Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

36th Annual Bedford Rotary Memorial Road Race

Bedford, NH, May 22, 2010

[Overall 12k Results | 5K Top Ten Clydesdale/Filly Awards | 12K Cash Winners | 12K Age Group Awards w/Cash Winners Excluded | 12K Top Ten Clydesdale/Filly Awards | Overall 5K Results | 5K Team Team Awards | 5K Age Group Awards w/Cash Winners Excluded | 5K Cash Winners ]

12K USATF Team Awards


                    USATF TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
              36th Annual Bedford Rotary Memorial Road Races
                      2010 USATF-NE 12K Championship
May 22, 2010    12 Kilometers (USATF Certified #NH10012RF)     Bedford, NH
      Timing: Granite State Race Services           Racetime@gsrs.com
================================================================================
 

-------------------------------------------------------------------------------
                   MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            37:18   38:43   39:04   39:35   39:39 (  40:01) (  40:29) = 3:14:19
         JUSTIN FYFFE, BOB WILES, ANDY MCCARRON, KEVIN GORMAN, MIKE QUINTAL,
         GREG HAMMETT, ALAN BERNIER
   2.  BOSTON ATHLETIC ASSOCIATION             
            38:10   38:15   38:57   41:01   41:21 (  43:13) (  45:58) = 3:17:44
         MATTHEW ELY, MARK MILLER, BEN SCHMECKPEPER, WAYNE LEVY, KEVIN
         GALLAGHER, CHRIS GEORGE, ANDY MACDONALD
   3.  RETAILERS UNION (RUN)                   
            39:06   39:28   39:52   39:53   40:23 (  41:59) (  41:59) = 3:18:42
         JIM ST PIERRE, JUSTIN FREEMAN, TOM CASEY, JOSEPH KOECH, TIM CATOGGIO,
         TITUS MUTINDA, BEN NDAYA
   4.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            39:28   39:46   40:10   40:14   40:32 (  40:48) (  41:05) = 3:20:10
         DAN PRINCIC, JOSE ORTIZ, MARK HUDSON, JOE HEGARTY, JOE NAVAS, CRAIG
         FRAM, SCOTT ANDERSON
   5.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            39:38   40:27   40:53   41:36   42:08 (  42:30) (  42:33) = 3:24:42
         MATTHEW HARINGA, LOANNIS PAPALOPOULOS, RYAN PLACE, RYAN ASCHBRENNER,
         CHRIS LOUE, THOMAS YOUNG, IAN LAMBE
   6.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            40:29   41:23   41:49   42:11   43:44 (  43:54) (  44:05) = 3:29:36
         RYAN ROBITAILLE, NORM LARSON, JOE NOONAN, TONY BATES, JAMES DONEGAN,
         RYAN KERRIGAN, MATTHEW DALL
   7.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            39:58   40:53   41:52   42:12   45:15 (  45:20) (  47:26) = 3:30:10
         MATTHEW HELMS, BRIAN FULLER, CARLOS RIVERA, PAUL FRATINI, JAKE BREWER,
         PETER FRATINI, JOHN MATTHEWS
   8.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
            41:11   41:32   44:20   44:45   45:23 (  46:17) (  47:29) = 3:37:11
         CHAD CARR, BERNAT OLLE, PATRICK BAZINET, KEVIN GRAVINA, JUSTIN
         VERDIRAME, DAVID MCCAIN, ANDREW GOLDTHORP
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            39:12   41:40   43:17   46:38   47:08 (  49:57) (  51:09) = 3:37:55
         TYLER ANDREWS, TERRY MCNATT, JONATHAN WALDRON, MICHAEL MCHUGH, GORDON
         MACFARLAND, STEPHEN PECKICONIS, MARSHALL RANDOLPH
  10.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            43:21   43:51   43:56   44:15   44:42 (  50:31) (1:00:32) = 3:40:05
         CARL HARTFORD, CHRISTOPHER SMITH, ROBERT CIPRIANO, JONATHAN MAY,
         JEFFREY SILVEIRA, FRANK GEORGES, AARON BEER
  11.  GCS-TRIAD                               
            41:19   44:17   44:19   46:07   46:32 (  46:55) (  47:02) = 3:42:34
         RICH SMITH, JUSTIN SOUCY, RANDY MACNEILL, STEVE WOLFE, DENNIS
         TRANCHEMONTAGNE, CURT FISCHER, MICHAEL MERRA
  12.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:10   45:13   45:38   46:01   47:36 (  48:10) (  48:31) = 3:46:38
         JOHN BARBOUR, JASON BUI, ANDREW BIANCHEN, CODY FREIHOFER, MICHAEL
         SHANAHAN, KEN JACOBSON, ANDRE CHANDONNET
  13.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
            46:15   46:45   47:31   48:23   48:54 (  51:11) = 3:57:48
         BOB STROUT, DENNIS DONOGHUE, DAVID KELLY, PETER HESLAM, JOHN WEBBER,
         RICK BAYKO
  14.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            46:09   51:02   51:31   51:35   53:18 (  55:14) (1:13:37) = 4:13:35
         JONATHAN MIGANOWICZ, TIM BLOUIN, BRIAN BYRNE, MICHAEL AUGER, JOE
         DIMUCCI, JIM FAY, PAUL SCHELL
  15.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            49:04   50:21   52:29   54:10   54:19 (  58:41) (1:25:28) = 4:20:23
         STEWART RICHMOND, PAUL CAMIRE, ALLEN COCO, BRIAN MAHONEY, JULES SPILL,
         BRIAN HARRINGTON, ROGER GOSSELIN
  16.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:12   49:24   52:40   55:07   58:15 (1:36:34) = 4:22:38
         JANOS MAKO, STEVE SEIDE, WILL MEREDITH, JOHN KLESCHINSKY, PAUL HUDSON,
         BOB STAMM
  17.  EMPIRE ONE RUNNING CLUB                 
            53:13   53:41   56:55 1:04:21 1:12:52 = 5:01:02
         SPENCER BEAVER, JASON BEAVER, LOUIS DISESSA, RAYMOND GAWLIK, RAYMOND
         WENNINGER

