Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

You and ME Duo Duel 10k Relay

Portland, ME, August 28, 2010

[Winners | Overall by Team Gender (Coed Team, Male Team, Female Team) ]

Results by Class



                                                      Duo Duel 10k Relay
                                                       Portland, Maine
                                                       August 28, 2010
                                                               
                                                             
                                               *****  DIVISION RESULTS *****


                                                   Coed Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 111 Wallbillich/Raboin   Sara WALLBILLION       17 R.J. RABOIN            18  35   17:25.8  5:37   22:27.2  7:14   39:53.0  6:26 
    2 110 Draoules/Hentz       Christophe DRACOULES   19 Kim HENTZ              19  38   19:36.0  6:19   23:00.5  7:25   42:36.4  6:52 
    3  61 Hoekstra/Hoekstra    Chessa HOEKSTRA        12 Aaron HOEKSTRA         10  22   28:49.8  9:17   28:04.5  9:03   56:54.2  9:10 
                                                            
                                                     Coed Team 50-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  72 Rumery/Perrigo       Shawn RUMERY           24 Halli PERRIGO          24  48   24:53.4  8:01   16:26.1  5:18   41:19.5  6:40 
    2 112 Martin/Havelin       Kim MARTINS            19 Josh HAVELIN           21  40   20:25.9  6:35   23:38.2  7:37   44:04.1  7:06 
    3  64 Maine Track Club     Todd GUITE             43 Sierra GUITE            8  51   29:00.1  9:21   21:45.3  7:01   50:45.3  8:11 
    4  76 Peel/Peel            Quin PEEL              30 Lynn PEEL              29  59   22:59.6  7:25   30:44.8  9:54   53:44.3  8:39 
    5 133 Voishins/Voishins    Jodie VOISHINS         28 Jameson VOISHINS       26  54   31:51.3 10:16   22:26.0  7:14   54:17.3  8:45 
    6 101 Mckeowan/Mckeown     Dan MCKEOWAN           44 Morgan MCKEOWAN        12  56   29:43.9  9:35   27:13.0  8:46   56:56.8  9:10 
    7  54 Team Challenger      Melissa MAY            38 Sam WILKINSON          11  49   29:34.8  9:32   27:28.3  8:51   57:03.1  9:11 
    8 103 Buswell/Syphers      Mary BUSWELL           40 Mathew SYPERS          10  50   28:28.0  9:10   31:51.8 10:16 1:00:19.7  9:43 
    9  38 Tuttle/Joseph        Jason TUTTLE           30 Bethany JOSEPH         27  57   39:37.8 12:46   25:57.2  8:22 1:05:35.0 10:34 
                                                            
