Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5k @ EASD 5K WALK & RUN

STOCKHOLM, MA, September 24, 2010

[5K RUN | 5K AGE WINNERS | 5K WALK ]

5K WALK WINNERS


           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net







         MEN AGE GROUP 70-74

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     66:09 21:20    1 70-74   42 M  2728 Kah Lin Khoo                                                                          

         MEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:59 14:50    1 65-69    7 M  2853 Rolf Jensen                                                                           

         MEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:30 15:58    1 60-64   15 M  2734 Piang Kian Yap                                                                        
 2     55:26 17:53    2 60-64   25 M  2083 Bo Dinesen                  Denmark                                                   
 3     57:26 18:32    3 60-64   31 M  2877 Shin Syyi Jany                                                                        

         MEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:47 15:44    1 55-59   12 M  2805 Wan Mohamad Wan Bebarkar                                                              
 2     51:06 16:29    2 55-59   18 M  2140 Jaanus Kerge                Estonia                                                   

         MEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:10 12:57    1 50-54    1 M  2708 Mario Buizza                                                                          
 2     47:49 15:25    2 50-54   11 M  2294 Karel Rychna                                                                          
 3     50:16 16:13    3 50-54   16 M   392 Peter Sjunnesson            Sweden                                                    

         MEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:35 14:42    1 45-49    5 M   174 Chi Hsiang Huang            Taiwan                                                    
 2     54:36 17:37    2 45-49   21 M  2097 Brian Fowler                USA                                                       
 3     55:11 17:48    3 45-49   23 M  2199 Fotis Papagiannopoulo       Greece                                                    

         MEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:30 13:04    1 40-44    2 M  2571 Svatopluk Solar                                                                       
 2     46:27 14:59    2 40-44    8 M  2880 Chih Tsueng He                                                                        
 3     47:00 15:10    3 40-44    9 M  2671 Johan Soderstrom                                                                      

         MEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:14 15:53    1 35-39   14 M  2553 Chun-Liang Lin                                                                        
 2     52:48 17:02    2 35-39   19 M  2756 Dani Thomas                                                                           
 3     70:59 22:54    3 35-39   43 M  1362 Dita Posp Silova                                                                      

         MEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:20 17:51    1 30-34   24 M  2082 Panos Dimopoulos            Greece                                                    

         MEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:30 14:21    1 01-29    3 M  2666 Priyanga Ranasinghe                                                                   
 2     44:46 14:26    2 01-29    4 M  2214 Lev Prystupiul                                                                        
 3     45:56 14:49    3 01-29    6 M  2213 Maksym Prystupiuk                                                                     

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

       WOMEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     46:00 14:50    1 65-69   10 F  2854 Mia Mossberg                                                                          
 2     63:02 20:20    2 65-69   57 F  2506 Grete Leth                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:26 17:53    1 60-64   34 F  2735 Foong Sin Lai                                                                         
 2     66:10 21:21    2 60-64   60 F  2729 Yin Mei Liew                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:58 14:50    1 55-59    9 F  2099 Alicia Beat Garcia                                                                    
 2     54:43 17:39    2 55-59   31 F  2857 Suz Moberg                                                                            
 3     55:56 18:03    3 55-59   37 F  2102 Gudrun Geier                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:32 14:22    1 50-54    2 F  2858 Gunilla Gunborn                                                                       
 2     44:40 14:25    2 50-54    3 F  2610 Lena Landstedt-Halli                                                                  
 3     45:55 14:49    3 50-54    7 F  2230 Elena Sakalo                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:41 14:25    1 45-49    4 F  2205 Pavlina Pithova                                                                       
 2     45:51 14:47    2 45-49    6 F  2829 Yuliya Komisarenko                                                                    
 3     53:09 17:09    3 45-49   28 F  2736 Vimaljit Kaur                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     46:34 15:01    1 40-44   13 F  2056 Tracey Brownlow             UK                                                        
 2     47:01 15:10    2 40-44   15 F   109 ?sa Ericsson                Sweden                                                    
 3     48:18 15:35    3 40-44   17 F  2862 Cecilia Engdahl                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:31 13:04    1 35-39    1 F  1000 Enrica Pavaro                                                                         
 2     45:57 14:49    2 35-39    8 F  2860 Anna Maria Ericson                                                                    
 3     46:02 14:51    3 35-39   12 F  2859 Anna Sverd                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     46:01 14:51    1 30-34   11 F  2086 Triin Eglit                 Estonia                                                   
 2     48:56 15:47    2 30-34   20 F  2732 Audrey Cheng                                                                          
 3     52:58 17:05    3 30-34   27 F  2335 Magdalena Jayatissa                                                                   

       WOMEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:52 14:28    1 01-29    5 F  2134 Onopriichuk Juliia                                                                    
 2     48:28 15:38    2 01-29   18 F  1033 Jenny Fagerholm                                                                       
 3     48:37 15:41    3 01-29   19 F  2091 Emma Fagerholm                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:10 12:57    1 50-54    1 M  2708 Mario Buizza                                                                          
 2     40:30 13:04    1 40-44    2 M  2571 Svatopluk Solar                                                                       
 3     44:30 14:21    1 01-29    3 M  2666 Priyanga Ranasinghe                                                                   
 4     44:46 14:26    2 01-29    4 M  2214 Lev Prystupiul                                                                        
 5     45:35 14:42    1 45-49    5 M   174 Chi Hsiang Huang            Taiwan                                                    
 6     45:56 14:49    3 01-29    6 M  2213 Maksym Prystupiuk                                                                     
 7     45:59 14:50    1 65-69    7 M  2853 Rolf Jensen                                                                           
 8     46:27 14:59    2 40-44    8 M  2880 Chih Tsueng He                                                                        
 9     47:00 15:10    3 40-44    9 M  2671 Johan Soderstrom                                                                      
 10    47:01 15:10    4 40-44   10 M  2297 Mario Manunta                                                                          
 11    47:49 15:25    2 50-54   11 M  2294 Karel Rychna                                                                           
 12    48:47 15:44    1 55-59   12 M  2805 Wan Mohamad Wan Bebarkar                                                               
 13    49:06 15:50    5 40-44   13 M   787 Artur Silva                                                                            
 14    49:14 15:53    1 35-39   14 M  2553 Chun-Liang Lin                                                                         
 15    49:30 15:58    1 60-64   15 M  2734 Piang Kian Yap                                                                         
 16    50:16 16:13    3 50-54   16 M   392 Peter Sjunnesson            Sweden                                                     
 17    50:16 16:13    4 01-29   17 M   394 Philip Sjunnesson           Sweden                                                     
 18    51:06 16:29    2 55-59   18 M  2140 Jaanus Kerge                Estonia                                                    
 19    52:48 17:02    2 35-39   19 M  2756 Dani Thomas                                                                            
 20    53:51 17:22    5 01-29   20 M  2866 Al Cuna                                                                                
 21    54:36 17:37    2 45-49   21 M  2097 Brian Fowler                USA                                                        
 22    55:10 17:48    4 50-54   22 M  2871 Shi Te Tu                                                                              
 23    55:11 17:48    3 45-49   23 M  2199 Fotis Papagiannopoulo       Greece                                                     
 24    55:20 17:51    1 30-34   24 M  2082 Panos Dimopoulos            Greece                                                     
 25    55:26 17:53    2 60-64   25 M  2083 Bo Dinesen                  Denmark                                                    
 26    55:28 17:54    6 40-44   26 M  2166 Lars Wichma Madsen          Denmark                                                    
 27    55:50 18:01    5 50-54   27 M  1024 Nick Hough                                                                             
 28    55:54 18:02    6 01-29   28 M  2452 Takahashi Masayuki                                                                     
 29    56:26 18:12    7 01-29   29 M  2163 Ming Lu                     China                                                      
 30    57:24 18:31    8 01-29   30 M  2153 TJ Lansangan                Philippines                                                
 31    57:26 18:32    3 60-64   31 M  2877 Shin Syyi Jany                                                                         
 32    57:59 18:42    4 45-49   32 M  2369 Radhakrishn Sothiratnam                                                                
 33    58:31 18:53    6 50-54   33 M  2869 Wayne Sheu                                                                             
 34    59:12 19:06    5 45-49   34 M  2552 Sung Hsiang Wang                                                                       
 35    59:46 19:17    6 45-49   35 M  2879 Chien Nung Huang                                                                       
 36    59:58 19:21    7 45-49   36 M  2868 Chih Yuan Wang                                                                         
 37    60:25 19:29    7 50-54   37 M  2870 Chen Jung Fy                                                                           
 38    60:36 19:33    7 40-44   38 M  2882 Jeff Lung                                                                              
 39    60:46 19:36    8 50-54   39 M  2867 Shu Chen Wang                                                                          
 40    61:38 19:53    8 45-49   40 M  2527 Igor Karen                                                                             
 41    61:38 19:53    9 45-49   41 M  2612 Jan Engl                                                                               
 42    66:09 21:20    1 70-74   42 M  2728 Kah Lin Khoo                                                                           
 43    70:59 22:54    3 35-39   43 M  1362 Dita Posp Silova                                                                       
 44    71:22 23:01    8 40-44   44 M  2242 Yuval Semo                                                                             

