Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

50th Running of the Mt. Washington Road Race

Pinkham Notch, NH, June 19, 2010

[Mens Overall Results | Womens Overall Results | Crossan Cup Award | Clydesdale/Filly Awards | Age Group Awards | Age-Graded Masters Results | USATF Age Group Awards | USATF Team Results | Top USATF Individual Results ]

Team Awards

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                           MALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
          1:04:21 1:08:46 1:08:49 1:08:59 1:11:34 (1:11:53) (1:12:00) = 5:42:29
         Matt Russell, Peter Maksimow, Jim Johnson, Ben Nephew, Andy McCarron,
         Patrick Rich, Dave Dunham
   2.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
          1:13:39 1:13:39 1:15:04 1:15:14 1:15:24 (1:17:41) (1:18:00) = 6:13:00
         Andrew Wommack, Matthew Haringa, Ryan Aschbrenner, Bruce Davie,
         Tomoaki Uchiki, Tim Stickney, Edward Breen
   3.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:13:04 1:14:21 1:14:27 1:16:49 1:18:53 (1:23:59) (1:24:24) = 6:17:34
         Jeff Hunt, Todd Callaghan, Joe Donnelly, Rich Smith, David Herr, Mark
         Engerman, Keith Woodward
   4.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
          1:11:11 1:11:42 1:18:09 1:18:23 1:19:43 (1:33:35) = 6:19:08
         Brandon Newbould, Daniel Princic, Henry Scollard, Reno Stirrat, Chris
         Mahoney, John Gorman
   5.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
          1:13:28 1:15:39 1:17:57 1:25:45 1:35:50 (1:36:10) (1:44:39) = 6:48:39
         Chad Carr, Bernat Olle, Nicolas Menzies, Kevin Gravina, Patrick
         Bazinet, Joseph Shapiro, David Liquori
   6.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:20:40 1:22:37 1:22:43 1:28:01 1:33:17 (1:39:22) (1:39:24) = 7:07:18
         Kenneth Tripp, Timothy Roache, Mark Behan, Derek Dorval, David
         Saltmarsh, Thomas Roldan, Paul Bouchard
   7.  BOSTON ATHLETIC ASSOC                   
          1:00:40 1:23:46 1:31:01 1:32:55 1:39:47 (1:49:56) (2:53:07) = 7:08:09
         Eric Blake, Mike Dowling, Kevin Hill, Michael McKechnie, William Riley,
         John Cederholm, Richard Schilder
   8.  TEAM GLOUCESTER                         
          1:20:45 1:30:08 1:31:45 1:35:27 1:37:55 (1:38:24) (1:44:30) = 7:36:00
         Matthew Curran, Bob Gillis, Edward Jeffries, Kevin Littman, Gregory
         Lowe, Stephen Whittey, Gary Jewett
   9.  NORTH MEDFORD CLUB                      
          1:27:01 1:28:04 1:30:33 1:37:37 1:38:38 (1:44:42) (1:51:13) = 7:41:53
         Jeff Gould, John Trunik, Todd Brown, Michael O'Hara, Keith Orni, Chris
         Howard, Jim Fay
  10.  GRANITE STATE RACING TEAM               
          1:24:05 1:26:56 1:33:25 1:38:23 1:39:15 (1:46:55) (1:51:01) = 7:42:04
         Taylor Annett, David Audet, Peter Howe, Jim Graham, Bob Zock, Tim
         Pifer, Tom Walton
  11.  GENESEE VALLEY HARRIERS                 
          1:18:02 1:19:10 1:25:16 1:36:56 2:04:48 = 7:44:12
         Jordan Zwick, Dave Bischoff, Mark Rybinski, Bruce Wilkins, Michael
         Reif
  12.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:26:42 1:28:35 1:33:47 1:36:15 1:41:31 (1:42:57) (1:45:28) = 7:46:50
         Paul Kirsch, Peter Waitkun, Paul Bazanchuk, Nathan Hill, Richard
         Miller, Marc Ohlson, David Drach
  13.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:30:42 1:33:44 1:36:45 1:40:04 1:40:28 (1:58:27) (2:04:33) = 8:01:43
         Dima Feinhaus, Robert Bradlee, Derek Sawyer, Sumner Brown, Jim Terry,
         Fabio Schiantarelli, Paul Grant

