Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New York Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Helpers Fund 12th Annual 5k & 10k Races

Chestertown, NY, September 25, 2010

Overall Finish Lists - 5k, 10k, Men, Women

The Helpers Fund 5k-10k Races

http://www.helpersfund.org/races.htm


For more race information, see Helpers Fund 5k & 10k Races.

12th Annual Helpers Fund 5k & 10k Races - Overall Results

12th Annual Helpers Fund 5k & 10k Races

Overall Finish Lists

September 25, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.
Click here for 5k Men - 10k Women - 10k Men

5K Women Finishers

Place*

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Elizabeth Favro Minneapolis MN

350

24

1 F 20-29

21:32

4:18/K

2

Jessica Hageman Guilderland NY

304

34

1 F 30-39

22:04

4:25/K

3

Sarah Deane North Creek NY

275

26

2 F 20-29

22:51

4:34/K

4

Susan Keely Glens Falls NY

309

45

1 F 40-49

23:09

4:38/K

5

Lisa Nieradka Clifton Park NY

335

45

2 F 40-49

23:20

4:40/K

6

Jackie Wright Lake George NY

257

50

1 F 50-59

24:17

4:51/K

7

Candace Resch Las Vegas NV

298

29

3 F 20-29

25:06

5:01/K

8

Aimee Favreau Wynantskill NY

320

22

4 F 20-29

25:11

5:02/K

9

Dianna Sulser Denison TX

205

53

2 F 50-59

25:35

5:07/K

10

Elena Rossi-Snook Brooklyn NY

216

32

2 F 30-39

25:37

5:07/K

11

Amelia Robbins Chestertown NY

352

11

1 F 10-13

25:39

5:08/K

12

Danica Ehmann East Greenbush NY

235

23

5 F 20-29

27:08

5:26/K

13

Jennifer Runkel Saratoga Springs NY

265

29

6 F 20-29

27:13

5:27/K

14

Kendra Houston East Nassau NY

203

15

1 F 14-19

27:38

5:32/K

15

Annette Music Queensbury NY

330

26

7 F 20-29

28:07

5:37/K

16

Teri Kincade Valhalla NY

223

48

3 F 40-49

28:27

5:41/K

17

Lisa Godfrey Norristown PA

279

39

3 F 30-39

28:31

5:42/K

18

Judy Hayes Burleson TX

209

48

4 F 40-49

28:54

5:47/K

19

Keisha Smith Chestertown NY

224

42

5 F 40-49

28:58

5:48/K

20

Stacy Collins Caldwell NJ

274

34

4 F 30-39

29:13

5:51/K

21

Donna DeLuca Clifton Park NY

306

46

6 F 40-49

29:37

5:55/K

22

Amanda West Hadley NY

220

30

5 F 30-39

30:15

6:03/K

23

Michele West Gansevoort NY

351

34

6 F 30-39

30:26

6:05/K

24

Caroline Joubert St-Jean-sur-Richelie

214

32

7 F 30-39

30:33

6:07/K

25

Jill Grindle Agawam MA

317

47

7 F 40-49

31:00

6:12/K

26

Genevieve Arsenault Montreral

213

34

8 F 30-39

31:25

6:17/K

27

Kristen Kaelin New York NY

283

27

8 F 20-29

31:30

6:18/K

28

Judy Simpson Brant Lake NY

249

40

8 F 40-49

32:30

6:30/K

29

Elizabeth Lasnier St Jean

339

11

2 F 10-13

32:31

6:30/K

30

Marie-Claude Lasnier St Jean

342

36

9 F 30-39

32:32

6:30/K

31

Elizabeth Becker Nassau NY

269

10

3 F 10-13

32:46

6:33/K

32

Lindsey Gillingham Queensbury NY

366

14

2 F 14-19

32:47

6:33/K

33

Beth Gillingham Queensbury NY

365

37

10 F 30-39

32:48

6:34/K

34

Claire Widman Sleepy Hollow NY

228

31

11 F 30-39

32:49

6:34/K

35

Mary LaFlure Chestertown NY

364

25

9 F 20-29

32:50

6:34/K

36

Sarah Simpson Brant Lake NY

250

12

4 F 10-13

32:51

6:34/K

37

Nadeen Kearney North Creek NY

348

48

9 F 40-49

33:13

6:39/K

38

Patricia Morehouse North Creek NY

347

57

3 F 50-59

33:14

6:39/K

39

Laurie Bartlett Chestertown NY

322

41

10 F 40-49

33:22

6:40/K

40

Jodi Bartlett Chestertown NY

321

8

1 F 0- 9

