 Nadelberg, Katherine         Conn College            29.45m  
  3 London, Jillian              Mount Holyok            29.40m  
  4 Krulicki, Sarah              Eastern Conn            29.36m  
  5 Hultzman, Lauren             Eastern Conn            25.38m  
  6 Henderson, Devaney           Eastern Conn            21.78m  
 -- Trinkle, Andrea              Mount Holyok              FOUL  
 
Event 5  Women Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dahbura, Julianna            Mount Holyok             4.74m   1.8 
  2 Bryant, Tacia                Eastern Conn             4.57m   1.0 
  3 Trinkle, Andrea              Mount Holyok             4.50m   0.4 
  4 Pascual, Angelica            Mount Holyok             4.47m  +0.0 
 -- Gingras, Cora                Eastern Conn              FOUL       
 
Event 6  Women Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gingras, Cora                Eastern Conn            10.40m   0.1 
  2 Hultzman, Lauren             Eastern Conn             9.87m   0.5 
  3 James, Ashlee                Eastern Conn             9.86m   0.6 
  4 Ballinger, Sarah             Trinity                  9.53m   1.5 
  5 Trinkle, Andrea              Mount Holyok             9.41m   2.9 
  6 Williams, Summer             Ecsu Alumni              9.24m   0.4 
 -- Dahbura, Julianna            Mount Holyok              FOUL       
 
Event 7  Women High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hultzman, Lauren             Eastern Conn             1.50m  
  2 Gingras, Cora                Eastern Conn             1.45m  
  3 Stier, Maeve                 Mount Holyok             1.40m  
  4 O'Brien, Megan               Trinity                 J1.40m  
 
Event 8  Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Huhn, Amy                    Eastern Conn           9-00.00  
  2 Humen, Lilas                 Conn College           8-06.00  
  3 Ballon, Maddie               Mount Holyok           8-00.00  
  4 Gibeault, Maggie             Eastern Conn           7-06.00  
  5 Tigs, Laura                  Ecsu Alumni            6-06.00  
 
Event 9  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Greene, Paige                Trinity                  13.33  -0.9 
  2 Pascual, Angelica            Mount Holyok             13.35  -0.9 
  3 Palumbo, Carmen              Conn College             14.03  -0.9 
  4 Cuyjet, Alyssa               Trinity                  14.67  -0.9 
  5 Hershman, Amanda             Mount Holyok             15.63  -0.9 
 
Event 10  Women 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Pascual, Angelica            Mount Holyok             27.89  -0.7  2 
  2 Palumbo, Carmen              Conn College             28.34  -0.9  1 
  3 Charpentier, Christine       Eastern Conn             28.55  -0.9  1 
  4 Fletcher, Gizelle            Mount Holyok             29.27  -0.7  2 
  5 Bryant, Tacia                Eastern Conn             29.65  -0.7  2 
  6 Wesley, Michelle             Conn College             29.83  -0.9  1 
  7 Goodwill, Haley              Conn College             29.91  -0.9  1 
  8 Lustofin, Stevie             Conn College             30.02  -0.9  1 
  9 Cuyjet, Alyssa               Trinity                  30.33  -0.7  2 
 10 Zarcaro, Elise               Eastern Conn             30.51  -0.1  3 
 11 Bailey, Whitney              Mount Holyok             31.58  -0.7  2 
 12 Hershman, Amanda             Mount Holyok             32.83  -0.1  3 
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McDonough, Julianne          Trinity                1:02.32   1 
  2 Goodwill, Haley              Conn College           1:03.94   1 
  3 Rattan, Lauren               Usmma                  1:04.26   1 
  4 Charpentier, Christine       Eastern Conn           1:04.63   1 
  5 Bryant, Tacia                Eastern Conn           1:06.35   1 
  6 Healy, Caroline              Trinity                1:06.54   1 
  7 Bailey, Whitney              Mount Holyok           1:07.32   2 
  8 Deitz, Gina                  Conn College           1:09.18   2 
  9 Clark, Natalie               Conn College           1:10.22   2 
 10 Tomasco, Katherine           Eastern Conn           1:12.86   2 
 