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                           MALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
  14.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS               
          1:27:25 1:37:14 1:41:27 1:42:10 1:45:56 (1:46:34) (1:49:18) = 8:14:12
         John Lariviere, Kevin McCoy, Ray Fasano, Mark Difranco, Alfred Allen,
         Graham Powers, Curt Mason
  15.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
          1:37:35 1:42:00 1:46:13 1:46:43 1:49:37 (1:57:21) = 8:42:08
         Andrew Schneider, Matthew Grymek, Reji James, Michael Quinn, John
         Gorvin, Brandon Villarreal
  16.  MAINE TRACK CLUB                        
          1:25:00 1:36:12 1:44:38 1:57:56 2:05:38 (2:05:59) (2:08:13) = 8:49:24
         David Roberts, Tom Ryan, Steve Moriarty, Pete Peters, Brad Owen, Mike
         Nixon, Mark Grandonico
  17.  CENTRAL MAINE STRIDERS                  
          1:39:37 1:41:02 1:49:12 1:50:14 1:51:38 (2:07:12) (2:25:45) = 8:51:43
         Bob Poirier, Brent Violette, Mark Fisher, Dean Rasmussen, Jeffrey
         Preble, Tom McGuire, Ronald Paquette
  18.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION            
          1:26:18 1:28:52 1:52:50 2:02:38 2:07:22 (2:44:39) = 8:58:00
         Brian Betournay, Brad Lebo, Chris Clapp, Arlon Chaffee, Andre Gagnon,
         Tim Proctor
  19.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:28:56 1:44:24 1:53:04 1:56:10 2:02:26 (2:28:54) = 9:05:00
         Thor Kirleis, Robert Wanamaker, John Evans, Rob Ackerman, Kevin Yetman,
         James Laprel
  20.  HEARTBREAK HILL STRIDERS                
          1:34:09 1:45:21 1:53:12 1:56:20 1:58:34 (2:12:22) (2:39:45) = 9:07:36
         Adrian King, Paul Leslie-Smith, Chuck Hagedorn, Donald Hogardt,
         Stephen Garbacz, Mayank Tandon, Michael Gonnerman
  21.  GREATER DERRY TRACK CLUB                
          1:20:45 1:55:56 2:00:37 2:14:24 2:19:47 = 9:51:29
         Jimmie Cochran, Tyson Duve, Peter Duve, Mike Thompson, Zachary Duve
  22.  NEW ENGLAND 65 PLUS RUNNERS             
          1:47:52 1:50:37 2:00:28 2:02:03 2:14:51 (2:18:30) (2:34:50) = 9:55:51
         Andrew Lewis, John Pelton, Gerald Barney, Kermit Cadrette, Fred
         Zuleger Iii, Newell Tolman, Robert Hall

