Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

South Shore League Championship

Norwell, MA, May 21, 2010

[Girls Events and Scores ]

Boys Events and Scores

                           2010 South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/20/2010
                                      Results
  ===============================================================================
                      Boys - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) East Bridgewater           162        2) Carver                     86
      3) Cohasset                    77        4) Norwell                    69
      5) Abington                    59        6) Harwich                    49
      7) Mashpee                     15

  Boys 100 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Campos, Brenner           12 East Bridgewater         11.48q  1
    2 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater         11.75q  2
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.14q  2
    4 Pietrasik, Dylan          11 Abington                 12.14q  1
    5 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   12.47q  1
    6 Coyne, Matt               11 East Bridgewater         12.48q  1
    7 Nahill, Anthony           09 Cohasset                 12.84q  2
    8 Quinn, Josh               11 Cohasset                 13.64q  2
    9 Berube, Greg              09 Cohasset                 13.86   1
  Boys 100 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Campos, Brenner           12 East Bridgewater         11.50   10
    2 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater         11.62    8
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.08    6
    4 Pietrasik, Dylan          11 Abington                 12.22    4
    5 Coyne, Matt               11 East Bridgewater         12.47    2
    6 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   12.53    1
    7 Nahill, Anthony           09 Cohasset                 12.80
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Lane, John                11 Abington                 23.96q  2
    2 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater         24.08q  1
    3 Weems, Daniel             12 Abington                 24.49q  2
    4 Gonzalves, Greg           11 Carver                   24.54q  1
    5 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich                  24.60q  1
    6 Fogarty, Thomas           09 Cohasset                 24.67q  2
    7 Mctigue, Ben              11 Norwell                  24.72q  1
    8 Beal, Kiernan             10 Norwell                  24.91q  2
    9 Sears, Brian              11 East Bridgewater         25.44   2
   10 Naughton, Sean            11 Cohasset                 26.56   2
   11 Nahill, Bobby             09 Cohasset                 26.65   2
   12 Durant, Matt              11 Cohasset                 28.40   1
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Lane, John                11 Abington                 23.25   10
    2 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater         23.50    8
    3 Gonzalves, Greg           11 Carver                   23.58    6
    4 Weems, Daniel             12 Abington                 24.28    4
    5 Mctigue, Ben              11 Norwell                  24.45    2
    6 Beal, Kiernan             10 Norwell                  24.76    1
  Boys 400 Meter Dash Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Greene, Ted               12 Norwell                  49.55   2  10
    2 Greene, Chris             12 Norwell                  49.58   2   8
    3 Caseley, Bill             12 Abington                 53.17   2   6
    4 Voss, Dylan               10 East Bridgewater         53.28   2   4
    5 DiGregorio, James         10 Norwell                  54.18   2   2
    6 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich                  54.74   2   1
    7 Anderson, Samuel          10 Harwich                  57.96   1
    8 Rullo, Jaime              10 Carver                 1:01.83   1
  Boys 1 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Collins, Brian            12 Cohasset               4:47.94   10
    2 Picklus, Tanner           09 East Bridgewater       4:48.24    8
    3 Gareri, Brendon           10 East Bridgewater       5:03.82    6
    4 Mazzeo, Joe               11 Norwell                5:09.52    4
    5 Le Blanc, Dan             11 East Bridgewater       5:12.27    2
    6 Butler, Greg              10 Norwell                5:15.72    1
    7 Bunszell, Kevin           10 Abington               5:24.12
    8 Gregory, Matt             09 Cohasset               5:28.84
    9 Childs, Wilton            11 Norwell                5:31.91
   10 Kane, Tyler               10 Harwich                5:35.33
   11 Archambeau, Brandon       12 Harwich                5:38.89
   12 Day, Mike                 11 Norwell                5:50.59
  Boys 2 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Wiggins, Owen             09 Norwell               10:13.85   10
