Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Northampton Last Chance Invitational

Northampton, MA, May 14, 2010

Overall

  Sugarloaf Mtn. Athletic Club                      s MEET MANAGER  10:00 PM  5/16/2010  Page 1
                            Northampton Last Chance Invitational - 5/14/2010
                                            Northampton, MA
                                                Results
  Event 1  Girls Javelin Throw
======================================================================
          85-00  WM
          80-00  D-2
          80-00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
Finals
  1 Pope, Lyndsay             12 South Hadley         109-06.00 WM
  2 Pullan, Emersyn           12 Northampton          104-10.00 WM
  3 Mosijchuck, Julia         10 West Springf          99-03.00 WM
  4 Taylor, Tillie            11 Frontier Reg          86-03.00 WM
  5 Decker, Carrie            12 Frontier Reg          81-05.00 D-2
  6 Ruelle, Melanie           12 Westfield Hi          79-02.00
  7 Holley, Jen               11 Ludlow High School    78-10.00
  8 Williams, Emily           10 Frontier Reg          78-03.00
  9 Taylor, Patty             11 Ludlow High School    78-02.00
 10 Lapointe, Meghan          09 Ludlow High School    76-08.00
 11 Hardy, Rebecca            11 Westfield Hi          76-04.00
 12 Ferrara, Mary             12 Northampton           70-04.00
 13 Martin, Emma              10 Northampton           68-01.00
  Event 2  Boys Javelin Throw
======================================================================
         145-00  WM
         135-00  D-1
         130-00  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Swords, Brendon              Westfield Hi         171-06.00 WM
  2 Dias, Jared               10 Ludlow High School   146-06.00 WM
  3 White, Matt               10 Holyoke High School  143-03.00 D-1
  4 Powers, Jeff              12 Northampton          140-07.00 D-1
  5 Comerford, Sean           12 Monson High School   136-01.00 D-1
  6 Roberts, Austin           12 Agawam High School   134-03.00 D-2
  7 Dragon, Bobby             11 Hampshire Re         132-06.00 D-2
  8 Scott, Jonathan           10 Northampton          130-10.00 D-2
  9 Whalen, Mike              12 West Springf         130-00.00 D-2
 10 Ogulewicz, Nathan         10 Northampton          128-06.00
 11 Rickson, Mike             10 Monson High School   124-10.00
 12 Melhorn, Kevin            10 Monson High School   121-08.00
 13 Lyvytsky, Pavlo           11 Greenfield H         117-09.00
 14 Diaz, Nate                11 Holyoke High School  116-01.00
  Event 3  Girls Long Jump
======================================================================
       15-00.00  WM
       14-06.00  D-2
       14-06.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Pereira, Kaycee           10 Ludlow High School    16-00.75 WM
  2 Sylvan, Maisy             09 Amherst Regi          14-10.25 D-2
  3 Quesnel, Ariana           10 Ludlow High School    14-09.00 D-2
  4 DeWitt, Holly             11 Frontier Reg          13-06.75
  5 Clarke, Janelle           11 High School           13-06.50
  6 Ortiz, Angelina           11 High School           13-05.50
  ....Event 3  Girls Long Jump
  7 VonFlatern, Jenny         12 Frontier Reg          13-00.50
  8 Messenger, Erin           09 West Springf          12-11.75
  Event 4  Boys Long Jump
======================================================================
       18-10.00  WM
       18-00.00  D-2
       18-00.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Daniels, Juwan            11 Holyoke High School   20-04.00 WM
  2 Bourgeois, Kieran         12 Northampton           20-01.75 WM
  3 Fuentes, Darius           12 Northampton           19-05.75 WM
  4 Venne, Kyle               12 Ludlow High School    19-00.75 WM
  5 Tardy, Kris               10 Holyoke High School   18-07.25 D-2
  6 Yee, Matthew              12 Ludlow High School    18-05.75 D-2
  7 Calhoun, Wesley           11 South Hadley          18-05.25 D-2
