Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Walter Hunt 4th of July 3k Road Race

Bangor, ME, July 4, 2010

Overall Results



         30TH ANNUAL WALTER HUNT MEMORIAL 4TH OF JULY 3K ROAD RACE
       Bangor, Maine    07/04/2010  Weather: Partly Cloudy, 83 deg.
      Male record 8:10 by Tim Wakeland (1987) & Gerry Clapper (1988)
                 Female record 9:28 by Wendy Delan (1988)
Place Div/Tot  Name                Age S City         St Club         Time   Pace  
===== ======== =================== === = ============ == ============ ============ 
    1   1/59   Riley Masters        20 M Bangor       ME                 8:13  4:26 
    2   2/59   Michael Bunker       28 M Rockland     ME Maine-Iacs      8:30  4:35 
    3   3/59   Adam Goode           26 M Bangor       ME Maine-Iacs      8:40  4:40 
    4   1/26   Rich Tremain         39 M                 Tremainiacs     8:46  4:43 
    5   1/41   Ryan Walling         17 M Cary         NC Green Hope      8:54  4:48 
    6   1/24   Andy Beardsley       46 M Surry        ME                 9:06  4:54 
    7   4/59   Joe Capehart         31 M Bangor       ME Sub 5           9:17  5:00 
    8   5/59   Erik Rudolph         26 M                                 9:20  5:02 
    9   6/59   Brendan Dagan        28 M Bangor       ME Maine-Iacs      9:22  5:03 
   10   7/59   James Peckenham      24 M Orland       ME Pecktacular     9:32  5:08 
   11   2/41   Joe Hogan            17 M                                 9:41  5:13 
   12   3/41   Ben Girodias         16 M Cary         NC Green Hope      9:41  5:13 
   13   4/41   Maddison Russell     17 M Danville     IN                 9:41  5:13 
   14   8/59   Caleb Lander         27 M Brewer       ME                 9:45  5:15 
   15   2/26   Perry Lebreton       35 M Kenduskeag   ME                 9:50  5:18 
   16   5/41   Matthew Guiod        16 M Lincoln      ME                 9:55  5:20 
   17   1/25   Doug Deangelis       43 M Ipswich      MA Sub 5           9:56  5:21 
   18   3/26   Randy MacDonald      37 M Hampden      ME Sub 5          10:04  5:25 
   19   6/41   Matt Wilkie          18 M Cary         NC Green Hope     10:05  5:26 
   20   1/30   Jonathan Stanhope    14 M Bangor       ME                10:06  5:26 
   21   7/41   Thomas Sartori, Iii  17 M Cary         NC Green Hope     10:06  5:26 
   22   9/59   Riley Ploch          21 M Old Town     ME                10:07  5:27 
   23   1/47   Elizabeth Brunton    25 F Birch Harbor ME                10:08  5:27 
   24   8/41   Daniel Glover        16 M Cary         NC Green Hope     10:09  5:28 
   25   2/24   Chris Jones          47 M Bucksport    ME                10:10  5:28 
   26  10/59   Michael Bommarito    19 M Bangor       ME J.Coles Ange   10:17  5:32 
   27   9/41   Logan Cones          17 M Cary         NC Green Hope     10:18  5:33 
   28  11/59   Lexie Wakeling       22 M                                10:24  5:36 
   29  12/59   Seth Young           26 M Ellsworth    ME                10:29  5:39 
   30  10/41   Brendan Smith        17 M Cary         NC Green Hope     10:30  5:39 
   31   2/47   Jennifer Dagan       26 F Bangor       ME                10:30  5:39 
   32   3/47   Jennie Lucy          20 F                                10:30  5:39 
   33  13/59   Jason Hewitt         31 M Agawam       MA                10:31  5:40 
   34  14/59   Nathan Rocker        19 M Orono        ME Matt George    10:32  5:40 
   35  15/59   Thomas Evans         22 M Orono        ME                10:32  5:40 
   36   4/47   Kristine Guaraldo    34 F South Portla ME Sub 5          10:33  5:41 
   37  16/59   Branden Mountain     21 M Bangor       ME                10:33  5:41 
   38  17/59   Benjamin Brennan     20 M Orono        ME Matt George    10:34  5:41 
   39  11/41   Nick Christie        18 M Holden       ME Wild Whiteds   10:34  5:41 
   40  12/41   Matt Toothaker       18 M Bangor       ME J.Coles Ange   10:35  5:42 
   41  18/59   Stephen Applebee     21 M                                10:37  5:43 
   42  13/41   Derek Whited         18 M Dedham       ME Wild Whiteds   10:43  5:46 
   43  14/41   Dylan Merchant       15 M Orono        ME                10:43  5:46 
   44   1/14   Ed Hughes            56 M Bangor       ME Sub 5          10:44  5:47 
   45   1/18   John Peckenham       52 M Orland       ME Pecktacular    10:47  5:48 
   46  15/41   Sam Scott            16 M                 Scott          10:49  5:49 
   47  16/41   Andy Tree            18 M Fredricton   NB                10:51  5:50 
   48  19/59   Michael O'Leary      20 M Orono        ME                10:55  5:53 
   49   2/18   David Prescott       50 M Hampden      ME                10:57  5:54 
   50  17/41   Cam Roy              15 M Orrington    ME                11:00  5:55 
   51  18/41   Paul Brown           17 M Holden       ME                11:01  5:56 
   52   4/26   Joseph Locke         36 M Bangor       ME                11:03  5:57 
   53  19/41   Liam Wholly          18 M Bangor       ME                11:07  5:59 
   54   3/24   Chris Holt           48 M Ellsworth    ME                11:09  6:00 
   55   5/26   Derek Veilleux       35 M Portland     ME Hunt Family    11:10  6:01 
   56   2/25   Ronald Hunt          42 M Portland     ME Hunt Family    11:11  6:01 
   57  20/59   Sean Hutchinson      20 M Old Town     ME                11:12  6:02 
   58   1/33   Lauren Riedle        17 F Cary         NC Green Hope     11:14  6:03 
   59   2/33   Maura McDonnell      15 F Cary         NC Green Hope     11:18  6:05 
   60   3/33   Sarah Alexander      16 F Cary         NC Green Hope     11:19  6:06 
   61  21/59   Paul Dzurec          28 M Farmingdale  ME Pelee Dzurec   11:21  6:07 
   62   2/30   Jacob Archer         13 M Brewer       ME                11:22  6:07 
   63   1/12   Chris Almy           61 M                                11:23  6:08 
   64   4/33   Jessie Rossabi       16 F Cary         NC Green Hope     11:27  6:10 