Event 12  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Penfield-Cyr, Annie          Trinity                2:26.00  
  2 Wesley, Michelle             Conn College           2:29.12  
  3 Routt, Bianca                Mount Holyok           2:32.30  
  4 Taylor, Kelsey               Conn College           2:35.07  
  5 Pandzic, Monika              Trinity                2:35.17  
  6 Swick, Manya                 Conn College           2:35.60  
  7 Hultgren, Catherine          Trinity                2:35.72  
  8 Slipke, Jenna                Mount Holyok           2:37.19  
  9 DiCocco, Hannah              Mount Holyok           2:38.95  
 10 O'Connell-Stingi, Cather     Trinity                2:39.60  
 11 Cordiero, Felicia            Mount Holyok           2:40.45  
 12 Dermody, Kerry               Conn College           2:41.96  
 13 Swanson, Lianne              Conn College           2:41.99  
 14 Vamathevan, Archi            Trinity                2:43.85  
 15 Edebeli, Jacinta             Mount Holyok           2:46.08  
 16 Hallisey, Maura              Conn College           2:49.28  
 17 Rattan, Lauren               Usmma                  2:57.31  
 18 Huckins, Sarah               Conn College           2:58.93  
 
Event 13  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Quinones, Amanda             Eastern Conn           4:58.15  
  2 Swick, Manya                 Conn College           5:09.92  
  3 Taylor, Kelsey               Conn College           5:13.83  
  4 Swanson, Lianne              Conn College           5:21.25  
  5 Cordiero, Felicia            Mount Holyok           5:26.91  
  6 Dermody, Kerry               Conn College           5:27.16  
  7 Hallisey, Maura              Conn College           5:39.49  
  8 Glynn, Grace                 Conn College           5:42.52  
  9 McClellan, Casey             Mount Holyok           5:45.40  
 10 Huckins, Sarah               Conn College           5:45.92  
 11 Grindy, Anna                 Trinity                6:10.53  
 
Event 14  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Quinn, Genevieve             Trinity               18:58.39  
  2 France, Katie                Eastern Conn          19:40.58  
  3 Gordon, Chelsea              Trinity               20:01.36  
  4 Follo, Emily                 Mount Holyok          20:20.13  
  5 Palasky, Alexa               Eastern Conn          20:25.09  
  6 Preysner, Elizabeth          Trinity               20:51.50  
  7 Smith, Haley                 Eastern Conn          21:06.16  
  8 Healy, Melissa               Eastern Conn          21:14.82  
  9 Ericson, Amanda              Eastern Conn          22:14.78  
 10 Gagnon, Denica               Eastern Conn          22:15.26  
 11 McLeod, Alison               Conn College          22:18.08  
 12 Lane, Brittany               Eastern Conn          22:42.36  
 13 Bouton, Wendy                Eastern Conn          23:18.19  
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Holland, Alison              Conn College             15.99   0.8 
  2 Palumbo, Carmen              Conn College             16.13   0.8 
  3 James, Ashlee                Eastern Conn             17.42   0.8 
  4 Lustofin, Stevie             Conn College             18.09   0.8 
  5 O'Connor, Kathleen           Mount Holyok             18.21   0.8 
  6 Hultzman, Lauren             Eastern Conn             18.83   0.8 
  7 Brackett, Kate               Mount Holyok             19.01   0.8 
 
Event 18  Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Byrne, Merry                 Conn College           1:10.79  
  2 Gingras, Cora                Eastern Conn           1:13.38  
  3 James, Ashlee                Eastern Conn           1:13.88  
  4 Ballinger, Sarah             Trinity                1:16.67  
  5 O'Connor, Kathleen           Mount Holyok           1:17.90  
  6 Brackett, Kate               Mount Holyok           1:21.86  
 
Event 19  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Trinity  'A'                                          53.59  
  2 Mount Holyoke  'A'                                    54.14  
     1) Bailey, Whitney                 2) O'Connor, Kathleen             
     3) Pascual, Angelica               4) Routt, Bianca                  
  3 Conn College  'A'                                     55.47  
     1) Clark, Natalie                  2) Deitz, Gina                    
     3) Humen, Lilas                    4) Lustofin, Stevie               
  4 Ecsu Alumni  'A'                                      56.71  
  5 Eastern Conn. St.  'A'                              1:12.81  
     1) Bryant, Tacia                   2) Charpentier, Christine         
     3) Huhn, Amy                       4) Zarcaro, Elise                 
 
Event 20  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Trinity  'A'                                        4:22.65  
  2 Conn College  'A'                                   4:35.56  
     1) Byrne, Merry                    2) Goodwill, Haley                
     3) Taylor, Kelsey                  4) Wesley, Michelle               
  3 Mount Holyoke  'A'                                  4:38.58  
     1) Bailey, Whitney                 2) DiCocco, Hannah                
     3) O'Connor, Kathleen              4) Routt, Bianca                  
 
Event 31  Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Goulet, Mike                 Trinity                 13.85m  
  2 Kopplin, Will                Ecsu Alumni             12.94m  
  3 DiBeneditto, James           Eastern Conn            11.28m  
  4 Henry, Dylan                 Conn College             9.05m  
 
