Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New York Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Gazette Stockade-athon 15k

Schenectady, NY, November 7, 2010

Overall

Timing by ARE Event Productions | Event produced by HMRRC

For more race information, see Links to all associated results for this event..

                                                                      Page 1
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
    1   1/54     1/751  M2529     2 Andy Allstadt           27 M Albany            NY   47:51.1  5:09   31:44   16:08 
    2   1/44     2/751  M2024     5 Tim Chichester          22 M Mount Morris      NY   47:57.8  5:09   31:40   16:18 
    3   2/44     3/751  M2024     6 Scott Mindel            24 M Ballston Lake     NY   48:12.0  5:11   32:00   16:13 
    4   3/44     4/751  M2024     4 Seth Dubois             22 M Altamont          NY   49:02.9  5:16   32:22   16:42 
    5   1/112    5/751  M4044     3 Mark Andrews            40 M Rochester         NY   49:08.2  5:17   32:32   16:37 
    6   1/73     6/751  M3034  1460 Aaron Robertson         32 M Rouses Point      NY   49:23.4  5:18   32:50   16:34 
    7   4/44     7/751  M2024  1418 Nicholas Pampena        22 M Kings Park        NY   49:33.6  5:20   32:50   16:44 
    8   2/54     8/751  M2529  1268 Kane Seamon             25 M Richfield Springs NY   50:49.5  5:28   33:58   16:52 
    9   3/54     9/751  M2529    10 Thomas O'Grady          25 M Latham            NY   50:53.6  5:28   33:25   17:30 
   10   5/44    10/751  M2024  1162 Alexander Paley         24 M Albany            NY   50:55.5  5:28   33:58   16:58 
   11   4/54    11/751  M2529   935 Daniel Haggerty         26 M Albany            NY   51:22.6  5:31   34:17   17:07 
   12   2/112   12/751  M4044    12 Mike Rutledge           42 M Schenevus         NY   51:53.9  5:35   34:22   17:33 
   13   5/54    13/751  M2529     9 James Sweeney           29 M Albany            NY   52:11.4  5:36   34:32   17:41 
   14   6/44    14/751  M2024   938 Michael Hamilton Jr.    23 M Oneonta           NY   52:18.8  5:37   34:38   17:42 
   15   2/73    15/751  M3034   988 Chris Judd              30 M Glenville         NY   52:19.4  5:37   34:18   18:02 
   16   6/54    16/751  M2529   987 Daniel Jordy            27 M Glenville         NY   52:19.4  5:37   34:27   17:54 
   17   3/73    17/751  M3034  1227 Michael Roda            34 M Albany            NY   52:33.2  5:39   34:23   18:11 
   18   7/44    18/751  M2024     8 Brad Lewis              24 M Troy              NY   52:56.0  5:41   35:11   17:46 
   19   8/44    19/751  M2024  1485 Kevin Treadway          22 M Albany            NY   53:13.5  5:43   35:26   17:48 
   20   7/54    20/751  M2529     7 Dave Vona               28 M Valatie           NY   53:18.7  5:44   35:04   18:15 
   21   3/112   21/751  M4044    14 Ben Greenberg           41 M Voorheesville     NY   53:24.3  5:44   35:15   18:11 
   22   4/73    22/751  M3034  1276 Todd Shatynski          34 M Altamont          NY   53:50.5  5:47   35:47   18:05 
   23   1/111   23/751  M4549    11 Jeff Niedeck            46 M Canaan            CT   53:50.7  5:47   35:39   18:13 
   24   4/112   24/751  M4044  1403 Mike Wynn               43 M Queensbury        NY   53:51.2  5:47   35:48   18:04 
   25   9/44    25/751  M2024  1141 Michael Nickerson       21 M Salem             MA   53:52.9  5:47   35:27   18:27 
   26   8/54    26/751  M2529  1469 Josh Merlis             28 M Albany            NY   53:58.2  5:48   36:18   17:41 
   27   1/64     1/640  F2529    20 Amanda Lopiccolo        28 F Oneonta           NY   53:58.6  5:48   35:54   18:05 
   28   5/73    27/751  M3034  1470 Joseph Hayter           30 M Schenectady       NY   53:58.8  5:48   36:18   17:42 
   29   1/90    28/751  M5054    25 John Noonan             51 M Ballston Spa      NY   54:06.7  5:49   35:48   18:19 
   30   5/112   29/751  M4044  1272 Allan Serrano           42 M High Falls        NY   54:18.7  5:50   35:36   18:44 
   31   2/90    30/751  M5054    27 William Venner          51 M Granville         NY   54:19.5  5:50   35:48   18:33 
   32   2/64     2/640  F2529    15 Emily Lasala            25 F Jamesville        NY   54:25.0  5:51   35:48   18:38 
   33   2/111   31/751  M4549   858 Ahmed Elasser           47 M Latham            NY   54:44.5  5:53   35:52   18:54 
   34   3/64     3/640  F2529  1463 Jodie Schoppmann        26 F Levittown         NY   54:59.6  5:55   35:48   19:12 
   35  10/44    32/751  M2024   945 David Harwood           24 M Schenectady       NY   55:02.8  5:55   36:08   18:56 
   36   3/111   33/751  M4549   736 Jeffrey Brison          46 M Kingston          ON   55:14.5  5:56   36:17   18:58 
   37   4/111   34/751  M4549    13 Jim Zoldy               48 M Watertown         NY   55:37.6  5:59   36:35   19:04 
   38  11/44    35/751  M2024  1251 Nicolas Santos          20 M Albany            NY   56:05.6  6:02   36:43   19:24 
   39   1/112    4/640  F4044    16 Lori Kingsley           44 F Wysox             PA   56:09.4  6:02   37:16   18:55 
   40   6/73    36/751  M3034  1310 Shawn Spriggs           31 M Potsdam           NY   56:23.4  6:03   37:43   18:41 
   41  12/44    37/751  M2024  1371 Elliott Vog Vogel       22 M Glenmont          NY   56:24.9  6:04   36:59   19:27 
   42  13/44    38/751  M2024   761 David Chan              21 M Poughkeepsie      NY   56:37.4  6:05   37:15   19:23 
   43   6/112   39/751  M4044   808 Richard Cummings        43 M Schenectady       NY   57:06.4  6:08   38:12   18:56 
   44   2/112    5/640  F4044    18 Emily Bryans            43 F Schenectady       NY   57:15.5  6:09   37:51   19:25 
   45   1/16    40/751  M1519  1420 Chris Lacoss            16 M Scotia            NY   57:29.2  6:11   37:53   19:37 
   46   5/111   41/751  M4549  1009 Thomas Kracker          46 M Delmar            NY   57:41.7  6:12   38:05   19:37 
   47   1/104    6/640  F3034    17 Eileen Combs            32 F Schenectady       NY   57:46.4  6:12   37:54   19:53 
   48   2/16    42/751  M1519   923 Connor Grant-Knight     17 M Malta             NY   58:04.2  6:14   39:01   19:05 
   49   7/112   43/751  M4044  1494 Michael Sgambelluri     43 M Greenwich         NY   58:08.7  6:15   38:00   20:10 
   50   1/55    44/751  M6064    23 Gordon MacFarland       62 M Arlington         MA   58:11.5  6:15   38:24   19:48 

                                                                      Page 2
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
   51   1/94    45/751  M3539  1055 Patrick Lynskey         38 M Troy              NY   58:13.2  6:15   38:21   19:53 
   52   3/16    46/751  M1519  1536 Evan Quinones           15 M Saratoga Springs  NY   58:20.5  6:16   39:02   19:19 
   53   2/94    47/751  M3539  1062 Matt Mallet             35 M Ballston Spa      NY   58:36.4  6:18   38:06   20:31 
   54   6/111   48/751  M4549   805 Kevin Creagan           45 M Albany            NY   58:37.2  6:18   38:50   19:48 
   55   7/73    49/751  M3034  1158 Dale Owen               31 M Middleburgh       NY   58:43.4  6:19   38:41   20:03 
   56   9/54    50/751  M2529   747 Michael Camarota        28 M Latham            NY   58:43.4  6:19   38:52   19:52 
   57   4/16    51/751  M1519   803 Paul Cox                17 M Troy              NY   58:44.0  6:19   38:27   20:18 
   58   7/111   52/751  M4549  1200 Bob Radliff             46 M Stillwater        NY   58:45.3  6:19   38:48   19:58 
   59   8/112   53/751  M4044  1180 Norris Pearson          44 M Troy              NY   58:50.7  6:19   39:15   19:37 
   60   1/72    54/751  M5559  1193 Lee Pollock             58 M Queensbury        NY   59:00.0  6:20   39:00   20:01 
   61   3/94    55/751  M3539  1135 Jeremy Neill            39 M Pownal            VT   59:04.7  6:21   38:55   20:11 
   62   2/55    56/751  M6064    22 Tim Haley               61 M Tivoli            NY   59:07.4  6:21   38:59   20:09 
   63   8/111   57/751  M4549  1092 Ed Menis                46 M Schenectady       NY   59:08.7  6:21   39:23   19:47 
   64   3/90    58/751  M5054   968 Russ Hoyer              50 M Voorheesville     NY   59:10.5  6:21   39:24   19:47 
   65   1/21     7/640  F1519   676 Carly Wynn              17 F Queensbury        NY   59:14.1  6:22   39:23   19:52 
   66   4/94    59/751  M3539  1091 Matthew McQueeney       39 M Niskayuna         NY   59:15.2  6:22   39:09   20:07 
   67   1/50     8/640  F2024   658 Roxanne Wegman          23 F West Point        NY   59:29.9  6:24   39:18   20:12 
   68   5/16    60/751  M1519  1538 Joseph Comer-Levae      17 M Schenectady       NY   59:33.3  6:24   39:11   20:23 
   69   9/111   61/751  M4549   846 Craig Dubois            47 M Sprakers          NY   59:34.2  6:24   39:58   19:37 
   70   6/16    62/751  M1519  1522 Thomas Olchaf           17 M Philmont          NY   59:34.4  6:24   39:58   19:38 
   71   1/87     9/640  F4549    19 Anne Benson             45 F Clifton Park      NY   59:35.7  6:24   39:25   20:12 
   72   9/112   63/751  M4044  1225 Jon Rocco               43 M Colonie           NY   59:37.1  6:24   39:42   19:56 
   73  10/54    64/751  M2529  1243 Zach Russo              27 M Guilderland       NY   59:41.3  6:25   40:17   19:25 
   74   5/94    65/751  M3539  1358 David Tromp             35 M Glenmont          NY   59:43.2  6:25   39:33   20:11 
   75  11/54    66/751  M2529  1366 Matthew Vanslyke        28 M Johnstown         NY   59:45.3  6:25   39:33   20:13 
   76  14/44    67/751  M2024   943 Thomas Hartnett Jr      22 M Latham            NY   59:50.1  6:26   39:30   20:21 
   77   8/73    68/751  M3034  1212 Adam Rice               30 M Albany            NY 1:00:02.3  6:27   40:05   19:58 
   78   6/94    69/751  M3539   899 Tom Fraser              37 M Valatie           NY 1:00:12.7  6:28   39:47   20:27 
   79   3/112   10/640  F4044   245 Kari Gathen             42 F Albany            NY 1:00:18.7  6:29   39:49   20:31 
   80   7/16    70/751  M1519   798 Cody Corcoran           18 M Albany            NY 1:00:29.6  6:30   40:08   20:22 
   81   7/94    71/751  M3539  1148 Tj Oconnor              35 M Slingerlands      NY 1:00:33.5  6:30   40:17   20:17 
   82   8/94    72/751  M3539  1057 Sean Madden             36 M Albany            NY 1:00:37.8  6:31   40:44   19:55 
   83   9/73    73/751  M3034  1248 William Saleh           33 M Albany            NY 1:00:48.9  6:32   39:58   20:52 
   84   9/94    74/751  M3539  1169 Jason Pare              38 M Oriskany          NY 1:00:50.1  6:32   40:18   20:33 
   85   2/21    11/640  F1519  1529 Brianna Freestone       17 F Ballston Spa      NY 1:00:51.7  6:32   40:09   20:43 
   86  10/111   75/751  M4549   816 Daniel Damasca          48 M Pittsfield        MA 1:00:52.6  6:32   40:19   20:34 
   87  10/112   76/751  M4044  1502 Kevin Lanahan           43 M Clifton Park      NY 1:00:59.7  6:33   40:15   20:45 
   88   2/104   12/640  F3034    75 Shelly Binsfield        31 F Clifton Park      NY 1:00:59.8  6:33   40:19   20:41 
   89   2/50    13/640  F2024  1500 Jessica Chichester      24 F Albany            NY 1:01:00.0  6:33                 
   90  15/44    77/751  M2024   824 Joseph Demarco          20 M Merrick           NY 1:01:04.1  6:34   40:11   20:55 
   91   1/115   14/640  F3539   263 Julie Gold              36 F Malta             NY 1:01:08.4  6:34   40:13   20:57 
   92  10/94    78/751  M3539  1367 Dennis Vanvlack         38 M Duanesberg        NY 1:01:17.9  6:35   40:23   20:56 
   93  12/54    79/751  M2529   961 Michael Hoffman         28 M Watertown         NY 1:01:20.6  6:35   40:20   21:02 
   94   3/104   15/640  F3034   348 Sabrina Krouse          31 F Duanesburg        NY 1:01:21.1  6:35   40:21   21:01 
   95   1/8     80/751  M0114  1351 Aidan Tooker            12 M Greenfield Center NY 1:01:31.0  6:36   40:00   21:32 
   96  11/94    81/751  M3539  1434 Patrick Amyot           38 M Saratoga Springs  NY 1:01:37.1  6:37   40:42   20:56 
   97  12/94    82/751  M3539  1299 Todd Smith              36 M Voorheesville     NY 1:01:37.9  6:37   41:05   20:34 
   98  13/94    83/751  M3539   953 William Henke           36 M Hudson Falls      NY 1:01:41.7  6:38   40:42   21:01 
   99  16/44    84/751  M2024  1228 Michael Rogers          20 M Troy              NY 1:01:44.2  6:38   40:55   20:50 
  100  14/94    85/751  M3539   939 Richard Hamlin          37 M Slingerlands      NY 1:01:46.2  6:38   40:42   21:05 


                                                                      Page 3
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  101  13/54    86/751  M2529  1039 Allen Lerner            29 M Clifton Park      NY 1:02:01.2  6:40   41:55   20:07 
  102   1/2     16/640  F0114   433 Sarah Morin             14 F Porter Corners    NY 1:02:01.8  6:40   40:48   21:14 
  103  11/111   87/751  M4549  1395 Robert Wither           49 M Niskayuna         NY 1:02:03.5  6:40   41:10   20:55 
  104  15/94    88/751  M3539  1224 Michael Robertson       38 M Mechanicville     NY 1:02:04.6  6:40   40:49   21:17 
  105   4/90    89/751  M5054   817 Ld Davidson             54 M Amsterdam         NY 1:02:10.1  6:41   41:06   21:05 
  106  12/111   90/751  M4549   710 John Barry              48 M Lenox             MA 1:02:15.0  6:41   41:16   21:00 
  107  10/73    91/751  M3034   447 David Newman            30 M Albany            NY 1:02:16.3  6:41   40:19   21:59 
  108   5/90    92/751  M5054  1165 Bruce Palmer            52 M Rome              NY 1:02:19.0  6:42   41:36   20:44 
  109   2/72    93/751  M5559  1286 George Shurter          56 M Middletown        NY 1:02:23.8  6:42   41:30   20:55 
  110   3/72    94/751  M5559  1056 Tony Maddaloni          58 M Slingerlands      NY 1:02:27.9  6:43   41:01   21:28 
  111   8/16    95/751  M1519  1527 Joseph Rosati           16 M Gansevoort        NY 1:02:40.4  6:44   41:20   21:21 
  112   4/64    17/640  F2529    73 Karen Bertasso          26 F Scotia            NY 1:02:42.7  6:44   41:03   21:40 
  113   6/90    96/751  M5054   800 John Couch              52 M Malta             NY 1:02:43.4  6:44   41:40   21:04 
  114  14/54    97/751  M2529   924 Andrew Gravelle         26 M Clifton Park      NY 1:02:48.8  6:45   41:19   21:31 
  115   3/55    98/751  M6064   711 Allan Bates             62 M Pittsfield        MA 1:02:58.1  6:46   41:32   21:27 
  116   2/87    18/640  F4549   145 Starlett Cook           46 F Queensbury        NY 1:02:58.2  6:46   41:29   21:30 
  117  11/112   99/751  M4044   743 George Burke            44 M Troy              NY 1:03:06.0  6:47   41:29   21:38 
  118   4/72   100/751  M5559   913 Peter Gerardi           59 M Scotia            NY 1:03:12.9  6:47   41:59   21:15 
  119   2/115   19/640  F3539   467 Gretchen Oliver         36 F Guilderland       NY 1:03:14.3  6:48   41:29   21:46 
  120  13/111  101/751  M4549  1086 Michael McHale          45 M Alplaus           NY 1:03:25.6  6:49   41:38   21:48 
  121   1/5    102/751  M7074    29 Bill Borla              70 M Torrington        CT 1:03:25.9  6:49   41:26   22:00 
  122  14/111  103/751  M4549   900 Blaine Freadman         46 M Pittsfield        MA 1:03:26.4  6:49   41:44   21:43 
  123  12/112  104/751  M4044   797 Robert Cooper           40 M Saratoga Springs  NY 1:03:27.1  6:49   42:05   21:23 
  124   5/72   105/751  M5559   775 Richard Clark           56 M Feeding Hills     MA 1:03:27.5  6:49   41:52   21:36 
  125   4/55   106/751  M6064  1000 Kenneth Klapp           60 M Schenectady       NY 1:03:38.5  6:50   41:55   21:44 
  126  15/54   107/751  M2529  1443 Rick Decarr             26 M Menands           NY 1:03:44.8  6:51   43:47   19:59 
  127  15/111  108/751  M4549  1301 Mike Soeller            49 M Clifton Park      NY 1:03:46.6  6:51   41:36   22:12 
  128   7/90   109/751  M5054   789 Steven Conant           52 M Glenmont          NY 1:03:46.8  6:51   42:49   20:59 
  129  17/44   110/751  M2024  1383 Timothy White           23 M Schenectady       NY 1:03:51.1  6:52   42:07   21:45 
  130  16/54   111/751  M2529  1237 Sean Rumney             27 M Delanson          NY 1:03:52.9  6:52   43:02   20:52 
  131  13/112  112/751  M4044   920 Martin Gordinier        40 M Delmar            NY 1:03:55.2  6:52   41:32   22:24 
  132   1/26    20/640  F5559    21 Kathryn Martin          59 F Northport         NY 1:04:02.6  6:53   41:51   22:12 
  133   4/112   21/640  F4044    56 Terri Artese            44 F Scotia            NY 1:04:02.7  6:53                 
  134  16/111  113/751  M4549  1215 Wayne Richardson        46 M Altamont          NY 1:04:06.9  6:53   42:35   21:33 
  135  16/94   114/751  M3539   777 Mark Clemons            39 M Delanson          NY 1:04:13.3  6:54   42:44   21:30 
  136   3/87    22/640  F4549   451 Nancy Nicholson         48 F Queensbury        NY 1:04:15.5  6:54   42:30   21:47 
  137  17/94   115/751  M3539   912 Joseph Genter           36 M Schenectady       NY 1:04:16.9  6:54   42:46   21:32 
  138   4/87    23/640  F4549   100 Mary Buck               47 F Altamont          NY 1:04:17.3  6:54   42:26   21:53 
  139   8/90   116/751  M5054  1496 Rick Lesiak             51 M Galway            NY 1:04:19.7  6:55   42:12   22:08 
  140   9/90   117/751  M5054   911 Philip Gengel           52 M Queensbury        NY 1:04:21.7  6:55   42:20   22:03 
  141  10/90   118/751  M5054  1097 Tom Messer              54 M New Haven         CT 1:04:22.6  6:55   42:34   21:50 
  142  11/73   119/751  M3034   754 Brian Carucci           31 M Malta             NY 1:04:22.8  6:55   42:42   21:42 
  143  11/90   120/751  M5054  1186 Charles Phillips        53 M Ballston Spa      NY 1:04:23.5  6:55   42:27   21:57 
  144  17/111  121/751  M4549  1179 Arthur Pearson          48 M Richmondville     NY 1:04:25.3  6:55   42:58   21:28 
  145   5/64    24/640  F2529  1419 Mackenzi Hillard        28 F Charlottesville   VA 1:04:26.3  6:55   42:33   21:54 
  146   2/26    25/640  F5559    30 Karen Provencher        55 F Glens Falls       NY 1:04:28.1  6:55   42:29   22:00 
  147  12/90   122/751  M5054  1260 Steve Schindler         51 M Hurley            NY 1:04:28.2  6:56   43:06   21:23 
  148  18/94   123/751  M3539   822 Jason Deluca            37 M Ghent             NY 1:04:40.6  6:57   43:30   21:11 
  149  14/112  124/751  M4044   746 Martin Callahan         43 M St Johnsville     NY 1:04:41.9  6:57   43:03   21:40 
  150  13/90   125/751  M5054   955 Bill Herkenham          52 M Charlton          NY 1:04:46.4  6:57   42:38   22:09 


                                                                      Page 4
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  151  18/111  126/751  M4549  1329 Joseph Sullivan         48 M Green Island      NY 1:04:50.3  6:58   42:45   22:06 
  152   3/21    26/640  F1519  1531 Grace Hungerford        15 F Saratoga Springs  NY 1:04:50.7  6:58   43:07   21:45 
  153   6/64    27/640  F2529   435 Justine Mosher          25 F Queensbury        NY 1:04:50.8  6:58   43:17   21:35 
  154   4/21    28/640  F1519  1532 Katie Treichel          17 F Saratoga Springs  NY 1:04:50.8  6:58   43:07   21:45 
  155   5/21    29/640  F1519  1534 Meredith Hungerford     15 F Saratoga Springs  NY 1:04:50.9  6:58   43:07   21:45 
  156  19/94   127/751  M3539   812 Daniel Cusack           37 M Fultonville       NY 1:04:54.2  6:58   43:14   21:41 
  157   6/72   128/751  M5559   784 Robert Colborn          56 M Niskayuna         NY 1:04:58.4  6:59   43:11   21:49 
  158  15/112  129/751  M4044  1266 Terry Scribner          40 M Gloversville      NY 1:05:00.3  6:59   43:08   21:54 
  159  20/94   130/751  M3539  1397 Trevor Wood             36 M Clifton Park      NY 1:05:00.5  6:59   43:13   21:48 
  160   7/64    30/640  F2529   110 Crystal Cammarano-Pern  29 F Clifton Park      NY 1:05:02.9  6:59   43:09   21:54 
  161   3/115   31/640  F3539  1428 Tina Greene             37 F Scotia            NY 1:05:03.6  6:59   42:46   22:19 
  162  21/94   131/751  M3539  1363 Michael Vadney          39 M Richmond          RI 1:05:06.8  7:00   43:25   21:42 
  163  19/111  132/751  M4549  1094 Samuel Mercado Jr       47 M Wilton            NY 1:05:09.8  7:00   43:15   21:56 
  164  20/111  133/751  M4549  1481 Shawn Emery             49 M Saratoga Springs  NY 1:05:13.6  7:00   43:19   21:56 
  165  21/111  134/751  M4549  1493 David Marro             46 M Troy              NY 1:05:19.0  7:01   43:15   22:05 
  166  17/54   135/751  M2529  1373 Andrew Wahila           26 M Menands           NY 1:05:20.3  7:01   44:02   21:20 
  167  22/94   136/751  M3539  1147 Timothy O'Connell       37 M New Hartford      NY 1:05:20.9  7:01   43:37   21:45 
  168   7/72   137/751  M5559   985 Stephen Jones           56 M Averill Park      NY 1:05:29.2  7:02   43:23   22:07 
  169  14/90   138/751  M5054  1024 John Larkin             50 M Niskayuna         NY 1:05:37.2  7:03   43:17   22:21 
  170  22/111  139/751  M4549   722 Glenn Berninger         47 M Ghent             NY 1:05:37.8  7:03   43:01   22:38 
  171  23/111  140/751  M4549  1059 Mark Madigan            46 M Scotia            NY 1:05:45.4  7:04   43:38   22:09 
  172  23/94   141/751  M3539  1521 Paul Cwiakala           37 M Johnstown         NY 1:05:52.7  7:05   43:40   22:13 
  173  24/94   142/751  M3539   751 Randall Cannell         38 M Broadalbin        NY 1:05:56.4  7:05   43:05   22:53 
  174  25/94   143/751  M3539  1052 Jeff Loukmas            39 M Clifton Park      NY 1:05:57.3  7:05   44:04   21:54 
  175  24/111  144/751  M4549  1506 Andrew Barrett          47 M Clifton Park      NY 1:06:07.7  7:06   43:20   22:49 
  176  16/112  145/751  M4044  1101 Dale Miller             41 M Schenectady       NY 1:06:08.4  7:06   43:53   22:17 
  177  18/54   146/751  M2529   726 Justin Bishop           29 M Colonie           NY 1:06:15.9  7:07   42:02   24:15 
  178  25/111  147/751  M4549  1163 Rob Paley               46 M Schenectady       NY 1:06:19.2  7:07   43:55   22:26 
  179  18/44   148/751  M2024  1526 Matthew Phoenix         24 M Clifton Park      NY 1:06:19.3  7:07   43:06   23:14 
  180   4/104   32/640  F3034    94 Melissa Brinkman        32 F Cohoes            NY 1:06:21.5  7:08   44:19   22:04 
  181  26/94   149/751  M3539   918 Jonathan Golden         37 M Clifton Park      NY 1:06:22.8  7:08   43:47   22:37 
  182  17/112  150/751  M4044  1256 Scott Schaffer          43 M Schenectady       NY 1:06:26.7  7:08   44:21   22:07 
  183   4/115   33/640  F3539   201 Amy Drucker             37 F Albany            NY 1:06:26.8  7:08   44:15   22:13 
  184   8/72   151/751  M5559  1085 Tom McGuire             59 M Slingerlands      NY 1:06:27.9  7:08   43:29   22:59 
  185  27/94   152/751  M3539   849 Seth Dunn               39 M Saratoga Springs  NY 1:06:28.0  7:08   44:31   21:58 
  186   8/64    34/640  F2529   243 Alycia Gailey           26 F Ithaca            NY 1:06:29.8  7:09   43:57   22:33 
  187  15/90   153/751  M5054  1013 Christopher Kunkel      53 M Oradell           NJ 1:06:30.9  7:09   44:08   22:24 
  188   5/112   35/640  F4044   196 Karen Dolge             40 F Valatie           NY 1:06:33.9  7:09   43:01   23:34 
  189  18/112  154/751  M4044   701 Thomas Austin           42 M Malta             NT 1:06:34.5  7:09   44:03   22:33 
  190   9/72   155/751  M5559   795 Keith Cook              55 M Albany            NY 1:06:36.3  7:09   44:09   22:28 
  191  16/90   156/751  M5054  1125 William Mulligan        51 M Duanesberg        NY 1:06:39.2  7:10   44:19   22:22 
  192  12/73   157/751  M3034   856 Jared Eicher            31 M Scotia            NY 1:06:40.7  7:10   44:20   22:22 
  193  17/90   158/751  M5054  1451 James Grandy            50 M Ballston Spa      NY 1:06:42.0  7:10   44:21   22:22 
  194   1/3    159/751  M7579     1 Whitlock Ed             79 M Milton            ON 1:06:45.7  7:10   44:19   22:28 
  195  28/94   160/751  M3539   868 Andrew Eyer             38 M Gansevoort        NY 1:06:47.2  7:10   44:52   21:57 
  196  19/112  161/751  M4044   767 Gil Chorbajian          41 M Schenectady       NY 1:06:51.5  7:11   44:34   22:19 
  197  20/112  162/751  M4044  1498 Bob Frank               43 M Niskayuna         NY 1:06:53.0  7:11   44:24   22:29 
  198  21/112  163/751  M4044  1054 Russell Lydon           42 M Clifton Park      NY 1:06:56.3  7:11   44:57   22:00 
  199  18/90   164/751  M5054   742 Gary Burak              52 M New Hartford      NY 1:06:56.6  7:11   43:44   23:13 
  200  26/111  165/751  M4549  1359 Bart Trudeau            47 M Latham            NY 1:06:58.6  7:12   44:38   22:22 


