Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

28th Annual Applefest Half Marathon

Hollis, NH, September 25, 2010

[Overall Results | Top Ten Males & Females | Age Group Results | Relay Team Results | Top Ten Clydesdale/Fillies | Clydesdale/Fillie Results ]

Team Results by Division



                               RELAY RESULTS
                           28th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 25, 2010  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services        Steve@gsrs.com
================================================================================



-------------------------------------------------------------------------------
                          MALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Aaron Colangelo / Matthew Colangelo      M     1407 728S                           1:38:39 
    2 Cameron Jackson / Conor Canfield         M     1496 CC ROADRUNNERS                 1:38:48 
    3 Eric German / Jamie Lafrance             M     1508 COME OUT FRANK!                1:39:58 
    4 Steve Buxton / Mike Curran               M     1532 NFD                            1:41:25 
    5 Tony Lin / Bill Aust                     M     1512 YOU'RE TOO OLD                 1:44:28 
    6 Rafael Rios / William Rios               M     1544 HOW 'BOUT THEM APPLES          1:48:13 
    7 Ken Lind / Ghotas Evindar                M     1491 KEN & GHOTAS                   1:58:17 
    8 David Rines / Joshua Rines               M     1415 EQUIPO CORREDORES              1:58:30 
    9 Ted Weismann / Ben Biskovich             M     1454 WEISMOVICH                     2:02:09 
   10 Chet Rogers / Kevin Bourbeau             M     1522 TEAM KEZAR                     2:12:05 
   11 Daniel Bliss / Tom Maher                 M     1456 SIMPLY MAHER-BLISS             2:29:24 
   12 Steve Lisowe / Rich Kolb                 M     1447 I'M WITH STUPID                2:33:39 

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Frank Row / Frank Row                    M     1476 REEVES-ROW                     1:23:26 
    2 Frank Clapp / Jeff Santer                M     1411 GRAY LIGHTNING                 1:54:16 
    3 Bill Hurley / Mike Sheehan               M     1535 BILL AND MIKE                  1:54:48 
    4 Peter Spinney / Sean Downey              M     1444 BIG AND BEEFY                  2:31:33 

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Edward Auclair / Michael Lozeau          M     1414 BGEES                          2:06:49 





                               RELAY RESULTS
                           28th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 25, 2010  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services        Steve@gsrs.com
================================================================================



-------------------------------------------------------------------------------
                         FEMALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Briannan Bintz / Caitlyn Bintz           F     1434 BINTZ                          1:35:40 
    2 Kristen Lande / Heather Bond             F     1536 TRAINED BY TODDLERS            1:45:06 
    3 Kerri Strauss / Kerri Chartier           F     1436 TEAM KERRI                     1:49:37 
    4 Lynn Sullivan / Susan Casey              F     1443 PROUD MACLEOD'S                1:58:00 
    5 Grace Hsu / Sarah Matousek               F     1472 SAMMY                          2:00:41 
    6 Diana Trebino / Kristina Franke          F     1432 SUGAR AND SPICE                2:02:30 
    7 Liza Felici / Angela Fischer             F     1549 SUPER PRINCESSES               2:03:37 
    8 Sarah Wolcott / Tracy Lambert            F     1548 WILDCATS                       2:04:34 
    9 Stephanie Hartson / Laurra Winters       F     1460 TEAM MOTO                      2:05:48 
   10 Elizabeth Latham / Kelly Murray          F     1484 FESTINA LENTE                  2:07:13 
   11 Holly Mccarthy / Sarah Mcdowell          F     1408 DOUBLE TROUBLE                 2:08:07 
   12 Karen Hanser / Laurie Laws               F     1502 THE ALMOST 40'S                2:09:33 
   13 Caitlin Aho / Melissa Matson             F     1531 MC HAMMER                      2:10:50 
   14 Jeanine Georgalas / Lisa Blanchard       F     1455 SISTER SOULS                   2:11:15 
   15 Rebecca Westlake / Danielle Touhey       F     1488 CHAMPS NOT CHUMPS              2:11:56 
   16 Nancy Farrell / Sundae Rosato            F     1425 FRENCH CONNECTION              2:12:33 
   17 Jennifer Lemaire / Elizabeth Nichols     F     1493 ICE CREAM DROPOUTS             2:12:38 
   18 Kara Markum / Elizabeth Eastman          F     1475 MARK-EAST                      2:12:43 
   19 Tanya Smith / Rebecca Matthews           F     1509 REBANYA      DEATH CHEATERS    2:14:16 
   20 Heather Hall / Betsy Baker               F     1480 HH & BB                        2:14:35 
   21 Karen Gibson / Carolyn Cormier           F     1485 NIGHT CRAWLERS                 2:15:54 
   22 Lindsay Berrigan / Nicole Allard         F     1530 CRAB APPLES                    2:16:53 
   23 Ritika Trehan / Moriah Hill              F     1481 REHAB RUNNERS                  2:17:30 
   24 Elizabeth Wienslaw / Tara Forrest        F     1439 PINK LADIES                    2:18:16 
   25 Jennifer Campbell / Andrea Hunter        F     1518 LP1 LADIES                     2:18:18 
   26 Jocelyn Eaves / Kim Howell               F     1457 GALE SISTERS                   2:20:22 
   27 Erenn-Leigh Kosar / Keri Allen           F     1498 THE SWEETCAKES                 2:21:55 
   28 Judith Johnson / Daisy Atkinson          F     1550 GROOVIN GAYNOR GIRLS           2:22:45 
   29 Marnie Koch / Kelly Byrne                F     1431 APPLES GIVE ME THE RUNS        2:25:44 
   30 Nancy Cody / Tammy Taylor                F     1524 NANCY & TAMMY                  2:30:00 
   31 Kelli Baldasaro / Rebecca Tetrault       F     1543 WINERS                         2:31:44 
   32 Nicole Green / Jessica Metcalf           F     1440 SISTAS                         2:34:56 
   33 Melanie Matthews / Amy Massey            F     1466 GO14                           2:39:33 
   34 Elizabeth Kolb / Laurie Ann              F     1412 MAKING ROOM FOR ICE CREAM!     2:40:10 
   35 Bethany Poindexter / Barbara Calla       F     1451 B SQARED                       2:57:11 


