Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Berkshire County Invitational

Pittsfield, MA, October 30, 2010

[Boys Varsity | Boys JV | Girls JV ]

Girls Varsity

 Holyoke Community College/T. Stewart                        HY-TEK's Meet Manager
                 2010 Berkshire County Championship - 10/30/2010                  
                           Berkshire Community College                            
                               Last Completed Event                               
 
Event 3  Girls 5k Run CC Girls Varsit
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Cate Costley              sr MT Greylock             6:07.1   19:00.52    1   
  2 Mackenzie Hitchcock       jr MT Greylock             6:14.2   19:22.61    2   
  3 Chandler Ortega           SR Taconic High            6:19.6   19:39.39    3   
  4 Sonrisa O'Toole           SR Momument Mou            6:24.2   19:53.53    4   
  5 Hannah McClusky           FR Lenox Middle            6:28.4   20:06.66    5   
  6 Emily Kaegi               fr MT Greylock             6:31.9   20:17.46    6   
  7 Smith Hannah              SR Pittsfield H            6:35.4   20:28.35    7   
  8 Alessandra Arace           7 Lenox Middle            6:37.1   20:33.53    8   
  9 Elizabeth Jarck            7 Lenox Middle            6:38.5   20:37.84    9   
 10 Amalia Leamon             fr MT Greylock             6:41.6   20:47.64   10   
 11 Taylar Gallup             SR Hoosac                  6:43.4   20:53.24   11   
 12 Grace Ellrodt              7 Lenox Middle            6:47.0   21:04.42   12   
 13 Laura Nolan               jr MT Greylock             6:51.9   21:19.56   13   
 14 Fiona Kane                SR Mount Everett           6:52.2   21:20.55        
 15 Kaylene Lemme             jr MT Greylock             6:54.3   21:27.00   14   
 16 Lauren Galipeau           JR Wahconah Regional       6:57.2   21:36.11   15   
 17 Miranda Gajda             JR Hoosac                  7:01.0   21:47.81   16   
 18 Wright Abby               JR Pittsfield H            7:01.4   21:49.09   17   
 19 Hope Chapman              SO Taconic High            7:02.7   21:53.23   18   
 20 Grillon Dominique         SR Pittsfield H            7:03.2   21:54.85   19   
 21 Martin Leslie             SR Pittsfield H            7:03.7   21:56.14   20   
 22 Stephanie Adamczyk        so MT Greylock             7:05.4   22:01.43   21   
 23 Alyson Alibozek            8 Hoosac                  7:09.3   22:13.62   22   
 24 Grace Rossman             FR Momument Mou            7:10.9   22:18.51   23   
 25 Kate Murphy               SO St. Joseph's            7:12.9   22:24.74   24   
 26 Holly Leskovitz           FR Taconic High            7:19.3   22:44.61   25   
 27 Belknap Kelly             JR Pittsfield H            7:21.1   22:50.40   26   
 28 Erin Wurtemberger         JR Taconic High            7:21.7   22:52.28   27   
 29 Annie Fielding             7 Lenox Middle            7:23.7   22:58.34   28   
 30 Laura Harnett             SR Wahconah Regional       7:24.7   23:01.41   29   
 31 Lindsey Kelly              8 Lenox Middle            7:26.1   23:05.70   30   
 32 Victoria Ware             SO Wahconah Regional       7:26.2   23:06.17   31   
 33 Senger Alicia             SR Pittsfield H            7:26.4   23:06.69   32   
 34 Sydnee Gallup              8 Hoosac                  7:27.4   23:10.00   33   
 35 Skylar Broderick          SR Pittsfield H            7:29.1   23:15.19   34   
 36 Sarah Benedict            FR Momument Mou            7:30.7   23:20.24   35   
 37 Kate Cook                 FR Wahconah Regional       7:34.7   23:32.50   36   
 38 Jackie Damms              SO Hoosac                  7:35.0   23:33.63   37   
 39 Kerry Flynn               JR Taconic High            7:38.3   23:43.61   38   
 40 Kelsey Wheeler            JR Hoosac                  7:45.4   24:05.90   39   
 41 Lauren Aitken             FR Taconic High            7:45.9   24:07.49   40   
 42 Jaclyn Gigliotti          SO Lenox Middle            7:48.4   24:15.27   41   
 43 Jessica Voight            FR Wahconah Regional       7:48.6   24:15.61   42   
 44 Jess Bailot               SR Hoosac                  7:58.4   24:46.12   43   
 45 Mary Wilk                 JR Hoosac                  7:59.6   24:49.99   44   
 46 Brittany Watson            8 St. Joseph's            8:02.2   24:57.88   45   
 47 Dari Gambino              SO Wahconah Regional       8:02.3   24:58.46   46   
 48 Abiyel Ury                FR Bart Charter School     8:09.1   25:19.53   47   
 49 Lauryn Huban              JR Wahconah Regional       8:11.2   25:25.88   48   
 50 Sierra Wilson             JR Mount Everett           8:13.4   25:32.95        
 51 Samantha Bator            SR Drury High School       8:14.3   25:35.55        
 52 Ariana Mintz              FR Momument Mou            8:16.1   25:41.07   49   
 53 Mackenzie Loring          SR Mount Everett           8:23.0   26:02.49        
 54 Sammy Johnson              8 St. Joseph's            8:27.9   26:17.76   50   
 55 Ciera Bragan               8 St. Joseph's            8:41.6   27:00.33   51   
 56 Amanda Morton             SR Momument Mou            8:50.6   27:28.30   52   
 57 Morgan Holm                8 Bart Charter School     9:03.7   28:09.10   53   
 58 Megan Holm                 7 Bart Charter School     9:16.3   28:48.20   54   
 59 Valenka Kosick             8 Bart Charter School     9:17.7   28:52.54   55   
 60 CeeCee Dowling             8 Bart Charter School     9:17.9   28:53.23   56   
 61 Sydney Frinkl              7 St. Joseph's            9:30.2   29:31.39   57   
 62 Janataj Wright             7 Bart Charter School    10:02.2   31:10.82   58   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 MT Greylock                  32    1    2    6   10   13   14   21           
      Total Time:  1:40:47.79                                                     
         Average:    20:09.56                                                     
   2 Lenox Middle & High Schoo    62    5    8    9   12   28   30   41           
      Total Time:  1:45:20.79                                                     
         Average:    21:04.16                                                     
   3 Pittsfield High School       89    7   17   19   20   26   32   34           
      Total Time:  1:48:58.83                                                     
         Average:    21:47.77                                                     
   4 Taconic High                111    3   18   25   27   38   40                
      Total Time:  1:50:53.12                                                     
         Average:    22:10.63                                                     
   5 Hoosac                      119   11   16   22   33   37   39   43   44      
      Total Time:  1:51:38.30                                                     
         Average:    22:19.66                                                     
   6 Wahconah Regional           153   15   29   31   36   42   46   48           
      Total Time:  1:55:31.80                                                     
         Average:    23:06.36                                                     
   7 Momument Mountain High Sc   163    4   23   35   49   52                     
      Total Time:  1:58:41.65                                                     
         Average:    23:44.33                                                     
   8 St. Joseph's                227   24   45   50   51   57                     
      Total Time:  2:10:12.10                                                     
         Average:    26:02.42                                                     
   9 Bart Charter School         265   47   53   54   55   56   58                
      Total Time:  2:20:02.60                                                     
         Average:    28:00.52                                                     



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News