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            40:48   41:05   41:14   41:26   41:55 (  42:01) (  43:02) = 3:26:28
         CRAIG FRAM, SCOTT ANDERSON, MIKE COONEY, HENRY SCOLLARD, MARK GIBSON,
         BOB DABRIEO, PAUL HAMMOND
   2.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            41:23   41:49   42:11   44:21   45:23 (  51:39) (  53:26) = 3:35:07
         NORM LARSON, JOE NOONAN, TONY BATES, JACK PILLA, MIKE EARLY, CHUCK
         ARNOLD, JOHN VALENTINE
   3.  GCS-TRIAD                               
            41:19   44:19   46:07   46:32   46:55 (  47:02) (  47:54) = 3:45:12
         RICH SMITH, RANDY MACNEILL, STEVE WOLFE, DENNIS TRANCHEMONTAGNE, CURT
         FISCHER, MICHAEL MERRA, CARL HEFFLEFINGER
   4.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            41:40   43:17   46:38   47:08   49:57 (  51:09) (  53:50) = 3:48:40
         TERRY MCNATT, JONATHAN WALDRON, MICHAEL MCHUGH, GORDON MACFARLAND,
         STEPHEN PECKICONIS, MARSHALL RANDOLPH, JIM TERRY
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            41:27   42:39   44:32   50:00   51:18 (  51:47) (  52:22) = 3:49:56
         DAVID QUINTAL, ERNEST BRAKE, ROD VIENS, DAVID LAPIERRE, MARTY ELLOWITZ,
         JOSEPH ALFANO, KENNETH BROWN
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:10   45:38   48:10   48:31   49:40 (  50:10) (  50:16) = 3:54:09
         JOHN BARBOUR, ANDREW BIANCHEN, KEN JACOBSON, ANDRE CHANDONNET, FIL
         FARIA, MARK CODDAIRE, CHIP MANN
   7.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            42:12   45:20   47:26   48:42   51:54 (  55:03) (1:18:10) = 3:55:34
         PAUL FRATINI, PETER FRATINI, JOHN MATTHEWS, NORM FULLER, DAVID WRIGHT,
         STANLEY KOLPA, MIKE PASSMORE
   8.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
            46:15   46:45   47:31   48:23   48:54 (  51:11) = 3:57:48
         BOB STROUT, DENNIS DONOGHUE, DAVID KELLY, PETER HESLAM, JOHN WEBBER,
         RICK BAYKO
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:12   49:24   52:40   55:07   58:15 (1:36:34) = 4:22:38
         JANOS MAKO, STEVE SEIDE, WILL MEREDITH, JOHN KLESCHINSKY, PAUL HUDSON,
         BOB STAMM
  10.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            51:02   51:31   51:35   53:18   55:14 (1:13:37) (1:18:51) = 4:22:40
         TIM BLOUIN, BRIAN BYRNE, MICHAEL AUGER, JOE DIMUCCI, JIM FAY, PAUL
         SCHELL, DANIEL DODSON
  11.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            49:04   50:21   54:10   54:19   58:41 (1:25:28) = 4:26:35
         STEWART RICHMOND, PAUL CAMIRE, BRIAN MAHONEY, JULES SPILL, BRIAN
         HARRINGTON, ROGER GOSSELIN