                                                                      Page 5
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  201   9/16   166/751  M1519   842 Christopher Donovan     19 M Bedford           MA 1:07:02.4  7:12   44:06   22:57 
  202  19/90   167/751  M5054  1340 Brian Teague            51 M Glens Falls       NY 1:07:05.1  7:12   43:52   23:14 
  203  10/72   168/751  M5559  1509 Jack Spanner            58 M Charlotte         NC 1:07:05.3  7:12   44:54   22:12 
  204  11/72   169/751  M5559  1103 Jim Miller              59 M Clay              NY 1:07:06.2  7:12   44:07   23:00 
  205   3/50    36/640  F2024    39 Maria Alvarez           24 F Albany            NY 1:07:07.3  7:13 1:05:20    1:48 
  206  20/90   170/751  M5054  1270 Michael Seeley          50 M Glenville         NY 1:07:07.9  7:13   44:42   22:27 
  207   6/112   37/640  F4044   171 Ronda Davis             43 F Potsdam           NY 1:07:08.7  7:13   44:34   22:35 
  208  12/72   171/751  M5559   881 Dennis Fillmore         58 M Ballston Spa      NY 1:07:13.4  7:13   44:59   22:16 
  209  13/73   172/751  M3034   859 Alar Elken              32 M Loudonville       NY 1:07:19.2  7:14   44:14   23:06 
  210  19/54   173/751  M2529  1173 Nicholas Parrotte       29 M Mechanicville     NY 1:07:20.9  7:14   44:14   23:08 
  211  20/54   174/751  M2529   914 Mark Giemza             27 M Niskayuna         NY 1:07:21.6  7:14   44:54   22:29 
  212  21/54   175/751  M2529  1267 Kevin Seaman            25 M Niskayuna         NY 1:07:21.9  7:14   42:34   24:49 
  213  19/44   176/751  M2024  1058 Brandon Madigan         23 M Scotia            NY 1:07:23.1  7:14   44:03   23:21 
  214  13/72   177/751  M5559   830 Stan Dickson            57 M Little Falls      NY 1:07:28.9  7:15   44:35   22:55 
  215  14/73   178/751  M3034  1253 Todd Schafer            32 M Albany            NY 1:07:30.7  7:15   44:29   23:03 
  216  22/54   179/751  M2529   786 Gerard Colling          29 M Rensselaer        NY 1:07:33.2  7:15   45:04   22:30 
  217   5/55   180/751  M6064  1207 Juergen Reher           60 M Wynantskill       NY 1:07:36.9  7:16   44:39   22:59 
  218  21/90   181/751  M5054  1416 Douglas Burns           53 M Niskayuna         NY 1:07:41.7  7:16   44:33   23:09 
  219   5/115   38/640  F3539  1440 Jennifer Ward           39 F Pittsfield        MA 1:07:41.7  7:16   44:59   22:44 
  220   7/112   39/640  F4044   364 Megan Leitzinger        43 F Albany            NY 1:07:43.5  7:16   44:46   22:58 
  221   5/104   40/640  F3034   161 Kristen Cronin          32 F Rennselaer        NY 1:07:43.8  7:16   44:54   22:51 
  222   8/112   41/640  F4044   425 Kimberly Miseno-Bowles  40 F Amsterdam         NY 1:07:44.1  7:17   44:29   23:16 
  223   6/104   42/640  F3034   380 Erin Ludwig             33 F Herkimer          NY 1:07:44.2  7:17   44:34   23:11 
  224  20/44   182/751  M2024  1308 Joseph Spencer          24 M Hagaman           NY 1:07:45.8  7:17   45:05   22:42 
  225  22/112  183/751  M4044   833 Brian Dillenbeck        40 M Alplaus           NY 1:07:47.9  7:17   45:20   22:29 
  226  29/94   184/751  M3539  1019 Joseph Landy            36 M Burnt Hills       NY 1:07:50.5  7:17   44:55   22:56 
  227   6/55   185/751  M6064   787 Lenny Collins           61 M Valatie           NY 1:07:53.1  7:17   45:14   22:40 
  228  27/111  186/751  M4549  1020 Joseph Langlois         47 M Ilion             NY 1:07:53.6  7:18   45:06   22:49 
  229   5/87    43/640  F4549   592 Caitlin St.Geroge       47 F Albany            NY 1:07:53.8  7:18   45:03   22:52 
  230  30/94   187/751  M3539   765 Jason Chlopecki         35 M Glenville         NY 1:07:54.7  7:18   45:03   22:53 
  231  22/90   188/751  M5054  1065 Clifford Mango          51 M Charlton          NY 1:08:00.0  7:18   45:40   22:21 
  232   6/87    44/640  F4549   643 Christine Varley        46 F Albany            NY 1:08:02.6  7:19   45:09   22:54 
  233  15/73   189/751  M3034  1015 Craig Kwasney           31 M Cohoes            NY 1:08:05.4  7:19   46:06   22:00 
  234   9/112   45/640  F4044    51 Shiobbean Archey        43 F Pittsfield        MA 1:08:06.2  7:19   45:07   23:00 
  235  28/111  190/751  M4549   850 David Durfee            49 M Shaftsbury        VT 1:08:06.7  7:19   45:20   22:48 
  236  23/54   191/751  M2529  1124 Nicholas Mullally       25 M Albany            NY 1:08:07.2  7:19   46:15   21:53 
  237  23/90   192/751  M5054   819 Lennie Davis            50 M Potsdam           NY 1:08:10.8  7:19   45:30   22:42 
  238  31/94   193/751  M3539  1271 Neil Sergott            39 M Clifton Park      NY 1:08:14.9  7:20   44:17   23:59 
  239  16/73   194/751  M3034   717 Bill Bennett            31 M Schenectady       NY 1:08:15.9  7:20   44:30   23:47 
  240  14/72   195/751  M5559   735 Mike Brinkman           56 M Troy              NY 1:08:24.5  7:21   45:33   22:52 
  241  32/94   196/751  M3539   922 Scott Grabicki          38 M Niskayuna         NY 1:08:26.4  7:21   45:47   22:41 
  242  24/90   197/751  M5054  1063 Peter Maloy             50 M Loudonville       NY 1:08:27.0  7:21   45:31   22:57 
  243  17/73   198/751  M3034  1407 Akif Zaman              31 M Clifton           NJ 1:08:28.0  7:21   44:44   23:45 
  244  15/72   199/751  M5559  1497 Chip Button             58 M Saratoga Springs  NY 1:08:28.5  7:21   44:58   23:32 
  245   7/55   200/751  M6064  1168 Ernie Paquin            64 M Gansevoort        NY 1:08:28.6  7:21   45:26   23:04 
  246   8/55   201/751  M6064  1360 Paul Turner             61 M Delmar            NY 1:08:31.0  7:22   45:10   23:22 
  247  33/94   202/751  M3539   957 Steven Hicks            35 M Clifton Park      NY 1:08:34.9  7:22   45:14   23:22 
  248   6/21    46/640  F1519   481 Anka Parzych            16 F Niskayuna         NY 1:08:35.2  7:22   45:06   23:31 
  249   9/55   203/751  M6064  1289 John Silk               60 M Stamford          NY 1:08:36.8  7:22   44:47   23:51 
  250  16/72   204/751  M5559  1288 James Siepiola          56 M Clinton           NY 1:08:37.1  7:22   45:24   23:14 


                                                                      Page 6
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  251  21/44   205/751  M2024  1134 Andrew Neidhardt        20 M Accord            NY 1:08:39.2  7:22   46:01   22:39 
  252  22/44   206/751  M2024  1155 David Osorno            24 M Rensselaer        NY 1:08:41.9  7:23   45:40   23:03 
  253  24/54   207/751  M2529   806 Joseph Crowe            27 M Albany            NY 1:08:43.3  7:23   47:44   21:00 
  254  10/55   208/751  M6064   861 Bob Ellison             62 M Slingerlands      NY 1:08:44.5  7:23   45:39   23:07 
  255  29/111  209/751  M4549  1492 Mark Stephenson         46 M Esperance         NY 1:08:47.5  7:23   45:25   23:24 
  256  11/55   210/751  M6064  1247 Mark Sager              60 M Katskill Bay      NY 1:08:49.2  7:24   45:37   23:13 
  257  23/112  211/751  M4044  1309 John Splendido          40 M Niskayuna         NY 1:08:53.4  7:24   45:57   22:57 
  258   7/104   47/640  F3034   560 Maria Schoellkopf       31 F Bennington        VT 1:08:55.4  7:24   45:29   23:27 
  259  25/90   212/751  M5054  1205 Mark Regan              54 M Queensbury        NY 1:08:55.9  7:24   45:44   23:13 
  260   6/115   48/640  F3539   325 Sunya Jones             38 F Manchester        VT 1:08:56.3  7:24   46:31   22:26 
  261   3/26    49/640  F5559   177 Martha Degrazia         59 F Slingerlands      NY 1:08:56.9  7:24   45:20   23:37 
  262  30/111  213/751  M4549   749 Matt Canavan            46 M Schenectady       NY 1:09:02.5  7:25   45:08   23:56 
  263  26/90   214/751  M5054   793 Brian Connors           52 M Niskayuna         NY 1:09:03.1  7:25   46:22   22:42 
  264  34/94   215/751  M3539  1184 Jason Peters            36 M Schenectady       NY 1:09:03.2  7:25   45:01   24:04 
  265  18/73   216/751  M3034  1408 Eric Zenner             34 M Ballston Lake     NY 1:09:04.2  7:25   46:14   22:51 
  266  17/72   217/751  M5559   733 Robert Bowser           57 M Warwick           RI 1:09:04.5  7:25   45:38   23:27 
  267   1/49    50/640  F5054   352 Stephanie Landy         50 F Ballston Spa      NY 1:09:05.7  7:25   45:54   23:13 
  268   4/50    51/640  F2024   524 Bridget Reilly          21 F East Setauket     NY 1:09:06.4  7:25   45:29   23:39 
  269  27/90   218/751  M5054  1099 David Micka             54 M Belchertown       MA 1:09:12.4  7:26   46:02   23:12 
  270   7/21    52/640  F1519  1535 Tara Peck               16 F Saratoga Springs  NY 1:09:12.7  7:26   46:14   23:00 
  271  28/90   219/751  M5054  1022 Stephen Large           53 M Niskayuna         NY 1:09:13.1  7:26   46:04   23:10 
  272  25/54   220/751  M2529  1023 Tim Large               26 M Niskayuna         NY 1:09:13.2  7:26   46:04   23:10 
  273   2/8    221/751  M0114  1533 Jaxon Smith             13 M Ballston Spa      NY 1:09:14.0  7:26   46:14   23:01 
  274  19/73   222/751  M3034  1454 Jeremiah Madden         31 M Albany            NY 1:09:14.7  7:26   46:35   22:40 
  275  12/55   223/751  M6064  1120 Rick Morse              60 M Malta             NY 1:09:16.0  7:26   45:44   23:33 
  276   7/87    53/640  F4549    53 Veronica Armbruster     45 F Selkirk           NY 1:09:16.7  7:26   45:12   24:05 
  277  35/94   224/751  M3539  1277 Kevin Shaughnessy       38 M Waterford         NY 1:09:24.1  7:27   45:04   24:21 
  278  20/73   225/751  M3034  1483 Christopher Connor      31 M Altamont          NY 1:09:26.3  7:27   46:18   23:09 
  279   9/64    54/640  F2529  1499 Chelsey Brooks          28 F Rhinebeck         NY 1:09:27.5  7:28   47:23   22:06 
  280   7/115   55/640  F3539   276 Jessica Hageman         35 F Guilderland       NY 1:09:28.5  7:28   46:16   23:13 
  281  21/73   226/751  M3034   870 Daniel Fariello         34 M Saratoga Springs  NY 1:09:31.6  7:28   46:19   23:13 
  282  24/112  227/751  M4044   878 Craig Fenoff            41 M Ballston Spa      NY 1:09:32.3  7:28   46:23   23:10 
  283   8/115   56/640  F3539   498 Shannon Pinkowski       35 F Albany            NY 1:09:34.4  7:28   46:21   23:14 
  284  18/72   228/751  M5559   897 Raymond Framarin        55 M Valatie           NY 1:09:36.5  7:29   46:17   23:21 
  285  25/112  229/751  M4044  1385 Kevin Whitehead         44 M Clifton Park      NY 1:09:37.7  7:29   47:01   22:38 
  286  23/44   230/751  M2024  1361 Graham Twibell          22 M Worcester         MA 1:09:38.4  7:29   46:33   23:06 
  287  13/55   231/751  M6064  1323 John Stockwell          63 M Watervliet        NY 1:09:41.7  7:29   46:16   23:27 
  288  31/111  232/751  M4549  1219 Jeffrey Rings           49 M Delmar            NY 1:09:46.1  7:30   46:07   23:40 
  289  26/112  233/751  M4044  1263 Thomas Schrempf         44 M Delmar            NY 1:09:47.7  7:30   45:42   24:06 
  290  32/111  234/751  M4549   854 James Edmunds           45 M Little Falls      NY 1:09:48.1  7:30   44:30   25:19 
  291  36/94   235/751  M3539  1110 Travis Moore            38 M Clifton Park      NY 1:09:49.1  7:30   46:07   23:43 
  292   8/87    57/640  F4549   493 Janice Phoenix          49 F Schenectady       NY 1:09:49.8  7:30   45:28   24:22 
  293  19/72   236/751  M5559   785 R. Jeffrey Cole         55 M Voorheesville     NY 1:09:50.2  7:30   46:35   23:16 
  294  37/94   237/751  M3539   810 Stephen Cupp            36 M Glenville`        NY 1:09:52.3  7:30   45:54   23:59 
  295  27/112  238/751  M4044  1341 Herb Terns              41 M Schenectady       NY 1:09:53.3  7:30   46:00   23:54 
  296  33/111  239/751  M4549  1188 Tom Pierson             48 M Latham            NY 1:10:02.2  7:31   46:07   23:56 
  297  26/54   240/751  M2529  1122 Jonathan Muckell        26 M Glenville         NY 1:10:03.1  7:31   46:57   23:08 
  298  22/73   241/751  M3034  1078 Jason McCreary          31 M Saratoga Springs  NY 1:10:11.9  7:32   46:11   24:02 
  299  28/112  242/751  M4044   801 Aaron Couture           40 M Schenectady       NY 1:10:12.0  7:32   46:11   24:01 
  300  27/54   243/751  M2529   951 Michael Healy           25 M Scotia            NY 1:10:12.2  7:32   46:03   24:11 


                                                                      Page 7
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  301  38/94   244/751  M3539   843 Patrick Doody           38 M Troy              NY 1:10:13.7  7:33   47:44   22:31 
  302  23/73   245/751  M3034  1486 Thomas Wilder           32 M Albany            NY 1:10:14.0  7:33   45:43   24:32 
  303  24/73   246/751  M3034   866 Alex Etringer           30 M Niskayuna         NY 1:10:16.7  7:33   46:19   23:59 
  304  20/72   247/751  M5559  1349 Theodore Todorov        55 M Clifton Park      NY 1:10:18.7  7:33   46:12   24:08 
  305  10/16   248/751  M1519   904 Bobby Gallant           17 M Scotia            NY 1:10:20.9  7:33   46:04   24:17 
  306  11/16   249/751  M1519   915 Alex Gilgore            17 M Scotia            NY 1:10:21.0  7:33   46:04   24:17 
  307   8/21    58/640  F1519  1501 Katie Zeppetelli        17 F Scotia            NY 1:10:21.1  7:33   46:05   24:18 
  308   8/104   59/640  F3034   609 Karli Taylor            33 F Schenectady       NY 1:10:23.0  7:34   47:17   23:07 
  309  25/73   250/751  M3034  1202 Greg Rashford           32 M Niskayuna         NY 1:10:27.8  7:34   46:46   23:43 
  310  34/111  251/751  M4549   932 Gary Guilfoyle          46 M Ballston Spa      NY 1:10:30.0  7:34   46:56   23:35 
  311  39/94   252/751  M3539   809 John Cunanan            38 M Ballston Lake     NY 1:10:30.2  7:34   47:00   23:31 
  312   9/115   60/640  F3539   149 Erin Corcoran           36 F Schenectady       NY 1:10:31.6  7:34   46:24   24:09 
  313  29/90   253/751  M5054  1384 Tom White               53 M Scotia            NY 1:10:35.6  7:35   47:10   23:27 
  314   4/26    61/640  F5559   492 Judy Phelps             59 F Malta             NY 1:10:37.7  7:35   47:14   23:25 
  315  29/112  254/751  M4044  1035 Jim Leggett             41 M Mechanicville     NY 1:10:39.7  7:35   47:01   23:40 
  316  10/112   62/640  F4044   308 Laurie Hoyt             44 F Schenectady       NY 1:10:40.0  7:35   47:03   23:38 
  317  26/73   255/751  M3034  1201 Derrick Raeder          32 M Niskayuna         NY 1:10:43.8  7:36   46:45   24:00 
  318  30/112  256/751  M4044  1264 James Schuhl            43 M Charlton          NY 1:10:44.2  7:36   46:44   24:01 
  319  28/54   257/751  M2529  1077 Michael McClure         29 M Albany            NY 1:10:48.4  7:36   47:15   23:35 
  320  40/94   258/751  M3539  1136 Craig Nelson            35 M Scotia            NY 1:10:48.4  7:36   44:55   25:54 
  321  24/44   259/751  M2024   964 Joe Hollner             20 M Colonie           NY 1:10:49.0  7:36   45:57   24:53 
  322  35/111  260/751  M4549  1273 John Sestito            47 M Johnsonville      NY 1:10:49.0  7:36   45:47   25:03 
  323  10/64    63/640  F2529   527 Erin Rightmyer          26 F Delmar            NY 1:10:49.1  7:36   46:40   24:10 
  324   9/21    64/640  F1519  1530 Morgan Ferguson         16 F Greenfield Center NY 1:11:00.7  7:38   46:14   24:48 
  325  10/21    65/640  F1519  1528 Molly Pezzulo           17 F Saratoga Springs  NY 1:11:00.9  7:38   46:14   24:48 
  326  31/112  261/751  M4044  1040 Matt Lesniak            42 M Albany            NY 1:11:02.3  7:38   46:45   24:18 
  327  27/73   262/751  M3034   967 Todd Howell             32 M Pittsfield        MA 1:11:08.5  7:38   47:01   24:09 
  328  41/94   263/751  M3539  1005 William Koons           36 M Rotterdam         NY 1:11:09.3  7:39   48:17   22:53 
  329  36/111  264/751  M4549   998 James Kilduff           48 M Saratoga Springs  NY 1:11:11.5  7:39   46:59   24:13 
  330  32/112  265/751  M4044   752 David Carach            41 M Niskayuna         NY 1:11:13.2  7:39   46:54   24:20 
  331  12/16   266/751  M1519  1374 Howard Warkow           19 M Bethpage          NY 1:11:14.0  7:39   47:07   24:08 
  332  30/90   267/751  M5054   764 Richard Chipman         50 M Castleton         NY 1:11:14.9  7:39   46:03   25:13 
  333   2/49    66/640  F5054   399 Jane Mastaitis          52 F Saratoga Springs  NY 1:11:18.3  7:40   47:09   24:11 
  334  29/54   268/751  M2529  1107 Ross Montfort           26 M Fort Drum         NY 1:11:23.4  7:40   48:13   23:12 
  335  37/111  269/751  M4549   928 Bill Grimaldi           45 M Selkirk           NY 1:11:28.5  7:41   47:28   24:02 
  336  31/90   270/751  M5054   864 Daniel Esper            50 M Slingerlands      NY 1:11:29.5  7:41   47:11   24:19 
  337  28/73   271/751  M3034   989 T.J. Karl               34 M Albany            NY 1:11:30.3  7:41   49:13   22:18 
  338  33/112  272/751  M4044  1362 Mark Usow               42 M Lenox             MA 1:11:31.4  7:41   49:36   21:57 
  339   3/8    273/751  M0114  1164 Rob Paley Ii            14 M Schenectady       NY 1:11:40.9  7:42   48:11   23:31 
  340  34/112  274/751  M4044   845 William Drapeau         43 M Niskayuna         NY 1:11:41.2  7:42   46:44   24:58 
  341  29/73   275/751  M3034  1269 Douglas Secor           30 M Scotia            NY 1:11:41.6  7:42   46:45   24:57 
  342  38/111  276/751  M4549   839 Mark Dolan              46 M Albany            NY 1:11:41.6  7:42   47:12   24:30 
  343  32/90   277/751  M5054    50 Mark Devenpeck          50 M Albany            NY 1:11:43.1  7:42   47:08   24:36 
  344  21/72   278/751  M5559  1121 John Mounteer           56 M Altamont          NY 1:11:44.5  7:42   47:27   24:19 
  345   4/8    279/751  M0114  1427 Brett Sarnowski         14 M Scotia            NY 1:11:45.1  7:42   47:16   24:30 
  346  35/112  280/751  M4044   715 Adam Bell               44 M Nassau            NY 1:11:48.6  7:43   47:55   23:54 
  347   5/8    281/751  M0114  1161 Nicholas Painter        14 M Scotia            NY 1:11:49.4  7:43   47:16   24:34 
  348  25/44   282/751  M2024  1222 Patrick Rizzo           23 M Rensselaer        NY 1:11:49.8  7:43   47:36   24:15 
  349  26/44   283/751  M2024   737 James Brooks            21 M Clarksburg        MA 1:11:50.1  7:43   48:28   23:23 
  350  11/64    67/640  F2529   647 Katie Vitello           27 F Albany            NY 1:11:51.8  7:43   48:11   23:42 


