Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

DFelaney Dash 4-Mile USATF-CT Grand Prix

Old Saybrook, CT, MA, May 29, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race (CT09025JHP)

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race (CT09025JHP)

Age Group Results

May 29, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brittany Heninger       Bristol  CT           591   21       21      23:49.0    5:57/M             
Top

Female 1 to 12

Record: Carla Anderson - Year: 2001 - Time: 41:23.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ashley Garcia           Deep River  CT        577   12      188      32:31.0    8:08/M             
       2    Caroline Booth          Milford  CT           731   12      208      33:24.0    8:21/M             
       3    Meghan Delaney          Old Saybrook  CT      551   12      263      36:51.0    9:13/M             
       4    Jennifer Mydosh         Rockfall  CT          639   11      294      39:24.0    9:51/M             
       5    Zoe Bly                 Ann Arbor  MI         827   10      315      43:50.0   10:58/M             
       6    Samatha Donahue         Bedford  NH           810   7       316      43:51.0   10:58/M             
       7    Siena Schaller          Ivoryton  CT          723   4       323      48:09.0   12:02/M             
       8    Shelly Delaney          Old Saybrook  CT      554   11      324      48:11.0   12:03/M             
Top

Female 13 to 19

Record: Shawn Savage - Year: 2001 - Time: 34:25.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kimberly Shepherd       Essex  CT             674   19      132      29:44.0    7:26/M             
       2    Lauren Cyr              Westbrook  CT         543   13      179      32:15.0    8:04/M             
       3    Keanna Chang            Old Saybrook  CT      526   13      215      33:44.0    8:26/M             
       4    Katheryn Kay            East Haddam  CT       608   14      283      38:32.0    9:38/M             
       5    Jessica Dombroski       Moodus  CT            768   14      284      38:33.0    9:38/M             
       6    Eileen Mayleigh         Rockfall  CT          638   14      328      51:54.0   12:59/M             
       7    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           727   13      329      52:00.0   13:00/M             
Top

Female 20 to 29

Record: Aleksak Erin-Kate - Year: 2008 - Time: 33:16.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Neel Baird              New York  NY          804   27      104      28:52.0    7:13/M             
       2    Siusi Power             East Lyme  CT         785   20      107      29:02.0    7:16/M             
       3    Amanda Arnio            East Lyme  CT         850   29      159      30:50.0    7:43/M             
       4    Diane Keenan            Wallingford  CT       983   29      164      31:07.0    7:47/M             
       5    Kate Fitzpatrick        New York  NY          568   28      234      34:38.0    8:40/M             
       6    Kate Saunders           Old Saybrook  CT      670   21      237      34:49.0    8:42/M             
       7    Erin Depot              Gales Ferry  CT       556   28      249      35:50.0    8:58/M             
       8    Maureen Koskelowski     Hamden  CT            771   29      253      36:06.0    9:02/M             
       9    Lyndsay Zotian          Charleston  SC        974   27      259      36:39.0    9:10/M             
      10    Sarah Haynes            Norwich  CT           854   29      298      39:48.0    9:57/M             
      11    Cyndi Frank             Wallingford  CT       572   22      301      40:32.0   10:08/M             
      12    Jan Marniski            Middletown  CT        852   28      307      41:41.0   10:25/M             
      13    Alison Simons           Guilford  CT          847   24      312      42:29.0   10:37/M             
      14    Lindsay Merola          Cromwell  CT          632   26      333    1:03:27.0   15:52/M             
Top

