Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Vermont State High School Cross Country Championships

Thetford, VT, October 30, 2010

[Boys Combined Teams | Boys Div 1 | Boys Div 1 Teams | Boys Div 2 | Boys Div 2 Teams | Boys Div 3 | Boys Div 3 Teams | Boys Challenge Race | Girls Combined | Girls Combined Teams | Girls Div 1 | Girls Div 1 Teams | Girls Div 2 | Girls Div 2 Teams | Girls Div 3 | Girls Div 3 Teams | Girls Challenge Race ]

Boys Combined

Computerized Timing and Scoring By:
GRANITE STATE RACE SERVICES
, Newport, NH (603) 863-2537
Join Granite State Race Services on Facebook
 
                                                                      Page 1
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1   805 Brendan Copley           11 Colchester High School              I     17:26  5:37 
    2    2  1026 Joe Bourgeois            12 North Country Union HS              I     17:30  5:38 
    3    3  1160 Hayden Bunnell           12 St. Johnsbury Academy               I     17:41  5:42 
    4    4   990 Jack Hegman              11 Mt Mansfield Union HS               I     17:42  5:42 
    5    5   396 Stuart Guertin           11 Middlebury Union High School        II    17:55  5:46 
    6    6   971 Trevor Bibb              12 Mt Mansfield Union HS               I     18:01  5:48 
    7    7   696 Jacob Ellis              11 Brattleboro Union High School       I     18:04  5:49 
    8    8    79 Cam Weber                12 Bellows Free Academy - Fairfax      III   18:05  5:50 
    9    9     1 James Labelle            12 Thetford Academy                    III   18:12  5:52 
   10   10  1161 Ben Bunnell              11 St. Johnsbury Academy               I     18:12  5:52 
   11       1193 Patrick Caldwell         11 Stratton Mountain School            I     18:13  5:52 
   12   11   494 Malcolm Plunkett         10 Mt Abraham Union HS                 II    18:16  5:53 
   13   12   555 Charlie Hoffert          11 U-32 High School                    II    18:19  5:54 
   14   13   592 Jordan Fields            11 Woodstock Union High School         II    18:24  5:56 
   15   14   572 Shep Carter              10 Vergennes Union High School         II    18:26  5:56 
   16   15   885 Cameron Maurer           12 Essex High School                   I     18:26  5:56 
   17   16  1163 Connor Dannis            11 St. Johnsbury Academy               I     18:26  5:56 
   18   17     4 Zach Chatot               9 Thetford Academy                    III   18:32  5:58 
   19   18   974 Hayden Bove              11 Mt Mansfield Union HS               I     18:33  5:58 
   20   19  1122 Matt Solomon             12 South Burlington High School        I     18:35  5:59 
   21   20   776 Jared Keyes              10 Champlain Valley Union HS           I     18:35  5:59 
   22   21   923 Zak Hale                 11 Mount Anthony Union HS              I     18:36  5:59 
   23   22  1036 Trevor Howell            11 North Country Union HS              I     18:37  6:00 
   24   23   869 Jacob Dowman             11 Essex High School                   I     18:37  6:00 
   25   24   895 Luke Salerno             10 Essex High School                   I     18:39  6:01 
   26   25   806 Andrew Feeley            11 Colchester High School              I     18:40  6:01 
   27   26  1165 Elijah Doerfler          11 St. Johnsbury Academy               I     18:41  6:01 
   28   27  1014 Braden Yeates            12 Mt Mansfield Union HS               I     18:41  6:01 
   29   28   772 Daniel Hebert            12 Champlain Valley Union HS           I     18:41  6:01 
   30   29   988 Jason Hardacre           12 Mt Mansfield Union HS               I     18:42  6:01 
   31   30   902 Grady Ward               11 Essex High School                   I     18:43  6:02 
   32   31   395 Neil Guertin             11 Middlebury Union High School        II    18:45  6:02 
   33   32   918 Marc Brandmeyer          12 Mount Anthony Union HS              I     18:47  6:03 
   34   33  1175 Skylar Lobdell           11 St. Johnsbury Academy               I     18:47  6:03 
   35   34   763 Nick Bouton              10 Champlain Valley Union HS           I     18:49  6:04 
