Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Berkshire County Invitational

Pittsfield, MA, October 30, 2010

[Boys Varsity | Girls Varsity | Girls JV ]

Boys JV

 Holyoke Community College/T. Stewart                        HY-TEK's Meet Manager
                 2010 Berkshire County Championship - 10/30/2010                  
                           Berkshire Community College                            
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC Boys JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Jackson Alberti           SR Wahconah Regional       6:01.0   18:41.45    1   
  2 Archer Greenhaulgh         7 MT Greylock             6:07.5   19:01.55    2   
  3 Mike Wheaton              FR Taconic High            6:10.5   19:10.97    3   
  4 Cole Jackson              FR MT Greylock             6:13.8   19:21.20    4   
  5 Peter Smith               FR Momument Mou            6:15.9   19:27.64    5   
  6 Quentin Anderson          JR MT Greylock             6:18.6   19:36.09    6   
  7 Kelt Wilska               SO Momument Mou            6:18.8   19:36.70    7   
  8 Carter Stripp              8 MT Greylock             6:19.0   19:37.29    8   
  9 Richard Astle             FR MT Greylock             6:19.6   19:39.37    9   
 10 Kyle Lallatin             JR Taconic High            6:22.8   19:49.24   10   
 11 Scott Graham              SR Lenox Middle            6:23.3   19:50.78   11   
 12 Mike Benham               JR Wahconah Regional       6:23.4   19:51.05   12   
 13 Shawn Bulson              FR Taconic High            6:23.8   19:52.15   13   
 14 Tyler Barry               JR Momument Mou            6:24.2   19:53.62   14   
 15 Aaron Norton              FR Momument Mou            6:24.9   19:55.66   15   
 16 Jared Haley                7 Hoosac                  6:25.8   19:58.57   16   
 17 Matt Clayton              JR Wahconah Regional       6:27.3   20:03.05   17   
 18 Will Nolan                 8 MT Greylock             6:28.3   20:06.24   18   
 19 Andrew Woodger            SO Lenox Middle            6:29.4   20:09.57   19   
 20 Tommy Kirby                7 MT Greylock             6:30.6   20:13.48   20   
 21 Alex Stevens              FR Wahconah Regional       6:32.2   20:18.32   21   
 22 Marcus Duncan             SR Wahconah Regional       6:34.0   20:24.10   22   
 23 Colin Benner              SR Lenox Middle            6:35.7   20:29.39   23   
 24 John Driver                8 MT Greylock             6:36.2   20:30.75   24   
 25 Michael Sorrentino        SR Lenox Middle            6:37.5   20:35.00   25   
 26 Zach Sears                FR Wahconah Regional       6:39.0   20:39.54   26   
 27 Matt Burdick               8 Hoosac                  6:39.4   20:40.71   27   
 28 Alexey Philippov          S0 Lenox Middle            6:40.0   20:42.47   28   
 29 Jake Kobrin                8 MT Greylock             6:41.0   20:45.59   29   
 30 Kevin Kowalczyk           SR Wahconah Regional       6:41.1   20:46.17   30   
 31 Dominic Roy               FR Momument Mou            6:41.3   20:46.64   31   
 32 Thomas Schoorlemmer        8 MT Greylock             6:44.7   20:57.09   32   
 33 Tim Joutras               JR Momument Mou            6:52.8   21:22.33   33   
 34 Emerson Wolski             7 Lenox Middle            6:59.4   21:42.81   34   
 35 Franklin Davis            FR Momument Mou            7:01.6   21:49.86   35   
 36 Connor McNinch             7 Lenox Middle            7:02.2   21:51.48   36   
 37 Nate Ivanowski            FR Wahconah Regional       7:05.1   22:00.55   37   
 38 Thomas Randoph            FR Momument Mou            7:07.2   22:07.03   38   
 39 Nate Sears                JR Wahconah Regional       7:08.1   22:10.06   39   
 40 Derek Wood                FR MT Greylock             7:08.1   22:10.07        
 41 Alex Cheung               FR MT Greylock             7:08.5   22:11.17        
 42 Tom Cracolici             11 Pittsfield H            7:09.3   22:13.79   40   
 43 Alex Carusotto            FR Taconic High            7:10.1   22:16.03   41   
 44 Josh Tagole                8 Lenox Middle            7:11.1   22:19.23   42   
 45 Ted Burdick               JR MT Greylock             7:13.3   22:26.11        
 46 Willie Watkins            SR Momument Mou            7:13.4   22:26.37   43   
 47 Mike Kotleski             FR Momument Mou            7:14.2   22:28.91   44   
 48 Ian Culnane                7 MT Greylock             7:15.4   22:32.62        
 49 Kenny Packie              SO Momument Mou            7:17.5   22:39.08        
 50 Henrik Palmer              7 Lenox Middle            7:17.6   22:39.50   45   
 51 Jeff Lincoln              SR Hoosac                  7:18.3   22:41.52   46   
 52 Sam Kobrin                 8 MT Greylock             7:19.5   22:45.26        
 53 Jay Krutiak               SR Hoosac                  7:22.5   22:54.75   47   
 54 Chad Freedman             SR Momument Mou            7:22.7   22:55.24        
 55 Austin LaFrance           SO Taconic High            7:23.6   22:58.11   48   
 56 Raphael Bruno              7 Lenox Middle            7:23.8   22:58.60   49   
 57 Cameron Anderson           7 Hoosac                  7:32.3   23:25.24   50   
