Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

District E Boys & Girls Relays

Shrewsbury - Northboro, MA, May 1, 2010

[Division 1 Boys Results & Team Scores | Division 1 Girls Results & Team Scores | Division 2 Boys Results & Team Scores ]

Division 2 Girls Results & Team Scores

Licensed to First Time Out - Contractor License
 
Licensed to First Time Out - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/3/2010 09:28 PM
                      District E Track & Field - 5/1/2010                      
                              Girl's Relay  Meet                               
                       Algonquin Reg. HS - Northboro, MA                       
                                    Results                                    
 
Event 15  Girls High Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Sutton
 Merriello Ondreicka,  Ariele Krevosky,  Jess Smyde
 Division II: @ 4.52m  2009        Sutton  (14' 10")                           
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Sutton, Girls                Sutton                   4.52m@  14-10.00  10   
  2 Lunenburg, Girls             Lunenburg                4.37m   14-04.00   8   
  3 Ayer, Girls                  Ayer                     4.16m   13-07.75   6   
  4 Bromfield, Girls             Bromfield                4.11m   13-05.75   4   
  5 Nipmuc, Girls                Nipmuc                   4.01m   13-01.75   1.50
  5 Murdock, Girls               Murdock                  4.01m   13-01.75   1.50
  7 Oxford, Girls                Oxford                   3.96m   12-11.75 
  7 Oakmont, Girls               Oakmont                  3.96m   12-11.75 
  9 Maynard, Girls               Maynard                  3.91m   12-10.00 
 10 Millbury, Girls              Millbury                 3.81m   12-06.00 
 10 West Boyl, Girls             West Boylston            3.81m   12-06.00 
 
Event 16  Girls Pole Vault Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Hide,  McCauliff,  Vazquez
 Division II: @ 6.86m  2008        Lunenburg    (22' 6")                       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lunenburg, Girls             Lunenburg                6.48m   21-03.00 
 
Event 17  Girls Shot Put Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Brittany Green,  Samantha Holloway,  Alyssa Wyson
 Division II: @ 28.63m  1998        Lunenburg   (93' 11")                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lunenburg, Girls             Lunenburg               27.54m   90-04.25  10   
  2 Whitinsville, Girls          Whitinsville            26.02m   85-04.50   8   
  3 Ayer, Girls                  Ayer                    25.45m   83-06.00   6   
  4 Millbury, Girls              Millbury                24.49m   80-04.25   4   
  5 Maynard, Girls               Maynard                 23.05m   75-07.50   2   
  6 Oxford, Girls                Oxford                  22.21m   72-10.50   1   
  7 Oakmont, Girls               Oakmont                 22.15m   72-08.00 
  8 Sutton, Girls                Sutton                  22.09m   72-05.75 
  9 Murdock, Girls               Murdock                 21.41m   70-03.00 
 10 Littleton, Girls             Littleton               21.15m   69-04.75 
 11 Uxbridge, Girls              Uxbridge                20.41m   66-11.50 
 12 Leicester, Girls             Leicester               19.97m   65-06.25 
 13 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  19.91m   65-04.00 
 14 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            19.60m   64-03.75 
 15 Bromfield, Girls             Bromfield               18.44m   60-06.00 
 16 Hopedale, Girls              Hopedale                16.72m   54-10.25 
 17 South, Girls                 South                   15.42m   50-07.25 
 