                                                    Coed Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 127 Barry/Zolla          Kristin BARRY          36 Josh ZOLLA             24  60   17:11.6  5:33   15:36.2  5:02   32:47.8  5:17 
    2 130 Piers/Gomez          Sheri PIERS            39 Robbie GOMEZ           27  66   17:20.9  5:36   15:39.4  5:03   33:00.3  5:19 
    3  48 Athletic Alliance    Stephanie BURNHAM      29 Rob CAMPBELL           39  68   19:04.7  6:09   19:16.9  6:13   38:21.6  6:11 
    4  84 Douglas/Freimer      Scott DOUGLAS          46 Meredith FREIMER       31  77   19:59.4  6:27   19:15.6  6:12   39:14.9  6:19 
    5 109 Mullin/Partlow       Jerry MULLIN           56 Jess PARTLOW           19  75   20:49.0  6:42   21:35.7  6:58   42:24.7  6:50 
    6  93 West Falmouth Chirop Christophe MCBRIDE     29 Jennifer MCBRIDE       32  61   20:35.2  6:38   22:40.7  7:18   43:15.9  6:58 
    7  74 Crossfit 321         Ginny MACHON           37 Byron MALCOM           27  64   21:28.0  6:55   21:58.2  7:05   43:26.2  7:00 
    8  59 Carle/Spaulding      Jessica CARLE          36 Justin SPAULDING       38  74   22:24.0  7:13   22:36.8  7:17   45:00.8  7:15 
    9  11 Braley/Cartwright    Chad BRALEY            34 Kerra CARTWRIGHT       34  68   23:12.2  7:29   21:57.3  7:04   45:09.5  7:17 
   10  16 Sirois/Levi          Rebekah SIROIS         32 David LEVI             32  64   24:30.0  7:54   23:40.7  7:38   48:10.6  7:46 
   11   3 Edgecomb/Edgecomb    Maura EDGECOMB         36 Scott EDGECOMB         38  74   25:33.6  8:14   23:48.9  7:40   49:22.4  7:57 
   12  55 Team Gump            Adam WILKINSON         32 Kelly WILKINSON        38  70   24:19.0  7:50   26:11.1  8:26   50:30.1  8:08 
   13  10 Dixie'S Dashers      Kurt COTE              41 Kate COTE              34  75   21:09.2  6:49   29:37.0  9:32   50:46.1  8:11 
   14  36 Bullett/Gaynor       Sarah BULLETT          31 Cate GAYNOR            32  63   26:22.9  8:30   24:51.5  8:01   51:14.4  8:15 
   15  30 Sheepshanks          Bryce LENZEN           37 Courtney LEDUC         31  68   25:31.8  8:14   26:46.8  8:38   52:18.5  8:26 
   16  75 Pelkey/Laverdiere    Walter PELKEY          47 Amanda LAVERDIERE      30  77   25:11.5  8:07   27:54.2  8:59   53:05.6  8:33 
   17  13 Abbatiello/Vickerson Michael ABBATIELLO     42 Jessica VICKERSON      34  76   26:55.1  8:40   26:57.0  8:41   53:52.1  8:41 
   18  65 Reoch/Douglas        Ginger REOCH           38 Tom DOUGLAS            39  77   30:54.7  9:57   23:07.6  7:27   54:02.2  8:42 
   19  87 Koch/Koch            Arne KOCH              38 Hilary KOCH            37  75   31:49.0 10:15   23:17.5  7:30   55:06.5  8:53 
   20  42 Palm/Palm            Erica PALM             35 Randall PALM           33  68   28:17.8  9:07   27:37.8  8:54   55:55.5  9:01 
   21  40 Michalek             Mindy MICHALEK         34 Jon MICHALEK           37  71   28:17.7  9:07   27:38.0  8:54   55:55.6  9:01 
   22  79 Jean/Boudreau        Kristal JEAN           37 Dean BOUDREAU          34  71   31:04.6 10:01   29:27.9  9:30 1:00:32.5  9:45 
   23 105 Ayotte/Buswell       Amanda AYOTTE          26 Russel BUSWELL         38  64   29:46.3  9:35   35:23.0 11:24 1:05:09.2 10:30 
   24  37 Nickerson/Nickerson  Drue NICKERSON         31 Pollyanna NICKERSON    31  62   38:08.5 12:17   31:52.1 10:16 1:10:00.5 11:16 
                                                            