 58 Steve Witkowski           FR Taconic High            7:33.6   23:29.09   51   
 59 Wyatt Volk                SO Wahconah Regional       7:34.8   23:32.95   52   
 60 Mike Wessel               SO Momument Mou            7:36.0   23:36.55        
 61 Unique Nelson -olds       FR Drury High School       7:36.4   23:37.71        
 62 Eric Miller               12 Pittsfield H            7:36.5   23:38.17   53   
 63 Pimpesan Supple           SR Taconic High            7:37.4   23:41.07   54   
 64 Russel Ford               SR Wahconah Regional       7:38.1   23:43.25        
 65 Stephen Hogue             SO Wahconah Regional       7:39.3   23:46.78        
 66 James Riddle              SR Taconic High            7:40.1   23:49.41   55   
 67 Bob McClelland            JR Hoosac                  7:40.8   23:51.47   56   
 68 Marcus Lander             SO Taconic High            7:42.0   23:55.14   57   
 69 Mikhail Tagole             7 Lenox Middle            7:42.9   23:58.18        
 70 Jared Miller              SR Lenox Middle            7:45.3   24:05.35        
 71 Wilson Flower             JR Momument Mou            7:47.7   24:12.80        
 72 Ian Greenhalgh             8 MT Greylock             7:48.8   24:16.44        
 73 Chris Santella             7 MT Greylock             7:50.8   24:22.47        
 74 Dan Tagliaferro            9 Pittsfield H            7:52.1   24:26.67   58   
 75 Matt Driscoll             SO Taconic High            7:55.0   24:35.56   59   
 76 Daniel Garrity            SO St. Joseph's            7:55.5   24:37.07        
 77 Blake Sherman             SO MT Greylock             8:01.5   24:55.87        
 78 Jack Salatino              9 Pittsfield H            8:01.7   24:56.54   60   
 79 Kris Marzatto             SR Momument Mou            8:01.8   24:56.88        
 80 Dominic Carnevale         JR Wahconah Regional       8:02.0   24:57.27        
 81 Jared Bozza               FR Momument Mou            8:04.2   25:04.15        
 82 Justin Makuc               7 Mount Everett           8:11.0   25:25.40        
 83 Alex Coles                 9 Pittsfield H            8:12.2   25:29.21   61   
 84 Austin Labelle            SR Wahconah Regional       8:12.3   25:29.48        
 85 David Rowe                FR Hoosac                  8:14.3   25:35.58   62   
 86 Chris Darroch             FR Wahconah Regional       8:16.0   25:40.81        
 87 Nick Whittaker            FR Taconic High            8:23.1   26:03.09        
 88 Kyle Gelinas               8 St. Joseph's            8:24.2   26:06.36        
 89 Steven Burdick            FR Drury High School       8:24.3   26:06.70        
 90 Joe Dewey                 FR Taconic High            8:29.0   26:21.33        
 91 Frank Schembari           10 Pittsfield H            8:31.1   26:27.73   63   
 92 Jacob Rossitter            8 MT Greylock             8:37.2   26:46.74        
 93 Judah Devadoss             8 MT Greylock             9:05.9   28:15.95        
 94 Patrick Archibald          8 MT Greylock             9:06.1   28:16.47        
 95 Cameron Arace             FR Lenox Middle            9:16.6   28:49.05        
 96 Joe Rainone               JR Wahconah Regional       9:22.0   29:06.04        
 97 Eric Desautelle           SR Wahconah Regional       9:32.2   29:37.59        
 98 Jake Prudhomme             7 Hoosac                  9:41.4   30:06.12   64   
 99 Mike Oggiani              FR Momument Mou           10:04.5   31:17.85        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 MT Greylock                  29    2    4    6    8    9   18   20   24   29 
      Total Time:  1:37:15.50                                                     
         Average:    19:27.10                                                     
   2 Momument Mountain High Sc    72    5    7   14   15   31   33   35   38   43 
      Total Time:  1:39:40.26                                                     
         Average:    19:56.06                                                     
   3 Wahconah Regional            73    1   12   17   21   22   26   30   37   39 
      Total Time:  1:39:17.97                                                     
         Average:    19:51.60                                                     
   4 Lenox Middle & High Schoo   106   11   19   23   25   28   34   36   42   45 
      Total Time:  1:41:47.21                                                     
         Average:    20:21.45                                                     
   5 Taconic High                115    3   10   13   41   48   51   54   55   57 
      Total Time:  1:44:06.50                                                     
         Average:    20:49.30                                                     
   6 Hoosac                      186   16   27   46   47   50   56   62   64      
      Total Time:  1:49:40.79                                                     
         Average:    21:56.16                                                     
   7 Pittsfield High School      272   40   53   58   60   61   63                
      Total Time:  2:00:44.38                                                     
         Average:    24:08.88                                                     



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News