Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Granite State Senior Games 2010

Manchester, NH, August 29, 2010

Age Graded Results

Raider Timing


Lebanon High School - NH Hy-Tek's MEET MANAGER 7:21 PM 9/1/2010 Page 1
Granite State Senior Games 2009 - 8/29/2010
8/29/2010
Results - Age Grading: 1 Yr Indiv & 5 yr Multi
 
Event 1 W50 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
Finals
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 9.74 8.34 82.96% 2
2 Fortuna, Paula W50 NH, NH 9.91 8.57 80.73% 2
 
Event 1 W55 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Johns-Reese, Gail W55 NH, NH 9.56 7.86 88.08% 2
 
Event 1 W60 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 13.21 10.17 68.13%
 
Event 1 W70 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Freniere, Janet W70 RI, RI 13.58 9.73 71.13%
 
Event 1 W75 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Jordan, Barbara W75 VT, VT 10.58 7.11 97.35%
2 meiler, flo W76 VT, VT 11.65 7.73 89.53%
 
Event 1 W85 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 17.41 9.94 69.62%
 
Event 2 M50 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Murchie, Bruce M53 ME, ME 8.38 7.27 87.95% 4
2 Biagioni, R M51 NJ, NJ 8.44 7.42 86.14% 4
3 Goldstein, Stuart M52 NH, NH 10.81 9.44 67.72% 4
 
Event 2 M55 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Marchetti, Robert M59 MA, MA 9.39 7.82 81.79% 4
2 Keating, Adrian M56 CT, CT 9.79 8.31 76.92% 4
 
Event 2 M60 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Hess, Lee M61 NH, NH 8.67 7.12 89.73% 3
2 Wells, David M62 NH, NH 9.64 7.87 81.22% 3
3 Gray, Ron M64 NH, NH 12.06 9.71 65.84% 4
-- Mahoney, Brian M60 NH, NH DNF 3
 
Event 2 M65 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Pierce, Roger M66 MA, MA 8.44 6.71 95.26% 3
2 Spirdione, Bill M65 NH, NH 9.02 7.22 88.58% 3
3 Malsbenden, Paul M65 NH, NH 9.85 7.88 81.12% 3
 
Event 2 M70 60 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Barton, Jerry M73 SC, SC 9.78 7.42 86.09% 2
2 Freniere, Alfred M70 RI, RI 10.60 8.22 77.74% 2
3 Smyrnios, George M73 Unattached 10.68 8.11 78.84% 2
4 Daschbach, Richard M74 NH, NH 11.41 8.60 74.41% 2
5 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 12.27 9.24 69.19% 1
6 Brooks, III, Edward M74 NH, NH 16.66 12.55 50.96% 2
 
Event 2 M75 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Polevy, John M76 ME, ME 9.76 7.23 88.52%
2 Kopf, Jerome M75 NY, NY 10.21 7.64 83.74%
3 Conklin, Deke M75 NH, NH 10.39 7.77 82.29%
4 Finan, Jack M77 NH, NH 14.19 10.40 61.45%
 
Event 2 M80 60 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Bruce, Robert M82 NY, NY 10.90 7.55 84.68%
2 Fleming, Edward M83 NH, NH 19.27 13.17 48.52%
 
Event 3 W50 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Diaz, Patricia W50 MA, MA 2:58.05 2:38.79 71.34%
 
Event 3 W65 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Engle, Kathy W68 NH, NH 4:16.08 2:49.63 66.78%
 
Event 3 W75 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Szawlowski, Elizabeth W78 NH, NH 4:13.98 2:12.15 85.72%
 
Event 4 M50 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Creed, Colum M52 NH, NH 2:46.21 2:22.11 71.15%
 
Event 4 M55 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 McDougle, Jerome M56 NH, NH 2:31.59 2:05.37 80.65%
2 Waterman, Randy M58 NH, NH 2:31.95 2:03.68 81.76%
3 Segal, Robert M57 MA, MA 2:41.76 2:12.73 76.18%
 
Event 4 M60 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Murphy, Paul M63 ME, ME 2:30.33 1:57.65 85.94%
 
Event 4 M65 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Prouty, Steve M65 MA, MA 2:44.44 2:06.71 79.80%
 