  8 Babinski, Cory            11 Westfield Hi          18-00.00 D-2
  8 McCready, Nathan          12 Ludlow High School    18-00.00 D-2
 10 Munir, Abdullah           11 Frontier Reg          17-09.75
 11 Copeland, Chris           12 Agawam High School    17-08.75
 12 Sheldon, Avi              10 Northampton           17-04.50
 13 Biela, Garrett            11 South Hadley          17-03.50
 14 Morris, Bryan             09 Northampton           15-09.75
  Event 5  Girls Triple Jump
======================================================================
       32-00.00  WM
       31-00.00  D-1
       30-00.00  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Brown, Sonia              12 Amherst Regi          33-03.50 WM
  2 Ortiz, Angelina           11 High School           33-00.50 WM
  3 Quesnel, Ariana           10 Ludlow High School    32-06.25 WM
  4 Ashwood, Kim              10 South Hadley          31-04.00 D-1
  5 Hollrock, Lynn            11 Frontier Reg          30-04.50 D-2
  6 Pellegrino, Marissa       09 Northampton           28-04.00
  Event 6  Boys Triple Jump
======================================================================
       39-00.00  WM
       36-06.00  D-1
       36-00.00  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Fleury, Jack              11 Frontier Reg          38-07.50 D-1
  2 Calhoun, Wesley           11 South Hadley          38-04.50 D-1
  3 Murray, Ryan              12 Northampton           38-01.75 D-1
  4 Bamford, Mark             11 Ludlow High School    37-09.00 D-1
  5 Sullivan, Griffin         12 Northampton           37-04.75 D-1
  6 Abraham, Adem             12 Amherst Regi          37-00.75 D-1
  7 Tomas, Kyle               09 Ludlow High School    36-08.00 D-1
  8 Cravet, Max               09 Westfield Hi          36-05.00 D-2
  9 Labrie, Jon               11 Hampshire Re          35-09.75
  ....Event 6  Boys Triple Jump
 10 Watroba, Austin           11 Frontier Reg          34-09.75
  Event 7  Girls Shot Put
======================================================================
       28-00.00  WM
       27-06.00  D-2
       27-06.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Brooks, Molly             12 Northampton           33-04.00 WM
  2 Mozea, Amanda             09 Frontier Reg          33-00.00 WM
  3 Lesure, Mariah            11 Amherst Regi          28-10.00 WM
  4 Pullan, Emersyn           12 Northampton           26-05.00
  5 Schwartz, Yvonne          09 Ludlow High School    25-02.00
  6 Adamopoulos, Ava          09 Ludlow High School    24-10.00
  7 Balukonis, Jennifer       11 Westfield Hi          23-00.00
  Event 8  Boys Shot Put
======================================================================
       41-06.00  WM
       41-00.00  D-2
       41-00.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Powers, Jeff              12 Northampton           47-01.75 WM
  2 Cooper, Ellis             12 Northampton           40-10.50
  3 Latour, John              10 Amherst Regi          40-08.75
  4 White, Robert             11 Ludlow High School    40-08.50
  5 Kovacs, Tristan           11 Amherst Regi          40-03.25
  6 Murphy, Lucas             12 Northampton           39-09.50
  7 Cernak, Jacob             12 Northampton           33-05.50
  8 Murad, Shamir                East Longmea          28-02.75
 -- Hamel, Matt               11 Westfield Hi               DNF
  Event 9  Girls Discus Throw
======================================================================
          85-00  WM
          80-00  D-2
          80-00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Lesure, Mariah            11 Amherst Regi         102-09.00 WM
  2 Schwartz, Yvonne          09 Ludlow High School    85-03.00 WM
  3 Benson, Sarah             10 Frontier Reg          82-08.00 D-2
  4 MacDonald, Lisa           10 Northampton           81-09.00 D-2
  5 Brooks, Molly             12 Northampton           81-03.00 D-2
  6 Robitaille, Liz           12 Ludlow High School    75-08.00
