Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine USATF Youth/Open/Masters Indoor Championship

Orono, ME, February 28, 2010

Results

Courtesy of the Maine USATF Web site

Courtesy of Maine Running Photos 102_1836_edited-1

For more race information, see Maine Running Photos.

2010 Youth/Open/Masters Indoor Championship - 2/28/2010
University of Maine, Orono
Results
Event 1 55 Meter Hurdles Open Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Kelley, Candace 30 Unattached 10.05
Event 2 55 Meter Hurdles Open Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 McKinon, Jared 23 Unattached 8.49
Event 3 55 Meter Dash Youth Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paulsen-Canadian, Kylie 13 Unattached 7.89
Event 5 55 Meter Dash Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Fortuna, Paula 49 Unattached 8.88
Event 6 55 Meter Dash Youth Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kimball, Daniel 12 Unattached 8.48
2 Mayo, James 10 Unattached 8.87
3 Norton, Ian 9 Somerset 10.57
Event 7 55 Meter Dash Open Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Cullens, Justin 18 Unattached 6.97 3
2 Stering, Nick 20 Invictus 7.03 1
3 Toothaker, Matt 18 Hampden Track Club 7.26 1
4 McGinn-Canadian, Tommy 15 Unattached 7.29 2
5 Rocker, Nate 18 Hampden Track Club 7.36 3
6 Kimball, Matthew 15 Unattached 7.37 2
7 Blais, Alden 19 Invictus 7.38 2
8 Moore, Chris 20 Umpi TF Club 7.47 1
9 McAuliffe, John 18 Invictus 7.49 3
10 McAuliffe, Kyle 18 Invictus 7.58 2
10 Toothaker, Andrew 15 Hampden Track Club 7.58 3
12 Richter, Tim 22 Invictus 8.23 1
13 Ellis, Nathan 26 Unattached 8.40 2
Event 8 55 Meter Dash Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Garcia, Jose Eric 32 Unattached 7.75
Event 8 55 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Green, Matthew 39 Unattached 8.03 2
Event 8 55 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
Page 1
2010masters meet
1 Alexis, Jonathan 43 Unattached 7.35 1
2 Viani, Michael 42 Central TC 7.61 2
3 Kimball, Richard 42 Unattached 8.17 2
Event 8 55 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Anthony, Kevin 47 Unattached 7.73 2
2 Lawrence, John 45 Unattached 8.36 1
Event 8 55 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Snow, Steven 55 Unattached 7.28 2
2 O'Donnell, Brian 56 Unattached 8.89 1
Event 8 55 Meter Dash Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rundlett, Ellsworth 64 Mass Velocity 8.84
Event 9 1 Mile Run Open Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hanson, Shelly 21 Umpi TF Club 7:14.58
2 Perry, Lindsey 24 Umpi TF Club 7:22.14
Event 10 1 Mile Run Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lein, Karen 51 Liberty AC 7:22.31
Event 11 1 Mile Run Open Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Christ, Nikos 19 Unattached 4:55.69
2 Fram, Jr, Craig 17 Unattached 5:11.32
3 Baker-Canadian, Matthew 14 Unattached 5:18.67
4 Rines, Chris 21 Umpi TF Club 5:27.27
5 Whitaker, Brad 18 Unattached 5:40.09
6 Smelcer, Nicholas 14 Wiscasset 5:45.21
....Event 11 1 Mile Run Open Men
7 Stover, Nate 14 Unattached 6:11.82
Event 12 1 Mile Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Green, Matthew 39 Unattached 5:27.81
Event 12 1 Mile Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Fram, Craig 51 Unattached 5:22.13
2 Smith, Chris 52 Unattached 6:56.56
Event 12 1 Mile Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Burch, Tim 57 Unattached 5:58.28
2 Young, David 57 Maine Track Club 7:32.12
Event 14 2 Mile Run Women
================================================================
Name Age Team Finals
Page 2
2010masters meet
================================================================
1 Lipsky, Christin 36 Unattached 15:10.09
Event 14 2 Mile Run Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lein, Karen 51 Liberty AC 15:59.09
Event 15 2 Mile Run Open Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rines, Chris 21 Umpi TF Club 11:53.21
2 Smelcer, Nicholas 14 Wiscasset 12:11.25
Event 16 2 Mile Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Fram, Craig 51 Unattached 10:20.26
Event 17 400 Meter Dash Youth Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Colpitts-Canadian, Alyso 13 Unattached 1:07.96
