Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Slater Invitatioanl

Fair Haven, VT, May 1, 2010

Slater Invitational

  Fair Haven Union High School                          y-Tek's MEET MANAGER  8:19 PM  5/2/2010  Page 1
                                         Slater Invitational - 5/1/2010
                                                    5/1/2010
                                            Results - Slater Invite
  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Montello, Chelsea            Fair Haven             13.00      13.06q  5
  2 McLenithan, Shelby           MAU                    13.36      13.66q  2
  3 Jorgensen, Lizzie            Burr-Burton Academy    13.55      13.87q  1
  4 Bassette, Elizabeth          WUHS                   13.20      13.99q  4
  5 Macomber, Haley              Fair Haven             14.38      14.05q  1
  6 Honyoust, Desirae            Cambridge High S       13.80      14.07q  1
  7 Severance, Kendra            Fair Haven             13.90      14.22q  3
  8 Dudla, Adrienne              Stillwater High        14.00      14.23q  5
  9 Neufeld, Deirdre             WUHS                   14.50      14.29   3
 10 Birchmore, Taylor            Granville              13.94      14.43   5
 11 Hanson, Kensey               Mt. Abraham VT         14.40      14.53   1
 12 Gilbert, Julia               Ind                               14.58   2
 13 Hemmerling, Georgie          Cambridge High S       14.10      14.63   4
 14 Russell, Lane                Mt. Abraham VT         14.60      14.77   5
 15 Brown, Devin                 Burr-Burton Academy    14.18      14.79   3
 16 Rinaldo, Shanna              Fair Haven             14.60      14.85   4
 17 Clarisse, Alexa              Muhs                   13.90      15.02   4
 18 Milanese, Danielle           Granville              14.50      15.06   2
 19 Doria, Alexis                Muhs                   15.78      15.16   3
 20 Hofman, Anna                 Harwood VT             14.90      15.17   3
 21 Boynton, Georgie             Rutland High School    14.86      15.25   4
 22 Clark, Mariah                Mt. Abraham VT                    15.39   3
 23 Dunster, Morgan              Lamoille  Uhs - VT     15.60      15.50   2
 24 Tatro, Alexis                MAU                    15.00      15.52   2
 25 Amato, Eve                   WUHS                   14.80      15.58   5
 26 Isak, Renate                 Harwood VT             15.60      15.67   1
 27 Beck, Lauren                 MAU                               15.76   1
 28 Evans, Kayla                 Muhs                   15.50      15.86   1
 29 Vlahos, Elaina               Harwood VT             16.10      16.02   5
 30 Blatt, Sarah                 Lamoille  Uhs - VT                16.05   2
 31 Croft, Melissa               WUHS                   16.10      16.10   5
 32 Bushee, Becca                Arlington, VT          16.31      16.67   4
 33 Martel, Alyssa               Granville              16.02      16.76   4
 34 Jenkins, Brittany            WUHS                   17.20      17.36   3
 35 Laprise, Brooke              U-32 HS - VT                      18.17   1
  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Montello, Chelsea            Fair Haven             13.06      12.85   10
  2 McLenithan, Shelby           MAU                    13.66      13.47    8
  3 Bassette, Elizabeth          WUHS                   13.99      13.58    6
  4 Honyoust, Desirae            Cambridge High S       14.07      13.78    4
  5 Jorgensen, Lizzie            Burr-Burton Academy    13.87      13.86    2
  6 Severance, Kendra            Fair Haven             14.22      13.96    1
  7 Macomber, Haley              Fair Haven             14.05      14.01
  8 Dudla, Adrienne              Stillwater High        14.23      14.18
  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Montello, Chelsea            Fair Haven             26.64      26.34   6  10
  2 Hickey, Ashleigh             Muhs                   28.51      27.67   6   8
  3 McLenithan, Shelby           MAU                    28.25      28.18   6   6
  4 Li, Icy                      MAU                    29.44      29.09   5   4
  5 Moore, Laura                 Harwood VT                        29.19   2   2
  6 Leach, Elle                  Granville              29.10      29.22   6   1
  7 Hemmerling, Georgie          Cambridge High S       30.70      29.51   5
  8 Lemieux, Haley               MAU                    29.13      29.68   6
  9 Milanese, Danielle           Granville              30.77      29.71   5
 10 Dudla, Adrienne              Stillwater High        29.90      29.79   5
 11 Rodriguez, Wendy             Fair Haven             30.34      29.81   5
 12 Hanson, Kensey               Mt. Abraham VT         32.45      29.87   3
 13 Charron, Jenna               Fair Haven             30.34      30.09   5
 14 Gilbert, Julia               Ind                               30.69   2
 15 Russell, Lane                Mt. Abraham VT         31.50      30.87   4
 16 Boynton, Georgie             Rutland High School    32.41      31.12   4
 17 Whittaker, Tracy             WUHS                   32.00      31.58   4
 18 Hardiman, Lexus              Fair Haven                        32.03   2
 19 Hill-Cohen, Shira            Burr-Burton Academy    32.00      32.41   4
 20 Doria, Alexis                Muhs                   32.88      32.54   3
 21 Hilgendorf, Lucy             U-32 HS - VT           34.10      32.74   3
 22 Amato, Eve                   WUHS                   31.30      33.49   4
 23 Perry, Erin                  Rutland High School               33.65   1
 24 Larson, Courtney             Fair Haven                        33.68   1
 25 Mathewson, Rachel            Muhs                              33.80   1
 26 Martinez, Marina             U-32 HS - VT                      33.93   2
 27 Jensen, Mary                 Muhs                              34.13   2
 28 Croft, Melissa               WUHS                   35.50      34.53   3
 29 Bushee, Becca                Arlington, VT          34.36      35.18   3
 30 Gero, Savannah               Mt. Abraham VT         32.36      36.25   4
 31 Jenkins, Brittany            WUHS                   38.50      37.62   3
 32 Laprise, Brooke              U-32 HS - VT                      38.94   2
  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Leach, Elle                  Granville            1:04.42    1:03.60   3  10
  2 Beagle, Becky                MAU                  1:04.00    1:03.95   3   8
  3 Lawlor, Kelsey               Cambridge High S     1:07.00    1:04.21   3   6
  4 Moreau, Angie                Lamoille  Uhs - VT   1:05.60    1:04.59   3   4
  5 Fuller, Emily                Granville            1:04.39    1:05.27   3   2
  6 Wright-Lapin, Rosalie        Muhs                 1:07.64    1:06.04   3   1
  7 Labate, Sam                  Burr-Burton Academy  1:07.57    1:06.18   3
  8 McIntyre, Emily              Fair Haven           1:07.50    1:07.34   3
  9 Lemieux, Haley               MAU                  1:08.50    1:08.16   2
 10 Yandow, Nina                 Harwood VT           1:11.50    1:09.37   2
 11 Donoghue, Morgan             S. Royalton, VT                 1:11.34   1
 12 Dworak, Leah                 Stillwater High      1:12.00    1:11.70   2
 13 Elliott, Abbey               Mruhs                1:14.40    1:13.56   1
 14 Guggenberger, Christina      Mruhs                1:14.20    1:13.74   2
 15 Strano, Liz                  MAU                  1:14.10    1:14.19   2
 16 Tucker, Amanda               Fair Haven           1:16.00    1:14.39   1
  ....Girls 400 Meter Dash
 17 Breslen, Sydney              Fair Haven           1:15.45    1:14.82   1
 18 Blais, Megan                 Mt St Joeseph Ac     1:22.34    1:19.52   1
 19 Kipp, Sydney                 MAU                  1:18.00    1:24.50   1
 20 Forgey, Gabrielle            Arlington, VT        1:35.00    1:34.67   1
  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Emily              Muhs                 2:39.43    2:31.95   10
  2 O'Leary, Ariel               Granville            2:30.00    2:35.21    8
  3 Fuller, Emily                Granville            2:36.00    2:35.99    6
  4 Whitman, Shelby              MAU                  2:41.00    2:37.99    4
  5 Dempsey, Alyssa              Fair Haven           2:34.50    2:38.62    2
  6 Evans, Chelsea               U-32 HS - VT         2:30.00    2:41.20    1
  7 Thomas, Jaime                Harwood VT                      2:46.14
  8 Mackey, Liza                 Harwood VT                      2:47.12
  9 Foley, Erin                  Stillwater High      2:52.00    2:47.39
 10 Lauver, Molly                Cambridge High S     2:45.00    2:47.97
 11 Stevens, Kate                Harwood VT                      2:48.30
 12 Kehne, Theresa               U-32 HS - VT         2:54.40    2:48.58
 13 Johnson, Alia                Mt. Abraham VT       2:47.34    2:50.45
 14 Pereira, Elena               MAU                  2:59.13    2:51.38
 15 Antonez, Jessica             Burr-Burton Academy  2:49.89    2:53.07
 16 Lotspeich, Yana              Harwood VT                      2:53.10
 17 Ogden, Megan                 Mt. Abraham VT       2:54.68    2:53.71
 18 Macksey, Elizabeth           Arlington, VT        2:52.00    2:54.41
 19 Ogden, Casey                 Mt. Abraham VT       2:54.20    3:01.27
 20 Biette, Elise                Muhs                 2:42.10    3:03.48
