Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Providence Country Day Cross Country Invitational

East Providence, RI, September 22, 2010

[Boys Teams | Girls Results | Girls Teams ]

Boys Results

Contact: organizationplus@cox.net


                                                                      Page 1
             PROVIDENCE COUNTRY DAY CROSS COUNTRY INVITATIONAL
          East Providence, RI                 September 22, 2010
                                   BOYS
      Results by:  +ORGANIZATION PLUS+ Road Race Management Services
Place No.  Name                Ag S City            Time    Pace  
===== ==== =================== == = =============== ======= ===== 
    1   81 Nelson Silas        10 M PCD               17:41  5:42 
    2  122 Cattanach Lee       12 M Williams          18:13  5:52 
    3   53 Bareham C. Zachary  12 M PCD               18:36  6:00 
    4  125 Ivimey Christopher  10 M Williams          19:04  6:09 
    5   54 Brown Cyril         12 M PCD               19:13  6:12 
    6   98 Latham Aiden        10 M RHS               19:31  6:17 
    7  160 McGUIRE MAC            M HYDE              19:57  6:26 
    8   50 Werge Ryan          12 M MPS               20:04  6:28 
    9   44 Pascone Jon         10 M MPS               20:08  6:29 
   10   48 Texeira Eric        11 M MPS               20:21  6:33 
   11   87 Schwartz Alexander  11 M PCD               20:46  6:42 
   12   76 MacBain Charles     11 M PCD               20:50  6:43 
   13   39 Daoust Patrick      11 M MPS               21:17  6:52 
   14  162 WHEAT ADDISON          M HYDE              21:19  6:52 
   15   41 Gaudet Ben          11 M MPS               21:20  6:52 
   16  130 Parker Russell       9 M Williams          21:23  6:53 
   17   96 Gyampo Philip       12 M RHS               21:38  6:58 
   18  109 Hogberg Axel        11 M STA               21:39  6:59 
   19   62 Dudzik Charles      10 M PCD               21:58  7:05 
   20  105 Chang Joey          12 M STA               22:00  7:05 
   21   82 Pepi Michael        11 M PCD               22:04  7:07 
   22  114 Reardon Jake        12 M STA               22:09  7:08 
   23  129 Miley Michael       11 M Williams          22:13  7:10 
   24  136 Yerkes Tritan       11 M Williams          22:13  7:10 
   25  163 CERAME ZACK            M HYDE              22:19  7:11 
   26  124 Hunt Joab            9 M Williams          22:22  7:12 
   27  134 Verhoef Parker       9 M Williams          22:28  7:14 
   28   38 Adams Liam          10 M MPS               22:35  7:17 
   29   68 Heffner Matthew     11 M PCD               22:38  7:18 
   30  111 Martin Conor        12 M STA               23:16  7:30 
   31   52 Audette Daniel      12 M PCD               23:20  7:31 
   32  103 Walker Willaim      12 M RHS               23:20  7:31 
   33  106 Cuddeback   Alex    12 M STA               23:29  7:34 
   34  113 Parr Steve          10 M STA               23:32  7:35 
   35  161 MARA TUCKER            M HYDE              23:38  7:37 
   36   42 kelly Ryan          10 M MPS               23:55  7:42 
   37  164 VINCENT KEN            M HYDE              23:55  7:42 
   38  127 MacKenzie Will      11 M Williams          24:03  7:45 
   39  165 GONG STEVEN            M HYDE              24:04  7:45 
   40   40 Ding Liyuan         10 M MPS               24:09  7:47 
   41   43 Lundt Cormac         9 M MPS               24:12  7:48 
   42  131 Thaxton Greg        10 M Williams          24:28  7:53 
   43  112 Martin Tyler        12 M STA               24:37  7:56 
   44   56 Coccio Steven       11 M PCD               24:45  7:58 
   45   64 Einhorn Ellis        9 M PCD               24:48  7:59 
   46   89 Stern Zeb           11 M PCD               24:53  8:01 
   47   61 Dowling-Hupper Elia  9 M PCD               25:06  8:05 
   48   71 Kaplan Matthew       9 M PCD               25:09  8:06 
   49   86 Rockwell Andrew     10 M PCD               25:18  8:09 
   50   59 Darquea F. Cooper   11 M PCD               25:24  8:11 




                                                                      Page 2
             PROVIDENCE COUNTRY DAY CROSS COUNTRY INVITATIONAL
          East Providence, RI                 September 22, 2010
                                   BOYS
      Results by:  +ORGANIZATION PLUS+ Road Race Management Services
Place No.  Name                Ag S City            Time    Pace  
===== ==== =================== == = =============== ======= ===== 
   51   51 Wu Mingdangyan      10 M MPS               25:42  8:17 
   52  120 Cairns Ryan         12 M Williams          26:10  8:26 
   53  119 Zou Jia Yi          12 M STM               26:17  8:28 
   54   72 Kenahan Conor       11 M PCD               26:18  8:28 
   55  115 Chan Pei Lin        12 M STM               27:00  8:42 
   56   75 Lietar Thomas       11 M PCD               27:03  8:43 
   57   46 Roethel Zach         9 M MPS               27:04  8:43 
   58   57 Coleman David       10 M PCD               27:04  8:43 
   59   47 Scheuritzel James   10 M MPS               27:05  8:44 
   60   58 D'Alessandro Ryan    9 M PCD               29:05  9:22 
   61   84 Raleigh David       11 M PCD               29:24  9:28 
   62   49 Van Horn Jacob      10 M MPS               29:31  9:31 
   63  123 Garwood-Sheppa Nath 11 M Williams          31:55 10:17 
   64   45 Petrides Joe        11 M MPS               32:12 10:22 
   65   70 Holby Will          10 M PCD               32:34 10:29 
   66   55 Cardi Cliff         12 M PCD               32:36 10:30 
   67   63 Dudzik Thomas        9 M PCD               32:36 10:30 
   68   65 Fradin Michael       9 M PCD               32:38 10:31 
   69  116 Potter Christopher  12 M STM               32:44 10:33 
   70   83 Pratt Christopher   11 M PCD               32:51 10:35 
   71  117 Rames Maitland      12 M STM               32:59 10:37 
   72  118 Zheng Zixuan        11 M STM               33:00 10:38 
   73   66 Garcia Jeremy       11 M PCD               40:00 12:53 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News