33:24

6:41/K

41

Karen McMenamin New Ringgold PA

218

35

12 F 30-39

33:26

6:41/K

42

Michelle Burlingame Mineville NY

201

29

10 F 20-29

33:27

6:41/K

43

Rosemary Busso Queensbury NY

248

50

4 F 50-59

35:01

7:00/K

44

Ann Lapointe St Jean surRichelieu QU

341

39

13 F 30-39

36:05

7:13/K

45

Linda Kimball Mineville NY

237

29

11 F 20-29

36:06

7:13/K

46

Petra Duran-Gehring Jacksonville FL

327

35

14 F 30-39

36:13

7:15/K

47

Melissa Warner Syracuse NY

337

32

15 F 30-39

37:26

7:29/K

48

Cookie Barker Chestertown NY

233

47

11 F 40-49

37:27

7:29/K

49

Linda Lowe North Hudson NY

243

45

12 F 40-49

37:28

7:30/K

50

Amy Radford Brant Lake NY

297

35

16 F 30-39

37:33

7:31/K

51

Marie O'Brien Altamont NY

204

53

5 F 50-59

37:34

7:31/K

52

Sandra Warner Chestertown NY

324

49

13 F 40-49

37:35

7:31/K

53

Tara Pleat Clifton Park NY

296

33

17 F 30-39

37:36

7:31/K

54

Heather Gamberg Wappingers Falls NY

211

30

18 F 30-39

38:05

7:37/K

55

Mary Jane Kruegler Latham NY

284

60

1 F 60-64

38:06

7:37/K

56

Pamela Gleeson Castleton NY

230

34

19 F 30-39

38:22

7:40/K

57

Ashley DeCamp Chestertown NY

276

21

12 F 20-29

38:24

7:41/K

58

Susan Gleeson Castleton NY

336

43

14 F 40-49

38:25

7:41/K

59

Linda Sheard Verdun

239

52

6 F 50-59

38:29

7:42/K

60

Rosemarie Trainer Schroon Lake NY

259

75

1 F 75-99

38:41

7:44/K

61

Karin Peet pottersville NY

302

42

15 F 40-49

39:03

7:49/K

62

Mary Minami Mount Vernon NH

286

64

2 F 60-64

40:25

8:05/K

63

Margaret Stevens Brant Lake NY

313

53

7 F 50-59

41:38

8:20/K

64

Wendy Waldron Chestertown NY

368

38

20 F 30-39

42:12

8:26/K

65

Linda Gwynne Chambly

240

49

16 F 40-49

42:14

8:27/K

66

Michelle Peavey-Wood Middleburgh NY

291

41

17 F 40-49

43:18

8:40/K

67

Michele Moscinski Glenville NY

289

27

13 F 20-29

43:48

8:46/K

68

Michelle Whitefield Athol NY

227

51

8 F 50-59

44:45

8:57/K

69

Rosanne Beckley Poughquog NY

354

54

9 F 50-59

45:44

9:09/K

70

Jane O'Connell North Creek NY

247

76

2 F 75-99

47:05

9:25/K

71

Isabelle Briggs Sidney NY

312

4

2 F 0- 9

47:25

9:29/K

72

Kjersti VanSlyke-Briggs Sidney NY

300

34

21 F 30-39

47:26

9:29/K

73

Barbara Durkish Chestertown NY

258

50

10 F 50-59

48:10

9:38/K

74

Nadine Magee Pottersville NY

267

64

3 F 60-64

48:22

9:40/K

75

Mary Lamb Manhasset NY

212

60

4 F 60-64

49:05

9:49/K

76

Roberta Beckley Nags Head NC

345

59

11 F 50-59

53:11

10:38/K

77

Juliette Sheldon Ballston Spa NY

332

17

3 F 14-19

58:09

11:38/K

78

Holly Sheldon Ballston Spa NY

333

38

22 F 30-39

58:10

11:38/K

79

Melody Mitchell Queensbury NY

222

35

23 F 30-39

1:00:12

12:02/K

80

Sheila Ellsworth Chestertown NY

232

54

12 F 50-59

1:00:13

12:03/K

81

Melissa Ellsworth Chestertown NY

231

30

24 F 30-39

1:00:15

12:03/K

82

Roberta McKinney Clifton Park NY

310

45

18 F 40-49

1:01:10

12:14/K

83

Sharon Gurak Valley Forge PA

319

52

13 F 50-59

1:01:34

12:19/K

84

Maureen McCarthy Phoenixville PA

318

56

14 F 50-59

1:01:35

12:19/K

85

Mary Meliski Stillwater NY

268

51

15 F 50-59

1:11:01

14:12/K

86

Cheryl Birdsall Troy NY

358

61

5 F 60-64

1:11:10

14:14/K

*Overall place among females only
Top

5K Men Finishers

Place*

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Brian Northan Guilderland NY