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:31 13:04    1 35-39    1 F  1000 Enrica Pavaro                                                                         
 2     44:32 14:22    1 50-54    2 F  2858 Gunilla Gunborn                                                                       
 3     44:40 14:25    2 50-54    3 F  2610 Lena Landstedt-Halli                                                                  
 4     44:41 14:25    1 45-49    4 F  2205 Pavlina Pithova                                                                       
 5     44:52 14:28    1 01-29    5 F  2134 Onopriichuk Juliia                                                                    
 6     45:51 14:47    2 45-49    6 F  2829 Yuliya Komisarenko                                                                    
 7     45:55 14:49    3 50-54    7 F  2230 Elena Sakalo                                                                          
 8     45:57 14:49    2 35-39    8 F  2860 Anna Maria Ericson                                                                    
 9     45:58 14:50    1 55-59    9 F  2099 Alicia Beat Garcia                                                                    
 10    46:00 14:50    1 65-69   10 F  2854 Mia Mossberg                                                                           
 11    46:01 14:51    1 30-34   11 F  2086 Triin Eglit                 Estonia                                                    
 12    46:02 14:51    3 35-39   12 F  2859 Anna Sverd                                                                             
 13    46:34 15:01    1 40-44   13 F  2056 Tracey Brownlow             UK                                                         
 14    46:40 15:03    4 35-39   14 F  2855 Madalena Linden                                                                        
 15    47:01 15:10    2 40-44   15 F   109 ?sa Ericsson                Sweden                                                     
 16    48:08 15:32    4 50-54   16 F  2863 Elisabet Henning                                                                       
 17    48:18 15:35    3 40-44   17 F  2862 Cecilia Engdahl                                                                        
 18    48:28 15:38    2 01-29   18 F  1033 Jenny Fagerholm                                                                        
 19    48:37 15:41    3 01-29   19 F  2091 Emma Fagerholm                                                                         
 20    48:56 15:47    2 30-34   20 F  2732 Audrey Cheng                                                                           
 21    49:06 15:50    4 01-29   21 F   788 Teresa Machado                                                                         
 22    49:53 16:05    5 50-54   22 F   393 Catharina Sjunnesson        Sweden                                                     
 23    50:37 16:20    5 01-29   23 F  2622 Anna Tiitu                                                                             
 24    50:39 16:20    6 01-29   24 F  2577 Anna-Reetta Salonen                                                                    
 25    50:40 16:21    7 01-29   25 F  2578 Niina Sandholm                                                                         
 26    50:41 16:21    6 50-54   26 F  2738 Elaine Menon                                                                           
 27    52:58 17:05    3 30-34   27 F  2335 Magdalena Jayatissa                                                                    
 28    53:09 17:09    3 45-49   28 F  2736 Vimaljit Kaur                                                                          
 29    53:30 17:15    4 40-44   29 F    61 Christina Bohn              Denmark                                                    
 30    54:25 17:33    8 01-29   30 F   444 Karen Weller                USA                                                        
 31    54:43 17:39    2 55-59   31 F  2857 Suz Moberg                                                                             
 32    54:43 17:39    5 40-44   32 F  2856 Jenny Heemskerk                                                                        
 33    54:56 17:43    4 45-49   33 F  2878 Wenzu Pai                                                                              
 34    55:26 17:53    1 60-64   34 F  2735 Foong Sin Lai                                                                          
 35    55:27 17:53    5 35-39   35 F  2486 Pia Lustrup                                                                            
 36    55:50 18:01    6 40-44   36 F  1029 Latha Krishnamw                                                                        
 37    55:56 18:03    3 55-59   37 F  2102 Gudrun Geier                                                                           
 38    55:58 18:03    5 45-49   38 F  2883 Katarina Vukelic                                                                       
 39    56:00 18:04    7 50-54   39 F  2523 Vilma Urbancic                                                                         
 40    56:02 18:05    6 45-49   40 F  2424 Majda Hukic                                                                            
 41    56:06 18:06    6 35-39   41 F  2216 Sasha Rahbek                Denmark                                                    
 42    56:45 18:18    9 01-29   42 F  2834 Julie Appel                                                                            
 43    56:45 18:18    7 35-39   43 F  2326 Michela Nielsen                                                                        
 44    57:23 18:31    4 55-59   44 F  2872 T Mig                                                                                  
 45    57:23 18:31    8 50-54   45 F  2277 Lina Viitas                 Estonia                                                    
 46    57:24 18:31    7 40-44   46 F  2227 Katrin Saapar               Estonia                                                    
 47    57:24 18:31    8 35-39   47 F  2264 Patricia Tan                Malaysia                                                   
 48    57:25 18:31    5 55-59   48 F  2876 Yen Tan Hsin Wang                                                                      
 49    57:26 18:32    9 35-39   49 F   927 Silja Lambernd                                                                         
 50    57:27 18:32   10 01-29   50 F   937 Raphaela Schlich                                                                       




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News