   65   3/30   Dustin Ramsay        14 M Hampden      ME                11:30  6:11 
   66   3/18   Dan Milan            51 M Brewer       ME                11:33  6:13 
   67   5/33   Lauren Colberg       16 F Cary         NC                11:34  6:14 
   68   6/26   James Wade           37 M Bangor       ME Sub 5          11:36  6:15 
   69   3/25   Ike Gasaway          42 M                                11:38  6:16 
   70  20/41   Stephen Cormier      17 M                                11:39  6:16 
   71   4/30   Tristan Walden       14 M Brewer       ME                11:40  6:17 
   72   4/18   David Pinnick        53 M Manassas     VA                11:43  6:18 
   73  21/41   Nicholas Byers       17 M Hermon       ME                11:44  6:19 
   74   5/47   Lindsy Argus         21 F O'Fallon     IL                11:45  6:20 
   75  22/59   Jason Blackman       26 M Brewer       ME Krazy Kenyan   11:48  6:21 
   76  22/41   Conor Wholly         16 M Bangor       ME                11:51  6:23 
   77  23/41   Michael Ronan        18 M Hopkinton    MA                11:52  6:23 
   78  23/59   Randy Whitmore       23 M Milford      ME                11:53  6:24 
   79   1/35   Zachary Bragdon      10 M Eddington    ME Bragdon        11:54  6:24 
   80  24/59   Michael Sekera       21 M Eddington    ME                12:03  6:29 
   81   2/35   Gabriel Coffey        9 M Bangor       ME Coffey Famil   12:08  6:32 
   82   5/18   Bob Ronan            52 M Hopkinton    MA                12:08  6:32 
   83  25/59   Mark Scripture       24 M Bangor       ME                12:09  6:32 
   84   7/26   Seth Harrow          39 M                                12:13  6:35 
   85  26/59   Michael Nickerson    34 M Ellsworth    ME                12:14  6:35 
   86   5/30   Chris Dandaneau      13 M Odum         GA                12:14  6:35 
   87   6/18   Tom Kirby            53 M Ellsworth    ME Sub 5          12:16  6:36 
   88   3/35   Matt Shea             8 M Ellsworth    ME                12:17  6:37 
   89   8/26   George Partal        36 M Bangor       ME                12:17  6:37 
   90  24/41   Evan Harris          15 M Branchville  NJ                12:17  6:37 
   91  27/59   David McCue          26 M Carmel       ME                12:18  6:37 
   92   6/47   Katie Snow           19 F Brewer       ME                12:19  6:38 
   93   6/30   Justin Collins       14 M                                12:23  6:40 
   94   7/18   Bruce Freme          54 M Caribou      ME                12:24  6:40 
   95  25/41   Tyler Deangelis      17 M                                12:24  6:40 
   96  26/41   Jonathan Grindle     18 M Bucksport    ME                12:25  6:41 
   97   2/14   Ron Crane            55 M                                12:27  6:42 
   98   4/24   Joseph Lawlor        49 M Hampden      ME Sub 5          12:28  6:43 
   99   6/33   Charlotte Brown      16 F Cary         NC Green Hope     12:30  6:44 
  100   7/33   Olivia Mar Enright   17 F Cary         NC Green Hope     12:30  6:44 
  101   8/33   Maggie Bryan         16 F Holden       ME John Bapst T   12:31  6:44 
  102  27/41   Ian Barrows          16 M Hermon       ME                12:35  6:46 
  103   9/33   Caitlin Barrows      18 F Hermon       ME                12:35  6:46 
  104   7/30   Josh Devou           14 M Levant       ME                12:36  6:47 
  105   1/10   Jennifer O'Halloran  40 F Purcellville VA                12:36  6:47 
  106  28/59   Todd Conner          19 M Camden       ME                12:37  6:47 
  107  29/59   Cooper Plaisted      19 M Hampden      ME Coopers        12:39  6:49 
  108   4/25   Allen Martin         41 M Bangor       ME                12:40  6:49 
  109   8/30   Alex Maxsimic        12 M Holden       ME                12:40  6:49 
  110  30/59   David Morrill        28 M Holden       ME                12:43  6:51 
  111  31/59   David Bean           33 M South Portla ME Crazy Beans    12:44  6:51 
  112   1/17   Elizabeth Labun      13 F Hampden      ME Labun          12:44  6:51 
  113   1/15   Michelle Taylor      45 F Holden       ME Sub 5          12:44  6:51 
  114  10/33   Amanda Lalime        15 F Hermon       ME                12:44  6:51 
  115  28/41   Justin Cole          18 M Orono        ME Matt George    12:48  6:53 
  116   5/25   Mike Labun           42 M Hampden      ME Labun          12:50  6:54 
  117   9/26   Phil Tate            39 M Winterport   ME                12:50  6:54 
  118  29/41   Mark Proulx, Iii     16 M Eddington    ME                12:53  6:56 
  119   7/47   Shannon Lyons        20 F Orono        ME                12:54  6:57 
  120  32/59   Scott Luciano        34 M Hampden      ME                12:57  6:58 
  121   8/47   Phoebe Peckenham     19 F Orland       ME Pecktacular    12:57  6:58 
  122   3/14   Steve Deangelis      55 M                                12:57  6:58 
  123  30/41   Cameron Scott        16 M                 Scott          13:02  7:01 
  124   2/15   Beth McDonnell       48 F Cary         NC Green Hope     13:03  7:01 
  125   9/30   Ryan Cole            13 M Orono        ME Matt George    13:03  7:01 
  126   2/10   Katie Beardsley      40 F                                13:04  7:02 
  127   4/14   Mike Noyes           57 M Bangor       ME                13:07  7:04 
  128  31/41   Graham Freme         15 M Caribou      ME                13:08  7:04 
  129   2/12   John Tjepkema        67 M Orono        ME Sub 5          13:09  7:05 
  130   8/18   David Roy            50 M Orrington    ME                13:10  7:05 
  131  11/33   Hannah Holden        15 F Auburn       ME                13:11  7:06 
  132  33/59   Kyle O'Connell       20 M Brewer       ME Krazy Kenyan   13:12  7:06 
  133   9/47   Paulie Peckenham     26 F Orland       ME Pecktacular    13:12  7:06 
  134  10/30   Casey Walden         11 M Brewer       ME                13:13  7:07 