 21 Morris, Nicole               Muhs                 2:43.10    3:11.01
 22 parr, alison                 S. Royalton, VT      3:16.80    3:15.91
 23 Rice, Christina              Granville            3:30.80    3:25.49
 24 Stearns, Carrie              Muhs                 3:01.50    3:34.28
 25 Kehne, Helena                U-32 HS - VT         3:25.70    3:35.71
  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Emily              Muhs                 5:12.00    5:10.42   10
  2 Davis, Brooke                Mruhs                5:15.17    5:14.33    8
  3 Childs, Morgan               Fair Haven           5:12.14    5:14.85    6
  4 Seem, Nancy                  Burr-Burton Academy  5:18.43    5:17.76    4
  5 Mendes, Jillian              Harwood VT           5:34.50    5:20.17    2
  6 Thomas, Jaime                Harwood VT           5:31.20    5:22.85    1
  7 Kehne, Larissa               U-32 HS - VT         5:28.70    5:24.45
  8 Hathaway, Tori               Stillwater High      5:35.00    5:26.50
  9 Mackey, Liza                 Harwood VT           5:35.30    5:28.47
 10 Bascom, Kate                 S. Royalton, VT      5:42.80    5:33.31
 11 Mears, Laura                 Ind                             5:33.80
 12 Powell, Olivia               WUHS                 5:50.00    5:37.59
 13 Woodruff, Hannah             Harwood VT           5:45.00    5:47.68
 14 Comalli, Nicole              MAU                  6:00.13    5:51.97
 15 Johnson, Alia                Mt. Abraham VT                  5:52.77
 16 Biette, Elise                Muhs                            5:54.39
  ....Girls 1500 Meter Run
 17 Yanez, Jessica               Burr-Burton Academy  5:58.06    5:54.82
 18 Elliott, Abbey               Mruhs                5:55.37    6:04.41
 19 Irons, Megan                 Fair Haven           5:40.61    6:04.93
 20 Beda, Alexandra              WUHS                            6:08.20
 21 Morris, Nicole               Muhs                 6:14.72    6:19.75
 22 Ogden, Casey                 Mt. Abraham VT                  6:20.30
 23 Ogden, Megan                 Mt. Abraham VT                  6:20.48
 24 Murphy, Rachel               Burr-Burton Academy  6:19.78    6:20.63
 25 Baumgartner, Catie           Fair Haven                      6:32.62
 26 mattern, molly               S. Royalton, VT      6:46.20    6:51.06
 27 Stearns, Carrie              Muhs                 7:27.93    6:55.24
 28 Rice, Christina              Granville            7:13.50    6:57.74
  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Brooke                Mruhs               11:06.92   11:27.30   10
  2 Malmborg, Charlotte          MAU                 11:52.00   12:00.17    8
  3 Artim, Christine             Muhs                12:25.34   12:15.75    6
  4 Sharkey, Catherine           MAU                 12:01.00   12:21.06    4
  5 Whitney, Laurel              Harwood VT                     12:21.30    2
  6 Bascom, Kate                 S. Royalton, VT     12:15.00   12:24.12    1
  7 Powell, Olivia               WUHS                12:23.00   12:33.10
  8 Mendes, Jillian              Harwood VT          12:20.30   12:39.53
  9 Hathaway, Tori               Stillwater High     11:30.00   12:41.73
 10 Woodruff, Hannah             Harwood VT                     13:10.32
 11 Nishi, Olivia                Harwood VT          12:48.70   14:01.53
  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Moreau, Angie                Lamoille  Uhs - VT                16.71q  2
  2 Childs, Melissa              Fair Haven             17.35      17.45q  3
  3 O'Brien, Meghan              Granville              18.70      17.67q  1
  4 Murphy, Cassy                Fair Haven             17.70      17.87q  2
  5 Spall, Jen                   Stillwater High        18.30      18.19q  1
  6 Pouliot, Katherine           Fair Haven             20.30      19.22q  2
  7 Flannigan, Kaylie Ann        Fair Haven             20.58      19.73q  1
  8 Evans, Chelsea               U-32 HS - VT           19.50      20.08q  2
  9 Carlson-Kirigin, Clara       U-32 HS - VT           20.40      20.34   1
 10 Dworak, Leah                 Stillwater High        20.00      20.43   4
 11 Atherton, Mira               Muhs                   21.50      20.53   3
 12 Yanez, Brittany              Burr-Burton Academy    20.20      20.71   4
 13 Headwell, Megan              Cambridge High S       20.30      20.88   3
 14 Schmoll, Darcy               U-32 HS - VT           19.70      20.99   3
 15 Geisler, Julia               Muhs                   21.16      21.01   3
 16 Simoes, Julia                Harwood VT             21.10      21.36   2
 17 Maloney, Shannon             Harwood VT             21.30      21.39   4
 18 King, Allie                  Burr-Burton Academy    25.17      21.47   3
 19 Hamblin, Stephanie           Mt. Abraham VT         31.55      21.97   3
 20 Clark, Mariah                Mt. Abraham VT         29.31      22.36   4
 21 Martel, Alyssa               Granville              21.90      22.53   2
  ....Girls 100 Meter Hurdles
 22 Biller, Victoria             Burr-Burton Academy    27.90      22.61   4
 23 Blais, Megan                 Mt St Joeseph Ac       23.34      23.09   2
 24 Blatt, Sarah                 Lamoille  Uhs - VT                23.73   1
 25 Begin, Roxy                  Cambridge High S       23.00      26.53   1
  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Moreau, Angie                Lamoille  Uhs - VT     16.71      17.13   10
  2 Childs, Melissa              Fair Haven             17.45      17.52    8
  3 O'Brien, Meghan              Granville              17.67      17.54    6
  4 Murphy, Cassy                Fair Haven             17.87      18.08    4
  5 Spall, Jen                   Stillwater High        18.19      18.12    2
  6 Pouliot, Katherine           Fair Haven             19.22      18.85    1
  7 Evans, Chelsea               U-32 HS - VT           20.08      19.65
  8 Flannigan, Kaylie Ann        Fair Haven             19.73      19.69
  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Murray, Chelsea              Fair Haven             50.10      49.26   3  10
  2 Moore, Laura                 Harwood VT             54.10      51.88   3   8
  3 Spall, Jen                   Stillwater High        58.00      52.74   3   6
  4 Tironi, sara                 Cambridge High S       57.80      53.00   3   4
  5 Moreau, Angie                Lamoille  Uhs - VT                53.03   1   2
  6 Kehne, Larissa               U-32 HS - VT           54.30      53.60   3   1
  7 Hall, Shelbylynn             Fair Haven             57.55      55.54   3
  8 Pouliot, Katherine           Fair Haven             57.44      56.58   3
  9 Maloney, Shannon             Harwood VT             59.10      57.20   2
 10 Teal, Katrina                Stillwater High      1:10.00      57.41   2
 11 Powell, Lexi                 U-32 HS - VT                      57.86   1
 12 Schmoll, Darcy               U-32 HS - VT           57.80      58.14   3
 13 Getz, Rachel                 Muhs                   59.12      59.23   2
 14 Tucker, Amanda               Fair Haven           1:04.00    1:00.20   2
 15 Yanez, Brittany              Burr-Burton Academy             1:00.32   1
 16 Hofman, Anna                 Harwood VT                      1:00.40   1
 17 Alexander, Erin              Fair Haven           1:02.55    1:05.54   2
 18 Geisler, Julia               Muhs                            1:07.29   1
 19 Seguin, Samantha             Muhs                 1:10.77    1:09.81   2
 20 Atherton, Mira               Muhs                            1:10.83   2
 21 Strano, Liz                  MAU                  1:20.13    1:22.69   2
  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                      52.00      52.17   2  10
     1) Murray, Chelsea                 2) Macomber, Haley
     3) McIntyre, Emily                 4) Montello, Chelsea
  2 Middlebury Union High School  'A'                   57.52      55.94   2   8
     1) Clarisse, Alexa                 2) Edson, Nina
     3) Wright-Lapin, Rosalie           4) Hickey, Ashleigh
  ....Girls 4x100 Meter Relay
  3 Cambridge High School  'A'                          54.00      56.06   2   6
     1) Densmore, Emily                 2) Tironi, sara
     3) Lawlor, Kelsey                  4) Honyoust, Desirae
  4 Harwood Union HS - VT  'A'                        1:01.30      57.39   2   4
     1) Yandow, Nina                    2) Moore, Laura
     3) Johnson, Carrie                 4) Lisaius, Sophia
  5 Fair Haven Union High Sch  'B'                      58.98     x57.40   2
     1) Hall, Shelbylynn                2) Rinaldo, Shanna
     3) Severance, Kendra               4) Rodriguez, Wendy
  6 Stillwater High School  'A'                         57.00      57.91   2   2
     1) Teal, Alexandra                 2) Ferrell, Brooke
     3) Dudla, Adrienne                 4) Morris, Liz
  7 U-32 HS - VT  'A'                                   56.37      57.97   2   1
     1) Swift, Amanda                   2) Schmoll, Darcy
     3) Hilgendorf, Lucy                4) Stephenson, Aisling
  8 Burr-Burton Academy  'A'                            49.30      58.06   2
     1) Brown, Devin                    2) Jorgensen, Lizzie
     3) Labate, Sam                     4) Halligan, Devin
  9 Granville Central High School  'A'                1:05.50    1:01.20   1
     1) Martel, Alyssa                  2) Milanese, Danielle