2 White, Nora 6 Red Riot Track Club 1:58.54
Event 18 400 Meter Dash Open Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Carle, Haaley 17 Unattached 1:04.75
-- Desai-Canadian, Sneha 14 Unattached DQ
-- Clark-Canadian, Livia 16 Unattached DQ
Event 19 400 Meter Dash Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Fortuna, Paula 49 Unattached 1:14.55
Event 19 400 Meter Dash Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Williams, Kimberly 55 Mass Velocity 1:25.29
Event 20 400 Meter Dash Youth Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mayo, James 10 Unattached 1:12.56
Event 21 400 Meter Dash Open Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Gaudes-Canadian, Adam 17 Unattached 50.16 3
2 Hayes, Erik 18 Invictus 54.14 1
3 McGinn-Canadian, Tommy 15 Unattached 54.28 3
4 McPherson-Canadian, Alex 16 Unattached 55.51 2
5 Campbell, Brian 17 Unattached 56.40 2
6 Watson, Taylor James 16 Unattached 56.57 3
7 Moore, Chris 20 Umpi TF Club 59.13 1
8 Toothaker, Andrew 15 Hampden Track Club 59.84 2
Event 22 400 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Green, Matthew 39 Unattached 1:02.41 2
Page 3
2010masters meet
Event 22 400 Meter Dash Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Alexis, Jonathan 43 Unattached DQ
Event 22 400 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Snow, Steven 55 Unattached 1:03.40 2
2 Young, David 57 Maine Track Club 1:46.17 1
Event 22 400 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Rundlett, Ellsworth 64 Mass Velocity 1:17.20 2
Event 24 3000 Meter Race Walk Open Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dunn, Abby 15 Maine Race Walkers 16:20.74
2 Court-Menendez, Nicole 15 Maine Race Walkers 16:23.03
3 Williams, Courtney 17 Maine Race Walkers 17:12.67
4 Lochala, Abigail 15 Maine Race Walkers 17:57.67
Event 27 3000 Meter Race Walk Open Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vincent, Evan 18 Maine Race Walkers 15:00.13
Event 28 3000 Meter Race Walk Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Young, David 57 Maine Track Club 22:17.74
Event 29 800 Meter Run Open Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Campbell, Jennifer 26 Unattached 2:20.28
2 Desai-Canadian, Sneha 14 Unattached 2:32.06
3 Feeney, Kaitlyn 16 Unattached 2:33.16
4 Clarke-Canadian, Laure 14 Unattached 2:33.90
5 Carle, Haaley 17 Unattached 2:48.54
6 Hanson, Shelly 21 Umpi TF Club 3:00.52
7 Nelligan-Smith, Acatia 17 Unattached 3:23.61
8 Perry, Lindsey 24 Umpi TF Club 3:29.59
Event 30 800 Meter Run Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Nelligan, Annette 54 Unattached 5:12.21
Event 31 800 Meter Run Open Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Forbes-Canadian, Ian 17 Unattached 2:04.53
2 Smelcer, Alex 17 Unattached 2:18.82
3 Hayes, Erik 18 Invictus 2:19.84
4 Baker-Canadian, Matthew 14 Unattached 2:19.88
5 Smith, Tucker 19 Hampden Track Club 2:22.90
6 Rines, Chris 21 Umpi TF Club 2:26.13
Event 32 800 Meter Run Men
================================================================
Page 4
2010masters meet
Name Age Team Finals
================================================================
1 Green, Matthew 39 Unattached 2:33.67
Event 32 800 Meter Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Smith, Chris 52 Unattached 3:04.91
Event 32 800 Meter Run Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Burch, Tim 57 Unattached 2:41.34
2 Young, David 57 Maine Track Club 3:52.76
Event 33 200 Yard Dash Youth Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paulsen-Canadian, Kylie 13 Unattached 28.02
2 Colpitts-Canadian, Alyso 13 Unattached 29.84
3 White, Nora 6 Red Riot Track Club 52.84
Event 34 200 Meter Dash Open Women
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Clark-Canadian, Livia 16 Unattached 28.24 1
2 Carle, Haaley 17 Unattached 28.92 1
3 Campbell, Jennifer 26 Unattached 29.06 2
4 Hanson, Shelly 21 Umpi TF Club 33.35 1
Event 35 200 Meter Dash Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Fortuna, Paula 49 Unattached 32.68
Event 35 200 Meter Dash Women
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lech, Tricia 59 Unattached 34.32
2 Williams, Kimberly 55 Mass Velocity 36.39