   36   35   431 Scott Hitchcox           11 Milton High School                  II    18:49  6:04 
   37   36  1106 Will Gregoire            10 South Burlington High School        I     18:49  6:04 
   38   37  1176 Dage Minors              10 St. Johnsbury Academy               I     18:50  6:04 
   39         36 John Punger              11 Bellows Falls Union HS              III   18:50  6:04 
   40   38   996 Tom Kitsos               11 Mt Mansfield Union HS               I     18:51  6:04 
   41   39   392 William Conlon           11 Middlebury Union High School        II    18:52  6:05 
   42   40   474 Liam McSweeney           12 Montpelier High School              II    18:54  6:05 
   43   41   897 Matt Siemen              10 Essex High School                   I     18:55  6:06 
   44         87 Liam Genereaux           10 Blue Mountain Union School          III   18:55  6:06 
   45   42   770 Tom Gallagher            11 Champlain Valley Union HS           I     18:55  6:06 
   46   43   683 Matt Woodward            12 Bellows Free Academy St Albans      I     18:55  6:06 
   47   44   926 Luke Johnas              10 Mount Anthony Union HS              I     18:58  6:07 
   48   45   378 Jonathan Kascenska       12 Lyndon Institute                    II    19:00  6:07 
   49   46   734 Joe Russ                 11 Burlington High School              I     19:01  6:07 
   50   47   313 Geordy Aitken            11 Harwood Union High School           II    19:02  6:08 


                                                                      Page 2
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   48   764 Josh Campagna            12 Champlain Valley Union HS           I     19:03  6:08 
   52   49   767 Sean Delaney             10 Champlain Valley Union HS           I     19:04  6:08 
   53        238 Chad Lyons               12 West Rutland School                 III   19:04  6:09 
   54   50   601 Jeff Tucker              11 Woodstock Union High School         II    19:04  6:09 
   55   51   878 Conor Kiely              11 Essex High School                   I     19:06  6:09 
   56   52  1178 Kory Powers              11 St. Johnsbury Academy               I     19:06  6:09 
   57   53   589 Joshua Bassette          11 Woodstock Union High School         II    19:10  6:10 
   58   54  1011 Nick Shallow             11 Mt Mansfield Union HS               I     19:10  6:10 
   59   55   113 Mike Karasinski          12 Lake Region Union HS                III   19:11  6:11 
   60   56   558 Will Johnson             10 U-32 High School                    II    19:12  6:11 
   61   57  1110 Kevin Lawliss            11 South Burlington High School        I     19:13  6:11 
   62   58   223 Tegan Garon              11 Stowe High School                   III   19:13  6:12 
   63   59   561 Ben Merrylees            10 U-32 High School                    II    19:16  6:12 
   64   60   720 Seth Allen               11 Burlington High School              I     19:17  6:13 
   65   61   808 Mack Hyman               12 Colchester High School              I     19:19  6:13 
   66   62   883 Logan Martell            10 Essex High School                   I     19:19  6:13 
   67   63   121 Tony Stuart              11 Lake Region Union HS                III   19:22  6:14 
   68   64  1118 Tommy Royer              10 South Burlington High School        I     19:24  6:15 
   69   65  1108 Patrick Hickey            9 South Burlington High School        I     19:27  6:16 
   70   66   451 Josh Hull                10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:28  6:16 
   71   67   813 John McNeil              10 Colchester High School              I     19:30  6:17 
   72   68   318 Nathan Cutler            12 Harwood Union High School           II    19:32  6:17 
   73   69  1028 Andy Decelles            12 North Country Union HS              I     19:32  6:18 
   74   70   448 Matt Choiniere           10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:33  6:18 
   75   71   453 Kyle Lumsden             12 Missisquoi Valley Union HS          II    19:34  6:18 
   76   72  1109 Ken Krupa                10 South Burlington High School        I     19:35  6:19 