                                                    Coed Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  92 The Galloping Geezer Christine REASER       44 Tom HATHAWAY           50  94   19:20.1  6:14   17:45.0  5:43   37:05.1  5:59 
    2 107 Bigbee/Pardi         Al BIGBEE              41 Mary PARDI             40  81   18:47.3  6:03   18:21.8  5:55   37:09.1  5:59 
    3 128 Lane/Sincero         Jeff LANE              35 Sandra SINCERO         45  80   21:37.4  6:58   20:19.7  6:33   41:57.1  6:46 
    4  89 Maine Rowdies        Diane LAVANGIE         51 Steve CONLEY           46  97   22:30.9  7:15   19:43.7  6:21   42:14.6  6:48 
    5   1 Riverview Physical T Karen KNAPTON          42 Gregory KNAPTON        40  82   22:56.8  7:24   20:41.3  6:40   43:38.1  7:02 
    6  66 Dirigo Rc            Bill MARISKI           49 Julie MARISKI          50  99   26:00.2  8:23   17:50.2  5:45   43:50.4  7:04 
    7  49 Turner/Turner        Stewart TURNER         55 Elizabeth TURNER       26  81   25:06.5  8:05   19:42.0  6:21   44:48.5  7:13 
    8  20 L'Equipe Plus Dure   James HARDER           48 Hollie HARDER          49  97   23:19.3  7:31   23:13.4  7:29   46:32.6  7:30 
    9 136 Mitchel/Mitchell     Laurie MITCHELL        46 Will MITCHELL          39  85   23:43.0  7:39   22:58.1  7:24   46:41.1  7:31 
   10  78 Drinkers With A Runn Narri DOWD             42 Clint DOWD             46  88   26:17.5  8:28   21:08.7  6:49   47:26.1  7:39 
   11  81 Drinkers With A Runn Denise SPENARD         43 John SPENARD           43  86   23:37.9  7:37   24:02.4  7:45   47:40.3  7:41 
   12 137 Drinan/Hoffman       Melissa DRINAN         39 Marc HOFFMAN           45  84   24:26.2  7:52   23:28.6  7:34   47:54.7  7:43 
   13  17 Morrill/Morrill      Denise MORRILL         45 Pete MORRILL           44  89   26:46.6  8:38   22:45.7  7:20   49:32.2  7:59 
   14 106 Eshelman/Flaherty    Eliza ESHELMAN         24 John FLAHERTY          58  82   21:52.8  7:03   31:32.9 10:10   53:25.6  8:36 
   15  63 Hasiak/Bush          Alicia HASIAK          45 Randall BUSH           54  99   33:07.8 10:40   24:03.6  7:45   57:11.3  9:13 
   16  77 Campbell/Campbell    Betty CAMPBELL         56 Shawn CAMPBELL         24  80   24:01.0  7:44   34:48.8 11:13   58:49.8  9:29 
   17   7 Scribner/Scribner    Nanette SCRIBNER       40 Mark SCRIBNER          47  87   31:57.0 10:18   42:31.0 13:42 1:14:28.0 12:00 
                                                            
                                                   Coed Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  35 Hopkinton Running Cl Barry CAMILLE          53 Linda MILLER           50 103   22:05.5  7:07   20:10.6  6:30   42:16.1  6:49 
    2  46 Portland Eyecare     Peter HALL             55 Susan HALL             57 112   30:06.0  9:42   23:46.3  7:40   53:52.2  8:41 
    3  85 Buck/Quintana        Barbara BUCK           51 William QUINTANA       53 104   25:39.5  8:16   30:00.2  9:40   55:39.7  8:58 
    4  22 Lazor/Gould          Susan LAZOR            48 Chris GOULD            55 103   30:14.2  9:44   27:08.7  8:45   57:22.9  9:15 
    5  28 The Young & The Rest Howard SPEAR           60 Bonnie TOPHAM          42 102   27:55.2  9:00   29:50.7  9:37   57:45.9  9:18 
    6 104 Zurco/Dermott        Luanne ZURCO           45 Kevin MCDERMOTT        56 101   30:11.5  9:44   34:50.8 11:13 1:05:02.3 10:28 
                                                            
                                                     Coed Team 120+
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  25 Hoag/White           Bonnie HOAG            58 Harry WHITE            68 126   24:23.0  7:51   22:41.9  7:19   47:04.8  7:35 
    2  33 Maine Track Club/ Wi Margaritt MCNULTY      58 Robert RANDALL         73 131   26:07.1  8:25   24:59.7  8:03   51:06.7  8:14 
    3  34 Flynn'S              Michele FLYNN          62 Robert FLYNN           64 126   26:49.4  8:38   26:47.2  8:38   53:36.6  8:38 
    4  97 Tyrrell/Tyrrell      Laura TYRRELL          63 Jim TYRRELL            62 125   27:48.9  8:58   25:56.3  8:21   53:45.1  8:40 
                                                            
