Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2010 Black Bear Cross-Country Invititational

Northwood, NH, October 2, 2010

[Girls Freshmen Overall | Girls Freshmen Team Scores | Boys Freshmen Overall | Boys Freshmen Team Scores | Girls JV Overall | Girls JV Team Scores | Boys JV Overall | Boys JV Team | Varsity Girls Overall | Varsity Girls Team Scores | Varsity Boys Team Scores ]

Varsity Boys Overall

                                                                      Page 1
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1  453 Jack Collopy           OYSTER RIVER           11   16:27  5:18 
Alex McGrath CON-VAL 15:28  2007
    2    2  470 Gubby Noronha          OYSTER RIVER           12   16:40  5:22 
    3    3  124 Jonathan Vinnenberg    BOW                    11   16:56  5:27 
    4    4  715 Thomas O'Leary         ST. THOMAS AQUINAS     11   17:07  5:31 
    5    5   25 Sam Daly               BEDFORD                10   17:11  5:32 
    6    6  702 Sean Colford           ST. THOMAS AQUINAS     11   17:12  5:32 
    7    7   66 Joseph St. Pierre      BISHOP BRADY           12   17:15  5:33 
    8    8   32 Scott Johnson          BEDFORD                10   17:24  5:36 
    9    9  450 Ryan Brady             OYSTER RIVER           11   17:28  5:38 
   10   10  604 Ben Landry             PORTSMOUTH             10   17:33  5:39 
   11       747 Ryan Mitchell          TRINITY                12   17:38  5:41 
   12   11  424 Colton Ham             MERRIMACK VALLEY       11   17:43  5:43 
   13   12  392 Parker Sorenson        LEBANON                12   17:46  5:43 
   14   13  173 Patrick Graham         COE-BROWN              12   17:48  5:44 
   15   14   26 Michael Dee            BEDFORD                 9   17:49  5:44 
   16   15  188 Mac Segura-Cook        COE-BROWN              12   17:54  5:46 
   17   16  466 Bobby McDonough        OYSTER RIVER           12   17:55  5:46 
   18   17  454 Christian Davis        OYSTER RIVER           10   17:56  5:47 
   19   18  505 Steven Hammar          PELHAM                 11   17:59  5:48 
   20   19  559 Michael MacLean        PLYMOUTH REGIONAL      11   18:02  5:49 
   21   20   43 Tristam Winship        BEDFORD                 9   18:03  5:49 
   22   21  471 Chris Olivier          OYSTER RIVER           11   18:05  5:49 
   23   22  477 Andy Southworth        OYSTER RIVER           12   18:05  5:50 
   24   23  433 Vinnie Tevnan          MERRIMACK VALLEY       10   18:07  5:50 
   25   24  165 Jeremy Brassard        COE-BROWN               9   18:08  5:50 
   26   25   24 Michael Cambria        BEDFORD                12   18:08  5:50 
   27       402 Chris Blais            MASCENIC REGIONAL      12   18:08  5:51 
   28       406 Morgan Siegmann        MASCENIC REGIONAL      12   18:09  5:51 
   29   26  248 Sean Flannery          HOLLIS/BROOKLINE       11   18:13  5:52 
   30   27  187 Russell Sargent        COE-BROWN              12   18:14  5:52 
   31   28  174 John Jarvis            COE-BROWN              12   18:15  5:53 
   32   29  598 Rick Greeley           PORTSMOUTH             11   18:16  5:53 
   33   30  307 Peter Haine            KENNETT                11   18:18  5:54 
   34   31  600 Mitch Hartmann         PORTSMOUTH             12   18:23  5:55 
   35   32  359 Brendan Sorrell        LACONIA                11   18:25  5:56 
   36   33   99 Clayton Caron          BOW                    11   18:28  5:57 
   37   34  434 Kyle Wiley             MERRIMACK VALLEY       11   18:28  5:57 
   38   35  186 Alex Russell           COE-BROWN              11   18:30  5:58 
   39   36  606 Nigel Leighton         PORTSMOUTH             12   18:32  5:58 
   40   37  607 Sam Lichtenstein       PORTSMOUTH             10   18:33  5:59 
   41   38   41 Taylor Summerville     BEDFORD                10   18:36  5:59 
   42   39  700 Alexander Arau         ST. THOMAS AQUINAS     11   18:37  6:00 
   43   40  166 Anthony Craven         COE-BROWN              12   18:37  6:00 
   44   41  558 Conor Loynd            PLYMOUTH REGIONAL      12   18:38  6:00 
   45   42  271 Ansel Renner           HOLLIS/BROOKLINE       12   18:45  6:02 
   46   43  311 Dalton L'Heureux       KENNETT                12   18:47  6:03 
   47   44  309 Nick Jenis             KENNETT                12   18:48  6:04 