Event 18  Girls Discus Throw Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Whitinsville Christian
 Liz Peterson,  Micaila Olson,  Ryan Plantinga
 Division II: @ 89.44m  1986        Gardner   (293' 5")                        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Whitinsville, Girls          Whitinsville            65.80m     215-10  10   
  2 Millbury, Girls              Millbury                65.58m     215-02   8   
  3 Littleton, Girls             Littleton               64.43m     211-05   6   
  4 Uxbridge, Girls              Uxbridge                63.90m     209-08   4   
  5 Maynard, Girls               Maynard                 62.28m     204-04   2   
  6 Lunenburg, Girls             Lunenburg               62.25m     204-03   1   
  7 Sutton, Girls                Sutton                  57.83m     189-09 
  8 Ayer, Girls                  Ayer                    56.35m     184-10 
  9 Bromfield, Girls             Bromfield               54.83m     179-11 
 10 Murdock, Girls               Murdock                 52.39m     171-10 
 11 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            50.15m     164-06 
 12 Leicester, Girls             Leicester               50.08m     164-04 
 13 Oakmont, Girls               Oakmont                 46.87m     153-09 
 14 Oxford, Girls                Oxford                  45.84m     150-05 
 15 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  45.69m     149-11 
 
Event 19  Girls Javelin Throw Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Murdock
 Grace Malisha,  Mariah Teaney,  Kelsea Ashmore
 Division II: @ 102.21m  2007        Lunenburg   (335' 4")                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Murdock, Girls               Murdock                 79.90m     262-02  10   
  2 Millbury, Girls              Millbury                78.52m     257-07   8   
  3 Whitinsville, Girls          Whitinsville            78.18m     256-06   6   
  4 Uxbridge, Girls              Uxbridge                76.01m     249-04   4   
  5 Sutton, Girls                Sutton                  73.53m     241-03   2   
  6 Lunenburg, Girls             Lunenburg               72.20m     236-10   1   
  7 Oakmont, Girls               Oakmont                 61.65m     202-03 
  8 Ayer, Girls                  Ayer                    60.07m     197-01 
  9 Littleton, Girls             Littleton               56.37m     184-11 
 10 Maynard, Girls               Maynard                 54.59m     179-01 
 11 Oxford, Girls                Oxford                  52.79m     173-02 
 12 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  52.62m     172-08 
 13 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            52.22m     171-04 
 14 Leicester, Girls             Leicester               47.72m     156-07 
 15 Bromfield, Girls             Bromfield               47.04m     154-04 
 16 South, Girls                 South                   36.94m     121-02 
 
Event 20  Girls Long Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Chelsea Hudson, Shaunna Lizek,  Whitney Mansfield
 Division II: @ 14.31m  2007        Hudson   (46' 11.5")                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lunenburg, Girls             Lunenburg               14.20m   46-07.25  10   
  2 Sutton, Girls                Sutton                  13.70m   44-11.50   8   
  3 Whitinsville, Girls          Whitinsville            13.59m   44-07.00   6   
  4 Millbury, Girls              Millbury                13.15m   43-01.75   4   
  5 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  13.09m   42-11.50   2   
  6 Uxbridge, Girls              Uxbridge                12.99m   42-07.50   1   
  7 Oxford, Girls                Oxford                  12.86m   42-02.25 
  8 Littleton, Girls             Littleton               12.76m   41-10.50 
  9 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            12.39m   40-07.75 
 10 Murdock, Girls               Murdock                 12.37m   40-07.00 
 11 Ayer, Girls                  Ayer                    12.04m   39-06.00 
 12 Bromfield, Girls             Bromfield               11.60m   38-00.75 
 13 Hopedale, Girls              Hopedale                11.53m   37-10.00 
 14 Maynard, Girls               Maynard                 11.46m   37-07.25 
 15 Leicester, Girls             Leicester                7.77m   25-06.00 
 16 Oakmont, Girls               Oakmont                  4.06m   13-04.00 
 