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                       MALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
          1:12:00 1:12:47 1:15:42 1:16:05 1:17:13 (1:18:44) (1:23:58) = 6:13:47
         Dave Dunham, Francis Burdett, David Quintal, Daniel Verrington, Tim
         Van Orden, Ernest Brake, Rod Viens
   2.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:13:04 1:14:21 1:14:27 1:16:49 1:18:53 (1:23:59) (1:24:24) = 6:17:34
         Jeff Hunt, Todd Callaghan, Joe Donnelly, Rich Smith, David Herr, Mark
         Engerman, Keith Woodward
   3.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:20:40 1:22:37 1:22:43 1:33:17 1:39:22 (1:39:24) (1:40:15) = 7:18:39
         Kenneth Tripp, Timothy Roache, Mark Behan, David Saltmarsh, Thomas
         Roldan, Paul Bouchard, Jeff Albertelli
   4.  TEAM GLOUCESTER                         
          1:20:45 1:30:08 1:31:45 1:37:55 1:38:24 (1:44:30) (1:46:55) = 7:38:57
         Matthew Curran, Bob Gillis, Edward Jeffries, Gregory Lowe, Stephen
         Whittey, Gary Jewett, Philip Dunn
   5.  NORTH MEDFORD CLUB                      
          1:27:01 1:28:04 1:30:33 1:37:37 1:44:42 (1:51:13) (1:59:14) = 7:47:57
         Jeff Gould, John Trunik, Todd Brown, Michael O'Hara, Chris Howard, Jim
         Fay, Jim McDermott
   6.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:26:42 1:33:47 1:41:31 1:42:57 1:45:28 (1:48:03) (1:51:55) = 8:10:25
         Paul Kirsch, Paul Bazanchuk, Richard Miller, Marc Ohlson, David Drach,
         Roger Marcoux, Frank Holmes
   7.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS               
          1:27:25 1:37:14 1:41:27 1:42:10 1:45:56 (1:51:05) (2:07:56) = 8:14:12
         John Lariviere, Kevin McCoy, Ray Fasano, Mark Difranco, Alfred Allen,
         Patrick Meenan, Fred Tanner
   8.  GRANITE STATE RACING TEAM               
          1:26:56 1:38:23 1:39:15 1:46:55 1:51:01 (2:06:50) (2:17:33) = 8:22:30
         David Audet, Jim Graham, Bob Zock, Tim Pifer, Tom Walton, Daniel Walsh,
         Joseph Lafrance
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:30:42 1:33:44 1:40:04 1:40:28 1:58:27 (2:04:33) (2:16:30) = 8:23:25
         Dima Feinhaus, Robert Bradlee, Sumner Brown, Jim Terry, Fabio
         Schiantarelli, Paul Grant, Thom Parker
  10.  MAINE TRACK CLUB                        
          1:25:00 1:36:12 1:44:38 1:57:56 2:05:38 (2:05:59) (2:08:13) = 8:49:24
         David Roberts, Tom Ryan, Steve Moriarty, Pete Peters, Brad Owen, Mike
         Nixon, Mark Grandonico
  11.  CENTRAL MAINE STRIDERS                  
          1:39:37 1:49:12 1:50:14 1:51:38 2:07:12 (2:25:45) = 9:17:53
         Bob Poirier, Mark Fisher, Dean Rasmussen, Jeffrey Preble, Tom McGuire,
         Ronald Paquette
  12.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:28:56 1:44:24 1:56:10 2:02:26 2:28:54 = 9:40:50
         Thor Kirleis, Robert Wanamaker, Rob Ackerman, Kevin Yetman, James
         Laprel
  13.  NEW ENGLAND 65 PLUS RUNNERS             
          1:47:52 1:50:37 2:00:28 2:02:03 2:14:51 (2:18:30) (2:34:50) = 9:55:51
         Andrew Lewis, John Pelton, Gerald Barney, Kermit Cadrette, Fred
         Zuleger Iii, Newell Tolman, Robert Hall

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                       MALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
  14.  HEARTBREAK HILL STRIDERS                
          1:45:21 1:53:12 1:56:20 1:58:34 2:39:45 = 10:13:12
         Paul Leslie-Smith, Chuck Hagedorn, Donald Hogardt, Stephen Garbacz,
         Michael Gonnerman
  15.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION            
          1:28:52 1:52:50 2:02:38 2:07:22 2:44:39 = 10:16:21
         Brad Lebo, Chris Clapp, Arlon Chaffee, Andre Gagnon, Tim Proctor