   48       662 Logan Hatch            SPAULDING              11   18:49  6:04 
   49   45  383 David Hampton          LEBANON                10   18:58  6:07 
   50   46  532 Ben Kubat              PEMBROKE               11   19:03  6:08 
  10/02/2010  2:15PM
                                                                      Page 2
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   47  426 Brandon McCoo          MERRIMACK VALLEY       10   19:03  6:08 
   52   48  563 Matthew Sanborn        PLYMOUTH REGIONAL      11   19:05  6:09 
   53   49  507 Nathan Krawczyk        PELHAM                 12   19:07  6:10 
   54   50  513 Jake Wormald           PELHAM                 10   19:10  6:10 
   55   51  105 Andrew Hollinger       BOW                    11   19:11  6:11 
   56   52  101 Alex Evans             BOW                    10   19:11  6:11 
   57   53  431 Marc Roy               MERRIMACK VALLEY       10   19:13  6:11 
   58   54  503 Ethan Ely              PELHAM                 12   19:13  6:11 
   59   55  614 Turin Polakow          PORTSMOUTH             12   19:15  6:12 
   60       212 Darren Vest            CON-VAL                12   19:17  6:13 
   61   56  425 Matt Latorella         MERRIMACK VALLEY       12   19:20  6:14 
   62   57  720 Alexander Shea         ST. THOMAS AQUINAS     10   19:21  6:14 
   63   58  626 Ed Wilson              PORTSMOUTH             11   19:24  6:15 
   64   59  342 Mark Richardson        KINGSWOOD              12   19:24  6:15 
   65       211 David Steifel          CON-VAL                11   19:26  6:16 
   66   60  508 Casey Labonte          PELHAM                 10   19:28  6:16 
   67   61  561 Colin Nelson-Peck      PLYMOUTH REGIONAL       9   19:31  6:17 
   68   62  304 Brian Fox              KENNETT                12   19:32  6:17 
   69   63  393 Michael Stebbins       LEBANON                12   19:32  6:18 
   70       667 Aiden Warner           SPAULDING              11   19:33  6:18 
   71   64  375 John Cioffredi         LEBANON                 9   19:37  6:19 
   72   65  102 Ben Evans              BOW                    10   19:38  6:19 
   73   66   97 Andrew Brunelle        BOW                    12   19:40  6:20 
   74   67  372 Teddy Bessette         LEBANON                 9   19:44  6:21 
   75   68  332 Nils Babcock           KINGSWOOD              10   19:44  6:22 
   76   69  258 Mark Lorden            HOLLIS/BROOKLINE       11   19:51  6:24 
   77   70  552 Cody Gookins           PLYMOUTH REGIONAL      11   19:53  6:24 
   78   71   93 Jon Bewley             BOW                    12   19:54  6:25 
   79   72  358 Cody Reynolds          LACONIA                12   19:55  6:25 
   80   73  510 Brian O'Hearn          PELHAM                 10   19:55  6:25 
   81       403 Nick Calderan          MASCENIC REGIONAL      12   19:55  6:25 
   82   74  337 Tyler Evans            KINGSWOOD              11   19:57  6:26 
   83   75  334 Chris Brooks           KINGSWOOD              11   20:01  6:27 
   84   76  529 Chris Haas             PEMBROKE               11   20:06  6:28 
   85   77   57 Eric Hambleton         BISHOP BRADY           11   20:09  6:30 
   86   78  706 William Donovan        ST. THOMAS AQUINAS     10   20:10  6:30 
   87   79  380 Andrew Fucini          LEBANON                11   20:18  6:32 
   88   80  534 Sean Scavotto          PEMBROKE               10   20:18  6:32 
   89   81  354 Timmy Kneuer           LACONIA                 9   20:21  6:33 
   90   82  506 Brandon Hannon         PELHAM                 10   20:23  6:34 
   91   83  355 Seth Nute              LACONIA                11   20:25  6:35 
   92   84  650 Shane Waters           SANBORN REGIONAL       10   20:27  6:35 
   93   85  385 Ryan Kehoe             LEBANON                12   20:29  6:36 
   94   86  343 Sean Stackhouse        KINGSWOOD               9   20:31  6:37 
   95   87  432 Carter Saltmarsh       MERRIMACK VALLEY        9   20:35  6:38 
   96   88   63 Matt McCue             BISHOP BRADY           11   20:38  6:39 
   97   89  259 Matt Mailloux          HOLLIS/BROOKLINE        9   20:40  6:40 
   98   90  724 Cam Wood               ST. THOMAS AQUINAS     12   20:41  6:40 
   99   91  273 Steven Rossetti        HOLLIS/BROOKLINE       11   20:44  6:41 
  100   92  344 Dylan Tarbox           KINGSWOOD               9   20:46  6:41 
  10/02/2010  2:15PM