     3) Pietryka, Megan                 4) Morris, Shelby
 10 Lamoille  Uhs - VT  'A'                                      1:05.32   1
     1) MacDonald, Kayla                2) McCabe, Chloe
     3) Schramm, Lauren                 4) Dunster, Morgan
  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                    4:22.41    4:18.06   10
     1) Murray, Chelsea                 2) Childs, Melissa
     3) Childs, Morgan                  4) Park, Shannon
  2 Middlebury Union High School  'A'                 4:37.59    4:27.83    8
     1) Getz, Rachel                    2) Anderson, Emily
     3) Wright-Lapin, Rosalie           4) Hickey, Ashleigh
  3 Granville Central High School  'A'                4:29.00    4:27.98    6
     1) Fuller, Emily                   2) O'Brien, Meghan
     3) Leach, Elle                     4) O'Leary, Ariel
  4 Harwood Union HS - VT  'A'                        4:39.60    4:40.46    4
     1) Mackey, Liza                    2) Yandow, Nina
     3) Maloney, Shannon                4) Lotspeich, Yana
  5 U-32 HS - VT  'A'                                 4:50.00    4:44.20    2
     1) Stephenson, Aisling             2) Kehne, Larissa
     3) Swift, Amanda                   4) Evans, Chelsea
  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                   10:44.33   10:35.98   10
     1) Dempsey, Alyssa                 2) McIntyre, Emily
     3) Park, Shannon                   4) Childs, Morgan
  2 Mt. Anthony Union High School  'A'               10:45.00   10:45.49    8
     1) Malmborg, Charlotte             2) Whitman, Shelby
     3) Pereira, Elena                  4) Beagle, Becky
  ....Girls 4x800 Meter Relay
  3 Harwood Union HS - VT  'A'                       10:43.50   11:12.58    6
     1) Whitney, Laurel                 2) Lotspeich, Yana
     3) Stevens, Kate                   4) Nishi, Olivia
  4 Stillwater High School  'A'                      12:00.00   11:17.17    4
     1) Hathaway, Tori                  2) Spall, Jen
     3) Griffiths, sami                 4) Foley, Erin
  5 Burr-Burton Academy  'A'                                    11:32.73    2
     1) Antonez, Jessica                2) Murphy, Rachel
     3) Seem, Nancy                     4) Tobia, Allison
  6 U-32 HS - VT  'A'                                12:00.00   12:38.49    1
     1) Kehne, Theresa                  2) Kehne, Helena
     3) Carlson-Kirigin, Mariah         4) Hilgendorf, Lucy
  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koliba, Naomi                Harwood VT           4-08.00    4-10.00   10
  2 Carlson-Kirigin, Clara       U-32 HS - VT         4-08.00    4-08.00    8
  3 Jorgensen, Lizzie            Burr-Burton Academy  4-08.00   J4-08.00    4
  3 Childs, Morgan               Fair Haven           4-10.00   J4-08.00    4
  3 Johnston, Becky              Mt. Abraham VT                 J4-08.00    4
  6 Teal, Alexandra              Stillwater High      4-06.00    4-06.00    1
  7 Fuller, Emily                Granville            4-08.00   J4-06.00
  8 Atherton, Mira               Muhs                 4-00.00   J4-06.00
  9 Flannigan, Kaylie Ann        Fair Haven           4-04.00    4-04.00
  9 Labate, Sam                  Burr-Burton Academy  4-06.00    4-04.00
 11 Carlson-Kirigin, Mariah      U-32 HS - VT         4-06.00    4-02.00
 11 Begin, Roxy                  Cambridge High S     4-04.00    4-02.00
 11 Clark, Mariah                Mt. Abraham VT                  4-02.00
 11 Hubbard, Tarah               Fair Haven           4-02.00    4-02.00
 11 Hardiman, Lexus              Fair Haven           4-02.00    4-02.00
 16 Headwell, Megan              Cambridge High S     4-04.00    4-00.00
 -- O'Brien, Meghan              Granville            4-06.00         NH
  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Melissa              Fair Haven           9-00.00    8-00.00   10
  2 Murphy, Cassy                Fair Haven           7-00.00    7-00.00    8
  3 Alexander, Erin              Fair Haven           6-00.00    6-00.00    5
  3 Schmoll, Darcy               U-32 HS - VT                    6-00.00    5
  4 Carlson-Kirigin, Clara       U-32 HS - VT                   J6-00.00    2
 -- Evans, Kayla                 Muhs                 5-00.00         NH
 -- Garcia, Ashleigh             MAU                                  NH
  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marion, Cassie               Mt. Abraham VT      15-10.25   15-05.00   10
  2 Evans, Chelsea               U-32 HS - VT        14-09.50   14-07.50    8
  3 Montello, Chelsea            Fair Haven          14-11.00   14-06.50    6
  4 Macomber, Haley              Fair Haven          14-04.00   14-04.50    4
  ....Girls Long Jump
  5 Koliba, Naomi                Harwood VT          13-06.75   14-00.50    2
  6 Gilbert, Julia               Ind                            13-07.00    1
  7 Li, Icy                      MAU                 13-02.00   13-02.50
  8 Stephenson, Aisling          U-32 HS - VT        11-01.50   12-09.00
  9 Yandow, Nina                 Harwood VT          11-07.50   12-07.00
 10 Rinaldo, Shanna              Fair Haven          13-01.00   12-04.00
 11 Blais, Megan                 Mt St Joeseph Ac    12-04.00   12-01.50
 12 Hall, Shelbylynn             Fair Haven          12-10.00   12-00.50
 13 Beda, Alexandra              WUHS                13-04.00   11-11.00
 14 Garcia, Ashleigh             MAU                 12-00.25   11-08.00
 15 Clarisse, Alexa              Muhs                           11-06.00
 15 Geisler, Julia               Muhs                           11-06.00
 17 Birchmore, Taylor            Granville           12-11.00   11-00.25
 18 Dunster, Morgan              Lamoille  Uhs - VT  11-09.00   10-10.50
 19 Martinez, Marina             U-32 HS - VT        10-07.00   10-05.50
 20 Hilgendorf, Lucy             U-32 HS - VT                   10-03.50
 21 Bushee, Becca                Arlington, VT                  10-02.50
 22 Johnston, Becky              Mt. Abraham VT      10-01.50    9-01.00
 23 Laprise, Brooke              U-32 HS - VT         9-01.50    9-00.50
 24 Beck, Lauren                 MAU                             8-10.00
 25 zugg, alison                 S. Royalton, VT                 7-07.50
 26 Gero, Savannah               Mt. Abraham VT                  7-04.00
  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dickinson, Chloe             WUHS                33-05.50   33-01.50   10
  2 Marion, Cassie               Mt. Abraham VT      33-07.50   32-10.75    8
  3 Park, Shannon                Fair Haven          33-01.00   32-06.50    6
  4 Gilbert, Julia               Ind                            31-01.50    4
  5 Koliba, Naomi                Harwood VT          30-05.25   30-09.00    2
  6 Labate, Sam                  Burr-Burton Academy 30-07.00   30-06.00    1
  7 Beagle, Becky                MAU                 29-05.50   29-06.50
  8 Childs, Melissa              Fair Haven          28-01.00   28-06.50
  9 Spall, Jen                   Stillwater High     28-05.00   26-09.50
 10 Carlson-Kirigin, Mariah      U-32 HS - VT        25-03.00   25-11.50
 11 Martinez, Marina             U-32 HS - VT        23-04.50   25-08.50
 12 Birchmore, Taylor            Granville           27-02.75   25-05.50
 13 Carper, Brynna-lee           Mt. Abraham VT                 24-00.00
 14 Johnston, Becky              Mt. Abraham VT                 20-06.00
  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dillon, Kayla                Harwood VT          29-03.50   34-01.50   10
  2 VandeBogaard, Nikki          Cambridge High S    31-07.00   32-03.00    8
  3 Amato, Grace                 WUHS                           30-06.00    6
  4 Madany, Baheeyah             MAU                 30-06.50   29-08.00    4
  5 Swift, Amanda                U-32 HS - VT        29-02.00   29-04.00    2
  6 Kingsley, Kory               Burr-Burton Academy 26-04.00   27-09.50    0.50
  6 Tironi, sara                 Cambridge High S    27-00.00   27-09.50    0.50
  8 Miller, Clare                Harwood VT                     27-03.50
  9 Delano, Emily                U-32 HS - VT        25-09.00   27-00.00
  ....Girls Shot Put
 10 Haslam, Amanda               Harwood VT          24-02.00   26-11.00
 11 Pietryka, Megan              Granville           26-04.50   26-04.00
 12 Sabatino, Annie              Stillwater High     26-00.00   25-06.00
 13 Cechinni, Kasey              Arlington, VT       23-05.50   25-05.50
 14 Filer, Christina             Granville           24-08.25   25-00.00
 15 Garcia, Ashleigh             MAU                 25-06.00   24-06.00
 15 Paquette, Cathy              Muhs                23-07.25   24-06.00
 17 Amato, Eve                   WUHS                20-01.00   24-00.00
 18 Cousineau, Jamie             Mt. Abraham VT      24-06.50   23-08.50
 19 Dash, Katelyn                Harwood VT          21-02.50   23-03.00
 20 Alexander, Liz               Fair Haven          28-02.50   23-02.50
 21 Monaghan, Charlotte          MAU                 21-05.25   23-02.00
 22 Hems, Morgan                 Stillwater High     23-00.00   22-01.50
 23 McCabe, Chloe                Lamoille  Uhs - VT  19-00.00   21-08.00
 24 Macksey, Elizabeth           Arlington, VT       23-01.00   21-04.50
 25 Ferguson, Laura              Muhs                           19-11.50
 25 Forrest, Samantha            Fair Haven          17-00.00   19-11.50
 27 Cilley, larin                S. Royalton, VT     17-09.00   19-02.50