    2 Stokes, T.J.              12 Cohasset              10:18.75    8
    3 McKeon, John              11 Abington              10:29.66    6
    4 Earle, James              12 Cohasset              11:09.12    4
    5 Boates, Craig             11 East Bridgewater      11:11.46    2
    6 Whalen, Brendan           10 Abington              11:31.70    1
    7 Forbes, Cole              11 East Bridgewater      11:50.23
    8 Archambeau, Brandon       12 Harwich               11:59.36
    9 Kane, Tyler               10 Harwich               12:11.02
   10 Mcdonald, James           12 Abington              12:25.68
   11 MacCormick, Terry         12 Cohasset              12:44.77
   12 Reid, Aaron               11 Carver                13:04.56
   13 Stack, Jim                12 Norwell               14:00.37
  Boys 800 Meter Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Allen, David              12 Cohasset               1:59.88   10
    2 Zentz, Dustin             12 East Bridgewater       2:03.83    8
    3 Zentz, Tyler              09 East Bridgewater       2:07.88    6
    4 Mulligan, Mike            12 Abington               2:09.98    4
    5 Knuth, Justin             11 Carver                 2:13.08    2
    6 Vafiades, Tom             09 Norwell                2:15.16    1
    7 Brake, Trevor             12 Norwell                2:15.63
    8 Bailey, Pete              12 Norwell                2:15.65
    9 Bretten, Johnson          09 Harwich                2:15.78
   10 O'Brien, Geoff            12 East Bridgewater       2:20.62
   11 Murphy, Connor            12 Cohasset               2:22.05
   12 Collins, Dan              11 East Bridgewater       2:26.31
   13 Townsend, Sean            10 Carver                 2:32.78
   14 Schindler, Brian          10 Carver                 2:38.69
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater         15.62q  1
    2 Dumout, Iago              11 Harwich                  17.63q  2
    3 Kwasnik, Matt             12 Norwell                  17.92q  2
    4 Hachey, Patrick           10 East Bridgewater         18.06q  2
    5 Imrie, Matt               11 Abington                 18.17q  1
    6 Shipps-Kelly, Dave        12 Carver                   18.52q  1
    7 Largent, Chris            10 Norwell                  18.66q  2
    8 Orcutt, Zak               10 Mashpee                  19.14q  1
    9 Parker, Ryan              09 East Bridgewater         19.49   2
   10 Wooten, Zach              10 Norwell                  19.54   2
   11 Mack, Bill                11 Cohasset                 20.25   1
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater         15.36   10
    2 Dumout, Iago              11 Harwich                  17.29    8
    3 Hachey, Patrick           10 East Bridgewater         17.51    6
    4 Kwasnik, Matt             12 Norwell                  17.98    4
    5 Imrie, Matt               11 Abington                 18.02    2
    6 Shipps-Kelly, Dave        12 Carver                   18.50    1
    7 Orcutt, Zak               10 Mashpee                  19.16
  Boys 400 Meter Hurdles Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Dumout, Iago              11 Harwich                  59.32   2  10
    2 Larracey, Andrew          10 Carver                 1:01.42   2   8
    3 DeSimone, Tyler           11 Harwich                1:01.99   2   6
    4 Tomlin, John              11 Abington               1:02.07   2   4
    5 Kwasnik, Matt             12 Norwell                1:02.16   2   2
    6 Parker, Ryan              09 East Bridgewater       1:04.22   2   1
    7 Boretti, Nick             12 Cohasset               1:07.62   1
    8 Mack, Bill                11 Cohasset               1:08.41   1
    9 O'Connor, Brendan         10 Norwell                1:12.61   1
  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                                 45.76   10
    2 Carver  'A'                                           46.74    8
    3 Abington  'A'                                         46.91    6
    4 Harwich  'A'                                          50.06    4
    5 Norwell  'A'                                          51.21    2
    6 Cohasset  'A'                                         51.44    1
  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Abington  'A'                                       3:32.55   10
    2 East Bridgewater  'A'                               3:32.99    8
    3 Cohasset  'A'                                       3:39.39    6
    4 Carver  'A'                                         3:42.82    4
  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               8:45.61   10
    2 Harwich  'A'                                       10:04.22    8
    3 Carver  'A'                                        10:07.39    6
  Boys High Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Servaes, Calvin           12 Cohasset               6-00.00   10
    2 Corriar, John             12 Cohasset               5-10.00    8