Female 30 to 39

Record: Ellen Fitzgerald - Year: 2001 - Time: 29:02.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Katrina Gustafson       Waterford  CT         760   36       49      26:04.0    6:31/M             
       2    Heather Delaurettis     Haddam  CT            821   34       57      26:30.0    6:38/M             
       3    Becky Iselin            Chester  CT           729   34       73      27:25.0    6:51/M             
       4    Leah Samson             New Haven  CT         667   31       75      27:29.0    6:52/M             
       5    Cindy Ouillette         Central Village  CT   743   34       80      27:50.0    6:58/M             
       6    Anne Campbell           Niantic  CT           979   37       84      28:01.0    7:00/M             
       7    Leslie Stratton         Old Saybrook  CT      752   36       96      28:33.0    7:08/M             
       8    Christine Kopck         Old Saybrook  CT      862   35      136      29:54.0    7:29/M             
       9    Kerry Potts             Old Saybrook  CT      787   38      141      30:10.0    7:33/M             
      10    Meghan Gometz           Old Saybrook  CT      818   34      155      30:26.0    7:37/M             
      11    Joelle Constantino      Orange  CT            534   30      166      31:08.0    7:47/M             
      12    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          753   38      172      31:31.0    7:53/M             
      13    Carrie Wager            New London  CT        693   37      173      31:32.0    7:53/M             
      14    Karen Decorletto        Marlborough  CT       767   32      174      31:34.0    7:54/M             
      15    Erin Neviaser           Essex  CT             645   38      177      31:52.0    7:58/M             
      16    Jen Mozzi               Old Saybrook  CT      635   36      180      32:16.0    8:04/M             
      17    Amy Maynard             Norwich  CT           791   33      196      32:42.0    8:11/M             
      18    Anne Chekal             Niantic  CT           780   33      203      33:03.0    8:16/M             
      19    Dawn Clark              Milford  CT           530   30      209      33:26.0    8:22/M             
      20    Cindy Cody              Old Saybrook  CT      788   39      211      33:30.0    8:23/M             
      21    Stacy Votto             Branford  CT          851   30      222      33:59.0    8:30/M             
      22    Jen Lima                Colchester  CT        841   36      225      34:04.0    8:31/M             
      23    Kristin Battistoni      Haddam  CT            512   33      226      34:10.0    8:33/M             
      24    Tricia Metsack          Old Saybrook  CT      742   33      239      34:59.0    8:45/M             
      25    Sarah Martin            Hope Valley  RI       623   32      262      36:49.0    9:12/M             
      26    April M Phillips        Groton  CT            659   38      274      37:27.0    9:22/M             
      27    Karyn Hester            Old Saybrook  CT      794   36      277      37:48.0    9:27/M             
      28    Jennifer MacAluso       Killingworth  CT      622   34      282      38:30.0    9:38/M             
      29    Katherine Conte         Higganum  CT          536   38      285      38:39.0    9:40/M             
      30    Carlye Kohs             Higganum  CT          611   36      286      38:39.0    9:40/M             
      31    Shanna Custer           Vernon Rockville  C   795   32      295      39:25.0    9:51/M             
      32    Kristenn Drapala        Middletown  CT        783   32      296      39:27.0    9:52/M             
      33    Solen Gauvrit           Old Saybrook  CT      763   39      305      41:18.0   10:20/M             
      34    Nicole Gelston          Moodus  CT            860   39      313      42:34.0   10:39/M             
      35    Kristen Landen          East Haddam  CT       616   36      314      43:32.0   10:53/M             
      36    Denise Wojick           East Hampton  CT      707   37      318      43:57.0   10:59/M             
      37    Jill Billian            Old Saybrook  CT      796   37      320      46:26.0   11:37/M             
      38    Tracy Bacon             Colchester  CT        508   35      331      52:56.0   13:14/M             
      39    Tana Jolley             Brooklyn  CT          604   31      334    1:14:03.0   18:31/M             
      40    Nicole Jolley           Brooklyn  CT          995   32      335    1:14:04.0   18:31/M             
Top