                                                  Female Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 115 Ahern/Hackett        Colleen AHERN          17 Kellie HACKETT         18  35   20:43.7  6:41   23:05.3  7:26   43:49.0  7:04 
    2  70 Maclean/Smith        Makala MACLEAN         13 Kristina SMITH         13  26   20:35.0  6:38   24:55.8  8:02   45:30.8  7:20 
    3 117 Forrette/Gaffney     Lindsay FORETTE        19 Chelsi GAFFNEY         18  37   23:14.4  7:29   23:57.8  7:43   47:12.1  7:36 
    4 119 Baumert/Blank        Deanna BAUMERT         18 Frances BLANK          18  36   23:36.9  7:37   24:06.2  7:46   47:43.0  7:41 
    5  95 Egan/Warner          Emma EGAN              12 Adele WARNER           13  25   24:53.3  8:01   25:54.4  8:21   50:47.6  8:11 
    6 116 Pierce/McPhee        Melissa PIERCE         18 Acacia MCPHEE          18  36   23:37.0  7:37   27:13.5  8:46   50:50.5  8:11 
    7 113 Ambrisco/Berselli    Michelle AMBRISCO      18 Christina BERSELLI     18  36   26:50.6  8:39   25:51.3  8:20   52:41.9  8:29 
    8 125 Arther/Rabasco       Lindsay ARTHUR         19 Katy RABASCO           18  37   23:38.8  7:37   31:06.6 10:01   54:45.4  8:49 
    9 118 Goulet/Saunders      Michelle GOULET        21 Adelle SAUNDERS        18  39   27:20.4  8:48   31:28.5 10:08   58:48.9  9:28 
                                                            
                                                    Female Team 50-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  80 Mya'S First Race     Cindy HANKSTON         34 Mya BURRAGE            12  46   24:03.2  7:45   28:39.4  9:14   52:42.5  8:29 
    2  73 Crossfit 321         Stephanie MALCOM       25 Kellie SHAUGHNESSY     28  53   27:31.5  8:52   25:16.8  8:09   52:48.3  8:30 
    3  60 Hoekstra/Hoekstra    Suzanne HOEKSTRA       42 Gabrielle HOEKSTRA     16  58   32:20.8 10:25   23:35.8  7:36   55:56.6  9:01 
    4 131 Bergdoll/Bergdoll    Evelyn BERGDOLL        45 Eliana BERGDOLL        13  58   28:32.6  9:12   27:57.2  9:00   56:29.8  9:06 
    5  39 Cesare/Martin        Christina CESARE       29 Jacqueline MARTIN      25  54   29:55.3  9:38   28:07.7  9:04   58:03.0  9:21 
    6   4 Riley/Begin          Elizabeth RILEY        28 Sarah BEGIN            27  55   33:38.8 10:50   30:02.0  9:40 1:03:40.7 10:15 
                                                            

                                                   Female Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 126 Quick Chicks         Jess WARD              35 Stephanie ATKINSON     39  74   20:10.3  6:30   20:36.7  6:39   40:47.0  6:34 
    2  43 Dreifus/Graham       Alison DREIFUS         35 Kathryn GRAHAM         36  71   24:24.1  7:52   23:20.0  7:31   47:44.0  7:41 
    3  51 Soucy/Rondeau        Marie SOUCY            32 Suzanne RONDEAU        30  62   24:51.5  8:01   23:43.3  7:39   48:34.8  7:50 
    4  47 Britton/Leclair      Janet BRITTON          40 Renee LECLAIR          30  70   24:57.6  8:03   25:03.3  8:04   50:00.9  8:03 
    5  24 Dyer/Stevens         Rose DYER              35 Tresa STEVENS          38  73   26:14.7  8:27   26:55.5  8:40   53:10.2  8:34 
    6  90 Towne/Bickford       Renee TOWNE            29 Meredith BICKFORD      35  64   27:02.3  8:43   26:11.2  8:26   53:13.4  8:34 
    7  52 Hutchings/Cobb       Lida HUTCHINGS         36 Kim COBB               32  68   25:47.1  8:18   27:32.8  8:52   53:19.8  8:35 
    8  86 Lussier/Patenaude    Jessica LUSSIER        37 Jennifer PATENAUDE     38  75   30:25.7  9:48   28:09.8  9:04   58:35.5  9:26 
    9   8 Barber-Jordan/Mitche Jodi BARBER-JORDAN     36 Wanda MITCHELL         40  76   28:58.4  9:20   32:34.7 10:30 1:01:33.1  9:55 
   10  83 Cmmc                 Katherine RAYMOND      25 Lynn MELANSON          41  66   32:11.2 10:22   30:27.6  9:49 1:02:38.8 10:05 
   11  26 Briarcliffe Rc       Gail WESTCOTT          20 Aubrey GAIL            52  72   22:32.4  7:16   40:21.7 13:00 1:02:54.1 10:08 
   12  88 Leighton/Harris      Jennifer LEIGHTON      35 Brooke HARRIS          37  72   34:00.7 10:57   32:25.9 10:27 1:06:26.6 10:42 
   13  21 Champagne/Pace       Tammy CHAMPAGNE        36 Judi PACE              38  74   34:20.9 11:04   35:31.8 11:27 1:09:52.6 11:15 
   14  18 Bean/Kennie          Karen BEAN             30 Allison KENNIE         31  61   35:39.3 11:29   37:13.8 11:59 1:12:53.1 11:44 
                                                            