  7 Morton, Leah              12 Frontier Reg          75-04.00
  8 Rothermel, Lauren         12 Westfield Hi          70-03.00
  9 Lankarge, Christina       09 Frontier Reg          69-02.00
 10 Adamopoulos, Ava          09 Ludlow High School    68-04.00
  Event 10  Boys Discus Throw
======================================================================
         118-00  WM
         110-00  D-2
         110-00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Hamel, Matt               11 Westfield Hi         135-10.00 WM
  2 Fisher, Angus                Northampton          134-09.00 WM
  3 Johnson, Dimitri          12 Northampton          133-07.00 WM
  4 Latour, John              10 Amherst Regi         126-04.00 WM
  5 Barnes, Andre             09 Northampton          117-07.00 D-2
  6 Pashko, Steven            12 Ludlow High School   109-00.00
  7 Kennedy, Ryan             11 West Springf          99-11.00
  8 Hovey, Connor             11 West Springf          99-03.00
  9 Mesiti, Alfredo           12 East Longmea          99-00.00
 10 Lucia, Ron                11 East Longmea          94-11.00
 11 Greany, Zachary           10 South Hadley          84-00.00
 12 Daponte, Vinnie           11 East Longmea          74-06.00
 13 Murad, Shamir                East Longmea          64-08.00
  Event 11  Girls High Jump
======================================================================
        4-10.00  WM
        4-06.00  D-2
        4-06.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Jackowski, Kristen           West Springf           4-10.00 WM
  2 Keedy, Casey              11 Northampton           J4-10.00 WM
  3 Bellefleur, Melanie       10 West Springf           4-08.00 D-2
  4 Robitaille, Liz           12 Ludlow High School    J4-08.00 D-2
  5 Majka, Lynsey             10 Ludlow High School    J4-08.00 D-2
  5 O'Brien, Rachel           11 Amherst Regi          J4-08.00 D-2
  7 Wildman-Lyon, Hannah      09 Amherst Regi          J4-08.00 D-2
  8 Harper, Eliza             11 Frontier Reg          J4-08.00 D-2
  8 Lord, Samantha            12 Frontier Reg          J4-08.00 D-2
 10 Plante, Katie             12 West Springf           4-06.00 D-2
 11 Robitaille, Taylor        12 Ludlow High School    J4-06.00 D-2
 12 Hebert, Samantha          11 South Hadley           4-04.00
 13 Kenney, Haley             11 Westfield Hi          J4-04.00
 14 DeMakis, Melanie          11 South Hadley          J4-04.00
 15 Trawally, Sarjo           10 Amherst Regi           4-02.00
 -- Bond, Ayodele             11 Amherst Regi                NH
  Event 12  Boys High Jump
======================================================================
        5-08.00  WM
        5-06.00  D-2
        5-06.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Babinski, Cory            11 Westfield Hi           6-04.00 WM
  2 Daniels, Juwan            11 Holyoke High School    6-00.00 WM
  3 Laga, Jake                11 Northampton            5-08.00 WM
  4 Lucci, Anthony            11 Agawam High School     5-06.00 D-2
  4 Biela, Garrett            11 South Hadley           5-06.00 D-2
  ....Event 12  Boys High Jump
  6 Zampini, Nick             09 Westfield Hi           5-04.00
  7 Ellsworth, Andrew         12 Agawam High School    J5-04.00
  7 Dickert, Patrick             Northampton           J5-04.00
  9 Bzdel, Tanner             09 Hampshire Re           5-02.00
  Event 13  Girls Pole Vault
======================================================================
        7-06.00  WM
        7-00.00  D-2
        7-00.00  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Paine, Natalia            12 Northampton            8-06.00 WM
  2 VonFlatern, Jenny         12 Frontier Reg           8-00.00 WM
  3 Pascucci, Adrienne        09 Northampton            7-06.00 WM
  3 Coelho, Kaitlyn           10 Ludlow High School     7-06.00 WM
  3 Shaw, Mary                11 Frontier Reg           7-06.00 WM
  3 Conway, Jacqueline           East Longmea           7-06.00 WM