 28 Kipp, Sydney                 MAU                 20-11.00   18-09.50
 29 Czarnecki, Sarah             Fair Haven                     18-08.00
 30 Vincent, Amanda              Mt. Abraham VT      20-07.00   18-05.00
 31 Forbes, Jennifer             U-32 HS - VT        21-11.50   18-01.00
 32 Pero, Ebba                   Burr-Burton Academy 16-05.00   17-03.00
 33 Jenkins, Brittany            WUHS                17-02.00   17-00.00
 34 Forgey, Gabrielle            Arlington, VT       15-03.00   16-07.50
 35 parr, alison                 S. Royalton, VT     19-04.00   16-02.00
 36 Irons, Erin                  Fair Haven                     12-10.00
  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Clare                Harwood VT                        90-05   10
  2 Pouliot, Katherine           Fair Haven             85-08      86-05    8
  3 Madany, Baheeyah             MAU                    81-09      85-02    6
  4 Lossman, Brooke              Mt. Abraham VT      78-08.50      84-11    4
  5 Delano, Emily                U-32 HS - VT           84-06      83-02    2
  6 Wunrow, Rose                 U-32 HS - VT           76-06      79-10    1
  7 Alexander, Liz               Fair Haven             82-09      79-07
  8 Kingsley, Kory               Burr-Burton Academy    81-01      79-00
  9 Dillon, Kayla                Harwood VT          69-10.50      72-00
 10 Filer, Christina             Granville              69-00      69-04
 11 Paquette, Cathy              Muhs                65-10.50      68-03
 12 VandeBogaard, Nikki          Cambridge High S       87-00      68-00
 13 Stevens, Kate                Harwood VT             58-06      67-10
 14 Pietryka, Megan              Granville              68-10      67-04
 15 Haslam, Amanda               Harwood VT                        66-00
 16 Cechinni, Kasey              Arlington, VT          66-04      64-11
 17 Goarin, Arianna              U-32 HS - VT                      61-06
 18 McCabe, Chloe                Lamoille  Uhs - VT     56-11      61-04
 19 Simoncavage, Brooke          Stillwater High        59-09      61-00
 20 Vincent, Amanda              Mt. Abraham VT         60-10      60-09
 21 Hall, Kim                    Stillwater High        53-05      60-03
 22 Amato, Grace                 WUHS                              59-08
 23 Zak, Callie                  Burr-Burton Academy    54-06      57-11
  ....Girls Discus Throw
 24 Kahn, Palwasha               Burr-Burton Academy    55-00      55-07
 25 Bonang, Tianna               Burr-Burton Academy    79-09      55-06
 26 Rogals, Michelle             Fair Haven             69-02      55-05
 27 Macksey, Elizabeth           Arlington, VT          58-11      55-00
 28 Blodgett, Jade               Muhs                58-07.50      54-11
 29 Cousineau, Jamie             Mt. Abraham VT         52-09      52-06
 30 Ferguson, Laura              Muhs                              51-00
 31 Forbes, Jennifer             U-32 HS - VT           48-00      49-08
 32 Sheehan, Kayla               Stillwater High        45-00      49-03
 33 Bronson, Celina              Fair Haven             45-07      48-07
 34 Jenkins, Brittany            WUHS                   51-07      46-08
 35 Kipp, Sydney                 MAU                    47-01      46-03
 36 Scriber, Keegan              Cambridge High S       45-00      44-05
 37 Amato, Eve                   WUHS                   47-01      42-04
 38 Monaghan, Charlotte          MAU                    44-11      39-09
 39 Forgey, Gabrielle            Arlington, VT          40-04      38-09
 40 Irons, Erin                  Fair Haven                        37-09
 41 Cilley, larin                S. Royalton, VT        46-01      37-04
 42 Schramm, Lauren              Lamoille  Uhs - VT                34-03
  Girls Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Murray, Chelsea              Fair Haven            127-04     123-07   10
  2 Alexander, Liz               Fair Haven             95-04     102-01    8
  3 Swift, Amanda                U-32 HS - VT           82-10      93-07    6
  4 Zak, Callie                  Burr-Burton Academy    71-03      85-10    4
  5 Dickinson, Chloe             WUHS                   82-07      82-00    2
  6 Macomber, Haley              Fair Haven             70-03      76-11    1
  7 Murphy, Brooke               Fair Haven             75-06      76-00
  8 Stephenson, Aisling          U-32 HS - VT           78-07      74-00
  9 Bonang, Tianna               Burr-Burton Academy    84-06      73-10
 10 Miller, Clare                Harwood VT                        71-08
 11 Rogals, Michelle             Fair Haven             68-09      70-03
 12 Madany, Baheeyah             MAU                    73-05      69-00
 12 Wunrow, Rose                 U-32 HS - VT           65-03      69-00
 14 Haslam, Amanda               Harwood VT             78-04      68-08
 15 McCabe, Chloe                Lamoille  Uhs - VT     60-09      64-10
 16 Vincent, Amanda              Mt. Abraham VT         54-06      63-00
 17 Kahn, Palwasha               Burr-Burton Academy    59-00      62-10
 18 Blodgett, Jade               Muhs                   51-02      59-03
 19 Bushee, Becca                Arlington, VT          46-10      55-10
 20 Yanez, Brittany              Burr-Burton Academy 51-11.50      55-00
 21 O'Leary, Ariel               Granville                         52-05
 22 Cechinni, Kasey              Arlington, VT          52-07      50-09
 23 Dash, Katelyn                Harwood VT             45-07      50-08
 24 Cousineau, Jamie             Mt. Abraham VT         47-05      50-04
 25 Carper, Brynna-lee           Mt. Abraham VT         53-02      47-10
 26 Sabatino, Annie              Stillwater High                   45-08
 27 Forgey, Gabrielle            Arlington, VT       36-10.50      45-05
 28 Paquette, Cathy              Muhs                   52-04      44-10
 29 Monaghan, Charlotte          MAU                    52-04      41-08
 30 Cilley, larin                S. Royalton, VT                   40-02
 31 Kipp, Sydney                 MAU                    42-04      39-03
  ....Girls Javelin Throw
 32 Ferguson, Laura              Muhs                              38-11
 33 Schramm, Lauren              Lamoille  Uhs - VT     23-06      26-05
  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bardin, Kody                 Fair Haven             11.84      11.56q  3
  2 J-Moore, Thomas              Harwood VT                        11.88q  2
  3 Huffert, Kyler               WUHS                   11.60      11.91q  6
  4 Henderson, Colin             Burr-Burton Academy    11.94      12.16q  2
  5 Cunningham, Colby            Ind                    12.10      12.21q  2
  6 Taggart, Joe                 Fair Haven             11.84      12.22q  4
  7 Magarian, Mitch              Burr-Burton Academy    12.11      12.29q  3
  8 Matos, Rodrigo               WUHS                   12.70      12.40q  1
  9 Bai, Yutong                  Burr-Burton Academy    12.03      12.42   1
 10 Kranick, Joe                 Stillwater High        12.30      12.45   4
 11 Amery, Austin                Fair Haven             13.10      12.55   2
 12 Morgan, James                WUHS                   12.00      12.56   1
 13 Watson, John                 MAU                    12.50      12.62   6
 14 Teague, Sayer                Lamoille  Uhs - VT     12.40      12.63   5
 15 Harrington, Dustin           Arlington, VT          12.69      12.66   3
 16 McGlynn, Colin               Harwood VT                        12.67   3
 17 Johnson, Nick                U-32 HS - VT                      12.71   1
 18 Redding, Chris               MAU                    12.80      12.88   1
 19 Wilder, Berney               MAU                    13.80      12.94   5
 20 Jones, Tyler                 Granville              12.46      12.97   6
 20 Leonard, Nick                Rutland High School    13.06      12.97   6
 22 Healy, Stephen               Stillwater High        12.70      12.99   2
 23 Luke, Mullin                 Rutland High School    13.72      13.04   4
 24 Williams, Zak                Harwood VT             12.90      13.05   2
 25 Pottinger, Akeem             Muhs                   13.03      13.07   5
 26 Labrecque, Greg              Rutland High School    13.09      13.16   5
 27 Sprague, Nicholas            WUHS                   12.60      13.17   5
 28 Sansone, Alec                Lamoille  Uhs - VT     13.20      13.26   1
 29 Emery, Blake                 Lamoille  Uhs - VT     12.90      13.31   3
 30 Beatty, Kory                 U-32 HS - VT                      13.32   1
 31 Sweet, Adam                  Rutland High School    13.08      13.44   6
 32 Linendoll, Codie             Cambridge High S       13.10      13.47   3
 33 Pratt, Gabe                  Granville              12.60      13.51   4
 34 Lawson, Taylor               U-32 HS - VT           13.40      13.54   1
 35 Telford, Eric                Cambridge High S       13.00      13.59   4
 36 Lavallee, Bobby              Mt. Abraham VT         13.52      13.76   2
 37 Whitehead, Edward            WUHS                   13.80      14.07   6
 38 Bishop, Matthew              Granville              13.61      14.09   3
 39 Gannon, Dylan                WUHS                   14.00      14.13   5
 40 Desautels, Raphael           Muhs                   13.83      14.19   6
 41 Fischer, Aden                Arlington, VT          14.04      14.37   4