Event 4 M70 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Wilson, Hugh M71 QC, QC 3:15.74 2:20.76 71.84%
2 Spencer, Bill M74 NH, NH 3:18.11 2:15.97 74.37%
3 Bertelsen, Fred M70 NH, NH 3:32.30 2:34.98 65.24%
4 Tosatti, George M74 NH, NH 3:49.46 2:37.48 64.21%
 
Event 4 M75 800 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Bernaquez, Jean M78 QC, QC 3:41.16 2:22.06 71.18%
2 Engle, Bill M79 NH, NH 3:51.29 2:26.02 69.25%
3 Welts, Bob M77 NH, NH 4:08.18 2:42.17 62.35%
 
Event 5 W50 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 15.55 13.17 79.68% 2
2 Fortuna, Paula W50 NH, NH 16.17 13.83 75.88% 2
 
Event 5 W55 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Johns-Reese, Gail W55 NH, NH 15.22 12.37 84.82% 2
2 Gogolsky, Karin W55 NY, NY 17.33 14.09 74.50% 2
 
Event 5 W60 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 22.45 17.08 61.47% 2
 
Event 5 W70 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Freniere, Janet W70 RI, RI 22.57 15.98 65.66%
 
Event 5 W75 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Jordan, Barbara W75 VT, VT 17.66 11.68 89.86%
2 meiler, flo W76 VT, VT 19.79 12.94 81.05%
3 Szawlowski, Elizabeth W78 NH, NH 22.62 14.46 72.55%
 
Event 6 M50 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Milton, George M50 OR, OR 12.55 11.20 87.49% 4
2 Needham, Michael M50 MA, MA 13.06 11.65 84.07% 4
3 Biagioni, R M51 NJ, NJ 13.20 11.70 83.71% 4
4 Murchie, Bruce M53 ME, ME 13.62 11.92 82.16% 4
5 Makozy, Frank M51 PA, PA 14.88 13.19 74.26% 4
6 Travers, Mike M52 MA, MA 15.55 13.69 71.51% 4
7 Goldstein, Stuart M52 NH, NH 17.91 15.77 62.09% 4
 
Event 6 M55 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 McBride, Greg M55 MA, MA 13.92 12.02 81.47% 3
2 Marchetti, Robert M59 MA, MA 14.83 12.49 78.42% 3
3 O'Brien, John M59 NY, NY 15.19 12.79 76.56% 3
4 Keating, Adrian M56 CT, CT 15.55 13.35 73.38% 3
 
Event 6 M60 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Hess, Lee M61 NH, NH 13.97 11.62 84.25% 3
2 Westover, David M60 NH, NH 14.17 11.86 82.57% 3
3 Wells, David M62 NH, NH 15.80 13.07 74.94% 3
4 Gray, Ron M64 NH, NH 20.59 16.82 58.23% 3
 
Event 6 M65 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Pierce, Roger M66 MA, MA 13.63 11.00 88.99% 2
2 Spirdione, Bill M65 NH, NH 14.75 11.98 81.76% 2
3 Malsbenden, Paul M65 NH, NH 15.93 12.94 75.71% 2
4 Sopher, H. Joe M66 VT, VT 16.60 13.40 73.07% 2
5 Radzevich, Victor M66 NH, NH 17.33 13.99 69.99% 4
6 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 19.41 15.48 63.27% 2
 
Event 6 M70 100 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Barton, Jerry M73 SC, SC 16.04 12.20 80.30% 2
2 Whittemore, Ronald M72 NH, NH 16.67 12.83 76.30% 2
3 Freniere, Alfred M70 RI, RI 18.06 14.24 68.77% 2
4 Daschbach, Richard M74 NH, NH 19.48 14.63 66.94% 1
5 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 20.17 15.15 64.65% 1
 
Event 6 M75 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Polevy, John M76 ME, ME 16.11 11.78 83.12%
2 Kopf, Jerome M75 NY, NY 16.72 12.41 78.95%
3 Finan, Jack M77 NH, NH 24.01 17.31 56.56%
 
Event 6 M80 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Bruce, Robert M82 NY, NY 17.76 11.84 82.71%
2 Fleming, Edward M83 NH, NH 32.82 21.49 45.55%
 
Event 6 M85 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Sweeney, Earl M87 RI, RI 22.55 13.74 71.26%
 