  7 Howe, Ruth                11 Northampton           J7-06.00 WM
  8 Almeida, Michelle         09 Ludlow High School     7-00.00 D-2
  8 Leader, Rachel            09 Northampton            7-00.00 D-2
  8 Milsark, Haley            11 Northampton            7-00.00 D-2
 11 Sarvet, Galit             09 Northampton            6-00.00
  Event 14  Boys Pole Vault
======================================================================
       10-06.00  WM
       10-00.00  D-1
        9-06.00  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Albrecht, Dan             11 Holyoke High School   12-00.00 WM
  2 Vacarciuc, Mihail         11 Greenfield H          11-06.00 WM
  3 Dominique, Wes            10 Ludlow High School    10-06.00 WM
  4 Roberts, Austin           12 Agawam High School   J10-06.00 WM
  5 Fleming, Steve            12 Ludlow High School   J10-06.00 WM
  6 Eve-Cowles, Tim           10 Frontier Reg          10-00.00 D-1
  7 Richardson, Alex          11 Greenfield H         J10-00.00 D-1
  8 Kendrick, Joshua          10 Northampton            9-06.00 D-2
  9 Hoskin, Anthony           10 Hampshire Re          J9-06.00 D-2
 10 Neverson, Marcus          10 Northampton           J9-06.00 D-2
 -- Leva, Mike                11 Frontier Reg                NH
 -- Lucci, Anthony            11 Agawam High School          NH
 -- Dragon, Bobby             11 Hampshire Re                NH
  Event 15  Girls 400 Meter Hurdles
======================================================================
        1:13.24  WM
        1:15.24  D-2
        1:15.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Drake, Beth               10 Frontier Reg           1:10.76 WM
  2 Mauer, Meghan             12 South Hadley           1:14.15 D-2
  3 Larson, Emma              11 Northampton            1:15.88
  ....Event 15  Girls 400 Meter Hurdles
  4 Donovan, Kaley            09 West Springf           1:16.19
  5 Fratini, Anne             11 Westfield Hi           1:18.96
  Event 16  Boys 400 Meter Hurdles
======================================================================
        1:03.24  WM
        1:05.74  D-2
        1:05.74  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Enko, Mike                11 Westfield Hi           1:02.07 WM
  2 Czerniak, Shawn           12 Ludlow High School     1:04.30 D-2
  3 Miller, Ben               10 Agawam High School     1:05.61 D-2
  4 Hoskin, Anthony           10 Hampshire Re           1:06.13
  5 Luis, Agrait              10 South Hadley           1:07.41
  Event 17  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Northampton High School  'A'                       10:38.72
  2 Frontier Regional High School  'A'                 10:45.64
  3 South Hadley High School  'A'                      11:26.98
  Event 18  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Northampton High School  'A'                        8:19.36
  2 Frontier Regional High School  'A'                  9:03.80
  3 Westfield High School  'A'                          9:30.99
  4 Ludlow High School  'A'                             9:38.87
  5 South Hadley High School  'A'                       9:41.89
  Event 19  Girls 100 Meter Hurdles
======================================================================
          18.24  WM
          18.84  D-2
          18.84  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Bean, Brenna              12 Frontier Reg             17.33 WM
  2 Majka, Lynsey             10 Ludlow High School       17.64 WM
  3 DeMakis, Melanie          11 South Hadley             17.86 WM
  4 Clarke, Janelle           11 High School              18.50 D-2
  5 Moscaritolo, Rose         08 Frontier Reg             19.37
  6 McCann, Maya              09 High School              19.48
  7 VonFlatern, Jenny         12 Frontier Reg             22.39
  Event 20  Boys 110 Meter Hurdles
======================================================================
          17.94  WM
          18.14  D-1