303

35

1 M 30-39

18:29

3:42/K

2

Timothy Egan Latham NY

263

48

1 M 40-49

18:31

3:42/K

3

Joshua Myers Ballston Spa NY

344

19

1 M 14-19

19:06

3:49/K

4

Brett Merkel Brant Lake NY

362

25

1 M 20-29

19:24

3:53/K

5

Peter Morehouse North Creek NY

349

19

2 M 14-19

20:23

4:05/K

6

Luke Merkel Washington DC

363

26

2 M 20-29

20:34

4:07/K

7

Sean McMenamin New Ringgold PA

236

39

2 M 30-39

20:53

4:11/K

8

Gannan Wright Lake George NY

253

14

3 M 14-19

21:30

4:18/K

9

Jerry Merkel Brant Lake NY

361

58

1 M 50-59

22:06

4:25/K

10

Adam McNeill Saratoga Springs NY

264

30

3 M 30-39

22:07

4:25/K

11

David Wright Greenwich NY

334

41

2 M 40-49

22:10

4:26/K

12

Andre Havasi Danbury CT

281

44

3 M 40-49

22:57

4:35/K

13

Matthew Brown Chestertown NY

359

10

1 M 10-13

23:10

4:38/K

14

Mark Schachner Lake George NY

308

55

2 M 50-59

23:40

4:44/K

15

Will Lowe North Hudson NY

245

16

4 M 14-19

23:41

4:44/K

16

Craig Brown Chestertown NY

360

38

4 M 30-39

24:00

4:48/K

17

Christiaan van Nispen Chestertown NY

238

15

5 M 14-19

24:10

4:50/K

18

Keith Brugger Brant Lake NY

372

21

3 M 20-29

24:19

4:52/K

19

Karl Brugger Brant Lake NY

373

16

6 M 14-19

24:54

4:59/K

20

Larry Flies Dallas TX

277

56

3 M 50-59

25:09

5:02/K

21

Alexander Sheldon Ballston Spa NY

331

16

7 M 14-19

25:18

5:04/K

22

Ian Lowe North Hudson NY

244

14

8 M 14-19

25:19

5:04/K

23

Bill Hickey Caldwell NJ

282

45

4 M 40-49

25:37

5:07/K

24

David Godfrey Norristown PA

278

39

5 M 30-39

25:37

5:07/K

25

Joey Sapienza Chestertown NY

229

11

2 M 10-13

25:38

5:08/K

26

Jeffrey Dengate Brooklyn NY

217

33

6 M 30-39

25:40

5:08/K

27

Eric Hedman Carmel NY

355

37

7 M 30-39

25:41

5:08/K

28

Connor Corrigan Bernardsville NJ

357

13

3 M 10-13

26:19

5:16/K

29

Maurice Corrigan Bernardsville NJ

255

47

5 M 40-49

26:20

5:16/K

30

Arthur Lowe North Hudson NY

242

48

6 M 40-49

26:38

5:20/K

31

Trevor Ehmann Clifton Park NY

234

29

4 M 20-29

27:05

5:25/K

32

Matthew Becker Nassau NY

270

43

7 M 40-49

27:06

5:25/K

33

Matthew Riddle Mineville NY

246

28

5 M 20-29

27:25

5:29/K

34

Christopher Devlin Queensbury NY

305

51

4 M 50-59

27:26

5:29/K

35

Patrick Birdsall Troy NY

261

24

6 M 20-29

27:36

5:31/K

36

Michael Maguire Ballston Lake NY

371

55

5 M 50-59

27:37

5:31/K

37

Richard Poplaski Ballston Lake NY

314

67

1 M 65-69

27:56

5:35/K

38