Event 21  Girls Triple Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Whitinsville Christian
 Hilary Banning,  Molley Stark,   Hannah Swaim
 Division II: @ 30.10m  1995        Bromfield   (98' 9")                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Whitinsville, Girls          Whitinsville            28.92m   94-10.75  10   
  2 Millbury, Girls              Millbury                28.10m   92-02.25   8   
  3 Lunenburg, Girls             Lunenburg               28.05m   92-00.50   6   
  4 Sutton, Girls                Sutton                  27.54m   90-04.25   4   
  5 Uxbridge, Girls              Uxbridge                27.39m   89-10.50   2   
  6 Maynard, Girls               Maynard                 26.73m   87-08.50   1   
  7 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  25.86m   84-10.25 
  8 Littleton, Girls             Littleton               25.69m   84-03.50 
  9 Hopedale, Girls              Hopedale                24.36m   79-11.25 
 10 Bromfield, Girls             Bromfield               23.50m   77-01.25 
 11 Murdock, Girls               Murdock                 23.30m   76-05.50 
 12 Leicester, Girls             Leicester               23.26m   76-03.75 
 13 Ayer, Girls                  Ayer                     7.20m   23-07.50 
 
Event 22  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Sutton
 Lauren Cardin,  Elaina Falcone,  Sierra St. Pierre
 Ariele Krevosky
 Division II: @ 1:10.2h  2004        Blackstone-Millville                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sutton                                               1:10.7   1  10    Lauren Cadrrin, Elai
  2 Lunenburg                                            1:10.8   2   8   
  3 Bromfield School                                     1:16.1   1   6   
  4 Uxbridge                                             1:16.2   2   4   
  5 Maynard                                              1:17.5   1   2   
  6 Millbury                                             1:20.0   2   1   
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Bromfield School
 Sydney Durand,  Margaret Kibbler
 Kim West,  Mimi Narbonne
 Division II: @ 4:12.0h  2005        Bromfield                                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bromfield School                                     4:04.8@  3  10   
  2 Whitinsville Christian                               4:11.1@  3   8   
  3 Lunenburg                                            4:17.8   3   6   
  4 Murdock Jr./Sr.                                      4:23.4   1   4   
  5 Sutton                                               4:32.0   3   2   
  6 Littleton                                            4:33.2   1   1   
  7 Nipmuc Reg.                                          4:33.8   3 
  8 Maynard                                              4:35.7   1 
  9 Millbury                                             4:44.7   2 
 10 Oxford                                               4:45.3   2 
 11 Blackstone-Millville                                 4:52.7   2 
 12 Ayer                                                 4:55.0   1 
 13 Oakmont Reg.                                         4:57.6   2 
 14 Uxbridge                                             5:00.8   1 
 15 Leicester                                            5:05.5   1 
 
Event 24  Girls 4x100 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Uxbridge
 Emily Cahill,  Debora Lopes
 Sarah Zels,  Samantha Copland
 Division II: @ 51.4h  2007        Hudson                                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Uxbridge                                               51.0@  3  10   
  2 Lunenburg                                              52.3   3   8   
  3 Oxford                                                 52.7   2   6   
  4 Millbury                                               53.9   3   4   
  5 Sutton                                                 54.3   3   1.50
  5 Ayer                                                   54.3   1   1.50
  7 Oakmont Reg.                                           55.2   2 
  8 Whitinsville Christian                                 55.7   3 
  9 Blackstone-Millville                                   56.7   1 
 10 Murdock Jr./Sr.                                        57.8   1 
 11 Leicester                                              57.9   2 
 12 Bromfield School                                       58.0   2 
 13 Littleton                                              58.3   2 
 14 Maynard                                                58.5   1 
 15 Nipmuc Reg.                                            58.8   2 
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay Division II
=======================================================================
 2010 First Place Names
 Bromfield School
 Emma Rothkopf,  Maddie Beckman
 Sophia Collins,  Alexia Lipman
 Division II: @ 10:03.0h  1995        Blackstone-Millville                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bromfield School                                    10:15.0   10   
  2 Hopedale Jr./Sr.                                    10:28.1    8   
  3 Millbury                                            10:41.9    6   
  4 Littleton                                           10:47.9    4   
  5 Uxbridge                                            10:48.5    2   
  6 Lunenburg                                           10:57.5    1   
  7 Nipmuc Reg.                                         11:15.7  
  8 Ayer                                                11:19.2  
  9 Leicester                                           11:25.7  
 10 Sutton                                              11:40.5  
 11 Oakmont Reg.                                        11:40.6  
 12 Maynard                                             11:46.2  
 13 Murdock Jr./Sr.                                     11:58.0  
 