Female 40 to 49

Record: Laura Rich - Year: 2008 - Time: 34:00.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maureen Terwilliger     Guilford  CT          772   42       24      24:04.0    6:01/M             
       2    Amy Fredericks          Norwalk  CT           970   44       43      25:52.0    6:28/M             
       3    Lori Gatheral           Waterford  CT         579   48       55      26:29.0    6:37/M             
       4    Alison Hiten            Cheshire  CT          964   47       65      26:46.0    6:42/M             
       5    Maryann Babcock         Lisbon  CT            980   43       89      28:19.0    7:05/M             
       6    Allison Gallerani       Uncasville  CT        575   43       94      28:30.0    7:08/M             
       7    Bekkie Wright           East Hartford  CT     708   47       99      28:37.0    7:09/M             
       8    Kris Anne Kane          Preston  CT           958   46      105      28:55.0    7:14/M             
       9    Elizabeth Mainiero      Southbury  CT         960   49      106      28:58.0    7:15/M             
      10    Maureen Sousa           Middletown  CT        677   46      108      29:03.0    7:16/M             
      11    Julia Brosnan           Old Saybrook  CT      521   46      113      29:08.0    7:17/M             
      12    Karen Cole              Chester  CT           531   43      122      29:24.0    7:21/M             
      13    Susan Forster           West Hartford  CT     570   45      135      29:52.0    7:28/M             
      14    Judy Jendrucek          Essex  CT             735   49      140      30:01.0    7:30/M             
      15    Jennifer Hallowell      Old Saybrook  CT      834   44      144      30:13.0    7:33/M             
      16    Lisa Kugelman           West Hartford  CT     615   48      152      30:24.0    7:36/M             
      17    Dawn McCarthy           Old Lyme  CT          740   40      170      31:25.0    7:51/M             
      18    Deborah Valin           Woodbridge  CT        689   42      181      32:16.0    8:04/M             
      19    Lori Looney             Uncasville  CT        621   41      185      32:23.0    8:06/M             
      20    Maureen Coppes          Old Saybrook  CT      538   45      189      32:31.0    8:08/M             
      21    Jennifer Glass          Branford  CT          963   44      190      32:32.0    8:08/M             
      22    Tammy Jone              Groton  CT            607   44      193      32:38.0    8:10/M             
      23    Karen Alsante           Old Saybrook  CT      505   42      194      32:39.0    8:10/M             
      24    Sarah Kay               East Haddam  CT       609   40      197      32:49.0    8:12/M             
      25    Susan Natale            East Haddam  CT       746   49      218      33:47.0    8:27/M             
      26    Andrea Birmingham       Rocky Hill  CT        769   45      223      34:00.0    8:30/M             
      27    Karina Julius           Old Saybrook  CT      721   43      229      34:24.0    8:36/M             
      28    Kathleen Brown          White Plains  NY      758   41      230      34:29.0    8:37/M             
      29    Shirley Louise May      Guilford  CT          761   44      232      34:35.0    8:39/M             
      30    Gigi Booth              Milford  CT           732   48      238      34:58.0    8:45/M             
      31    Elizabeth Perry         Niantic  CT           801   47      243      35:26.0    8:52/M             
      32    Michelle Wiley          Old Saybrook  CT      704   40      244      35:40.0    8:55/M             
      33    Jane Wisialowski        Old Saybrook  CT      706   44      246      35:44.0    8:56/M             
      34    Norma Vivar             Griswald  CT          766   47      256      36:17.0    9:04/M             
      35    Marie Baumiller         Old Saybrook  CT      514   47      257      36:29.0    9:07/M             
      36    Karen Santacroce        Groton  CT            668   41      261      36:49.0    9:12/M             
      37    Jennifer Gurnell        Old Saybrook  CT      718   48      266      36:57.0    9:14/M             
      38    Sue Noack               Old Saybrook  CT      646   40      271      37:14.0    9:19/M             
      39    Michelle Wynne          Hebron  CT            709   46      287      38:39.0    9:40/M             
      40    Desiree Conover         Norwich  CT           872   40      292      39:06.0    9:47/M             
      41    Sheila Delaney          Old Saybrook  CT      553   47      303      40:49.0   10:12/M             
      42    Trish Nelson            West Hartford  CT     644   44      306      41:21.0   10:20/M             
      43    Lucy Walter             Niantic  CT           696   48      319      45:20.0   11:20/M             
      44    Eileen Mydosh           Rockfall  CT          637   48      325      48:23.0   12:06/M             
      45    Rhonda Dillon           Old Saybrook  CT      558   47      327      48:57.0   12:14/M             
      46    Cathy Cunningham        Framingham  MA        539   49      330      52:43.0   13:11/M             
Top