          18.24  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Mailloux, Michael         12 Northampton              18.26
  2 Ells, Adam                10 Frontier Reg             19.27
  Event 21  Girls 100 Meter Dash
=========================================================================
          13.74  WM
          14.14  D-2
          14.14  D-1
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Marciano, Nina            11 Amherst Regi             13.36 WM      2
  2 Smith, Kamillah           10 Amherst Regi             13.75 D-2     2
  3 Dean, Cailee              11 Hampshire Re             13.84 D-2     2
  4 Cycz, Clare               08 Frontier Reg             14.03 D-2     2
  5 Joseph, Apelila           11 High School              14.05 D-2     2
  6 Nkamebo, Forbasaw         10 Amherst Regi             14.10 D-2     2
  7 Ortiz, Angelina           11 High School              14.23         2
  8 Kelly, Michelle           07 Frontier Reg             14.34         1
  9 Collins, Kiana            10 High School              14.47         1
 10 Boucher, Madison          08 Hampshire Re             14.54         1
 11 Plante, Katie             12 West Springf             14.69         2
 12 Garcia, Anaisa            10 Northampton              15.10         1
  Event 22  Boys 100 Meter Dash
=========================================================================
          11.94  WM
          12.24  D-1
          12.34  D-2
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Fuentes, Darius           12 Northampton              11.37 WM      3
  2 Cibrao, Luis              12 Ludlow High School       11.68 WM      3
  3 Watroba, Austin           11 Frontier Reg             11.82 WM      3
  4 Coopee, Justin            12 Amherst Regi             11.83 WM      3
  5 Cooper, Ellis             12 Northampton              11.84 WM      3
  6 Salgado, Travis           12 West Springf             12.21 D-1     2
  7 Oliveira, Brandon         11 Ludlow High School       12.23 D-1     2
  8 Mooney, Ned               12 Westfield Hi             12.39         2
  9 Cardosa, Jeff             12 Westfield Hi             12.41         3
 10 Hersom, Tyler             11 South Hadley             12.53         2
 11 McCready, Nathan          12 Ludlow High School       12.55         2
 12 Shaughnessy, Joseph       09 Northampton              12.61         3
 13 Clarke, Devin             09 Amherst Regi             12.71         2
 14 Barnes, Andre             09 Northampton              12.77         1
 15 Alicea, Jonathan          09 Agawam High School       12.88         2
 16 Murray, Ryan              12 Northampton              12.90         1
 17 Tran, Thu                    Northampton              13.02         1
  Event 23  Girls 1 Mile Run
======================================================================
        5:57.24  WM
        6:10.24  D-2
        6:10.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Graham, Amy               09 Frontier Reg           5:38.30 WM
  2 Zimmerman, Chloe          12 Amherst Regi           5:41.83 WM
  3 Kalil, Sabrina            10 West Springf           5:52.00 WM
  4 Slawski, Grace            11 West Springf           5:52.27 WM
  5 Fega, Maddie              12 Amherst Regi           5:52.62 WM
  6 McQuillan, Mary Elizabet  10 Northampton            5:52.73 WM
  7 Bernardin, Savannah       11 Belchertown            5:55.28 WM
  8 Nelson, Clare             12 South Hadley           5:55.84 WM
  9 Lewis, Taylor             11 Belchertown            6:04.65 D-2
 10 Morawski, Sophie          09 Frontier Reg           6:08.26 D-2
 11 Mulligan, Brittani        09 Westfield Hi           6:10.57
 12 Piela, Allison            11 Frontier Reg           6:15.29
 13 Baronas, Olivia           09 Frontier Reg           6:17.87
  Event 24  Boys 1 Mile Run
======================================================================
        4:50.24  WM
        5:00.24  D-1