Event 32  Men Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Goulet, Mike                 Trinity                 44.64m  
  2 Kopplin, Will                Ecsu Alumni             41.08m  
  3 Henry, Dylan                 Conn College            34.60m  
  4 DiBeneditto, James           Eastern Conn            31.19m  
 
Event 33  Men Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Goulet, Mike                 Trinity                 47.40m  
  2 Kopplin, Will                Ecsu Alumni             46.88m  
  3 Bessette, Andy               Unattached              39.38m  
  4 Li, John                     Trinity                 38.67m  
  5 Shevidan, Brian              Unattached              36.29m  
  6 DiBeneditto, James           Eastern Conn            24.10m  
 
Event 34  Men Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kopplin, Will                Ecsu Alumni             47.76m  
  2 Bessette, Andy               Unattached              43.74m  
  3 DiBeneditto, James           Eastern Conn            40.97m  
  4 Fellows, Aaron               Conn College            40.86m  
  5 Shevidan, Brian              Unattached              38.47m  
  6 Henry, Dylan                 Conn College            32.77m  
 
Event 35  Men Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pavia, Dave                  Ecsu Alumni              6.32m  +0.0 
  2 Verill, Alexander            Eastern Conn             6.25m   1.2 
  3 DeShields, Alex              Conn College             6.22m   2.5 
  4 Wood, Ryan                   Eastern Conn             5.71m  +0.0 
  5 Gooch, Brian                 Conn College             5.55m   1.1 
  6 Balestracci, Thomas          Eastern Conn             4.98m  +0.0 
 
Event 36  Men Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wood, Ryan                   Eastern Conn            12.73m   1.3 
  2 Verill, Alexander            Eastern Conn            12.33m   1.1 
 
Event 37  Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Howd, Tommy                  Conn College             1.78m  
  2 Fellows, Aaron               Conn College             1.61m  
 
Event 38  Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fish, Josh                   Eastern Conn          11-06.00  
  2 Pyne, Matt                   Ecsu Alumni           11-00.00  
 -- Maxwell, Rory                Ecsu Alumni                 NH  
 
Event 39  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Simpson, Corey               Eastern Conn             11.23  -0.6  1 
  2 Lowe, Brian                  Eastern Conn             11.28  -0.6  1 
  3 Nicholson, Dave              Ecsu Alumni              11.45  -0.8  2 
  4 Jackson, Trenton             Trinity                  11.55  -0.8  2 
  5 Gooch, Brian                 Conn College             11.73  -0.6  1 
  6 Deraska, Peter               Trinity                  11.78  -0.6  1 
  7 DeShields, Alex              Conn College             11.82  -0.6  1 
  8 Barrett, Brandon             Usmma                    11.93  -0.6  1 
  9 Webbe, Rob                   Conn College             11.96  -0.8  2 
 10 Sisson, Rob                  Eastern Conn             11.99  -0.8  2 
 11 May, Christopher             Conn College             12.02  -0.8  2 
 12 Abraham, Adem                Conn College             12.69  -0.8  2 
 
Event 40  Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Simpson, Corey               Eastern Conn             22.77  -1.1  1 
  2 Lowe, Brian                  Eastern Conn             22.98  -1.1  1 
  3 Nicholson, Dave              Ecsu Alumni              23.06  -1.1  1 
  4 Barrett, Brandon             Usmma                    23.29  -1.1  1 
  5 Howd, Tommy                  Conn College             23.46  -1.1  1 
  6 May, Christopher             Conn College             24.01  -1.1  2 
  7 Pates, Nicholas              Eastern Conn             24.13  -1.1  1 
  8 Deraska, Peter               Trinity                  24.45  -1.1  2 
  9 Sisson, Rob                  Eastern Conn             24.79  -1.1  2 
 10 Rathkey, Ian                 Conn College             25.45  -1.1  2 
 11 Smoot, Dan                   Conn College             25.92  -1.1  2 
 12 Balestracci, Thomas          Eastern Conn             26.02  -1.1  2 
 
Event 41  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lynn, Ricky                  Trinity                  50.86   1 
  2 Marston, Prince              Eastern Conn             51.72   1 
  3 Mason, John                  Trinity                  52.05   1 
  4 Tengatenga, Ngoni            Trinity                  52.50   1 
  5 Pates, Nicholas              Eastern Conn             53.33   1 
  6 Davis, Jared                 Trinity                  53.72   1 
  7 Shelest, Richard             Usmma                    53.80   2 
  8 Takacs, Tom                  Eastern Conn             53.88   2 
  9 McGarvey, Casey              Eastern Conn             54.08   2 
 10 Adams, Ryan                  Trinity                  54.65   2 
 11 Creane, Stephen              Trinity                  55.70   1 
 
