Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5k @ EASD 5K WALK & RUN

STOCKHOLM, MA, September 24, 2010

[5K RUN | 5K WALK | 5K WALK WINNERS ]

5K AGE WINNERS


           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net







         MEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:45  8:38    1 65-69  148 M  1327 Ulf Froberg                                                                           
 2     28:46  9:17    2 65-69  208 M  1346 Carlchristi Lassen                                                                    
 3     30:38  9:53    3 65-69  231 M   155 Uwe Hńntzschel                                                                        

         MEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:39  7:38    1 60-64   81 M   892 Asa Bailey                                                                            
 2     26:11  8:27    2 60-64  135 M   134 Roger Gadsby                                                                          
 3     27:10  8:46    3 60-64  165 M    58 Dag Bj°rnefjell             Norway                                                    

         MEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:53  6:05    1 55-59   11 M   877 Joseph Shivers                                                                        
 2     20:37  6:39    2 55-59   34 M   595 Troels Hansen                                                                         
 3     21:12  6:50    3 55-59   39 M  1320 Robert Clark                                                                          

         MEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:13  6:31    1 50-54   24 M  1342 Robert Sergerman                                                                      
 2     20:14  6:32    2 50-54   25 M   488 Joseph Henson                                                                         
 3     22:01  7:06    3 50-54   50 M   707 Richard Berthold                                                                      

         MEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:36  6:00    1 45-49    8 M   679 Jakob Oestergaard                                                                     
 2     19:30  6:17    2 45-49   16 M   782 Chris Coyle                                                                           
 3     19:49  6:24    3 45-49   19 M   251 Ignacio Llorente            Spain                                                     

         MEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 40-44   21 M   538 Pierre Pahud                                                                          
 2     20:16  6:32    2 40-44   26 M   669 Anders Toll                                                                           
 3     20:18  6:33    3 40-44   27 M  1288 Ole Kling                                                                             

         MEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:10  5:32    1 35-39    1 M   485 Thomas Yates                                                                          
 2     17:27  5:38    2 35-39    4 M  1286 Mikael Andersson                                                                      
 3     19:02  6:08    3 35-39   12 M    20 Amar Abderrahmani           Switzerland                                               

         MEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:12  5:33    1 30-34    2 M  1315 Jonas Tingstrom                                                                       
 2     18:28  5:57    2 30-34    6 M   849 Martin De Bock                                                                        
 3     18:32  5:59    3 30-34    7 M  1311 Mattias Berggren                                                                      

         MEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:19  5:35    1 01-29    3 M   391 Niklas Sjoblom              Sweden                                                    
 2     17:31  5:39    2 01-29    5 M  1267 Alberto Ramos                                                                         
 3     18:41  6:02    3 01-29    9 M   458 Eric Zijlstra               Germany                                                   

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

       WOMEN AGE GROUP 70-74

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:43 10:33    1 70-74  105 F   866 Annemarie Brundel                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:58 10:38    1 65-69  109 F  1345 Helle Lassen                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:26  7:14    1 60-64    9 F   491 Sarah Siegelaar                                                                       
 2     27:33  8:53    2 60-64   37 F   539 Jane Moell                                                                            
 3     30:49  9:56    3 60-64   82 F  1325 Kerstin Fahlgren                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:57  9:01    1 55-59   41 F   952 Anne-Sofie Roestbjaerg                                                                
 2     31:32 10:10    2 55-59   93 F   839 Katia Mekeirele                                                                       
 3     36:45 11:51    3 55-59  133 F   273 Chris May                                                                             

       WOMEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:16  8:48    1 50-54   33 F   863 Katharina Binz                                                                        
 2     27:25  8:51    2 50-54   35 F   368 Fanny Sachs                 Sweden                                                    
 3     28:04  9:03    3 50-54   46 F   144 Carolina Gonzalez                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:50  6:24    1 45-49    2 F   676 Louise Jensen                                                                         
 2     22:34  7:17    2 45-49   11 F   521 Simone Hartong                                                                        
 3     25:18  8:10    3 45-49   19 F   713 Else Carriere                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:42  7:00    1 40-44    5 F  1285 Ulrica Edholm                                                                         
 2     22:27  7:15    2 40-44   10 F   575 Merja Laine                                                                           
 3     23:12  7:29    3 40-44   12 F   172 Synnove Holte                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:21  7:13    1 35-39    8 F   783 Lisa Hermansson                                                                       
 2     25:39  8:16    2 35-39   21 F   395 Kinga Skoczylas             Poland                                                    
 3     26:20  8:30    3 35-39   23 F   683 Karen Tornoe                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:09  6:30    1 30-34    3 F  1293 Hanna Lindholm                                                                        
 2     23:35  7:36    2 30-34   14 F  1257 Helene Ringberg                                                                       
 3     23:44  7:39    3 30-34   15 F   384 Sidse Schjoetz                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:23  5:56    1 01-29    1 F  1259 Johanna Bjermkvist                                                                    
 2     20:24  6:35    2 01-29    4 F  1319 Lisa Clark                                                                            
 3     21:58  7:05    3 01-29    6 F  1272 Linda Johannsen                                                                       