                                                                      Page 8
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  351  36/112  284/751  M4044  1084 John McGuinness         42 M Glenville         NY 1:11:54.8  7:43   47:49   24:07 
  352  39/111  285/751  M4549  1012 Sunil Kumta             47 M Schenectady       NY 1:11:55.6  7:44   48:17   23:39 
  353  40/111  286/751  M4549  1204 Steve Reddy             45 M Stuyvesant Falls  NY 1:11:56.9  7:44   48:28   23:30 
  354  22/72   287/751  M5559   718 Richard Bennett         58 M Clifton Park      NY 1:12:01.8  7:44   47:46   24:17 
  355  12/64    68/640  F2529   409 Melissa McCreary        29 F Saratoga Springs  NY 1:12:03.5  7:44   47:38   24:27 
  356  41/111  288/751  M4549   712 Ralph Battle            49 M Schenectady       NY 1:12:05.9  7:45   48:05   24:01 
  357  37/112  289/751  M4044  1066 Jeff Mannion            41 M Malta             NY 1:12:08.3  7:45   47:07   25:03 
  358  42/111  290/751  M4549  1080 Joel McFadden           46 M Charlton          NY 1:12:08.8  7:45   47:14   24:56 
  359  43/111  291/751  M4549  1495 Michael Vinci           47 M Albany            NY 1:12:09.2  7:45   47:32   24:38 
  360  27/44   292/751  M2024  1061 Aaron Mahone            23 M Clifton Park      NY 1:12:11.6  7:45   44:52   27:20 
  361  38/112  293/751  M4044  1095 Jon Meredith            43 M Kinderhook        NY 1:12:13.3  7:45   48:06   24:08 
  362  13/64    69/640  F2529   328 Christina Jordy         28 F Glenville         NY 1:12:14.6  7:46   47:20   24:56 
  363  44/111  294/751  M4549   840 Brian Dollard           46 M Voorheesville     NY 1:12:14.9  7:46   47:39   24:37 
  364  45/111  295/751  M4549  1414 William McGivney        48 M Diamond Pt        NY 1:12:15.8  7:46   49:27   22:50 
  365   6/8    296/751  M0114  1192 Dennis Pollicino        12 M Glenville         NY 1:12:17.0  7:46   47:16   25:02 
  366  28/44   297/751  M2024  1241 Tim Russell             21 M Saratoga Springs  NY 1:12:17.1  7:46   48:57   23:21 
  367  30/73   298/751  M3034  1232 Ryan Ross               32 M Glenville         NY 1:12:17.8  7:46   48:23   23:56 
  368   9/104   70/640  F3034   605 Allison Sutton          33 F Albany            NY 1:12:19.8  7:46   48:25   23:56 
  369  31/73   299/751  M3034  1050 Benjamin Looby          33 M Scotia            NY 1:12:20.5  7:46   46:59   25:23 
  370  33/90   300/751  M5054  1437 Douglas Lentivech       53 M Cropseyville      NY 1:12:20.7  7:46   47:08   25:13 
  371  30/54   301/751  M2529   732 Geoffrey Bowman         29 M Schenectady       NY 1:12:22.2  7:46   48:25   23:58 
  372  39/112  302/751  M4044  1089 Jim McMorris            41 M Clifton Park      NY 1:12:26.2  7:47   47:37   24:50 
  373  40/112  303/751  M4044   796 Gregory Coons           44 M Albany            NY 1:12:28.3  7:47   48:26   24:04 
  374  46/111  304/751  M4549  1029 Tracy Lawrence          47 M Germantown        NY 1:12:29.3  7:47   48:03   24:28 
  375   9/87    71/640  F4549   682 Nina Zegger             46 F Washington        DC 1:12:32.6  7:47   47:52   24:41 
  376  14/64    72/640  F2529    63 Lauren Barnard          26 F Colonie           NY 1:12:32.8  7:47   47:42   24:51 
  377  47/111  305/751  M4549  1504 Jon Skelly              45 M Burnt Hills       NY 1:12:33.2  7:48   48:22   24:12 
  378  10/104   73/640  F3034   313 Christina Hunsberger    30 F Clifton Park      NY 1:12:37.0  7:48   48:40   23:58 
  379  11/104   74/640  F3034   319 Heather Irvis           33 F Ravena            NY 1:12:39.9  7:48   47:40   25:01 
  380  48/111  306/751  M4549  1507 Raymond Senecal         47 M Niskayuna         NY 1:12:41.5  7:48   47:07   25:35 
  381  41/112  307/751  M4044  1303 Pat Sommo               43 M Guilderland       NY 1:12:42.0  7:48   48:05   24:38 
  382  15/64    75/640  F2529   628 Amy Tretter             28 F Clifton Park      NY 1:12:42.9  7:49   47:46   24:58 
  383  32/73   308/751  M3034   779 Bryan Clower            31 M Ballston Lake     NY 1:12:43.6  7:49   48:12   24:33 
  384  34/90   309/751  M5054  1167 Frank Paone             53 M Brunswick         NY 1:12:45.9  7:49   47:29   25:18 
  385  42/94   310/751  M3539  1244 Patrick Ryan            37 M West Sand Lake    NY 1:12:46.9  7:49   48:05   24:43 
  386  35/90   311/751  M5054   738 Dale Broomhead          54 M Latham            NY 1:12:48.0  7:49   48:11   24:38 
  387  10/87    76/640  F4549   654 Teresa Warner Maiuri    45 F Ghent             NY 1:12:48.7  7:49   48:38   24:12 
  388  43/94   312/751  M3539  1292 Daniel Skelton          38 M Albany            NY 1:12:49.6  7:49   49:11   23:40 
  389  42/112  313/751  M4044   832 Todd Digrigoli          44 M Niverville        NY 1:12:52.6  7:50   48:38   24:16 
  390  11/112   77/640  F4044   430 Patty Moore             44 F Queensbury        NY 1:12:54.8  7:50   48:05   24:51 
  391  10/115   78/640  F3539   353 Renee Lane              37 F Watervliet        NY 1:12:55.4  7:50   48:26   24:30 
  392  23/72   314/751  M5559   723 Dan Bernstein           57 M Loudonville       NY 1:12:58.7  7:50   48:16   24:44 
  393  11/115   79/640  F3539   386 Melissa Maguire         37 F Loudonville       NY 1:12:59.8  7:50   48:27   24:34 
  394  33/73   315/751  M3034   706 Howard Bancroft         33 M Latham            NY 1:13:00.6  7:50   49:00   24:01 
  395  34/73   316/751  M3034   807 Brian Cruey             33 M Brooklyn          NY 1:13:03.3  7:51   47:54   25:10 
  396  43/112  317/751  M4044  1300 Kevin Snyder            40 M Salt Point        NY 1:13:05.0  7:51   48:41   24:25 
  397  12/115   80/640  F3539   137 Hilary Cloos            37 F Hudson            NY 1:13:06.1  7:51   49:49   23:18 
  398  31/54   318/751  M2529  1210 Marc Reynolds           27 M Salisbury         CT 1:13:06.3  7:51   49:48   23:19 
  399  11/87    81/640  F4549    55 Lizette Arroyo          46 F Schenectady       NY 1:13:16.1  7:52   49:55   23:22 
  400  44/94   319/751  M3539  1088 John McManus            38 M Valatie           NY 1:13:16.7  7:52   48:54   24:24 


                                                                      Page 9
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  401  24/72   320/751  M5559  1398 Curt Woodcock           57 M Johnstown         NY 1:13:20.2  7:53   48:41   24:40 
  402  12/104   82/640  F3034  1541 Courtney Labarge        31 F Coblskill         NY 1:13:22.4  7:53   48:59   24:24 
  403  12/112   83/640  F4044   585 Stacia Smith            40 F Niskayuna         NY 1:13:23.0  7:53   48:33   24:51 
  404  36/90   321/751  M5054  1370 James Vielkind          51 M Little Falls      NY 1:13:25.0  7:53   48:31   24:55 
  405  45/94   322/751  M3539   766 Alex Chlopecki Ii       39 M Glenville         NY 1:13:31.4  7:54   48:12   25:21 
  406  46/94   323/751  M3539  1287 Matthew Side            36 M Albany            NY 1:13:32.1  7:54   48:48   24:45 
  407  49/111  324/751  M4549  1490 Michael MacAdam         47 M Schenectady       NY 1:13:38.4  7:55   48:29   25:10 
  408  14/55   325/751  M6064  1177 Joe Pasquariello        61 M Glenville         NY 1:13:39.8  7:55                 
  409  35/73   326/751  M3034  1126 William Munn            34 M Mechanicville     NY 1:13:42.3  7:55   49:18   24:25 
  410  36/73   327/751  M3034  1249 Kevin Salinas           33 M Troy              NY 1:13:47.8  7:56   48:51   24:57 
  411  37/73   328/751  M3034  1378 Stephen Wendel          32 M Waterford         NY 1:13:49.3  7:56   47:47   26:03 
  412  37/90   329/751  M5054  1242 James Russo             54 M Schenectady       NY 1:13:49.4  7:56   49:10   24:40 
  413  32/54   330/751  M2529   977 Matt Incitti            26 M Albany            NY 1:13:51.5  7:56   48:35   25:18 
  414   5/50    84/640  F2024   544 Amanda Rusilas          22 F Charlton          NY 1:13:52.7  7:56   49:16   24:37 
  415   6/50    85/640  F2024   657 Cailley Wayman          22 F Rochester         NY 1:13:52.7  7:56   49:17   24:37 
  416  38/90   331/751  M5054  1114 Peter Moran             53 M Waterford         NY 1:13:53.5  7:56   49:36   24:19 
  417  13/115   86/640  F3539   109 Gina Callahan           35 F Albany            NY 1:13:54.1  7:56   48:44   25:11 
  418  38/73   332/751  M3034  1377 Matthew Wendel          32 M Mechanicville     NY 1:13:55.7  7:56   48:19   25:37 
  419  39/73   333/751  M3034  1405 Richard Youmans         30 M Saratoga Springs  NY 1:13:57.0  7:57   48:14   25:44 
  420  50/111  334/751  M4549   791 John Connolly           46 M Rexford           NY 1:13:58.2  7:57   49:05   24:54 
  421  40/73   335/751  M3034  1334 Timothy Sweet           31 M Averill Park      NY 1:13:59.8  7:57   50:02   23:59 
  422   3/49    87/640  F5054  1518 Maureen Fitzgerald      53 F Clifton Park      NY 1:14:00.6  7:57   49:27   24:34 
  423  15/55   336/751  M6064  1037 Ted Lenio               60 M Rome              NY 1:14:01.4  7:57   48:31   25:31 
  424  13/104   88/640  F3034   426 Jessica Mitchell        32 F Albany            NY 1:14:04.0  7:57   48:50   25:15 
  425   7/50    89/640  F2024   305 Nicole Horvath          21 F Poultney          VT 1:14:04.6  7:57   50:01   24:04 
  426  41/73   337/751  M3034  1043 Michael Libertucci      31 M Schenectady       NY 1:14:05.6  7:57   49:09   24:58 
  427  47/94   338/751  M3539  1368 Chris Venditti          38 M Scotia            NY 1:14:06.2  7:58   49:14   24:54 
  428  25/72   339/751  M5559   886 Timothy Fisher          58 M Ballston Spa      NY 1:14:10.0  7:58   49:13   24:58 
  429  44/112  340/751  M4044   744 Don Byerly              44 M Schenectady       NY 1:14:14.5  7:58   49:01   25:14 
  430  11/21    90/640  F1519   538 Whitney Rose            19 F Poultney          VT 1:14:16.6  7:59   50:02   24:16 
  431  48/94   341/751  M3539   831 Christopher Diemer      39 M Reading           MA 1:14:17.5  7:59   49:50   24:28 
  432  39/90   342/751  M5054   727 Steve Black             50 M Delanson          NY 1:14:19.5  7:59   49:22   24:59 
  433  51/111  343/751  M4549   713 Mike Becker             46 M Albany            NY 1:14:20.5  7:59   49:31   24:51 
  434  13/112   91/640  F4044   460 Alexandra Oakley        40 F Loudonville       NY 1:14:21.6  7:59   48:53   25:29 
  435  12/87    92/640  F4549   480 Anne Parente            46 F Slingerland       NY 1:14:22.2  7:59   49:05   25:18 
  436  26/72   344/751  M5559  1049 Jim Lofthouse           55 M Ballston Spa      NY 1:14:28.2  8:00   49:13   25:16 
  437  52/111  345/751  M4549   966 Mark Howe               49 M East Greenbush    NY 1:14:34.8  8:01   48:58   25:38 
  438  13/87    93/640  F4549   359 Andrea Leahy            48 F Ballston Lake     NY 1:14:34.9  8:01   49:15   25:21 
  439  27/72   346/751  M5559   368 Raymond Lewis           55 M Ballston Lake     NY 1:14:35.3  8:01   49:51   24:45 
  440  45/112  347/751  M4044   902 Michael Frey            41 M Albany            NY 1:14:36.4  8:01   49:32   25:05 
  441  13/16   348/751  M1519  1433 Patrick Smith           16 M Burnt Hills       NY 1:14:38.4  8:01   49:37   25:02 
  442  14/16   349/751  M1519  1311 Brendan Stalker         15 M Burnt Hills       NY 1:14:38.4  8:01   49:37   25:02 
  443  53/111  350/751  M4549   999 David Kimble            47 M Wynantskill       NY 1:14:38.8  8:01   49:34   25:06 
  444  42/73   351/751  M3034   869 Joseph Falco            32 M Syracuse          NY 1:14:41.7  8:01   50:19   24:24 
  445  40/90   352/751  M5054  1511 Daniel Owens            54 M Ballston Spa      NY 1:14:41.9  8:01   49:47   24:55 
  446  14/112   94/640  F4044   301 Deanna Hitchcock        44 F Scotia            NY 1:14:44.9  8:02   49:20   25:26 
  447   2/5    353/751  M7074  1181 John Pelton             71 M West Rupert       VT 1:14:45.9  8:02   49:03   25:44 
  448  46/112  354/751  M4044  1319 Scott Steinhardt        40 M Schenectady       NY 1:14:46.9  8:02   50:41   24:07 
  449  47/112  355/751  M4044   695 Bruce Amm               40 M Clifton Park      NY 1:14:48.0  8:02   50:38   24:11 
  450  12/21    95/640  F1519  1505 Anna Pickett            16 F Schenectady       NY 1:14:48.7  8:02   49:33   25:17 


                                                                      Page 10
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  451  13/21    96/640  F1519  1510 Sara Buckley            16 F Slingerlands      NY 1:14:48.7  8:02   49:33   25:16 
  452  54/111  356/751  M4549  1472 Timothy Kirch           45 M Glenville         NY 1:14:50.8  8:02   49:24   25:28 
  453  28/72   357/751  M5559  1336 Richard Tanchyk         58 M Saratoga Springs  NY 1:14:52.2  8:02   49:25   25:28 
  454  14/115   97/640  F3539   440 Colleen Murray          36 F Loudonville       NV 1:14:52.8  8:03   49:34   25:20 
  455  55/111  358/751  M4549   851 Chris Duwe              47 M Albany            NY 1:14:54.7  8:03   49:47   25:09 
  456  15/112   98/640  F4044  1409 Victoria Huber          43 F Tivoli            NY 1:14:55.8  8:03   49:26   25:31 
  457   8/50    99/640  F2024   428 Jessy Montrose          24 F Albany            NY 1:14:59.3  8:03   49:47   25:13 
  458  14/104  100/640  F3034   388 Pamela Mandsager        34 F Schenectady       NY 1:14:59.7  8:03   50:01   25:00 
  459  56/111  359/751  M4549  1291 Thomas Sisson           49 M Clifton Park      NY 1:15:00.2  8:03   50:23   24:38 
  460  14/87   101/640  F4549   372 Bettina Lindsey         49 F Utica             NY 1:15:00.2  8:03   49:35   25:26 
  461  15/87   102/640  F4549   299 Lauren Herbs            48 F Rexford           NY 1:15:01.7  8:03   49:26   25:37 
  462  41/90   360/751  M5054   772 Jeff Clark              52 M Glenmont          NY 1:15:02.5  8:04   48:27   26:37 
  463  15/115  103/640  F3539   285 Edna Harrison           39 F Modena            NY 1:15:03.6  8:04   49:10   25:55 
  464  57/111  361/751  M4549  1345 Alex Thorburn           46 M Niskayuna         NY 1:15:05.5  8:04   49:45   25:21 
  465  42/90   362/751  M5054  1475 Tom McDermott           50 M Albany            NY 1:15:06.2  8:04   50:00   25:07 
  466  49/94   363/751  M3539   948 Brian Hauser            38 M Schenectady       NY 1:15:07.1  8:04   50:08   25:00 
  467  15/104  104/640  F3034   644 Melanie Vedder          33 F Middleburgh       NY 1:15:07.6  8:04   49:26   25:43 
  468  43/90   364/751  M5054   740 Thomas Brown            51 M Altona            NY 1:15:09.3  8:04   48:53   26:17 
  469  50/94   365/751  M3539   694 Edward Aluck            37 M Clifton Park      NY 1:15:12.3  8:05   49:34   25:39 
  470  16/64   105/640  F2529   506 Kimberly Pommer         26 F Niskayuna         NY 1:15:12.4  8:05   49:23   25:50 
  471  43/73   366/751  M3034   960 Paul Hoff               30 M Valatie           NY 1:15:13.6  8:05   50:21   24:54 
  472  17/64   106/640  F2529   678 Christina Xydias        29 F Schenectady       NY 1:15:14.4  8:05   50:08   25:07 
  473  48/112  367/751  M4044  1106 Ron Montesi             43 M Schenectady       NY 1:15:14.8  8:05   49:51   25:24 
  474  33/54   368/751  M2529  1254 Ambrose Schaffer        28 M Canajoharie       NY 1:15:15.9  8:05   50:14   25:03 
  475  44/90   369/751  M5054  1279 Brian Shea              51 M Niskayuna         NY 1:15:18.1  8:05   49:38   25:41 
  476  44/73   370/751  M3034  1010 Daniel Krug             31 M Albany            NY 1:15:18.4  8:05   50:53   24:27 
  477  34/54   371/751  M2529  1364 Eric Van Skiver         27 M Albany            NY 1:15:18.9  8:05   49:07   26:13 
  478   9/50   107/640  F2024   295 Kelcey Heenan           22 F Selkirk           NY 1:15:19.8  8:05   49:38   25:42 
  479  14/21   108/640  F1519  1330 Amber Summers           18 F Albany            NY 1:15:20.6  8:06   48:40   26:41 
  480  16/115  109/640  F3539   154 Sheila Couch            39 F Castleton         NY 1:15:20.9  8:06   50:40   24:42 
  481   7/8    372/751  M0114  1007 Joshua Korn             14 M Niskayuna         NY 1:15:24.2  8:06   51:14   24:11 
  482  58/111  373/751  M4549  1379 Vincent Wenger          46 M Schenectady       NY 1:15:28.3  8:06   50:37   24:53 
  483  49/112  374/751  M4044   993 Michael Keel            43 M West Coxsackie    NY 1:15:29.8  8:06   49:17   26:13 
  484  51/94   375/751  M3539  1392 Brendan Wilson          36 M Scranton          PA 1:15:30.8  8:07   50:27   25:04 
  485  50/112  376/751  M4044  1462 Darius Kirstein         44 M Schenectady       NY 1:15:32.5  8:07   49:19   26:15 
  486  17/115  110/640  F3539   404 Elin Mattfield          39 F Voorheesville     NY 1:15:33.4  8:07   50:19   25:15 
  487   4/49   111/640  F5054   304 Donna Horton            50 F Cambridge         NY 1:15:35.6  8:07   50:00   25:37 
  488  16/104  112/640  F3034   461 Jamie Obst              30 F Clifton Park      NY 1:15:37.2  8:07   49:30   26:08 
  489  18/115  113/640  F3539   551 Robyn Salvin            36 F Alplaus           NY 1:15:38.0  8:07   50:13   25:26 
  490  52/94   377/751  M3539  1182 Justin Pendergrast      37 M Rexford           NY 1:15:38.0  8:07   50:13   25:26 
  491  16/112  114/640  F4044   309 Rose Angerosa           44 F Glenville         NY 1:15:39.2  8:07   50:10   25:30 
  492  51/112  378/751  M4044   867 Darrell Everts          41 M Hudson Falls      NY 1:15:40.3  8:08   49:44   25:57 
  493  29/44   379/751  M2024   927 Bennjamin Griffin       24 M Pittsfield        MA 1:15:42.8  8:08   48:51   26:52 
  494  59/111  380/751  M4549  1156 Thomas Ostrander        46 M Saratoga Springs  NY 1:15:43.6  8:08   50:16   25:29 
  495  10/50   115/640  F2024  1446 Mary Dutcher            23 F Niskayuna         NY 1:15:44.2  8:08   50:02   25:43 
  496  11/50   116/640  F2024   561 Tessa Schraven          23 F Saratoga Springs  NY 1:15:45.0  8:08   51:36   24:10 
  497  18/64   117/640  F2529   465 Kaitlin O'Keefe         26 F Schenectady       NY 1:15:45.0  8:08   51:24   24:22 
  498  30/44   381/751  M2024   907 Charles Gary            24 M Syosset           NY 1:15:49.5  8:09   49:24   26:26 
  499   5/49   118/640  F5054   489 Andrea Peterson         51 F Saratoga Springs  NY 1:15:50.2  8:09   50:12   25:39 
  500  45/90   382/751  M5054   739 David Brown             52 M Niskayuna         NY 1:15:51.0  8:09   51:06   24:46 


                                                                      Page 11
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  501  52/112  383/751  M4044  1175 Michael Parzych         44 M Niskayuna         NY 1:15:54.1  8:09   49:49   26:07 
  502  17/112  119/640  F4044   586 Theresa Smolen          40 F Schenectady       NY 1:15:55.3  8:09   49:59   25:58 
  503  16/87   120/640  F4549   375 Diane Litynski          48 F Saranac Lake      NY 1:15:56.9  8:09   49:58   26:00 
  504  60/111  384/751  M4549  1137 Bill Neville            47 M Ballston Lake     NY 1:15:58.7  8:10   50:33   25:27 
  505  35/54   385/751  M2529  1245 Jeff Baez               29 M Albany            NY 1:15:58.9  8:10   51:45   24:14 
  506  45/73   386/751  M3034  1375 Michael Washco          31 M Albany            NY 1:15:59.6  8:10   49:49   26:11 
  507  18/112  121/640  F4044   225 Hilary Ferrone          44 F Spencertown       NY 1:16:01.3  8:10   51:05   24:58 
  508  53/112  387/751  M4044   841 Ted Dominy              40 M Parishville       NY 1:16:01.5  8:10   50:22   25:41 
  509  19/64   122/640  F2529   132 Sara Cirba              27 F East Greenbush    NY 1:16:01.8  8:10   50:18   25:45 
  510  17/87   123/640  F4549   666 D Joanne Willcox        47 F Utica             NY 1:16:01.9  8:10   51:03   25:00 
  511  17/104  124/640  F3034   685 Laura Zima              30 F Schenectady       NY 1:16:04.9  8:10   51:36   24:30 
  512  54/112  388/751  M4044  1176 Gary Paschal            43 M Ballston Spa      NY 1:16:06.3  8:10   49:45   26:22 
  513  53/94   389/751  M3539  1382 Kevin White             37 M Wappingers Falls  NY 1:16:06.7  8:10   50:52   25:16 
  514  29/72   390/751  M5559   788 Scott Collins           59 M Barneveld         NY 1:16:06.9  8:10   51:08   25:00 
  515  61/111  391/751  M4549  1149 Daniel O'Connor         48 M Glenville         NY 1:16:07.7  8:11   51:05   25:03 
  516  46/73   392/751  M3034  1258 Jim Schertzer           34 M Ballston Lake     NY 1:16:08.8  8:11   50:47   25:23 
  517  19/112  125/640  F4044   244 Carol Gascoyne          42 F Niskayuna         NY 1:16:10.4  8:11   50:54   25:17 
  518  54/94   393/751  M3539  1076 Sean McCarthy           36 M Coxsackie         NY 1:16:15.0  8:11   51:19   24:57 
  519  20/112  126/640  F4044   206 Sarah Dzikowicz         40 F Amsterdam         NY 1:16:17.9  8:12   50:25   25:54 
  520  62/111  394/751  M4549   716 Matthew Bell            47 M Wynantskill       NY 1:16:18.6  8:12   52:33   23:46 
  521  55/94   395/751  M3539  1466 Kevin Prickett          37 M Wilmington        NY 1:16:19.2  8:12   52:56   23:24 
  522  21/112  127/640  F4044   521 Blair Raymond           41 F Niskayuna         NY 1:16:22.5  8:12   50:57   25:26 
  523  36/54   396/751  M2529   980 Mark Jensen             25 M Schenectady       NY 1:16:23.9  8:12   51:36   24:49 
  524  18/87   128/640  F4549   549 Joanne Salerno          46 F Cobleskill        NY 1:16:25.0  8:12   51:04   25:22 
  525  18/104  129/640  F3034   504 Lisa Plue               33 F Saratoga Springs  NY 1:16:25.1  8:12   50:34   25:52 
  526  22/112  130/640  F4044   407 Ann McAvoy              43 F East Schodack     NY 1:16:25.5  8:12   50:30   25:56 
  527  63/111  397/751  M4549   782 Daniel Coffey           48 M Delmar            NY 1:16:30.1  8:13   50:17   26:14 
  528  56/94   398/751  M3539  1018 Ryan Lambert            38 M Niskayuna         NY 1:16:30.6  8:13   51:01   25:31 
  529  55/112  399/751  M4044  1369 Michael Verdichizzi     42 M Glenmont          NY 1:16:30.9  8:13   51:15   25:17 
  530  57/94   400/751  M3539   750 David Cann              38 M Queensbury        NY 1:16:34.1  8:13   50:55   25:40 
  531  64/111  401/751  M4549   855 Christopher Edwards     46 M Delmar            NY 1:16:34.8  8:13   50:24   26:11 
  532  65/111  402/751  M4549   997 Richard Kicinski        49 M Vermontville      NY 1:16:37.2  8:14   51:04   25:34 
  533  16/55   403/751  M6064  1295 Russell Smith           61 M Cobleskill        NY 1:16:37.5  8:14   50:36   26:02 
  534  31/44   404/751  M2024   818 Brendon Davis           22 M Schenectady       NY 1:16:37.6  8:14   52:56   23:43 
  535  47/73   405/751  M3034  1290 Michael Silvagnoli      30 M Malta             NY 1:16:38.2  8:14   51:28   25:11 
  536  58/94   406/751  M3539  1027 Pj Lavigne              38 M Niskayuna         NY 1:16:38.2  8:14   51:04   25:35 
  537  56/112  407/751  M4044   825 Brian Demarest          43 M Schenectady       NY 1:16:38.6  8:14   50:56   25:44 
  538  46/90   408/751  M5054  1503 Glenn Herbert           52 M Kinderhook        NY 1:16:42.3  8:14   51:42   25:02 
  539  19/104  131/640  F3034   595 Joy Stallmer            33 F Waterford         NY 1:16:43.9  8:14   50:56   25:49 
  540  59/94   409/751  M3539  1313 Adam Stallmer           35 M Waterford         NY 1:16:45.0  8:15   50:53   25:53 
  541  20/104  132/640  F3034   190 Kim Didrich             30 F Rensselaer        NY 1:16:46.5  8:15   50:46   26:01 
  542  19/115  133/640  F3539   382 Alison Lynch            38 F Albany            NY 1:16:47.4  8:15   50:52   25:57 
  543  17/55   410/751  M6064  1217 Greg Rickes             60 M Latham            NY 1:16:50.8  8:15   50:37   26:15 
  544  57/112  411/751  M4044  1021 Nick Laplaca            41 M Whitehall         NY 1:16:54.2  8:16   50:29   26:26 
  545  47/90   412/751  M5054  1459 Kirk Lewis              53 M Scotia            NY 1:16:55.0  8:16   51:01   25:55 
  546  32/44   413/751  M2024   874 Salvatore Fazzone       22 M Schenectady       NY 1:16:55.5  8:16   51:23   25:33 
  547  20/64   134/640  F2529   674 Meleah Wright           28 F Corinth           NY 1:16:58.4  8:16   50:30   26:29 
  548  48/73   414/751  M3034  1278 Drew Shave              34 M Clifton Park      NY 1:16:59.1  8:16   50:59   26:01 
  549  20/115  135/640  F3539   593 Nicole Stagnitti        35 F Petersburgh       NY 1:17:00.0  8:16   52:00   25:01 
  550  21/115  136/640  F3539    43 Erika Anderson          36 F Malta             NY 1:17:03.2  8:17   51:21   25:43 