Event 7 W60 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Pagnotta, Claire W60 Unattached 11:06.36 9:00.16 62.39%
 
Event 8 M50 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Imai, Kiyoshi M52 NH, NH 8:17.14 7:05.95 72.54%
2 McElvery, Richard M53 NH, NH 8:18.84 7:03.72 72.93%
 
Event 8 M55 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Blank, Peter M56 VA, VA 8:31.05 7:02.59 73.12%
 
Event 8 M60 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Flint, Larry M64 NH, NH 11:23.62 8:42.22 59.17%
2 Stehno, Joe M63 NC, NC 11:47.91 9:06.51 56.54%
 
Event 8 M70 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Wilson, Hugh M71 QC, QC 10:59.93 7:45.12 66.43%
2 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 12:04.09 8:11.16 62.91%
 
Event 8 M75 1500 Meter Race Walk
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Finan, Jack M77 NH, NH 11:08.63 7:15.42 70.97%
 
Event 9 W50 400 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Diaz, Patricia W50 MA, MA 1:17.87 1:03.73 74.69%
 
Event 9 W55 400 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Willliams, Kimberly W55 ME, ME 1:22.80 1:04.63 73.66%
2 Gogolsky, Karin W55 NY, NY 1:23.38 1:05.08 73.15%
 
Event 9 W65 400 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Engle, Kathy W68 NH, NH 2:04.15 1:24.72 56.18%
 
Event 10 M50 400 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Yeh, Young-ching M50 NH, NH 1:09.05 1:00.20 71.73% 4
2 Creed, Colum M52 NH, NH 1:15.33 1:04.82 66.63% 4
 
Event 10 M55 400 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Segal, Robert M57 MA, MA 1:06.99 55.78 77.41% 4
 
....Event 10 M55 400 Meter Dash
2 McDougle, Jerome M56 NH, NH 1:08.10 57.07 75.67% 4
3 Kyle, James M58 NH, NH 1:10.82 58.59 73.69% 4
4 Taft, Tucker M57 MA, MA 1:11.17 59.26 72.87% 4
 
Event 10 M65 400 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Pierce, Roger M66 MA, MA 1:02.51 48.74 88.59% 3
2 Chinchillo, Robert M68 MA, MA 1:24.71 1:04.03 67.44% 3
3 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 1:35.18 1:11.94 60.02% 3
4 Madden, Gerald M68 NH, NH 1:54.27 1:26.37 50.00% 3
 
Event 10 M70 400 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Rush, Christopher M74 NY, NY 1:15.25 51.01 84.66% 2
2 Wilson, Hugh M71 QC, QC 1:28.13 1:03.32 68.21% 2
3 Bertelsen, Fred M70 NH, NH 1:31.18 1:06.74 64.71% 2
4 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 1:39.51 1:07.45 64.02% 2
 
Event 10 M75 400 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Engle, Bill M79 NH, NH 1:33.65 58.01 74.44%
2 Bernaquez, Jean M78 QC, QC 1:33.76 59.13 73.03%
3 L'Italien, Rod M75 MA, MA 1:41.58 1:07.48 63.99%
4 Faber, Klaus M76 NH, NH 1:56.60 1:16.16 56.71%
 
Event 10 M85 400 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Sweeney, Earl M87 RI, RI 2:13.24 1:05.35 66.08%
 
Event 11 W50 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Diaz, Patricia W50 MA, MA 6:23.42 5:22.19 72.15%
 
Event 11 W65 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Engle, Kathy W68 NH, NH 8:46.25 5:41.07 68.16%
 
Event 11 W75 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Harada, Mary W75 MA, MA 7:38.91 4:23.10 88.36%
 
Event 12 M50 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Imai, Kiyoshi M52 NH, NH 5:46.74 4:51.30 70.72%
 
Event 12 M55 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Waterman, Randy M58 NH, NH 5:12.36 4:09.24 82.65%
2 Kyle, James M58 NH, NH 5:38.50 4:30.09 76.27%
3 Kolb, Tom M55 NH, NH 5:52.82 4:48.65 71.37%
4 Blank, Peter M56 VA, VA 6:09.45 4:59.78 68.72%
 
Event 12 M70 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Spencer, Bill M74 NH, NH 6:26.51 4:22.64 78.44%
2 Wilson, Hugh M71 QC, QC 7:13.92 5:09.00 66.67%
3 Tosatti, George M74 NH, NH 8:37.59 5:51.71 58.57%
 