    3 Finn, Dan                 12 Mashpee               J5-10.00    6
    4 Tighe, Pat                12 Carver                J5-10.00    4
    5 Geany, Chris              12 Norwell                5-08.00    2
    6 Tomlin, John              11 Abington              J5-08.00    1
    7 Hanratty, Aidan           11 East Bridgewater       5-06.00
    8 Imrie, Matt               11 Abington              J5-06.00
    9 DeSimone, Tyler           11 Harwich               J5-06.00
   10 Zentz, Tyler              09 East Bridgewater       5-04.00
  Boys Long Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater      20-01.50   10
    2 Lopes, Eric               11 Mashpee               19-07.25    8
    3 Campos, Brenner           12 East Bridgewater      19-01.00    6
    4 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich               18-10.50    4
    5 Corriar, John             12 Cohasset              18-08.00    2
    6 Pietrasik, Dylan          11 Abington              18-07.50    1
    7 Larracey, Andrew          10 Carver                18-06.50
    8 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater      18-05.00
    9 Marchetti, Peter          09 Norwell               17-09.50
   10 Weems, Daniel             12 Abington              17-09.00
   11 Chavez, Adrian            10 Norwell               17-08.50
   12 McDermott, Conner         10 East Bridgewater      17-07.50
   13 Delugan, Brian            11 Norwell               16-06.75
   14 Graney, Peter             11 Norwell               16-04.50
   15 Voss, Dylan               10 East Bridgewater      16-04.25
   16 Bevilacqua, Mike          11 Norwell               16-03.75
   -- Servaes, Calvin           12 Cohasset                  FOUL
  Boys Triple Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater      42-04.50   10
    2 Greene, Chris             12 Norwell               42-02.50    8
    3 Geany, Chris              12 Norwell               41-00.00    6
    4 Zentz, Dustin             12 East Bridgewater      38-01.75    4
    5 Hanratty, Aidan           11 East Bridgewater      37-05.50    2
    6 Collins, Brian            12 Cohasset              35-10.00    1
    7 Dumout, Iago              11 Harwich               35-02.25
    8 O'Connor, Brendan         10 Norwell               31-06.50
  Boys Shot Put Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Hak, Joe                  11 East Bridgewater      45-08.00   10
    2 Moore, Owen               11 Carver                45-00.50    8
    3 Mahoney, Sean             12 Carver                41-05.00    6
    4 Weiss, D.J.               12 Cohasset              40-09.25    4
    5 Kingston, Brandon         12 Carver                40-01.50    2
    6 Wasel, Eric               10 Cohasset              39-06.50    1
    7 Vaughn, Ryan              11 Norwell               39-04.50
    8 Washak, Cam               12 Cohasset              38-02.50
    8 Weiss, Rob                10 Cohasset              38-02.50
   10 Brandon, Chris            12 East Bridgewater      37-01.00
   11 Hart, Dave                11 East Bridgewater      36-07.50
   12 Marr, Chase               12 Norwell               35-09.50
   13 Butler, Luke              10 Carver                35-09.00
   14 Malone, Mike              11 Harwich               31-02.00
   15 Garvey, Tom               11 Norwell               26-00.00
   16 Blakeslee, Myles          11 Norwell               25-06.50
   17 Toleno, Ryan              11 Harwich               24-08.00
  Boys Discus Throw Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           12 Carver                  135-11   10
    2 Mahoney, Sean             12 Carver                  133-06    8
    3 Brandon, Chris            12 East Bridgewater        124-00    6
    4 Washak, Cam               12 Cohasset                119-04    4
    5 Kingston, Brandon         12 Carver                  118-06    2
    6 O'Brien, Geoff            12 East Bridgewater        111-00    1
    7 O'Neil, Jordan            12 East Bridgewater        108-02
    8 Hak, Joe                  11 East Bridgewater        106-07
    9 McWilliams, David         12 Harwich                 100-09
   10 Chavez, Adrian            10 Norwell                  96-08
   11 Moran, Mike               10 Carver                   94-09
   12 Fulmine, Anthony          11 Carver                   94-04
   13 Donoghue, Adam            12 Norwell                  88-06
   14 Cretinon, Josh            10 Carver                   85-06
   15 Moar, Tim                 12 East Bridgewater         81-06
   16 Malone, Mike              11 Harwich                  80-06
   17 Almeida, Garret           11 Harwich                  78-11
  Boys Javelin Throw Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           12 Carver                  176-06   10
    2 Weiss, D.J.               12 Cohasset                155-00    8
    3 McWilliams, David         12 Harwich                 151-11    6
    4 Czarniak, Kyle            11 East Bridgewater        137-03    4
