Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

District E Boys & Girls Relays

Shrewsbury - Northboro, MA, May 1, 2010

[Division 1 Boys Results & Team Scores | Division 1 Girls Results & Team Scores | Division 2 Girls Results & Team Scores ]

Division 2 Boys Results & Team Scores

Licensed to First Time Out - Contractor License
 
Licensed to First Time Out - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/3/2010 11:39 AM
                      District E Track & Field - 5/1/2010                      
                              Boy's  Relay  Meet                               
                        St. John's HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 15  Boys High Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Sutton
 Hill,  Roy,  Smythe
 Division II: % 5.49m  1994        Lunenburg   (18' 0")                        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 . Sutton                     Sutton                   4.95m   16-02.75  10   
  2 . Quaboag                    Quaboag  HS              4.85m   15-11.00   8   
  3 . Oakmont Reg.               Oakmont                  4.80m   15-09.00   6   
  4 . Uxbridge                   Uxbridge                 4.75m   15-07.00   4   
  5 . Parker Charter             Parker                   4.70m   15-05.00   2   
  6 . Lunenburg                  Lunenburg                4.65m   15-03.00   0.50
  6 . Bromfield School           Bromfield                4.65m   15-03.00   0.50
  8 . Ayer                       Ayer                     4.50m   14-09.00 
  8 . Auburn                     Auburn                   4.50m   14-09.00 
 
Event 16  Boys Pole Vault Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Shawn Sunford,  Jared Perkins,  Glenn Ruggiero
 Division II: % 10.21m  1981        1981 Nashoba, 2007 Oakmont  (33' 6")       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Lunenburg                  Lunenburg               10.35m%  33-11.50  10   
  2 . Auburn                     Auburn                   7.80m   25-07.00   8   
 
Event 17  Boys Shot Put Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Ayer
 Nick Gutheil,   Devon Sedur,   Desmon Davis
 Division II: % 43.51m  1984        Oakmont  (141' 8.75")                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Ayer                       Ayer                    35.26m  115-08.25  10   
  2 . Oakmont Reg.               Oakmont                 34.96m  114-08.50   8   
  3 . Oxford                     Oxford                  34.82m  114-03.00   6   
  4 . Lunenburg                  Lunenburg               32.49m  106-07.25   4   
  5 . Littleton                  Littleton               32.14m  105-05.50   2   
  6 . Sutton                     Sutton                  31.94m  104-09.50   1   
  7 . Hopedale Jr./Sr.           Hopedale                31.80m  104-04.00 
  8 . Uxbridge                   Uxbridge                30.82m  101-01.50 
  9 . Murdock Jr./Sr.            Murdock                 30.35m   99-07.00 
 10 . Bromfield School           Bromfield               29.87m   98-00.00 
 11 . Nipmuc Reg.                Nipmuc                  29.70m   97-05.25 
 12 . Maynard                    Maynard                 28.46m   93-04.50 
 13 . Millbury                   Millbury                27.78m   91-01.75 
 14 . Leicester                  Leicester               27.56m   90-05.00 
 15 . Auburn                     Auburn                  26.62m   87-04.00 
 16 . Quaboag                    Quaboag  HS             24.52m   80-05.50 
 
Event 18  Boys Discus Throw Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Auburn
 Adam Gonyea,   Doug Flink,   Marcus Bethigreu
 Division II: % 123.88m  2008        Ayer   (406' 5")                          
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Auburn                     Auburn                 103.44m     339-04  10   
  2 . Hopedale Jr./Sr.           Hopedale                86.32m     283-02   8   
  3 . Ayer                       Ayer                    85.44m     280-04   6   
  4 . Nipmuc Reg.                Nipmuc                  83.22m     273-00   4   
  5 . Lunenburg                  Lunenburg               81.90m     268-08   2   
  6 . Millbury                   Millbury                79.50m     260-10   1   
  7 . Sutton                     Sutton                  79.46m     260-08 
  8 . Oakmont Reg.               Oakmont                 77.94m     255-08 
  9 . Littleton                  Littleton               77.50m     254-03 
 10 . Bromfield School           Bromfield               76.50m     251-00 
 11 . Murdock Jr./Sr.            Murdock                 70.88m     232-06 
 12 . Oxford                     Oxford                  62.50m     205-01 
 13 . Leicester                  Leicester               58.06m     190-06 
 14 . Maynard                    Maynard                 49.56m     162-07 
 15 . Quaboag                    Quaboag  HS             42.34m     138-11 
 