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            40:48   43:02   43:06 (  47:37) (  53:37) = 2:06:56
         CRAIG FRAM, PAUL HAMMOND, PAUL DOE, CHRIS SPINNEY, FRANK CORSARO
   2.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            41:23   42:11   44:21 (  51:39) (  53:26) (  54:13) (  55:17)
          = 2:07:55
         NORM LARSON, TONY BATES, JACK PILLA, CHUCK ARNOLD, JOHN VALENTINE,
         RICHARD WRIGHT, CHARLES WINDISCH
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            43:17   46:38   47:08 (  49:57) (  51:09) (  53:50) (  54:23)
          = 2:17:03
         JONATHAN WALDRON, MICHAEL MCHUGH, GORDON MACFARLAND, STEPHEN
         PECKICONIS, MARSHALL RANDOLPH, JIM TERRY, SERGEY BORISOV
   4.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:10   48:10   48:31 (  50:16) (  51:03) (  52:43) (  54:06)
          = 2:18:51
         JOHN BARBOUR, KEN JACOBSON, ANDRE CHANDONNET, CHIP MANN, GLENN STEWART,
         JIM STRONACH, TOM AMIRO
   5.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
            46:15   46:45   47:31 (  48:54) (  51:11) = 2:20:31
         BOB STROUT, DENNIS DONOGHUE, DAVID KELLY, JOHN WEBBER, RICK BAYKO
   6.  GCS-TRIAD                               
            47:02   47:54   50:20 (  50:47) (  50:56) (  52:10) (  52:18)
          = 2:25:16
         MICHAEL MERRA, CARL HEFFLEFINGER, LEN HALL, TOM KOLB, MILT SCHUMACHER,
         DAVID CONTRADA, JIM VELINO
   7.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            47:26   48:42   51:54 (  55:03) (1:18:10) (1:39:33) = 2:28:02
         JOHN MATTHEWS, NORM FULLER, DAVID WRIGHT, STANLEY KOLPA, MIKE PASSMORE,
         PETER STASZ
   8.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            51:02   51:31   51:35 (  53:18) (  55:14) (1:13:37) (1:18:51)
          = 2:34:08
         TIM BLOUIN, BRIAN BYRNE, MICHAEL AUGER, JOE DIMUCCI, JIM FAY, PAUL
         SCHELL, DANIEL DODSON
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            49:24   52:40   55:07 (  58:15) (1:36:34) = 2:37:11
         STEVE SEIDE, WILL MEREDITH, JOHN KLESCHINSKY, PAUL HUDSON, BOB STAMM
  10.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            51:18   52:22   53:43 = 2:37:23
         MARTY ELLOWITZ, KENNETH BROWN, PAUL GROGAN
  11.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            50:21   54:10   54:19 (1:25:28) = 2:38:50
         PAUL CAMIRE, BRIAN MAHONEY, JULES SPILL, ROGER GOSSELIN

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            47:08   51:09   56:44 (  58:20) (1:09:54) (1:27:25) = 2:35:01
         GORDON MACFARLAND, MARSHALL RANDOLPH, SUMNER BROWN, CHARLIE HUBBARD,
         ROBERT RIORDAN, ISAIAH SHALOM
   2.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            51:39   53:26   54:13 = 2:39:18
         CHUCK ARNOLD, JOHN VALENTINE, RICHARD WRIGHT
   3.  GCS-TRIAD                               
            50:56   53:57   54:55 (  58:00) (1:00:36) (1:07:55) = 2:39:48
         MILT SCHUMACHER, JOHN LEWICKE, JOE NOONAN, DENNY LEBLANC, DAVID SALVAS,
         SHU MINAMI
   4.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            54:06   57:51 1:00:55 (1:08:49) = 2:52:52
         TOM AMIRO, STEVE KANARACUS, GARY SEE, JONATHAN MACKENZIE
   5.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            51:31 1:13:37 1:18:51 = 3:23:59
         BRIAN BYRNE, PAUL SCHELL, DANIEL DODSON
   6.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            52:40   58:15 1:36:34 = 3:27:29
         WILL MEREDITH, PAUL HUDSON, BOB STAMM