Female 50 to 59

Record: Mary Dunn - Year: 2002 - Time: 31:30.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Leah Vogel              New Haven  CT         692   52       54      26:26.0    6:37/M             
       2    Kathy Lundin            Granby  CT            738   51       81      27:51.0    6:58/M             
       3    Susan Gold              Fairfield  CT         582   55       93      28:28.0    7:07/M             
       4    Janis Grant             Milford  CT           583   54       97      28:35.0    7:09/M             
       5    Barbara Pgarce          Guilford  CT          981   55      114      29:10.0    7:18/M             
       6    Dea Collins             East Hartford  CT     976   55      167      31:10.0    7:48/M             
       7    Kathy Schultz           Simsbury  CT          737   51      178      32:05.0    8:01/M             
       8    Amanda Berard           Plainfield  CT        745   54      241      35:05.0    8:46/M             
       9    Mary Boy                Mystic  CT            516   52      252      36:05.0    9:01/M             
      10    Cindy Oneill            Haddam  CT            799   52      268      37:03.0    9:16/M             
      11    Pricilla Flynn          Killingworth  CT      822   52      300      40:12.0   10:03/M             
      12    Christine Sacrey        Preston  CT           666   56      311      42:09.0   10:32/M             
      13    Rose Grant              Cromwell  CT          584   55      332    1:03:17.0   15:49/M             
Top

Female 60 to 69

Record: Dawn Wemeck - Year: 2009 - Time: 40:21.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stephanie Wiecks        Palmer Lake  CO       703   63      151      30:20.0    7:35/M             
       2    Dawn Werneck            Bristol  CT           744   64      221      33:53.0    8:28/M             
       3    Barbara Kream           Avon  CT              982   62      227      34:13.0    8:33/M             
       4    Rosie Famiglietti       Wethersfield  CT      567   61      248      35:48.0    8:57/M             
       5    Jane Sable              Deep River  CT        720   63      260      36:46.0    9:12/M             
       6    Patricia Phillips       Niantic  CT           750   62      265      36:56.0    9:14/M             
       7    Judy McGrath            Colchester  CT        997   68      289      38:42.0    9:41/M             
       8    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      726   69      308      41:53.0   10:28/M             
       9    Kathleen Scotti         West Hartford  CT     672   68      321      47:18.0   11:50/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marc Robaczyoski        New Hartford  CT      972   35        1      20:13.0    5:03/M             
Top

Male 0 and under

Record: Clifford Lombardo - Year: 2006 - Time: 42:24.3

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    I Am Dumb                                    1001    0      275      37:31.0    9:23/M             
Top

Male 1-12

Record: Ed Zubritski, Jr. - Year: 2001 - Time: 36:38.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    David Stephenson        Unionville  CT        808   10      130      29:39.0    7:25/M             
       2    Jason Ray               South Windsor  CT     775   10      145      30:14.0    7:34/M             
       3    Joshua Chang            Old Saybrook  CT      525   11      156      30:37.0    7:39/M             
       4    Mac Coppes              Old Saybrook  CT      537   11      157      30:39.0    7:40/M             
       5    Bailey Noack            Old Saybrook  CT      839   11      198      32:53.0    8:13/M             
       6    Jack Olivieri           Coventry  CT          986   11      201      32:57.0    8:14/M             
       7    Gordon Gurnell          Old Saybrook  CT      717   11      216      33:45.0    8:26/M             
       8    Riley Delaney           Old Saybrook  CT      552   10      220      33:52.0    8:28/M             
       9    Timothy Stephenson      Unionville  CT        809   7       236      34:48.0    8:42/M             
      10    Alex Adamson            Ivoryton  CT          725   10      322      47:32.0   11:53/M             
Top

Male 13-19

Record: Carrasco Calvin - Year: 2008 - Time: 28:00.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dustin Plourde          Norwich  CT           661   14       29      24:30.0    6:08/M             
       2    Dan Ray                 South Windsor  CT     773   14       42      25:49.0    6:27/M             
       3    Matthew Kanizaj         Old Saybrook  CT      959   15       50      26:06.0    6:32/M             
       4    Patrick Lathrop         Colchester  CT        992   18       72      27:22.0    6:51/M             
       5    Tanguy Gauvrit          Old Saybrook  CT      762   15      129      29:38.0    7:25/M             
       6    Kevin Cole              Chester  CT           532   13      146      30:14.0    7:34/M             
       7    Devin Delaney           Old Saybrook  CT      549   15      191      32:34.0    8:09/M             
       8    Bradley King            East Lyme  CT         816   14      199      32:55.0    8:14/M             
       9    James Nettleton         Ivoryton  CT          987   13      235      34:45.0    8:41/M             
      10    Kevin Shepherd          Essex  CT             988   13      276      37:43.0    9:26/M             
      11    Michael Irons           Groton  CT            596   15      278      37:48.0    9:27/M             
      12    Aj Birmingham           Rocky Hill  CT        770   18      288      38:40.0    9:40/M             
Top