   77   73   457 Matt St. Amour           10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:35  6:19 
   78   74   936 Michael Sigsbury         12 Mount Anthony Union HS              I     19:36  6:19 
   79   75   397 Sawyer Hescock           10 Middlebury Union High School        II    19:36  6:19 
   80   76    72 Eric Newbury             11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   19:36  6:19 
   81   77   400 Max Longchamp            11 Middlebury Union High School        II    19:39  6:20 
   82   78  1040 Trevor Roberts           10 North Country Union HS              I     19:39  6:20 
   83   79   495 Isaac Prescott           12 Mt Abraham Union HS                 II    19:39  6:20 
   84   80   114 Seth Lawson              11 Lake Region Union HS                III   19:40  6:20 
   85   81    73 Eli Philips              11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   19:41  6:20 
   86   82   697 Zeke Fitzgerald          12 Brattleboro Union High School       I     19:41  6:21 
   87   83   677 Will Roberts             11 Bellows Free Academy St Albans      I     19:44  6:21 
   88   84   447 Steven Bruley            10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:44  6:21 
   89   85   330 Patrick Meany            12 Harwood Union High School           II    19:45  6:22 
   90   86    10 Kitt Langell             10 Thetford Academy                    III   19:46  6:22 
   91   87   919 Caleb Cohen              10 Mount Anthony Union HS              I     19:48  6:23 
   92   88   152 Zach Ward                12 Northfield Middle High School       III   19:48  6:23 
   93   89    11 Jonathan Leitschuh       11 Thetford Academy                    III   19:50  6:23 
   94   90   721 Logan Bara               12 Burlington High School              I     19:51  6:24 
   95   91  1066 Andy Cassarino            9 Rutland High School                 I     19:52  6:24 
   96   92   782 Cody Putre               11 Champlain Valley Union HS           I     19:53  6:24 
   97   93  1136 Matt White               12 Spaulding High School               I     19:53  6:24 
   98   94   213 Michael Dunkle            9 South Royalton High School          III   19:53  6:24 
   99   95   198 Tom Licata               11 Rice Memorial High School           III   19:54  6:25 
  100   96   326 Goeffrey Kazlow           9 Harwood Union High School           II    19:54  6:25 


                                                                      Page 3
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  101        101 Dennis Lawyer             9 Enosburg Falls High School          III   19:55  6:25 
  102   97   362 Nathan Senghas           10 Lamoille Union High School          II    19:55  6:25 
  103   98  1031 Brian Delabruere         10 North Country Union HS              I     19:56  6:25 
  104   99   736 Jake Van Buren            9 Burlington High School              I     19:57  6:26 
  105        181 Logan Whitcomb           10 Randolph Union High School          III   19:58  6:26 
  106  100   229 Julian Sharat            12 Stowe High School                   III   19:59  6:26 
  107  101   704 Allen Unaitis            11 Brattleboro Union High School       I     19:59  6:26 
  108        277 Nick Book                12 Fair Haven Union HS                 II    20:00  6:27 
  109        159 Christopher Lacombe      12 Oxbow High School                   III   20:01  6:27 
  110  102   701 Spencer Olson            10 Brattleboro Union High School       I     20:02  6:27 
  111  103   730 Brook Lisaius            12 Burlington High School              I     20:04  6:28 
  112  104   679 Ed Simon                 11 Bellows Free Academy St Albans      I     20:05  6:28 
  113  105   372 Ayan Cole                10 Lyndon Institute                    II    20:06  6:28 
  114  106   560 Sam Merriman              9 U-32 High School                    II    20:06  6:29 
  115  107    63 Brett Hakey              12 Bellows Free Academy - Fairfax      III   20:07  6:29 
  116  108   930 Travis Mattison          11 Mount Anthony Union HS              I     20:07  6:29 
  117  109   166 Collin Craig             12 Peoples Academy                     III   20:08  6:29 