 42 Messer, Scott                Fair Haven                        14.43   4
 43 Connell, Josh                Harwood VT                        15.09   2
 44 Gamble, Duncan               Arlington, VT          16.36      16.54   3
  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Bardin, Kody                 Fair Haven             11.56      11.61   10
  2 J-Moore, Thomas              Harwood VT             11.88      11.84    8
  3 Huffert, Kyler               WUHS                   11.91      11.86    6
  4 Henderson, Colin             Burr-Burton Academy    12.16      12.06    4
  5 Taggart, Joe                 Fair Haven             12.22      12.09    2
  6 Cunningham, Colby            Ind                    12.21      12.26    1
  7 Magarian, Mitch              Burr-Burton Academy    12.29      12.31
  8 Matos, Rodrigo               WUHS                   12.40      12.38
  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bartlett, Zach               MAU                    23.34      23.22   6  10
  2 Huffert, Kyler               WUHS                   24.20      24.40   6   8
  3 Wilson, Adam                 Fair Haven             25.55      24.49   5   6
  4 Magarian, Mitch              Burr-Burton Academy    25.34      25.03   6   4
  5 Hicks, Jamie                 Granville              24.90      25.17   6   2
  6 Peterson, Adam               Muhs                   26.25      25.28   4   1
  7 Learmonth, Asa               Mt. Abraham VT         26.18      25.40   5
  8 Wade, Killian                Arlington, VT          25.40      25.51   6
  9 Flike, Bobby                 Stillwater High        25.70      25.67   5
 10 Davidson, Taylor             Granville              25.50      26.18   5
 11 Leonard, Nick                Rutland High School    26.80      26.20   4
 12 Fabien, Sam                  Rutland High School    27.40      26.56   3
 13 Redding, Chris               MAU                    26.14      26.58   5
 13 Labrecque, Greg              Rutland High School    27.20      26.58   4
 15 Sprague, Nicholas            WUHS                   27.70      26.94   3
 15 Telford, Eric                Cambridge High S       27.20      26.94   3
 17 Morgan, James                WUHS                   26.50      26.98   4
 18 Chopel, Tenzin               Muhs                   27.15      27.31   4
 19 Langona, Reid                WUHS                   27.60      27.36   3
 20 Linendoll, Codie             Cambridge High S       27.00      27.56   4
 21 Trayah, Joey                 Fair Haven             27.90      27.62   3
 22 Jeandell, Reed               MAU                    29.58      28.02   2
 23 Desautels, Raphael           Muhs                   28.24      28.69   3
 24 Weightman, Alexis            Mt. Abraham VT                    28.94   1
 25 Pecsok, James                Muhs                   28.41      29.09   3
 26 Bishop, Matthew              Granville              29.00      29.50   2
 27 Johnson, Reed                Burr-Burton Academy    31.08      29.61   2
 28 Guion, Stephen               Harwood VT                        30.14   1
 29 Croach, Jonathan             Harwood VT                        30.26   1
 30 Lavallee, Bobby              Mt. Abraham VT                    30.60   1
 31 Gamble, Duncan               Arlington, VT          34.03      34.97   2
  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hughes, James                Rutland High School    54.96      54.67   5  10
  2 Sorenson, Drew               U-32 HS - VT           56.00      55.08   5   8
  3 Wilson, Zach                 Fair Haven             56.62      55.73   5   6
  ....Boys 400 Meter Dash
  4 Smith, Ben                   Mt. Abraham VT         56.58      56.64   5   4
  5 Holcomb, Andrew              Granville              58.96      57.25   4   2
  6 Miller, Brendan              Granville              56.70      57.46   5   1
  7 Learmonth, Asa               Mt. Abraham VT                    57.62   2
  8 Conlon, JJ                   Burr-Burton Academy    57.44      57.72   4
  9 Harris, Zak                  MAU                    57.00      58.04   5
 10 Biebuyck, Danny              Rutland High School    58.40      59.55   4
 11 Tyl, Steve                   Rutland High School  1:00.79      59.87   3
 12 Restrepo, Juan               MAU                  1:01.25    1:00.74   3
 13 Lynch, Micah                 Muhs                   56.85    1:01.24   5
 14 Jeandell, Reed               MAU                  1:03.11    1:01.26   3
 15 Wicks, Zack                  Cambridge High S     1:01.80    1:01.66   3
 16 Gannon, Ryan                 WUHS                   59.80    1:02.06   4
 17 Pitman, Jacob                Harwood VT                      1:02.27   2
 17 Robinson, Will               Harwood VT                      1:02.27   2
 19 Langona, Reid                WUHS                 1:00.10    1:02.84   3
 20 Bueler, Brian                Fair Haven           1:05.98    1:02.95   3
 21 Gratton, Tucker              Mt. Abraham VT                  1:03.88   2
 22 Evans, Ethan                 U-32 HS - VT                    1:04.30   1
 23 Johnston, Charlie            Mt. Abraham VT                  1:04.42   1
 24 Bogosian, Kyle               Burr-Burton Academy  1:03.60    1:04.87   3
 25 Hanta-Davis, Caetano         Muhs                            1:05.86   1
 26 Duffy, Kyle                  Harwood VT                      1:07.14   2
 27 Eaton, Cody                  Fair Haven                      1:07.78   2
  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bassette, James              WUHS                 2:07.50    2:04.85   10
  2 Harrington, Dustin           Arlington, VT        2:09.00    2:09.14    8
  3 Martin, Jameson              Stillwater High      2:07.00    2:09.81    6
  4 Rosse, Josh                  MAU                  2:14.00    2:11.59    4
  5 Hughes, James                Rutland High School  2:08.51    2:12.82    2
  6 Book, Nick                   Fair Haven           2:08.70    2:13.19    1
  7 Hooper, Govinda              WUHS                 2:17.40    2:13.45
  8 Hare, James                  Muhs                 2:25.74    2:22.45
  9 Lyman, Geoff                 Stillwater High      2:18.00    2:22.50
 10 White, Dakota                Granville            2:21.26    2:22.99
 11 Salinder, Spencer            Harwood VT                      2:25.71
 12 Bingham, Daniel              S. Royalton, VT      2:18.30    2:26.16
 13 Galvez, Luigi                Lamoille  Uhs - VT   2:25.40    2:26.25
 14 Phelps, Zach                 Rutland High School  2:20.00    2:28.66
 15 Hanta-Davis, Caetano         Muhs                 2:31.06    2:29.26
 16 Johnson, Will                U-32 HS - VT         2:31.90    2:29.45
 17 Duclos, Clayton              Mt. Abraham VT                  2:29.75
 18 Butler, Simon                Harwood VT                      2:35.49
 19 Brodeur, Sam                 Harwood VT                      2:35.51
 20 Silver, Jake                 Fair Haven                      2:35.97
 21 Aspell, Luke                 WUHS                 2:33.00    2:36.46
 22 Thomsen, Ben                 Stillwater High      2:35.00    2:37.14
 23 Cohan, Steven                Granville            2:50.40    2:37.63
 24 Linowski, Harry              WUHS                 2:31.70    2:37.77
 25 Zwicky, Miles                Muhs                 2:47.12    2:38.36
 26 Lynn, Alex                   Rutland High School  2:25.50    2:43.01
  ....Boys 800 Meter Run
 27 Morales, Luis                Burr-Burton Academy  2:40.10    2:45.15
 28 Nestor, Ian                  WUHS                 2:40.00    2:50.81
 29 Schmeckpeper, Karl           U-32 HS - VT         2:56.10    2:54.30
  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shepard, Tim                 Harwood VT           4:22.00    4:25.74   10
  2 Book, Nick                   Fair Haven           4:25.18    4:28.15    8
  3 Plunkett, Malcolm            Mt. Abraham VT       4:35.00    4:29.14    6
  4 Wisniewski, Nick             Harwood VT           4:35.90    4:32.99    4
  5 Hoffert, Charlie             U-32 HS - VT         4:30.70    4:34.15    2
  6 Harris, Zak                  MAU                  4:46.00    4:34.16    1
  7 McNair, Dylan                Burr-Burton Academy  4:41.30    4:35.48
  8 Markley, Patrick             Harwood VT           4:40.90    4:37.21
  9 Dudla, Austin                Stillwater High      4:45.00    4:40.26
 10 Zigich, Nick                 Stillwater High      4:59.00    4:47.07
 11 Guertin, Stuart              Muhs                 5:01.25    4:47.82
 12 Guest, Xavier                Rutland High School  4:40.25    4:48.33
 13 Mattison, Travis             MAU                  4:42.00    4:48.39
 14 Cutler, Nathan               Harwood VT           4:44.40    4:49.77
 15 Perry, Tim                   Granville            5:00.00    4:59.44
 16 Galvez, Luigi                Lamoille  Uhs - VT              5:01.29
 17 Aspell, Luke                 WUHS                 5:07.00    5:03.23
 18 Eaton, Zak                   Fair Haven                      5:05.04
 19 Reber, Will                  Lamoille  Uhs - VT              5:06.53
 20 Bingham, Daniel              S. Royalton, VT      5:45.13    5:09.20
 21 Reynolds, Justin             Rutland High School  4:58.30    5:12.16
 22 Hawley, Dillon               Arlington, VT        4:57.00    5:13.53
 23 Linowski, Harry              WUHS                 5:20.00    5:14.98