Event 12 M75 1500 Meter Run
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 L'Italien, Rod M75 MA, MA 7:20.41 4:54.46 69.96%
2 Bernaquez, Jean M78 QC, QC 7:33.18 4:50.77 70.85%
3 Welts, Bob M77 NH, NH 8:43.46 5:40.57 60.49%
4 Engle, Bill M79 NH, NH 8:48.07 5:34.06 61.67%
 
Event 13 W50 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 32.62 27.06 78.88%
 
Event 13 W55 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Johns-Reese, Gail W55 NH, NH 31.88 25.31 84.32%
2 Willliams, Kimberly W55 ME, ME 34.56 27.44 77.78%
3 Gogolsky, Karin W55 NY, NY 36.64 29.09 73.36%
 
Event 13 W75 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Jordan, Barbara W75 VT, VT 39.89 26.14 81.65%
2 meiler, flo W76 VT, VT 45.54 29.28 72.90%
 
Event 14 M50 200 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Milton, George M50 OR, OR 25.55 22.03 87.75% 3
2 Needham, Michael M50 MA, MA 25.97 22.39 86.33% 3
3 Murchie, Bruce M53 ME, ME 27.56 23.27 83.02% 3
4 Makozy, Frank M51 PA, PA 29.67 25.40 76.07% 3
5 Totty, Kenneth M52 NH, NH 30.54 25.97 74.43% 3
6 Yeh, Young-ching M50 NH, NH 31.58 27.22 70.99% 3
7 Creed, Colum M52 NH, NH 32.83 27.91 69.24% 3
 
Event 14 M55 200 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Taft, Tucker M57 MA, MA 29.80 24.49 78.93% 3
 
Event 14 M60 200 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Westover, David M60 NH, NH 29.35 23.63 81.77% 2
 
Event 14 M65 200 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Pierce, Roger M66 MA, MA 27.31 21.12 91.50% 2
2 Spirdione, Bill M65 NH, NH 31.03 24.19 79.89% 2
 
Event 14 M70 200 Meter Dash
===========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H# Points
===========================================================================================
1 Rush, Christopher M74 NY, NY 33.06 23.27 83.03% 2
2 Wilson, Hugh M71 QC, QC 40.19 29.65 65.19% 2
3 Bertelsen, Fred M70 NH, NH 40.77 30.53 63.28% 2
4 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 41.85 29.46 65.59% 2
 
Event 14 M75 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Polevy, John M76 ME, ME 33.47 22.80 84.76%
2 Kopf, Jerome M75 NY, NY 35.60 24.66 78.37%
3 Bernaquez, Jean M78 QC, QC 41.91 27.59 70.03%
4 Engle, Bill M79 NH, NH 42.65 27.60 70.04%
5 Finan, Jack M77 NH, NH 52.04 34.86 55.44%
 
Event 14 M80 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Bruce, Robert M82 NY, NY 37.50 22.83 84.64%
 
Event 14 M85 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
========================================================================================
1 Sweeney, Earl M87 RI, RI 47.64 25.23 76.60%
 
Event 15 W50 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 1.21m 3-11.50 1.52m 72.89%
2 Goldstein, Nancy W52 NH, NH 1.11m 3-07.75 1.41m 67.68%
 
Event 15 W60 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
-- Jackson, Loretta W61 NH, NH NH
 
Event 15 W75 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 meiler, flo W76 VT, VT 1.06m 3-05.75 1.99m 95.50%
2 Jordan, Barbara W75 VT, VT 1.06m 3-05.75 1.95m 93.81%
 
Event 16 M50 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Milton, George M50 OR, OR 1.72m 5-07.75 2.10m 86.00%
2 Creed, Colum M52 NH, NH 1.37m 4-06.00 1.71m 69.90%
3 McGee, Kevin M52 Unattached 1.27m 4-02.00 1.59m 64.80%
4 Goldstein, Stuart M52 NH, NH 1.11m 3-07.75 1.38m 56.63%
 