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:10  5:32    1 35-39    1 M   485 Thomas Yates                                                                          
 2     17:12  5:33    1 30-34    2 M  1315 Jonas Tingstrom                                                                       
 3     17:19  5:35    1 01-29    3 M   391 Niklas Sjoblom              Sweden                                                    
 4     17:27  5:38    2 35-39    4 M  1286 Mikael Andersson                                                                      
 5     17:31  5:39    2 01-29    5 M  1267 Alberto Ramos                                                                         
 6     18:28  5:57    2 30-34    6 M   849 Martin De Bock                                                                        
 7     18:32  5:59    3 30-34    7 M  1311 Mattias Berggren                                                                      
 8     18:36  6:00    1 45-49    8 M   679 Jakob Oestergaard                                                                     
 9     18:41  6:02    3 01-29    9 M   458 Eric Zijlstra               Germany                                                   
 10    18:45  6:03    4 01-29   10 M   311 Carl Norell                 Sweden                                                     
 11    18:53  6:05    1 55-59   11 M   877 Joseph Shivers                                                                         
 12    19:02  6:08    3 35-39   12 M    20 Amar Abderrahmani           Switzerland                                                
 13    19:20  6:14    4 35-39   13 M  1277 Daniel Ferberg                                                                         
 14    19:24  6:15    4 30-34   14 M   228 Klaus Langhoff-Roos         Spain                                                      
 15    19:30  6:17    5 35-39   15 M   154 Jacob Falck Hansen          Denmark                                                    
 16    19:30  6:17    2 45-49   16 M   782 Chris Coyle                                                                            
 17    19:41  6:21    5 30-34   17 M  1306 Johan Svahn                                                                            
 18    19:45  6:22    6 30-34   18 M  1323 Noel Edling                                                                            
 19    19:49  6:24    3 45-49   19 M   251 Ignacio Llorente            Spain                                                      
 20    19:50  6:24    6 35-39   20 M  1329 Philip Higgins                                                                         
 21    19:57  6:26    1 40-44   21 M   538 Pierre Pahud                                                                           
 22    20:04  6:28    5 01-29   22 M  1300 Martin Johannsen                                                                       
 23    20:11  6:31    4 45-49   23 M    66 Simon Breed                                                                            
 24    20:13  6:31    1 50-54   24 M  1342 Robert Sergerman                                                                       
 25    20:14  6:32    2 50-54   25 M   488 Joseph Henson                                                                          
 26    20:16  6:32    2 40-44   26 M   669 Anders Toll                                                                            
 27    20:18  6:33    3 40-44   27 M  1288 Ole Kling                                                                              
 28    20:22  6:34    7 30-34   28 M  1348 Marco Giertz                                                                           
 29    20:34  6:38    6 01-29   29 M   773 Arthur Bellamy                                                                         
 30    20:38  6:39    4 40-44   30 M   949 Dag Hofso                                                                              
 31    20:43  6:41    8 30-34   31 M   454 Jeppe Zacho                 Denmark                                                    
 32    20:31  6:37    5 45-49   32 M  1268 Timo Pikkarinen                                                                        
 33    20:35  6:38    7 35-39   33 M   213 Aaron Kowalski              USA                                                        
 34    20:37  6:39    2 55-59   34 M   595 Troels Hansen                                                                          
 35    20:40  6:40    9 30-34   35 M   258 David Lundberg              Sweden                                                     
 36    20:44  6:41   10 30-34   36 M  1307 Juha Ojala                                                                             
 37    20:48  6:43    8 35-39   37 M   462 Harald Dragsund                                                                        
 38    20:51  6:44    9 35-39   38 M   433 Anders Victoza              UK                                                         
 39    21:12  6:50    3 55-59   39 M  1320 Robert Clark                                                                           
 40    21:23  6:54    6 45-49   40 M  1347 Stefan Widenholm                                                                       
 41    21:32  6:57    5 40-44   41 M   471 Florentino Carral San Laur                                                             
 42    21:36  6:58    7 45-49   42 M   843 Soeren Knudsen                                                                         
 43    21:41  7:00    6 40-44   43 M   169 Juan Angel Hernandez Bayo   Spain                                                      
 44    21:43  7:00    7 01-29   44 M   738 Hovgaard Lars                                                                          
 45    21:44  7:01    8 45-49   45 M  1255 Oue Olsen                                                                              
 46    21:46  7:01    9 45-49   46 M   149 Peter Gustenhoff            Denmark                                                    
 47    21:49  7:02    8 01-29   47 M    75 Henrik Bystedt              Sweden                                                     
 48    21:50  7:03   11 30-34   48 M  1330 Mats Liljegren                                                                         
 49    21:52  7:03   10 45-49   49 M  1338 Thomas Stulnig                                                                         
 50    22:01  7:06    3 50-54   50 M   707 Richard Berthold                                                                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:23  5:56    1 01-29    1 F  1259 Johanna Bjermkvist                                                                    