  135  32/41   Jamison Johnson      15 M Middleboro   MA                13:14  7:07 
  136  33/41   Chapin Frost         15 M Bangor       ME                13:15  7:08 
  137  34/59   Josh Gunn            27 M Brewer       ME                13:17  7:09 
  138  10/47   Carrie Pike          30 F Bangor       ME Pike Duo       13:20  7:11 
  139   6/25   Ray Bolduc           43 M                                13:20  7:11 
  140  10/26   Sean Brooks          35 M Orrington                      13:21  7:11 
  141  12/33   Kate Goodness        18 F Stillwater   ME                13:22  7:12 
  142  11/30   Peter O'Leary        13 M Norwich      VT                13:24  7:13 
  143   9/18   Bob Harris           50 M Branchville  NJ                13:26  7:14 
  144  12/30   Ben Salinas          14 M Bangor       ME                13:26  7:14 
  145   3/15   Annette Hatch-Clein  47 F Bangor       ME                13:27  7:14 
  146  13/33   Shannon Dapice       16 F Brewer       ME                13:28  7:15 
  147  35/59   Derek Tenney         32 M Bangor       ME                13:29  7:15 
  148  11/47   Tonya Pickering      31 F Orono        ME                13:32  7:17 
  149  34/41   Christian Corneil    16 M                                13:36  7:19 
  150  35/41   Carl Farnham         15 M Bangor       ME                13:38  7:20 
  151  12/47   Emilie Bronson       23 F Bangor       ME                13:39  7:21 
  152  36/59   Aaron Gregory        21 M Corinth      ME                13:41  7:22 
  153  37/59   Nick Pooler          19 M Holden       ME Team Espanol   13:41  7:22 
  154   3/12   Dave Samuelian       63 M Bangor       ME                13:43  7:23 
  155   2/17   Leela Stockley       11 F Chester      ME We Run         13:44  7:24 
  156  14/33   Miranda Monk         15 F Bangor       ME                13:44  7:24 
  157   4/15   Margaret Jones       46 F Bucksport    ME                13:46  7:25 
  158   4/35   Owen Bean             8 M South Portla ME Crazy Beans    13:50  7:27 
  159  13/30   Corbin Tate          12 M Hermon       ME                13:53  7:28 
  160          Unknown Runner                                           13:54  7:29 
  161  14/30   Luca Deangelis       11 M                                13:55  7:29 
  162  13/47   Mellisa Smith-Towle  32 F Hampden      ME Sub 5          13:56  7:30 
  163  14/47   Amy Hazelton         33 F Bay Shore    NY                13:57  7:30 
  164  38/59   Kurt Pike            34 M Bangor       ME Pike Duo       13:58  7:31 
  165   5/24   Paul Huston          47 M Bangor       ME The Hustons    13:59  7:32 
  166   7/25   David Merchant       40 M Orono        ME                14:00  7:32 
  167   1/16   Sherri Wakeling      35 F Arundel      ME Maine Runnin   14:00  7:32 
  168   3/17   Heather Brown        14 F Orland       ME                14:03  7:34 
  169  11/26   Zachary Field        35 M                                14:03  7:34 
  170  15/33   Janelle Winship      16 F Prospect     ME                14:04  7:34 
  171   5/35   William Webb         10 M Hampden      ME                14:05  7:35 
  172  36/41   Sam Barnett          18 M Bangor       ME The Hustons    14:06  7:35 
  173  39/59   Sterlin Zephir       34 M                                14:07  7:36 
  174  37/41   Bill Wetherbee       18 M Veazie       ME Team Espanol   14:10  7:37 
  175  15/30   Michael Collins      12 M                                14:10  7:37 
  176  16/30   Mason Duplissey      13 M Brewer       ME                14:14  7:40 
  177  40/59   Riley Donovan        27 M Hampden      ME                14:15  7:40 
  178   6/24   Shawn Ramsay         45 M Hampden      ME                14:16  7:41 
  179  16/33   Avalon Langevin      16 F Bucksport    ME                14:17  7:41 
  180   6/35   Nicholas Lorenzo     10 M Hampden      ME                14:19  7:42 
  181  41/59   Ben Harriman         31 M                                14:21  7:43 
  182   5/15   Lidia Baca           46 F Manassas     VA                14:27  7:47 
  183   8/25   Rob Lorenzi          40 M Hampden      ME                14:27  7:47 
  184  17/30   Samuel Huston        13 M Bangor       ME The Hustons    14:28  7:47 
  185   5/14   Mark Barrows         55 M Hermon       ME                14:30  7:48 
  186   6/14   Andrew Mead          58 M Bangor       ME                14:32  7:49 
  187  12/26   Erik Kuhn            35 M                                14:33  7:50 
  188  42/59   Lee Dunton           33 M Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:33  7:50 
  189   1/28   Erin Aucoin          10 F Brewer       ME                14:34  7:50 
  190   1/10   Linda Fuller         52 F Old Town     ME                14:36  7:51 
  191  15/47   Erin Lachance        32 F Bangor       ME Last Chance    14:36  7:51 
  192  16/47   Katie Dzurec-Dunton  31 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:37  7:52 
  193  43/59   Michael Towle        32 M Hampden      ME Sub 5          14:37  7:52 
  194  18/30   Peter Taylor         11 M Holden       ME Sub 5          14:38  7:53 
  195  44/59   Brad Goody           25 M Bradley      ME Mad Mushers    14:39  7:53 
  196   2/28   Allison Ketch        10 F Old Town     ME                14:39  7:53 
  197  13/26   Matt Ketch           36 M Old Town     ME                14:40  7:54 
  198  19/30   Ben Huston           11 M Hampden      ME Huston         14:41  7:54 
  199   7/24   Peter Huston         45 M Hampden      ME Huston         14:42  7:55 
  200  20/30   Cameron Brown        14 M Holden       ME                14:44  7:56 
  201  45/59   Stephen Vanidestine  31 M Bangor       ME                14:45  7:56 
  202   1/6    Noelle Merrill       59 F Stockton Spr ME Eaaa.Org       14:45  7:56 
  203  17/33   Megan Bolduc         16 F                                14:46  7:57 