Male 20-29

Record: Oliver Mark - Year: 2008 - Time: 25:17.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris McCormack         New London  CT        625   27        2      20:44.0    5:11/M             
       2    Garrett Ash             Manchester  CT        507   26        3      20:57.0    5:14/M             
       3    Jessee Efron            Guilford  CT          564   26        5      21:04.0    5:16/M             
       4    Jeffery McDermott       Avon  CT              626   26        9      22:24.0    5:36/M             
       5    Chris Stonier           Hamden  CT            681   25       14      22:56.0    5:44/M             
       6    Jeff Ocoin              Plainville  CT        961   28       46      25:58.0    6:30/M             
       7    Jacob Rota              Old Lyme  CT          805   28      124      29:26.0    7:22/M             
       8    Michael Schneider       Old Saybrook  CT      671   23      126      29:28.0    7:22/M             
       9    Sean Maginess           Waterford  CT         749   24      127      29:30.0    7:23/M             
      10    Mike Remandi            Oakdale  CT           786   20      163      31:05.0    7:46/M             
      11    Zachary Hart            Gales Ferry  CT       589   29      279      37:54.0    9:29/M             
Top

Male 30 to 39

Record: Stephen Herrera - Year: 2002 - Time: 25:27.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeff Paterno            Malden  MA            655   36        6      21:07.0    5:17/M             
       2    Stephen Swift           Cromwell  CT          993   39       11      22:34.0    5:39/M             
       3    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            871   38       13      22:55.0    5:44/M             
       4    Matt Santillo           New Haven  CT         669   35       16      23:08.0    5:47/M             
       5    Shawn Keenan            Wallingford  CT       610   32       18      23:29.0    5:52/M             
       6    Brian Williams          Cheshire  CT          991   31       19      23:32.0    5:53/M             
       7    Adam Kovalski           Manchester  CT        613   37       36      25:09.0    6:17/M             
       8    Christopher Jolley      Brooklyn  CT          996   31       52      26:21.0    6:35/M             
       9    Paul Thomas             Essex  CT             685   32       53      26:24.0    6:36/M             
      10    Keith Jenci             Derby  CT             598   33       60      26:37.0    6:39/M             
      11    Scott Bristol           Old Saybrook  CT      520   36       62      26:44.0    6:41/M             
      12    Josh Harwell            Mystic  CT            756   36       71      27:15.0    6:49/M             
      13    Jon Smedley             Norwich  CT           675   39       92      28:25.0    7:06/M             
      14    Mike Battistoni         Haddam  CT            513   35      112      29:07.0    7:17/M             
      15    Jermaine Wright         Stratford  CT         734   31      116      29:13.0    7:18/M             
      16    Dan Welch               Meriden  CT           759   37      117      29:14.0    7:19/M             
      17    David Flagg             East Haddam  CT       569   36      147      30:14.0    7:34/M             
      18    Michael Coutant         Groton  CT            833   36      148      30:16.0    7:34/M             
      19    John Merchant           Brooklyn  NY          631   39      149      30:17.0    7:34/M             
      20    Jon Peterson            Baltic  CT            657   34      158      30:45.0    7:41/M             
      21    Aaron Jones             New Haven  CT         855   31      160      30:53.0    7:43/M             
      22    Robert Pascale          Guilford  CT          654   34      171      31:30.0    7:53/M             
      23    Todd Richardson         Meriden  CT           824   35      206      33:21.0    8:20/M             
      24    Ivan Alexander          Bronx Ny  NY          504   38      213      33:38.0    8:25/M             
      25    Simon Phillips          Niantic  CT           741   34      247      35:45.0    8:56/M             
      26    John McInerney          Stratford  CT         806   36      254      36:09.0    9:02/M             
      27    Thomas Jolley           Brooklyn  CT          605   34      264      36:52.0    9:13/M             
      28    Liz Teft                Norwich  CT           684   35      280      38:01.0    9:30/M             
      29    Adam Delmolino          Arlington  MA         555   35      302      40:49.0   10:12/M             
      30    Christopher Brady       Milford  CT           519   33      304      41:12.0   10:18/M             
      31    Robert Hester           Old Saybrook  CT      846   39      310      41:55.0   10:29/M             
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm - Year: 2005 - Time: 26:18.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris Chisolm           Falls Village  CT     528   48        4      21:02.0    5:16/M             
       2    Oscar Conzalez Barreto  New Haven  CT         736   46        7      21:29.0    5:22/M             
       3    Bart Wasiolick          Hamden  CT            698   41        8      21:33.0    5:23/M             
       4    Bill Thramann           Avon  CT              686   49       10      22:28.0    5:37/M             
       5    Bob Davenport           Litchfield  CT        748   42       12      22:38.0    5:40/M             
