Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

NEC Middle School XC Championships

Gloucester,Stage Fort Park, MA, October 28, 2010

[Girls Overall | Girls Team | Boys Overall ]

Boys Team

                 Northeastern Conference Middle School XC 
                            BOYS Championship 
               Stage Fort Park,Gloucester,MA October 28,2010
 
                     *********** TEAM SCORE **********
  1. Gloucester      
            1    8    9   15   20  (23) (26) =    53
         Everest  Crawford, Cody  Eaton, Jeff Oliveria , Willie  Pierce , Eric 
         Cilluffo , Andrew  King, Cormac  Flickenger 
  2. Peabody         
            2    7   16   22   24  (28) (40) =    71
         BEN MANOOGIAN, CONNOR WOLFF, MARCELO ROCHA, ALEX TISI, MATT D'AMATO,
         MATT HOSMAN, SPENCER MAY
  3. Marblehead      
            4    5   12   37   39  (52) (53) =    97
         Chris Brady, Andrew Ernst, Davis Gold, PJ Roy, Nate Witherell, Peter
         Morrison, Duncan Leggett
  4. Beverly         
            3   11   17   35   38  (42) (54) =   104
         Alex Greco, Bryan Flaherty, Campbell Wood, Jake Bettencourt, Zach
         Bauer, Ben Koenig, Colin Oliver
  5. Salem           
            6   18   27   33   36  (63) (66) =   120
         Junior Martinez, Yordany Sanchez, Calvin Amadu, Trace Schaejbe, Tim
         Ryan, Alex Martin, Anad Patel
  6. Saugus          
           10   21   30   32   45  (46) (48) =   138
         Rowinsky David, Tim Drescher, Jay Cub Lever, Michael DeBenedictis,
         Nicholas Monaco, Philip DiBattista, Nicholas Rapsomanikis
  7. Swampscott      
           14   19   34   43   44  (50) (51) =   154
         Manny Archilla, Harry Parker, Nick Scibelli, Brady Miles, Matt Donaher,
         Alden Skeadas, Cullen Coyle
  8. Danvers         
           13   25   41   55   56  (59) (65) =   190
         Kevin Hebert, Collin Butler, Jimmy Hopkins, Josh Mentzer, Derek Sirois,
         Kevin Driscoll, Zachary Tarricone
  9. Lynn            
           31   47   57   58   60  (61) (64) =   253
         Eric Giguere, Justin Kim, Tyler Way, Brian Brazell, Chandler Donovan,
         Alex Pedro, David Matul
 10. Revere          
           29   49   62   67   68  (69) (70) =   275
         Michael Mangino, Salah Eddin, Matthew Medeiros, Gianni Hill, Joey
         Lasco, Xavier Burns, Michael McCormack





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News