Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2010 New Balance Boston Twilight Meet #3

Waltham, MA, June 5, 2010

Complete Results

Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/5/2010 08:39 PM
              2010 New Balance Boston Twilight Meet #3 - 6/5/2010              
                                Bentley College                                
                                    Results                                    
 
Event 14  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Pete Foote                   NB Boston              9:55.72  
  2 Max Tucker                   Manchester T          11:02.22  
  3 Bill Newsham                 Gate City St          12:05.91  
 
Event 1  Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Josette Pierre-Louis         GBTC                     25.27  
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hafiz Greigre                GBTC                     22.30   1 
  2 Craig Bennett                Unatt                    22.44   2 
  3 Christian Tirella            GBTC                     22.97   1 
  4 Joseph Brennan               GBTC                     23.07   1 
  5 Jonathan Acquaviva           Going the Di             23.45   1 
  6 Andrew Guida                 GBTC                     23.93   1 
  7 Nate Gaye                    Going the Di             24.01   2 
  8 Jake Pimenta                 Going the Di             24.13   2 
  9 Josh Czerepica               Going the Di             24.44   2 
 10 Jakub Matczynski             Boston North             24.71   3 
 11 Edwin Mejia                  Going the Di             24.77   2 
 12 Chris Gaudet                 Unatt                    24.85   3 
 13 Steve Shashy                 Unatt                    26.09   3 
 
Event 3  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Erin Koch                    Unatt                  2:10.12  
  2 Beth McCubbin                Pacers                 2:15.02  
 
Event 7  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles-Olivier Laporte      Rouge et Or            1:50.70  
  2 Abdi Guleed                  BUL IL                 1:50.80  
  3 Mike Pachella                George Mason           1:50.93  
  4 Jean-Marc Doiron             O2                     1:51.79  
  5 Ben Scheetz                  Unatt                  1:53.12  
  6 Aaron Udel                   Brandeis               1:55.06  
  7 Adrian Macdonald             Unatt                  1:57.46  
  8 Steve Stewart                NB Boston              1:57.62  
  9 Tyler Moules                 Emerging Eli           1:58.19  
 10 Philip Mainwaring            NB Boston              1:58.77  
 11 Doug Chick                   GBTC                   2:00.14  
 12 Evan Braz                    Going the Di           2:00.54  
 13 Shawn Cronin                 Going the Di           2:01.30  
 14 Ryan Hardiman                Unatt                  2:02.81  
 15 Brendan Collins              NB Boston              2:05.61  
 16 JD Lavallee                  Boston North           2:06.73  
 17 Philip O'Connell             Unatt                  2:07.92  
 18 Sam Fujimori                 Emerging Eli           2:09.50  
 19 Eric Peary                   UMass Lowell           2:09.83  
 20 Daniel Scribner              Emerging Eli           2:12.78  
 21 Ben Goula                    Unatt                  2:22.00  
 22 Steve Shashy                 Unatt                  2:28.73  
 -- David Cahill                 GBTC                       DNF  
 -- Nilton Gomes                 GBTC                       DNF  
 
Event 15  Women 3000 Meter Steeplechase Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Caitlin Malloy               NB Boston             10:51.66  
  2 Anna King                    NB Boston             11:05.08  
  3 Kerry Arouca                 Unatt                 11:14.56  
  4 Jenny Gardynski              GBTC                  11:25.75  
  5 Victoria Barnaby             GBTC                  11:58.31  
  6 Deanna Clark                 GBTC                  13:06.77  
  7 Ali Curran                   GBTC                  13:40.21  
 
Event 13  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt DeBole                  New York AC            8:05.35  
  2 Dominic Channon              Providence C           8:12.17  
  3 nate jenkins                 Saucony                8:23.22  
  4 Alex McGrath                 William and            8:34.77  
  5 Brian McGovern               Unatt                  8:35.83  
  6 Michael Hickey               Iona College           8:39.79  
  7 Devon Holgate                Brandeis               8:50.14  
  8 Antony Taylor                Unatt                  9:12.41  
  9 Sam Belcher                  Sugarloaf Mo           9:30.85  
 10 Craig Fram                   Whirlaway Ra           9:48.59  
 11 Kevin Grant                  EKG                    9:58.45  
 -- Craig MacPherson             Flying Jacka               DNF  
 