  204  10/18   Alejandro Moreno, J  52 M Bangor       ME                14:46  7:57 
  205   4/17   Margaret Peckenham   11 F Orland       ME Pecktacular    14:47  7:57 
  206  46/59   Josh Scripture       19 M Bangor       ME                14:47  7:57 
  207   4/12   Rick Bronson         62 M Bangor       ME                14:49  7:58 
  208  17/47   Ruth Peterle-Dzurec  27 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:49  7:58 
  209   1/4    Dick Storch          73 M Orono        ME Maine Fossil   14:50  7:59 
  210   2/10   Barbara Thompson     51 F Bucksport    ME Sub 5          14:51  8:00 
  211   8/24   Joseph Clapper       48 M Bucksport    ME                14:53  8:01 
  212  47/59   Chris Fogler         19 M Orrington    ME                14:53  8:01 
  213  48/59   Tyler Chamberlain    19 M Eddington    ME Team Espanol   14:54  8:01 
  214   7/35   Joe Hill              9 M Bangor       ME Hill           14:55  8:02 
  215   9/25   Stephen Hill         41 M Bangor       ME Hill           14:56  8:02 
  216   7/14   Dan Littlefield      57 M Orrington    ME                14:57  8:03 
  217   8/35   Tennessee Tremain     6 M                 Tremainiacs    14:59  8:04 
  218   3/10   Penny Allard         40 F Brewer       ME Sub 5          15:00  8:04 
  219   4/10   Amy Cangelosi        42 F                                15:01  8:05 
  220  10/25   John Cangelosi       40 M                                15:01  8:05 
  221  18/47   Charley Sawyer       19 F Hampden      ME                15:02  8:05 
  222  38/41   Joey Perry           18 M Brewer       ME Krazy Kenyan   15:03  8:06 
  223  19/47   Marcia Parizo        27 F Bangor       ME                15:04  8:07 
  224   9/24   Dan Longfellow       45 M Hamdpen      ME                15:05  8:07 
  225   5/12   Edward Harrow        66 M Dedham       ME                15:05  8:07 
  226  20/47   Bambi Youngs         33 F Orrington    ME                15:05  8:07 
  227   5/17   Holly Rand           11 F                                15:06  8:08 
  228  21/30   Bryam Harris         11 M Branchville  NJ                15:06  8:08 
  229   2/16   Lynn Webb            39 F Hampden      ME                15:09  8:09 
  230  49/59   Andy Bush            19 M Old Town     ME Krazy Kenyan   15:12  8:11 
  231  50/59   Brent Wilbur         22 M Milford      ME                15:14  8:12 
  232   6/15   Patti Scripture      46 F Bangor       ME                15:15  8:12 
  233   9/35   Aiden Matoian         9 M                                15:17  8:14 
  234  10/35   Ben Cangelosi         9 M Bangor       ME                15:17  8:14 
  235   3/28   Olivea Bean           7 F South Portla ME Crazy Beans    15:19  8:15 
  236   8/14   Guy Tenney           59 M Bangor       ME                15:20  8:15 
  237  11/35   William Lehan         8 M Bangor       ME Team Lehan     15:21  8:16 
  238   5/10   Traci Lehan          42 F Bangor       ME Team Lehan     15:23  8:17 
  239   3/16   Annette Boone        38 F Bangor       ME                15:25  8:18 
  240   6/17   Becca Elliott        11 F Brewer       ME Elliott        15:26  8:18 
  241  21/47   Laura Benoit         22 F Bradley      ME Mad Mushers    15:27  8:19 
  242   4/28   Riley Andrews         7 F Brewer       ME                15:28  8:19 
  243  11/25   Dana Andrews         40 M Brewer       ME                15:32  8:22 
  244  22/47   Melany Morais        30 F                                15:35  8:23 
  245  14/26   Anthony Morias       37 M                                15:37  8:24 
  246  39/41   Logan Huston         16 M Hampden      ME Huston         15:39  8:25 
  247   7/15   Dawn Huston          45 F Hampden      ME Huston         15:41  8:26 
  248  18/33   Maggie Ross          16 F                                15:42  8:27 
  249   7/17   Anna Cangelosi       11 F                                15:44  8:28 
  250  23/47   Michelle Goody       25 F Bradley      ME Mad Mushers    15:44  8:28 
  251  24/47   Marie Hankinson      34 F Winterport   ME                15:47  8:30 
  252  51/59   Mark Hankinson       34 M Winterport   ME                15:48  8:30 
  253   8/17   Ellie Leighton       13 F Brewer       ME                15:51  8:32 
  254   9/17   Anna Hill            11 F Bangor       ME Hill           15:51  8:32 
  255   8/15   Deb Kenny            49 F Holden       ME                15:54  8:33 
  256  12/35   Gavin Pitts           7 M Purcellville VA                15:55  8:34 
  257   6/12   Donald O'Halloran    62 M Bangor       ME                15:56  8:34 
  258   5/28   Isabell Parkin        7 F Bangor       ME                15:57  8:35 
  259  15/26   Geoffrey Parkin      39 M Bangor       ME                15:59  8:36 
  260   1/1    Mary Alice Bruce     71 F Corea        ME                16:00  8:37 
  261  10/17   Logan Hardy          14 F                                16:01  8:37 
  262   6/28   Jessica Crockett     10 F                                16:01  8:37 
  263  16/26   Davey Crockett       38 M Hermon       ME                16:02  8:38 
  264  12/25   Monty Rand           40 M                                16:02  8:38 
  265  22/30   Gregory Montemurro   11 M Westford     MA Monte          16:02  8:38 
  266  10/24   Thomas Turlo         46 M              ME                16:03  8:38 
  267  40/41   Josh Perry           18 M Brewer       ME Krazy Kenyan   16:05  8:39 
  268  25/47   Dee Wilbur           19 F Bangor       ME J.Coles Ange   16:09  8:41 
  269  13/35   Sam Brown            10 M Holden       ME                16:10  8:42 
  270   7/12   Jerald Markley       64 M Penobscot    ME                16:10  8:42 
  271  11/18   Brett Baber          50 M Veazie       ME                16:15  8:45 
  272  13/25   Phillip Badger       40 M                                16:15  8:45 
  273  23/30   Nicholas Albert      12 M Holden       ME                16:16  8:45 