                                                                      Page 12
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  551  22/115  137/640  F3539   344 Jill Koziol             37 F Buskirk           NY 1:17:06.2  8:17   50:58   26:09 
  552   2/3    415/751  M7579  1322 Wade Stockman           75 M Rennselaer        NY 1:17:07.5  8:17   51:06   26:02 
  553  30/72   416/751  M5559  1240 John Russell            56 M Ballston Lake     NY 1:17:07.8  8:17   51:00   26:08 
  554  19/87   138/640  F4549   464 Erin O'Grady-Parent     45 F Waterford         NY 1:17:09.2  8:17   51:20   25:50 
  555  58/112  417/751  M4044   698 Adolfo Arana            44 M Clifton Park      NY 1:17:09.5  8:17   51:53   25:17 
  556   1/13   418/751  M6569  1002 Frank Klose             67 M Castleton         NY 1:17:10.9  8:17   51:05   26:07 
  557  66/111  419/751  M4549   891 John Flynn              46 M Pittsfield        MA 1:17:19.8  8:18   51:44   25:36 
  558  21/104  139/640  F3034   259 Kerry Giumarra          33 F Queensbury        NY 1:17:21.9  8:19   51:12   26:11 
  559  67/111  420/751  M4549  1171 Christopher Parker      47 M Albany            NY 1:17:25.2  8:19   51:14   26:12 
  560  23/112  140/640  F4044   188 Cathy Dewitt            44 F Cobleskill        NY 1:17:30.2  8:19   51:59   25:32 
  561  22/104  141/640  F3034   323 Suzanne Johnson         33 F Glenville         NY 1:17:31.7  8:20   51:54   25:39 
  562  60/94   421/751  M3539   934 George Habeeb           38 M Mechanicville     NY 1:17:31.7  8:20   51:53   25:40 
  563  31/72   422/751  M5559  1480 David Olsen             58 M Niskayuna         NY 1:17:32.2  8:20   51:47   25:46 
  564  24/112  142/640  F4044   160 Stephanie Crandall      44 F Schenectady       NY 1:17:33.0  8:20   51:48   25:46 
  565  23/104  143/640  F3034   333 Stacey Kelley           34 F Albany            NY 1:17:33.3  8:20   51:26   26:08 
  566  59/112  423/751  M4044   709 Brian Barr              43 M Schenectady       NY 1:17:33.5  8:20   51:48   25:47 
  567  32/72   424/751  M5559  1112 Jim Moragne             59 M Ilion             NY 1:17:39.2  8:20   52:10   25:30 
  568  25/112  144/640  F4044   639 Megan Vandenburgh       41 F Ballston Lake     NY 1:17:41.3  8:21   51:49   25:53 
  569  12/50   145/640  F2024   148 Taryn Cooper            21 F Gloversville      NY 1:17:42.9  8:21   50:13   27:31 
  570  60/112  425/751  M4044  1465 Rick Hilton             44 M Coventry          RI 1:17:44.0  8:21   52:12   25:33 
  571  68/111  426/751  M4549  1006 Carl Korn               49 M Niskayuna         NY 1:17:45.4  8:21   51:15   26:32 
  572  49/73   427/751  M3034  1315 Matthew Starr           32 M Wilton            NY 1:17:48.4  8:21   53:02   24:47 
  573  69/111  428/751  M4549  1394 Gerald Wise             47 M Clifton Park      NY 1:17:50.2  8:22   51:11   26:40 
  574  20/87   146/640  F4549  1516 Nicolette Pohl          48 F Altamont          NY 1:17:50.7  8:22   51:23   26:29 
  575  70/111  429/751  M4549   916 Phil Giltner            47 M Kinderhook        NY 1:17:51.9  8:22   51:17   26:36 
  576  50/73   430/751  M3034   756 Michael Casciaro        30 M Star Lake         NY 1:17:52.1  8:22   52:00   25:53 
  577  21/64   147/640  F2529   646 Kelly Virkler           26 F Albany            NY 1:17:52.6  8:22   51:00   26:53 
  578  23/115  148/640  F3539   293 Jennifer Hebner         36 F Delmar            NY 1:17:53.1  8:22   50:52   27:02 
  579  51/73   431/751  M3034  1389 Peter Willis            31 M Scotia            NY 1:17:55.6  8:22   48:39   29:18 
  580  61/112  432/751  M4044   847 Anil Duggal             44 M Niskayuna         NY 1:17:58.4  8:22   51:58   26:01 
  581  33/72   433/751  M5559  1342 Charles Terry           58 M Albany            NY 1:17:58.6  8:22   50:38   27:22 
  582  24/115  149/640  F3539  1410 Marcie Alexander        39 F Ballston Lake     NY 1:18:00.7  8:23   51:39   26:23 
  583  71/111  434/751  M4549  1423 John Orsini             49 M Saratoga Springs  NY 1:18:00.8  8:23   51:21   26:41 
  584  26/112  150/640  F4044   241 Lynn Fredericks         44 F Amsterdam         NY 1:18:01.4  8:23   51:00   27:02 
  585  24/104  151/640  F3034   419 Stacey Meissner         30 F East Nassau       NY 1:18:03.4  8:23   52:24   25:40 
  586   8/8    435/751  M0114  1317 Kevin Stearns           14 M Schenectady       NY 1:18:04.1  8:23   50:38   27:27 
  587  62/112  436/751  M4044   741 John Brunner            44 M Albany            NY 1:18:06.6  8:23   51:47   26:20 
  588  37/54   437/751  M2529  1261 Daniel Schlesinger      29 M Albany            NY 1:18:07.2  8:23   52:40   25:28 
  589   6/49   152/640  F5054   503 Hope Plavin             52 F Malta             NY 1:18:07.7  8:23   51:14   26:55 
  590  72/111  438/751  M4549  1235 David Ruderman          48 M Watervliet        NY 1:18:07.8  8:23   52:43   25:25 
  591  61/94   439/751  M3539   991 Shawn Kavanaugh         37 M Schenectady       NY 1:18:08.2  8:23   52:44   25:26 
  592   5/26   153/640  F5559   125 Joan Celentano          57 F Schenectady       NY 1:18:14.5  8:24   51:34   26:41 
  593  33/44   440/751  M2024  1444 Matt Burton             21 M Glenville         NY 1:18:17.2  8:24   52:15   26:03 
  594  34/72   441/751  M5559  1445 Stu Burton              55 M Glenville         NY 1:18:17.4  8:24   52:15   26:03 
  595  38/54   442/751  M2529  1508 Seita Allen             29 M Albany            NY 1:18:19.3  8:25   52:18   26:02 
  596  52/73   443/751  M3034   829 Dan Dickinson           31 M Schenectady       NY 1:18:21.1  8:25   52:46   25:36 
  597  73/111  444/751  M4549   769 Peter Chynoweth         46 M Latham            NY 1:18:21.5  8:25   52:00   26:22 
  598  25/115  154/640  F3539   283 Lynn Hansen             36 F Wynantskill       NY 1:18:22.4  8:25   52:17   26:06 
  599  22/64   155/640  F2529   230 Meredith Fitzgerald     29 F Albany            NY 1:18:24.1  8:25   52:28   25:57 
  600  35/72   445/751  M5559   702 Charles Babcock         55 M Saratoga Springs  NY 1:18:26.0  8:25   51:43   26:44 


                                                                      Page 13
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  601  53/73   446/751  M3034  1081 Sean McGarry            31 M Albany            NY 1:18:27.3  8:26   52:25   26:04 
  602  23/64   156/640  F2529    64 Amanda Barone           26 F Ballston Spa      NY 1:18:28.1  8:26   53:13   25:16 
  603  63/112  447/751  M4044  1399 Michael Woodry          40 M Clifton Park      NY 1:18:28.1  8:26   49:03   29:26 
  604  18/55   448/751  M6064  1404 Joseph Yavonditte       61 M Schenectady       NY 1:18:28.2  8:26   52:46   25:43 
  605  54/73   449/751  M3034  1030 Patrick Lazatin         30 M Glenville         NY 1:18:29.8  8:26   53:33   24:58 
  606  64/112  450/751  M4044  1115 Ron Moraski             42 M Waterford         NY 1:18:31.2  8:26   52:15   26:17 
  607  65/112  451/751  M4044  1016 Chris Laflamme          40 M Niskayuna         NY 1:18:33.7  8:26   50:56   27:39 
  608  25/104  157/640  F3034   262 Jill Gola               32 F Slingerlands      NY 1:18:34.5  8:26   52:18   26:18 
  609  26/115  158/640  F3539   122 Cathy Catalfamo         36 F Glens Falls       NY 1:18:37.9  8:27   52:38   26:01 
  610  48/90   452/751  M5054  1321 Robert Stern            54 M Schenectady       NY 1:18:38.1  8:27   51:59   26:40 
  611  74/111  453/751  M4549   862 Steve Engel             46 M Chatham           NY 1:18:39.1  8:27   51:52   26:48 
  612  27/112  159/640  F4044   332 Julie Keating           40 F Kinderhook        NY 1:18:40.7  8:27   51:41   27:00 
  613  75/111  454/751  M4549   860 Christopher Ellis       48 M Marcy             NY 1:18:40.9  8:27   51:11   27:31 
  614  76/111  455/751  M4549  1312 Michael Stalker         48 M Burnt Hills       NY 1:18:43.6  8:27   53:35   25:10 
  615  15/21   160/640  F1519   594 Rachel Stalker          17 F Burnt Hills       NY 1:18:43.8  8:27   53:35   25:10 
  616  62/94   456/751  M3539  1153 Parker O'Mara           39 M Syracuse          NY 1:18:43.9  8:27   52:51   25:53 
  617   7/49   161/640  F5054   350 Jen Kuzmich             52 F Greenwich         NY 1:18:45.3  8:27   51:12   27:34 
  618  26/104  162/640  F3034   659 Melissa West            30 F Scotia            NY 1:18:45.9  8:28   52:08   26:39 
  619   8/49   163/640  F5054   229 Joanne Fitzgerald       53 F Clifton Park      NY 1:18:45.9  8:28   51:53   26:54 
  620  27/115  164/640  F3539   165 Cheyenne Dallesandro    37 F Schenecatady      NY 1:18:47.2  8:28   52:20   26:28 
  621  63/94   457/751  M3539   896 Paul Fraley             37 M Watervliet        NY 1:18:48.2  8:28   52:46   26:03 
  622  49/90   458/751  M5054   941 Marcus Harazin          54 M Delmar            NY 1:18:49.4  8:28   49:06   29:44 
  623  28/112  165/640  F4044   402 Deborah Mastroianni     41 F Schenectady       NY 1:18:49.6  8:28   51:18   27:33 
  624  77/111  459/751  M4549  1154 James Orr               46 M Niskayuna         NY 1:18:51.7  8:28   52:07   26:46 
  625   9/49   166/640  F5054   547 Kim Sack                53 F Schenectady       NY 1:18:54.2  8:28   52:12   26:43 
  626  78/111  460/751  M4549   962 Thomas Hoffman          46 M Niskayuna         NY 1:18:54.4  8:28   52:04   26:51 
  627  79/111  461/751  M4549   703 Gregory Bachinsky       49 M Latham            NY 1:18:56.8  8:29   51:21   27:36 
  628  36/72   462/751  M5559  1187 Richard Phillips        56 M Kinderhook        NY 1:18:57.6  8:29   52:26   26:33 
  629  66/112  463/751  M4044   778 William Clifton         44 M Greenwich         NY 1:19:02.8  8:29   51:46   27:18 
  630   2/13   464/751  M6569   895 Douglas Fox             66 M Loudonville       NY 1:19:05.2  8:30   51:09   27:57 
  631  29/112  167/640  F4044  1540 Patty Greene            44 F                      1:19:05.4  8:30   51:51   27:15 
  632  27/104  168/640  F3034  1476 Shannon Connor          33 F Albany            NY 1:19:05.6  8:30   54:10   24:57 
  633  64/94   465/751  M3539  1098 Cory Metler             37 M Mechancville      NY 1:19:05.9  8:30   54:10   24:57 
  634  50/90   466/751  M5054   773 Paul Clark              54 M Albany            NY 1:19:07.1  8:30   52:30   26:38 
  635  30/112  169/640  F4044   564 Kim Scott               41 F Malta             NY 1:19:08.3  8:30   52:37   26:32 
  636   6/26   170/640  F5559  1449 Mary Ann Serian         56 F Richmond          MA 1:19:08.9  8:30   51:56   27:14 
  637  31/112  171/640  F4044   181 Pamela Delsignore       41 F Gansevoort        NY 1:19:09.5  8:30   51:23   27:47 
  638  65/94   467/751  M3539   931 Jim Grove               37 M Albany            NY 1:19:11.8  8:30   52:57   26:15 
  639  67/112  468/751  M4044   804 Sean Crall              44 M Clifton Park      NY 1:19:12.1  8:30   52:21   26:52 
  640  80/111  469/751  M4549  1116 William Moreland        45 M Latham            NY 1:19:13.0  8:30   52:53   26:21 
  641  28/115  172/640  F3539   670 Bonny Wilson            39 F Ballston Spa      NY 1:19:16.5  8:31   51:22   27:56 
  642  51/90   470/751  M5054   921 Christopher Gorka       50 M Altamont          NY 1:19:17.6  8:31   53:11   26:08 
  643  28/104  173/640  F3034   515 Wendy Quinn-Decatur     34 F Schenectady       NY 1:19:19.6  8:31   52:04   27:16 
  644  34/44   471/751  M2024   686 Matthew Adamchick       23 M Amsterdam         NY 1:19:20.3  8:31   51:33   27:48 
  645  29/104  174/640  F3034   550 Laura Salinas           34 F Troy              NY 1:19:22.1  8:31   52:29   26:54 
  646  29/115  175/640  F3539   590 Karen Splendido         36 F Niskayuna         NY 1:19:22.2  8:31   52:26   26:57 
  647  13/50   176/640  F2024   431 Rebecca Moore           23 F Rensselaer        NY 1:19:23.5  8:32   51:32   27:53 
  648  30/115  177/640  F3539   347 Heather Kromer          35 F E. Nassau         NY 1:19:26.7  8:32   52:55   26:33 
  649  31/115  178/640  F3539   629 Kelly Trimarchi         35 F Niskayuna         NY 1:19:27.2  8:32   52:50   26:38 
  650  32/115  179/640  F3539    89 Sally Bratten           36 F Niskayuna         NY 1:19:27.3  8:32   52:50   26:38 


                                                                      Page 14
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  651  30/104  180/640  F3034  1424 Kerrie Martin           34 F Wynantskill       NY 1:19:29.2  8:32   53:09   26:21 
  652  68/112  472/751  M4044   814 James Dallesandro       41 M Schenectady       NY 1:19:31.3  8:32   52:25   27:07 
  653  66/94   473/751  M3539  1238 Brian Rush              39 M Niskayuna, Ny     NY 1:19:35.7  8:33   53:46   25:51 
  654  39/54   474/751  M2529   771 David Clark             25 M Cohoes            NY 1:19:36.8  8:33   52:54   26:44 
  655  69/112  475/751  M4044  1047 Ray Liuzzo              40 M Malta             NY 1:19:37.4  8:33   51:19   28:19 
  656  67/94   476/751  M3539  1051 Paul Loomis             38 M Malta             NY 1:19:38.6  8:33   51:19   28:20 
  657  70/112  477/751  M4044  1307 Christopher Sparano     43 M Alplaus           NY 1:19:43.0  8:34   53:53   25:51 
  658  31/104  181/640  F3034   518 Celia Radley            32 F Glenmont          NY 1:19:43.6  8:34   53:32   26:12 
  659  32/112  182/640  F4044   625 Dawn Townsend           40 F Oneonta           NY 1:19:44.8  8:34   52:40   27:06 
  660  32/104  183/640  F3034   381 Laura Lutz              34 F Watervliet        NY 1:19:45.4  8:34   52:07   27:39 
  661  68/94   478/751  M3539  1296 Steven Smith            35 M Cobleskill        NY 1:19:46.3  8:34   51:35   28:12 
  662  24/64   184/640  F2529   379 Eileen Love             27 F Schenectady       NY 1:19:46.8  8:34   52:29   27:19 
  663  33/115  185/640  F3539   485 Michelle Pendergast     37 F Troy              NY 1:19:50.9  8:35   52:06   27:46 
  664  69/94   479/751  M3539  1001 Stuart Klein            35 M Delmar            NY 1:19:51.6  8:35   53:57   25:56 
  665  71/112  480/751  M4044  1442 John Hoggan             40 M Rennselaer        NY 1:19:51.8  8:35   53:20   26:33 
  666  52/90   481/751  M5054   705 Donald Ball             51 M Delmar            NY 1:19:53.0  8:35   53:45   26:09 
  667  25/64   186/640  F2529   270 Heather Gregg           29 F Niskayuna         NY 1:19:55.3  8:35   53:06   26:50 
  668  34/115  187/640  F3539   648 Johna Vitolins          35 F Glenville         NY 1:19:58.1  8:35   52:52   27:07 
  669  37/72   482/751  M5559  1130 Jim Murphy              56 M Burnt Hills       NY 1:20:03.6  8:36   52:55   27:09 
  670  70/94   483/751  M3539  1100 Craig Miller            35 M Schenectady       NY 1:20:05.1  8:36   51:38   28:28 
  671  71/94   484/751  M3539   940 Dj Hansen               37 M Wynantskill       NY 1:20:06.2  8:36   53:15   26:52 
  672  81/111  485/751  M4549  1325 Mark Streb              45 M Troy              NY 1:20:09.1  8:36   52:55   27:15 
  673  35/44   486/751  M2024  1044 Andrew Lichtenberg      21 M Saratoga Springs  NY 1:20:11.2  8:37   49:51   30:21 
  674  72/94   487/751  M3539   893 Peter Forth             39 M Schenectady       NY 1:20:13.4  8:37   53:49   26:25 
  675  38/72   488/751  M5559  1461 John Carboni            57 M Schenectady       NY 1:20:14.3  8:37   53:11   27:04 
  676  33/104  188/640  F3034   164 Jennifer Currey         32 F Cohoes            NY 1:20:15.1  8:37   52:31   27:45 
  677  33/112  189/640  F4044   472 Sheryl Ose              44 F Albany            NY 1:20:15.9  8:37   53:20   26:57 
  678  53/90   489/751  M5054   959 Leo Hilt                54 M Colonie           NY 1:20:16.4  8:37   51:39   28:38 
  679  55/73   490/751  M3034   827 Ryan Deolde             32 M Selkirk           NY 1:20:16.6  8:37   53:07   27:11 
  680  26/64   190/640  F2529   475 Laura Palkovich         27 F Niskayuna         NY 1:20:17.4  8:37   53:43   26:36 
  681  27/64   191/640  F2529   555 Leah Schaffer           26 F Canajoharie       NY 1:20:21.1  8:38   53:30   26:52 
  682  35/115  192/640  F3539   256 Leigh Ann Gilson        36 F Niskayuna         NY 1:20:21.4  8:38   52:44   27:38 
  683  72/112  491/751  M4044  1347 Edward Tilley           41 M Macedon           NY 1:20:22.3  8:38   56:45   23:38 
  684  34/104  193/640  F3034   120 Caralyn Casey           34 F Saratoga Springs  NY 1:20:33.1  8:39   53:33   27:01 
  685  35/104  194/640  F3034   665 Jennifer Wilcox         34 F Rennselaer        NY 1:20:34.5  8:39   52:37   27:58 
  686  36/115  195/640  F3539   466 Cathy Oldrich           36 F Valatie           NY 1:20:35.1  8:39   52:41   27:56 
  687  10/49   196/640  F5054   253 Karen Gerstenberger     53 F Albany            NY 1:20:37.0  8:39   52:40   27:58 
  688  82/111  492/751  M4549   811 Stephen Curro           48 M Niskayuna         NY 1:20:37.7  8:40   53:46   26:52 
  689  37/115  197/640  F3539   250 Kerry Genter            35 F Saratoga Springs  NY 1:20:38.8  8:40   52:51   27:48 
  690  21/87   198/640  F4549  1468 Connie Prickett         45 F Wilmington        NY 1:20:39.5  8:40   53:51   26:49 
  691  56/73   493/751  M3034  1484 Fred Kokosa             34 M Schenectady       NY 1:20:39.6  8:40   54:19   26:22 
  692  36/104  199/640  F3034   200 Julie Drezek            34 F Clifton Park      NY 1:20:40.7  8:40   53:29   27:13 
  693  73/94   494/751  M3539  1174 Dan Parsons             36 M Fairport          NY 1:20:41.0  8:40   53:29   27:13 
  694  74/94   495/751  M3539   936 Erik Hagglove           39 M Mechanicvilee     NY 1:20:41.1  8:40   53:37   27:05 
  695  22/87   200/640  F4549   677 Qiu Ling Xu             47 F New Hartford      NY 1:20:49.0  8:41   52:37   28:13 
  696  73/112  496/751  M4044  1338 Andrew Tanzillo         42 M Hudson            NY 1:20:50.9  8:41   55:20   25:32 
  697  38/115  201/640  F3539   395 Penny Martin            37 F Saratoga Springs  NY 1:20:51.9  8:41   54:25   26:28 
  698  40/54   497/751  M2529   794 John Conwall            28 M Duanesburg        NY 1:20:53.4  8:41   55:13   25:41 
  699  36/44   498/751  M2024  1033 David Leavitt           20 M Ballston Spa      NY 1:20:54.3  8:41   54:49   26:06 
  700  14/50   202/640  F2024   632 Caroline Tulp           21 F Schenectady       NY 1:20:54.3  8:41   54:50   26:06 