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                       MALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:24:24 1:24:28 1:26:22 1:28:48 1:33:20 (1:37:56) (1:42:29) = 7:17:22
         Keith Woodward, Michael Merra, Len Hall, Robert Mulvaney, Chuck Landry,
         Damian Rowe, Tom Kolb
   2.  TEAM GLOUCESTER                         
          1:20:45 1:30:08 1:38:24 1:46:55 1:47:37 (1:54:43) (1:58:25) = 8:03:49
         Matthew Curran, Bob Gillis, Stephen Whittey, Philip Dunn, Michael
         Gillis, Mark Asaro, Charles Wolcott
   3.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:33:47 1:41:31 1:42:57 1:45:28 1:48:03 (1:51:55) (2:02:11) = 8:31:46
         Paul Bazanchuk, Richard Miller, Marc Ohlson, David Drach, Roger
         Marcoux, Frank Holmes, Frank Hurt
   4.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS               
          1:37:14 1:41:27 1:42:10 1:45:56 1:51:05 (2:07:56) (2:12:39) = 8:37:52
         Kevin McCoy, Ray Fasano, Mark Difranco, Alfred Allen, Patrick Meenan,
         Fred Tanner, Michael Goodson
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:33:44 1:40:04 1:40:28 1:58:27 2:04:33 (2:19:10) (2:35:54) = 8:57:16
         Robert Bradlee, Sumner Brown, Jim Terry, Fabio Schiantarelli, Paul
         Grant, Frederick W Ross Iii, Joseph Leader
   6.  MAINE TRACK CLUB                        
          1:25:00 1:36:12 1:44:38 2:05:59 2:08:13 (2:09:48) (2:19:32) = 9:00:02
         David Roberts, Tom Ryan, Steve Moriarty, Mike Nixon, Mark Grandonico,
         John Howe, Kevin Robinson
   7.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:39:24 1:48:08 1:48:51 1:53:28 1:54:14 (1:57:03) (1:57:04) = 9:04:05
         Paul Bouchard, Tom Miller, William Steele, Michael St. Laurent, Donald
         Brabant, Adam Nisson, Rick Reynolds
   8.  CENTRAL MAINE STRIDERS                  
          1:39:37 1:50:14 1:51:38 2:07:12 2:25:45 = 9:54:26
         Bob Poirier, Dean Rasmussen, Jeffrey Preble, Tom McGuire, Ronald
         Paquette
   9.  NEW ENGLAND 65 PLUS RUNNERS             
          1:47:52 1:50:37 2:00:28 2:02:03 2:14:51 (2:18:30) (2:34:50) = 9:55:51
         Andrew Lewis, John Pelton, Gerald Barney, Kermit Cadrette, Fred
         Zuleger Iii, Newell Tolman, Robert Hall
  10.  GRANITE STATE RACING TEAM               
          1:38:23 1:51:01 2:06:50 2:17:33 2:22:25 = 10:16:12
         Jim Graham, Tom Walton, Daniel Walsh, Joseph Lafrance, Randy Phillips

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                          FEMALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  FLEET FEET BOULDER                      
          1:12:53 1:15:47 1:29:00 (1:48:14) = 3:57:40
         Brandy Erholtz, Laura Haefeli, Lisa Goldsmith, Nancy Hobbs
   2.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:19:47 1:26:03 1:32:33 (1:34:15) (1:51:45) (1:53:48) (2:00:56)
          = 4:18:23