-------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            46:15   47:32   47:39 (  47:59) (  49:00) (  49:21) (  50:29)
          = 2:21:26
         AMEVIA BISHOP, MEGHAN LYNCH, KRISTIN SCHLEICHER, LAURA HAYDEN,
         SCARLETT GRAHAM, CHRISTY BONSTELLE, EMILY RAYMOND
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            46:38   47:21   47:46 (  50:59) (  52:01) (  54:52) (  55:01)
          = 2:21:45
         BARBARA MCMANUS, ABIGAIL GOSLING, LISA DANIELSON, KAREN MCGAHIE,
         SIDNEY LETENDRE, SHANNA HAUVER, PATRICIA CLARK
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            45:49   46:47   49:24 (  49:43) (  50:24) (  50:28) (  50:37)
          = 2:22:00
         TAMMIE ROBIE, MEAGHAN MATHEWS-HEGARTY, CHRISTINE DONESKI, CHRISSY
         ANDERSON, EMILY SEARLES, NANCY CORSARO, PETRA PLATT
   4.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            48:17   48:37   50:32 (  52:09) (  57:32) (1:00:41) = 2:27:26
         ROBYN ANDERSON, ANNE BLISS, MEGAN VALENTINE, JESSICA BOLDUC, MOIRA
         DURNIN, HOLLY RAINVILLE
   5.  GCS-TRIAD                               
            48:59   49:10   49:22 (  49:39) (  50:08) (  51:24) (  52:24)
          = 2:27:31
         CATHY MERRA, BONNIE RITCHOTTE, KRISTEN KING, KAREN PATTELENA, KAREN
         LONG, TAMMY GAFFEY, NICOLE ROGERS
   6.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
            50:50   52:28   53:21 = 2:36:39
         HEATHER MCLAUGHLIN, MEREDITH STANFORD, REBECCA NISETICH
   7.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            52:21   57:44   58:18 (1:02:07) (1:02:12) (1:02:41) (1:19:06)
          = 2:48:23
         ANNALISA PAWLOWSKY, PATRICIA ROBINSON, GESA KIRSCH, DIANE MCLAUGHLIN,
         CATHERINE FARRELL, DELWYN WILLIAMSON, CAROL THROPE
   8.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            55:57   56:13 1:06:27 (1:11:46) = 2:58:37
         LIANE PANCOAST, MELANIE HIRE, NANCY DORN, CHRISTINE ALOISE
   9.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            58:02 1:02:16 1:06:05 = 3:06:23
         DENISE SPENARD, HONEY WEISS, KYM HARRINGTON
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:00:19 1:14:22 1:15:06 (1:25:51) = 3:29:47
         LISA MACIEL, CATHERINE KOBLER, MARCIE BUTLER, DOREEN RIZZO

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GCS-TRIAD                               
            48:59   49:39   50:08 (  51:24) (  56:30) (  57:12) (1:01:07)
          = 2:28:46
         CATHY MERRA, KAREN PATTELENA, KAREN LONG, TAMMY GAFFEY, LISA KLASMAN,
         JANICE PLATT, PAMELA HALL
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            46:38   50:59   52:01 (  54:52) (  55:01) (  58:45) (1:01:50)
          = 2:29:38
         BARBARA MCMANUS, KAREN MCGAHIE, SIDNEY LETENDRE, SHANNA HAUVER,
         PATRICIA CLARK, JODI HIRSCHMAN, ANNIE RYAN
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            49:43   50:28   50:37 (  50:38) (  50:40) (  51:07) (  51:16)
          = 2:30:48
         CHRISSY ANDERSON, NANCY CORSARO, PETRA PLATT, CATHY PEARCE, MIAE
         JACOBS, NADINE PALMER, LISA ZAPPALA
   4.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            48:37   57:32 1:00:41 = 2:46:50
         ANNE BLISS, MOIRA DURNIN, HOLLY RAINVILLE
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            57:44   58:18 1:02:07 (1:02:12) (1:02:41) (1:19:06) = 2:58:09
         PATRICIA ROBINSON, GESA KIRSCH, DIANE MCLAUGHLIN, CATHERINE FARRELL,
         DELWYN WILLIAMSON, CAROL THROPE
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            55:57   56:13 1:06:27 = 2:58:37
         LIANE PANCOAST, MELANIE HIRE, NANCY DORN
   7.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:00:19 1:14:22 1:25:51 = 3:40:32
         LISA MACIEL, CATHERINE KOBLER, DOREEN RIZZO

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            50:28   50:40   57:14 (  58:42) = 2:38:22
         NANCY CORSARO, MIAE JACOBS, SUSAN STIRRAT, SUSAN BURGESS
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            52:01   55:01   58:45 (1:01:50) (1:02:19) = 2:45:47
         SIDNEY LETENDRE, PATRICIA CLARK, JODI HIRSCHMAN, ANNIE RYAN, LINDA
         USHER
   3.  GCS-TRIAD                               
            48:59 1:01:07 1:01:24 (1:12:19) (1:13:43) (1:14:03) (1:22:38)
          = 2:51:30
         CATHY MERRA, PAMELA HALL, LORI HENNESSEY, JANE LEVESQUE, LISA CHRISTIE,
         BARBARA ROBINSON, SUZANNE LONG
   4.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            57:44 1:02:07 1:02:12 (1:19:06) = 3:02:03
         PATRICIA ROBINSON, DIANE MCLAUGHLIN, CATHERINE FARRELL, CAROL THROPE

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News