Event 19  Boys Javelin Throw Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Millbury
 Brandon Richard,   Chris Starantino,   Bryan Dufresne
 Division II: % 147.96m  1979        Maynard   (485' 5")                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Millbury                   Millbury               120.64m     395-10  10   
  2 . Ayer                       Ayer                   117.82m     386-06   8   
  3 . Auburn                     Auburn                 117.74m     386-03   6   
  4 . Uxbridge                   Uxbridge               115.00m     377-03   4   
  5 . Oxford                     Oxford                 112.40m     368-09   2   
  6 . Sutton                     Sutton                 108.46m     355-10   1   
  7 . Lunenburg                  Lunenburg              103.64m     340-00 
  8 . Parker Charter             Parker                  99.16m     325-04 
  9 . Nipmuc Reg.                Nipmuc                  95.82m     314-04 
 10 . Leicester                  Leicester               93.40m     306-05 
 11 . Murdock Jr./Sr.            Murdock                 93.08m     305-04 
 12 . Oakmont Reg.               Oakmont                 84.72m     277-11 
 13 . Maynard                    Maynard                 70.04m     229-09 
 
Event 20  Boys Long Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Ben Reif,   Mark Wesgan,   Dave Knutson
 Division II: % 18.49m  2007        Oakmont  (60' 8")                          
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Lunenburg                  Lunenburg               16.67m   54-08.25  10   
  2 . Sutton                     Sutton                  16.36m   53-08.25   8   
  3 . Auburn                     Auburn                  16.00m   52-06.00   6   
  4 . Millbury                   Millbury                15.74m   51-07.75   4   
  5 . Bromfield School           Bromfield               15.66m   51-04.50   2   
  6 . Narragansett Reg.          Narragansett            15.42m   50-07.25   1   
  7 . Murdock Jr./Sr.            Murdock                 15.40m   50-06.25 
  8 . Whitinsville Christi       Whitinsville            15.39m   50-06.00 
  9 . Oxford                     Oxford                  15.32m   50-03.25 
 10 . Ayer                       Ayer                    15.23m   49-11.75 
 11 . Maynard                    Maynard                 14.77m   48-05.50 
 12 . Littleton                  Littleton               13.00m   42-08.00 
 13 . Leicester                  Leicester               12.29m   40-04.00 
 14 . Oakmont Reg.               Oakmont                 11.95m   39-02.50 
 15 . Nipmuc Reg.                Nipmuc                  10.07m   33-00.50 
 16 . Hopedale Jr./Sr.           Hopedale                 8.63m   28-03.75 
 
Event 21  Boys Triple Jump Division II
=================================================================================
 2010 First Place Names
 Sutton
 Bob Mailea,   Zach Brogie,   Evan Baltzoll
 Division II: % 37.93m  1978        Shepherd Hill  (124' 5.25")                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 . Sutton                     Sutton                  33.89m  111-02.25  10   
  2 . Lunenburg                  Lunenburg               33.00m  108-03.25   8   
  3 . Oakmont Reg.               Oakmont                 32.99m  108-03.00   6   
  4 . Nipmuc Reg.                Nipmuc                  32.65m  107-01.50   4   
  5 . Quaboag                    Quaboag  HS             32.35m  106-01.75   2   
  6 . Narragansett Reg.          Narragansett            31.95m  104-10.00   1   
  7 . Murdock Jr./Sr.            Murdock                 31.74m  104-01.75 
  8 . Bromfield School           Bromfield               31.48m  103-03.50 
  9 . Millbury                   Millbury                30.84m  101-02.25 
 10 . Oxford                     Oxford                  30.33m   99-06.25 
 11 . Ayer                       Ayer                    30.32m   99-05.75 
 12 . Leicester                  Leicester               30.12m   98-10.00 
 13 . Littleton                  Littleton               28.42m   93-03.00 
 14 . Auburn                     Auburn                  10.52m   34-06.25 
 