                                                                      Page 15
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  701  19/55   499/751  M6064   996 Stephen Kerwin          60 M Slingerlands      NY 1:20:55.6  8:41   54:30   26:27 
  702  28/64   203/640  F2529  1417 Samantha Miller         25 F Johnsonville      NY 1:20:59.7  8:42   53:35   27:25 
  703  74/112  500/751  M4044  1028 John Lawrence           41 M Clifton Park      NY 1:21:03.0  8:42   53:51   27:13 
  704  20/55   501/751  M6064   889 Mark Fleszar            61 M Troy              NY 1:21:07.3  8:43   53:51   27:18 
  705  83/111  502/751  M4549  1262 Mark Schmidt            48 M Niskayuna         NY 1:21:07.7  8:43   53:50   27:18 
  706  84/111  503/751  M4549  1357 Edward Troiano          48 M Schenectady       NY 1:21:07.7  8:43   53:51   27:18 
  707  39/72   504/751  M5559   906 John Ganey              56 M Schenectady       NY 1:21:09.1  8:43   52:23   28:48 
  708   3/13   505/751  M6569  1160 Lincoln Page            65 M Latham            NY 1:21:14.5  8:43   53:33   27:42 
  709  57/73   506/751  M3034   884 Timothy Fioretti        34 M Gloversville      NY 1:21:15.8  8:44   52:42   28:35 
  710  21/55   507/751  M6064  1513 Peter Carucci           61 M Ballston Lake     NY 1:21:15.9  8:44   54:39   26:38 
  711  37/44   508/751  M2024  1400 Jacob Word              24 M Guilderland       NY 1:21:18.1  8:44   55:23   25:56 
  712  37/104  204/640  F3034   272 Rebecca Grosso          31 F Niskayuna         NY 1:21:19.9  8:44   53:22   27:59 
  713  75/112  509/751  M4044  1190 Michael Platt           42 M Schenectady       NY 1:21:21.5  8:44   54:53   26:29 
  714  23/87   205/640  F4549   119 Kathleen Case           48 F Albany            NY 1:21:22.2  8:44   54:27   26:56 
  715  40/72   510/751  M5559  1185 Jeff Peterson           55 M Voorheesville     NY 1:21:22.7  8:44   53:12   28:12 
  716  34/112  206/640  F4044   548 Lauralyn Sakala         44 F Galway            NY 1:21:24.4  8:45   53:27   27:59 
  717  39/115  207/640  F3539   679 Jennifer Yanazzo        38 F Malta             NY 1:21:24.5  8:45   53:27   27:59 
  718  54/90   511/751  M5054  1390 Joel Willsey            53 M East Berne        NY 1:21:24.6  8:45   51:45   29:40 
  719  38/44   512/751  M2024   729 Thomas Bland            23 M Schenectady       NY 1:21:25.0  8:45   51:44   29:42 
  720  55/90   513/751  M5054  1041 Ron Lester              53 M Coeymans Hollow   NY 1:21:25.1  8:45   53:56   27:30 
  721  11/49   208/640  F5054   147 Marcia Cooper           50 F Burnt Hills       NY 1:21:26.9  8:45   53:16   28:12 
  722  76/112  514/751  M4044  1079 Brian McDonnell         41 M Niskayuna         NY 1:21:27.8  8:45   54:49   26:39 
  723  77/112  515/751  M4044  1194 Michael Pritchard       44 M Niskayuna         NY 1:21:28.1  8:45   54:49   26:40 
  724  41/54   516/751  M2529  1074 Joshua Martin           26 M Albany            NY 1:21:29.8  8:45   54:16   27:15 
  725  12/49   209/640  F5054    96 Joan Brown              52 F Niskayuna         NY 1:21:30.5  8:45   53:35   27:57 
  726  41/72   517/751  M5559   873 Frank Fazio             56 M Albany            NY 1:21:31.0  8:45   53:19   28:13 
  727  35/112  210/640  F4044    78 Barb Bocyck             41 F Glenville         NY 1:21:31.9  8:45   53:45   27:48 
  728  58/73   518/751  M3034  1138 Sean Newell             32 M Ravena            NY 1:21:36.3  8:46   52:48   28:49 
  729  36/112  211/640  F4044  1435 Jean Hajjar             43 F Charlestown       MA 1:21:37.0  8:46   54:49   26:49 
  730  78/112  519/751  M4044  1327 David Stutsrim          41 M Delmar            NY 1:21:37.5  8:46   53:47   27:52 
  731  59/73   520/751  M3034  1042 Christopher Liberati-C  33 M Albany            NY 1:21:39.9  8:46   54:58   26:43 
  732  24/87   212/640  F4549   383 Carol Lynch             45 F Delmar            NY 1:21:43.7  8:47   53:24   28:21 
  733  38/104  213/640  F3034   158 Libbie Craft            34 F Selkirk           NY 1:21:44.4  8:47   54:52   26:53 
  734  29/64   214/640  F2529   257 Crystal Gipp            28 F Rensselaer        NY 1:21:47.0  8:47   52:54   28:54 
  735  39/104  215/640  F3034   611 Erin Taylor-Talcott     32 F Owego             NY 1:21:53.5  8:48   54:37   27:17 
  736  30/64   216/640  F2529   258 Kristen Giudici         29 F Clifton Park      NY 1:21:54.3  8:48   55:20   26:35 
  737   7/26   217/640  F5559   318 Lisa Ippolito           55 F Saratoga Springs  NY 1:21:54.6  8:48   53:26   28:30 
  738  40/104  218/640  F3034   680 Melody York             34 F Schenectady       NY 1:21:54.9  8:48   54:19   27:37 
  739  40/115  219/640  F3539   478 Candice Panichi         36 F Albany            NY 1:21:55.8  8:48   54:19   27:38 
  740  60/73   521/751  M3034   770 David Ciesinski         34 M Niskayuna         NY 1:21:56.9  8:48   53:38   28:20 
  741  22/55   522/751  M6064  1004 Thomas Kollar           64 M Schenectady       NY 1:21:59.8  8:48   54:08   27:53 
  742  56/90   523/751  M5054  1060 Christopher Maestro     53 M Delmar            NY 1:22:02.1  8:49   55:40   26:23 
  743  41/104  220/640  F3034   623 Rachel Toolan           34 F Castleton         NY 1:22:05.1  8:49   52:53   29:13 
  744  41/115  221/640  F3539    93 Susan Bright            36 F Guilderland       NY 1:22:06.7  8:49   54:01   28:07 
  745  25/87   222/640  F4549   476 Johna Palmer            49 F Ravena            NY 1:22:09.0  8:49   55:00   27:10 
  746  42/115  223/640  F3539   385 Sharon Mack             36 F Troy              NY 1:22:09.7  8:49   52:34   29:37 
  747  26/87   224/640  F4549   505 Jo Ann Pommer           49 F Duanesburg        NY 1:22:10.1  8:49   54:20   27:51 
  748  13/49   225/640  F5054   162 Laurie Cronin           50 F Duanesberg        NY 1:22:11.4  8:50   53:10   29:03 
  749  79/112  524/751  M4044  1425 Greg Henzel             42 M Waterford         NY 1:22:13.4  8:50   53:11   29:03 
  750  57/90   525/751  M5054   974 Jim Hyland              53 M Scotia            NY 1:22:14.2  8:50   54:49   27:26 


                                                                      Page 16
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  751  75/94   526/751  M3539  1326 Jon Strodl              36 M Nassau            NY 1:22:14.6  8:50   55:00   27:16 
  752  14/49   226/640  F5054   129 Liz Chipman             50 F Castleton         NY 1:22:16.0  8:50   53:52   28:25 
  753  16/21   227/640  F1519   418 Rachael Meiklejohn      17 F Adams             MA 1:22:19.7  8:50   55:28   26:52 
  754  42/72   527/751  M5559  1401 Michael Wright          56 M Albany            NY 1:22:20.4  8:51   53:35   28:47 
  755  42/104  228/640  F3034  1448 Elizabeth Young         31 F Troy              NY 1:22:20.5  8:51   54:38   27:44 
  756  58/90   528/751  M5054   887 Robert Fitzgerald       54 M Clifton Park      NY 1:22:20.8  8:51   54:23   27:58 
  757  43/104  229/640  F3034    86 Brooke Brady            30 F Schenectady       NY 1:22:21.7  8:51   56:06   26:16 
  758  15/49   230/640  F5054   302 Melody Hoffmann         53 F Delmar            NY 1:22:21.8  8:51   54:57   27:26 
  759  39/44   529/751  M2024  1421 Mario Tejax             24 M Schenectady       NY 1:22:21.8  8:51   54:57   27:26 
  760  37/112  231/640  F4044   261 Martha Gohlke Spollen   43 F Voorheesville     NY 1:22:21.8  8:51   56:17   26:06 
  761  38/112  232/640  F4044   168 Sabrina Danielson       41 F Ballston Spa      NY 1:22:25.6  8:51   54:18   28:09 
  762  80/112  530/751  M4044  1104 Rich Miller             40 M Cobleskill        NY 1:22:27.0  8:51   52:00   30:28 
  763  16/49   233/640  F5054   579 Joanne Shurter          50 F Middletown        NY 1:22:27.4  8:51   54:46   27:42 
  764  43/72   531/751  M5559   821 Michael Dellarocco      59 M Altamont          NY 1:22:30.2  8:52   53:12   29:19 
  765  85/111  532/751  M4549  1239 Jesse Rushton           47 M Niskayuna         NY 1:22:32.0  8:52   55:11   27:22 
  766  86/111  533/751  M4549   799 Robert Cotugno          45 M Niskayuna         NY 1:22:32.6  8:52   55:11   27:23 
  767  43/115  234/640  F3539   392 Kari Manuel             36 F Slingerlands      NY 1:22:34.6  8:52   54:38   27:58 
  768   8/26   235/640  F5559  1411 Kathie Hillard          58 F Latham            NY 1:22:36.1  8:52   53:30   29:07 
  769  59/90   534/751  M5054   890 Jeff Flora              51 M Schenectady       NY 1:22:39.0  8:53   54:24   28:16 
  770   9/26   236/640  F5559    52 Liz Argotsinger         56 F Gloversville      NY 1:22:39.8  8:53   54:52   27:49 
  771  23/55   535/751  M6064   802 Peter Cowie             62 M Schenectady       NY 1:22:42.9  8:53   53:45   28:59 
  772  61/73   536/751  M3034  1331 John Sutphin            33 M Loudonville       NY 1:22:44.9  8:53   54:51   27:54 
  773  42/54   537/751  M2529  1391 Andrew Wilson           26 M Albany            NY 1:22:45.6  8:53   53:27   29:20 
  774  76/94   538/751  M3539  1441 David Harrigan          39 M Ilion             NY 1:22:47.7  8:53   53:03   29:46 
  775  44/104  237/640  F3034   217 Julie Fariello          30 F Saratoga Springs  NY 1:22:49.0  8:54   54:43   28:07 
  776  10/26   238/640  F5559  1431 Cynthia Finnegan        57 F Niskayuna         NY 1:22:52.6  8:54   54:21   28:32 
  777  81/112  539/751  M4044   944 Jim Harty               41 M Smxrna            NY 1:22:53.2  8:54   54:47   28:07 
  778  11/26   239/640  F5559   417 Jill Mehan              55 F Troy              NY 1:22:54.0  8:54   56:22   26:33 
  779  82/112  540/751  M4044  1231 Robert Roos             43 M Clifton Park      NY 1:22:54.8  8:54   54:45   28:11 
  780  87/111  541/751  M4549  1320 Chris Stempsey          48 M Delmar            NY 1:22:54.9  8:54   54:42   28:14 
  781  77/94   542/751  M3539   926 Peter Gregory           39 M Waterford         NY 1:22:56.3  8:54   54:42   28:15 
  782  24/55   543/751  M6064  1090 Michael McNally         60 M Queensbury        NY 1:22:58.0  8:55   53:47   29:11 
  783  15/50   240/640  F2024   619 Rachel Tierney          24 F Brookline         MA 1:22:59.4  8:55   55:01   27:59 
  784  45/104  241/640  F3034    66 Amanda Barr             31 F Albany            NY 1:23:01.5  8:55   55:29   27:34 
  785  78/94   544/751  M3539   910 Christian Gee           38 M Clifton Park      NY 1:23:03.8  8:55   55:06   27:59 
  786  27/87   242/640  F4549    49 Suzanne Anson           46 F Albany            NY 1:23:05.3  8:55   55:45   27:22 
  787  44/115  243/640  F3539   507 Amy Ponte               35 F Richmond          RI 1:23:06.7  8:56   55:44   27:24 
  788  45/115  244/640  F3539   174 Erin Deboom             37 F Schenectady       NY 1:23:07.0  8:56   55:44   27:24 
  789  25/55   545/751  M6064  1356 Chuck Trimarchi         64 M Albany            NY 1:23:08.4  8:56   54:43   28:26 
  790  26/55   546/751  M6064   731 Ronald Boutin           60 M Albany            NY 1:23:09.3  8:56   56:07   27:04 
  791  44/72   547/751  M5559  1105 Bill Minchin            58 M Latham            NY 1:23:13.6  8:56   55:49   27:26 
  792  28/87   245/640  F4549  1514 Ann Saultanian          45 F Stillwater        NY 1:23:13.9  8:56   53:49   29:25 
  793  46/104  246/640  F3034   591 Sarah Sprague           31 F Ballston Lake     NY 1:23:14.7  8:56   53:43   29:32 
  794  60/90   548/751  M5054   768 Vitus Chow              53 M Waterford         NY 1:23:17.7  8:57   53:55   29:23 
  795  17/49   247/640  F5054   494 Nancy Piche             50 F Loudonville       NY 1:23:18.2  8:57   55:40   27:39 
  796  62/73   549/751  M3034  1344 Glenn Thompson          31 M Clifton Park      NY 1:23:18.5  8:57   56:18   27:01 
  797  31/64   248/640  F2529  1139 Jennifer Newman         26 F Albany            NY 1:23:18.9  8:57   55:46   27:34 
  798  45/72   550/751  M5559   837 Tim Doherty             57 M East Berne        NY 1:23:19.8  8:57   55:13   28:07 
  799  29/87   249/640  F4549   436 Susan Motler            48 F Rensselaer        NY 1:23:19.9  8:57   55:24   27:57 
  800  12/26   250/640  F5559  1479 Cheryl Olsen            58 F Niskayuna         NY 1:23:23.5  8:57   55:05   28:19 


                                                                      Page 17
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  801  16/50   251/640  F2024   264 Alyssa Goodman          23 F Schenectady       NY 1:23:24.4  8:57   55:51   27:34 
  802  46/115  252/640  F3539   420 Silvia Mejia            38 F Albany            NY 1:23:24.9  8:57   56:17   27:09 
  803  39/112  253/640  F4044   242 Megan Fulwiler          40 F Albany            NY 1:23:25.7  8:58   56:17   27:09 
  804  61/90   551/751  M5054   885 Peter Fish              51 M Castleton         NY 1:23:26.7  8:58   55:03   28:25 
  805  88/111  552/751  M4549  1072 Bruce Martelle          46 M Delmar            NY 1:23:27.7  8:58   55:53   27:36 
  806  30/87   254/640  F4549   362 Tina Lee                49 F Niskayuna         NY 1:23:27.8  8:58   54:39   28:50 
  807  31/87   255/640  F4549   487 Tracy Perry             46 F Clifton Park      NY 1:23:28.7  8:58   54:55   28:34 
  808  47/115  256/640  F3539   661 Colleen Wheatley        37 F Waterford         NY 1:23:28.9  8:58   54:43   28:47 
  809  27/55   553/751  M6064  1145 David O'Brien           60 M Schenectady       NY 1:23:30.1  8:58   55:43   27:48 
  810  40/112  257/640  F4044  1436 Annette Ball            43 F Loudonville       NY 1:23:32.4  8:58   55:16   28:18 
  811  41/112  258/640  F4044   410 Julie McDonnell         42 F Niskayuna         NY 1:23:35.7  8:59   54:50   28:46 
  812  17/50   259/640  F2024   528 Erin Ring               23 F Albany            NY 1:23:37.8  8:59   57:17   26:22 
  813  48/115  260/640  F3539  1432 Elicia Bagnardi         36 F Ballston Lake     NY 1:23:38.5  8:59   56:24   27:15 
  814  43/54   554/751  M2529   691 Mark Alexander          26 M Albany            NY 1:23:38.6  8:59   56:26   27:14 
  815  83/112  555/751  M4044  1073 Eugene Martin           44 M Saratoga Springs  NY 1:23:39.3  8:59   56:25   27:15 
  816  18/50   261/640  F2024   607 Emily Taft              20 F Scotia            NY 1:23:40.5  8:59   54:25   29:16 
  817  84/112  556/751  M4044   992 Chris Keating           40 M Kinderhook        NY 1:23:42.1  8:59   56:30   27:13 
  818  19/50   262/640  F2024   204 Cristie Durand          21 F Poultney          VT 1:23:43.0  8:59   55:56   27:47 
  819  42/112  263/640  F4044   223 Patricia Fenoff         41 F Ballston Spa      NY 1:23:43.8  8:59   54:18   29:27 
  820  89/111  557/751  M4549   971 Denis Hurley            47 M Delmar            NY 1:23:45.4  9:00   56:46   27:00 
  821  47/104  264/640  F3034    85 Jennifer Boyer          31 F West Chazy        NY 1:23:45.9  9:00   55:03   28:44 
  822  28/55   558/751  M6064  1298 Terry Smith             63 M Galway            NY 1:23:53.2  9:00   54:19   29:35 
  823  48/104  265/640  F3034   663 Shannon Whitney         31 F Rotterdam         NY 1:23:54.2  9:01   54:20   29:35 
  824  85/112  559/751  M4044   954 David Hennel            44 M Glenville         NY 1:23:55.2  9:01   54:33   29:23 
  825  62/90   560/751  M5054  1353 Jeff Travers            53 M Glenville         NY 1:23:56.1  9:01   54:48   29:09 
  826   4/13   561/751  M6569  1053 Jerry Lussier           68 M Kingston          NY 1:23:57.5  9:01   55:07   28:52 
  827  43/112  266/640  F4044   146 Elizabeth Coombe        43 F Delmar            NY 1:24:01.6  9:01   54:47   29:15 
  828  79/94   562/751  M3539   689 Mark Agostinio          36 M Glenville         NY 1:24:02.2  9:01   56:16   27:47 
  829  44/112  267/640  F4044   284 Miriam Hardin           43 F Albany            NY 1:24:05.4  9:02   55:33   28:33 
  830   1/6    268/640  F6064    41 Katherine Ambrosio      60 F Delmar            NY 1:24:06.3  9:02   55:03   29:04 
  831  18/49   269/640  F5054   218 Theresa Fasano          50 F Richmond          MA 1:24:09.0  9:02   56:44   27:26 
  832  44/54   563/751  M2529   848 Christopher Dum         27 M Albany            NY 1:24:10.6  9:02   58:22   25:49 
  833  45/112  270/640  F4044   153 Bridget Cotugno         44 F Malta             NY 1:24:11.0  9:02   56:10   28:02 
  834  46/112  271/640  F4044   448 Kate Newton             43 F Clifton Park      NY 1:24:12.3  9:03   56:25   27:48 
  835  80/94   564/751  M3539   965 Patrick Horan           38 M Scotia            NY 1:24:20.2  9:03   54:59   29:23 
  836  13/26   272/640  F5559  1482 Susan Niefield          58 F Rexford           NY 1:24:21.6  9:04   56:02   28:21 
  837  46/72   565/751  M5559  1430 Baltimore Bullet        56 M East Greenbush    NY 1:24:22.4  9:04   56:11   28:12 
  838  63/90   566/751  M5054  1150 Timothy O'Connor        52 M Loudonville       NY 1:24:26.3  9:04   55:12   29:15 
  839  19/49   273/640  F5054   102 Doreen Buell            53 F Troy              NY 1:24:32.8  9:05   55:27   29:07 
  840  45/54   567/751  M2529   707 Casey Bardin            29 M Schenectady       NY 1:24:37.5  9:05   57:09   27:29 
  841  47/112  274/640  F4044   499 Amy Piper               41 F Niskayuna         NY 1:24:37.9  9:05   55:14   29:25 
  842  20/50   275/640  F2024   413 Molly McGrath           22 F Troy              NY 1:24:40.3  9:06   57:52   26:49 
  843  49/115  276/640  F3539   378 Suzanne Loudis          38 F Albany            NY 1:24:42.4  9:06   55:20   29:24 
  844  49/104  277/640  F3034   459 Elizabeth Oakes         31 F Niskayuna         NY 1:24:42.4  9:06   56:34   28:09 
  845  64/90   568/751  M5054   919 John Goodman            54 M Ballston Lake     NY 1:24:43.7  9:06   55:52   28:53 
  846  86/112  569/751  M4044  1332 Mark Swain              40 M Burnt Hills       NY 1:24:44.0  9:06   56:21   28:24 
  847  87/112  570/751  M4044  1393 John Winch              43 M Claverack         NY 1:24:44.9  9:06   55:26   29:20 
  848  20/49   278/640  F5054   214 Mary Esposito           51 F Albany            NY 1:24:52.3  9:07   57:20   27:33 
  849  88/112  571/751  M4044   105 Kevin Burke             43 M Scotia            NY 1:24:53.7  9:07 1:01:01   23:54 
  850  29/55   572/751  M6064   979 Steven Jakway           61 M Altamont          NY 1:24:55.1  9:07   56:38   28:18 


                                                                      Page 18
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  851  32/87   279/640  F4549  1477 Peggy Fraterngo         46 F Niskayuna         NY 1:24:55.1  9:07   55:16   29:40 
  852  47/72   573/751  M5559   978 Al Jagoda               59 M Gansevoort        NY 1:25:01.7  9:08   58:29   26:33 
  853  90/111  574/751  M4549   976 Joseph Ibbetson         45 M Selkirk           NY 1:25:04.3  9:08   56:39   28:26 
  854  30/55   575/751  M6064  1046 Edwin Litts             61 M Schenectady       NY 1:25:05.3  9:08   55:48   29:18 
  855  89/112  576/751  M4044  1348 David Tobey             40 M Schenectady       NY 1:25:06.5  9:08   56:09   28:59 
  856  90/112  577/751  M4044  1453 Brian Ferdinand         41 M Rensselaer        NY 1:25:07.1  9:08   56:48   28:20 
  857  91/111  578/751  M4549   844 Matthew Downey          48 M Delmar            NY 1:25:10.5  9:09   55:10   30:02 
  858  21/49   280/640  F5054   192 Kathy Dillinger         54 F Schenectady       NY 1:25:10.9  9:09   55:58   29:14 
  859  33/87   281/640  F4549   314 Anne Hurley             47 F Delmar            NY 1:25:11.8  9:09   56:50   28:23 
  860  14/26   282/640  F5559   251 Carolyn George          56 F Albany            NY 1:25:12.8  9:09   56:46   28:27 
  861  31/55   579/751  M6064  1038 Timothy Leonard         61 M Clifton Park      NY 1:25:13.4  9:09   56:07   29:08 
  862  92/111  580/751  M4549  1255 Lonnie Schaffer         47 M Loudonville       NY 1:25:14.4  9:09   55:55   29:20 
  863  65/90   581/751  M5054  1183 Robert Perry            54 M Niskayuna         NY 1:25:14.6  9:09   55:36   29:40 
  864  34/87   283/640  F4549   273 Beth Grzyboski          46 F Clifton Park      NY 1:25:15.7  9:09   55:55   29:22 
  865  35/87   284/640  F4549   287 Amy Hart                49 F Saratoga Springs  NY 1:25:20.6  9:10   57:16   28:05 
  866  36/87   285/640  F4549   553 Lori Santos             49 F Albany            NY 1:25:21.3  9:10   57:38   27:44 
  867  50/115  286/640  F3539    33 Holly Agostino          35 F Glenville         NY 1:25:23.0  9:10   56:35   28:49 
  868  91/112  582/751  M4044  1226 Sean Roche              43 M Slingerlands      NY 1:25:23.7  9:10   57:22   28:02 
  869  46/54   583/751  M2529  1352 Matthew Toper           26 M Albany            NY 1:25:24.7  9:10   54:23   31:02 
  870  51/115  287/640  F3539   562 Kelli Schuhl            36 F Charlton          NY 1:25:25.2  9:10   56:06   29:20 
  871  92/112  584/751  M4044  1376 Michael Weiler          44 M Glenmont, Ny      NY 1:25:28.9  9:11   55:24   30:06 
  872  22/49   288/640  F5054   525 Joyce Reynolds          51 F Rennselaer        NY 1:25:33.5  9:11   57:46   27:48 
  873  93/112  585/751  M4044  1003 David Kolb              44 M Niverville        NY 1:25:37.8  9:12   56:10   29:29 
  874  48/112  289/640  F4044   351 Kathleen Labarron-Robe  41 F Hornell           NY 1:25:39.8  9:12   59:09   26:32 
  875  48/72   586/751  M5559   929 Philip Grogan           55 M Wynantskill       NY 1:25:45.1  9:13   57:07   28:39 
  876  37/87   290/640  F4549   222 Sharon Fellner          49 F Schenectady       NY 1:25:46.2  9:13   57:21   28:26 
  877  40/44   587/751  M2024  1031 Casey Leahy             23 M Ballston Lake     NY 1:25:46.9  9:13   59:20   26:28 
  878  63/73   588/751  M3034  1406 Eric Yunker             32 M Spencerport       NY 1:25:47.0  9:13   58:02   27:46 
  879  52/115  291/640  F3539   246 Laura Gaul              35 F Atlanta           GA 1:25:47.3  9:13   58:14   27:34 
  880  50/104  292/640  F3034   185 Maria Derosa            32 F Spencerport       NY 1:25:47.3  9:13   58:02   27:46 
  881  32/64   293/640  F2529   376 Abbie Lockwood          26 F Saratoga Springs  NY 1:25:48.0  9:13   56:40   29:09 
  882  81/94   589/751  M3539   865 Mark Etheridge          38 M Atlanta           GA 1:25:49.0  9:13   58:14   27:36 
  883  49/112  294/640  F4044   326 Tammie Jones            41 F Albany            NY 1:25:49.5  9:13   56:00   29:50 
  884  49/72   590/751  M5559   963 Michael Holley          59 M Burnt Hills       NY 1:25:51.8  9:13   57:33   28:20 
  885  23/49   295/640  F5054   370 Robin Lindenberg        54 F Niskayuna         NY 1:25:52.0  9:13   56:29   29:24 
  886  50/112  296/640  F4044   278 Elizabeth Haig          43 F Rexford           NY 1:25:53.2  9:13   57:30   28:24 
  887  93/111  591/751  M4549   958 Stephen Hillerman       46 M Nis,kayuna        NY 1:25:53.4  9:13   56:45   29:09 
  888  33/64   297/640  F2529    36 Gemma Allen             28 F Albany            NY 1:25:53.9  9:13   56:49   29:06 
  889  82/94   592/751  M3539   693 Jason Allen             38 M Albany            NY 1:25:53.9  9:13   56:49   29:06 
  890  53/115  298/640  F3539   369 Erika Liguori           37 F Clifton Park      NY 1:25:54.4  9:14   57:30   28:25 
  891  34/64   299/640  F2529   456 Erica Nuckles           28 F Albany            NY 1:25:58.5  9:14   57:23   28:36 
  892  32/55   593/751  M6064  1229 Willard Rogers          64 M Clifton Park      NY 1:25:59.4  9:14   55:39   30:21 
  893  94/111  594/751  M4549  1036 Jon Lemelin             48 M Niskayuna         NY 1:26:02.1  9:14   57:22   28:42 
  894  24/49   300/640  F5054   508 Ellen Posson            53 F Schoharie         NY 1:26:05.0  9:15   57:25   28:41 
  895  21/50   301/640  F2024   552 Kerrianne Sanicola      21 F Mahopac           NY 1:26:06.3  9:15   56:27   29:41 
  896  51/104  302/640  F3034   187 Andrea Devlin           30 F Cohoes            NY 1:26:06.4  9:15   57:42   28:25 
  897   5/13   595/751  M6569   937 Eric Hamilton           65 M Clifton Park      NY 1:26:07.7  9:15   56:53   29:16 
  898  51/112  303/640  F4044   360 Denise Lebrecht-Kuhne   42 F North Chatham     NY 1:26:08.7  9:15   57:08   29:02 
  899  52/104  304/640  F3034   180 Bry-Ann Delorenzo       33 F Albany            NY 1:26:09.1  9:15   57:09   29:02 
  900  64/73   596/751  M3034   696 Kevin Anderson          33 M Troy              NY 1:26:09.9  9:15   57:31   28:40 