                                                   Female Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  98 Ramos/Stedl          Kelly RAMOS            34 Madison STEDL          56  90   23:41.2  7:38   21:25.4  6:54   45:06.5  7:16 
    2  15 Lewsen-Green/Rasmuss Elizabeth LEWSEN-GREE  45 Ann RASMUSSEN          46  91   24:18.7  7:50   21:12.3  6:50   45:31.0  7:20 
    3  82 Higgins/St Hilaire   Maria HIGGINS          46 Kelly ST HILAIRE       34  80   26:15.8  8:28   21:27.0  6:55   47:42.8  7:41 
    4  68 R-Squared            Robin WESCOTT          41 Robin RAY              41  82   23:36.0  7:36   26:51.9  8:39   50:27.9  8:08 
    5  14 Hot Moms             Denise MCKEEN          40 Amy TAYLOR             40  80   26:02.7  8:23   24:51.2  8:00   50:53.8  8:12 
    6  57 Doherty/Ridlon       Nancy DOHERTY          49 Teri RIDLON            39  88   26:01.2  8:23   28:35.2  9:13   54:36.3  8:48 
    7  45 Campbell/Steeves     Robyn CAMPBELL         37 Claire STEEVES         49  86   26:36.3  8:34   30:07.5  9:42   56:43.7  9:08 
    8   5 Forest/Touchin       Alex FOREST            48 Bobbie TOUCHIN         48  96   28:39.7  9:14   28:15.6  9:06   56:55.3  9:10 
    9   6 Grant/Sullivan       Mike GRANT             46 Leigh SULLIVAN         41  87   28:54.8  9:19   28:18.2  9:07   57:12.9  9:13 
   10  96 Thomas/Boudreau      Lori THOMAS            37 Donna BOUDREAU         47  84   29:51.0  9:37   29:48.0  9:36   59:39.0  9:36 
                                                            
                                                    Female Team 120+
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1   2 Maine Track Club     Eileen HAMILTON        60 Merle HARTFORD         62 122   29:50.8  9:37   24:16.9  7:49   54:07.7  8:43 
    2  67 Maine Track Club     Lisa DESPRES           48 Pat BUCKLEY            72 120   48:24.7 15:35   24:08.9  7:47 1:12:33.6 11:41 
                                                            
                                                   Male Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 121 DiMartino/Mulligan   Nathan DIMARTINO       18 Brandon MULLIGAN       18  36   16:48.1  5:25   18:40.7  6:01   35:28.7  5:43 
    2  71 Quint/Peterson       Jed QUINT              16 Andrew PETERSON        16  32   21:57.8  7:05   22:48.7  7:21   44:46.4  7:13 
    3 120 Brotherton/Hanseler  Derek BROTHERTON       18 Greg HANSELER          21  39   21:33.7  6:57   26:11.9  8:26   47:45.6  7:42 
                                                            