George Wescott Wasilla AK

353

63

1 M 60-64

28:41

5:44/K

39

Harold Haak Chambly

241

49

8 M 40-49

29:09

5:50/K

40

James Mooney Tarrytown NY

287

51

6 M 50-59

29:11

5:50/K

41

Al Muench Chestertown NY

221

67

2 M 65-69

30:04

6:01/K

42

Michael Lanoue Troy NY

370

54

7 M 50-59

30:06

6:01/K

43

Michael Moscinski Rensselaer NY

219

59

8 M 50-59

30:12

6:02/K

44

Robert Rouse Ft Ann NY

367

42

9 M 40-49

30:13

6:03/K

45

Larry Warner Chestertown NY

325

48

10 M 40-49

30:27

6:05/K

46

Ken Widman Katonah NY

215

55

9 M 50-59

31:04

6:13/K

47

Broderick Cutting Glenville NY

262

38

8 M 30-39

31:06

6:13/K

48

Jeff Cutting Schroon Lake NY

254

40

11 M 40-49

31:07

6:13/K

49

Scott Moore Brooklyn NY

288

26

7 M 20-29

31:29

6:18/K

50

Jean-Christophe Lasnier St Jean

340

8

1 M 0- 9

31:46

6:21/K

51

William Fulton Rohnert Park CA

260

51

10 M 50-59

31:48

6:22/K

52

Ken Little Chestertown NY

285

62

2 M 60-64

32:21

6:28/K

53

Tyler Peet pottersville NY

315

11

4 M 10-13

33:08

6:38/K

54

Jonathan Rodriguez Ticonderoga NY

369

29

8 M 20-29

33:21

6:40/K

55

Patrick Terry Chestertown NY

343

11

5 M 10-13

33:23

6:41/K

56

Carsten Pennartz Clifton Park NY

292

45

12 M 40-49

34:05

6:49/K

57

Jim Hutchins North Creek NY

338

64

3 M 60-64

34:46

6:57/K

58

Jeffrey Gehring Jacksonville FL

328

36

9 M 30-39

36:14

7:15/K

59

Marcel Pennartz Clifton Park NY

294

15

9 M 14-19

39:32

7:54/K

60

Lars Pennartz Clifton Park NY

293

12

6 M 10-13

39:40

7:56/K

61

Jack Bartlett Chestertown NY

323

12

7 M 10-13

40:47

8:09/K

62

Aiden Daniels Keene Valley NY

316

9

2 M 0- 9

42:53

8:35/K

63

George Daniels Keene Valley NY

307

49

13 M 40-49

42:54

8:35/K

64

Virgil Briggs Sidney NY

271

34

10 M 30-39

47:27

9:29/K

65

Thomas Magee Pottersville NY

266

63

4 M 60-64

48:13

9:39/K

66

Peter Oberdorf Adirondack NY

290

72

1 M 70-74

1:05:51

13:10/K

67

Ed Beckley Nags Head NC

346

60

5 M 60-64

1:05:52

13:10/K

68

Marty Korn Penfield NY

251

77

1 M 75-99

1:05:53

13:11/K

*Overall place among males only
Top

10K Women Finishers


Place*

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Danielle Cherniak Cohoes NY

94

48

1 F 40-49

43:59

4:24/K

2

Christine Tokarz Pottsboro TX

78

34

1 F 30-39

44:01

4:24/K

3

Kiera Warner Chestertown NY

84

16

1 F 14-19

45:08

4:31/K

4

Odile Liboiron-Ladouc Montreal-Quest

18

34

2 F 30-39

45:18