Event 22  Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Lunenburg
 Mark Wesgan,  Pat Collerton,  Tyler Ziemba,  Glenn Ruggeiro
 Division II: % 1:07.3h  1982        Oakmont                                   
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lunenburg                                            1:10.0   1  10   
  2 Millbury                                             1:12.9   1   8   
  3 Sutton                                               1:13.1   1   6   
  4 Auburn                                               1:18.2   2   4   
  5 Bromfield School                                     1:24.0   2   2   
 -- Ayer                                                     DQ   2  1st runner ran aroun
 
Event 23  Boys 4x400 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Narragansett
 Keith Eaton,   Brandon Marques,   Kevin James,   Evan Foisy
 Division II: % 3:31.9h  1999        David Prouty                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Narragansett Reg.                                    3:36.4   2  10   
  2 Whitinsville Christian                               3:37.2   2   8   
  3 Oakmont Regional                                     3:38.6   2   6   
  4 Oxford                                               3:40.9   1   4   
  5 Murdock Jr./Sr.                                      3:42.8   1   2   
  6 Millbury                                             3:43.4   1   1   
  7 Uxbridge                                             3:46.3   1 
  8 Hopedale Jr./Sr.                                     3:48.8   2 
  9 Nipmuc Regional                                      3:54.4   3 
 10 Bromfield School                                     3:55.0   1 
 11 Sutton                                               3:55.2   2 
 12 Lunenburg                                            3:55.3   2 
 13 Ayer                                                 4:03.7   3 
 14 Littleton                                            4:04.0   3 
 15 Auburn                                               4:09.8   1 
 16 Maynard                                              4:27.6   3 
 
Event 24  Boys 4x100 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Ayer
 Zak Keeley,   Joe Santiago,  Ryan Bota,   Kyle Charico.
 Division II: % 44.6h  2003        Hudson,  2007 Ayer                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ayer                                                   44.6%  1  10   
  2 Lunenburg                                              45.5   1   8   
  3 Oakmont Regional                                       46.3   2   6   
  4 Sutton                                                 46.4   1   4   
  5 Oxford                                                 47.1   2   2   
  6 Uxbridge                                               47.5   1   1   
  7 Nipmuc Regional                                        47.7   3 
  8 Whitinsville Christian                                 48.1   2 
  9 Bromfield School                                       48.2   1 
 10 Maynard                                                48.6   1 
 11 Quaboag  HS                                            51.5   2 
 12 Leicester                                              54.7   3 
 13 Murdock Jr./Sr.                                        56.1   3 
 -- Hopedale Jr./Sr.                                        DNF   2 
 -- Auburn                                                   DQ   2  Passed out of zone 3
 
Event 25  Boys 4x800 Meter Relay Division II
=======================================================================
 2010 First Place Names
 Whitinsville Christian
 Kouta Kobayashi,   Thomas Rodger,   Brent Schouler
 Arleigh McRae
 Division II: % 8:31.1h  2009        Hudson                                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitinsville Christian                               8:43.3   10   
  2 Parker Charter                                       8:55.7    8   
  3 Bromfield School                                     8:58.2    6   
  4 Oakmont Regional                                     9:03.9    4   
  5 Sutton                                               9:05.7    2   
  6 Murdock Jr./Sr.                                      9:11.8    1   
  7 Uxbridge                                             9:17.5  
  8 Ayer                                                 9:30.3  
  9 Hopedale Jr./Sr.                                     9:30.6  
 10 Lunenburg                                            9:37.6  
 11 Auburn                                               9:52.4  
 12 Nipmuc Regional                                      9:55.6  
 13 Maynard                                              9:56.1  
 14 Leicester                                           10:11.6  
 15 Littleton                                           10:18.7  
 