 2     19:50  6:24    1 45-49    2 F   676 Louise Jensen                                                                         
 3     20:09  6:30    1 30-34    3 F  1293 Hanna Lindholm                                                                        
 4     20:24  6:35    2 01-29    4 F  1319 Lisa Clark                                                                            
 5     21:42  7:00    1 40-44    5 F  1285 Ulrica Edholm                                                                         
 6     21:58  7:05    3 01-29    6 F  1272 Linda Johannsen                                                                       
 7     22:14  7:10    4 01-29    7 F    57 Frida Bj÷rkman              Sweden                                                    
 8     22:21  7:13    1 35-39    8 F   783 Lisa Hermansson                                                                       
 9     22:26  7:14    1 60-64    9 F   491 Sarah Siegelaar                                                                       
 10    22:27  7:15    2 40-44   10 F   575 Merja Laine                                                                            
 11    22:34  7:17    2 45-49   11 F   521 Simone Hartong                                                                         
 12    23:12  7:29    3 40-44   12 F   172 Synnove Holte                                                                          
 13    23:34  7:36    4 40-44   13 F   119 Veronica Fagerholm          Finland                                                    
 14    23:35  7:36    2 30-34   14 F  1257 Helene Ringberg                                                                        
 15    23:44  7:39    3 30-34   15 F   384 Sidse Schjoetz                                                                         
 16    24:19  7:51    5 01-29   16 F    62 Mary Boqvist                Sweden                                                     
 17    24:56  8:03    5 40-44   17 F   912 Judy Naylor                                                                            
 18    25:17  8:09    6 40-44   18 F   525 Monika Nobel                                                                           
 19    25:18  8:10    3 45-49   19 F   713 Else Carriere                                                                          
 20    25:38  8:16    4 45-49   20 F  1295 Anna Myrlov                                                                            
 21    25:39  8:16    2 35-39   21 F   395 Kinga Skoczylas             Poland                                                     
 22    26:18  8:29    6 01-29   22 F   204 Annemari Kiili                                                                         
 23    26:20  8:30    3 35-39   23 F   683 Karen Tornoe                                                                           
 24    26:22  8:30    4 35-39   24 F    59 Merete B°dker               Denmark                                                    
 25    26:24  8:31    5 35-39   25 F   153 Mette Hammer                Denmark                                                    
 26    26:25  8:31    6 35-39   26 F   632 Angela Sabbag                                                                          
 27    26:28  8:32    7 40-44   27 F   385 Gundula Schneidewind        Germany                                                    
 28    26:41  8:36    7 35-39   28 F   298 Kylie Myers                                                                            
 29    26:51  8:40    5 45-49   29 F   647 Outi Liisanantti                                                                       
 30    26:56  8:41    4 30-34   30 F    72 R█is╠n Buckley              Ireland                                                    
 31    27:01  8:43    5 30-34   31 F  1280 Joanna Kuhn                                                                            
 32    27:04  8:44    8 40-44   32 F  1009 Rikke Fabienke                                                                         
 33    27:16  8:48    1 50-54   33 F   863 Katharina Binz                                                                         
 34    27:22  8:50    6 45-49   34 F   455 Anne Zanchi                 Switzerland                                                
 35    27:25  8:51    2 50-54   35 F   368 Fanny Sachs                 Sweden                                                     
 36    27:27  8:51    7 45-49   36 F  1252 Susanne Coster                                                                         
 37    27:33  8:53    2 60-64   37 F   539 Jane Moell                                                                             
 38    27:42  8:56    6 30-34   38 F   746 Siobhan DeBacun                                                                        
 39    27:52  8:59    9 40-44   39 F   844 Annemieke Roos                                                                         
 40    27:53  9:00    8 45-49   40 F   868 Marit Bjorgaas                                                                         
 41    27:57  9:01    1 55-59   41 F   952 Anne-Sofie Roestbjaerg                                                                 
 42    27:58  9:01    7 01-29   42 F  1332 Marie Johnasson                                                                        
 43    27:59  9:02   10 40-44   43 F   522 Johana Venerova                                                                        
 44    28:00  9:02    7 30-34   44 F   861 Kjersti Morkrid                                                                        
 45    28:01  9:02   11 40-44   45 F   732 Fiona Chambers                                                                         
 46    28:04  9:03    3 50-54   46 F   144 Carolina Gonzalez                                                                      
 47    28:04  9:03    4 50-54   47 F   745 Agnieszka Pazderska                                                                    
 48    28:09  9:05    8 35-39   48 F   792 Dana Raabova                                                                           
 49    28:15  9:07    8 30-34   49 F   816 Jill Martin                                                                            
 50    28:22  9:09    9 35-39   50 F   271 Gabriela Martinez Ravn      Denmark                                                    




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News