                                                     Male Team 50-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 132 Boston/Green         Brendan BOSTON         22 Nate GREEN             22  44   19:02.5  6:08   18:20.3  5:55   37:22.8  6:01 
    2 122 Kelleher/Decanteur   Dan KELLEHER           22 Tim DECANTEUR          19  41   18:32.6  5:59   19:34.4  6:18   38:07.0  6:09 
    3 123 Grenier/Oringa       Josh GRENIER           21 Bosco ORINGA           21  42   18:32.6  5:59   19:41.3  6:21   38:13.9  6:10 
    4 124 St.Denis/Johnson     Gregory ST. DENIS      19 Mark JOHNSON           21  40   21:41.2  6:59   17:22.9  5:36   39:04.1  6:18 
    5 114 Pinkham/Dupuis       Zack PINKHAM           21 Jon DUPUIS             19  40   19:52.0  6:24   21:32.5  6:56   41:24.5  6:40 
    6  44 Pinsonneault/Jones   Tim PINSONNEAULT       22 Tucker JONES           22  44   24:49.0  8:00   18:46.9  6:03   43:35.8  7:01 
                                                            

                                                    Male Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 129 Fram/Fram            Craig FRAM             51 Craig FRAM JR.         18  69   18:01.9  5:49   17:03.7  5:30   35:05.5  5:39 
    2  31 Woodbury/Woodbury    Mark WOODBURY          45 Ben WOODBURY           17  62   20:01.5  6:27   19:01.1  6:08   39:02.6  6:17 
    3  58 Durdag/Britton       Kerem DURDAG           40 Doug BRITTON           39  79   20:16.1  6:32   18:47.1  6:03   39:03.1  6:18 
    4 138 Mieucci/Mieucci      Leo MIEUCCI            50 Vince MIEUCCI          23  73   24:57.1  8:02   18:40.0  6:01   43:37.0  7:02 
    5  12 Foley/Fenderson      Neil FOLEY             15 Blane FENDERSON        50  65   20:05.2  6:28   27:05.4  8:44   47:10.5  7:36 
    6  23 Aguirre/Milewski     David AGUIRRE          39 Pete MILEWSKI          40  79   25:45.3  8:18   22:39.3  7:18   48:24.5  7:48 
    7  69 Beggs/Leo            Patrick BEGGS          25 Dominic LEO            35  60   27:58.7  9:01   22:04.2  7:07   50:02.8  8:04 
    8  99 Fernette/Mynahan     Mark FERNETTE          33 Joe MYNAHAN            39  72   28:02.7  9:02   27:43.2  8:56   55:45.8  8:59 
    9  56 Aint Got A Prayer    Joel WILKINSON         38 Michael MAY            40  78   22:10.7  7:09   37:11.1 11:59   59:21.8  9:34 
                                                            
                                                    Male Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 108 Alden/Alden          Ryan ALDEN             41 Mitch ALDEN            40  81   20:11.9  6:31   20:51.6  6:43   41:03.4  6:37 
    2 102 Ruesch/Wickard       Rob RUESCH             46 Brett WICKARD          42  88   20:52.9  6:44   22:52.8  7:22   43:45.6  7:03 
    3  94 Murphy/Nadeau        Maynard MURPHY         47 David NADEAU           48  95   22:59.2  7:24   22:43.4  7:19   45:42.5  7:22 
    4 100 Higgins/Higgins      Adam HIGGINS           43 Tyler HIGGINS          39  82   25:32.7  8:14   26:35.0  8:34   52:07.6  8:24 
    5 135 Caler/Voishnis       Alan CALER             59 Jay VOISHNIS           22  81   24:55.7  8:02   29:19.4  9:27   54:15.0  8:44 
    6  62 Campbell/Campbell    Bruce CAMPBELL         56 Brian CAMPBELL         28  84   24:01.4  7:44   34:48.5 11:13   58:49.8  9:29 
    7  29 Pelicans             John MILLS             62 Richard LEDUC          35  97   34:11.1 11:01   36:23.2 11:43 1:10:34.2 11:22 
                                                            
                                                   Male Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  41 The Geeks            John KELLER            52 Dennis SMITH           60 112   21:14.2  6:51   19:45.2  6:22   40:59.3  6:36 
                                                            
                                                     Male Team 120+
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  27 Maine Rowdies        Joel CROTEAU           66 Lawson NOYES           68 134   21:06.2  6:48   22:17.2  7:11   43:23.3  6:59 
                                                            


                                                              
13:36:17  08/30/2010
                                           Timing & Results by All Sports Events
                                                  www.allsportsevents.com




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News