Event 26  Boys 4x200 Meter Relay Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Ayer
 Zak Keeley,   Joe Santiago,   Ryan Bota,   Kyle Cherico
 Division II: % 1:32.4h  1999        David Prouty                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ayer                                                 1:34.9   2  10   
  2 Oakmont Regional                                     1:36.0   2   8   
  3 Auburn                                               1:37.0   1   6   
  4 Nipmuc Regional                                      1:37.2   1   4   
  5 Lunenburg                                            1:38.6   2   2   
  6 Leicester                                            1:40.9   3   1   
  7 Millbury                                             1:41.0   1 
  8 Sutton                                               1:41.5   1 
  9 Murdock Jr./Sr.                                      1:42.8   3 
 10 Whitinsville Christian                               1:44.4   2 
 11 Maynard                                              1:45.2   3 
 -- Bromfield School                                        DNF   1 
 -- Uxbridge                                                DNF   2 
 
Event 27  Boys Distance Medley 8-4-12-1600 Division II
=======================================================================
 2010 First Place Names
 Whitinsville Christian
 Kouta Kobayashi,   Gabriel Solano,   Brent Schouler
 Arleigh McRae
 Division II: % 10:42.1h  2000        Blackstone-Millville                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitinsville Christian                              11:19.5   10   
  2 Oakmont Regional                                    11:32.9    8   
  3 Bromfield School                                    11:36.5    6   
  4 Ayer                                                11:38.0    4   
  5 Sutton                                              11:39.0    2   
  6 Hopedale Jr./Sr.                                    11:46.7    1   
  7 Millbury                                            11:53.7  
  8 Parker Charter                                      12:01.4  
  9 Oxford                                              12:05.9  
 10 Uxbridge                                            12:07.5  
 11 Auburn                                              12:11.8  
 12 Leicester                                           12:24.2  
 13 Murdock Jr./Sr.                                     12:30.8  
 14 Littleton                                           12:51.5  
 15 Maynard                                             12:57.1  
 16 Lunenburg                                           13:32.4  
 
Event 28  Boys 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division II
==========================================================================
 2010 First Place Names
 Oxford
 Ethan Doyon,   Zach Lesieor,   Nick Tessier,   Neil Reilly
 Division II: % 3:42.5h  2009        Millbury                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxford                                               3:48.5   1  10   
  2 Sutton                                               3:48.8   1   8   
  3 Nipmuc Regional                                      3:49.8   2   6   
  4 Whitinsville Christian                               3:50.9   2   4   
  5 Oakmont Regional                                     3:56.4   2   2   
  6 Millbury                                             3:59.1   1   1   
  7 Leicester                                            4:04.7   2 
  8 Auburn                                               4:04.9   1 
  9 Parker Charter                                       4:08.3   3 
 10 Hopedale Jr./Sr.                                     4:09.5   3 
 11 Lunenburg                                            4:11.7   3 
 12 Uxbridge                                             4:20.7   2 
 13 Murdock Jr./Sr.                                      4:22.7   1 
 14 Bromfield School                                     4:23.2   3 
 15 Ayer                                                 4:27.5   1 
 16 Quaboag  HS                                          4:51.1   2 
 
 
              Men - Division II - Team Rankings 
===============================================================================
    1) Lunenburg                   54.50     2) Oakmont Regional           54   
    3) Sutton                      52        4) Ayer                       48   
    5) Auburn                      40        6) Whitinsville Christian     32   
    7) Millbury                    25        8) Oxford                     24   
    9) Nipmuc Regional             18       10) Bromfield School           16.50
   11) Narragansett Reg.           12       12) Quaboag  HS                10   
   12) Parker Charter              10       14) Uxbridge                    9   
   14) Hopedale Jr./Sr.             9       16) Murdock Jr./Sr.             3   
   17) Littleton                    2       18) Leicester                   1   



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News