        5:02.24  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Santos, Anthony           12 Ludlow High School     4:42.25 WM
  2 Hodgins, Cody             10 Holyoke High School    4:42.71 WM
  3 Benfey, Nick              11 Amherst Regi           4:43.09 WM
  4 LeBlanc, Jacob            10 Ludlow High School     4:50.51 D-1
  5 Montano, Matt             10 Agawam High School     4:50.85 D-1
  6 Comerford, Sean           12 Monson High School     4:51.15 D-1
  7 Jeffries, Nat             11 Amherst Regi           4:53.56 D-1
  8 Pevato, Nick              10 Ludlow High School     4:53.92 D-1
  9 Kaye, Dylan               11 Amherst Regi           4:54.73 D-1
 10 Bibeau, Evan              12 Holyoke High School    4:54.83 D-1
 11 Abelson, Evan             10 Greenfield H           4:56.69 D-1
 12 Arble, Jason              10 Holyoke High School    4:56.82 D-1
 13 DalMolin, Erick           12 Ludlow High School     4:58.32 D-1
 14 Ziegler, Parker           10 Northampton            4:59.23 D-1
 15 Coull, Jesse              10 Amherst Regi           4:59.58 D-1
 16 Mountain, Anthony         10 West Springf           4:59.74 D-1
 17 Dickert, Patrick             Northampton            5:00.49 D-2
 18 Downie, Keegan            10 Frontier Reg           5:00.87 D-2
 19 Popielarczyk, Anthony     09 Northampton            5:02.37
 20 Axelrod-Adams, Neal       10 Northampton            5:12.84
  Event 25  Girls 400 Meter Dash
=========================================================================
        1:06.24  WM
        1:08.24  D-2
        1:08.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Pascucci, Adrienne        09 Northampton            1:01.94 WM      2
  ....Event 25  Girls 400 Meter Dash
  2 Spring, Hannah            10 South Hadley           1:04.34 WM      2
  3 LaMontagne, Julia         11 South Hadley           1:04.54 WM      2
  4 Persson, Andrea           09 Ludlow High School     1:04.61 WM      2
  5 Oconner, Kathleen         12 Hampshire Re           1:06.83 D-2     1
  6 Jackowski, Kristen           West Springf           1:06.89 D-2     2
  7 Leader, Rachel            09 Northampton            1:06.99 D-2     2
  8 Labrie, Michelle          07 Hampshire Re           1:08.09 D-2     1
  9 MacDonald, Hope           07 Hampshire Re           1:09.20         1
 10 Culver, Alyssa            08 Hampshire Re           1:09.44         1
 11 Menard, Liz               09 South Hadley           1:10.22         1
 12 Ryan-Small, Josie         12 Amherst Regi           1:10.96         1
  Event 26  Boys 400 Meter Dash
=========================================================================
          54.94  WM
          56.24  D-2
          56.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Rieker, Conor             11 Agawam High School       53.76 WM      2
  2 Copeland, Chris           12 Agawam High School       54.62 WM      2
  3 Stokowski, Adam           11 West Springf             54.90 WM      2
  4 Porfilio, Richie          11 Agawam High School       55.26 D-2     2
  4 Dion, Justin              12 Agawam High School       55.26 D-2     2
  6 Bonavita, Joe             12 Westfield Hi             56.10 D-2     1
  7 Aleixo, Joe               12 Ludlow High School       56.92         1
  8 Abel, Mike                11 Hampshire Re             58.20         1
  Event 27  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Amherst Regional High School  'A'                     51.29
  2 Northampton High School  'A'                          52.44
  3 South Hadley High School  'A'                         52.64
  4 Frontier Regional High School  'A'                    55.31
  5 High School of Science and Tec  'A'                   55.33
  6 West Springfield High School  'A'                     57.47
  Event 28  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Northampton High School  'A'                          44.54   2
  2 Westfield High School  'A'                            45.35   1
  3 Ludlow High School  'A'                               46.03   2