Event 12  Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlotte ffrench O'Carr     Providence C           9:43.57  
  2 Grayce Selig                 Brandeis               9:48.66  
  3 Lindsay Ritchings            Pacers                 9:51.88  
  4 Leah Brogan                  NB Boston             10:09.37  
  5 Emily Stark                  Unatt                 10:23.84  
  6 Jennifer Lee                 GBTC                  10:54.04  
  7 Lindsay Pearsall             Fleur de Lys          11:40.69  
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Centrowitz            Pacers                 4:19.11  
  2 Nana Sangbender              Unatt                  4:27.31  
  3 Michaela Courtney            Pacers                 4:29.90  
  4 Dominique Roy                Fleur de Lys           4:30.28  
  5 Katrina Coogan               Phillips Exe           4:30.44  
  6 Laura Paulsen                Johns Hopkin           4:32.87  
  7 Erin Dromgoole               NB Boston              4:33.26  
  8 Melanie Hughes               Montréal Oly           4:35.52  
  9 Allison McCabe               GBTC                   4:36.67  
 10 Joanie Roy                   Rouge et Or            4:38.21  
 11 Jenn Deal                    NB Boston              4:44.60  
 12 Yvonne Green                 NB Boston              4:53.43  
 13 Jessica Driscoll             Unatt                  4:56.34  
 14 Sarah-Michelle Brochu        Quebec Endur           4:56.70  
 15 Nicole Mauro                 NB Boston              5:01.83  
 16 Annie Croteau-Carignan       Rouge et Or            5:06.16  
 17 Caroline Kubiszewski         Unatt                  5:26.11  
 18 Miriam Stulin                Emerging Eli           5:29.45  
 
Event 10  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Macklin Chaffee              Unatt                  3:46.30  
  2 Patrick Mellea               Unatt                  3:47.10  
  3 Timothy Ritchie              Unatt                  3:47.40  
  4 Brian Harvey                 Boston Athle           3:47.92  
  5 Pier-Olivier Laflamme        Rouge et Or            3:48.34  
  6 Andrea Sorgato               NB Boston              3:48.98  
  7 Justin Lutz                  Unatt                  3:49.36  
  8 Stephane Colle               Fleur de Lys           3:50.41  
  9 Connor Kamm                  Unatt                  3:50.55  
 10 Jean-Samuel Lapointe         Quebec Endur           3:52.43  
 11 Charles Philibert-Thibou     Rouge et Or            3:52.50  
 12 David Chorney                Boston Athle           3:52.84  
 13 Curtis Trueb                 Bentley Univ           3:52.96  
 14 Louis Serafini               Boston Colle           3:54.31  
 15 Christopher Stogsdill        Iona College           3:54.45  
 16 Christopher Tonn             Unatt                  3:54.48  
 17 Willi Ballenthin             Unatt                  3:58.97  
 18 Mark Drath                   Pacers                 4:00.71  
 19 Erik Nedeau                  NB Boston              4:01.07  
 20 Colin Lyons                  NB Boston              4:02.10  
 21 Chris McCann                 NB Boston              4:04.19  
 22 Jean-Daniel Labranche        Quebec Endur           4:04.24  
 23 Philip Gingras               Unatt                  4:07.49  
 24 Sacha Plante-Dubé            Lavironde              4:07.93  
 25 Adam Goode                   Unatt                  4:08.82  
 26 Maxime Lapierre              Rouge et Or            4:09.17  
 27 Brendan O'Loughlin           Unatt                  4:10.53  
 28 Nick Christensen             Going the Di           4:11.02  
 29 Benoit Landry                Fleur de Lys           4:11.49  
 30 Noah Jampol                  University T           4:11.87  
 31 Steven McElligott            Fleur de Lys           4:12.96  
 32 Kevin Alliette               NB Boston              4:15.22  
 33 T.J. D'Amato                 Going the Di           4:15.27  
 34 Philippe Larochelle          Rouge et Or            4:18.46  
 35 Nick D'Agostino              Emerging Eli           4:22.65  
 36 Michael Ward                 Unatt                  4:23.15  
 37 Keane Terenzoni              Going the Di           4:25.02  
 38 James Randon                 Unatt                  4:26.39  
 39 George Wright                Emerging Eli           4:27.83  
 40 Henry Colt                   bement schoo           4:29.58  
 -- Paul Rupprecht               NB Boston                  DNF  
 -- Sam Horn                     Unatt                      DNF  
 
Event 8  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shayla Houlihan              Women Talk S          10:03.73  
  2 Roisin McGettigan            New Balance           10:07.36  
  3 Leonora Joy-Petrina          Saucony/Sayv          10:11.16  
  4 Jacqueline Wentz             MIT                   10:13.28  
  5 Stephanie Reilly             NB Boston             10:20.55  
  6 Andrea Parker                Women Talk S          10:26.19  
  7 Dana Buchanan                New Balance           10:55.66  
  8 Lesley Higgins               New York AC           11:02.58  
  9 Lydia Willemse               Canada                11:13.21  
 10 Stephanie Perleberg          Women Talk S          11:44.38  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News