                                                                      Page 19
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  901  38/87   305/640  F4549   290 Mary Hayden-Cook        47 F Johnsonville      NY 1:26:15.7  9:16   58:32   27:44 
  902  39/87   306/640  F4549   221 Linda Feist             47 F Niskayuna         NY 1:26:16.5  9:16   57:16   29:02 
  903  52/112  307/640  F4044   642 Kathy Vanvalen          41 F Delanson          NY 1:26:20.4  9:16   57:15   29:06 
  904  40/87   308/640  F4549   523 Sarah Reed-Esper        45 F Slingerlands      NY 1:26:20.6  9:16   57:19   29:03 
  905  95/111  597/751  M4549  1198 Paul Quigley            47 M Clifton Park      NY 1:26:20.8  9:16   56:50   29:32 
  906  41/87   309/640  F4549   131 Emily Christian         45 F Niskayuna         NY 1:26:23.6  9:17   57:15   29:09 
  907  94/112  598/751  M4044  1318 Douglas Stefaniak Jr.   42 M Schenectady       NY 1:26:24.7  9:17   56:09   30:16 
  908  66/90   599/751  M5054  1281 John Sheehy             53 M Menands           NY 1:26:29.2  9:17   56:05   30:26 
  909  42/87   310/640  F4549   279 Susan Hamlin Nasci      46 F Rome              NY 1:26:29.4  9:17   56:56   29:35 
  910  33/55   600/751  M6064  1118 Bob Moriale             62 M Malta             NY 1:26:29.8  9:17   57:51   28:40 
  911  34/55   601/751  M6064  1337 Jim Tansey              63 M Valatie           NY 1:26:34.1  9:18   57:49   28:46 
  912  96/111  602/751  M4549  1250 John Sanborn            47 M Rexford           NY 1:26:37.1  9:18   57:01   29:37 
  913  53/104  311/640  F3034   455 Kimberly Noyes          32 F Schenectady       NY 1:26:37.6  9:18   58:11   28:27 
  914  54/115  312/640  F3539   182 Kristin Dence           39 F Loudonville       NY 1:26:39.0  9:18   57:14   29:26 
  915  35/55   603/751  M6064   813 Rich Daley              62 M Schenectady       NY 1:26:43.5  9:19   53:25   33:19 
  916  50/72   604/751  M5559  1117 Rick Morgan             58 M Stillwater        NY 1:26:46.8  9:19   56:56   29:52 
  917  95/112  605/751  M4044   697 Anthony Apuzzi          43 M Delmar            NY 1:26:48.3  9:19   57:01   29:48 
  918  22/50   313/640  F2024   194 Nicole Diveglia         24 F Clifton Park      NY 1:26:50.8  9:20   56:14   30:37 
  919  15/26   314/640  F5559   361 Judith Lecomb           59 F Albany            NY 1:26:51.5  9:20   58:16   28:37 
  920  16/26   315/640  F5559   668 Joan Williams           57 F Clifton Park      NY 1:26:56.6  9:20   58:20   28:37 
  921  67/90   606/751  M5054   757 Jeff Case               50 M Albany            NY 1:26:59.5  9:20   57:36   29:25 
  922  25/49   316/640  F5054   371 Molly Lindley           51 F Averill Park      NY 1:26:59.9  9:21   58:25   28:35 
  923  43/87   317/640  F4549   526 Joanne Richardson       49 F Poestenkill       NY 1:27:00.0  9:21   58:26   28:35 
  924  23/50   318/640  F2024   354 Erica Lang              22 F Scotia            NY 1:27:00.9  9:21   56:24   30:38 
  925  55/115  319/640  F3539   576 Vanita Shoemaker        37 F Slingerlands      NY 1:27:01.3  9:21   55:58   31:04 
  926  24/50   320/640  F2024   338 Lauren Kirkham          24 F Scotia            NY 1:27:02.7  9:21   57:39   29:25 
  927   6/13   607/751  M6569  1195 George Probert          67 M Clifton Park      NY 1:27:02.7  9:21   58:02   29:01 
  928  44/87   321/640  F4549   289 Nanette Hatch           45 F Waterford         NY 1:27:04.5  9:21   58:10   28:55 
  929  45/87   322/640  F4549   374 Mary Linney             45 F West Chesterfield NH 1:27:09.2  9:22   57:08   30:03 
  930  51/72   608/751  M5559   708 Leon Barnish            57 M Schenectady       NY 1:27:09.8  9:22   57:17   29:53 
  931  25/50   323/640  F2024   567 Ann Flower Seyse        24 F Scotia            NY 1:27:12.6  9:22   57:12   30:02 
  932  97/111  609/751  M4549   776 Stephen Clark           45 M Lake George       NY 1:27:13.3  9:22   58:11   29:03 
  933  26/50   324/640  F2024   457 Hannah Nugent           23 F Syracuse          NY 1:27:17.1  9:22   59:28   27:50 
  934  27/50   325/640  F2024   151 Zoe Correa              24 F Accord            NY 1:27:17.3  9:22   59:28   27:50 
  935  68/90   610/751  M5054   699 Jim Armbruster          50 M Selkirk           NY 1:27:17.5  9:22   58:13   29:06 
  936  28/50   326/640  F2024   112 Maria Campano           21 F Schenectady       NY 1:27:21.1  9:23   56:23   30:59 
  937  56/115  327/640  F3539   191 Kris Diemer             39 F Schenectady       NY 1:27:25.9  9:23   56:39   30:48 
  938  69/90   611/751  M5054  1157 Douglas Overfield       53 M Montrose          PA 1:27:29.3  9:24   57:18   30:12 
  939  46/87   328/640  F4549   286 Marcia Harrison         47 F Slingerlands      NY 1:27:33.7  9:24   57:13   30:21 
  940  26/49   329/640  F5054   631 Sue Tucker              50 F Ilion             NY 1:27:34.3  9:24   58:45   28:50 
  941  54/104  330/640  F3034   306 Sabrina Houser          32 F Saratoga Springs  NY 1:27:36.4  9:24   59:18   28:19 
  942  96/112  612/751  M4044   762 Bryan Cherry            40 M Schenectady       NY 1:27:36.9  9:24   58:16   29:22 
  943  55/104  331/640  F3034   596 Cristina Stanton        32 F Ballston Spa      NY 1:27:37.3  9:25   57:40   29:58 
  944  97/112  613/751  M4044  1381 Daniel White            40 M Slingerlands      NY 1:27:37.4  9:25   58:47   28:51 
  945  53/112  332/640  F4044   684 Pam Zentko              43 F Glenville         NY 1:27:38.0  9:25   57:40   29:59 
  946  47/87   333/640  F4549   488 Laurel Petersen         48 F Albany            NY 1:27:38.4  9:25   57:41   29:58 
  947  65/73   614/751  M3034  1304 John Souza              32 M Niskayuna         NY 1:27:39.0  9:25   58:33   29:07 
  948  83/94   615/751  M3539   933 Christopher Guiry       38 M Voorheesville     NY 1:27:39.4  9:25   58:25   29:15 
  949  47/54   616/751  M2529  1045 Benjamin Lineman        28 M Rochester         NY 1:27:39.7  9:25   59:10   28:30 
  950  27/49   334/640  F5054   626 Ronni Travers           53 F Glenville         NY 1:27:40.2  9:25   58:47   28:54 


                                                                      Page 20
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
  951  57/115  335/640  F3539   249 Elaine Geniti           36 F Scotia            NY 1:27:44.2  9:25   56:38   31:07 
  952  84/94   617/751  M3539   949 Brian Hawley            38 M Albany            NY 1:27:45.4  9:25   59:10   28:37 
  953  54/112  336/640  F4044   282 Audra Hanley            41 F Scotia            NY 1:27:48.2  9:26   59:23   28:26 
  954   7/13   618/751  M6569   984 Howard Jones            67 M Clifton Park      NY 1:27:49.3  9:26   58:57   28:54 
  955  55/112  337/640  F4044   317 Mary Ibbetson           41 F Selkirk           NY 1:27:49.5  9:26   58:42   29:09 
  956  56/104  338/640  F3034    62 Amy Balio               30 F Frankfort         NY 1:27:50.6  9:26   58:14   29:38 
  957  52/72   619/751  M5559   982 Steve Johnson           59 M Oneonta           NY 1:28:00.8  9:27   58:18   29:44 
  958  53/72   620/751  M5559   892 John Ford               58 M Norwich           NY 1:28:05.7  9:28                 
  959  85/94   621/751  M3539   835 Jason Dipierro          36 M Schenectady       NY 1:28:06.3  9:28   56:58   31:09 
  960  29/50   339/640  F2024   135 Elizabeth Clark         21 F Greenville        NY 1:28:07.0  9:28 1:00:17   27:51 
  961  35/64   340/640  F2529   571 Lauren Sheeler          27 F Clifton Park      NY 1:28:08.9  9:28   59:18   28:52 
  962  48/54   622/751  M2529  1455 Garrett Couture         25 M Schenectady       NY 1:28:12.3  9:28   59:18   28:55 
  963   8/13   623/751  M6569  1140 James Nicholas          66 M Schenectady       NY 1:28:13.5  9:28   59:21   28:54 
  964  30/50   341/640  F2024   254 Michaela Gildersleeve   20 F Ballston Lake     NY 1:28:15.1  9:29   59:59   28:17 
  965  17/26   342/640  F5559   252 Carol Gerbing           58 F Ballston Lake     NY 1:28:16.2  9:29   58:20   29:57 
  966  66/73   624/751  M3034  1525 William McDonald        34 M Rotterdam         NY 1:28:16.4  9:29   59:43   28:34 
  967  57/104  343/640  F3034   529 Jen Robbins             31 F Charlton          NY 1:28:16.6  9:29   57:58   30:20 
  968  31/50   344/640  F2024   470 Desiree Orciuoli        24 F Troy              NY 1:28:17.1  9:29   59:36   28:43 
  969  56/112  345/640  F4044   255 Nancy Gildersleeve      44 F Ballston Lake     NY 1:28:17.6  9:29   59:59   28:20 
  970  86/94   625/751  M3539  1008 Joseph Koyon Jr.        38 M Watervliet        NY 1:28:18.1  9:29   59:58   28:21 
  971  98/111  626/751  M4549  1473 John Vanalstyne         48 M Albany            NY 1:28:19.0  9:29   58:11   30:09 
  972  36/55   627/751  M6064  1523 Chris Schultz           61 M Schenectady       NY 1:28:20.2  9:29   57:46   30:35 
  973  87/94   628/751  M3539  1218 William Rielly          39 M Rexford           NY 1:28:20.4  9:29   58:40   29:41 
  974  36/64   346/640  F2529   397 Jen Masa                25 F Selkirk           NY 1:28:21.8  9:29   59:38   28:45 
  975  58/115  347/640  F3539   114 Callee Carpenter        37 F Albany            NY 1:28:23.5  9:30   59:08   29:16 
  976  32/50   348/640  F2024   581 Samantha Simmons        22 F Mechanicville     NY 1:28:24.1  9:30   57:44   30:41 
  977  57/112  349/640  F4044   443 Robin Nagengast         44 F Albany            NY 1:28:24.2  9:30   59:08   29:17 
  978  41/44   629/751  M2024  1075 Jameson McCarthy        22 M Clifton Park      NY 1:28:25.0  9:30 1:00:05   28:21 
  979  33/50   350/640  F2024   324 Lindsey Jones           22 F Malta             NY 1:28:25.8  9:30   58:39   29:48 
  980  58/104  351/640  F3034   598 Beth Starr              32 F Mechanicville     NY 1:28:25.9  9:30   58:39   29:48 
  981  59/115  352/640  F3539    34 Maryjo Aidala           39 F West Sand Lake    NY 1:28:29.3  9:30   56:54   31:37 
  982  58/112  353/640  F4044   411 Jill McGarry            41 F Claverack         NY 1:28:31.6  9:30   57:37   30:55 
  983  28/49   354/640  F5054   512 Jean Quattrocchi        54 F Albany            NY 1:28:34.5  9:31   59:32   29:03 
  984  34/50   355/640  F2024  1478 Jessica Flacke          23 F Schenectady       NY 1:28:34.6  9:31   58:15   30:21 
  985  60/115  356/640  F3539   614 Jessie Thomas           37 F Ghent             NY 1:28:36.3  9:31   58:20   30:17 
  986  48/87   357/640  F4549   117 Laura Carroll           47 F Scotia            NY 1:28:39.2  9:31   58:09   30:31 
  987  29/49   358/640  F5054   199 Jean Drexler            51 F Ravena            NY 1:28:41.6  9:31   58:13   30:29 
  988  17/21   359/640  F1519   441 Clarissa Myers          19 F Scotia            NY 1:28:43.1  9:32   59:38   29:06 
  989   3/5    630/751  M7074  1282 William Sheft           70 M Ballston Spa      NY 1:28:46.3  9:32   57:48   30:59 
  990  54/72   631/751  M5559   983 Steve Johnston          59 M Niskayuna         NY 1:28:49.5  9:32   59:09   29:42 
  991  37/55   632/751  M6064  1213 Ronald Rich             62 M Hudson            NY 1:29:02.3  9:34   58:29   30:34 
  992  99/111  633/751  M4549  1172 Marcel Parrilla         45 M Kinderhook        NY 1:29:03.1  9:34   58:15   30:49 
  993  59/112  360/640  F4044   558 Laurie Scheuing         44 F Saratoga Springs  NY 1:29:03.6  9:34   58:58   30:07 
  994 100/111  634/751  M4549   947 Keith Haugen            49 M Slingerlands      NY 1:29:07.3  9:34   59:28   29:40 
  995  61/115  361/640  F3539    37 Lori Allen              39 F Cohoes            NY 1:29:09.8  9:34   59:31   29:40 
  996  37/64   362/640  F2529   438 Elizabeth Murphy        25 F Delmar            NY 1:29:10.2  9:35   57:23   31:49 
  997  62/115  363/640  F3539   393 Jennifer Marlow         35 F Albany            NY 1:29:12.5  9:35   59:44   29:29 
  998  30/49   364/640  F5054   408 Deb McCarthy            50 F Burnt Hills       NY 1:29:13.7  9:35   58:34   30:41 
  999  70/90   635/751  M5054  1142 Edward Nicosia          52 M Amsterdam         NY 1:29:16.5  9:35 1:00:01   29:17 
 1000  49/87   365/640  F4549   189 Melanie Dexter          48 F Shaftsbury        VT 1:29:21.1  9:36   58:51   30:31 


                                                                      Page 21
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1001  60/112  366/640  F4044   519 Eileen Raposa           42 F West Sand Lake    NY 1:29:21.8  9:36   59:27   29:56 
 1002  59/104  367/640  F3034    82 Susan Borter            30 F Troy              NY 1:29:24.2  9:36   59:26   29:59 
 1003   2/6    368/640  F6064   584 Patricia Smith          60 F Cobleskill        NY 1:29:25.8  9:36   59:13   30:14 
 1004 101/111  636/751  M4549  1026 Douglas Lauser          47 M Glenville         NY 1:29:25.9  9:36   59:24   30:03 
 1005  35/50   369/640  F2024   453 Jessica Nicosia         23 F Ft Johnson        NY 1:29:26.8  9:36 1:00:00   29:28 
 1006  50/87   370/640  F4549   535 Kristen Rooney          45 F Glenville         NY 1:29:27.0  9:36   59:47   29:41 
 1007 102/111  637/751  M4549   790 Stephen Connelly        48 M Scotia            NY 1:29:30.7  9:37 1:00:41   28:51 
 1008  71/90   638/751  M5054   853 Rick Eckhardt           51 M Albany            NY 1:29:31.9  9:37   57:55   31:37 
 1009  60/104  371/640  F3034    74 Alicia Bialy            31 F Watervliet        NY 1:29:32.2  9:37 1:00:08   29:26 
 1010  98/112  639/751  M4044   875 Jonathan Federman       41 M Delmar            NY 1:29:32.3  9:37   58:47   30:47 
 1011  61/104  372/640  F3034   624 Karen Toth              32 F Clifton Park      NY 1:29:35.0  9:37   59:23   30:13 
 1012  61/112  373/640  F4044   167 Stephanie Daniels       40 F Saratoga Springs  NY 1:29:35.4  9:37   59:31   30:05 
 1013  63/115  374/640  F3539   572 Amy Sheft               36 F Porter Corners    NY 1:29:35.6  9:37   58:44   30:52 
 1014  99/112  640/751  M4044  1128 Matthew Murnane         44 M Albany            NY 1:29:36.9  9:37   57:05   32:32 
 1015  62/112  375/640  F4044    58 Letticia Aviles         42 F Watervliet        NY 1:29:38.8  9:38 1:00:19   29:21 
 1016  64/115  376/640  F3539  1412 Brandi Falcone          37 F Albany            NY 1:29:44.1  9:38 1:00:18   29:27 
 1017 100/112  641/751  M4044   734 Steven Bresler          42 M Woodstock         NY 1:29:46.4  9:38   59:25   30:22 
 1018  51/87   377/640  F4549    44 Joyce Anderson          47 F Niskayuna         NY 1:29:46.9  9:38   56:53   32:55 
 1019  38/55   642/751  M6064   952 Martin Helmer           61 M East Chatham      NY 1:29:47.6  9:39   59:16   30:33 
 1020  52/87   378/640  F4549   500 Cindy Pitts             45 F Averill Park      NY 1:29:49.2  9:39   59:50   30:00 
 1021  53/87   379/640  F4549   271 Beth Gregory            46 F Glenville         NY 1:29:53.2  9:39   58:46   31:09 
 1022  63/112  380/640  F4044   664 Mary Whittredge         40 F Ballston Spa      NY 1:29:54.1  9:39 1:00:08   29:47 
 1023  62/104  381/640  F3034   633 Tuanh Turnbull          30 F Albany            NY 1:30:01.6  9:40   56:47   33:16 
 1024  54/87   382/640  F4549  1422 Lyne Metz               47 F Charlton          NY 1:30:02.1  9:40   59:15   30:48 
 1025  65/115  383/640  F3539    54 Angie Armstrong         36 F Latham            NY 1:30:02.1  9:40   59:07   30:56 
 1026  66/115  384/640  F3539   630 Melissa Trombetta       37 F Ossining          NY 1:30:02.2  9:40   59:26   30:37 
 1027  55/87   385/640  F4549   510 Elizabeth Pratico       46 F Niskayuna         NY 1:30:05.8  9:40   58:10   31:57 
 1028 101/112  643/751  M4044  1275 Peter Sharp             43 M Delmar            NY 1:30:06.2  9:41   59:48   30:20 
 1029  67/115  386/640  F3539   140 Gena Coffey             35 F Allendale         NJ 1:30:07.7  9:41 1:00:48   29:20 
 1030  64/112  387/640  F4044   173 Hope Debevoise          42 F Schenectady       NY 1:30:13.5  9:41   59:44   30:30 
 1031  42/44   644/751  M2024  1025 Eric Larsen             24 M Fort Plain        NY 1:30:16.9  9:42   58:49   31:29 
 1032  36/50   388/640  F2024   310 Julia Hudyncia          23 F Fort Plain        NY 1:30:17.0  9:42   58:49   31:29 
 1033  37/50   389/640  F2024   356 Chanelle Lansley        20 F Wellesley         MA 1:30:19.2  9:42 1:01:00   29:20 
 1034  55/72   645/751  M5559  1178 Jonathan Peace          56 M Clifton Park      NY 1:30:22.0  9:42   59:12   31:11 
 1035 102/112  646/751  M4044  1011 Prashant Kulkarni       41 M Niskayuna         NY 1:30:22.4  9:42 1:01:03   29:21 
 1036  68/115  390/640  F3539    77 Erin Blakesley          36 F Albany            NY 1:30:27.3  9:43 1:02:38   27:50 
 1037  63/104  391/640  F3034   349 Jessica Kuhlman         33 F Peekskill         NY 1:30:33.0  9:43 1:00:43   29:51 
 1038  49/54   647/751  M2529  1014 Nathan Kutzscher        28 M Sharon Springs    NY 1:30:33.9  9:43   59:33   31:02 
 1039  31/49   392/640  F5054   554 Joy Sarris              54 F Clifton Park      NY 1:30:35.7  9:44   59:04   31:32 
 1040  56/87   393/640  F4549   570 Colleen Sheehan         45 F Cobleskill        NY 1:30:36.7  9:44 1:00:45   29:53 
 1041  57/87   394/640  F4549   334 Kathleen Kemp           46 F Niskayuna         NY 1:30:36.9  9:44 1:00:45   29:53 
 1042  72/90   648/751  M5054   863 Richard Ernst           53 M Delmar            NY 1:30:37.1  9:44 1:00:39   29:59 
 1043   9/13   649/751  M6569  1209 Thomas Revitt           65 M Schenectady       NY 1:30:38.2  9:44   59:30   31:10 
 1044  65/112  395/640  F4044   363 Yunhee Lee              43 F Niskayuna         NY 1:30:40.1  9:44 1:00:06   30:35 
 1045  66/112  396/640  F4044  1467 Michelle Rocklein       40 F Delmar            NY 1:30:44.0  9:45 1:00:02   30:43 
 1046   2/2    397/640  F0114  1439 Cara Sherman            13 F Rotterdam         NY 1:30:44.1  9:45 1:01:41   29:04 
 1047 103/112  650/751  M4044  1438 Bill Sherman            42 M Rotterdam         NY 1:30:44.3  9:45 1:01:41   29:04 
 1048  67/112  398/640  F4044   422 Laurie Micare           43 F Altamont          NY 1:30:46.0  9:45   59:51   30:56 
 1049 104/112  651/751  M4044  1456 Frank Giordano          42 M Schenectady       NY 1:30:46.1  9:45   59:26   31:21 
 1050  69/115  399/640  F3539   450 Patricia Nezaj          39 F Altamont          NY 1:30:46.2  9:45   59:53   30:54 