Event 36 200 Meter Dash Youth Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mayo, James 10 Unattached 33.02
Event 37 200 Meter Dash Open Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Gaudes-Canadian, Adam 17 Unattached 23.83 4
2 Toothaker, Matt 18 Hampden Track Club 23.97 4
3 McGinn-Canadian, Tommy 15 Unattached 24.77 3
4 Stering, Nick 20 Invictus 25.04 1
5 Blais, Alden 19 Invictus 25.16 2
6 Rocker, Nate 18 Hampden Track Club 25.21 2
7 Smith, Tucker 19 Hampden Track Club 25.97 3
8 McAuliffe, John 18 Invictus 26.72 1
9 Moore, Chris 20 Umpi TF Club 26.87 2
10 Toothaker, Andrew 15 Hampden Track Club 27.69 4
11 Richter, Tim 22 Invictus 29.92 1
Event 38 200 Meter Dash Men
================================================================
Name Age Team Finals
Page 5
2010masters meet
================================================================
1 Garcia, Jose Eric 32 Unattached 29.46
Event 38 200 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Green, Matthew 39 Unattached 33.36 3
Event 38 200 Meter Dash Men
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Alexis, Jonathan 43 Unattached 26.75
Event 38 200 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Anthony, Kevin 47 Unattached 27.91 2
Event 38 200 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Snow, Steven 55 Unattached 25.96 3
2 O'Donnell, Brian 56 Unattached 34.21 1
Event 38 200 Meter Dash Men
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Rundlett, Ellsworth 64 Mass Velocity 33.41 2
Event 39 Weight Throw Open Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Conner, Stacey 31 Gbtc 12.59m 41-03
2 Werneth, Hannah 18 Unattached 8.25m 27-01
3 Harrington, Katherine 16 Unattached 7.51m 24-07
Event 40 Weight Throw Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Viani, Michael 42 Central TC 12.00m 39-04
2 Byrnes, Buster 68 Hampden Track Club 9.75m 32-00
3 Palleschi, Hartley 54 Unattached 7.40m 24-03
Event 42 Shot Put Open Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Werneth, Hannah 18 Unattached 11.25m 36-11
2 Harrington, Katherine 16 Unattached 10.33m 33-10
3 Bovin, Marissa 16 Unattached 8.41m 27-07
Event 43 Shot Put Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Conner, Stacey 31 Gbtc 11.41m 37-05
Event 45 Shot Put Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Brown, Matt 28 Unattached 16.75m 54-11
2 Fellows, Jack 17 Unattached 13.69m 44-11
3 Hinckley, Nathaniel 17 Unattached 12.47m 40-11
4 Lanphear IV, Harry 16 Unattached 12.10m 39-08
5 Richter, Tim 22 Invictus 7.87m 25-10
Page 6
2010masters meet
Event 46 Shot Put Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Viani, Michael 42 Central TC 11.25m 36-11
Event 46 Shot Put Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Palleschi, Hartley 54 Unattached 10.31m 33-10
Event 46 Shot Put Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Byrnes, Buster 68 Hampden Track Club 9.04m 29-08
Event 47 Pole Vault Open Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Nelligan-Smith, Angelica 19 Unattached 2.90m 9-06
2 Nelligan-Smith, Acatia 17 Unattached 1.98m 6-06
Event 49 Pole Vault Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Smith, Tucker 19 Hampden Track Club 3.36m 11-00
2 McAuliffe, Kyle 18 Invictus 2.75m 9-00
3 Bates, Dillon 21 Invictus 2.44m 8-00
4 Carle, Nicholas 15 Unattached 2.29m 7-06
Event 50 Pole Vault Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Snyder, Paul 39 Unattached 3.36m 11-00
Event 50 Pole Vault Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Sharples, Thomas D 67 Unattached 2.60m 8-06
2 Byrnes, Buster 68 Hampden Track Club 1.22m 4-00
Event 51 High Jump Open Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
-- Nelligan-Smith, Angelica 19 Unattached NH
Event 52 High Jump Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Williams, Kimberly 55 Mass Velocity 1.12m 3-08
Event 53 High Jump Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Toothaker, Matt 18 Hampden Track Club 1.83m 6-00
2 Feeney, Ryan 17 Unattached 1.73m 5-08
3 Stering, Nick 20 Invictus 1.68m 5-06
4 Carle, Nicholas 15 Unattached 1.37m 4-06
-- Hinckley, Nathaniel 17 Unattached NH
Event 54 High Jump Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