Event 16 M55 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Walton, Ron M56 NH, NH 1.52m 4-11.75 1.99m 81.28%
2 Gaudreau, Michael M55 MA, MA 1.47m 4-09.75 1.90m 77.78%
3 McDougle, Jerome M56 NH, NH 1.37m 4-06.00 1.79m 73.26%
3 McGee, John M59 MA, MA 1.32m 4-04.00 1.79m 72.93%
5 Kolb, Tom M55 NH, NH 1.16m 3-09.50 1.50m 61.38%
5 Smith, Gerrod M55 NY, NY 1.16m 3-09.50 1.50m 61.38%
 
Event 16 M60 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Fortin, John M61 NH, NH 1.27m 4-02.00 1.76m 72.16%
2 Wells, David M62 NH, NH 1.21m 3-11.50 1.70m 69.54%
3 Marcotte, Stephen M60 NH, NH 1.16m 3-09.50 1.59m 65.17%
 
Event 16 M65 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Prouty, Steve M65 MA, MA 1.27m 4-02.00 1.85m 75.60%
2 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 1.11m 3-07.75 1.68m 68.94%
 
Event 16 M75 High Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Stinson, Joel M75 NH, NH 1.16m 3-09.50 1.94m 79.45%
 
Event 17 W75 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 meiler, flo W76 VT, VT 1.70m 5-07.00 4.78m 92.90%
 
Event 18 M50 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Milton, George M50 OR, OR 2.75m 9-00.25 3.47m 56.58%
 
Event 18 M55 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Smith, Gerrod M55 NY, NY 3.34m 10-11.50 4.55m 74.06%
2 Sayers, Michael M56 NY, NY 2.14m 7-00.25 2.96m 48.20%
 
Event 18 M60 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Marcotte, Stephen M60 NH, NH 2.14m 7-00.25 3.16m 51.57%
-- Zanher, Michael M63 VT, VT NH
-- Fichter, Peter M64 NH, NH NH
 
Event 18 M65 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 2.02m 6-07.50 3.45m 56.27%
2 Prouty, Steve M65 MA, MA 1.86m 6-01.25 3.00m 48.95%
-- Radzevich, Victor M66 NH, NH NH
 
Event 18 M75 Pole Vault
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Conklin, Deke M75 NH, NH 2.29m 7-06.00 4.53m 73.87%
 
Event 19 W50 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 3.74m 12-03.25 4.76m 63.39%
2 Goldstein, Nancy W52 NH, NH 3.11m 10-02.50 4.01m 53.44%
3 Borchers, Ruth W50 MA, MA 2.37m 7-09.50 2.97m 39.57%
 
Event 19 W60 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 2.27m 7-05.50 3.42m 45.49%
2 Jackson, Loretta W61 NH, NH 1.38m 4-06.50 2.04m 27.22%
 
Event 19 W75 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Jordan, Barbara W75 VT, VT 3.27m 10-08.75 6.30m 83.85%
2 meiler, flo W76 VT, VT 2.84m 9-04.00 5.62m 74.74%
 
Event 19 W85 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 1.83m 6-00.00 4.95m 65.83%
 
Event 20 M50 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Choppa, Rick M51 NY, NY 5.24m 17-02.25 6.66m 74.43%
2 Totty, Kenneth M52 NH, NH 4.56m 14-11.50 5.87m 65.61%
3 Goldstein, Stuart M52 NH, NH 3.24m 10-07.75 4.17m 46.62%
 
Event 20 M55 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Stickel, Peter M55 MA, MA 4.15m 13-07.50 5.56m 62.22%
2 Marchetti, Robert M59 MA, MA 3.90m 12-09.50 5.53m 61.90%
3 O'Brien, John M59 NY, NY 3.42m 11-02.75 4.85m 54.29%
4 Kolb, Tom M55 NH, NH 3.09m 10-01.75 4.14m 46.33%
5 Nay, Bruce M55 MA, MA 2.93m 9-07.50 3.93m 43.93%
-- Smith, Gerrod M55 NY, NY FOUL
 
Event 20 M60 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Marcotte, Stephen M60 NH, NH 3.21m 10-06.50 4.62m 51.69%
 
Event 20 M65 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Sopher, H. Joe M66 VT, VT 3.64m 11-11.50 5.75m 64.31%
1 Prouty, Steve M65 MA, MA 3.64m 11-11.50 5.66m 63.30%
3 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 2.82m 9-03.00 4.61m 51.55%
 