 24 Puopolo, James               S. Royalton, VT      5:33.00    5:22.65
 25 Fifield, Daniel              S. Royalton, VT      5:42.00    5:26.97
 26 Ritchie, Sean                WUHS                 5:35.00    5:29.52
 27 Nestor, Ian                  WUHS                 5:28.00    5:30.58
 28 Schmeckpeper, Karl           U-32 HS - VT         5:57.70    5:34.31
 29 Morales, Luis                Burr-Burton Academy  5:35.00    5:35.98
 30 Kincaid, Austin              Muhs                 5:51.47    5:37.43
 31 Salerno, Giulio              Lamoille  Uhs - VT   5:48.30    5:45.03
 32 Bolton, Addison              Muhs                 6:09.25    5:48.37
 33 caron, matthew               S. Royalton, VT      6:00.50    6:03.43
 34 Bartenstein, Steve           Rutland High School  6:45.00    6:13.54
  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Plunkett, Malcolm            Mt. Abraham VT       9:46.15    9:45.62   10
  2 Shepard, Tim                 Harwood VT          10:51.00   10:08.44    8
  3 Smith, Ben                   Mt St Joeseph Ac    10:23.54   10:08.55    6
  4 Guertin, Neil                Muhs                10:35.56   10:09.26    4
  5 McNair, Dylan                Burr-Burton Academy 10:09.00   10:11.96    2
  6 Hoffert, Charlie             U-32 HS - VT        10:05.40   10:12.54    1
  7 Tucker, Jefferson            WUHS                10:53.00   10:31.49
  8 Gorostiaga, Yoan             Muhs                10:31.43   10:38.09
  ....Boys 3000 Meter Run
  9 Aitken, Geordy               Harwood VT          10:57.60   10:52.46
 10 Cutler, Nathan               Harwood VT          10:40.00   10:58.41
 11 Zigich, Nick                 Stillwater High     10:58.00   11:01.81
 12 Willard, Zach                Stillwater High     11:00.00   11:03.48
 13 Perry, Tim                   Granville           10:50.00   11:05.88
 14 Wisniewski, Nick             Harwood VT          10:38.00   11:08.57
 15 Shambo, Zac                  Muhs                11:40.00   11:21.10
 16 Frazier, Pat                 Stillwater High     11:30.00   11:33.68
 17 Reber, Will                  Lamoille  Uhs - VT             11:52.68
 18 Snyder-White, John           Muhs                           12:13.27
 19 Puopolo, James               S. Royalton, VT                12:13.82
 20 Fifield, Daniel              S. Royalton, VT     12:52.20   12:53.97
 21 Bingham, Daniel              S. Royalton, VT     12:00.00   13:05.71
 22 caron, matthew               S. Royalton, VT     12:13.20   13:07.98
  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Atkins, David                Fair Haven             15.80      16.06q  2
  2 Taggart, Joe                 Fair Haven             16.28      16.40q  1
  3 Fiacco, Michael              Granville              16.36      16.82q  1
  4 Polen, Jon                   MAU                    18.50      18.19q  2
  5 Bai, Yutong                  Burr-Burton Academy    18.28      18.91q  2
  6 Merrylees, Ben               U-32 HS - VT           20.00      20.11q  2
  7 Austin-Bradley, Carter       U-32 HS - VT           19.00      20.44q  1
  8 Wright, Brian                Stillwater High        20.00      20.56q  1
  9 Kreuger, Charles             Granville              21.20      21.40   1
 10 Johnson, Reed                Burr-Burton Academy    21.75      21.81   1
 11 Franklin, Elliot             Muhs                              21.88   1
 12 Lynch, Micah                 Muhs                   24.06      22.69   1
 13 Ashley, Jarrod               Muhs                   24.00      23.15   2
  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Atkins, David                Fair Haven             16.06      16.06   10
  2 Taggart, Joe                 Fair Haven             16.40      16.35    8
  3 Fiacco, Michael              Granville              16.82      16.84    6
  4 Polen, Jon                   MAU                    18.19      17.55    4
  5 Bai, Yutong                  Burr-Burton Academy    18.91      18.74    2
  6 Austin-Bradley, Carter       U-32 HS - VT           20.44      19.97    1
  7 Wright, Brian                Stillwater High        20.56      20.32
  8 Merrylees, Ben               U-32 HS - VT           20.11      20.67
  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carlson, Timothy             S. Royalton, VT        45.15      44.16   2  10
  2 Fiacco, Michael              Granville              48.00      46.19   2   8
  3 Bai, Yutong                  Burr-Burton Academy    45.52      46.21   2   6
  ....Boys 300 Meter Hurdles
  4 Polen, Jon                   MAU                    48.34      48.89   2   4
  5 Pitman, Jacob                Harwood VT                        52.79   1   2
  6 St Gelais, Tyler             MAU                               53.47   1   1
  7 Franklin, Elliot             Muhs                 1:01.12      54.65   2
  8 Ashley, Jarrod               Muhs                   55.32      55.03   2
  9 Kernan, Jacob                Harwood VT                        57.43   1
 10 Wright, Brian                Stillwater High        59.90      57.80   2
 11 Pecsok, James                Muhs                              58.04   1
 12 Wilson, Garth                Mt. Abraham VT                  1:00.50   1
 13 Croach, Jonathan             Harwood VT                      1:08.93   1
 14 Hill, Chuck                  Muhs                 1:09.34    1:15.36   2
  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                      46.74      45.77   2  10
     1) Wilson, Adam                    2) Bardin, Kody
     3) Link, Joel                      4) Taggart, Joe
  2 Mt. Anthony Union High School  'A'                  44.24      46.13   2   8
     1) Bartlett, Zach                  2) Rosse, Josh
     3) Silber, Stephen                 4) Devens, Jason
  3 Burr-Burton Academy  'A'                            49.30      47.71   2   6
     1) Bai, Yutong                     2) Magarian, Mitch
     3) Henderson, Colin                4) Morris, Kaegan
  4 Stillwater High School  'A'                                    48.86   1   4
     1) Kranick, Joe                    2) Burrows, Adam
     3) Rivenberg, Charles              4) Healy, Stephen
  5 Fair Haven Union High Sch  'B'                      49.78     x49.23   2
     1) Amery, Evan                     2) Amery, Austin
     3) Trayah, Joey                    4) Ellis, Levi
  6 Rutland High School  'A'                            51.03      50.32   2   2
     1) Leonard, Nick                   2) Fabien, Sam
     3) Sweet, Adam                     4) Labrecque, Greg
  7 Middlebury Union High School  'A'                              50.56   2   1
     1) Peterson, Adam                  2) Chopel, Tenzin
     3) Watson, Peter                   4) Pottinger, Akeem
  8 Woodstock Union High School  'A'                               50.88   1
     1) Morgan, James                   2) Sprague, Nicholas
     3) Langona, Reid                   4) Huffert, Kyler
  9 Granville Central High School  'B'                            x53.63   1
     1) Dieckert, Jonathan              2) Davidson, Taylor
     3) Bishop, Matthew                 4) Pratt, Gabe
  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Granville Central High School  'A'                3:53.20    3:48.66   2  10
     1) Holcomb, Andrew                 2) White, Dakota
     3) Miller, Evan                    4) Miller, Brendan
  2 Fair Haven Union High Sch  'A'                    3:50.70    3:49.18   2   8
     1) Wilson, Zach                    2) Book, Nick
     3) Ellis, Levi                     4) Sanderson, Alec
  3 Stillwater High School  'A'                       3:52.00    3:52.91   2   6
  ....Boys 4x400 Meter Relay
     1) Britt, Matt                     2) Dudla, Austin
     3) Martin, Jameson                 4) Markowski, Frankie
  4 Harwood Union HS - VT  'A'                        3:50.70    3:57.09   2   4
     1) J-Moore, Thomas                 2) Markley, Patrick
     3) Boylan, Sam                     4) McGlynn, Colin
  5 Middlebury Union High School  'A'                 4:00.16    4:01.04   2   2
  6 Rutland High School  'A'                          4:08.00    4:01.47   1   1
     1) Biebuyck, Danny                 2) Guest, Xavier
     3) Hughes, James                   4) Tyl, Steve
  7 U-32 HS - VT  'A'                                 4:00.00    4:03.62   2
     1) Evans, Ethan                    2) Johnson, Nick
     3) Hoffert, Charlie                4) Sorenson, Drew
  8 Woodstock Union High School  'A'                             4:07.28   1
     1) Hooper, Govinda                 2) Matos, Rodrigo
     3) Gannon, Ryan                    4) Bassette, James
  9 Lamoille  Uhs - VT  'A'                                      4:22.14   1
     1) Emery, Blake                    2) Salerno, Giulio
     3) Sansone, Alec                   4) Galvez, Luigi
  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stillwater High School  'A'                       9:12.00    9:01.07   10
     1) Dudla, Austin                   2) Martin, Jameson
     3) Lyman, Geoff                    4) Willard, Zach
  2 Middlebury Union High School  'A'                 9:17.97    9:12.81    8
     1) Guertin, Stuart                 2) Guertin, Neil
     3) Hare, James                     4) Roy, Ethan
  3 Fair Haven Union High Sch  'A'                               9:27.63    6
     1) Grey, Tyler                     2) Wilson, Zach
     3) Eaton, Zak                      4) Bueler, Brian