  274  52/59   Daniel Perkins       23 M Brookline    MA                16:16  8:45 
  275   8/12   David Jones          69 M Castine      ME Sub 5          16:18  8:46 
  276  26/47   Leah Balentine       26 F Hampden      ME                16:20  8:47 
  277  11/17   Molly Jack           14 F Bangor       ME                16:23  8:49 
  278  11/24   Ron Jack             46 M Bangor       ME                16:23  8:49 
  279  41/41   Joseph Klam          18 M                                16:25  8:50 
  280  12/24   Jerry Sherman        47 M Brewer       ME Sherman        16:26  8:51 
  281   9/15   Patty Dunbar         46 F Hermon       ME                16:28  8:52 
  282  14/35   Colby Dionne          8 M Raymond      ME                16:31  8:53 
  283  12/17   Makenzie Baber       11 F Veazie       ME                16:32  8:54 
  284  19/33   Aimee Dubois         16 F Bangor       ME Dubois         16:34  8:55 
  285   3/10   Paula Webster        50 F Prospect     ME                16:35  8:55 
  286  20/33   Rachel Prescott      15 F Hampden      ME                16:39  8:58 
  287  27/47   Sarah Bigney         25 F Bangor       ME                16:39  8:58 
  288  12/18   Rey Dubois           53 M Bangor       ME Dubois         16:44  9:00 
  289  10/15   Lisa Sherman         46 F Brewer       ME Sherman        16:47  9:02 
  290          Unknown Runner                                           16:48  9:02 
  291  17/26   Michael Whittmann    39 M Bangor       ME                16:51  9:04 
  292  18/26   Will Huston          36 M                                16:51  9:04 
  293   9/14   Pete Cowan           59 M Seattle      WA                16:54  9:06 
  294  14/25   Joel Bragdon         41 M Eddington    ME Bragdon        16:56  9:07 
  295  24/30   Ethan Dapice         13 M Brewer       ME                16:57  9:07 
  296  21/33   Jennifer Pittis      18 F Milford      ME                16:58  9:08 
  297  13/18   Paul Hunt            53 M Bucksport    ME                16:59  9:08 
  298   9/12   Bill Hansen          65 M Surry        ME                16:59  9:08 
  299  22/33   Katherine Ronan      15 F Hopkinton    MA                17:00  9:09 
  300  23/33   Geneive Payne        17 F                                17:01  9:09 
  301   7/28   Maria Maxsimic       10 F Holden       ME                17:01  9:09 
  302  15/25   George Maxsimic      43 M Holden       ME                17:02  9:10 
  303  16/25   Sean O'Leary         43 M Norwich      VT                17:02  9:10 
  304   4/10   Mary Moore           51 F Bangor       ME Sub 5          17:02  9:10 
  305  13/24   David Perry          48 M Brewer       ME Krazy Kenyan   17:03  9:10 
  306  14/24   John Holden          45 M Auburn       ME                17:03  9:10 
  307  11/15   Linda Ronan          49 F Hopkinton    MA                17:05  9:12 
  308  17/25   Jack Dandaneau       44 M Odum         GA                17:06  9:12 
  309  10/12   Jon Benoist          64 M Phoenix      AZ Hunt Family    17:07  9:13 
  310  19/26   Scott Clark          39 M Bangor       ME                17:07  9:13 
  311   5/10   Cindy Whited         52 F Dedham       ME Wild Whiteds   17:08  9:13 
  312   6/10   Deedra Dapice        44 F Brewer       ME                17:08  9:13 
  313  20/26   Michael Tupper       39 M Old Town     ME                17:11  9:15 
  314  18/25   Steve Pellegrino     40 M Bangor       ME                17:12  9:15 
  315  15/35   Christian Boone      10 M Bangor       ME                17:14  9:16 
  316  28/47   Brianne Beck         30 F                                17:15  9:17 
  317  29/47   Katie Lachance       28 F Brewer       ME Last Chance    17:16  9:17 
  318  24/33   Olivia Plaisted      16 F                                17:17  9:18 
  319  25/30   Matt Palmer          12 M                                17:17  9:18 
  320  16/35   Evan Albert          10 M Brewer       ME                17:21  9:20 
  321  15/24   Andrew Plaisted      45 M                                17:21  9:20 
  322  17/35   Cooper Garbiel-Acho   5 M Holyoke      MA                17:23  9:21 
  323   7/10   Karen Hughes         42 F Bangor       ME                17:24  9:22 
  324  30/47   Aimee Bogan          33 F Bangor       ME                17:26  9:23 
  325   8/28   Dyan Walsh            3 F Bangor       ME Eaaa.Org       17:26  9:23 
  326  19/25   Matthew Kirkpatrick  41 M                                17:27  9:23 
  327  31/47   Emily McIntosh       28 F Brewer       ME                17:30  9:25 
  328  20/25   Scott Lewis          43 M Skowhegan    ME                17:31  9:26 
  329   8/10   Tara Monk            41 F Bangor       ME                17:35  9:28 
  330  18/35   Trevor Pearson        8 M Holden       ME                17:37  9:29 
  331  10/14   Gordon Stitham       57 M Orrington    ME                17:37  9:29 
  332  16/24   Tim Pearson          46 M Holden       ME                17:37  9:29 
  333  13/17   Kristian Baber       11 F Veazie       ME                17:38  9:29 
  334   2/6    Brenda Tree          56 F Fredricton   NB                17:39  9:30 
  335  25/33   Stephanie Comstock   18 F Bangor       ME                17:41  9:31 
  336  19/35   Zachary Frisch       10 M Hampden      ME                17:43  9:32 
  337   1/6    Robin Emery          63 F Lamoine      ME Sub 5          17:44  9:33 
  338  20/35   Kudy Duak             7 M Brewer       ME                17:44  9:33 
  339  53/59   Patrick Duak         31 M Brewer       ME                17:45  9:33 
  340   3/6    Margaret Capehart    57 F Bangor       ME                17:50  9:36 
  341  14/17   Usha Stockley        11 F Chester      ME We Run         17:55  9:38 
  342   4/6    Mary Hartt           55 F Dixmont      ME                17:56  9:39 
  343  17/24   Michael Corneil      46 M Bangor       ME                18:01  9:42 
  344  32/47   Jennifer Hawkes      27 F                                18:01  9:42 