  118  110  1117 Jj Royer                 12 South Burlington High School        I     20:09  6:29 
  119  111   377 Patrick Hunter           10 Lyndon Institute                    II    20:09  6:30 
  120       1195 Tyler Foulkes            10 Stratton Mountain School            I     20:10  6:30 
  121  112   727 James Healey             11 Burlington High School              I     20:11  6:30 
  122  113   296 Sean McCleary            11 Hartford High School                II    20:11  6:30 
  123  114   196 Zeke Geffken             10 Rice Memorial High School           III   20:13  6:31 
  124  115   454 Artur Mazhuga            11 Missisquoi Valley Union HS          II    20:13  6:31 
  125  116   201 Brendan Malone           12 Rice Memorial High School           III   20:14  6:31 
  126  117   149 Peter Hagenlocher        10 Northfield Middle High School       III   20:16  6:32 
  127        179 Josh Blanchard           10 Randolph Union High School          III   20:17  6:32 
  128         33 Collin Johnson           10 Bellows Falls Union HS              III   20:18  6:32 
  129  118   700 Austin Lester             9 Brattleboro Union High School       I     20:18  6:32 
  130  119   446 Collin Beyor              9 Missisquoi Valley Union HS          II    20:18  6:32 
  131  120  1030 Ross Delabruere           9 North Country Union HS              I     20:19  6:33 
  132  121   401 Groves Malcom            10 Middlebury Union High School        II    20:20  6:33 
  133  122   340 Dylan Thompson           12 Harwood Union High School           II    20:24  6:34 
  134  123   695 Sam Colleran             11 Brattleboro Union High School       I     20:29  6:36 
  135  124   271 David Shehadi            10 Burr and Burton Academy             II    20:29  6:36 
  136  125   732 David Porter             12 Burlington High School              I     20:30  6:36 
  137         34 Timothy Jones             9 Bellows Falls Union HS              III   20:31  6:37 
  138  126   476 Ben Rose                 11 Montpelier High School              II    20:31  6:37 
  139  127   812 Aaron Mallabar           10 Colchester High School              I     20:32  6:37 
  140  128   597 Harry Linowski           10 Woodstock Union High School         II    20:34  6:38 
  141  129   472 Chris Keller             12 Montpelier High School              II    20:35  6:38 
  142  130   524 Leigh Bolduc              9 Springfield High School             II    20:36  6:38 
  143  131  1126 Matthew Avery            11 Spaulding High School               I     20:37  6:39 
  144  132   574 David Clancy             11 Vergennes Union High School         II    20:38  6:39 
  145  133   323 Cameron Hancock          11 Harwood Union High School           II    20:39  6:39 
  146  134   170 Gavin Southworth          9 Peoples Academy                     III   20:40  6:39 
  147  135   600 Dylan Stuntz             10 Woodstock Union High School         II    20:40  6:39 
  148  136  1064 Jonah Bissell            10 Rutland High School                 I     20:43  6:40 
  149  137  1125 Kevin Avery              11 Spaulding High School               I     20:43  6:40 
  150  138   148 Ryan Gage                12 Northfield Middle High School       III   20:44  6:41 


                                                                      Page 4
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  151  139   430 Jackson Hickey           10 Milton High School                  II    20:44  6:41 
  152  140   408 Griffin Wood             11 Middlebury Union High School        II    20:45  6:41 
  153  141   267 Thomas Kittross           9 Burr and Burton Academy             II    20:46  6:41 
  154  142   487 Erin Cassels-Brown       11 Mt Abraham Union HS                 II    20:46  6:41 
  155  143   116 Canaan McKenzie          11 Lake Region Union HS                III   20:46  6:41 
  156  144   559 Kevin Keene              11 U-32 High School                    II    20:46  6:41 
  157  145    70 Tyler Meunier            11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   20:47  6:42 
  158  146   226 Briggs Pierce            11 Stowe High School                   III   20:50  6:43 