4:32/K

5

Jaynie Nafziger Fillmore NY

12

31

3 F 30-39

48:17

4:50/K

6

Jessica Martindale Brushton NY

10

20

1 F 20-29

49:43

4:58/K

7

Eileen Frawley Houghton NY

11

32

4 F 30-39

50:09

5:01/K

8

Karen Streeter Milwaukee WI

21

23

2 F 20-29

50:33

5:03/K

9

Colleen Delcore Chestertown NY

99

43

2 F 40-49

50:49

5:05/K

10

Lisa Carrison Newmarket NH

23

26

3 F 20-29

50:54

5:05/K

11

Amy Quinn Lake Placid NY

30

39

5 F 30-39

51:05

5:07/K

12

Marie Boulerice Mooers NY

38

29

4 F 20-29

51:20

5:08/K

13

Celia Radley Glenmont NY

76

32

6 F 30-39

51:32

5:09/K

14

Tiffanie Mooney Tarrytown NY

69

42

3 F 40-49

51:38

5:10/K

15

Teresa McCoul Sherman TX

85

52

1 F 50-59

52:53

5:17/K

16

Stacy Hulbert Keene NY

54

36

7 F 30-39

53:45

5:23/K

17

Rose French Moriah NY

19

42

4 F 40-49

53:51

5:23/K

18

Karen Costello Hague NY

7

55

2 F 50-59

53:54

5:23/K

19

Deb McCarthy Burnt Hills NY

66

50

3 F 50-59

54:12

5:25/K

20

Meghan Widman New York NY

28

32

8 F 30-39

54:55

5:30/K

21

Nina Vanyo Schuylerville NY

20

25

5 F 20-29

55:57

5:36/K

22

Heather LaVigne Valcour NY

60

30

9 F 30-39

58:08

5:49/K

23

Marie McMahon Keene Valley NY

15

46

5 F 40-49

58:42

5:52/K

24

Sheri Pennartz Clifton Park NY

74

44

6 F 40-49

58:52

5:53/K

25

Linda Hudson Keene Valley NY

53

56

4 F 50-59

58:57

5:54/K

26

Lisette Boulerice Mooers NY

37

53

5 F 50-59

59:13

5:55/K

27

Suzanne Doig Hoboken NJ

26

35

10 F 30-39

1:00:04

6:00/K

28

Ellen Caffry Glens Falls NY

89

50

6 F 50-59

1:00:11

6:01/K

29

Jennifer Belrose Schroon Lake NY

17

35

11 F 30-39

1:01:40

6:10/K

30

Alice Daken-Stefanski Pompton Plains NJ

1

30

12 F 30-39

1:02:23

6:14/K

31

Alicia Collier Gansevoort NY

96

26

6 F 20-29

1:03:10

6:19/K

32

Julie Garrett Lake Placid NY

48

25

7 F 20-29

1:03:43

6:22/K

33

Nichole Donovan Raymond NH

45

30

13 F 30-39

1:04:38

6:28/K

34

Jadin Kavanaugh Schenectacy NY

57

34

14 F 30-39

1:07:58

6:48/K

35

Susan Bell Jobstown NJ

81

54

7 F 50-59

1:10:49

7:05/K

36

Katie Kinsley Troy NY

59

27

8 F 20-29

1:11:36

7:10/K

37

Beth Poore Morristown NJ

75

50

8 F 50-59

1:12:07

7:13/K

38

Jeanine Swanson Austin TX

97

29

9 F 20-29

1:17:49

7:47/K

39

Jordyn Nichols Jay NY

70

17

2 F 14-19

1:19:05

7:55/K

40

Judith Nichols Jay NY

71

41

7 F 40-49

1:19:06

7:55/K

41

Jennifer Smith Keeseville NY

25

24

10 F 20-29

1:22:39

8:16/K