Event 42  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Scully, Dan                  Trinity                1:56.98  
  2 Secore, Brody                Eastern Conn           1:58.09  
  3 Cole, Tristan                Conn College           1:58.27  
  4 Wheatley, Ben                Trinity                1:59.78  
  5 Cha, Will                    Trinity                2:03.00  
  6 Whiston, Colin               Eastern Conn           2:04.13  
  7 Boudreau, Matt               Conn College           2:04.45  
  8 Nowacki, Krzysztof           Usmma                  2:05.06  
  9 Callahan, Tim                Eastern Conn           2:10.95  
 10 Majkut, Andrew               Conn College           2:11.91  
 11 Pfarner, Andrew              Usmma                  2:12.10  
 12 Gallant, Colin               Conn College           2:12.52  
 13 Kinha, Amit                  Conn College           2:13.13  
 14 Post, Dan                    Conn College           2:13.18  
 15 McAllister, Hoitt            Conn College           2:14.21  
 16 Curley, Mike                 Ecsu Alumni            2:15.67  
 17 Beling, Jeff                 Conn College           2:17.97  
 18 Gitkind, Matt                Conn College           2:18.56  
 19 Reilly, Blake                Conn College           2:20.95  
 20 Martinsky, Billy             Conn College           2:22.86  
 
Event 43  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harrington, Ed               Trinity                4:08.01  
  2 Ross, Tommy                  Trinity                4:09.82  
  3 Landry, Ken                  Eastern Conn           4:13.95  
  4 Gallant, Colin               Conn College           4:17.22  
  5 Powers, Brendan              Trinity                4:17.92  
  6 Miller, Nick                 Eastern Conn           4:19.88  
  7 Post, Dan                    Conn College           4:19.92  
  8 Gallucci, Peter              Trinity                4:26.13  
  9 Majkut, Andrew               Conn College           4:27.12  
 10 Franklin, Ryan               Eastern Conn           4:29.07  
 11 McAllister, Hoitt            Conn College           4:29.54  
 12 Gitkind, Matt                Conn College           4:31.09  
 13 White, Stephen               Eastern Conn           4:31.72  
 14 Kinha, Amit                  Conn College           4:35.27  
 15 Beling, Jeff                 Conn College           4:40.12  
 16 Reilly, Blake                Conn College           4:41.22  
 17 Martinsky, Billy             Conn College           4:42.73  
 
Event 44  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Buczek, Sam                  Eastern Conn          16:30.49  
  2 Miller, Nick                 Eastern Conn          16:48.73  
  3 Jorge, Bryan                 Eastern Conn          17:06.66  
  4 McLaughlin, Sean             Ecsu Alumni           17:49.23  
  5 Perucki, Joey                Eastern Conn          17:53.17  
  6 Hughes, Ryan                 Eastern Conn          18:17.99  
 
Event 47  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Chen, Tony                   Trinity                  16.64  -1.6 
  2 Smoot, Dan                   Conn College             16.93  -1.6 
 
Event 49  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eastern Conn. St.  'A'                                43.50  
     1) Lowe, Brian                     2) Pates, Nicholas                
     3) Simpson, Corey                  4) Verill, Alexander              
  2 Conn College  'A'                                     44.63  
     1) DeShields, Alex                 2) Gooch, Brian                   
     3) Howd, Tommy                     4) Phaneuf, Geoff                 
 -- Trinity  'A'                                            DNF  
 
Event 50  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eastern Conn. St.  'A'                              3:29.56  
     1) Callahan, Tim                   2) Marston, Prince                
     3) Pates, Nicholas                 4)                                
  2 Trinity  'A'                                        3:34.08  
  3 Usmma  'A'                                          3:35.97  
     1) Barrett, Brandon                2) Nowacki, Krzysztof             
     3) Shelest, Richard                4) Pfarner, Andrew                
  4 Eastern Conn. St.  'B'                              3:39.26  
     1) Lowe, Brian                     2) McGarvey, Casey                
     3) Simpson, Corey                  4) Whiston, Colin                 
  5 Conn College  'A'                                   3:52.71  
     1) Boudreau, Matt                  2) Cole, Tristan                  
     3) Fellows, Aaron                  4) Rathkey, Ian                   
  6 Conn College  'B'                                   3:52.84  
     1) Davis, Aaron                    2) Gallant, Colin                 
     3) Gitkind, Matt                   4) Post, Dan                      
  7 Conn College  'C'                                   3:55.68  
     1) Beling, Jeff                    2) Kinha, Amit                    
     3) Majkut, Andrew                  4) Martinsky, Billy               
  8 Ecsu Alumni  'A'                                    4:16.01  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News