Event 20 M70 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Whittemore, Ronald M72 NH, NH 3.54m 11-07.50 6.20m 69.41%
2 Freniere, Alfred M70 RI, RI 3.00m 9-10.25 5.07m 56.71%
-- Daghavarian, Harry M74 PA, PA FOUL
 
Event 20 M75 Long Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Conklin, Deke M75 NH, NH 3.64m 11-11.50 6.75m 75.36%
2 Stinson, Joel M75 NH, NH 3.47m 11-04.75 6.43m 71.84%
 
Event 23 W50 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Borchers, Ruth W50 MA, MA 20.09m 65-11 26.23m 34.16%
2 Goldstein, Nancy W52 NH, NH 14.36m 47-01 19.45m 25.33%
 
Event 23 W60 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 12.12m 39-09 20.17m 26.27%
 
Event 23 W70 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Youngs, Joan W73 CT, CT 17.16m 56-03 38.17m 49.71%
 
Event 23 W75 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 meiler, flo W76 VT, VT 18.32m 60-01 44.88m 58.44%
2 Crooks, Marcia W77 MA, MA 12.17m 39-11 30.85m 40.18%
3 Patch, Harriet W79 MA, MA 11.43m 37-06 31.15m 40.56%
 
Event 23 W85 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 8.21m 26-11 25.78m 33.58%
 
Event 24 M50 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Biagioni, R M51 NJ, NJ 33.73m 110-08 34.34m 46.36%
2 Rinfret, Justin M54 ME, ME 31.30m 102-08 33.71m 45.51%
3 Conte, Ken M54 NH, NH 27.21m 89-03 29.31m 39.57%
4 Totty, Kenneth M52 NH, NH 26.67m 87-06 27.65m 37.34%
5 Makozy, Frank M51 PA, PA 26.43m 86-08 26.91m 36.33%
6 Goldstein, Stuart M52 NH, NH 15.29m 50-02 15.85m 21.41%
 
Event 24 M55 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Hardy, Bruce M58 Unattached 39.51m 129-07 46.83m 63.23%
2 Myers, Joseph M58 NY, NY 36.45m 119-07 43.20m 58.33%
3 Bzibziak, Raymond M56 NY, NY 33.96m 111-05 38.23m 51.62%
4 Sayers, Michael M56 NY, NY 31.31m 102-09 35.25m 47.59%
5 Castelli, George M57 NC, NC 29.81m 97-10 34.42m 46.48%
6 McGee, John M59 MA, MA 23.81m 78-01 28.99m 39.14%
 
Event 24 M60 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Jefferson, Glenn M60 RI, RI 36.19m 118-09 40.64m 54.87%
2 Gagne, Buzz M63 NH, NH 31.38m 102-11 37.55m 50.69%
3 Spannuet, Gene M63 NY, NY 29.41m 96-06 35.19m 47.51%
4 Worden, G.Kent M62 NH, NH 29.51m 96-10 34.56m 46.66%
 
Event 24 M65 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Radzevich, Victor M66 NH, NH 34.31m 112-07 43.93m 59.31%
2 Malsbenden, Paul M65 NH, NH 34.09m 111-10 42.66m 57.58%
3 Aborn, James M66 NH, NH 32.27m 105-10 41.32m 55.78%
4 Franks, W.Michael M65 NY, NY 32.23m 105-09 40.33m 54.44%
5 Chapman, Gary M66 NH, NH 21.78m 71-05 27.89m 37.65%
6 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 18.45m 60-06 24.78m 33.45%
 
Event 24 M70 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Brooks, Alan M74 CT, CT 33.62m 110-04 52.94m 71.47%
2 Cormey, George M74 MA, MA 26.39m 86-07 41.55m 56.10%
3 Sgamboti, Carl M70 CT, CT 27.51m 90-03 38.86m 52.46%
4 Potter, George M73 NH, NH 23.20m 76-01 35.51m 47.94%
5 Wilson, Hugh M71 QC, QC 13.75m 45-01 19.93m 26.91%
 
Event 24 M75 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 DeForest, Henry M75 MA, MA 24.16m 79-03 39.18m 52.89%
 
Event 24 M80 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Rinfret Sr, Justin M81 NH, NH 12.67m 41-07 24.98m 33.72%
 