       6    Jon Dipippo             Brooklyn  CT          559   40       15      22:59.0    5:45/M             
       7    Alan MacDougall         Branford  CT          790   44       22      23:51.0    5:58/M             
       8    Michael Graziosi        Glastonbury  CT       975   48       23      23:55.0    5:59/M             
       9    Robert McCarthy         Old Lyme  CT          739   43       27      24:15.0    6:04/M             
      10    Charlie Iselin          Chester  CT           728   47       28      24:21.0    6:05/M             
      11    Todd Juencer            Irvington  NY         825   42       32      24:57.0    6:14/M             
      12    Ed Mokoski              Clinton  CT           823   44       35      25:07.0    6:17/M             
      13    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      571   47       41      25:44.0    6:26/M             
      14    Michael Didato          Waterford  CT         957   48       45      25:56.0    6:29/M             
      15    Mike Fusaro             Norwich  CT           573   44       48      26:00.0    6:30/M             
      16    Mark Berry              Mystic  CT            515   48       56      26:30.0    6:38/M             
      17    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT      797   44       59      26:36.0    6:39/M             
      18    Steve Turner            Mystic  CT            828   44       64      26:45.0    6:41/M             
      19    John Hayden             Cheshire  CT          990   45       67      26:58.0    6:45/M             
      20    Joe Trask               North Franklin  CT    688   48       83      28:00.0    7:00/M             
      21    John Walter             Niantic  CT           695   44       86      28:02.0    7:01/M             
      22    Eddie Hogan             Lisbon  CT            593   40       88      28:15.0    7:04/M             
      23    Kurt Strecker           Old Saybrook  CT      998   42       91      28:22.0    7:06/M             
      24    Eugene Butts            Ledyard  CT           523   40       98      28:36.0    7:09/M             
      25    Joseph Warzecha         Salem  CT             697   40      109      29:03.0    7:16/M             
      26    David King              East Lyme  CT         817   42      110      29:03.0    7:16/M             
      27    Joshua Kruger           Framingham  MA        614   48      111      29:04.0    7:16/M             
      28    Albert J Phillips Jr    Groton  CT            660   49      115      29:13.0    7:18/M             
      29    Mark Drake              Haddam  CT            985   40      119      29:17.0    7:19/M             
      30    Kris Cole               Chester  CT           533   44      120      29:18.0    7:20/M             
      31    Donald Cyr              Westbrook  CT         542   45      123      29:25.0    7:21/M             
      32    Stanley Chrzanowski     Haddam  CT            529   43      125      29:26.0    7:22/M             
      33    Chris Nelson            West Hartford  CT     643   42      128      29:36.0    7:24/M             
      34    Manual Duval            New London  CT        562   43      133      29:49.0    7:27/M             
      35    Aidan Power             East Lyme  CT         784   49      134      29:50.0    7:28/M             
      36    Andreas Motolaner       Old Saybrook  CT      793   43      137      29:55.0    7:29/M             
      37    Steve Johnston          Oakdale  CT           776   49      138      29:56.0    7:29/M             
      38    John Strecker           Waterford  CT         683   47      139      30:00.0    7:30/M             
      39    Steven Hansel           Old Saybrook  CT      831   47      150      30:18.0    7:35/M             
      40    Rich Hanratty           Old Saybrook  CT      777   44      153      30:25.0    7:36/M             
      41    Shuan Odea              Niantic  CT           838   40      154      30:25.0    7:36/M             
      42    Tony Buglione           Niantic  CT           713   46      169      31:13.0    7:48/M             
      43    Robert Nordness         Stonington  CT        802   47      182      32:17.0    8:04/M             
      44    John Natale             East Haddam  CT       747   48      184      32:19.0    8:05/M             
      45    Clive Prior             Norwich  CT           968   49      192      32:35.0    8:09/M             
      46    Simone Gladstone        Waterford  CT         581   44      200      32:57.0    8:14/M             
      47    Mark Olivieri           Coventry  CT          989   40      207      33:21.0    8:20/M             
      48    Jim Ray                 South Windsor  CT     774   47      210      33:27.0    8:22/M             
      49    Colin Delaney           Old Saybrook  CT      547   47      214      33:39.0    8:25/M             
      50    Steven Munzner          North Haven  CT       636   44      219      33:47.0    8:27/M             
      51    Frederick Raudat        Killingworth  CT      849   44      240      35:05.0    8:46/M             
      52    Steve McCarthy          Andover  CT           815   41      255      36:16.0    9:04/M             
      53    Doug Kneeland           Ivoryton  CT          800   46      299      39:55.0    9:59/M             
      54    Robert Donahue          Bedford  NH           811   45      317      43:52.0   10:58/M             
Top