  4 Amherst Regional High School  'A'                     46.08   2
  5 South Hadley High School  'A'                         46.92   1
  6 Hampshire Regional High School  'A'                   47.58   1
  7 Agawam High School  'A'                               50.85   2
 -- Frontier Regional High School  'A'                      DNF   2
  Event 29  Girls 800 Meter Run
======================================================================
        2:36.54  WM
        2:45.24  D-1
        2:48.24  D-2
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Pashko, Jessica           09 Ludlow High School     2:30.81 WM
  2 Theriault, Deaven         09 Ludlow High School     2:31.84 WM
  3 Lellman, Charlotte        11 Northampton            2:32.89 WM
  4 Jenkins-Sullivan, Emma    11 Northampton            2:33.94 WM
  5 Lee, Rachel               12 South Hadley           2:37.46 D-1
  6 Bean, Morgan              11 Hampshire Re           2:37.48 D-1
  7 Marcus, Sierra            09 Ludlow High School     2:40.81 D-1
  8 Moylan, Breanna           09 Ludlow High School     2:42.08 D-1
  9 Courtney, Elizabeth       12 South Hadley           2:42.67 D-1
 10 Hepner, Bess              10 Amherst Regi           2:43.15 D-1
 11 LaPierre, Monique         12 Ludlow High School     2:43.32 D-1
 12 Nardi, Michelle           08 Hampshire Re           2:43.47 D-1
 13 Alper, Sarah              12 Amherst Regi           2:43.73 D-1
 14 Tamayo, Adelaida          10 Northampton            2:45.85 D-2
 15 Saraiva, Kayla            12 Ludlow High School     2:49.28
  Event 30  Boys 800 Meter Run
======================================================================
        2:08.54  WM
        2:12.24  D-2
        2:12.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Bashaw, Marck             11 Ludlow High School     2:02.47 WM
  2 Horstman, John            11 South Hadley           2:04.20 WM
  3 Fleming, Steve            12 Ludlow High School     2:07.60 WM
  4 Brunelle, Tyler           12 Holyoke High School    2:10.45 D-2
  5 Rizos, Dimitri            10 Hampshire Re           2:11.25 D-2
  6 Schoolcraft, Richard      10 Agawam High School     2:11.88 D-2
  7 Andre, Mike               09 Agawam High School     2:12.37
  8 Goncalves, Manny          12 Ludlow High School     2:16.67
  9 Orlandi, Dan              12 Ludlow High School     2:16.69
 10 Flynn, Jack               11 Northampton            2:16.85
 11 Casale, Nicholas          10 Northampton            2:19.92
 12 Ernst, Ben                12 West Springf           2:20.53
 13 Kidrick, Matt             11 Westfield Hi           2:22.94
  Event 31  Girls 200 Meter Dash
=========================================================================
          28.64  WM
          29.24  D-2
          29.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Tabin, Brianna            11 South Hadley             25.34 WM      3
  2 Paine, Natalia            12 Northampton              25.89 WM      3
  3 Brennan, Madeleine        12 Northampton              26.82 WM      3
  4 Drake, Beth               10 Frontier Reg             27.26 WM      3
  5 Keedy, Casey              11 Northampton              28.06 WM      3
  6 Sylvan, Maisy             09 Amherst Regi             28.25 WM      2
  ....Event 31  Girls 200 Meter Dash
  7 Blanchard, Courtney       11 Hampshire Re             28.30 WM      2
  8 Ashwood, Kim              10 South Hadley             28.49 WM      2
  9 Kenney, Haley             11 Westfield Hi             28.79 D-2     2
 10 Trawally, Sarjo           10 Amherst Regi             28.98 D-2     2
 11 Sullivan, Anna            11 South Hadley             29.02 D-2     1
 12 Bellefleur, Melanie       10 West Springf             29.18 D-2     1
 13 Uch, Olivia               12 Amherst Regi             29.19 D-2     1
 14 Ells, Sara                07 Frontier Reg             29.49         2
 15 Messenger, Erin           09 West Springf             30.00         1
 16 Ceccarini, Julianna          Westfield Hi             30.79         1