                                                                      Page 22
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1051  70/115  400/640  F3539  1447 Suzanne McIntyre        36 F Clifton Park      NY 1:30:47.2  9:45 1:00:27   30:21 
 1052  56/72   652/751  M5559  1474 Thomas McTernan         55 M Scotia            NY 1:30:48.2  9:45   58:37   32:12 
 1053 103/111  653/751  M4549  1230 Paul Rooney             46 M Glenville         NY 1:30:54.5  9:46 1:00:02   30:53 
 1054  71/115  401/640  F3539   179 Michelle Dellefave      38 F Niskayuna         NY 1:30:55.1  9:46 1:00:13   30:43 
 1055  68/112  402/640  F4044   495 Marilyn Pickett         44 F Clifton Park      NY 1:30:56.2  9:46   59:46   31:11 
 1056  69/112  403/640  F4044   111 Christina Camp          41 F E Greenbush       NY 1:30:57.0  9:46 1:01:04   29:54 
 1057  72/115  404/640  F3539   156 Tanya Cowder            37 F Hoosick Falls     NY 1:30:57.8  9:46   59:47   31:12 
 1058  64/104  405/640  F3034    90 Dawn Brennan            32 F Albany            NY 1:31:02.8  9:47   59:36   31:28 
 1059 104/111  654/751  M4549  1170 David Parente           48 M Loudonville       NY 1:31:04.3  9:47   59:22   31:43 
 1060  65/104  406/640  F3034   574 Leia Shick              32 F Clifton Park      NY 1:31:07.9  9:47 1:00:38   30:30 
 1061  18/26   407/640  F5559  1413 Marcia Plante           56 F Troy              NY 1:31:10.1  9:47 1:00:18   30:53 
 1062  73/90   655/751  M5054   826 Gene Demczar            50 M Schaghticoke      NY 1:31:10.5  9:47   59:23   31:49 
 1063  70/112  408/640  F4044    91 Gerry Lynn Bresler      42 F Woodstock         NY 1:31:11.7  9:48   59:57   31:16 
 1064  74/90   656/751  M5054  1032 Matthew Leary           53 M Rexford           NY 1:31:17.4  9:48 1:01:23   29:55 
 1065  66/104  409/640  F3034   197 Kelly Doris             31 F Albany            NY 1:31:18.0  9:48 1:01:55   29:24 
 1066  73/115  410/640  F3539   134 Monique Clapper         38 F Burnt Hills       NY 1:31:20.0  9:48 1:00:38   30:43 
 1067  71/112  411/640  F4044   398 Tina Massa              43 F Clifton Park      NY 1:31:21.4  9:49 1:01:31   29:51 
 1068 105/112  657/751  M4044   823 Alex Demarco            41 M East Greenbush    NY 1:31:21.8  9:49 1:00:28   30:55 
 1069  74/115  412/640  F3539   366 Heidi Leong             39 F Latham            NY 1:31:22.7  9:49   59:09   32:15 
 1070 105/111  658/751  M4549  1293 Brian Smith             45 M Cobleskill        NY 1:31:23.3  9:49 1:01:31   29:54 
 1071  39/55   659/751  M6064   994 Steven Keller           60 M Averill Park      NY 1:31:23.3  9:49   59:20   32:04 
 1072  88/94   660/751  M3539  1111 Hank Mora               36 M Clifton Park      NY 1:31:25.0  9:49 1:01:27   29:59 
 1073  67/104  413/640  F3034  1457 Kelly Cronkhite         32 F Rensselaer        NY 1:31:25.5  9:49 1:03:13   28:14 
 1074  72/112  414/640  F4044   116 Pauline Carrico         43 F Albany            NY 1:31:26.4  9:49 1:02:17   29:11 
 1075  38/50   415/640  F2024   138 Brittney Clow           21 F Oneonta           NY 1:31:26.5  9:49   59:38   31:49 
 1076  38/64   416/640  F2529   291 Nicole Hayner           28 F Scotia            NY 1:31:29.6  9:49 1:00:22   31:09 
 1077  73/112  417/640  F4044  1519 Cecilia Oballe          44 F Scotia            NY 1:31:30.1  9:50 1:00:34   30:57 
 1078  74/112  418/640  F4044   613 Kathleen Tersigni       40 F Burnt Hills       NY 1:31:31.2  9:50   59:55   31:37 
 1079 106/111  661/751  M4549  1144 Stephen Obermayer       49 M Ballston Spa      NY 1:31:31.5  9:50   59:55   31:37 
 1080  75/112  419/640  F4044    47 Laura Andresen          40 F Schenectady       NY 1:31:38.8  9:50 1:00:55   30:45 
 1081   4/5    662/751  M7074  1214 Joseph Richardson       70 M Slingerlands      NY 1:31:41.9  9:51   59:31   32:12 
 1082  68/104  420/640  F3034   534 Kerri Roger             31 F Poughkeepsie      NY 1:31:46.9  9:51 1:00:01   31:47 
 1083  40/55   663/751  M6064  1234 Martin Rowley           62 M Latham            NY 1:31:48.8  9:52 1:01:25   30:25 
 1084  76/112  421/640  F4044   462 Erin O'Connor           41 F Malta             NY 1:31:49.6  9:52   59:24   32:26 
 1085  39/64   422/640  F2529   513 Sara Querbes            26 F Niskayuna         NY 1:31:53.1  9:52 1:00:11   31:43 
 1086  77/112  423/640  F4044    31 Lori Abeel              41 F Mechanicville     NY 1:31:53.7  9:52   59:36   32:19 
 1087  40/64   424/640  F2529   260 Anna Gleason            26 F Albany            NY 1:31:55.3  9:52 1:00:22   31:35 
 1088  50/54   664/751  M2529  1096 Armando Merino          25 M Albany            NY 1:31:55.4  9:52 1:00:22   31:35 
 1089  57/72   665/751  M5559  1355 Matthew Trexler         56 M Troy              NY 1:32:02.4  9:53 1:02:04   29:59 
 1090  75/90   666/751  M5054  1487 Marty Rosenbaum         54 M Albany            NY 1:32:05.0  9:53 1:01:55   30:11 
 1091  67/73   667/751  M3034   872 Ken Fay                 34 M Schenectady       NY 1:32:06.0  9:53 1:01:52   30:15 
 1092  75/115  425/640  F3539   207 Erina Eccher            38 F Saratoga Springs  NY 1:32:06.7  9:53 1:01:01   31:07 
 1093  78/112  426/640  F4044   652 Michelle Wallock        40 F Albany            NY 1:32:06.9  9:53 1:01:02   31:06 
 1094  58/72   668/751  M5559  1458 Kevin Lewis             55 M El Granada        CA 1:32:08.0  9:54 1:01:42   30:27 
 1095  68/73   669/751  M3034  1294 Matthew Smith           31 M East Meadow       NY 1:32:10.8  9:54 1:01:52   30:20 
 1096  58/87   427/640  F4549   384 Katy MacDonald          49 F Albany            NY 1:32:14.4  9:54 1:00:47   31:28 
 1097  79/112  428/640  F4044   311 Shirley Hudyncia        44 F Fort Plain        NY 1:32:16.0  9:54   59:30   32:47 
 1098  10/13   670/751  M6569  1131 Paul Murray             66 M Albany            NY 1:32:17.7  9:55   59:13   33:05 
 1099  51/54   671/751  M2529   783 Ian Coffey              29 M Albany            NY 1:32:20.9  9:55 1:00:48   31:34 
 1100  80/112  429/640  F4044   231 Trish Flaherty          44 F Delanson          NY 1:32:21.5  9:55 1:00:30   31:53 


                                                                      Page 23
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1101  69/104  430/640  F3034  1524 Stephanie Berwick       31 F Albany            NY 1:32:21.9  9:55 1:00:40   31:43 
 1102  76/90   672/751  M5054  1087 Michael McLean          53 M Albany            NY 1:32:29.3  9:56 1:02:14   30:16 
 1103  59/72   673/751  M5559  1159 Richard Pachucki        58 M Derwood           MD 1:32:33.5  9:56 1:00:44   31:51 
 1104  77/90   674/751  M5054   879 Chris Ferrone           52 M Spencertown       NY 1:32:44.2  9:57 1:00:35   32:10 
 1105 107/111  675/751  M4549   792 Stephen Connolly        47 M Niskayuna         NY 1:32:47.2  9:58 1:01:05   31:43 
 1106  59/87   431/640  F4549   143 Denise Connolly         46 F Niskayuna         NY 1:32:47.3  9:58 1:01:05   31:43 
 1107  41/64   432/640  F2529   432 Nicolette Moran         29 F Delmar            NY 1:32:49.3  9:58 1:01:47   31:03 
 1108 106/112  676/751  M4044   950 John Healy              41 M Delmar            NY 1:32:50.8  9:58 1:03:59   28:53 
 1109  41/55   677/751  M6064  1396 Doug Wolfe              64 M Ballston Spa      NY 1:32:51.5  9:58 1:01:42   31:11 
 1110   3/6    433/640  F6064   583 Lichu Sloan             62 F Clifton Park      NY 1:32:51.5  9:58 1:00:52   32:00 
 1111  76/115  434/640  F3539   416 Tracy McRoberts         39 F Saratoga          NY 1:32:51.5  9:58 1:01:42   31:11 
 1112  42/64   435/640  F2529   127 Sara Chase              28 F Greenwich         NY 1:32:57.3  9:59 1:02:26   30:32 
 1113  43/64   436/640  F2529   178 Christina Dejulio       27 F Rensselaer        NY 1:33:06.4 10:00 1:00:59   32:09 
 1114  32/49   437/640  F5054   618 Debbie Tierney          51 F Troy              NY 1:33:08.6 10:00 1:00:15   32:54 
 1115  70/104  438/640  F3034    83 Rebecca Boswell         34 F Albany            NY 1:33:10.8 10:00 1:02:53   30:19 
 1116  44/64   439/640  F2529   483 Tara Patton             28 F Troy              NY 1:33:11.0 10:00 1:01:56   31:16 
 1117  42/55   678/751  M6064   880 John Feyrer             60 M Schenectady       NY 1:33:11.2 10:00 1:01:13   31:59 
 1118  43/55   679/751  M6064   720 John Bergin             64 M Schenectady       NY 1:33:11.6 10:00 1:01:57   31:16 
 1119  45/64   440/640  F2529   671 Kim Wilson              29 F Scranton          PA 1:33:14.3 10:01 1:01:38   31:37 
 1120  77/115  441/640  F3539   130 Nicky Chlopecki         35 F Glenville         NY 1:33:20.2 10:01 1:01:14   32:07 
 1121  52/54   680/751  M2529  1093 Joseph Menz             25 M Albany            NY 1:33:23.1 10:02 1:01:11   32:13 
 1122  71/104  442/640  F3034   568 Jennifer Shadle         34 F Waterford         NY 1:33:29.2 10:02 1:01:32   31:58 
 1123  60/72   681/751  M5559  1048 Richard Lockwood        59 M Ballston Spa      NY 1:33:29.7 10:02 1:01:28   32:03 
 1124  44/55   682/751  M6064  1314 Charles Starks Jr.      60 M Broadalbin        NY 1:33:36.3 10:03 1:00:56   32:42 
 1125  61/72   683/751  M5559  1388 Timothy Williams        55 M Rhinebeck         NY 1:33:36.3 10:03   59:46   33:52 
 1126  72/104  443/640  F3034   597 Rebecca Starks          30 F Broadalbin        NY 1:33:36.4 10:03 1:00:55   32:42 
 1127  60/87   444/640  F4549   159 Sandra Crall            45 F Clifton Park      NY 1:33:37.8 10:03 1:01:51   31:48 
 1128  78/115  445/640  F3539   266 Melissa Grattan         37 F Clifton Park      NY 1:33:38.8 10:03 1:03:12   30:27 
 1129  46/64   446/640  F2529   150 Laura Cornell           28 F Schenectady       NY 1:33:42.5 10:04 1:01:57   31:46 
 1130  78/90   684/751  M5054  1233 Matt Rousseau           51 M Clifton Park      NY 1:33:46.3 10:04 1:02:03   31:44 
 1131  61/87   447/640  F4549   635 Diane Van Alstyne       46 F Albany            NY 1:33:46.5 10:04 1:02:03   31:44 
 1132  81/112  448/640  F4044   365 Nathalie Lenehan        43 F Delanson          NY 1:33:48.6 10:04 1:00:29   33:20 
 1133  82/112  449/640  F4044   531 Nicole Robilotto        40 F Albany            NY 1:33:58.8 10:05 1:02:00   31:59 
 1134  45/55   685/751  M6064   925 Frank Greco             63 M Albany            NY 1:33:58.8 10:05 1:02:01   31:59 
 1135  47/64   450/640  F2529   355 Nicole Lanoue           28 F Troy              NY 1:34:00.6 10:06 1:00:59   33:03 
 1136  83/112  451/640  F4044   307 Ann Howe                44 F East Greenbush    NY 1:34:01.6 10:06 1:01:38   32:25 
 1137  84/112  452/640  F4044   141 Tamara Colman           41 F Albany            NY 1:34:03.7 10:06 1:02:02   32:02 
 1138  48/64   453/640  F2529    59 Victoria Baecker        29 F Troy              NY 1:34:06.3 10:06 1:02:43   31:24 
 1139  15/16   686/751  M1519  1216 William Richter         18 M Troy              NY 1:34:07.4 10:06 1:01:58   32:10 
 1140  43/44   687/751  M2024  1343 David Teubl             21 M Tivoli            NY 1:34:07.9 10:06 1:01:59   32:10 
 1141  16/16   688/751  M1519  1259 Ryan Schindler          18 M Troy              NY 1:34:08.1 10:06 1:01:58   32:11 
 1142  79/115  454/640  F3539  1537 Wendy Pfuffenbach       37 F Medford           MA 1:34:09.7 10:07 1:02:04   32:06 
 1143  80/115  455/640  F3539   490 Amy Pfaffenbach         39 F Mechanicville     NY 1:34:09.8 10:07 1:02:04   32:07 
 1144  73/104  456/640  F3034   172 Becky Dean              32 F Gloucester        MA 1:34:09.9 10:07 1:02:04   32:07 
 1145  74/104  457/640  F3034   491 Jenny Pfaffenbach-Hi    34 F Clifton Park      NY 1:34:09.9 10:07 1:02:04   32:06 
 1146  75/104  458/640  F3034    60 Julie Bailey            33 F Ballston Spa      NY 1:34:16.7 10:07 1:03:44   30:34 
 1147  18/21   459/640  F1519   124 Remy Cawley             18 F Ballston Spa      NY 1:34:20.4 10:08 1:01:53   32:28 
 1148  89/94   689/751  M3539  1380 Kevin Wheatley          37 M Waterford         NY 1:34:20.4 10:08   59:14   35:08 
 1149  76/104  460/640  F3034    57 Pamela Aulisio          34 F Pittsfield        MA 1:34:21.7 10:08 1:03:10   31:13 
 1150  81/115  461/640  F3539   403 Kelly Mateja            35 F Colonie           NY 1:34:23.1 10:08 1:02:45   31:39 


                                                                      Page 24
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1151  46/55   690/751  M6064  1402 Edward G. W Wronski     62 M Slingerlands      NY 1:34:25.5 10:08 1:02:11   32:16 
 1152  85/112  462/640  F4044   292 Kimberly Healy          42 F Delmar            NY 1:34:25.9 10:08 1:03:58   30:29 
 1153  62/72   691/751  M5559    35 Mark Mindel             58 M Ballston Lake     NY 1:34:29.4 10:09 1:01:15   33:16 
 1154  77/104  463/640  F3034   582 Erin Simmons-Covey      33 F Hagaman           NY 1:34:32.7 10:09 1:00:47   33:47 
 1155  19/26   464/640  F5559   297 Gail Hein               58 F Altamont          NY 1:34:36.4 10:10 1:01:54   32:44 
 1156  79/90   692/751  M5054  1372 Charles Wager           53 M Schenetady        NY 1:34:36.8 10:10 1:02:00   32:38 
 1157  33/49   465/640  F5054   296 Philly Heffner          54 F Troy              NY 1:34:37.6 10:10 1:01:59   32:39 
 1158   3/3    693/751  M7579   901 George Freeman          79 M Cobleskill        NY 1:34:40.3 10:10 1:03:32   31:09 
 1159  82/115  466/640  F3539    48 Michele Angrist         39 F Rexford           NY 1:34:46.5 10:11 1:02:15   32:33 
 1160  78/104  467/640  F3034   599 Kelli Stewart           31 F Schenectady       NY 1:34:46.6 10:11 1:02:14   32:33 
 1161  79/104  468/640  F3034   228 Sarah Fisk              30 F Troy              NY 1:34:50.0 10:11 1:03:26   31:25 
 1162  62/87   469/640  F4549   336 Deborah Kicinski        46 F Vermontville      NY 1:34:50.9 10:11 1:02:45   32:07 
 1163   4/6    470/640  F6064    71 Harrilyn Beehner        63 F Saratoga Springs  NY 1:34:53.3 10:11 1:03:59   30:55 
 1164  80/104  471/640  F3034   606 Lisa Sweet              31 F Eagle Bridge      NY 1:34:56.2 10:12 1:02:08   32:49 
 1165  34/49   472/640  F5054   358 Jennifer Lawrence       51 F West Sand Lake    NY 1:35:02.7 10:12 1:02:42   32:22 
 1166 108/111  694/751  M4549  1206 Luis Rehder             48 M Slingerlands      NY 1:35:02.8 10:12                 
 1167  19/21   473/640  F1519   532 Erika Rodbell           16 F Scotia            NY 1:35:04.3 10:13 1:01:30   33:36 
 1168 107/112  695/751  M4044   898 Richard Frantz          40 M Leeds             NY 1:35:09.7 10:13 1:01:26   33:44 
 1169 109/111  696/751  M4549   760 James Caswell           47 M Clifton Park      NY 1:35:11.2 10:13 1:03:42   31:30 
 1170  49/64   474/640  F2529   452 Amanda Nicosia          29 F Amsterdam         NY 1:35:12.5 10:13 1:03:12   32:02 
 1171  81/104  475/640  F3034   496 Kelly Pierce            31 F Schenectady       NY 1:35:13.4 10:13 1:02:28   32:46 
 1172  86/112  476/640  F4044   121 Karen Casler            43 F Little Falls      NY 1:35:14.7 10:14 1:02:37   32:39 
 1173  90/94   697/751  M3539   871 Joe Faul                38 M Ballston Spa      NY 1:35:24.4 10:15 1:03:12   32:13 
 1174  50/64   477/640  F2529   329 Natalie Kapur           26 F Albany            NY 1:35:31.1 10:15 1:01:32   34:00 
 1175  63/72   698/751  M5559   753 Gary Cartier            55 M Middleville       NY 1:35:33.9 10:16 1:00:13   35:22 
 1176  83/115  478/640  F3539   142 Jacinda Conboy          36 F Slingerlands      NY 1:35:36.9 10:16 1:02:17   33:21 
 1177 108/112  699/751  M4044  1196 Jay Qu                  41 M Cambridge         MA 1:35:37.4 10:16 1:01:24   34:14 
 1178  35/49   479/640  F5054   316 Kathleen Hutson         53 F Clifton Park      NY 1:35:38.7 10:16 1:03:17   32:23 
 1179  63/87   480/640  F4549   683 Kristen Zens            49 F Shaftsbury        VT 1:35:48.0 10:17 1:03:46   32:03 
 1180  64/87   481/640  F4549   224 Laurie Ferlazzo         49 F Stillwater        NY 1:35:51.0 10:18 1:01:16   34:36 
 1181  20/26   482/640  F5559   423 Cindy Michelin          55 F Slingerlands      NY 1:35:52.0 10:18 1:04:40   31:13 
 1182  47/55   700/751  M6064  1223 Sean Robbins            60 M Wynantskill       NY 1:35:53.1 10:18 1:03:42   32:12 
 1183   5/5    701/751  M7074  1083 James McGuinness        71 M Schenectady       NY 1:35:58.8 10:18 1:01:53   34:07 
 1184  84/115  483/640  F3539   471 Kathryn Osborn          35 F Clifton Park      NY 1:35:59.5 10:18 1:02:07   33:54 
 1185  82/104  484/640  F3034   176 Veronica Defrancesco    32 F Stamford          CT 1:36:01.0 10:19 1:03:13   32:49 
 1186  39/50   485/640  F2024   587 Stacey Smolinski        24 F Troy              NT 1:36:07.6 10:19   59:28   36:41 
 1187  40/50   486/640  F2024   501 Gina Pizzino            23 F Schenectady       NY 1:36:17.7 10:20 1:02:46   33:33 
 1188  83/104  487/640  F3034   211 Alessa Ellis            34 F Rensselaer        NY 1:36:17.9 10:20 1:02:02   34:17 
 1189  36/49   488/640  F5054    68 Mary Bean               51 F Old Chatham       NY 1:36:20.1 10:21 1:03:52   32:29 
 1190  80/90   702/751  M5054   700 Jack Armitage           50 M Latham            NY 1:36:20.2 10:21 1:03:31   32:50 
 1191  37/49   489/640  F5054   520 Debra Rappazzo          52 F Latham            NY 1:36:22.5 10:21 1:02:42   33:41 
 1192  85/115  490/640  F3539   511 Cynthia Pucci           38 F Voorheesville     NY 1:36:30.6 10:22 1:03:40   32:52 
 1193  65/87   491/640  F4549   514 Ellen Quinn             47 F Niskayuna         NY 1:36:33.2 10:22 1:03:53   32:41 
 1194  66/87   492/640  F4549   236 Sharon Foglia           48 F Watervliet        NY 1:36:38.6 10:23 1:03:53   32:47 
 1195  84/104  493/640  F3034   638 Stephanie Van Ess       31 F Saranac Lake      NY 1:36:42.0 10:23 1:04:37   32:06 
 1196  86/115  494/640  F3539   637 Amy Van Ess             37 F Castleton         NY 1:36:42.3 10:23 1:04:37   32:06 
 1197  85/104  495/640  F3034   163 Brenda Crudele          32 F Ballston Spa      NY 1:36:52.1 10:24 1:05:36   31:17 
 1198  87/112  496/640  F4044   681 Stacey Youmans          41 F Ravena            NY 1:36:57.2 10:25 1:02:43   34:16 
 1199  81/90   703/751  M5054   903 David Galdun            50 M Albany            NY 1:36:58.1 10:25 1:03:30   33:29 
 1200  67/87   497/640  F4549   627 Shelley Trepess         48 F Glenville         NY 1:37:03.9 10:25 1:04:52   32:13 


                                                                      Page 25
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1201  69/73   704/751  M3034  1285 Shawn Shopmyer          31 M Niskayuna         NY 1:37:11.3 10:26 1:01:55   35:17 
 1202  48/55   705/751  M6064  1221 Bernard Rizzo           60 M Rensselaer        NY 1:37:17.2 10:27 1:04:08   33:10 
 1203  91/94   706/751  M3539   780 Christopher Coccio      38 M Albany            NY 1:37:18.3 10:27                 
 1204  49/55   707/751  M6064  1211 David Rhodes            61 M Delmar            NY 1:37:21.7 10:27 1:03:30   33:52 
 1205  86/104  498/640  F3034   566 Jane Seymour-Smith      33 F Scotia            NY 1:37:22.8 10:27 1:01:58   35:26 
 1206  51/64   499/640  F2529   337 Joanna King             28 F Esperance         NY 1:37:25.9 10:28 1:04:46   32:41 
 1207  50/55   708/751  M6064   942 Richard Harps           63 M Washington        DC 1:37:26.1 10:28 1:04:46   32:41 
 1208  68/87   500/640  F4549  1429 Maryann Arnesen         45 F Scotia            NY 1:37:27.4 10:28 1:04:52   32:36 
 1209  69/87   501/640  F4549   653 Terri Ward              48 F Schenectady       NY 1:37:38.9 10:29 1:04:03   33:37 
 1210  41/50   502/640  F2024   239 Amy Forgea              21 F Rennselaer        NY 1:37:40.9 10:29 1:04:19   33:23 
 1211  88/112  503/640  F4044   589 Alicia Sparano          42 F Alplaus           NY 1:37:41.6 10:29 1:04:59   32:43 
 1212  87/115  504/640  F3539   247 Ellen Gauthier          37 F Schenectady       NY 1:37:45.4 10:30 1:03:34   34:12 
 1213  87/104  505/640  F3034   184 Daniela Derosa          30 F Buffalo           NY 1:37:49.0 10:30 1:04:54   32:56 
 1214  88/104  506/640  F3034   569 Lessa Shear             30 F Delmar            NY 1:37:56.7 10:31 1:03:27   34:31 
 1215  70/87   507/640  F4549    87 Karen Brady             45 F Castleton On The  NY 1:38:05.9 10:32 1:05:14   32:53 
 1216  89/112  508/640  F4044   522 Michelle Raymond        40 F East Nassau       NY 1:38:06.1 10:32 1:05:14   32:53 
 1217  82/90   709/751  M5054  1350 Anil Tolpadi            50 M Niskayuna         NY 1:38:09.0 10:32 1:04:55   33:15 
 1218  71/87   509/640  F4549   390 Penny Manly             48 F Glenville         NY 1:38:11.7 10:33 1:04:25   33:48 
 1219  90/112  510/640  F4044   414 Simone McGuinness       42 F Glenville         NY 1:38:11.9 10:33 1:04:25   33:48 
 1220  89/104  511/640  F3034   275 Robyn Haberman          34 F Latham            NY 1:38:15.0 10:33 1:05:53   32:23 
 1221  88/115  512/640  F3539   667 Colleen Williams        36 F Wilton            NY 1:38:16.1 10:33 1:05:53   32:24 
 1222  91/112  513/640  F4044   320 Claudia Jakubowki       41 F Schenectady       NY 1:38:18.8 10:33 1:07:06   31:14 
 1223  83/90   710/751  M5054   748 William Campbell        50 M Cortland          NY 1:38:18.8 10:33 1:05:10   33:09 
 1224  84/90   711/751  M5054  1265 Donald Scott            52 M Schenectady       NY 1:38:18.8 10:33 1:04:23   33:57 
 1225  52/64   514/640  F2529   557 Jennifer Schermerhorn   29 F Nassau            NY 1:38:21.6 10:34 1:06:42   31:41 
 1226  21/26   515/640  F5559   240 Phyllis Fox             58 F Loudonville       NY 1:38:23.9 10:34 1:04:39   33:46 
 1227  72/87   516/640  F4549   234 Maureen Florio          47 F Rotterdam Junctio NY 1:38:24.4 10:34 1:02:32   35:53 
 1228  92/94   712/751  M3539  1386 Richard Whiting         35 M Scotia            NY 1:38:26.1 10:34 1:06:45   31:42 
 1229  89/115  517/640  F3539   603 Sharon Strodl           35 F Nassau            NY 1:38:28.4 10:34 1:03:55   34:35 
 1230  53/64   518/640  F2529   537 Katherine Rose          28 F Scotia            NY 1:38:34.4 10:35 1:04:26   34:09 
 1231  90/115  519/640  F3539   651 Christie Waldmann       39 F Albany            NY 1:38:35.0 10:35 1:04:22   34:14 
 1232  53/54   713/751  M2529  1199 Kevin Quinn             27 M Loudonville       NY 1:38:40.4 10:36 1:06:45   31:56 
 1233  91/115  520/640  F3539   144 Meghan Cook             39 F Saratoga Springs  NY 1:38:49.6 10:37 1:05:11   33:39 
 1234  92/112  521/640  F4044   655 Tracy Watson            41 F Johnsburg         NY 1:39:18.9 10:40 1:03:49   35:31 
 1235  93/112  522/640  F4044   545 Kimberly Ryan           41 F Watervliet        NY 1:39:19.3 10:40 1:06:09   33:11 
 1236  42/50   523/640  F2024    98 Melissa Bruhn           22 F Hamden            CT 1:39:23.5 10:40 1:04:10   35:15 
 1237  92/115  524/640  F3539   341 Tammy Knott             36 F Coxsackie         NY 1:39:23.8 10:40 1:06:09   33:16 
 1238  94/112  525/640  F4044    67 Julianne Baumann        42 F Greenville        NY 1:39:24.5 10:40 1:06:39   32:46 
 1239  54/64   526/640  F2529   215 Amanda Evans            29 F Albany            NY 1:39:29.5 10:41 1:07:02   32:29 
 1240  55/64   527/640  F2529   573 Tara Shellard           29 F Latham            NY 1:39:29.7 10:41 1:07:02   32:29 
 1241  44/44   714/751  M2024   687 David Adikes            22 M Albany            NY 1:39:38.2 10:42 1:08:45   30:54 
 1242  95/112  528/640  F4044   559 Elisa Schneider         44 F Troy              NY 1:39:42.9 10:42 1:05:49   33:55 
 1243  38/49   529/640  F5054   612 Josephine Tebano        52 F Utica             NY 1:39:45.1 10:43 1:04:31   35:15 
 1244  93/115  530/640  F3539    42 Kathleen Amm            39 F Clifton Park      NY 1:39:45.7 10:43 1:08:11   31:35 
 1245  43/50   531/640  F2024   474 Laura Pachucki          23 F Derwood           MD 1:39:47.3 10:43 1:04:33   35:15 
 1246  56/64   532/640  F2529   373 Erin Lineman            28 F Rochester         NY 1:39:47.9 10:43 1:06:03   33:46 
 1247 109/112  715/751  M4044   888 Andrew Fleck            40 M Castleton         NY 1:39:53.4 10:44 1:05:59   33:56 
 1248  73/87   533/640  F4549   650 Joanne Vroman           48 F Glenmont          NY 1:39:58.1 10:44 1:06:36   33:23 
 1249  39/49   534/640  F5054   484 Kathleen Peek           51 F Schenectady       NY 1:39:58.1 10:44 1:06:36   33:23 
 1250  96/112  535/640  F4044   669 Alyson Willsie          44 F Averill Park      NY 1:40:04.3 10:45 1:06:02   34:03 