Event 24 M85 Discus Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Butchko, George M86 OH, OH 17.31m 56-09 41.62m 56.18%
 
Event 25 W50 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 27.59m 90-06 38.54m 52.80%
 
Event 25 W55 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Willliams, Kimberly W55 ME, ME 10.29m 33-09 15.89m 21.78%
 
Event 25 W70 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Youngs, Joan W73 CT, CT 16.33m 53-07 39.53m 54.16%
 
Event 25 W75 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Crooks, Marcia W77 MA, MA 10.16m 33-04 27.92m 38.25%
2 Patch, Harriet W79 MA, MA 9.76m 32-00 28.77m 39.42%
 
Event 25 W85 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 7.73m 25-04 30.53m 41.83%
 
Event 26 M50 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Rodriguez, Zane M51 VT, VT 55.92m 183-05 72.83m 73.96%
2 Biagioni, R M51 NJ, NJ 41.29m 135-05 53.78m 54.61%
3 Totty, Kenneth M52 NH, NH 29.47m 96-08 39.10m 39.71%
4 Magee, Jim M53 NH, NH 28.16m 92-05 38.07m 38.67%
5 Rinfret, Justin M54 ME, ME 11.34m 37-02 15.63m 15.87%
 
Event 26 M55 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Sayers, Michael M56 NY, NY 42.33m 138-10 60.71m 61.65%
2 Pelletier, Steven M59 ME, ME 39.96m 131-01 61.02m 61.96%
3 Myers, Joseph M58 NY, NY 36.64m 120-02 54.77m 55.62%
4 Queeny, James M59 MA, MA 36.23m 118-10 55.32m 56.18%
5 Bzibziak, Raymond M56 NY, NY 28.78m 94-05 41.28m 41.92%
 
Event 26 M60 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Gagne, Buzz M63 NH, NH 50.88m 166-11 80.26m 81.50%
2 Spannuet, Gene M63 NY, NY 37.49m 123-00 59.14m 60.05%
3 Worden, G.Kent M62 NH, NH 27.06m 88-09 41.77m 42.42%
 
Event 26 M65 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Sopher, H. Joe M66 VT, VT 20.89m 68-06 35.26m 35.81%
2 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 15.65m 51-04 27.71m 28.14%
 
Event 26 M70 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Cormey, George M74 MA, MA 30.30m 99-05 59.11m 60.02%
2 Potter, George M73 NH, NH 25.96m 85-02 49.20m 49.96%
3 Wilson, Hugh M71 QC, QC 13.25m 43-06 23.75m 24.13%
 
Event 26 M75 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Youngs, Robert M77 CT, CT 31.14m 102-02 66.60m 67.64%
 
Event 26 M80 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Kearney, Arthur M80 NY, NY 24.25m 79-07 49.98m 50.75%
 
Event 26 M85 Javelin Throw
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Butchko, George M86 OH, OH 15.00m 49-02 41.48m 42.12%
 
Event 27 W50 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Richburg, Ginny W51 VT, VT 8.43m 27-08.00 11.90m 52.59%
2 Borchers, Ruth W50 MA, MA 7.86m 25-09.50 10.90m 48.19%
 
....Event 27 W50 Shot Put
3 Dempsey, Sheila W53 NH, NH 7.10m 23-03.50 10.39m 45.92%
 
Event 27 W60 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 5.43m 17-09.75 9.51m 42.03%
 
Event 27 W75 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 meiler, flo W76 VT, VT 7.31m 23-11.75 18.44m 81.49%
2 Patch, Harriet W79 MA, MA 6.28m 20-07.25 17.50m 77.34%
3 Crooks, Marcia W77 MA, MA 6.01m 19-08.75 15.66m 69.24%
 
Event 27 W85 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 4.44m 14-07.00 16.36m 72.31%
 
Event 28 M50 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Biagioni, R M51 NJ, NJ 11.20m 36-09.00 13.10m 56.68%
2 Nay, Larry M50 NH, NH 10.02m 32-10.50 11.49m 49.70%
3 Rinfret, Justin M54 ME, ME 9.86m 32-04.25 12.28m 53.15%
 