  4 U-32 HS - VT  'A'                                10:00.00    9:29.21    4
     1) Johnson, Will                   2) Merrylees, Ben
     3) Keene, Kevin                    4) Evans, Ethan
  5 Granville Central High School  'A'                9:40.29   10:04.83    2
     1) Decker, Matthew                 2) Perry, Tim
     3) Miller, Hayden                  4) Palmer, Karl
  6 Harwood Union HS - VT  'A'                        9:20.90   10:38.20    1
     1) Duffy, Kyle                     2) Pitman, Jacob
     3) Robinson, Will                  4) Bair, Phil
  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Silber, Stephen              MAU                  6-04.00    6-04.00   10
  2 J-Moore, Thomas              Harwood VT           6-04.00    6-02.00    8
  3 Cunningham, Colby            Ind                  6-00.00    6-00.00    6
  4 Atkins, David                Fair Haven           6-00.00    5-10.00    4
  5 Britt, Matt                  Stillwater High      5-10.00    5-08.00    2
  6 Miller, Evan                 Granville            6-01.00    5-06.00    0.50
  6 Kranick, Joe                 Stillwater High      5-08.00    5-06.00    0.50
  7 Wilder, Berney               MAU                  5-00.00   J5-06.00
  9 Teague, Sayer                Lamoille  Uhs - VT   5-00.00    5-04.00
  ....Boys High Jump
  9 Pottinger, Akeem             Muhs                 5-04.00    5-04.00
 11 Reynolds, Justin             Rutland High School  5-06.00    5-02.00
 11 Ellis, Levi                  Fair Haven           5-06.00    5-02.00
 11 Sweet, Adam                  Rutland High School  5-02.00    5-02.00
 14 james, jesse                 S. Royalton, VT      5-03.00    5-00.00
 14 Bogosian, Kyle               Burr-Burton Academy  5-02.00    5-00.00
 14 Kuiper, Mitchell             Harwood VT           5-00.00    5-00.00
 14 Wade, Killian                Arlington, VT        5-00.00    5-00.00
 18 Wicks, Zack                  Cambridge High S     5-00.00    4-10.00
 18 Lynch, Micah                 Muhs                 5-00.00    4-10.00
 18 Baker, Grant                 Mt. Abraham VT                  4-10.00
 21 Watson, Peter                Muhs                 4-10.00    4-08.00
 21 Sansone, Alec                Lamoille  Uhs - VT   4-10.00    4-08.00
 23 Johnston, Charlie            Mt. Abraham VT                  4-06.00
  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Glogowski, Dan               Stillwater High     12-00.00   12-00.00   10
  2 Carlson, Timothy             S. Royalton, VT     11-00.00   11-00.00    8
  3 Markowski, Frankie           Stillwater High     11-06.00  J11-00.00    6
  4 Austin-Bradley, Carter       U-32 HS - VT                    9-00.00    4
  5 Johnson, Nick                U-32 HS - VT                   J9-00.00    2
  6 Sparta, Anthony              MAU                  9-00.00   J9-00.00    1
  7 Mattison, Travis             MAU                  8-06.00    8-06.00
  8 Dundon, Mitchell             Fair Haven           8-06.00    8-00.00
  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cunningham, Colby            Ind                 19-04.00   19-04.50   10
  2 Bardin, Kody                 Fair Haven          19-00.00   18-11.50    8
  3 Atkins, David                Fair Haven          19-05.00   18-09.00    6
  4 J-Moore, Thomas              Harwood VT          16-07.50   18-03.00    4
  5 Peterson, Adam               Muhs                17-10.00   18-02.50    2
  6 Britt, Matt                  Stillwater High     19-05.00   18-02.00    1
  7 Markowski, Frankie           Stillwater High     19-02.00   17-11.00
  8 Taggart, Joe                 Fair Haven          17-06.00   17-03.50
  9 Kranick, Joe                 Stillwater High     18-06.00   17-01.50
 10 Watson, John                 MAU                            16-09.00
 11 Harrington, Dustin           Arlington, VT       16-11.00   16-04.00
 12 Williams, Zak                Harwood VT          16-06.50   16-03.00
 13 Bogosian, Kyle               Burr-Burton Academy 16-07.00   16-02.00
 14 Hooper, Govinda              WUHS                16-00.00   16-01.50
 15 Wade, Killian                Arlington, VT       17-03.00   16-01.00
 16 Shaw, Akash                  Rutland High School 14-09.75   16-00.00
 17 Emery, Blake                 Lamoille  Uhs - VT             15-11.00
 18 Dieckert, Jonathan           Granville           15-01.00   15-09.50
 19 Tyl, Steve                   Rutland High School 14-04.00   15-08.50
 20 Redding, Chris               MAU                 16-02.50   15-07.00
 21 Boucher, Dan                 Muhs                16-08.25   15-04.00
 21 Post-Kinney, Riley           S. Royalton, VT     14-05.00   15-04.00
 23 Kuiper, Mitchell             Harwood VT          14-03.00   15-02.00
  ....Boys Long Jump
 24 Sansone, Alec                Lamoille  Uhs - VT  14-03.00   15-01.00
 25 Beatty, Kory                 U-32 HS - VT                   15-00.00
 26 Salerno, Giulio              Lamoille  Uhs - VT  14-00.00   14-11.00
 27 Restrepo, Juan               MAU                            14-09.00
 28 Young, Zac                   Muhs                15-07.00   14-05.50
 29 Hawley, Dillon               Arlington, VT       15-02.00   14-04.50
 30 Gannon, Ryan                 WUHS                13-09.00   14-04.00
 31 Wilson, Garth                Mt. Abraham VT                 14-00.00
 32 Bueler, Brian                Fair Haven          15-08.00   13-10.00
 33 vovakes, mitch               S. Royalton, VT     13-05.00   13-02.00
 34 Sweet, Adam                  Rutland High School 14-00.00   13-01.50
 35 Bolton, Addison              Muhs                           13-00.00
 36 Fischer, Aden                Arlington, VT       13-04.00   12-02.00
  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cunningham, Colby            Ind                 37-07.25   39-09.00   10
  2 Markowski, Frankie           Stillwater High     39-02.00   39-05.00    8
  3 Sorenson, Drew               U-32 HS - VT                   38-11.00    6
  4 Link, Joel                   Fair Haven          38-10.00   38-09.00    4
  5 Matos, Rodrigo               WUHS                36-00.00   38-04.50    2
  6 Watson, John                 MAU                 34-07.00   37-02.00    1
  7 Morgan, James                WUHS                           35-01.00
  8 Post-Kinney, Riley           S. Royalton, VT                35-00.00
  9 Miller, Brendan              Granville           35-04.00   34-05.00
 10 Boucher, Dan                 Muhs                35-01.25   34-00.00
 11 Hurt, Ronnie                 Cambridge High S    36-00.00   33-11.00
 12 Wilder, Berney               MAU                            33-01.00
 13 Keene, Kevin                 U-32 HS - VT        31-09.00   32-02.00
 14 Hawley, Dillon               Arlington, VT       33-02.00   31-11.00
 15 Dieckert, Jonathan           Granville           33-00.00   31-10.00
 16 Restrepo, Juan               MAU                 32-00.00   31-06.50
 17 Young, Zac                   Muhs                           31-05.50
 18 Wilson, Garth                Mt. Abraham VT                 29-10.50
 19 Woodard, Henry               Harwood VT          29-07.00   26-11.00
  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kardash, Jake                Stillwater High     48-08.00   50-02.50   10
  2 Brassor, Devin               Windsor High School 44-00.00   43-10.00    8
  3 Mead, Aaron                  Granville           41-10.25   41-07.50    5
  3 Fuller, Thomas               Harwood VT          42-08.50   41-07.50    5
  5 russell, jeff                S. Royalton, VT     39-06.00   40-04.00    2
  6 Cramer, Nelson               Granville           40-11.75   40-03.50    1
  7 Shea, Mack                   Rutland High School 41-01.00   40-02.50
  8 Austin-Bradley, Carter       U-32 HS - VT        38-04.50   40-02.00
  9 Huffert, Kyler               WUHS                34-10.50   36-11.25
 10 Keir, Matt                   MAU                 36-04.25   36-10.25
 11 Dunn, dan                    Stillwater High                36-07.00
 12 Hanson, Luke                 WUHS                36-04.00   36-05.50
 13 Lawson, Taylor               U-32 HS - VT        34-06.00   36-03.00
  ....Boys Shot Put
 14 Rotax, Logan                 Mt. Abraham VT                 35-11.00
 15 Scaralia, Joshua             Mt St Joeseph Ac    31-04.00   34-05.50
 16 Woodard, Henry               Harwood VT          32-07.75   34-00.50
 17 Callahan, Nolan              U-32 HS - VT        33-06.50   33-11.00
 18 Cook, Sean                   Harwood VT                     33-06.50
 19 Secoy, Dylan                 Arlington, VT       32-07.00   33-00.00
 20 Paradise, Dylan              Fair Haven          30-06.00   32-08.00
 21 Burton, Connor               Stillwater High                31-06.00
 22 Hadley, Matt                 Rutland High School 32-09.25   31-02.50
 23 Jones, Jacob                 Granville           29-03.00   31-00.50
 24 Gilman, Nate                 Rutland High School 32-00.00   30-09.00
 25 Chamberlun, Linwood          Mt. Abraham VT                 30-08.00
 26 Harvey, Zak                  Fair Haven          27-08.00   29-04.00
 27 Mayo, Mike                   Stillwater High     30-00.00   29-00.50
 28 Bauman, Nathaniel            Mt St Joeseph Ac    29-07.00   28-11.50
 29 james, jesse                 S. Royalton, VT     27-00.00   28-03.00
 30 Nicklien, Tucker             MAU                 26-04.50   28-02.00