                                                                      Page 26
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1251  74/87   536/640  F4549   446 Teresa Newell           49 F Albany            NY 1:40:31.1 10:48 1:06:38   33:54 
 1252  85/90   716/751  M5054   724 John Besig              53 M Rome              NY 1:40:31.9 10:48 1:01:36   38:57 
 1253  94/115  537/640  F3539   577 Pauline Shostack        38 F Camillus          NY 1:40:33.6 10:48 1:05:46   34:48 
 1254  20/21   538/640  F1519   126 Amber Charette          18 F Saratoga Springs  NY 1:40:35.9 10:48 1:04:06   36:31 
 1255  95/115  539/640  F3539   641 Joanne Vanhorne         37 F Corith            NY 1:40:41.2 10:49 1:06:02   34:40 
 1256 110/112  717/751  M4044  1471 John Dinius             43 M Niskayuna         NY 1:40:45.7 10:49 1:02:42   38:05 
 1257  22/26   540/640  F5559   454 Carmen Noval            58 F Camillus          NY 1:40:47.4 10:49 1:06:13   34:35 
 1258 110/111  718/751  M4549   755 Steven Casabella        48 M Albany            NY 1:41:00.2 10:51 1:08:41   32:20 
 1259  90/104  541/640  F3034   205 Kara Durfee             33 F Malta             NY 1:41:19.6 10:53 1:05:41   35:40 
 1260  57/64   542/640  F2529   342 Jennifer Kokocki        25 F Fort Johnson      NY 1:41:20.1 10:53 1:05:41   35:40 
 1261  75/87   543/640  F4549    38 Maria Alvarez           46 F Astoria           NY 1:41:28.0 10:54   44:21   57:08 
 1262  96/115  544/640  F3539   621 Nancy Toffolo           36 F Ithaca            NY 1:41:31.3 10:54 1:08:14   33:19 
 1263  97/115  545/640  F3539   600 Tami Stewart            37 F Clifton Park      NY 1:41:35.4 10:54 1:06:41   34:55 
 1264  64/72   719/751  M5559   909 Thomas Gebhardt         59 M Delmar            NY 1:41:40.7 10:55 1:07:52   33:49 
 1265  51/55   720/751  M6064  1365 Edward Vanmarter        64 M Liverpool         NY 1:41:41.2 10:55 1:04:14   37:28 
 1266  98/115  546/640  F3539   209 Christina Eisenbrown    36 F Schenectady       NY 1:41:56.7 10:57 1:07:24   34:33 
 1267  97/112  547/640  F4044    95 Mary Jane Broderick     40 F Pittsfield        MA 1:42:00.8 10:57 1:07:43   34:19 
 1268  98/112  548/640  F4044   321 Angela Johansen         42 F Pittsfield        MA 1:42:01.7 10:57 1:07:46   34:17 
 1269 111/112  721/751  M4044  1302 Patrick Sofarelli       44 M Nazareth          PA 1:42:04.3 10:58 1:07:05   35:00 
 1270  99/115  549/640  F3539   649 Mary Vrana              37 F Central Square    NY 1:42:07.5 10:58 1:05:49   36:19 
 1271 100/115  550/640  F3539   115 Wendy Carpenter         35 F Malta             NY 1:42:08.1 10:58 1:06:40   35:29 
 1272  91/104  551/640  F3034   482 Michele Patton          33 F Troy              NY 1:42:08.3 10:58 1:06:42   35:27 
 1273  99/112  552/640  F4044   269 Patty Greene            44 F Troy              NY 1:42:17.8 10:59 1:06:00   36:19 
 1274  23/26   553/640  F5559  1452 Fran Reynolds           56 F Pattersonville    NY 1:42:24.9 11:00 1:07:17   35:09 
 1275  65/72   722/751  M5559  1415 Mark Bechard            58 M Albany            NY 1:42:25.1 11:00 1:07:12   35:14 
 1276  44/50   554/640  F2024   343 Virginia Kolner         22 F Rensselaer        NY 1:42:27.0 11:00 1:05:10   37:18 
 1277 101/115  555/640  F3539   828 Andrea Apollo           37 F Delmar            NY 1:42:29.4 11:00 1:07:04   35:26 
 1278  66/72   723/751  M5559  1067 Rick Mantey             58 M West Hurley       NY 1:42:35.0 11:01 1:09:12   33:24 
 1279 100/112  556/640  F4044   675 Abby Wurst              41 F Schenectady       NY 1:42:38.4 11:01 1:07:18   35:21 
 1280  92/104  557/640  F3034   133 Crystal Clancy          30 F Albany            NY 1:42:42.5 11:02 1:05:37   37:06 
 1281  93/104  558/640  F3034   103 Lesley Buff             32 F Latham            NY 1:42:42.6 11:02 1:05:37   37:06 
 1282  45/50   559/640  F2024   406 Marissa Mazzei          24 F Clifton Park      NY 1:42:42.9 11:02 1:05:26   37:18 
 1283  58/64   560/640  F2529   216 Jessica Fane            29 F Clifton Park      NY 1:42:45.2 11:02 1:07:05   35:41 
 1284 102/115  561/640  F3539   673 Melissa Wood            35 F Middleburgh       NY 1:42:45.8 11:02 1:07:14   35:33 
 1285  76/87   562/640  F4549   479 Patricia Paone          47 F Scotia            NY 1:42:48.3 11:02 1:08:44   34:05 
 1286  77/87   563/640  F4549   588 Terri Sofarelli         45 F Slc               UT 1:42:48.5 11:02 1:08:44   34:05 
 1287  93/94   724/751  M3539  1132 Keith Muse              36 M Schenectady       NY 1:42:51.6 11:03 1:08:45   34:08 
 1288  67/72   725/751  M5559  1450 Thomas Reynolds         56 M Pattersonville    NY 1:43:20.3 11:06 1:07:19   36:02 
 1289 101/112  564/640  F4044   575 Christine Shields       43 F Clifton Park      NY 1:43:21.8 11:06 1:09:53   33:29 
 1290  40/49   565/640  F5054   233 Debbie Flora            53 F Schenectady       NY 1:43:24.0 11:06 1:09:56   33:29 
 1291  21/21   566/640  F1519  1539 Cortney Vonhahmaan      18 F Geneva            NY 1:43:35.9 11:07 1:08:06   35:31 
 1292  78/87   567/640  F4549   396 Rebecca Marzotto        48 F Richmond          MA 1:43:45.5 11:08 1:07:43   36:03 
 1293  41/49   568/640  F5054   335 Bernadette Kennedy      52 F Pittsfield        MA 1:43:45.5 11:08 1:07:48   35:58 
 1294  52/55   726/751  M6064   721 Jack Berkery            62 M Latham            NY 1:43:54.7 11:09 1:07:29   36:26 
 1295 111/111  727/751  M4549   688 Philip Adikes           47 M Albany            NY 1:44:00.5 11:10 1:08:45   35:16 
 1296  42/49   569/640  F5054   203 Deanna Dugan            53 F Middleburgh       NY 1:44:00.9 11:10 1:07:29   36:33 
 1297  43/49   570/640  F5054   445 Nancy Nero              51 F Rennselaer        NY 1:44:05.0 11:11 1:08:08   35:58 
 1298  79/87   571/640  F4549   322 Sherra Johnson          46 F Schenectady       NY 1:44:11.1 11:11 1:08:23   35:49 
 1299 103/115  572/640  F3539   546 Elizabeth Sacco         38 F Niskayuna         NY 1:44:24.6 11:13 1:10:30   33:55 
 1300  80/87   573/640  F4549   118 Suzanne Casabella       47 F Leeds             NY 1:44:37.5 11:14 1:08:41   35:57 


                                                                      Page 27
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1301  44/49   574/640  F5054   213 Peg Endres              50 F Albany            NY 1:44:43.3 11:15 1:05:36   39:09 
 1302   1/1    575/640  F7579   601 Anny Stockman           78 F Rennselaer        NY 1:44:45.4 11:15 1:07:04   37:43 
 1303 104/115  576/640  F3539   106 Ellen Burney-Dickers    39 F Clinton           NY 1:44:53.7 11:16 1:08:28   36:27 
 1304  59/64   577/640  F2529  1491 Erin Opel               26 F Clifton Park      NY 1:44:59.7 11:16 1:09:37   35:24 
 1305 102/112  578/640  F4044   497 Colleen Pigliavento     42 F Niskayuna         NY 1:45:01.8 11:17 1:08:24   36:39 
 1306 112/112  728/751  M4044  1068 Michael Markham         41 M Ballston Spa      NY 1:45:04.1 11:17 1:08:25   36:40 
 1307  81/87   579/640  F4549   516 Uzma Qureshi            48 F Slingerlands      NY 1:45:07.9 11:17 1:08:41   36:28 
 1308  24/26   580/640  F5559   473 Adele Pace              57 F Clifton Park      NY 1:45:10.0 11:17 1:04:07   41:04 
 1309  94/104  581/640  F3034   193 Heather Diorio          31 F Schenectady       NY 1:45:13.7 11:18 1:08:29   36:45 
 1310  54/54   729/751  M2529   834 Max Diorio              29 M Schenectady       NY 1:45:13.7 11:18 1:08:28   36:47 
 1311   1/1    730/751  M8099  1488 Edward Doucette         80 M Bennington        VT 1:45:30.0 11:20                 
 1312  95/104  582/640  F3034    46 Krista Anderson         30 F Schenectady       NY 1:45:40.3 11:21 1:09:25   36:16 
 1313  68/72   731/751  M5559   876 Ralph Feinstein         56 M Scotia            NY 1:45:47.8 11:22 1:03:33   42:16 
 1314  70/73   732/751  M3034  1113 Steven Moragne          30 M Ilion             NY 1:45:53.0 11:22 1:09:30   36:24 
 1315 105/115  583/640  F3539   509 Allison Pouloit         37 F Bristol           VT 1:46:00.5 11:23 1:09:58   36:04 
 1316  86/90   733/751  M5054  1069 James Maron             51 M Albany            NY 1:46:00.8 11:23 1:09:58   36:04 
 1317  60/64   584/640  F2529   556 Sarah Schellinger       29 F Watervliet        NY 1:46:00.8 11:23 1:10:47   35:15 
 1318  96/104  585/640  F3034   608 Shannon Talback         34 F Halfmoon          NY 1:46:02.2 11:23 1:09:13   36:50 
 1319  53/55   734/751  M6064  1252 Glenn Schaef            60 M Glens Falls       NY 1:46:02.6 11:23 1:09:58   36:06 
 1320  61/64   586/640  F2529   616 Braelin Thornton        26 F Saratoga Springs  NY 1:46:06.6 11:24 1:08:18   37:50 
 1321  46/50   587/640  F2024   617 Kelsea Thornton         23 F Northampton       MA 1:46:07.3 11:24 1:08:19   37:49 
 1322 103/112  588/640  F4044   123 Alissa Caton            42 F Delmar            NY 1:46:20.9 11:25 1:11:13   35:08 
 1323 104/112  589/640  F4044   517 Tracy Racicot           42 F Johnsonville      NY 1:46:25.5 11:26 1:09:46   36:40 
 1324  82/87   590/640  F4549    45 Karen Anderson          49 F New Hartford      NY 1:46:38.9 11:27 1:08:28   38:12 
 1325   5/6    591/640  F6064   502 Linda Plante            62 F Middle Grove      NY 1:46:52.1 11:28 1:10:18   36:35 
 1326   1/2    592/640  F6569    92 Katharine Briar-Lawson  65 F Wynantskill       NY 1:46:54.9 11:29 1:08:45   38:11 
 1327 105/112  593/640  F4044   391 Linda Manosh            44 F Ballston Spa      NY 1:46:59.6 11:29 1:09:50   37:11 
 1328  83/87   594/640  F4549   128 Mary Chico              46 F Pattersonville    NY 1:47:09.9 11:30 1:08:09   39:02 
 1329 106/112  595/640  F4044   541 Kathleen Rowlands       40 F Ballston Spa      NY 1:47:20.0 11:31 1:11:04   36:17 
 1330 107/112  596/640  F4044   542 Laura Roy               42 F Ballston Spa      NY 1:47:20.3 11:31 1:11:04   36:17 
 1331  47/50   597/640  F2024   463 Erin O'Donnell          23 F Latham            NY 1:47:36.6 11:33 1:09:59   37:39 
 1332  97/104  598/640  F3034   195 Elaine Dixon            34 F Morrisonville     NY 1:47:45.4 11:34 1:08:20   39:26 
 1333 106/115  599/640  F3539   186 Rachel Deteso-Mathis    37 F Schenectady       NY 1:47:45.6 11:34 1:12:52   34:55 
 1334  11/13   735/751  M6569  1512 Ed Salvo                65 M Schenectady       NY 1:48:12.3 11:37 1:13:24   34:49 
 1335   2/2    600/640  F6569  1517 Coral Crosman           69 F Middle Grove      NY 1:48:16.8 11:38 1:09:18   39:00 
 1336  98/104  601/640  F3034   330 Jadin Kavanaugh         34 F Schenectady       NY 1:48:21.0 11:38 1:09:28   38:54 
 1337  62/64   602/640  F2529   281 Sara Hammonds           29 F Oneonta           NY 1:48:27.4 11:39 1:11:09   37:19 
 1338 107/115  603/640  F3539   458 Kimberly Nugent         35 F Schenectady       NY 1:48:33.6 11:39 1:09:53   38:41 
 1339  71/73   736/751  M3034  1280 Sean Shea               30 M Groton            NY 1:48:52.0 11:41 1:10:29   38:24 
 1340 108/115  604/640  F3539   622 Danielle Tonner         36 F Oneonta           NY 1:48:57.0 11:42 1:11:16   37:42 
 1341  87/90   737/751  M5054   774 Richard Clark           54 M Greenville        NY 1:49:01.1 11:42 1:11:16   37:46 
 1342  48/50   605/640  F2024   219 Keri Favreau            24 F Ballston Spa      NY 1:49:59.5 11:49 1:11:47   38:13 
 1343  99/104  606/640  F3034    69 Megan Beauchamp         33 F Scotia            NY 1:50:08.3 11:49 1:14:32   35:37 
 1344 108/112  607/640  F4044   227 Diane Fisher            40 F Slingerlands      NY 1:50:10.1 11:50 1:12:52   37:19 
 1345  69/72   738/751  M5559  1197 Bill Querbes            58 M Niskayuna         NY 1:50:39.3 11:53 1:11:03   39:37 
 1346 100/104  608/640  F3034    72 Leslie Bennett          31 F Latham            NY 1:50:42.1 11:53 1:12:52   37:51 
 1347 101/104  609/640  F3034    84 Lynelle Bosworth        30 F Watervliet        NY 1:50:59.0 11:55 1:10:47   40:13 
 1348  84/87   610/640  F4549  1464 Trish Petersen          49 F Albany            NY 1:51:08.1 11:56 1:09:40   41:29 
 1349 109/112  611/640  F4044   563 Jody Schultze           44 F Earlton           NY 1:51:16.7 11:57 1:11:21   39:57 
 1350 110/112  612/640  F4044   439 Stephanie Murphy        42 F Earlton           NY 1:51:20.2 11:57 1:11:18   40:03 


                                                                      Page 28
                           Gazette Stockadethon
             Presented by the Hudson Mohawk Road Runners Club
                       11/07/2010 - Schenectady, NY
                                     
                      Timing by ARE Event Productions
                 Results and more at http://www.AREEP.com
              ************ UNOFFICIAL RESULTS ***************
Place Div/Tot  Sex/Tot  Div   Bib   Name                   Age S City              St Time      Pace  10k     Last5k  
===== ======== ======== ===== ===== ====================== === = ================= == ========= ===== ======= ======= 
 1351 109/115  613/640  F3539   429 Kristen Monty           38 F Ballston Spa      NY 1:51:28.8 11:58 1:12:39   38:50 
 1352 110/115  614/640  F3539   615 Kim Thompson            36 F Porter Corners    NY 1:51:28.8 11:58 1:12:39   38:50 
 1353 102/104  615/640  F3034   469 Erin O'Neill            33 F Niskayuna         NY 1:51:42.5 12:00 1:11:37   40:07 
 1354 111/115  616/640  F3539   656 Melissa Watts           35 F Clifton Park      NY 1:51:50.0 12:00 1:15:06   36:45 
 1355  45/49   617/640  F5054    97 Susan Browne            51 F Loudonville       NY 1:52:03.3 12:02 1:10:27   41:37 
 1356  46/49   618/640  F5054   367 Annette Lewis           53 F Malta             NY 1:52:11.1 12:03 1:13:22   38:50 
 1357 111/112  619/640  F4044   389 Dayna Maniccia          42 F Schenectady       NY 1:52:11.4 12:03 1:13:22   38:50 
 1358  63/64   620/640  F2529   303 Sarah Horning           29 F Watervliet        NY 1:52:18.2 12:03 1:10:34   41:45 
 1359  70/72   739/751  M5559  1306 Marc Space              55 M Garrison          NY 1:52:26.5 12:04 1:10:44   41:43 
 1360  49/50   621/640  F2024   237 Raina Foland            22 F Averill Park      NY 1:52:33.7 12:05 1:12:09   40:25 
 1361 112/115  622/640  F3539   315 Heather Hutchison       36 F Schenectady       NY 1:52:39.6 12:06 1:12:53   39:47 
 1362 113/115  623/640  F3539   543 Margaret Rush Vincigue  38 F Niskayuna         NY 1:52:41.3 12:06 1:12:53   39:49 
 1363 103/104  624/640  F3034   280 Lauren Hammer           31 F Ballston Spa      NY 1:53:19.4 12:10 1:12:19   41:01 
 1364  94/94   740/751  M3539  1283 Brian Shoemaker         38 M Scotia            NY 1:53:36.1 12:12 1:12:48   40:49 
 1365   1/1    625/640  F7074    79 Eiko Bogue              73 F Schaghticoke      NY 1:54:59.9 12:21 1:15:13   39:48 
 1366  72/73   741/751  M3034  1339 Eric Taylor             33 M Schenectady       NY 1:56:13.8 12:29 1:15:17   40:58 
 1367  88/90   742/751  M5054  1166 Fred Palmer             51 M Ravena            NY 1:56:18.8 12:29 1:16:25   39:55 
 1368 112/112  626/640  F4044   434 Eleonora Morrell        42 F Clifton Park      NY 1:57:03.8 12:34 1:14:48   42:17 
 1369 104/104  627/640  F3034  1426 Christina Zessin        30 F East Greenbush    NY 1:57:08.0 12:35 1:13:22   43:47 
 1370  85/87   628/640  F4549   442 Diana Myers             48 F Scotia            NY 1:57:59.3 12:40 1:14:24   43:37 
 1371 114/115  629/640  F3539   345 Shelly Krogh            36 F Scotia            NY 1:58:17.0 12:42 1:16:47   41:31 
 1372  86/87   630/640  F4549    40 Sherry Amaral           47 F Westport          MA 2:00:03.8 12:53 1:18:12   41:52 
 1373  54/55   743/751  M6064   836 Daniel Doherty          62 M Albany            NY 2:00:33.5 12:57 1:16:31   44:04 
 1374  47/49   631/640  F5054   401 Jeanne Masterson        53 F Voorheesville     NY 2:00:57.8 12:59 1:10:40   50:19 
 1375  64/64   632/640  F2529   400 Jamie Masterson         25 F Voorheesville     NY 2:00:57.9 12:59 1:10:37   50:22 
 1376  48/49   633/640  F5054    70 Deborah Bedard          51 F Glens Falls       NY 2:01:25.3 13:02 1:19:06   42:20 
 1377  50/50   634/640  F2024   477 Ariel Palter            22 F Menands           NY 2:01:28.4 13:02 1:17:01   44:28 
 1378  12/13   744/751  M6569  1034 Raymond Lee Jr          68 M Halfmoon          NY 2:02:22.6 13:08 1:19:18   43:05 
 1379  71/72   745/751  M5559   815 Bruce Daly              55 M Hartwick          NY 2:03:08.5 13:13 1:18:35   44:34 
 1380  13/13   746/751  M6569   730 David Booth             66 M Chatham           NY 2:06:46.5 13:37 1:19:30   47:17 
 1381  25/26   635/640  F5559    81 Ludia Booth             59 F Chatham           NY 2:06:46.8 13:37 1:19:31   47:17 
 1382  55/55   747/751  M6064   714 Michael Beehner         64 M Saratoga Springs  NY 2:07:28.0 13:41 1:25:50   41:39 
 1383  87/87   636/640  F4549    99 Catherine Bruneau       49 F Chatham           NY 2:09:02.5 13:51 1:25:34   43:30 
 1384  49/49   637/640  F5054   620 Valerie Toenes          52 F Chatham           NY 2:09:02.8 13:51 1:25:34   43:30 
 1385   6/6    638/640  F6064   169 Kathleen Darby          61 F Chatham           NY 2:09:02.8 13:51 1:25:33   43:31 
 1386  26/26   639/640  F5559    61 Marey Bailey            59 F Schenectady       NY 2:26:45.5 15:45 1:33:16   53:31 
 1387 115/115  640/640  F3539   387 Kerry Maloney           35 F Mechanicville     NY 2:44:53.9 17:42 1:43:57 1:00:58 
 1388  89/90   748/751  M5054  1108 Geoffrey Moore          53 M Loudonville       NY                   47:37         
 1389  73/73   749/751  M3034  1102 David Miller            33 M Schenectady       NY                 1:00:51         
 1390  90/90   750/751  M5054  1520 William Dixon           51 M Albany            NY                 1:01:55         
 1391                          9004                                                                   1:06:45         
 1392  72/72   751/751  M5559  1257 Kirk Schanzenbach       58 M Albany            NY                 1:15:48         




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News