-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Connie Reimer / Pam Hausler              F     1453 46ERS                          1:45:48 
    2 Wendy Newsham / Lisa Klasman             F     1533 HALF FAST DAMES                1:48:58 
    3 Misty Blanchette Porter / Cindy Edson    F     1448 INCREDAMOMS                    1:53:30 
    4 Sharon Skahen / Cindy Sacco              F     1422 FIT CHICKENS                   1:55:47 
    5 Tobey Hartman / Beeje Morgan             F     1450 BJ AND TOBEY                   2:10:54 
    6 Eleanor Amidon / Barbara Doherty         F     1402 MINI DREAM TEAM                2:17:23 
    7 Melanie Presnell / Deb Coltey            F     1404 RUNNING NPS                    2:17:57 
    8 Kimberly Petit / Nancy Moreau            F     1430 DYNAMIC DUO                    2:19:17 
    9 Susan Bushe / Jeanne Vumbaca             F     1477 COFFEE MATES                   2:21:21 
   10 Pam Berry / Darlene Roberts              F     1510 BLESS OUR SOLES                2:21:54 
   11 Christine Chishiolm / Jane Beane         F     1421 SISTER POWER                   2:22:20 
   12 Judy Perrin / Eileen Maloney             F     1409 DETERMINED DAMES               2:24:42 
   13 Heather Niebel / Heidi Blake             F     1547 MOTIVATING MILES               2:28:02 
   14 Laura Johnson / Lara Terry               F     1433 LLJETS                         2:29:04 

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Andrea Pierce / Margaret Anderson        F     1538 TWO ANDS                       1:54:24 





                               RELAY RESULTS
                           28th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 25, 2010  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services        Steve@gsrs.com
================================================================================