Event 26  Girls 4x200 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Uxbridge
 Emily Cahill,  Debora Lopes
 Jessica Drane,  Samantha Copland
 Division II: @ 1:49.4h  2005        Bromfield                                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Uxbridge                                             1:48.0@  3  10   
  2 Whitinsville Christian                               1:51.1   3   8   
  3 Sutton                                               1:54.3   2   6   
  4 Bromfield School                                     1:54.7   2   4   
  5 Maynard                                              1:55.2   3   2   
  6 Millbury                                             1:56.2   2   1   
  7 Lunenburg                                            1:58.0   1 
  8 Nipmuc Reg.                                          1:58.3   2 
  9 Murdock Jr./Sr.                                      2:02.0   1 
 10 Oxford                                               2:06.7   1 
 11 Oakmont Reg.                                         2:07.0   1 
 12 Blackstone-Millville                                 2:07.3   3 
 13 Leicester                                            2:11.3   1 
 -- Ayer                                                     DQ   1 
 
Event 27  Girls Distance Medley 8-4-12-1600 Division II
=======================================================================
 2010 First Place Names
 Murdock
 Mariah Tenney,  Kristy Stevenson
 Haley Martin,  Molly Martocello
 Division II: @ 13:14.0h  2002        Lunenburg                                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Murdock Jr./Sr.                                     13:15.8   10   
  2 Lunenburg                                           13:23.0    8   
  3 Narragansett Reg.                                   13:29.6    6   
  4 Bromfield School                                    13:33.8    4   
  5 Sutton                                              13:35.4    2   
  6 Millbury                                            13:48.2    1   
  7 Maynard                                             13:51.1  
  8 Uxbridge                                            14:56.2  
  9 Leicester                                           15:19.5  
 10 Ayer                                                15:29.9  
 11 Oakmont Reg.                                        15:46.6  
 12 Nipmuc Reg.                                         16:00.4  
 
Event 28  Girls 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Bromfield School
 Kim West, Moria Arnold
 Alyssa Johnson,  Mimi Narbonne
 Division II: @ 1:53.0h  2008        Blackstone-Millville                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bromfield School                                     1:52.5@  1  10   
  2 Lunenburg                                            1:56.2   1   8   
  3 Blackstone-Millville                                 1:59.1   3   6   
  4 Oxford                                               1:59.3   2   4   
  5 Whitinsville Christian                               2:01.6   3   2   
  6 Littleton                                            2:02.8   3   1   
  7 Millbury                                             2:03.0   1 
  8 Oakmont Reg.                                         2:03.6   3 
  9 Nipmuc Reg.                                          2:04.1   1 
 10 Maynard                                              2:06.9   1 
 11 Sutton                                               2:07.5   2 
 11 Ayer                                                 2:07.5   1 
 13 Leicester                                            2:09.5   2 
 14 Hopedale Jr./Sr.                                     2:12.2   3 
 15 Murdock Jr./Sr.                                      2:12.9   3 
 16 Uxbridge                                             2:27.4   2 
 
     
 
            Women - Division II - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Lunenburg                   75        2) Whitinsville Christian     58   
    3) Bromfield School            48        4) Sutton                     45.50
    5) Millbury                    45        6) Uxbridge                   37   
    7) Murdock Jr./Sr.             25.50     8) Ayer                       13.50
    9) Littleton                   12       10) Oxford                     11   
   11) Maynard                      9       12) Hopedale Jr./Sr.            8   
   13) Narragansett Reg.            6       13) Blackstone-Millville        6   
   15) Nipmuc Reg.                  3.50                                        



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News