 31 timain, rob                  S. Royalton, VT     30-06.00   28-01.50
 32 Jarvis, Nick                 Mt. Abraham VT                 27-08.00
 33 Sawyer, Tony                 Mt. Abraham VT                 27-04.00
 34 Gannon, Dylan                WUHS                27-07.00   26-08.75
 35 vovakes, mitch               S. Royalton, VT     29-00.50   26-05.00
 36 Baker, Neil                  Granville           29-00.75   26-04.00
 37 Campion, Matt                Stillwater High     29-00.00   26-03.00
 38 Smith, Ben                   Mt. Abraham VT                 26-01.00
 39 Hazelton, Cory               Burr-Burton Academy 28-03.00   26-00.00
 40 Whitehead, Edward            WUHS                25-09.00   25-05.75
 41 Cranston, Alec               MAU                 23-00.25   24-08.00
 42 Wells, Tyler                 Harwood VT                     24-04.50
 43 Peltier, Jeff                Fair Haven          24-10.00   23-01.00
 44 Mathewson, Duncan            Muhs                25-00.50   22-09.50
 45 Hill-Cohen, Roi              Burr-Burton Academy 22-03.00   22-07.00
 46 Gyukeri, Ryan                Muhs                           16-08.00
 47 Muholland, Malcolm           Muhs                16-05.50   13-08.50
  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kardash, Jake                Stillwater High       140-10     141-01   10
  2 Fuller, Thomas               Harwood VT            124-11     129-03    8
  3 Cramer, Nelson               Granville             119-04     113-08    6
  4 Brassor, Devin               Windsor High School   117-00     109-03    4
  5 russell, jeff                S. Royalton, VT        99-03     108-05    2
  6 Lawson, Taylor               U-32 HS - VT           95-09     103-01    1
  7 Mead, Aaron                  Granville              99-02      94-10
  8 Dunn, dan                    Stillwater High                   93-09
  9 Bassette, James              WUHS                              92-11
 10 Shea, Mack                   Rutland High School   104-06      92-07
 11 timain, rob                  S. Royalton, VT        85-06      89-10
 12 Keir, Matt                   MAU                   101-07      88-03
 13 Callahan, Nolan              U-32 HS - VT           78-05      85-08
 14 Kreuger, Charles             Granville                         84-00
 15 Woodard, Henry               Harwood VT             66-08      82-08
 16 Rotax, Logan                 Mt. Abraham VT                    82-06
  ....Boys Discus Throw
 17 Chamberlun, Linwood          Mt. Abraham VT                    82-02
 18 Harvey, Zak                  Fair Haven             91-07      81-04
 19 Mayo, Mike                   Stillwater High                   81-01
 19 james, jesse                 S. Royalton, VT        77-05      81-01
 21 Secoy, Dylan                 Arlington, VT          87-00      77-04
 22 Scaralia, Joshua             Mt St Joeseph Ac       67-11      77-03
 23 Boucher, Dan                 Muhs                   72-08      76-04
 24 Hawley, Dillon               Arlington, VT          80-07      75-02
 25 St Gelais, Tyler             MAU                    75-04      74-06
 26 Cook, Sean                   Harwood VT                        74-01
 27 Polen, Jon                   MAU                    93-04      73-00
 28 Bauman, Nathaniel            Mt St Joeseph Ac       65-10      72-08
 29 Korda, Alex                  Muhs                   76-06      70-11
 30 Hill-Cohen, Roi              Burr-Burton Academy    75-05      70-09
 31 Kuiper, Mitchell             Harwood VT                        70-06
 32 Gordon, Adam                 Granville              77-01      69-10
 33 Hazelton, Cory               Burr-Burton Academy    73-09      69-08
 34 Sawyer, Tony                 Mt. Abraham VT                    69-07
 35 Gilman, Nate                 Rutland High School    66-08      69-06
 36 Vila, Devon                  Muhs                   69-07      68-09
 37 vovakes, mitch               S. Royalton, VT        77-05      68-00
 38 Peltier, Jeff                Fair Haven             65-06      65-05
 39 Gannon, Dylan                WUHS                   72-11      65-01
 40 Glen, Morgan                 Muhs                   67-11      64-08
 41 Wendel, Codi                 U-32 HS - VT           55-04      63-10
 42 Nichols-Fleming, Nathani     U-32 HS - VT           57-00      63-01
 43 Hadley, Matt                 Rutland High School    58-00      61-06
 44 Jarvis, Nick                 Mt. Abraham VT                    51-00
 45 Whitehead, Edward            WUHS                   48-01      47-08
  Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brassor, Devin               Windsor High School   167-00     162-03   10
  2 Henderson, Colin             Burr-Burton Academy   168-05     159-10    8
  3 Austin-Bradley, Carter       U-32 HS - VT          143-04     153-05    6
  4 Hanson, Luke                 WUHS                  161-00     150-08    4
  5 Kardash, Jake                Stillwater High       138-02     143-02    2
  6 Fuller, Thomas               Harwood VT            142-04     139-10    1
  7 Link, Joel                   Fair Haven            140-00     139-07
  8 Carlson, Timothy             S. Royalton, VT       130-00     133-03
  9 Bassette, James              WUHS                  123-06     131-06
 10 Glogowski, Dan               Stillwater High        90-00     126-06
 11 Emery, Blake                 Lamoille  Uhs - VT    100-05     122-06
 12 Callahan, Nolan              U-32 HS - VT           87-07     121-05
 13 Leonard, Nick                Rutland High School   127-09     115-10
 14 Rotax, Logan                 Mt. Abraham VT                   112-04
 15 james, jesse                 S. Royalton, VT                  111-06
 16 Mattison, Travis             MAU                   108-06     107-08
 17 Williams, Zak                Harwood VT                       106-04
 18 Chamberlun, Linwood          Mt. Abraham VT                   104-01
 19 Mulcahey, Charles            Muhs                  104-11      96-00
 20 Secoy, Dylan                 Arlington, VT          69-05      95-06
 21 Paradise, Dylan              Fair Haven            111-07      95-02
  ....Boys Javelin Throw
 22 Trayah, Joey                 Fair Haven                        93-10
 23 Earle, Nick                  Mt. Abraham VT                    92-00
 24 Johnson, Will                U-32 HS - VT           88-03      91-02
 25 Korda, Alex                  Muhs                   89-04      89-07
 26 Burton, Connor               Stillwater High                   85-03
 27 Labrecque, Greg              Rutland High School    87-00      82-01
 28 Linowski, Harry              WUHS                   82-08      81-03
 28 vovakes, mitch               S. Royalton, VT     91-07.50      81-03
 30 Nicklien, Tucker             MAU                    75-05      81-02
 31 Galvez, Luigi                Lamoille  Uhs - VT     73-08      80-05
 32 Kreuger, Charles             Granville                         79-05
 33 Vila, Devon                  Muhs                71-00.50      79-04
 34 Cramer, Nelson               Granville                         75-04
 35 Glen, Morgan                 Muhs                70-09.50      74-07
 36 Wendel, Codi                 U-32 HS - VT           78-04      72-05
 37 Kernan, Jacob                Harwood VT             78-00      72-04
 38 Fischer, Aden                Arlington, VT          65-02      69-06
 39 Wade, Killian                Arlington, VT          71-06      62-04
 40 Salerno, Giulio              Lamoille  Uhs - VT                59-04
 41 Cranston, Alec               MAU                    56-06      56-09
 42 Gannon, Dylan                WUHS                   67-11      55-01
=========================================================================================
                        Women - Team Rankings - 18 Events Scored
=========================================================================================
    1) Fair Haven Union High Sch  152        2) Harwood Union HS - VT      63
    3) Mt. Anthony Union High Sch  60        4) Middlebury Union High Sch  51
    5) U-32 HS - VT                40        6) Granville Central High Sc  39
    7) Cambridge High School       28.50     8) Mnt. Abraham UHS-Bristol-  26
    9) Woodstock Union High Schoo  24       10) Mill River Union High Sch  18
   11) Burr-Burton Academy         17.50    12) Lamoille  UHS - VT         16
   13) Stillwater High School      15       14) IND                         5
   15) South Royalton H.S. VT       1
=========================================================================================
                          Men - Team Rankings - 18 Events Scored
=========================================================================================
    1) Fair Haven Union High Sch   97        2) Stillwater High School     75.50
    3) Harwood Union HS - VT       63        4) Mt. Anthony Union High Sc  44
    5) Granville Central High Sch  43.50     6) U-32 HS - VT               35
    7) Burr-Burton Academy         32        8) Woodstock Union High Scho  30
    9) IND                         27       10) South Royalton H.S. VT     22
   10) Windsor High School         22       12) Mnt. Abraham UHS-Bristol-  20
   13) Middlebury Union High Scho  18       14) Rutland High School        15
   15) Arlington Memorial HS - VT   8       16) Mt St Joeseph Academy       6




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News