Event 28 M55 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Myers, Joseph M58 NY, NY 13.97m 45-10.00 19.05m 82.42%
2 Castelli, George M57 NC, NC 10.63m 34-10.50 14.16m 61.27%
3 Bzibziak, Raymond M56 NY, NY 10.49m 34-05.00 13.66m 59.10%
4 Hardy, Bruce M58 Unattached 10.34m 33-11.25 14.10m 61.00%
5 Woodard, Kenneth M59 NH, NH 10.13m 33-03.00 14.15m 61.21%
6 Bernard, Eric M57 NH, NH 9.23m 30-03.50 12.29m 53.20%
7 McGee, John M59 MA, MA 8.67m 28-05.50 12.11m 52.39%
8 Nay, Bruce M55 MA, MA 8.59m 28-02.25 10.94m 47.33%
 
Event 28 M60 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Jefferson, Glenn M60 RI, RI 12.04m 39-06.00 15.29m 66.15%
2 Spannuet, Gene M63 NY, NY 10.67m 35-00.25 14.76m 63.89%
3 Gagne, Buzz M63 NH, NH 10.26m 33-08.00 14.20m 61.44%
4 Worden, G.Kent M62 NH, NH 9.50m 31-02.00 12.76m 55.23%
 
Event 28 M65 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Schlosser, John M67 NH, NH 11.16m 36-07.50 17.54m 75.87%
2 Franks, W.Michael M65 NY, NY 10.65m 34-11.25 15.67m 67.79%
3 Malsbenden, Paul M65 NH, NH 8.91m 29-02.75 13.11m 56.72%
3 Falkowski, Donald M65 NH, NH 8.91m 29-02.75 13.11m 56.72%
5 Chapman, Gary M66 NH, NH 7.77m 25-06.00 11.81m 51.08%
6 Van Winkle, Keith M68 VT, VT 6.38m 20-11.25 10.38m 44.90%
 
Event 28 M70 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Brooks, Alan M74 CT, CT 11.09m 36-04.75 16.17m 69.97%
2 Sgamboti, Carl M70 CT, CT 9.54m 31-03.75 12.41m 53.72%
3 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 6.64m 21-09.50 9.68m 41.89%
4 Wilson, Hugh M71 QC, QC 6.62m 21-08.75 8.85m 38.31%
 
Event 28 M75 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 DeForest, Henry M75 MA, MA 7.82m 25-08.00 11.76m 50.88%
 
Event 28 M80 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Rinfret Sr, Justin M81 NH, NH 7.05m 23-01.75 11.41m 49.37%
 
Event 28 M85 Shot Put
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Butchko, George M86 OH, OH 5.71m 18-09.00 11.48m 49.65%
 
Event 29 W60 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Dowsey, Patricia W62 CT, CT 4.78m 15-08.25 7.40m 47.75%
 
Event 29 W75 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 meiler, flo W76 VT, VT 6.15m 20-02.25 12.39m 79.97%
2 Jordan, Barbara W75 VT, VT 5.99m 19-08.00 11.81m 76.21%
 
Event 29 W85 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 McGowan, Ann W86 RI, RI 3.12m 10-03.00 8.41m 54.26%
 
Event 30 M50 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Makozy, Frank M51 PA, PA 9.77m 32-00.75 12.02m 65.75%
2 Creed, Colum M52 NH, NH 6.68m 21-11.00 8.33m 45.57%
 
Event 30 M55 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Stickel, Peter M55 MA, MA 9.72m 31-10.75 12.64m 69.13%
2 McDougle, Jerome M56 NH, NH 8.63m 28-03.75 11.38m 62.27%
3 O'Brien, John M59 NY, NY 8.17m 26-09.75 11.27m 61.66%
 
Event 30 M65 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Prouty, Steve M65 MA, MA 8.43m 27-08.00 12.79m 69.96%
2 Sopher, H. Joe M66 VT, VT 7.97m 26-01.75 12.30m 67.26%
 
Event 30 M70 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Whittemore, Ronald M72 NH, NH 7.62m 25-00.00 13.08m 71.55%
2 Freniere, Alfred M70 RI, RI 6.14m 20-01.75 10.16m 55.57%
3 Daghavarian, Harry M74 PA, PA 5.51m 18-01.00 9.83m 53.76%
 
Event 30 M75 Triple Jump
================================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading Points
================================================================================================
1 Stinson, Joel M75 NH, NH 7.67m 25-02.00 13.95m 76.32%




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News