  345   4/16   Amanda Albert        39 F Brewer       ME                18:04  9:43 
  346  12/15   Katherine Rice       49 F                                18:04  9:43 
  347  26/30   Wil Huston           13 M Hampden      ME Huston         18:04  9:43 
  348  54/59   Cameron Jamison      19 M Dixmont      ME Krazy Kenyan   18:10  9:47 
  349  55/59   Matt Helfen          19 M Brewer       ME Krazy Kenyan   18:10  9:47 
  350  21/26   Bob Beatham          38 M Bangor       ME                18:11  9:47
  351  15/17   Kiara Yardley        14 F Bangor       ME                18:11  9:47 
  352  26/33   Aimee Batuski        17 F                                18:12  9:48 
  353  27/33   Ally Sherman         18 F Orono        ME Sherman        18:13  9:48 
  354  33/47   Chelsea Sherman      22 F Orono        ME Sherman        18:14  9:49 
  355          Unknown Runner                                           18:14  9:49 
  356  27/30   Matthew Johnson      12 M Middleboro   MA                18:15  9:49 
  357  28/33   Marlee Huston        17 F Bangor       ME The Hustons    18:15  9:49 
  358   5/16   Andrea Blain         37 F Brewer       ME                18:23  9:54 
  359  34/47   Emily Fraser         19 F Brewer       ME                18:25  9:55 
  360   6/16   Tia McFarland        35 F Hanover      MA                18:25  9:55 
  361          ?????????                                                18:28  9:56 
  362   7/16   Roberta MacDonald    37 F Hampden      ME Sub 5          18:29  9:57 
  363  35/47   Erin Horne           27 F Hermon       ME                18:31  9:58 
  364  29/33   Taylor Potter        16 F Hanover      MA                18:32  9:58 
  365   5/6    Cathy Maher          57 F Bangor       ME                18:33  9:59 
  366  30/33   Cassie Longfellow    15 F Hampden      ME                18:34  9:59 
  367  13/15   Marion Frehill       46 F Mariaville   ME                18:35 10:00 
  368  56/59   Robert Labree        30 M Glenburn     ME Labree         18:42 10:04 
  369  57/59   Gary McMurry         29 M                                18:44 10:05 
  370  36/47   Stephanie McCue      21 F Orrington    ME Eaaa.Org       18:44 10:05 
  371  37/47   Aleishe Newby        28 F Bangor       ME                18:44 10:05 
  372  18/24   David Stanhope       46 M Exeter       ME                18:55 10:11 
  373   2/6    Deanna Wade          67 F Bradley      ME                19:03 10:15 
  374  16/17   Samantha Round       12 F Veazie       ME                19:14 10:21 
  375  21/35   Mackie Doore          9 M Bangor       ME                19:16 10:22 
  376   9/28   Naomi Moynihan        9 F Bangor       ME                19:18 10:23 
  377  22/35   Liam Moynihan         7 M Bangor       ME                19:18 10:23 
  378  22/26   Brian Moynihan       36 M Bangor       ME                19:20 10:24 
  379  10/28   Isabel Dionne         6 F Raymond      ME                19:22 10:25 
  380  19/24   John Dionne          45 M Raymond      ME                19:22 10:25 
  381  11/28   Alyssa Elliott        7 F Brewer       ME Elliott        19:23 10:26 
  382  23/26   Jason Elliott        37 M Brewer       ME Elliott        19:23 10:26 
  383  20/24   John Holyoke         45 M Bangor       ME                19:23 10:26 
  384  21/24   David Potter         46 M Hanover      MA                19:26 10:27 
  385  31/33   Casey Potter         15 F Hanover      MA                19:26 10:27 
  386  23/35   Zachary Scott         8 M                 Scott          19:30 10:30 
  387  12/28   Arianna Geiser        9 F Brewer       ME                19:30 10:30 
  388  21/25   Alex Valer           40 M                                19:31 10:30 
  389  13/28   Olivia Messer         6 F Veazie       ME                19:39 10:34 
  390  14/18   Robert Downs         54 M West Bath    ME                19:40 10:35 
  391  58/59   Paul Messer          34 M Veazie       ME                19:41 10:35 
  392  38/47   Jennifer Hartley     34 F Bangor       ME                19:45 10:38 
  393   8/16   Hayley Martin        38 F Veazie       ME                19:46 10:38 
  394  59/59   Trevor Killip        28 M Biloxi       MS                19:46 10:38 
  395  39/47   Laura Killip         27 F Biloxi       MS                19:47 10:39 
  396  40/47   Julie Benoit         27 F Bradley      ME Mad Mushers    19:48 10:39 
  397  41/47   Lisa Cramm           31 F Bangor       ME                19:48 10:39 
  398  17/17   Madeline Coffey      14 F Bangor       ME Coffey Famil   19:52 10:41 
  399  22/25   Brad Coffey          42 M Bangor       ME Coffey Famil   19:52 10:41 
  400   6/10   Lori Gettler         54 F                                19:53 10:42 
  401  11/14   Jeff Gettler         58 M Bangor       ME                19:53 10:42 
  402  11/12   Owen Fuller          65 M Old Town     ME                19:53 10:42 
  403   9/16   Jenny Hart           36 F Orrington    ME                19:57 10:44 
  404   2/4    Marty Elliott        71 M Prospect Har ME                19:58 10:45 
  405  42/47   Abbey Sawyer         22 F Corinth      ME                20:05 10:48 
  406  14/28   Tessa Yardley        10 F Bangor       ME                20:07 10:49 
  407  24/35   Connor Lehan          7 M Bangor       ME Team Lehan     20:18 10:55 
  408  23/25   Jeremy Lehan         41 M Bangor       ME Team Lehan     20:19 10:56 
  409  10/16   Dawn Ravan           39 F Bangor       ME                20:20 10:56 
  410  15/18   Alden Brown          54 M Hermon       ME                20:20 10:56 
  411  11/16   Karen Shea           38 F Ellsworth    ME                20:26 11:00 
  412   7/10   Cory Baughman        50 F Kenduskeag   ME                20:32 11:03 
  413  43/47   Michelle Baughman    20 F Kenduskeag   ME                20:34 11:04 
  414  15/28   Aubrey Duplissey     10 F Brewer       ME                20:37 11:06 