Male 50 to 59

Record: Tim Smith - Year: 2003 - Time: 29:57.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    George Buchanan         Shelton  CT           962   52       17      23:17.0    5:49/M             
       2    Peter Hohmeister        Stamford  CT          594   52       20      23:42.0    5:56/M             
       3    Stephen Johnson         Southbury  CT         599   59       25      24:11.0    6:03/M             
       4    Frank Tiroletto         Orange  CT            967   50       26      24:13.0    6:03/M             
       5    John Shepherd           Essex  CT             673   54       30      24:40.0    6:10/M             
       6    John Hadcock            East Lyme  CT         588   51       31      24:44.0    6:11/M             
       7    John Trahan             Mystic  CT            687   54       33      24:59.0    6:15/M             
       8    Richard Olmsted         New Haven  CT         648   55       34      25:07.0    6:17/M             
       9    John Richers            New Milford  CT       664   55       37      25:20.0    6:20/M             
      10    Kevin Markowski         Middletown  CT        733   52       38      25:23.0    6:21/M             
      11    Gary Dubois             Milford  CT           719   52       40      25:42.0    6:26/M             
      12    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          606   59       44      25:55.0    6:29/M             
      13    Ray Wise                Hartford  CT          705   55       51      26:10.0    6:33/M             
      14    Donald Nuhn             Westbrook  CT         803   57       58      26:33.0    6:38/M             
      15    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        576   55       68      27:01.0    6:45/M             
      16    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      977   59       70      27:08.0    6:47/M             
      17    Jim Mydosh              Derby  CT             640   51       74      27:28.0    6:52/M             
      18    Dave Chameides          Ansonia  CT           524   51       78      27:38.0    6:55/M             
      19    John Tighe              Milford  CT           730   53       79      27:48.0    6:57/M             
      20    Fred Miller             Milford  CT           634   58       82      27:54.0    6:59/M             
      21    Gianni Ficarra          Westerly  RI          764   59       87      28:12.0    7:03/M             
      22    Brent Stratton          Middletown  CT        682   54       90      28:21.0    7:05/M             
      23    Peter Olsen             Clinton  CT           650   59       95      28:33.0    7:08/M             
      24    Joseph Poliquin         East Hartford  CT     662   57      100      28:38.0    7:10/M             
      25    Joe Lemieux             Norwich  CT           619   58      103      28:52.0    7:13/M             
      26    David Lathrop           Norwich  CT           984   56      143      30:13.0    7:33/M             
      27    Stephen Gardner         Westerly  RI          578   56      161      30:56.0    7:44/M             
      28    Brian Anstrom           Plainfield  CT        506   54      162      31:00.0    7:45/M             
      29    Jerry Meshell           Orange  CT            633   54      165      31:08.0    7:47/M             
      30    Don Weller              Niantic  CT           699   57      175      31:37.0    7:54/M             
      31    Ted Novakowski          Old Saybrook  CT      853   52      183      32:18.0    8:05/M             
      32    Mark Dinello            Hamden  CT            792   55      195      32:41.0    8:10/M             
      33    Douglas Patterson       Old Saybrook  CT      656   53      205      33:15.0    8:19/M             
      34    Brian Delaney           Northbridge  MA       546   53      217      33:46.0    8:27/M             
      35    Keith Bailey            West Haven  CT        509   52      233      34:36.0    8:39/M             
      36    Ken Navarro             Old Saybrook  CT      873   52      242      35:16.0    8:49/M             
      37    Gerard Nania            Old Saybrook  CT      642   58      245      35:41.0    8:55/M             
      38    Brian Oneill            Haddam  CT            798   54      267      37:02.0    9:16/M             
      39    Tony Savinelli          Clinton  CT           714   55      269      37:11.0    9:18/M             
      40    Philip Schaller         Ivoryton  CT          722   53      270      37:11.0    9:18/M             
      41    Alan` Schwarz           Old Saybrook  CT      843   59      281      38:15.0    9:34/M             
      42    Suzanne McLoughlin      Pawcatuck  CT         629   53      290      39:01.0    9:45/M             
      43    Jeff McLoughlin         Pawcatuck  CT         628   53      291      39:01.0    9:45/M             
      44    Nancy Olsen             Clinton  CT           649   57      297      39:34.0    9:54/M             
Top