         Amber Ferreira, Bonnie Ritchotte, Cathy Merra, Lori Lambert, Laura
         Joyce, Donna Horan, Sue Donovan
   3.  GENESEE VALLEY HARRIERS                 
          1:27:35 1:29:05 1:38:02 = 4:34:42
         Jessica Snyder, Michelle Weiler, Jen Malik
   4.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:27:22 1:40:22 1:40:57 (2:04:34) = 4:48:41
         Suzy West, Donna Smyth, Lisa Doucett, Karen Mahoney
   5.  GRANITE STATE RACING TEAM               
          1:29:33 1:36:03 1:51:24 (1:51:36) (1:54:57) (2:02:31) (2:02:46)
          = 4:57:00
         Christin Doneski, Ann Rasmussen, Nancy Druke, Emily Searles Lafferty,
         Margaret Bastien, Amy Casteen, Barbara Higgins
   6.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
          1:37:18 1:37:50 1:46:46 (1:52:25) (1:59:17) (2:04:58) (2:14:16)
          = 5:01:54
         Amanda Brewster, Erin Fitzpatrick, Becky Hutchinson, Rebecca Nisetich,
         Katie Oconnor, Jennifer Baima, Marcia Gookin
   7.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
          1:26:37 1:35:30 2:08:20 = 5:10:27
         Dawn Roberts, Heather Kolpa, Elaine Dill
   8.  MAINE TRACK CLUB                        
          1:36:12 1:45:31 1:55:24 (1:58:31) (2:08:04) (3:05:49) = 5:17:07
         Carry Buterbaugh, Misty Fillus, Laurie Nicholas, Melissa Sprague,
         Margaritt McNulty, Sandra Walton
   9.  TEAM GLOUCESTER                         
          1:33:04 1:51:30 1:53:24 (1:59:46) (2:05:50) (2:18:25) (2:22:29)
          = 5:17:58
         Regina Randazza  Loiacano, Kathleen Burley, Amy Powers, Judy Destino,
         Lee Benton, Pixie Harrington, Cynthia Hendrickson
  10.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:45:15 1:45:40 1:47:53 (1:50:22) (1:52:08) (1:53:22) (1:53:41)
          = 5:18:48
         Lisa Dressel-Rohr, Michelle Sherman, Janet Perkins-Howland, Susan
         Talon, Lisa Peters, Beth Dorval, Jodi Bertrand
  11.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:37:12 1:52:08 1:53:22 (1:57:25) (1:59:14) (2:00:00) (2:00:41)
          = 5:22:42
         Shauna Ross, Dawn Heinrich, Haley Heinrich, Linda Parrish, Hanne
         Heinrich, Amanda Wirling, Nancy Drach
  12.  NORTH MEDFORD CLUB                      
          1:33:50 1:55:10 1:57:51 (2:06:49) (2:13:35) (2:16:02) (2:57:57)
          = 5:26:51
         Carolyn Finch, Debbie Wallgren, Debra Willard-Parker, Sandra Superchi,
         Lori Berkey, Molly Reid, Marge Gladwin
  13.  CENTRAL VERMONT RUNNERS CLUB            
          1:29:25 1:58:34 2:13:01 = 5:41:00
         Donna Smyers, Dorothy Helling, Candace Dane
  14.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS               
          1:54:40 1:55:38 2:00:02 (2:08:15) = 5:50:20
         Kristi Miller, Laura Pagnozzi, Sue Carlson, Kelly Willette
  15.  PR RACING                               
          1:40:54 1:49:09 2:22:28 = 5:52:31
         Lilian Childress, Melissa Hebert, Carrie Boudreau