  Event 32  Boys 200 Meter Dash
=========================================================================
          24.64  WM
          25.24  D-2
          25.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals        H#
=========================================================================
  1 Areche, John              12 Westfield Hi             23.53 WM      1
  2 Tardy, Kris               10 Holyoke High School      24.12 WM      4
  3 Bou, Jacob                10 Amherst Regi             24.28 WM      4
  4 Burnett, Gary             09 Amherst Regi             24.39 WM      4
  5 Fasoli, Josh              09 Hampshire Re             24.58 WM      3
  6 Joslin, James             11 South Hadley             24.68 D-2     3
  7 Collins, Brendan          11 West Springf             25.05 D-2     2
  8 Sheldon, Avi              10 Northampton              25.27         2
  9 Tomas, Kyle               09 Ludlow High School       25.36         1
 10 Abraham, Adem             12 Amherst Regi             25.46         4
 11 Parzich, Kyle             11 Agawam High School       25.55         3
 12 Lucci, Anthony            11 Agawam High School       25.71         2
 13 Lyvytsky, Pavlo           11 Greenfield H             25.81         1
 14 Carvalho, Paulo           10 Ludlow High School       26.03         2
 15 Foerster, Zeke            10 Amherst Regi             26.84         3
  Event 33  Girls 2 Mile Run
======================================================================
       13:00.24  WM
       13:20.24  D-2
       13:20.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Granger, Madison          10 Belchertown           11:38.98 WM
  2 Haake, Leah               12 Amherst Regi          12:01.39 WM
  3 Mako, Natalie             09 Frontier Reg          12:02.92 WM
  4 Coelho, Kaitlyn           10 Ludlow High School    12:39.35 WM
  5 Foye, McKenzie            10 Ludlow High School    12:39.88 WM
  6 Holley, Jen               11 Ludlow High School    12:50.59 WM
  7 Vannah, Sara              09 Amherst Regi          13:09.79 D-2
  Event 34  Boys 2 Mile Run
======================================================================
       10:50.24  WM
       11:10.24  D-2
       11:10.24  D-1
    Name                    Year School                  Finals
======================================================================
  1 Powell, Sam               10 Holyoke Cath          10:30.79 WM
  2 Duquette, Rhys            09 Holyoke High School   10:31.35 WM
  3 Croteau, Blake            09 Westfield Hi          10:36.19 WM
  4 Kalt, Steven              10 Amherst Regi          10:41.66 WM
  5 Aucoin, Marcus            10 Greenfield H          10:42.48 WM
  6 Thornhill, Ryan           11 Hampshire Re          10:49.87 WM
  7 Twining, Chandler         11 Westfield Hi          11:12.88
  8 Duncan, Sam               10 Amherst Regi          11:34.38
  9 Whitcomb, Noah            11 Holyoke High School   11:39.44
 10 Gabor, Zack                  Amherst Regi          11:44.78
  Event 35  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Ludlow High School  'A'                             4:20.84   2
  2 West Springfield High School  'A'                   4:26.27   1
  3 Frontier Regional High School  'A'                  4:28.88   2
  4 Northampton High School  'A'                        4:30.16   2
  5 South Hadley High School  'A'                       4:32.31   1
  6 Amherst Regional High School  'A'                   4:38.65   2
  7 Hampshire Regional High School  'A'                 4:41.22   1
  Event 36  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Northampton High School  'A'                        3:39.92
  2 Agawam High School  'A'                             3:41.79
  3 Westfield High School  'A'                          3:43.76
  4 Frontier Regional High School  'A'                  3:45.95
  5 South Hadley High School  'A'                       4:07.30




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News