                                                                      Page 3
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
  101   93  648 John Scheidegger       SANBORN REGIONAL       10   20:48  6:42 
  102   94  553 Nicholas Grass         PLYMOUTH REGIONAL      12   20:51  6:43 
  103       209 Joshua Matthews        CON-VAL                11   20:52  6:43 
  104   95  640 Jordan Hauser          SANBORN REGIONAL       11   20:54  6:44 
  105   96  642 Jordon Johnson         SANBORN REGIONAL       10   20:58  6:45 
  106   97  339 Martin Orlowicz        KINGSWOOD              12   21:03  6:47 
  107   98   67 Michael St. Pierre     BISHOP BRADY            9   21:05  6:48 
  108   99  245 Eric Chazin            HOLLIS/BROOKLINE       10   21:07  6:48 
  109  100  562 Luke Robins            PLYMOUTH REGIONAL      11   21:19  6:52 
  110  101  637 Chris Cox              SANBORN REGIONAL       12   21:20  6:52 
  111  102   53 Jeremy Bunk            BISHOP BRADY           11   21:21  6:53 
  112  103  533 Ryan O'Hora            PEMBROKE               12   21:22  6:53 
  113  104  356 Cameron Parent         LACONIA                11   21:24  6:54 
  114  105  709 Collin Garcia          ST. THOMAS AQUINAS     12   21:38  6:58 
  115       740 Jason Butchard         TRINITY                11   21:39  6:58 
  116  106  528 Ryan Girard            PEMBROKE               12   21:47  7:01 
  117  107  530 Drew Harrison          PEMBROKE                9   21:47  7:01 
  118  108  639 Eddie Esposito         SANBORN REGIONAL       12   21:50  7:02 
  119  109   60 Chris Kirk             BISHOP BRADY           11   22:01  7:06 
  120  110  636 Joey Brennan           SANBORN REGIONAL       10   22:01  7:06 
  121  111  353 J.C. Gepigon           LACONIA                12   22:12  7:09 
  122  112  303 Ethan Chalmers         KENNETT                10   22:14  7:10 
  123  113  535 Alex Weech             PEMBROKE               10   22:34  7:16 
  124       404 Patrick Haigis         MASCENIC REGIONAL      12   23:00  7:25 
  125  114  300 Brian Behr             KENNETT                11   23:13  7:29 
  126  115   56 Connor Devoe           BISHOP BRADY           10   23:14  7:29 
  127       751 Zachary Procek         TRINITY                10   23:33  7:35 
  128  116  308 Joshua Hill            KENNETT                10   24:29  7:53 
  10/02/2010  2:15PM





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News