  415  16/28   Isabella Garbiel-Ac   7 F Holyoke      MA                20:42 11:08 
  416  12/16   April Achorn         39 F Holden       ME                20:42 11:08 
  417  22/24   Timothy Beagan       46 M Scarborough  ME                20:43 11:09 
  418  13/16   Carrie Achorn        38 F Holden       ME                20:43 11:09 
  419  17/28   Esmae Stockley        5 F Chester      ME We Run         20:45 11:10 
  420  14/15   Bernice Stockley     47 F Chester      ME We Run         20:46 11:10 
  421   8/10   Gail Baillargea      52 F                 Team Wild Wh   20:47 11:11 
  422  25/35   Jordan Duak           4 M Brewer       ME                20:55 11:15 
  423  16/18   Gary Higgins         50 M Brewer       ME D.H.D.'S       20:55 11:15 
  424  18/28   Lindsey Desmarais     8 F Turner       ME                20:56 11:16 
  425   3/6    Dev Braziller        63 F Lee          ME                21:00 11:18 
  426  32/33   Kara Cowan           15 F Orrington    ME                21:07 11:22 
  427  28/30   Cody Bogan           12 M Bangor       ME                21:07 11:22 
  428  19/28   Sara Shea             7 F Ellsworth    ME                21:11 11:24 
  429  24/26   Rob Shea             37 M Ellsworth    ME                21:26 11:32 
  430   4/6    Susan Lehan          63 F Skowhegan    ME                21:40 11:39 
  431  14/16   Jennifer McGoldrick  37 F Bangor       ME                21:42 11:40 
  432  26/35   Tyler McGoldrick      5 M Bangor       ME                21:50 11:45 
  433  44/47   Karen Coulson        34 F                                21:56 11:48 
  434  27/35   Sawyer Coulson        8 M                                21:57 11:49 
  435  20/28   Kirstyn Coulson       6 F                                21:58 11:49 
  436  28/35   Oliver Brown          8 M Holden       ME                21:58 11:49 
  437  17/18   Michael Brown        50 M Holden       ME                22:03 11:52 
  438          Unkown Runner                                            22:03 11:52 
  439          Unknown Runner                                           22:04 11:52 
  440  21/28   Acadia Tremain        4 F                 Tremainiacs    22:07 11:54 
  441  15/16   Teresa Tremain       35 F                 Tremainiacs    22:16 11:59 
  442  22/28   Grace Blancherd       8 F Orrington    ME                22:27 12:05 
  443  23/28   Abigail Caron         8 F Bangor       ME                22:27 12:05 
  444  29/35   Joseph Montemurro    10 M Bangor       ME Monte          22:38 12:11 
  445  23/24   Chris Montemurro     49 M Bangor       ME Monte          22:38 12:11 
  446  24/25   Tom Caron            43 M Bangor       ME                22:44 12:14 
  447  29/30   Stephen Matoian      13 M Portland     ME                22:47 12:15 
  448   9/10   Colleen Matoian      43 F Portland     ME                22:48 12:16 
  449  12/12   Joseph Guaraldo      67 M Brewer       ME                22:53 12:19 
  450  24/28   Chloe Hart            7 F Orrington    ME                22:54 12:19
  451  25/26   Aaron Hart           37 M Orrington    ME                23:12 12:29 
  452  33/33   Kaitlyn Norwood      15 F Bangor       ME                23:13 12:29 
  453  30/35   Aubrey Badger         8 M                                23:14 12:30 
  454  16/16   Amy Badger           36 F                                23:15 12:30 
  455  12/14   Eric Taylor          57 M Holden       ME Sub 5          23:15 12:30 
  456  31/35   Gilman Taylor         4 M Holden       ME Sub 5          23:15 12:30 
  457  45/47   Holly Gunn           28 F Brewer       ME                23:17 12:32 
  458  30/30   Matt Scott           14 M                 Scott          23:20 12:33 
  459  32/35   Ryan Scott            8 M                 Scott          23:23 12:35 
  460  25/28   Rowan Andrews         8 F Brewer       ME                23:30 12:39 
  461  25/25   Galen Norwood        40 M Bangor       ME                23:47 12:48 
  462  26/28   Eden Beardsley        3 F Surry        ME                24:00 12:55 
  463  27/28   Ginny Hunt            6 F Bangor       ME                24:00 12:55 
  464  15/15   Kathy Hunt           47 F Bangor       ME                24:01 12:55 
  465  33/35   Sam Slavin            7 M                                24:02 12:56 
  466   9/10   Nancy Hall           50 F                                24:03 12:56 
  467   6/6    Laura Dzurec         57 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   24:05 12:57 
  468   5/6    Lynn Hunt            60 F Bangor       ME Hunt Family    24:05 12:57 
  469  34/35   Nolan Pitts           4 M Purcellville VA                24:08 12:59 
  470  26/26   Jason Pitts          39 M Purcellville VA                24:13 13:02 
  471  35/35   Ryan Cummings         6 M Bangor       ME                24:35 13:14 
  472  24/24   Thomas Cummings      49 M Bangor       ME                24:37 13:15 
  473   3/4    Alejandro Moreno     70 M Bangor       ME                24:38 13:15 
  474   6/6    Rusty Elliott        67 F Prospect Har ME                24:45 13:19 
  475   4/4    Charles Tanzosh      71 M Bangor       ME                24:51 13:22 
  476  46/47   Meredith Lundamo     34 F Ketchikan    AK                24:52 13:23 
  477  28/28   Madisen Lundamo       5 F Ketchikan    AK                25:34 13:45 
  478  13/14   William Dove         59 M Hancock      ME                25:36 13:46 
  479  10/10   Danielle Vittone     53 F Pittsfield   MA                26:17 14:08 
  480  18/18   Randy Porter         50 M                 Old Fart       26:41 14:21 
  481  10/10   Pam Peck             43 F                                26:42 14:22 
  482  14/14   Gaelen Saucier       59 M                                27:34 14:50 