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                          FEMALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
  16.  RUN FOR WENDY                           
          1:52:29 2:00:16 2:00:32 (2:04:39) (2:16:00) (2:38:54) = 5:53:17
         Sheila Fabrizio, Lizabeth O'Connor, Christine Campanella, Katie
         Lemieux, Kelly Vonruden, Diane Desmarais
  17.  HEARTBREAK HILL STRIDERS                
          1:46:41 2:07:53 2:08:52 (2:12:47) (2:16:25) = 6:03:26
         Saskia Oosting, Nesrin Oztermiyeci, Angelika Evans, Marlene Odonnell,
         Susan Israel
  18.  GREATER NORWOOD RUNNING CLUB            
          1:57:21 2:19:19 2:49:16 = 7:05:56
         Tricia Crispi, Melissa Bair, Moira Herlihy
  19.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          2:24:30 2:25:22 2:27:55 (2:27:55) (2:32:12) (2:32:35) = 7:17:47
         Amy Dalton, Kerri Deschaine, Denise Illsley, Kerri Martone, Donna
         Phaneuf, Elisa Colella

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  FLEET FEET BOULDER                      
          1:15:47 1:29:00 1:48:14 = 4:33:01
         Laura Haefeli, Lisa Goldsmith, Nancy Hobbs
   2.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:27:22 1:40:22 1:40:57 (2:04:34) = 4:48:41
         Suzy West, Donna Smyth, Lisa Doucett, Karen Mahoney
   3.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:32:33 1:34:15 1:51:45 (1:53:48) (2:00:56) (2:14:13) (2:15:23)
          = 4:58:33
         Cathy Merra, Lori Lambert, Laura Joyce, Donna Horan, Sue Donovan, Lisa
         Christie, Barbara Robinson
   4.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:45:15 1:45:40 1:47:53 (1:50:22) (1:52:08) (1:53:41) (1:56:21)
          = 5:18:48
         Lisa Dressel-Rohr, Michelle Sherman, Janet Perkins-Howland, Susan
         Talon, Lisa Peters, Jodi Bertrand, Vicki Miller
   5.  GRANITE STATE RACING TEAM               
          1:36:03 1:51:24 1:54:57 (2:02:46) (2:04:12) (2:07:13) (2:07:41)
          = 5:22:24
         Ann Rasmussen, Nancy Druke, Margaret Bastien, Barbara Higgins, Betty
         Cox, Brenda Clark, Martha Hauser
   6.  NORTH MEDFORD CLUB                      
          1:33:50 1:55:10 1:57:51 (2:06:49) (2:13:35) (2:16:02) (2:57:57)
          = 5:26:51
         Carolyn Finch, Debbie Wallgren, Debra Willard-Parker, Sandra Superchi,
         Lori Berkey, Molly Reid, Marge Gladwin
   7.  CENTRAL VERMONT RUNNERS CLUB            
          1:29:25 1:58:34 2:13:01 = 5:41:00
         Donna Smyers, Dorothy Helling, Candace Dane
   8.  TEAM GLOUCESTER                         
          1:51:30 1:53:24 1:59:46 (2:05:50) (2:18:25) (2:22:29) (2:43:27)
          = 5:44:40
         Kathleen Burley, Amy Powers, Judy Destino, Lee Benton, Pixie
         Harrington, Cynthia Hendrickson, Maryke Gillis
   9.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:52:08 1:57:25 2:00:41 (2:08:50) (2:10:45) (2:14:10) (2:18:09)
          = 5:50:14
         Dawn Heinrich, Linda Parrish, Nancy Drach, Diana McTeague, Wendy
         Saliga, Pat Estes, Sally Swenson
  10.  HEARTBREAK HILL STRIDERS                
          1:46:41 2:07:53 2:08:52 (2:12:47) (2:16:25) = 6:03:26
         Saskia Oosting, Nesrin Oztermiyeci, Angelika Evans, Marlene Odonnell,
         Susan Israel
  11.  RUN FOR WENDY                           
          2:00:32 2:16:00 2:38:54 = 6:55:26
         Christine Campanella, Kelly Vonruden, Diane Desmarais
  12.  GREATER NORWOOD RUNNING CLUB            
          1:57:21 2:19:19 2:49:16 = 7:05:56
         Tricia Crispi, Melissa Bair, Moira Herlihy
  13.  MAINE TRACK CLUB                        
          1:55:24 2:08:04 3:05:49 = 7:09:17
         Laurie Nicholas, Margaritt McNulty, Sandra Walton
  14.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          2:24:30 2:27:55 2:32:12 (2:32:35) = 7:24:37
         Amy Dalton, Denise Illsley, Donna Phaneuf, Elisa Colella

50th Mount Washington Road Race -- 2010 U.S. Mountain Running Championship
           Presented By Primary Sponsor - NORTHEAST DELTA DENTAL
 June 19, 2010    7.6 Miles - Base to Summit     Pinkham Notch, Gorham, NH
 Directed By: Granite State Race Services  racetime@gsrs.com  www.gsrs.com
===============================================================================
-------------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  NORTH MEDFORD CLUB                      
          1:33:50 1:55:10 2:06:49 (2:16:02) (2:57:57) = 5:35:49
         Carolyn Finch, Debbie Wallgren, Sandra Superchi, Molly Reid, Marge
         Gladwin
   2.  CENTRAL VERMONT RUNNERS CLUB            
          1:29:25 1:58:34 2:13:01 = 5:41:00
         Donna Smyers, Dorothy Helling, Candace Dane
   3.  GCS TRIAD RACING TEAM                   
          1:32:33 2:14:13 2:15:23 = 6:02:09
         Cathy Merra, Lisa Christie, Barbara Robinson
   4.  WHITE MOUNTAIN MILERS                   
          1:57:25 2:00:41 2:10:45 (2:14:10) (2:18:09) (2:29:42) (2:34:01)
          = 6:08:51
         Linda Parrish, Nancy Drach, Wendy Saliga, Pat Estes, Sally Swenson,
         Carol Viens, Linda Comeau
   5.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
          1:50:22 1:56:21 2:50:50 = 6:37:33
         Susan Talon, Vicki Miller, Dale Granger-Eckert
   6.  HEARTBREAK HILL STRIDERS                
          2:08:52 2:12:47 2:16:25 = 6:38:04
         Angelika Evans, Marlene Odonnell, Susan Israel





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News