  159  147     3 Tate Buttrey             10 Thetford Academy                    III   20:53  6:44 
  160  148    13 Riley Nagle              10 Thetford Academy                    III   20:56  6:44 
  161  149   678 Zach Shuttle             11 Bellows Free Academy St Albans      I     20:56  6:45 
  162  150   502 Chris Cimonette          11 Otter Valley Union HS               II    20:56  6:45 
  163  151  1069 Sam Fogg                 11 Rutland High School                 I     20:58  6:45 
  164       1194 Mackenzie Fisher         11 Stratton Mountain School            I     20:59  6:45 
  165  152  1080 Isaac Wright              9 Rutland High School                 I     21:00  6:46 
  166  153   492 Kenny Micklas            11 Mt Abraham Union HS                 II    21:03  6:47 
  167  154   332 Zak Munro                12 Harwood Union High School           II    21:04  6:47 
  168  155   468 Norio Costantino         12 Montpelier High School              II    21:06  6:48 
  169  156   227 Sam Puddicombe            9 Stowe High School                   III   21:08  6:49 
  170  157   566 Karl Schmeckpeper        10 U-32 High School                    II    21:10  6:49 
  171  158   596 Reid Langona             10 Woodstock Union High School         II    21:11  6:49 
  172  159   674 Cody Putnam              10 Bellows Free Academy St Albans      I     21:11  6:50 
  173  160   604 Dan Corey                11 Mill River Union High School        II    21:17  6:51 
  174  161   471 Ethan Herz                9 Montpelier High School              II    21:20  6:52 
  175  162   428 Nathan Fleming           11 Milton High School                  II    21:21  6:53 
  176  163   228 Sam Reed                  9 Stowe High School                   III   21:23  6:53 
  177  164    30 Killian Wade             12 Arlington Memorial High School      III   21:28  6:55 
  178        280 Zach Eaton               10 Fair Haven Union HS                 II    21:29  6:55 
  179  165   590 Griffin Boswell          11 Woodstock Union High School         II    21:31  6:56 
  180  166    61 Ethan Farmer             11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   21:31  6:56 
  181  167     7 Kipling Haviland-Hack     9 Thetford Academy                    III   21:32  6:56 
  182  168   811 Chris Lash               11 Colchester High School              I     21:32  6:56 
  183  169   575 Collin Curler            11 Vergennes Union High School         II    21:33  6:57 
  184  170   264 Schyler Hannum           11 Burr and Burton Academy             II    21:34  6:57 
  185  171   581 Jon Welch                10 Vergennes Union High School         II    21:35  6:57 
  186  172  1067 Austin Cozzens           10 Rutland High School                 I     21:36  6:57 
  187  173   523 Larry Bolduc             10 Springfield High School             II    21:37  6:58 
  188  174   490 Mark Dickerson           12 Mt Abraham Union HS                 II    21:38  6:58 
  189  175   508 Nate Mylott               9 Otter Valley Union HS               II    21:38  6:58 
  190  176   356 Nathan Babcock            9 Lamoille Union High School          II    21:42  6:59 
  191  177  1070 Stephen Hamilton         12 Rutland High School                 I     21:44  7:00 
  192  178    64 Thomas Hakey              9 Bellows Free Academy - Fairfax      III   21:45  7:00 
  193        282 Sean O'Connor             9 Fair Haven Union HS                 II    21:45  7:00 
  194        207 Christopher Hango        12 Richford High School                III   21:47  7:01 
  195  179   361 Giulio Salerno           10 Lamoille Union High School          II    21:49  7:02 
  196  180   925 Devon Hoar               11 Mount Anthony Union HS              I     21:50  7:02 
  197  181   552 Lucas Daut               12 U-32 High School                    II    21:52  7:03 
  198  182   578 Austin Nary              11 Vergennes Union High School         II    21:53  7:03 
  199  183  1128 Jordan Davis             11 Spaulding High School               I     21:53  7:03 
  200  184  1071 Matt Levins              12 Rutland High School                 I     21:54  7:03 