-------------------------------------------------------------------------------
                          COED OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Scott Munro / Megan Sowa                 X     1529 HUNNY RUN                      1:24:53 
    2 Jimmie Cochran Iii / Sarah Krause        X     1419 TRI HARDER                     1:33:55 
    3 Paula Greene / Ben Porter                X     1482 GOT SOLE                       1:45:24 
    4 Karl Barney / Heinz Ludwig               X     1401 BARNEY - LUDWIG                1:49:52 
    5 Jason Ruschioni / Meighan Nurse          X     1527 RELAY RATS                     1:54:17 
    6 Peter Snarski / Jen Fontaine             X     1525 HALF N' HALF                   1:54:22 
    7 Lynn Archambault Archambault / Gary Dunn X     1471 DON'T BREAK MY STRIDE          1:54:35 
    8 Heidi Vachon / Jamie Staton              X     1437 QUEEN CITY RUNNERS             1:56:40 
    9 Melissa Baldwin / Eric Baldwin           X     1428 TRAVIS MARTIN                  1:57:49 
   10 David Haddad / Joscelin Mellin           X     1474 MELLINHEADS                    1:59:54 
   11 Frank Lukovits / Julie Wrobel            X     1458 HARD TO THE CORE               2:01:17 
   12 Neil Crawford / Justine Belvin           X     1546 CRAWBEL                        2:01:20 
   13 Laura Bass / Lutz Bass                   X     1449 EZ LIVIN                       2:01:35 
   14 Neil Petrarca / Jill Petrarca            X     1540 NEILO                          2:04:23 
   15 Erin Daly / George Ogin                  X     1473 ERIN'S ARMY                    2:04:36 
   16 Jimmy Hannafon / Beth Hovey              X     1507 JIM & BETH                     2:04:49 
   17 Peter Rhodes / Mia Rhodes                X     1445 RHODES RUNNERS                 2:04:59 
   18 Amy Chi / Taras Gorishnyy                X     1537 DYNAMIC DUO                    2:06:02 
   19 Alex Ward / Amanda Ward                  X     1462 RUNNING ON EMPTY               2:06:35 
   20 Eliza Hutchinson / Peter Ducharme        X     1461 TEAM ENVIRONMENTAL SITUATION   2:07:38 
   21 Mary-Ann Moore / Hilton Pryce            X     1526 SPRINGBOKS                     2:08:25 
   22 Adam Rundell / Lian Rundell              X     1506 BEAUTY AND THE BEAST           2:09:32 
   23 Kemper Ure / Joseph Ure                  X     1405 TEAM URE                       2:10:07 
   24 Dennise Martinez / Brian Greensmith      X     1483 TEAM CONVICT- BABEE EDITION    2:12:48 
   25 Tim Houle / Kristen Wilton               X     1418 TEAM KRISTIM                   2:13:24 
   26 Beverly Obrien / Tyler O'brien           X     1478 TEAM O'BRIEN                   2:16:31 
   27 Lucas Croteau / Holly King               X     1492 KING CROTEAU                   2:16:38 
   28 Kate Rydstrom / Lorin Rydstrom           X     1494 DOW DUO                        2:18:08 
   29 Kathy White / David Mccarthy             X     1469 HUFF & PUFF                    2:18:15 
   30 Kimi Larmouth / Mark Slater              X     1490 HOT MESS                       2:19:12 
   31 Katie Gallagher / Chayil Timmerman       X     1435 MARAUDING MANATEES             2:21:15 
   32 Cheryl Picard / Alec Picard              X     1542 NOT OUR BEST                   2:24:39 
   33 Christina Sullivan / Jamie Sullivan      X     1446 TEAM SULLIVAN                  2:27:48 
   34 Elizabeth Huntley / Jon Goulet           X     1504 RUNNING FOR RANDI              2:31:43 
   35 Kenta Hood / Kendall Hood                X     1501 LITTLE HOODIES                 2:34:56 
   36 Charlotte Troddyn / Paul Petralia        X     1420 HAPPY HIDEAWAYS                2:43:55 
   37 Andrea Tencza / Alan Lamontagne          X     1410 TEAM ANDREAL                   2:46:58 
   38 James Townsend / Teddie Townsend         X     1442 STUNNAHHS                      3:11:55 


-------------------------------------------------------------------------------
                         COED MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Jayne Young / York Young                 X     1539 FOREVER YOUNG                  1:48:01 
    2 Steve Kenney / Steph Kamin               X     1516 S K  SQUARED                   1:49:23 
    3 Kim Ciarcia / Michaeal Kelley            X     1495 CHICKEN RUN                    1:51:47 
    4 Mark Strawn / Rosemarie Strawn           X     1528 RVRR STRAWN'S                  1:53:23 
    5 Darren Celso / Tami J                    X     1505 PEMAQUID POINT ROAD RUNNERS    1:55:39 
    6 Paul Feloney / Rachel Kaprielian         X     1534 RACHEL & PAUL                  2:01:22 
    7 Lori Takalo / Brian Edwardson            X     1486 WATERS DUO                     2:05:39 
    8 Danielle Manning / Michael Manning       X     1523 PINKY AND THE BRAIN            2:07:38 
    9 Shannon Sprague / Nathan Sprague         X     1413 P J 'S PAWS PALS               2:08:18 
   10 Jennifer Tyrrell / Michael Tyrrell       X     1487 TYRRELL TWO                    2:09:53 
   11 Ian Wisbey / Dawn Wisbey                 X     1489 WIZZERS                        2:24:06 
   12 Nzenalu Obinelo / Izundu Obinelo         X     1423 BONUS BUDDIES!                 2:33:46 

-------------------------------------------------------------------------------
                         COED SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Gail Glenn / Tom Mccoll                  X     1503 AGONY OF DA FEET               2:07:31 
    2 Jerry Rocha / Robin Rocha                X     1429 SPEEDY WANNABEEDYS             2:11:29 
    3 Steven Cok / Lisa Olson                  X     1406 COFFEEMATES1                   2:15:35 
    4 John Connelly / Lynae Fader              X     1511 SOLE MATES                     2:16:47 







My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News