Male 60 to 69

Record: Dave Jacobs - Year: 2006 - Time: 32:30.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith               Norwich  CT           676   62       39      25:38.0    6:25/M             
       2    Charles Whynacht        Niantic  CT           701   60       47      25:59.0    6:30/M             
       3    Thomas Hiten            Cheshire  CT          592   60       61      26:42.0    6:41/M             
       4    Larry Spires            Unionville  CT        678   62       63      26:45.0    6:41/M             
       5    Bob Dacey               Vernon Rockville  C   544   61       66      26:57.0    6:44/M             
       6    Dave Jacobs             Niantic  CT           597   65       69      27:04.0    6:46/M             
       7    John Courtmanche        New Haven  CT         971   67       76      27:30.0    6:53/M             
       8    Peter Hawley            New Hartford  CT      590   60       77      27:37.0    6:54/M             
       9    Rich Steeves            Guilford  CT          679   60       85      28:01.0    7:00/M             
      10    David Condit            Avon  CT             1000   62      101      28:48.0    7:12/M             
      11    Kerry Baruth            Rowayton  CT          978   62      102      28:50.0    7:13/M             
      12    Guy Pulino              Moodus  CT            663   65      118      29:16.0    7:19/M             
      13    Larry Chaves            West Hartford  CT     527   65      121      29:20.0    7:20/M             
      14    Lee Bradley             Newington  CT         518   68      131      29:41.0    7:25/M             
      15    Fred Hudak              Torrington  CT        595   65      142      30:12.0    7:33/M             
      16    Tom Lee                 Essex  EX             617   61      168      31:11.0    7:48/M             
      17    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        560   66      176      31:46.0    7:57/M             
      18    Mark Turkington         Bolton  CT            966   66      187      32:24.0    8:06/M             
      19    Jerry Brown             East Lyme  CT         522   68      202      33:01.0    8:15/M             
      20    George Gillespie        Coventry  CT          580   68      204      33:09.0    8:17/M             
      21    Reid Wiecks             Palmer Lake  CO       702   64      212      33:33.0    8:23/M             
      22    Dick Walsh              Old Lyme  CT          835   69      224      34:03.0    8:31/M             
      23    Mike Falkenstein        Sandy Hook  CT        566   60      228      34:14.0    8:34/M             
      24    Tom Shanahan            Southington  CT       965   63      231      34:30.0    8:38/M             
      25    Joseph Smith            Old Saybrook  CT      765   62      250      35:52.0    8:58/M             
      26    Richard Demarco         Danbury  CT           956   68      251      35:59.0    9:00/M             
      27    Richard Zbrozek         Berlin  CT            969   63      258      36:30.0    9:08/M             
      28    Bob Marum               Simsbury  CT          624   69      273      37:24.0    9:21/M             
      29    James Silkenat          Guilford  CT          973   62      293      39:10.0    9:48/M             
      30    Ted Phillips            Niantic  CT           751   69      309      41:54.0   10:29/M             
      31    Ed Root                 Old Saybrook  CT      665   64      326      48:54.0   12:14/M             
Top

Male 70 and over

Record: Geoff Etherington - Year: 2001 - Time: 35:26.0

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clem McGrath            Colchester  CT        627   70      186      32:24.0    8:06/M             
       2    William Gagnon          Old Saybrook  CT      574   74      272      37:22.0    9:21/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News