                                                                      Page 5
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  201  185   272 Evan Sheridan            11 Burr and Burton Academy             II    21:59  7:05 
  202  186   507 George Mitchell          12 Otter Valley Union HS               II    22:01  7:06 
  203  187   379 Erik Mentes              11 Lyndon Institute                    II    22:02  7:06 
  204  188   506 Justin McKeighan         11 Otter Valley Union HS               II    22:02  7:06 
  205  189   265 Garriga Igancio          10 Burr and Burton Academy             II    22:03  7:06 
  206  190   360 Will Reber               11 Lamoille Union High School          II    22:04  7:06 
  207  191   470 Forest Hanson             9 Montpelier High School              II    22:04  7:07 
  208  192   814 Jake St. Pierre          10 Colchester High School              I     22:05  7:07 
  209  193   609 David MacKintosh         10 Mill River Union High School        II    22:05  7:07 
  210  194   146 Neal Bussiere            12 Northfield Middle High School       III   22:07  7:07 
  211  195   509 Bruce Poirier            11 Otter Valley Union HS               II    22:08  7:08 
  212  196   295 Caleb Henderson           9 Hartford High School                II    22:10  7:08 
  213  197   429 Alex Gambero             11 Milton High School                  II    22:15  7:10 
  214  198   212 Matthew Caron            12 South Royalton High School          III   22:16  7:11 
  215  199   293 Logan Boudro             10 Hartford High School                II    22:22  7:12 
  216  200   676 Clay Roberts             10 Bellows Free Academy St Albans      I     22:22  7:12 
  217         93 Eli Smith                12 Canaan Memorial High School         III   22:22  7:12 
  218  201   203 Mack Yandow              12 Rice Memorial High School           III   22:23  7:13 
  219  202   259 Simon Aborn              10 Burr and Burton Academy             II    22:23  7:13 
  220  203   355 Bennet Anderson           9 Lamoille Union High School          II    22:23  7:13 
  221  204   373 Cloud Feng               10 Lyndon Institute                    II    22:24  7:13 
  222  205   199 Owen Lyons               10 Rice Memorial High School           III   22:25  7:13 
  223  206   527 Nick Chlebak             12 Springfield High School             II    22:26  7:13 
  224        161 Travis Parent             9 Oxbow High School                   III   22:27  7:14 
  225  207  1127 Daniel Benson            11 Spaulding High School               I     22:28  7:14 
  226  208   693 Anthony Burdo            11 Brattleboro Union High School       I     22:28  7:14 
  227        158 Brian Fay                 9 Oxbow High School                   III   22:29  7:14 
  228  209   665 Jacob Greenia            11 Bellows Free Academy St Albans      I     22:31  7:15 
  229  210   200 Tim Lyons                12 Rice Memorial High School           III   22:31  7:15 
  230  211   147 Asa Connor               12 Northfield Middle High School       III   22:32  7:15 
  231  212   579 Matteo Palmer             9 Vergennes Union High School         II    22:33  7:16 
  232  213   358 Nathaniel Lague          11 Lamoille Union High School          II    22:34  7:16 
  233        232 Andrew Gill              10 Vermont Commons School              III   22:34  7:16 
  234  214   266 Luke Iglinski            10 Burr and Burton Academy             II    22:36  7:17 
  235  215   380 Jake Potter               9 Lyndon Institute                    II    22:37  7:17 
  236  216   467 Caleb Basa                9 Montpelier High School              II    22:38  7:17 
  237  217   211 Daniel Bingham           12 South Royalton High School          III   22:39  7:18 
  238  218   120 Carlos Rodriquez         11 Lake Region Union HS                III   22:41  7:18 
  239  219   427 Ethan Bourdeau           12 Milton High School                  II    22:44  7:19 
  240  220   294 Josh Gilman              11 Hartford High School                II    22:45  7:20 
  241  221   193 Cameron Bourbeau          9 Rice Memorial High School           III   22:48  7:21 