*Overall place among females only
Top

10K Men Finishers


Place*

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Peter Lamb Clifton Park NY

13

23

1 M 20-29

39:59

4:00/K

2

Jeff Nastke Saratoga Spring NY

90

29

2 M 20-29

40:11

4:01/K

3

Tony Lombardo Sparta NJ

65

45

1 M 40-49

40:21

4:02/K

4

Eric Belair St-Jean-sur-Richelie

22

39

1 M 30-39

41:38

4:10/K

5

Richard Homawoo Clifton Park NY

52

43

2 M 40-49

42:10

4:13/K

6

Ken Grindle Agawam MA

51

53

1 M 50-59

42:11

4:13/K

7

Michael West Warrensburg NY

32

34

2 M 30-39

42:13

4:13/K

8

Mike Shurmatz Sachets Harbor NY

3

25

3 M 20-29

42:45

4:17/K

9

Scott Wright Lake George NY

4

41

3 M 40-49

43:02

4:18/K

10

Sean Tokarz Lakewood CO

82

25

4 M 20-29

44:00

4:24/K

11

Ted Dominy Parishville NY

9

40

4 M 40-49

45:43

4:34/K

12

Yues Latour StJean

91

36

3 M 30-39

46:00

4:36/K

13

Tom Hansen South Glens Fal NY

88

41

5 M 40-49

46:11

4:37/K

14

Jim VanEss Castleton NY

83

39

4 M 30-39

47:58

4:48/K

15

Thomas Vanyo Schuylerville NY

29

54

2 M 50-59

48:07

4:49/K

16

Nathan West Hadley NY

27

29

5 M 20-29

48:25

4:51/K

17

Michael Washco Albany NY

100

31

5 M 30-39

48:27

4:51/K

18

Shawn Kavanaugh Schenectady NY

58

37

6 M 30-39

48:30

4:51/K

19

Paul Matson Adirondack NY

98

44

6 M 40-49

48:33

4:51/K

20

Larry Young Glens Falls NY

87

34

7 M 30-39

50:18

5:02/K

21

Michael Carrison Newmarket NH

24

26

6 M 20-29

50:34

5:03/K

22

Scott Gaines Vergennes VT

47

47

7 M 40-49

51:09

5:07/K

23

Tyler Jensen Warrensburg NY

5

16

1 M 14-19

51:17

5:08/K

24

Paul Jensen Chestertown NY

6

39

8 M 30-39

51:18

5:08/K

25

Philip Martin Moira NY

31

55

3 M 50-59

52:16

5:14/K

26

James Larson San Diego CA

95

62

1 M 60-64

53:20

5:20/K

27

Chris Minahan Saline MI

33

45

8 M 40-49

53:35

5:22/K

28

Levi Williams Schroon Lake NY

8

11

1 M 10-13

53:44

5:22/K

29

Andrew Oldensburg Dallas TX

72

25

7 M 20-29

54:49

5:29/K

30

Matt Blackstone Brooklyn NY

35

36

9 M 30-39

55:00

5:30/K

31

Rich Soto Mountaintop PA

16

48

9 M 40-49

55:36

5:34/K

32

Michael Moreno Hoboken NJ

14

37

10 M 30-39

1:00:05

6:01/K

33

Jonathan Peare Clifton Park NY

92

55

4 M 50-59

1:00:10

6:01/K

34

Rian Bahran Troy NY

34

27

8 M 20-29

1:11:37

7:10/K

35

Frank Brady Lakewood CO

39

25

9 M 20-29

1:17:50

7:47/K

*Overall place among males only




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News