Page 7
2010masters meet
1 Alexis, Jonathan 43 Unattached 1.68m 5-06
Event 54 High Jump Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
-- Palleschi, Hartley 54 Unattached NH
Event 54 High Jump Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Byrnes, Buster 68 Hampden Track Club 1.07m 3-06
Event 55 Long Jump Youth Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 White, Nora 6 Red Riot Track Club 1.42m 4-08
Event 56 Long Jump Open Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Feeney, Kaitlyn 16 Unattached 3.99m 13-01
Event 57 Long Jump Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Kelley, Candace 30 Unattached 4.58m 15-00
Event 57 Long Jump Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Williams, Kimberly 55 Mass Velocity 3.24m 10-07
Event 58 Long Jump Youth Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Norton, Ian 9 Somerset 2.50m 8-02
Event 59 Long Jump Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Feeney, Ryan 17 Unattached 6.26m 20-06
2 Hinckley, Nathaniel 17 Unattached 5.92m 19-05
3 Cullens, Justin 18 Unattached 5.52m 18-01
4 Chapman, Joseph 15 Unattached 5.51m 18-01
5 Watson, Taylor James 16 Unattached 5.48m 17-11
6 Ellis, Nathan 26 Unattached 5.43m 17-09
7 Toothaker, Andrew 15 Hampden Track Club 5.22m 17-01
8 Hayes, Erik 18 Invictus 4.80m 15-09
9 McAuliffe, John 18 Invictus 4.62m 15-02
10 Bates, Dillon 21 Invictus 4.47m 14-08
11 McAuliffe, Kyle 18 Invictus 4.32m 14-02
....Event 59 Long Jump Open Men
12 Lanphear IV, Harry 16 Unattached 4.27m 14-00
Event 62 Triple Jump Women
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
-- Kelley, Candace 30 Unattached FOUL
Event 63 Triple Jump Open Men
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Toothaker, Matt 18 Hampden Track Club 12.56m 41-02
Page 8
2010masters meet
2 Feeney, Ryan 17 Unattached 12.10m 39-08
3 Hinckley, Nathaniel 17 Unattached 11.84m 38-10
4 McKinon, Jared 23 Unattached 11.40m 37-05
5 Cullens, Justin 18 Unattached 10.66m 34-11
6 Bates, Dillon 21 Invictus 9.52m 31-03
-- Ellis, Nathan 26 Unattached FOUL
Event 66 4x400 Meter Relay Club Relay Men
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Unattached 'A' 4:15.10
1) Smelcer, Alex 17 2) Whitaker, Brad 18
3) Chapman, Joseph 15 4) Campbell, Brian 17
Event 68 4x200 Meter Relay Club Relay Men
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Hampden Track Club 'A' 1:39.70
1) Rocker, Nate 18 2) Toothaker, Andrew 15
3) Toothaker, Matt 18 4) Smith, Tucker 19
2 Invictus 'A' 1:40.10
1) Stering, Nick 20 2) McAuliffe, John 18
3) Blais, Alden 19 4) Hayes, Erik 18
3 Unattached 'A' 1:42.08
1) Cullens, Justin 18 2) Carle, Nicholas 15
3) Hinckley, Nathaniel 17 4) Feeney, Ryan 17
Event 71 800 Meter Race Walk Youth 8-12 Boys
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dunn, Spencer 11 Auburn Parks and 4:34.70
2 Norton, Ian 9 Somerset 6:20.60
=======================================================================
Women - Youth - Team Rankings - 4 Events Scored
=======================================================================
1) Red Riot Track Club 24
....Event 71 800 Meter Race Walk Youth 8-12 Boys
=======================================================================
Women - Open - Team Rankings - 11 Events Scored
=======================================================================
1) Maine Race Walkers 29 2) UMPI TF Club
3) GBTC 10
=======================================================================
Men - Youth - Team Rankings - 4 Events Scored
=======================================================================
1) Somerset 16
=======================================================================
Men - Open - Team Rankings - 14 Events Scored
=======================================================================
1) Hampden Track Club 68 2) Invictus
3) UMPI TF Club 21 4) Wiscasset
5) Central TC 10 5) Maine Race Walkers
=======================================================================
Men - Youth 8-12 - Team Rankings - 1 Events Scored
=======================================================================
1) Auburn Parks and Rec 10 2) Somerset
Page 9




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News