  242  222   297 Zach Temple              10 Hartford High School                II    22:49  7:21 
  243  223   611 Devin Sadakierski        11 Mill River Union High School        II    22:51  7:22 
  244        162 Jesse Rodimon            12 Oxbow High School                   III   22:54  7:23 
  245  224   505 Ryan Kelley              10 Otter Valley Union HS               II    22:54  7:23 
  246  225   374 Jason Harris             10 Lyndon Institute                    II    22:56  7:23 
  247  226   493 Willy Morse              11 Mt Abraham Union HS                 II    23:02  7:25 
  248  227   225 Miles Mcguriman McGurima  9 Stowe High School                   III   23:07  7:27 
  249  228   525 Ben Chevalier            12 Springfield High School             II    23:09  7:27 
  250         86 Samuel Cota               9 Blue Mountain Union School          III   23:22  7:32 


                                                                      Page 6
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  251  229   498 Garth Wilson             11 Mt Abraham Union HS                 II    23:23  7:32 
  252  230   522 Kodi Andrews             10 Springfield High School             II    23:34  7:35 
  253        242 Alex Kheiry              11 Whitcomb High School                III   23:38  7:37 
  254  231   216 Tyler McShinsky          12 South Royalton High School          III   23:38  7:37 
  255  232   521 Matt Aiello              12 Springfield High School             II    23:39  7:37 
  256  233   529 Lucas Sheldon            11 Springfield High School             II    23:42  7:38 
  257  234   363 Matthew Sheltra          12 Lamoille Union High School          II    23:46  7:39 
  258  235   217 James Puopolo            10 South Royalton High School          III   23:49  7:40 
  259  236   118 Jesse Monroe             12 Lake Region Union HS                III   24:02  7:45 
  260  237   168 Konnor Newton            12 Peoples Academy                     III   24:12  7:48 
  261        237 Zachary Allen             9 West Rutland School                 III   24:14  7:48 
  262  238   602 Andrew Allen             12 Mill River Union High School        II    24:19  7:50 
  263  239   571 Dylan Bresnick           12 Vergennes Union High School         II    24:25  7:52 
  264  240   504 David Fernandes           9 Otter Valley Union HS               II    24:26  7:52 
  265  241   171 Dylan Zuckswert          12 Peoples Academy                     III   24:35  7:55 
  266  242    28 Aden Fischer             10 Arlington Memorial High School      III   24:35  7:55 
  267  243   144 Cole Barney              10 Northfield Middle High School       III   24:41  7:57 
  268  244    29 Duncan Gamble            10 Arlington Memorial High School      III   24:44  7:58 
  269        180 Joe Gianino              11 Randolph Union High School          III   24:49  7:59 
  270  245   432 Evan Wilcox              11 Milton High School                  II    25:03  8:04 
  271  246   150 James Kelley             12 Northfield Middle High School       III   25:19  8:09 
  272  247    27 Austen Bouza             12 Arlington Memorial High School      III   25:30  8:13 
  273  248   169 Dan Safford               9 Peoples Academy                     III   26:22  8:30 
  274         88 Cory Nelson               9 Blue Mountain Union School          III   26:52  8:39 
  275        234 Miles Lamberson           9 Vermont Commons School              III   27:11  8:45 
  276  249   112 Jon Heinrichs            12 Lake Region Union HS                III   28:20  9:07 
  277  250   606 Brad Fiske               10 Mill River Union High School        II    28:57  9:19 
  278        235 Mitchell Leffler          9 Vermont Commons School              III   29:22  9:28 
  279  251    31 David Weiler             12 Arlington Memorial High School      III   29:49  9:36 
  280  252   605 Alex Dixon                9 Mill River Union High School        II    29:51  9:37 
  281        124 Bailey Whelchel          10 Leland and Gray                     III   30:06  9:42 
  282        236 Tim Sears                11 Vermont Commons School              III   30:41  9:53 




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News