    5 Anderson, Samuel          10 Harwich                 134-08    2
    6 Gallagher, JR             12 Mashpee                 134-01    1
    7 Rooney, Eric              12 Carver                  131-08
    8 Lawrence, Kevin           11 Norwell                 130-07
    9 Caseley, Bill             12 Abington                125-08
   10 McKeever, Cory            12 East Bridgewater        125-01
   11 Brophy, Joe               11 East Bridgewater        123-11
   12 Wilson, Jack              12 Norwell                 123-01
   13 Earle, James              12 Cohasset                122-02
   14 Dennehy, Pat              11 East Bridgewater        121-03
   15 Murphy, Ben               11 Harwich                 103-01
   16 Smith, Richie             11 Norwell                 102-05
   17 Naughton, Sean            11 Cohasset                102-02
   18 Weiss, Rob                10 Cohasset                100-02
   19 Thacher, Ethan            09 Harwich                 100-01
   20 Marrese, Andrew           10 Norwell                  98-09
   21 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   98-03
   22 Prescott, Aaron           09 Carver                   95-01
   23 Berube, Greg              09 Cohasset                 91-05
   24 Piepenbrink, Cody         09 Cohasset                 83-01
   25 Washak, Zack              09 Cohasset                 80-05
   26 Williams, Ben             09 Cohasset                 71-10
   -- Foucort, Corbin           11 Norwell                     ND
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 McDermott, Conner         10 East Bridgewater         11.95q  2
    2 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.16q  2
    3 Beal, Kiernan             10 Norwell                  12.41q  1
    4 Wiggins, Dozane           10 Harwich                  12.50q  1
    5 Augustine, Nate           09 East Bridgewater         12.56q  2
    6 Infascelli, Matt          09 Norwell                  12.58q  2
    7 Marchetti, Peter          09 Norwell                  12.83q  1
    8 Nagpal, Akshat            10 East Bridgewater         13.04q  1
    9 Cibotti, Matt             10 Norwell                  13.12   2
   10 Hickey, Brian             09 Norwell                  13.17   1
   11 Mundge, Ryan              09 Norwell                  13.18   1
   12 Maynard, Mike              8 Carver                   13.64   2
   13 Jensen, Tom               09 Norwell                  14.04   2
   14 Sherman, Jake             09 Norwell                  14.51   2
   15 Flarety, Brian            09 Norwell                  14.75   1
   16 Regan, Jack               09 Norwell                  14.84   1
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 McDermott, Conner         10 East Bridgewater         11.89
    2 Beal, Kiernan             10 Norwell                  12.18
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.22
    4 Augustine, Nate           09 East Bridgewater         12.39
    5 Wiggins, Dozane           10 Harwich                  12.49
    6 Infascelli, Matt          09 Norwell                  12.56
    7 Marchetti, Peter          09 Norwell                  12.85
    8 Nagpal, Akshat            10 East Bridgewater         13.10
  Boys 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Murray, Doug              09 Carver                   56.63   2
    2 Bretten, Johnson          09 Harwich                  57.15   1
    3 Rudolph, Brandon           8 Carver                   57.18   2
    4 Lynch, Kevin              09 East Bridgewater         57.75   2
    5 Hearns, Dennis            10 Norwell                1:00.00   2
    6 Cibotti, Matt             10 Norwell                1:00.30   1
    7 Hickey, Brian             09 Norwell                1:00.36   1
    8 Smith, Trey               09 Harwich                1:00.64   2
    9 Billings, Chris           09 Harwich                1:01.16   1
   10 Hunter, Eric              09 East Bridgewater       1:02.62   2
  Boys 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Flockton, Dan             09 Carver                 5:26.80
    2 Gleason, Tyler             8 Carver                 5:27.60
    3 McMurrer, Jack            09 Harwich                5:32.34
    4 Johnson, Tyler             8 Carver                 5:33.07
    5 Rosetta, Justin           10 Abington               5:35.35
    6 Cimetti, Nick             09 Cohasset               5:35.69
    7 Arnold, James             10 Norwell                5:40.64
    8 Stokes, Alex              09 Cohasset               5:57.00
    9 Bennett, Cooper           09 Harwich                5:57.00
   10 Ekbom, Alex                8 Carver                 6:17.18
   11 Carrara, Alec              8 Carver                 6:20.14
   12 Capuzzo, Paul             09 Norwell                6:39.72
   13 Queenan, Brendan          09 Cohasset               6:41.51
   14 McCarthy, Ryan            09 Cohasset               6:42.27




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News