  483  47/47   Anna Morey           26 F                                27:54 15:00 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Elizabeth Brunton    25 Birch Harbor    ME                      10:08  5:27 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Riley Masters        20 Bangor          ME                       8:13  4:26 
                          FEMALE AGE GROUP: 0 - 10
    1 Erin Aucoin          10 Brewer          ME                      14:34  7:50 
    2 Allison Ketch        10 Old Town        ME                      14:39  7:53 
                           MALE AGE GROUP: 0 - 10
    1 Zachary Bragdon      10 Eddington       ME Bragdon              11:54  6:24 
    2 Gabriel Coffey        9 Bangor          ME Coffey Family        12:08  6:32 
                         FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
    1 Elizabeth Labun      13 Hampden         ME Labun                12:44  6:51 
    2 Leela Stockley       11 Chester         ME We Run               13:44  7:24 
                          MALE AGE GROUP: 11 - 14
    1 Jonathan Stanhope    14 Bangor          ME                      10:06  5:26 
    2 Jacob Archer         13 Brewer          ME                      11:22  6:07 
                         FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
    1 Lauren Riedle        17 Cary            NC Green Hope           11:14  6:03 
    2 Maura McDonnell      15 Cary            NC Green Hope           11:18  6:05 
                          MALE AGE GROUP: 15 - 18
    1 Ryan Walling         17 Cary            NC Green Hope            8:54  4:48 
    2 Joe Hogan            17                                          9:41  5:13 
                         FEMALE AGE GROUP: 19 - 34
    1 Jennifer Dagan       26 Bangor          ME                      10:30  5:39 
    2 Jennie Lucy          20                                         10:30  5:39 
                          MALE AGE GROUP: 19 - 34
    1 Michael Bunker       28 Rockland        ME Maine-Iacs            8:30  4:35 
    2 Adam Goode           26 Bangor          ME Maine-Iacs            8:40  4:40 
                         FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Sherri Wakeling      35 Arundel         ME Maine Running Co.    14:00  7:32 
    2 Lynn Webb            39 Hampden         ME                      15:09  8:09 
                          MALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Rich Tremain         39                    Tremainiacs           8:46  4:43 
    2 Perry Lebreton       35 Kenduskeag      ME                       9:50  5:18 
                         FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Jennifer O'Halloran  40 Purcellville    VA                      12:36  6:47 
    2 Katie Beardsley      40                                         13:04  7:02 
                          MALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Doug Deangelis       43 Ipswich         MA Sub 5                 9:56  5:21 
    2 Ronald Hunt          42 Portland        ME Hunt Family          11:11  6:01 
                         FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Michelle Taylor      45 Holden          ME Sub 5                12:44  6:51 
    2 Beth McDonnell       48 Cary            NC Green Hope           13:03  7:01 
                          MALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Andy Beardsley       46 Surry           ME                       9:06  4:54 
    2 Chris Jones          47 Bucksport       ME                      10:10  5:28 
                         FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 Linda Fuller         52 Old Town        ME                      14:36  7:51 
    2 Barbara Thompson     51 Bucksport       ME Sub 5                14:51  8:00 
                          MALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 John Peckenham       52 Orland          ME Pecktacular          10:47  5:48 
    2 David Prescott       50 Hampden         ME                      10:57  5:54 
                         FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Noelle Merrill       59 Stockton Spring ME Eaaa.Org             14:45  7:56 
    2 Brenda Tree          56 Fredricton      NB                      17:39  9:30 
                          MALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Ed Hughes            56 Bangor          ME Sub 5                10:44  5:47 
    2 Ron Crane            55                                         12:27  6:42 
                         FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
    1 Robin Emery          63 Lamoine         ME Sub 5                17:44  9:33 
    2 Deanna Wade          67 Bradley         ME                      19:03 10:15 
                          MALE AGE GROUP: 60 - 69
    1 Chris Almy           61                                         11:23  6:08 
    2 John Tjepkema        67 Orono           ME Sub 5                13:09  7:05 
                         FEMALE AGE GROUP: 70 - 79
    1 Mary Alice Bruce     71 Corea           ME                      16:00  8:37 
                          MALE AGE GROUP: 70 - 79
    1 Dick Storch          73 Orono           ME Maine Fossils        14:50  7:59 
    2 Marty Elliott        71 Prospect Harbor ME                      19:58 10:45 

				*** Team Results ***
-----------------------------------------------------------------------------------
       Female Team Results			     Male Team Results
-----------------------------------------------------------------------------------
  1.   33:51 Green Hope        (11:17)     	1.   26:32 Maine-Iacs        (8:51)
===================================================================================
  1    11:14  Lauren Riedle       F 		1     8:30  Michael Bunker      M 		
  2    11:18  Maura McDonnell     F 		2     8:40  Adam Goode          M 
  3    11:19  Sarah Alexander     F 		3     9:22  Brendan Dagan       M 
  4 (  11:27) Jessie Rossabi      F 
  5 (  12:30) Charlotte Brown     F 




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News